*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 959467 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2968 στις: Δεκέμβριος 21, 2020, 12:28:36 πμ »
Δουλεύω φέτος στην πρωτοβάθμια. Οι μαθητές της Α' και Β' Δημοτικού με έχουν εκπλήξει ευχάριστα. Κι εχω τη δυνατότητα λόγω τεχνολογικού εξοπλισμού να κάνω πράγματα που στην τάξη δεν μπορώ εύκολα και τα παιδιά το απολαμβάνουν και μαθαίνουν κιόλας. Όσο για τις μεγαλύτερες τάξεις, η εικόνα της τάξης σχεδόν επαναλαμβάνεται. Οι καλοί συνεχίζουν να δουλεύουν, οι μέτριοι έτσι κι έτσι και οι ταραξίες συνεχίζουν. Έχω επίσης περιπτώσεις μαθητών που τώρα αποδίδουν καλύτερα ενώ στην τάξη παρασύρονταν εύκολα κι έκαναν φασαρία. Φυσικά συμφωνώ πως η δια ζώσης διδασκαλία και κυρίως το να είναι τα παιδιά στον φυσικό χώρο του σχολείου προσφέρουν κι άλλα σημαντικά πράγματα. Αυτό που με προβληματίζει πολύ είναι οι μαθητές που δεν συνδέονται στα μαθήματα. Έχουν χάσει μαθήματα τόσων εβδομάδων και ok, δεν δίνουν και πανελλαδικές αλλά δεν παύει το κενό της ύλης που έχουν διδαχτεί να είναι μεγάλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:30:58 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2969 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 01:53:51 πμ »
Λέτε να ανοίξουμε μέσα Γενάρη; Αναφέρομαι στην πρωτοβάθμια. Σε κάθε περίπτωση αν συνεχιστεί η τηλεκπαιδευση οι πρωτοβάθμιοι πρέπει να μεταφερθούμε το πρωι μαζί με τον Πορτοσαλτε ;D
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2970 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 07:29:30 πμ »
Λέτε να ανοίξουμε μέσα Γενάρη; Αναφέρομαι στην πρωτοβάθμια. Σε κάθε περίπτωση αν συνεχιστεί η τηλεκπαιδευση οι πρωτοβάθμιοι πρέπει να μεταφερθούμε το πρωι μαζί με τον Πορτοσαλτε ;D

Ρε μη του βάζεις ιδέες και αρχίζει και έρχεται με καμιά Mercedes E-CLASS να κάνει ρεπορτάζ στα σχολεία  ;D ;D

Στα των σχολείων, δεν πιστευω 8 Γενάρη να τα ανοίξουν και ας είναι αυτή η πολιτική επιθυμία. Δεν πέφτουν τα κρούσματα τόσο γρήγορα όσο ανέμεναν ενώ υπάρχουν και φωνές μελών μέσα στην Επιτροπή Λοιμωξιολογων για μετάθεση του ανοίγματος αργότερα μέσα στο Γενάρη. Εγώ προσωπικά πιστευω κοντά 20 Γενάρη, δηλαδή κάπου 15-20.01. Καλά τώρα αν εντελώς ξαφνικά εκτιναχθούν για κάποιο λόγο τα επιδημιολογικά δεδομένα στον ουρανό, ε πάει όλος ο μήνας....

Δείτε εδώ τις σκέψεις τους. Επίσης για εκεινο το μοντελο Βοστωνης που προτεινει η Λινου, τι άποψη έχετε; Σε κάτι ξένα σχόλια αμερικάνικα που εβλεπα, το προτιμουσαν στη πολη εκεινη απ το να βρισκονται 100% σε τηλεκπαίδευση.

https://daskalopedia.wordpress.com/2020/12/22/sizitiseis-sto-ypourgeio-anoigma-sxoleion-8-ianouariou-i-kalytera-argotera-to-montelo-tis-bostonis-proteinei-i-linou/


Τέλος κάτι άλλο ήθελα να πω. Εσείς θα συμφωνούσατε να κλείνουν σχολεία με βάση τοπικά δεδομένα και συγκεκριμένα με βάση τον μαθητικο πληθυσμο; Διότι τώρα την πληρώνουν όλοι.
Και εξηγούμαι: γενικά υπάρχει ένα αίτημα περί 15 μαθητών άνα τάξη ώστε να μην υπάρχουν πολλοί μέσα και να τηρούνται αποστάσεις. Οκ, προφανώς είναι ουτοπικό να έπαιρναν διπλάσιους αναπληρωτές (το κατανοω και εγώ ότι αυτό και οικονομικά να το δουμε, δεν γίνεται). Να που όμως δεν χρειάζονται τόσοι. Υπάρχουν ένα σωρο σχολεία σε επαρχία και νησιά που έχουν λίγους μαθητές. Για ποιο λόγο να ισχύει το κλείσιμο για όλους;

Ένας φίλος μου σε Δημοτικό σε νησί, έχει στην τάξη του 11-12 μαθητές* (με μεγάλη αίθουσα). Στη Γαύδο το Δημοτικό έχει 2-3 μαθητές ξερω γω σύνολο. Μονοθεσια Δημοτικα αρκετά ή νηπιαγωγεία, ξέρω για νηπιαγωγό που έχει 3 ή 5 το πολύ παιδάκια σε χωριό όπου της ελεγαν οι χωριανοί μεταξύ σοβαρού κ αστείου "έλα μωρε, λειτουργησε το κανονικα το - μεγάλο εντωμεταξυ - νηπιαγωγειο, ποιος θα πει κατι, δεν θα πουμε τίποτα". Οκ δεν το εκανε προφανως αλλά απορουσαν γιατί να μην επιτρεπεται. Υπαρχουν ταξεις πολλές με μονοψηφιο αριθμο μαθητων.
Και αν θελετε και Β/θμια, σε Γυμνασιο στα χωριά καταγωγής μου δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ τάξη που να έχει πάνω από 15 παιδιά!

Προφανως θα ηταν αδικο για τα παιδια των πολεων αλλά είναι και λίγο κουλό να εχεις 2 μαθητές και να τους λες κλεινουμε λογω....συνωστισμου! Για τις πολεις ας βρισκαν τροπο με εκ περιτροπης ή εν μερει τηλεκπαιδευση, κάτι τέλος πάντων.

* οι οποίοι εν τω μεταξύ μενουν οι περισσοτεροι στο χωριο εκει και του απαντάνε σε ερωτηση "τι κανατε παιδια χθες, ολα καλα;" μονίμως "ολα καλα κυριε, να εδω χθες στην αυλη στο σπιτι του ταδε ημασταν και παιζαμε". So much for social distancing  ;D 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2020, 07:34:08 πμ από Neosss »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2971 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 07:53:59 πμ »
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ίσως ανοίξουν τα δημοτικά. Αυτή τι δικαιολογία πάντως ότι έκλεισαν γιατί φταίει η κινητικότητα των γονέων, δεν την καταλαβαίνω. αν δεν ανοίξουν δεν θα μου κάνει εντύπωση να μεταφερθούν πρωί και μα αλλάξει κάτι στο δικό μας ωράριο. Οι γονείς είναι αγανακτισμένοι με αυτό. Δευτεροβάθμια έχω την αίσθηση ότι θα ήθελαν να ολοκληρωθεί το τετράμηνο διαδικτυακά για να μπουν όλα τα διαγωνίσματα έτσι.

Σχετικά με τα τοπικά κλεισιματα. Σιγιυρα θέλουν σχολεία ίδιων ταχυτήτων τυπικα. μήπως καταφέρουν κ να εφαρμόσουν την τράπεζα. ουσιαστικά όμως, είναι τρελό να σκεφτόμαστε ξαφνικά ότι θα έχουν προβάδισμα κάποια παιδιά επαρχιακών σχολείων, όταν τόσα χρόνια σ αυτά τα μερη μπορεί να μην πήγαιναν εγκαίρως καθηγητές ή να έκλειναν τομείς και κατευθύνσεις. Τώρα θυμηθήκανε την ισονομία, που πλήττει τα παιδιά των πόλεων; Ίσως κ τα ιδιωτικά να πιέζουν γιατί δεν θα ήθελαν να προχωράνε τα παιδιά του δημοσίου κ εκείνοι να κάνουν τηλεκπαίδευση.

Γενικα αυτή τη στιγμή το παρατεταμένο γενικό λοκνταουν είναι υπερβολή. Δεν έχουν όλα τα μερη την ιδθα επιβάρυνση. Φυσικά υπάρχουν μετακινήσεις κ αυτό φοβούνται. Αλλά είναι τρελό. Εγω έχω τρελαθεί στο νησί, γιατί είμαστε σε επιφυλακή από τον Αύγουστο που δεν ξέραμε κιόλας τα κρούσματα ανά νησί αλλά οι περισσότερες οικογένειες ήταν σε κατάσταση αυξημένης προσοχής κ σχετικού περιορισμού. Σεπτέμβρη το ίδιο γιατί είχε πολύ πήγαινε-έλα κ επισκέπτες. Και πάνω που ηρεμήσαμε τον Οξτωβρη, κλείσαμε. Πχ το καλοκαίρι με μεγάλη κινητικότητα κ πολλά κρούσματα, η παιδική χαρά ήταν γεμάτη, αδιαχώρητο. Δεν τολμούσαμε να πλησιάσουμε. Μέσα Σεπτεμβρίου κ μετά, είχε αραιώσει, ειδικά όταν άρχισε να νυχτώνει. Και τότε φυσικά ήταν πολύ πιο ασφαλές, στο δικό μας μέρος. Ε και τότε την έκλεισαν. Ή στο σ/μ, μια από τα ίδια. Τα ψώνια χτες που όλοι ετοιμάζονταν για το τραπέζι, είχαν λιγότερο κόσμο από μια απλή μέρα καλοκαιριού. Κι αφού περάσαμε την αγωνία τότε, τώρα είμαστε στην κατάθλιψη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:30:58 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2972 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 08:37:30 πμ »
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ίσως ανοίξουν τα δημοτικά. Αυτή τι δικαιολογία πάντως ότι έκλεισαν γιατί φταίει η κινητικότητα των γονέων, δεν την καταλαβαίνω. αν δεν ανοίξουν δεν θα μου κάνει εντύπωση να μεταφερθούν πρωί και μα αλλάξει κάτι στο δικό μας ωράριο. Οι γονείς είναι αγανακτισμένοι με αυτό. Δευτεροβάθμια έχω την αίσθηση ότι θα ήθελαν να ολοκληρωθεί το τετράμηνο διαδικτυακά για να μπουν όλα τα διαγωνίσματα έτσι.

Σχετικά με τα τοπικά κλεισιματα. Σιγιυρα θέλουν σχολεία ίδιων ταχυτήτων τυπικα. μήπως καταφέρουν κ να εφαρμόσουν την τράπεζα. ουσιαστικά όμως, είναι τρελό να σκεφτόμαστε ξαφνικά ότι θα έχουν προβάδισμα κάποια παιδιά επαρχιακών σχολείων, όταν τόσα χρόνια σ αυτά τα μερη μπορεί να μην πήγαιναν εγκαίρως καθηγητές ή να έκλειναν τομείς και κατευθύνσεις. Τώρα θυμηθήκανε την ισονομία, που πλήττει τα παιδιά των πόλεων; Ίσως κ τα ιδιωτικά να πιέζουν γιατί δεν θα ήθελαν να προχωράνε τα παιδιά του δημοσίου κ εκείνοι να κάνουν τηλεκπαίδευση.

Γενικα αυτή τη στιγμή το παρατεταμένο γενικό λοκνταουν είναι υπερβολή. Δεν έχουν όλα τα μερη την ιδθα επιβάρυνση. Φυσικά υπάρχουν μετακινήσεις κ αυτό φοβούνται. Αλλά είναι τρελό. Εγω έχω τρελαθεί στο νησί, γιατί είμαστε σε επιφυλακή από τον Αύγουστο που δεν ξέραμε κιόλας τα κρούσματα ανά νησί αλλά οι περισσότερες οικογένειες ήταν σε κατάσταση αυξημένης προσοχής κ σχετικού περιορισμού. Σεπτέμβρη το ίδιο γιατί είχε πολύ πήγαινε-έλα κ επισκέπτες. Και πάνω που ηρεμήσαμε τον Οξτωβρη, κλείσαμε. Πχ το καλοκαίρι με μεγάλη κινητικότητα κ πολλά κρούσματα, η παιδική χαρά ήταν γεμάτη, αδιαχώρητο. Δεν τολμούσαμε να πλησιάσουμε. Μέσα Σεπτεμβρίου κ μετά, είχε αραιώσει, ειδικά όταν άρχισε να νυχτώνει. Και τότε φυσικά ήταν πολύ πιο ασφαλές, στο δικό μας μέρος. Ε και τότε την έκλεισαν. Ή στο σ/μ, μια από τα ίδια. Τα ψώνια χτες που όλοι ετοιμάζονταν για το τραπέζι, είχαν λιγότερο κόσμο από μια απλή μέρα καλοκαιριού. Κι αφού περάσαμε την αγωνία τότε, τώρα είμαστε στην κατάθλιψη.
Υπάρχει και η αντίθετη άποψη. Κατοικώ και εργάζομαι Θεσσαλονίκη. Το καλοκαίρι πήγαμε ένα μήνα στο νησί καταγωγής. (Μεγάλο νησί χωρίς ιδιαίτερο τουρισμό). Τρόμαξα: όλοι κουβάρι παντού, στο αεροδρόμιο, στα σούπερ μάρκετ, στα καφέ. Ούτε αποστάσεις, ούτε μάσκες σε κλειστούς χώρους. Η μόνιμη επωδός στα παράπονα: «έλα μωρέ, εδώ δεν έχουμε τίποτα, εσείς εκεί στις πόλεις παραείστε φοβητσιάρηδες». Το αποτελεσμα είναι ότι εδώ και δυο μήνες έχουν καθημερινά επιβεβαιωμένα κρούσματα, αλλά δεν σταματάνε να γιορτάζουν γιορτές και γενέθλια με καλέσματα και όργανα σαν να μην τρέχει τίποτα. Είναι πλέον στις κόκκινες περιοχές/ υποψήφιες για ολικό lock down....

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2526
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2973 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 10:14:36 πμ »
Το ότι τα μικρά/μεσαία νησιά έχουν μικρά τμήματα είναι κάπως αόριστο. Ισχύει περισσότερο για πολύ μικρά νησιά με 300-500 κατοίκους. Δεν είναι  όλα ερημικές βραχονησίδες.
Και στο μεσαίο από πυκνότητα πληθυσμού, νησί που βρίσκομαι, όπως έχω ξαναγράψει, υπάρχουν αρκετά μεγάλα τμήματα σε όλα τα σχολεία.
Πολλά μικρά/μεσαία νησιά έχουν μεγάλα τμήματα, όπως η Τήνος και η Μύκονος. Χρειάζεται σπάσιμο τμημάτων ή διαφορετικές βάρδιες, μέτρα που για τους γνωστούς λόγους, δεν θα  εφαρμοστούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2020, 10:17:36 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2974 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 10:19:33 πμ »
Το ότι τα μικρά/μεσαία νησιά έχουν μικρά τμήματα είναι κάπως αόριστο. Ισχύει περισσότερο για πολύ μικρά νησιά με 300-500 κατοίκους. Δεν είναι  όλα ερημικές βραχονησίδες.
Και στο μεσαίο από πυκνότητα πληθυσμού, νησί που βρίσκομαι, όπως έχω ξαναγράψει, υπάρχουν αρκετά μεγάλα τμήματα σε όλα τα σχολεία.
Πολλά μικρά/μεσαία νησιά έχουν μεγάλα τμήματα, όπως η Τήνος και η Μύκονος. Χρειάζεται σπάσιμο τμημάτων ή διαφορετικές βάρδιες, μέτρα που για τους γνωστούς λόγους, δεν θα  εφαρμοστούν.

Εγω για τα νησιά δεν λέω για μικρά τμήματα. Κι εμείς είμαστε σχολείο με 12 τμήματα 20-25 μαθητών -το 20 μας φαίνεται παράδεισος. Απλώς τα νησιά αν υπάρχει περιορισμός μετακίνησης προς αλλά μερη, είναι δύσκολο να έχουν εισαγωγές νέων κρουσμάτων.

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2975 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 03:04:36 μμ »
Η γνώμη μου είναι ότι τα μέτρα είναι υπερβολικά -αριθμητικά μιλώντας- για έναν πληθυσμό 10.000.000 ανθρώπων και οικονομία που οδεύει προς την κατάρρευση. Δηλαδή άλλες χρονιές οι ΜΕΘ ήταν άδειες, δεν αρρώσταινε ο κόσμος; Το ότι δεν αντέχει το σύστημα υγείας, σημαίνει οτι έπρεπε να το είχαν αναβαθμίσει από χρόνια με ιατρικό εξοπλισμό (όπως κάνουν για τα στρατιωτικά εξοπλιστικά), σταθερό/μόνιμο ιατρικό προσωπικό και ενίσχυση της Πρωτοβάθμιας φροντίδας Υγείας. Δεν μας φταίνε οι ιοί (απ΄οπου κι αν αυτοί προέρχονται), αν το σύστημα δεν αντέχει στα ''δύσκολα'' για έναν πληθυσμό τόσων  εκατομμυρίων[ιων.  Γνώμη μου. Επίσης, το ότι όλοι μας έπρεπε από πάντα να προσέχουμε και να είμαστε καθαροί, να μην ακουμπάμε κοινόχρηστα πράγματα και μετά να βάζουμε το χέρι στο στόμα, να μην φτύνουμε τον συνομιλητή μας, αποτελεί συμπεριφορά σκεπτόμενου και ώριμου πολίτη. Δεν χρειαζόμασταν να μας το εξαναγκάσουν για να γίνουμε πιο προσεχτικοί! Επίσης, το να λένε οτι δεν ανοίγουν τα σχολεία επειδή έξω οι γονεις συνωστίζονται, με ξεπερνά! Οκ, αν ήταν όντως αυτός ο λόγος, ας έβαζαν άτομα να κάνουν συστάσεις για τήρηση αποστάσεως (δεν νομίζω ότι οι γονείς δεν θα άκουγαν, μην τρελαθούμε τώρα), αντί να πάνε στο άλλο άκρο και να κλείσουν τα σχολειά μας!
 

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2976 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 12:37:50 μμ »
Η γνώμη μου είναι ότι τα μέτρα είναι υπερβολικά -αριθμητικά μιλώντας- για έναν πληθυσμό 10.000.000 ανθρώπων και οικονομία που οδεύει προς την κατάρρευση. Δηλαδή άλλες χρονιές οι ΜΕΘ ήταν άδειες, δεν αρρώσταινε ο κόσμος; Το ότι δεν αντέχει το σύστημα υγείας, σημαίνει οτι έπρεπε να το είχαν αναβαθμίσει από χρόνια με ιατρικό εξοπλισμό (όπως κάνουν για τα στρατιωτικά εξοπλιστικά), σταθερό/μόνιμο ιατρικό προσωπικό και ενίσχυση της Πρωτοβάθμιας φροντίδας Υγείας. Δεν μας φταίνε οι ιοί (απ΄οπου κι αν αυτοί προέρχονται), αν το σύστημα δεν αντέχει στα ''δύσκολα'' για έναν πληθυσμό τόσων  εκατομμυρίων[ιων.  Γνώμη μου. Επίσης, το ότι όλοι μας έπρεπε από πάντα να προσέχουμε και να είμαστε καθαροί, να μην ακουμπάμε κοινόχρηστα πράγματα και μετά να βάζουμε το χέρι στο στόμα, να μην φτύνουμε τον συνομιλητή μας, αποτελεί συμπεριφορά σκεπτόμενου και ώριμου πολίτη. Δεν χρειαζόμασταν να μας το εξαναγκάσουν για να γίνουμε πιο προσεχτικοί! Επίσης, το να λένε οτι δεν ανοίγουν τα σχολεία επειδή έξω οι γονεις συνωστίζονται, με ξεπερνά! Οκ, αν ήταν όντως αυτός ο λόγος, ας έβαζαν άτομα να κάνουν συστάσεις για τήρηση αποστάσεως (δεν νομίζω ότι οι γονείς δεν θα άκουγαν, μην τρελαθούμε τώρα), αντί να πάνε στο άλλο άκρο και να κλείσουν τα σχολειά μας!
 
Αν ενοχλούσε ο συνωστισμός, δεν θα άνοιγε τίποτα μα τίποτα. Τα παιδιά μεταφέρουν τον ιό, εύκολα...αυτή είναι η αιτία. Είναι ασυμπτωματικό κατά κύριο λόγο και είναι επικίνδυνοι υπερμεταδότες. Σε έναν μικρό πληθυσμό, όπως λες, αυτό φαίνεται...σε μια Γαλλία και Αγγλία και ΗΠΑ δεν πολυφαίνεται. Χάσαμε συναδέλφους από τον ιό ενόσω τα σχολεία ήταν κλειστά. Σκέψου να ήταν ανοιχτά...γιατί και με 15 στην αίθουσα, ο κίνδυνος υφίσταται. Με τα μικρά παιδιά να είναι προσεχτικά, αλλά να είναι και πιο διαχυτικά από τη φύση τους...δεν φαντάζομαι να αγκαλιάζεστε με τα 16χρονα...τα 6χρονα όμως είναι όλη την ώρα πάνω στις δασκάλες τους...
Παρά όλα αυτά...η αβάθμια πρέπει οπωσδήποτε να ανοίξει. Δουλειά σωστή μέχρι την 4η δημοτικού δεν μπορεί να γίνει μέσω webex...όσο καλές και να είναι και οι προθέσεις και οι επιμορφώσεις και το υλικό των παιδαγωγών. Οι γονείς έχουν σαλτάρει...και δεν είναι όλοι οι γονείς ικανοί να διαπαιδαγωγήσουν τα παιδιά τους, μα δεν είναι και ο ρόλος τους, αλλιώς δεν θα υπήρχε το σχολείο...έχουν αναλάβει έναν ρόλο που δεν κατέχουν και στην τελική δεν τον θέλουν κιόλας. Ήδη υπήρχε πρόβλημα με την εκπαίδευση στο δημοτικό, λόγω της ύλης (;;;), τώρα τα αποτελειώσαμε τα μικρά...ήδη μια πρόταση δεν μπορούν να τη συντάξουν όταν έρχονται στο γυμνάσιο, μην αναφέρω την άγνοια της προπαίδειας..., τώρα...σε λίγα χρόνια, θα συζητάμε για το απόλυτο κενό.
Ελπίζω να διαψευστώ...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2977 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 03:43:50 μμ »
Το τι λέγεται στη δημόσια πολιτική σφαίρα απέχει πολύ από αυτό που ισχύει στην πραγματικότητα. Τα σχολεία έκλεισαν γιατί τα παιδιά μεταφέρουν τον ιό και πολλές φορές δεν το παίρνουμε και χαμπάρι, γιατί τα ίδια δε νοσούν με συμπτώματα. Το παραδέχθηκε και ο Εξαδάκτυλος αποκαλύπτοντας ότι πολλοί υγειονομικοί στη Β. Ελλάδα κόλλησαν από τα παιδιά τους και όχι από ενδονοσοκομειακή διασπορά. Ειδικά τα παιδιά άνω των 13 μεταδίδουν περίπου όσο και ένας ενήλικας, υπάρχουν έρευνες πλέον- και υπάρχει και η κοινή λογική που βιάζεται καθημερινά με τα αλλοπρόσαλλα υγειονομικά πρωτόκολλα: σε τάξεις με 20 και 25 άτομα προφανώς θα υπάρξει διασπορά. Απλώς, όπου αρνούμαστε να λάβουμε μέτρα πετάμε ένα "τα σχολεία/τα Μ.Μ.Μ./τα...(βάλτε ό,τι θέλετε) δεν αποτελούν εστίες διασποράς" και νομίζουμε ότι όλα είναι οκ, αλλά είναι οκ μόνο επικοινωνιακά.
Αποδεικνύεται πάντως ότι οι ιδεοληψίες οδηγούν σε καταστροφικά μονοπάτια. Τελικά, τι ήταν προτιμότερο; Να δοθούν περισσότερα χρήματα για να εξασφαλιστεί η όσο το δυνατόν πιο μακροχρόνια λειτουργία των κοινωνικών δραστηριοτήτων ή να αφεθουν όλα χύμα (καθώς η εν λόγω κυβερνητική πλειοψηφία έχει αλλεργία με τις δημόσιες δομές) και να βρίσκεται σε εξέλιξη μια τεράστια κοινωνική καταστροφή που σύντομα θα φέρει ένα 5ο βαρύτατο μνημόνιο; Βέβαια, για τις ελίτ το μνημόνιο είναι ευλογία. Η πλέμπα θα έχει το πρόβλημα. Οπότε, μάλλον ορισμένες από τις πολιτικές αποφάσεις, ή και όλες εν συνόλω, είναι τουλάχιστον ύποπτες.
Εγώ θα διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη, μπορεί να πέσω έξω: 8 Γενάρη θα ανοίξουμε. Αμφιβάλλω όμως αν θα παραμείνουμε ανοιχτά για περισσότερο από ένα μήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2020, 03:45:43 μμ από jimy100 »

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2978 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 03:50:23 μμ »
Όταν τα παιδιά κάνουν Αγγλικά στο σχολείο (25) ο ιός δεν μεταδίδεται. Όταν κάνουν Αγγλικά στο φροντιστήριο (6-8) άτομα ο ιός μεταδίδεται και θα μείνουν κλειστά. Την ίδια συμπεριφορά έχει ο ιός και στις δραστηριότητες του αθλητισμού. Στο σχολείο μπορούν να αθλούνται αλλά όχι στις ιδιωτικές δρστηριότητες άθλησης.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2979 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 04:21:25 μμ »
Όταν τα παιδιά κάνουν Αγγλικά στο σχολείο (25) ο ιός δεν μεταδίδεται. Όταν κάνουν Αγγλικά στο φροντιστήριο (6-8) άτομα ο ιός μεταδίδεται και θα μείνουν κλειστά. Την ίδια συμπεριφορά έχει ο ιός και στις δραστηριότητες του αθλητισμού. Στο σχολείο μπορούν να αθλούνται αλλά όχι στις ιδιωτικές δρστηριότητες άθλησης.

Το σχολείο όμως είναι υποχρεωτική εκπαίδευση κ είναι για όλους. Μπορούμε να δεχτούμε ως λογικό ένα ρίσκο για να λειτουργούν τα σχολεία για το καλό των παιδιών, δεν γιηεται όμως να πολλαπλασιάζεται το ρίσκο με τα εξωσχολικά. Αν υπήρχε υπουργός με τα κότσια να ανοίξει σχολεία με ρητή απαγόρευση εξωσχολικών, θα του έβγαζα το καπέλο.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2980 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 04:28:27 μμ »
Το σχολείο όμως είναι υποχρεωτική εκπαίδευση κ είναι για όλους. Μπορούμε να δεχτούμε ως λογικό ένα ρίσκο για να λειτουργούν τα σχολεία για το καλό των παιδιών, δεν γιηεται όμως να πολλαπλασιάζεται το ρίσκο με τα εξωσχολικά. Αν υπήρχε υπουργός με τα κότσια να ανοίξει σχολεία με ρητή απαγόρευση εξωσχολικών, θα του έβγαζα το καπέλο.
Από τη στιγμή που τα παιδιά κυκλοφορούν και πάνε σχολείο όταν είναι ανοιχτό, γιατί να είναι κλειστές οι εξωσχολικές δραστηριότητες; Επειδή πάνε παιδιά από διαφορετικά σχολεία; Προσωπικά θεωρώ πως στις ιδιωτικές δομές και τις εξωσχολικές δραστηριότητες τα μέτρα τηρούνται καλύτερα και σαφώς ο αριθμός μαθητών είναι μικρότερος.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2981 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 04:33:10 μμ »
Από τη στιγμή που τα παιδιά κυκλοφορούν και πάνε σχολείο όταν είναι ανοιχτό, γιατί να είναι κλειστές οι εξωσχολικές δραστηριότητες; Επειδή πάνε παιδιά από διαφορετικά σχολεία; Προσωπικά θεωρώ πως στις ιδιωτικές δομές και τις εξωσχολικές δραστηριότητες τα μέτρα τηρούνται καλύτερα και σαφώς ο αριθμός μαθητών είναι μικρότερος.
Κρίνοντας από τις δραστηριότητες του παιδιού μου, θα σου έλεγα ότι μάλλον δεν ισχύει. Στο φροντιστήριο η αγγλικών φορούσε προσωπίδα (δεν είναι τυχαίο το ότι κόλλησε και έκανε διαδικτυακά 10 μέρες πριν το γενικό κλείσιμο) και διακόψαμε τον αθλητισμό λόγω κάκιστου εξαερισμού του χώρου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160006
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 623

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.