*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 959445 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6076 στις: Μάιος 30, 2021, 02:55:47 μμ »
Και εγώ αυτό πληροφορήθηκα από τον φαρμακοποιό αλλά τα πήραμε ήδη λένε τα ΜΜΕ:

Από αύριο Τετάρτη 19/5 έως και το Σάββατο 22/5 (κατά τις εργάσιμες ώρες, πλην διακυντερεύσεων και διημερεύσεων) θα γίνεται η προμήθεια από τα φαρμακεία των self test για μαθητές, εκπαιδευτικούς και για διοικητικό και λοιπό προσωπικό.

Σε αυτή τη φάση μαθητές και εκπαιδευτικοί θα προμηθευτούν δύο self test από τα φαρμακεία. Τα δύο αυτά self tests θα είναι για τις επόμενες δύο εβδομάδες..


https://www.tanea.gr/2021/05/18/greece/self-test-sta-sxoleia-ti-allazei-sti-dianomi-tous-apo-tin-tetarti-tha-dinontai-dyo-test/
Πήραμε 2 τεστ και κάναμε το 1ο την προηγούμενη Κυριακή 23/5 και το 2ο σήμερα. Εγώ ρωτάω για τις 2 επόμενες Κυριακές 6 και 13/6.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:18 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6077 στις: Μάιος 30, 2021, 04:18:36 μμ »
Πήραμε 2 τεστ και κάναμε το 1ο την προηγούμενη Κυριακή 23/5 και το 2ο σήμερα. Εγώ ρωτάω για τις 2 επόμενες Κυριακές 6 και 13/6.
ισχύει προφανώς το ίδιο: Θα πρέπει να τα προμηθευτούμε την Πέμπτη έως το Σάββατο που θα ρθει. Αν Περάσει το Σάββατο ίσως δίνουν μόνο ένα. Οι εκπαιδευτικοί που θα αποκτήσουν πιστοποιητικό εμβολιασμού θα λάβουν μάλλον ένα μόνο.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6078 στις: Μάιος 30, 2021, 09:55:27 μμ »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2526
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6079 στις: Μάιος 30, 2021, 10:31:19 μμ »
Το δημοσίευμα γράφει ότι θα  πάρουμε δύο selftests από αύριο, Δευτέρα έως την Παρασκευή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:18 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6080 στις: Ιούνιος 02, 2021, 12:41:24 μμ »
Μιλώντας με συναδέλφους από άλλα σχολεία (για Δευτεροβάθμια μιλάω) άλλοι λένε ότι πηγαίνουν κανονικά περιπάτους και άλλοι όχι! Υπάρχει κάποιο έγγραφο ή εγκύκλιος που απαγορεύει ή επιτρέπει τη διεξαγωγή περιπάτων; Αν επιτρέπονται έστω και τμηματικά τι συμβαίνει σε περίπτωση που εκείνη την ημέρα έχει προκηρυχθεί απεργία (10 Ιουνίου π.χ.); Είναι νόμιμος ο περίπατος; Ή αν υπογραφεί πρακτικό για περίπατο αυτήν την ημέρα θα υπάρξουν κυρώσεις;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6081 στις: Ιούνιος 02, 2021, 12:48:33 μμ »
Μιλώντας με συναδέλφους από άλλα σχολεία (για Δευτεροβάθμια μιλάω) άλλοι λένε ότι πηγαίνουν κανονικά περιπάτους και άλλοι όχι! Υπάρχει κάποιο έγγραφο ή εγκύκλιος που απαγορεύει ή επιτρέπει τη διεξαγωγή περιπάτων; Αν επιτρέπονται έστω και τμηματικά τι συμβαίνει σε περίπτωση που εκείνη την ημέρα έχει προκηρυχθεί απεργία (10 Ιουνίου π.χ.); Είναι νόμιμος ο περίπατος; Ή αν υπογραφεί πρακτικό για περίπατο αυτήν την ημέρα θα υπάρξουν κυρώσεις;

Σε πδηγιες που ειχαν ερθει την αρχη της χρονιας ελεγε οτι οι περιπατοι απαγορευονται και επιτρεπονται οι επισκεψεις αλλα μονο ανα τμημα. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει αυτο.
Οσο για περιπατο τη μερα της απεργιας, νομικα δεν απαγορευεται. Αλλα, ο,τι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο; Ο καθενας κρινει και πραττει
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6082 στις: Ιούνιος 02, 2021, 01:42:46 μμ »
Σε πδηγιες που ειχαν ερθει την αρχη της χρονιας ελεγε οτι οι περιπατοι απαγορευονται και επιτρεπονται οι επισκεψεις αλλα μονο ανα τμημα. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει αυτο.
Οσο για περιπατο τη μερα της απεργιας, νομικα δεν απαγορευεται. Αλλα, ο,τι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο; Ο καθενας κρινει και πραττει
Ελπίζω να πρυτανεύσει η λογική και η συναδελφικότητα!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6083 στις: Ιούνιος 02, 2021, 02:42:13 μμ »
περίπατος στην απεργία είναι σαν μα λες «χάστε εσείς 60 ευρώ κορόιδα, εμείς πάμε εκδρομή γιατί σιγά μη φορτωθούμε όλο το σχολείο», βέβαια αν δεν απεργήσει κανεις δεν νομίζω ότι θα ενοχληθεί και κανένας. ταλαιπωρία είναι να είσαι σχολείο αν απεργούν έστω κ το 1/4 αλλά η απώλεια χρημάτων είναι βαριά για τους συμμετέχοντες οπότε χρειάζεται λίγη διακριτικότητα...

τα δημοτικά μας πήγαν περίπατο ανά τάξη, ίσως όχι ιδθα μέρα όλοι αλλά εκεί είναι εύκολο. εμάς έχουν αρχίσει να είναι ανεξέλεγκτα, σήμερα έφτασα κ εγω σ ένα όριο που θεωρώ ότι η επόμενη εβδομάδα είναι μια υπερβολή. σίγουρα πρέπει κάτι να επινοήσουμε για να απαλυνθεί ο φόρτος, η Τετάρτη κ η Πέμπτη θα είναι ένα σκέτο μαρτύριο για όλους χωρίς κανένα εκπαιδευτικό αποτέλεσμα....

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2526
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6084 στις: Ιούνιος 02, 2021, 03:01:18 μμ »
Στο Γυμνάσιο, στα τμήματα όπου έχω τελειώσει την ύλη, προσπαθώ να σώσω την κατάσταση με  "τεστάκια" τελικής   αυτοαξιολόγησης όχι επάνω στο γνωστικό, αλλά με ερωτήσεις τύπου κατά πόσον συμμετέχουν στο μάθημα, συνεργάζονται μεταξύ τους, προσφέρουν βοήθεια στους συμμαθητές τους αν τους ζητηθεί  κλπ (τα πρωτάκια συμμετέχουν με προθυμία), προβολές  και εκπαιδευτικά παιχνίδια. Από τη μία η παράταση του σχολικού έτους λειτούργησε θετικά ως προς την ανετότερη ολοκλήρωση της ύλης σε κάποια τμήματα που είχαν μείνει πίσω, από την άλλη, όμως,  από τη στιγμή που τα έχω τελειώσει όλα με  τους υπόλοιπους, πρέπει διαρκώς να επινοώ νέες δραστηριότητες, ώστε να μην αποδιοργανώνονται. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2021, 03:17:28 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6085 στις: Ιούνιος 02, 2021, 03:20:57 μμ »
Στο Γυμνάσιο, στα τμήματα όπου έχω τελειώσει την ύλη, προσπαθώ να σώσω την κατάσταση με  τεστάκια τελικής   αυτοαξιολόγησης (τα πρωτάκια συμμετέχουν με προθυμία), προβολές  και εκπαιδευτικά παιχνίδια. Από τη μία η παράταση του σχολικού έτους λειτούργησε θετικά ως προς την ανετότερη ολοκλήρωση της ύλης σε κάποια τμήματα που είχαν μείνει πίσω, από την άλλη, όμως,  από τη στιγμή που τα έχω τελειώσει όλα με  τους υπόλοιπους, πρέπει διαρκώς να επινοώ νέες δραστηριότητες, ώστε να μην αποδιοργανώνονται.

σε κάποια μαθήματα μου έλυσε τα χέρια για την ύλη, αρχαία κ ιστορίες ιδίως, που ακόμα παραδιδω. Στα άλλα, φτιάχνω συνεχώς φύλλα εργασίας, βάζω παραγωγές λόγου, έχω τρελαθεί στην προετοιμασια, ποτέ δεν προλαβαίναμε τόσα πολλά. δεν μπορώ να πω ότι δεν έχω αποτέλεσμα, αλλά σήμερα ειδικά μετρούσα τη γλώσσα της α που είναι τρίωρη κ δεν είχα τι άλλο να κάνω εκτός από το να διορθωνω ξανά εκθέσεις.

έχουμε γράψει τόσο εκπαιδευτικό υλικό φέτος, χωρίς καμία αναγνώριση, κ οι φωστήρες τιυ ιεπ κ οι συντονιστές κάθονται, χρυσοπληρώνονται, φτιάχνουν βιογραφικα, δεν μας βοηθούν καθολου, έλεος πραγματικά. έχω αγανακτήσει. κ οι μισοί μαθητες συμπεριφέρονται σαν να κατέβηκαν από το βουνό, κ τα δικά μας δεν πέρασαν κ κανέναν τραγικό εγκλεισμό κιόλας. Δεν είναι συνθήκες μαθήματος αυτές πλέον.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6086 στις: Ιούνιος 02, 2021, 04:11:00 μμ »
Και στην πρωτοβάθμια δεν είναι πιο ήσυχα τα πράγματα. Ναι μεν έχουμε το χρόνο μέχρι τις 25/6 να προχωρήσουμε στην ύλη και να κάνουμε σε κάποιες περιπτώσεις και πιο δημιουργικά πράγματα αλλά είναι δύσκολο να μαζέψεις τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6087 στις: Ιούνιος 02, 2021, 04:58:46 μμ »
Και στην πρωτοβάθμια δεν είναι πιο ήσυχα τα πράγματα. Ναι μεν έχουμε το χρόνο μέχρι τις 25/6 να προχωρήσουμε στην ύλη και να κάνουμε σε κάποιες περιπτώσεις και πιο δημιουργικά πράγματα αλλά είναι δύσκολο να μαζέψεις τα παιδιά.

ναι ήθελα να το γράψω ότι δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα αντέξετε εκεί, κι όχι τίποτα άλλο, φοβάμαι ότι θα παγιωθεί κ η παράταση του έτους...

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6088 στις: Ιούνιος 02, 2021, 05:44:31 μμ »
περίπατος στην απεργία είναι σαν μα λες «χάστε εσείς 60 ευρώ κορόιδα, εμείς πάμε εκδρομή γιατί σιγά μη φορτωθούμε όλο το σχολείο», βέβαια αν δεν απεργήσει κανεις δεν νομίζω ότι θα ενοχληθεί και κανένας. ταλαιπωρία είναι να είσαι σχολείο αν απεργούν έστω κ το 1/4 αλλά η απώλεια χρημάτων είναι βαριά για τους συμμετέχοντες οπότε χρειάζεται λίγη διακριτικότητα...

τα δημοτικά μας πήγαν περίπατο ανά τάξη, ίσως όχι ιδθα μέρα όλοι αλλά εκεί είναι εύκολο. εμάς έχουν αρχίσει να είναι ανεξέλεγκτα, σήμερα έφτασα κ εγω σ ένα όριο που θεωρώ ότι η επόμενη εβδομάδα είναι μια υπερβολή. σίγουρα πρέπει κάτι να επινοήσουμε για να απαλυνθεί ο φόρτος, η Τετάρτη κ η Πέμπτη θα είναι ένα σκέτο μαρτύριο για όλους χωρίς κανένα εκπαιδευτικό αποτέλεσμα....
θέλω να απεργήσω, αλλά όχι να χάσω τόσα χρήματα και οι άλλοι να πάνε περίπατο!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6089 στις: Ιούνιος 02, 2021, 05:47:19 μμ »
θέλω να απεργήσω, αλλά όχι να χάσω τόσα χρήματα και οι άλλοι να πάνε περίπατο!

ε ναι χτυπάει ασχημο. ακόμα κ για σχολεία που δεν απεργεί κανεις χτυπάει ασχημο για το σύνολο ειδικά σε μέρα πανελλαδικής απεργίας.

εγω βέβαια σε μονοήμερες απεργίες δεν συμμετέχω.. το θεωρώ απλώς συμβολικό άνευ λόγου (εκτός αν νεκρώνουν τα πάντα). συνήθως απεργούμε εναλλάξ με τον συζυγο. πάντως σ εμάς έχει τύχει να ψιλοκανονιστεί περίπατος κ να συνειδητοποιήσουμε ότι υπάρχει απεργία κ να τον αναβάλουμε, κι ας μην έχουμε σχεδον ποτέ συμμετοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160004
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.