*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους  (Αναγνώστηκε 21458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 07, 2009, 07:31:28 μμ »
Ξέρει κανείς αν απαγορεύεται να έχεις ώρες ΠΔΣ και να δουλεύεις παράλληλα και σε φροντιστήριο; Πριν λίγο με πήραν από ένα φροντιστήριο και μου ζήτησαν να συνεργαστούμε από τη νέα χρονια. Θα ήθελα όμως να κάνω και αίτηση για ΠΔΣ, γιατί πώς να το κάνουμε, μόρια είναι αυτά....


Φρόντισε τουλάχιστον το λύκειο που θα κάνεις ΠΔΣ να μην είναι στην ίδια περιοχή με το φροντιστήριο. Σίγουρα όμως είναι ένα ρίσκο. Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που μπορούν να σου κάνουν καταγγελία χωρίς καν να τους ξέρεις.
Ως προσωπική μαρτυρία πάντως , να καταθέσω ότι οι διευθυντές των λυκείων το γνωρίζουν και κάνουν τα στραβά μάτια. Σε ορισμένες περιπτώσεις κιόλας σε βοηθούν να φιάξεις ένα βολικό πρόγραμμα για να μπορείς να κάνεις χωρίς πρόβλημα τα ιδιαίτερά σου.
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:07 »

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 07, 2009, 07:31:56 μμ »
Ξέρει κανείς αν απαγορεύεται να έχεις ώρες ΠΔΣ και να δουλεύεις παράλληλα και σε φροντιστήριο; Πριν λίγο με πήραν από ένα φροντιστήριο και μου ζήτησαν να συνεργαστούμε από τη νέα χρονια. Θα ήθελα όμως να κάνω και αίτηση για ΠΔΣ, γιατί πώς να το κάνουμε, μόρια είναι αυτά....



επιτρέπεται κανονικότατα, αρκεί να μην είναι στην περιφέρεια του σχολείου για καθαρά και μόνο λόγους ηθικής!!!! εγώ θα συμπλήρωνα, για να μη χαλάνε τα τμήματα κατά τη διάρκεια της χρονιάς, διότι κακά τα ψέμματα για να κρατήσεις το τμήμα πρέπει να πολεμήσεις το φροντιστήριο, τουτέστιν, να πείσεις τα παιδιά πως δεν πρέπει να πηγαίνουν φροντιστήριο! υπάρχουν πάντως διευθυντές, που δεν βασίζονται φυσικά σε κάποιο νόμο, που αρνούνται πεισματικά να δώσουν ώρες σε καθηγητές που κάνουν και φροντιστήριο! αυτοί έχουν το καρπούζι, αυτοί και το μαχαίρι...απλά τα πράγματα! αν δε ζεις σε μικρή κοινωνία ή το φροντιστήριο είναι αλλού...κανένα πρόβλημα!!! σιωπή τιμάσθω!!!   :-X
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 07, 2009, 08:34:22 μμ »
Δηλαδή όσοι κάνουν ΠΔΣ πρέπει να ζήσουν με τα ψίχουλα που πληρώνονται? Ρε παιδιά δε μπορεί, κανένας λογικός άνθρωπος δε μπορεί να έχει αυτή την απαίτηση....
Όταν λέτε για διαφοτετική περιφέρεια τί εννοείτε? Είμαι από Κομοτηνή και το φροντιστήριο που με ζήτησε είναι μέσα στην πόλη. Θα πρέπει δηλαδή να κάνω ΠΔΣ σε κάποιο χωριό ή θα πρέπει να πάω σε άλλο νομό? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 07, 2009, 08:43:08 μμ »
Η εγκύκλιος έθετε αυτούς τους περιορισμούς ώστε να κάνουν λιγότεροι καθηγητές αίτηση.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:07 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 07, 2009, 09:06:03 μμ »
συγνώμη ister, τι εννοείς "επιτρέπεται κανονικότατα"????? αφού στη δήλωση που κάνεις για ΠΔΣ δηλώνεις υεπύθυνα ότι δεν δουλεύεις σε φροντιστήριο. Άλλωστε είναι γνωστή φετινή περίπτωση στην Πέλλα, όπου έγινε καταγγελία και ο συνάδελφος τρέχει και δε φτάνει. Ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του λοιπόν. Άλλο τί ισχύει επίσημα και άλλο τί γίνεται ορισμένες φορές.Τα πράγματα είναι τόσο άγρια με τις προσλήψεις ειδικά στο χώρο μας που δεν αποκλείω καταγγελιες από άλλους σύναδέλφους. Επίσης από προσωπική μου εμπειρία όλα είναι ωραία και καλά αλλά όταν έρχεται η στιγμή του λάθους όλοι ψάχνουν να βρουν τί λέει ο νόμος...

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 07, 2009, 09:12:50 μμ »
Με αποτελεσμα να κανουν αιτηση λιγοτεροι καθηγητες οι οποιοι τελικα με τη βοηθεια αυτων των περιορισμων πηραν 10 ωρες  Π.Δ.Σ. γιατι οι δευτεροβαθμιες ψαχναν καθηγητες με τα κυαλια και δεν εβρισκαν.Ετσι οι ολιγοι αιτουντες πηραν 10 ωρες χωρις μεσον
Η εγκύκλιος έθετε αυτούς τους περιορισμούς ώστε να κάνουν λιγότεροι καθηγητές αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:25:04 πμ »
Τα πράγματα είναι τόσο άγρια με τις προσλήψεις ειδικά στο χώρο μας που δεν αποκλείω καταγγελιες από άλλους σύναδέλφους. Επίσης από προσωπική μου εμπειρία όλα είναι ωραία και καλά αλλά όταν έρχεται η στιγμή του λάθους όλοι ψάχνουν να βρουν τί λέει ο νόμος...

Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Απλά όποιος θέλει αναλαμβάνει και το ρίσκο.
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:32:21 πμ »
Ναι,αλλά μην παραπληροφορούμε και τον κόσμο γράφοντας ανακρίβειες.
Τόσα άτομα ενημερώνονται από τις σελίδες του pde!
Για την πδσ συμπληρώνεις και ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ υπεύθυνη δήλωση ότι δε διδάσκεις σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα.
Δεν παίρνουν όλοι το ρίσκο να υπογράψουν ψευδή υπεύθυνη δήλωση,με ότι αυτό συνεπάγεται.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:41:17 πμ »
συγνώμη ister, τι εννοείς "επιτρέπεται κανονικότατα"????? αφού στη δήλωση που κάνεις για ΠΔΣ δηλώνεις υεπύθυνα ότι δεν δουλεύεις σε φροντιστήριο. Άλλωστε είναι γνωστή φετινή περίπτωση στην Πέλλα, όπου έγινε καταγγελία και ο συνάδελφος τρέχει και δε φτάνει. Ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του λοιπόν. Άλλο τί ισχύει επίσημα και άλλο τί γίνεται ορισμένες φορές.Τα πράγματα είναι τόσο άγρια με τις προσλήψεις ειδικά στο χώρο μας που δεν αποκλείω καταγγελιες από άλλους σύναδέλφους. Επίσης από προσωπική μου εμπειρία όλα είναι ωραία και καλά αλλά όταν έρχεται η στιγμή του λάθους όλοι ψάχνουν να βρουν τί λέει ο νόμος...


εγώ τουλάχιστον πέρυσι, δεν υπέγραψα καμμιά τέτοια υπεύθυνη δήλωση! ειλικρινά 1η φορά το ακούω! είναι νοοτροπία της β/βάθμιας που ήμουνα να το επιτρέπει; δε ξέρω! πάντως, δεν υπέγραψα...και δούλευα επίσημα σε φροντιστήριο με πρόσληψη κανονική...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2009, 10:44:40 πμ από ister »
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:45:59 πμ »
Ίσως να το κάνουν αυτό κάποιες ΔΔΕ που δεν έχουν πολλούς υποψήφιους για πδσ,για να μη ξεμείνουν τα σχολεία.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 08, 2009, 10:55:23 πμ »

Η υπεύθυνη δήλωση είναι υποχρεωτική, με βάση την οδηγία που στέλλει το υπουργείο, για να την υπογράφει ο κάθε ωρομίσθιος της ΠΔΣ.
Φέτος μάλιστα την έστειλε με τυποποιημένο κείμενο μαζί με την υ.α.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 08, 2009, 09:04:58 μμ »
για τη νεα σχολική χρονιά (2009-2010) έχει βγει η προθεσμια αιτήσεων; απ'οτι κατάλαβα όχι, σωστα;

τα μόρια της ΠΔΣ τα παίρνεις ανα μήνα (όσα δλινει το σχολείο) άσχετα με το πόσες ώρες έχεις πάρει;
δηλ αν αν εισαι σε σχολείο με 2 μόρια και έστω πως αρχίζεις οκτώβρη και τελειωνεις μαη, παιρνεις 16 μόρια;

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 08, 2009, 09:11:37 μμ »
για τη νεα σχολική χρονιά (2009-2010) έχει βγει η προθεσμια αιτήσεων; απ'οτι κατάλαβα όχι, σωστα;

τα μόρια της ΠΔΣ τα παίρνεις ανα μήνα (όσα δλινει το σχολείο) άσχετα με το πόσες ώρες έχεις πάρει;
δηλ αν αν εισαι σε σχολείο με 2 μόρια και έστω πως αρχίζεις οκτώβρη και τελειωνεις μαη, παιρνεις 16 μόρια;


τα μόρια της ΠΔΣ βγαίνουν ως εξής

έστω στο τέλος της χρονιάς έκανες x ώρες......
τα μόριά σου θα είναι   x/87,5         

φυσικά και εξαρτάται από τις ώρες που δούλεψες
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ για νεοενδιαφερόμενους
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 08, 2009, 09:20:12 μμ »
για τη νεα σχολική χρονιά (2009-2010) έχει βγει η προθεσμια αιτήσεων; απ'οτι κατάλαβα όχι, σωστα;

τα μόρια της ΠΔΣ τα παίρνεις ανα μήνα (όσα δλινει το σχολείο) άσχετα με το πόσες ώρες έχεις πάρει;
δηλ αν αν εισαι σε σχολείο με 2 μόρια και έστω πως αρχίζεις οκτώβρη και τελειωνεις μαη, παιρνεις 16 μόρια;


Είπαμε να ελπίζουμε στο καλύτερο,αλλά εσύ hope το παραέκανες!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

16 μόρια θα πάρεις από πδσ μετά από 5 χρόνια και με δεδομένο ότι σε καλούν από την αρχή της χρονιάς με 10ωρο και ότι δε χάνεις ούτε 10 λεπτά
λόγω εκδρομών,εορτών,συνελεύσεων κτλ.

Από την πδσ το πολύ να παίρνεις 3 μόρια κάθε χρονιά.
Αν είσαι τυχερή και σε στείλουν σε δυσπρόσιτο,θα πάρεις τα διπλά.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160376
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.