*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 227739 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 09, 2011, 05:13:14 μμ »
Αυτή εδώ δεν είναι η εγκύκλιος: http://dide.dod.sch.gr/index_el.asp?cmd=Article&id=366
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:37:20 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 09, 2011, 05:29:26 μμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω? Οι νεοδιόριστοι του 2010 δε δικαιούνται αίτηση βελτίσωσης θέσης? Γιατί στην ανακοίνωση που έβγαλαν τα Δωδεκάνησα λένε σε κάποιο σημείο ότι δικαίωμα έχουν    "΄Οσοι εκπαιδευτικοί είναι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ (εκτός αυτών που διορίστηκαν το 2010)".
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 09, 2011, 05:37:18 μμ »
Αυτή εδώ δεν είναι η εγκύκλιος: http://dide.dod.sch.gr/index_el.asp?cmd=Article&id=366
αυτή είναι η εγκύκλιος για να κάνουν αίτηση όσοι
1) έρχονται με μετάθεση και θέλουν να αποκτήσουν οργανική
2) όσοι είχαν κάνει αίτηση για βελτίωση θέσης (να πάρουν άλλη οργανική αφήνοντας την παλιά τους)
3) όσοι είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ (για να τοποθετηθούν)

δεν έχει σχέση με την εγκύκλιο απόσπασης εντός ΠΥΣΔΕ, η οποία θα βγει πιο μετά...
Στο λέω γιατί ένας συνάδελφος στο σχολείο μου το κάνει εδώ και τρία χρόνια  και το ζω κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 09, 2011, 05:40:38 μμ »
Δηλαδή να μην κάνω αίτηση? Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάρω κι ένα τηλεφωνάκι αύριο γιατί είναι μέχρι αύριο οι αιτήσεις κι αν μια στο δισεκατομμύριο τις χάσω χάθηκα...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:37:20 »

Αποσυνδεδεμένος Martell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • "...Άστο να μείνουμε φίλοι"
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 09, 2011, 05:46:23 μμ »
Μια ερώτηση, για οποιον γνωρίζει. Το νοέμβριο του 2010 κάναμε τις αιτήσεις μετάθεσης με εντοπιότητες σε διαφορετικούς δήμους από αυτούς που ισχύουν σημερα (Καλλικρατικούς). Για τις τοποθετήσεις θα ληφθεί υπόψη από τα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ η τοτε κατάσταση των δήμων ή η καινούργια (οσο αναφορά την εντοπιότητα και συνυπηρέτηση );

Αποσυνδεδεμένος rukaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 09, 2011, 05:55:38 μμ »
Μιλώντας για το ΠΥΣΔΕ Δωδ/σου, μετά από ψάξιμο και συζητήσεις με άτομα που είναι μέσα στα πράγματα και ασχολούνται πολύ έντονα ειπώθηκε ότι τις τοποθετήσεις των σε διάθεση τις κάνει το αγαπητό μας ΠΥΣΔΕ μαζί με των αποσπασμένων εντός ΠΥΣΔΕ, το οποίο σημαίνει ότι για παράδεγιμα αν έρθει ένα άτομο της ειδικότητας μας το οποίο έχει περισσότερα μόρια και αποφασίσει να αλλάξει νησάκι έτσι για μια χρονιά, εκτοπίζει άλλον (ή άλλους ενδεχομένως) και καταλαμβάνει κανονικότατα μια θέση για την ερχόμενη σχολική χρονιά.... Τσεκαρισμένο και με το διευθυντή μου ότι για χρόνια γίνεται έτσι... Οι της διάθεσης και οι αποσπασμενοι μπαίνουν στην ίδια λίστα και ο εχων το μεγαλύτερο...... αριθμό μορίων (για να μη γίννω πιο σαφής...) Κ Ε Ρ Δ Ι Ζ Ε Ι ! ! ! Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά όσοι έχω ρωτήσει μου είπαν ότι ισχύουν αυτά που σας εξέθεσα παραπάνω. Τώρα αν ψηφιστεί ο νόμος περί αποσπάσεων αλλάζει η κατάσταση.... Αλλά πάλι, και εγώ αν είχα ροδάκια, θα ήμουν πατίνι....

Πόσο δίκιο έχεις.... Έτσι την πάτησα κι εγώ πέρσι και εκτοπίστηκα από συνάδελφο που απλά δεν ήθελε να πάει στην οργανική του αλλά στο νησάκι που ήμουν εγώ την προηγούμενη χρονιά και θα ήθελα και την επόμενη. Δηλαδή και την οργανική κρατάμε και κάνουμε βόλτες όπου και όποτε γουστάρουμε! Όλα αυτά στα Δωδεκάνησα φυσικά!

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 09, 2011, 06:05:46 μμ »
Δηλαδή να μην κάνω αίτηση? Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάρω κι ένα τηλεφωνάκι αύριο γιατί είναι μέχρι αύριο οι αιτήσεις κι αν μια στο δισεκατομμύριο τις χάσω χάθηκα...
Εννοείται ότι θα πάρεις τηλέφωνο αλλά από όσο ξέρω δε θα κάνεις αίτηση τώρα. Παρόλα αυτά, για να βεβαιωθείς ρώτησε όποιον μιλήσεις πότε περίπου θα βγει η εγκύκλιος για αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ και θα σε κατατοπήσει εκείνος/εκείνη.

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 09, 2011, 06:09:04 μμ »
Μιλώντας για το ΠΥΣΔΕ Δωδ/σου, μετά από ψάξιμο και συζητήσεις με άτομα που είναι μέσα στα πράγματα και ασχολούνται πολύ έντονα ειπώθηκε ότι τις τοποθετήσεις των σε διάθεση τις κάνει το αγαπητό μας ΠΥΣΔΕ μαζί με των αποσπασμένων εντός ΠΥΣΔΕ, το οποίο σημαίνει ότι για παράδεγιμα αν έρθει ένα άτομο της ειδικότητας μας το οποίο έχει περισσότερα μόρια και αποφασίσει να αλλάξει νησάκι έτσι για μια χρονιά, εκτοπίζει άλλον (ή άλλους ενδεχομένως) και καταλαμβάνει κανονικότατα μια θέση για την ερχόμενη σχολική χρονιά.... Τσεκαρισμένο και με το διευθυντή μου ότι για χρόνια γίνεται έτσι... Οι της διάθεσης και οι αποσπασμενοι μπαίνουν στην ίδια λίστα και ο εχων το μεγαλύτερο...... αριθμό μορίων (για να μη γίννω πιο σαφής...) Κ Ε Ρ Δ Ι Ζ Ε Ι ! ! ! Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά όσοι έχω ρωτήσει μου είπαν ότι ισχύουν αυτά που σας εξέθεσα παραπάνω. Τώρα αν ψηφιστεί ο νόμος περί αποσπάσεων αλλάζει η κατάσταση.... Αλλά πάλι, και εγώ αν είχα ροδάκια, θα ήμουν πατίνι....

Πόσο δίκιο έχεις.... Έτσι την πάτησα κι εγώ πέρσι και εκτοπίστηκα από συνάδελφο που απλά δεν ήθελε να πάει στην οργανική του αλλά στο νησάκι που ήμουν εγώ την προηγούμενη χρονιά και θα ήθελα και την επόμενη. Δηλαδή και την οργανική κρατάμε και κάνουμε βόλτες όπου και όποτε γουστάρουμε! Όλα αυτά στα Δωδεκάνησα φυσικά!
Δε θέλω καθόλου να το πιστεύω αλλά όλοι το λένε και μιλάω για άτομα που είναι χρόνια εδώ όχι νέους, όπως θα χαρακτήριζα τον άτομο λόγω του μικρού χρονικού μου διαστήματος εδώ. Πάντως, είναι αδικαιολόγητο να συμβαίνει αυτό. Ξέρω συνάδελφό μου που έτσι και έρθει ένας άλλος (όπως έχει μάθει τώρα) στο νησί μας με απόσπαση που έχει περισσότερα μόρια θα τον εκτοπίσει για άλλο νησί... Γιατί τουλάχιστον παλιά υπήρχε η λύση του γραφείου, για να κρατηθούν οι "περισσευούμενοι" συνάδελφοι. Τώρα με την Αννούλα τι θα κάνουν??? Θα μαζεύουν σκουπιδάκια στους δρόμους????

Αποσυνδεδεμένος maraki_chania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 11, 2011, 11:04:51 μμ »
Δηλαδή και οι νεοδιόριστοι θα κάνουν αίτηση τώρα τον Ιούνιο; Στα Χανιά, η τελευταία εγκύκλιος έλεγε πως οι νεοδιόριστοι θα υπηρετήσουν στην ίδια σχολική μονάδα, εκτός αν κριθούν υπεράριθμοι... Τα κενά θα βγουν στο ίντερνετ, ξέρετε?

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 12, 2011, 08:36:08 μμ »
Δηλαδή και οι νεοδιόριστοι θα κάνουν αίτηση τώρα τον Ιούνιο; Στα Χανιά, η τελευταία εγκύκλιος έλεγε πως οι νεοδιόριστοι θα υπηρετήσουν στην ίδια σχολική μονάδα, εκτός αν κριθούν υπεράριθμοι... Τα κενά θα βγουν στο ίντερνετ, ξέρετε?
Οι νεοδιόριστοι δεν κάνουν αίτηση τοποθέτησης τώρα. Στην ίδια σχολική μονάδα δε μπορεί να είσαι αν π.χ. δεν έχει κενό... Τα κενά κάποιες δευτεροβάθμιες τα βγάζουν αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.... και μπορεί να είναι και ανακριβή... Αφού ακόμα δεν έχουν γίνει και οι αποσπάσεις εντός/εκτός ΠΥΣΔΕ....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 12, 2011, 09:08:47 μμ »
Μια ερώτηση, για οποιον γνωρίζει. Το νοέμβριο του 2010 κάναμε τις αιτήσεις μετάθεσης με εντοπιότητες σε διαφορετικούς δήμους από αυτούς που ισχύουν σημερα (Καλλικρατικούς). Για τις τοποθετήσεις θα ληφθεί υπόψη από τα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ η τοτε κατάσταση των δήμων ή η καινούργια (οσο αναφορά την εντοπιότητα και συνυπηρέτηση );

στη δική μας διεύθυνση η εντοπιοτητα και η συνυπηρέτηση θα κριθούν με βάση τους Καποδιστριακούς ( τους παλιούς δηλαδή) δήμους ακριβώς γιατί οι αιτήσεις οριστικής τοποθέτησης και βελτίωσης κατατέθηκαν όταν υπήρχαν οι καποδιστριακοί δήμοι. Και οι μεταθέσεις με το ίδιο σκεπτικό έγιναν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος chal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 13, 2011, 03:13:19 πμ »
Στα Δωδεκάνησα δεν κοιτάνε καν τα μόρια. Μόνο την προϋπηρεσία.
Let's See Who Goes Down First

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 13, 2011, 08:55:03 πμ »
Στα Δωδεκάνησα δεν κοιτάνε καν τα μόρια. Μόνο την προϋπηρεσία.

μα από την προϋπηρεσία προκύπτουν τα μόρια. Και επειδή η νομοθεσία επ αυτού είναι σαφής - οι εκπ/κοί τοποθετούνται με βάση τα μόριά τους - τότε καλά θα κάνετε να ρίξετε ενστάσεις
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 13, 2011, 10:02:38 πμ »
Στα Δωδεκάνησα δεν κοιτάνε καν τα μόρια. Μόνο την προϋπηρεσία.

μα από την προϋπηρεσία προκύπτουν τα μόρια. Και επειδή η νομοθεσία επ αυτού είναι σαφής - οι εκπ/κοί τοποθετούνται με βάση τα μόριά τους - τότε καλά θα κάνετε να ρίξετε ενστάσεις
bitch,
είμαι περίεργος να ακούσω τη γνώμη σου... Όταν μια συνάδελφος είχε αδικηθεί στην τοποθέτησή της, όπως η ίδια θεωρούσε, πήγε να συζητήσει το θέμα με τον προϊστάμενο. Αφού λοιπόν μίλησαν για αρκετή ώρα, του λέει πως γνώριζε ότι είχε δίκιο και θα έκανε ένσταση για να το διεκδικήσει. Γυρνάει λοιπόν αυτός επειδικτικά και της απαντά: "Μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Απλά να σου πω ένα πράγμα... Υπάρχουν οι ενστάσεις και υπάρχουν και οι απορρίψεις..." Δηλαδή μιλάμε το θράσος φτάνει σε άλλο επίπεδο πλέον... Μερικοί νομίζουν ότι ο κόσμος τους ανήκει και μπορούν να κάνουν ότι τους γουστάρει... Και κανένας δεν έχει λόγο γι' αυτό.... Έλεος δηλαδή....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160778
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.