*

Ψηφοφορία

Πόσο καιρό περιμένατε μέχρι να ορκιστείτε από την στιγμή που σας ενημέρωσαν για τον διορισμό σας?

Λιγότερο από 15 ημέρες
20 (48.8%)
15 - 30 ημέρες
12 (29.3%)
31 - 60 ημέρες
3 (7.3%)
61 - 90 ημέρες
1 (2.4%)
Άνω των 3 μηνών
5 (12.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 41

Αποστολέας Θέμα: Ορκωμοσία νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 46132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 05, 2008, 04:09:23 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται στην περιπτωση που καποιος νεοδιοριστος δεν μπορει να παρουσιαστει στη Δ/νση που τοποθετηθηκε. Εγω συγκεκριμενα ειμαι εγκυος και εδω και καποιους μηνες ειμαι κλινηρης λογω επ' απειλουμενης κυησης. Σημερα μιλησα με τη Δ/νση και μου ειπαν να μιλησω με το Δ/ντη της Δ/νσης μηπως μπορεσει να μου δωσει απαλλαγη παρουσιασης. Απ' οτι καταλαβα ομως δεν ειναι και σιγουρο οτι μπορει να δωσει  ο Δ/ντης απαλλαγη. Μηπως ξερει κανεις τι γινεται σ' αυτες τις περιπτωσεις? Δεν μιλαω μονο για εγκυμοσυνη. Ας το δουμε πιο γενικα το θεμα. Στους 6800 νεοδιοριστους μπορει να υπαρχουν και καποιοι που για ιατρικους λογους φυσικα δεν μπορουν να παρουσιαστουν. Σας φαινεται λογικο να ειναι τα παντα στην κριση του Δ/ντη για το αν θα κατανοησει την περιπτωση του καθενος ή οχι... Εμενα μου ειπαν οτι μπορειτε να βγειτε σε αδεια λογω επ' απειλουμενης κυησης εφοσον πρωτα ομως παρουσιαστειτε κανονικα αλλα για το αν θα παρουσιαστειτε ή οχι ειναι θεμα Δ/ντη.Υπαρχει περιπτωση καποιος να χασει το διορισμο  αν δεν μπορεσει να παρουσιαστει? Δηλδη αν καποιος πριν την παρουσιαση κανει εισαγωγη στο νοσοκομειο και χασει τις προθεσμιες παρουσιασης τι γινεται?
Θα μιλησω αυριο με το Υπουργειο μηπως βγαλω ακρη αλλα αν καποιος ξερει καποια τετοια περιπτωση ας το αναφερει.

Συγχαρητήρια για το διορισμό σου ...

Για να είσαι νομότυπη θα πρέπει να πας στη Διευθυνση που διορίστηκες και να ορκιστείς και μετά να βγεις σε άδεια με προσκόμιση ιατρικού παραστατικού από ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.
Αν είναι αδύνατη η μετακίνησή σου θα πρέπει να προσκομίσεις στην οικεία Δνση ιατρικό πιστοποιητικό ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ προκειμένου να σου δωθεί η παράταση ορκωμοσίας.
ΠΡΟΣΟΧΗ : Αν δεν ορκιστείς δεν θα σε τοποθετήσουν σε σχολείο να παίρνεις μόρια, αλλά και το κυριότερο δεν θα πληρώνεσαι διότι δεν υφίσταται υπαλληλική σχέση αν δεν ορκιστείς. Η μισθοδοσία σου ξεκινά από τη μέρα ορκωμοσίας σου.

Γι αυτό σου συνιστώ βρες τρόπο να πας να ορκιστείς (γιατί μόνο έτσι θεωρείται ότι είσαι μόνιμη) και αφότου ορκιστείς φύγε με άδεια.
Μια (1) ημέρα θα ταλαιπωρηθείς μόνο.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:25 »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 05, 2008, 06:52:27 μμ »
η κατασταση ειναι οπως τα περιγραφει ο knaison,μπορεις να ορκιστεις στην πολη σου.Εχω φιλη που οταν διοριστηκε ηταν στους τελευταιους μηνες της εγκυμοσυνης,δεν ηταν κλινηρης οπως εσυ,δεν χρειαστηκε να παρουσιαστει καθολου,ορκιστηκε στην πολη μας κι αμεσως πηρε αδεια.Ο,τι εγγραφα χρειαζοταν στον τοπο διορισμου τα εστειλε με φαξ και ταχυδρομειο(ακομα και την αιτηση επιλογης σχολειων).

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 05, 2008, 07:12:12 μμ »
Μίλησα σήμερα με κάθε αρμόδιο να μου απαντήσει στο τι θα γίνει, πού θα ορκιστώ, κλπ: από τη Δ/νση στην οποία τοποθετήθηκα, με τη Δ/νση της περιοχής μου, το τμήμα διορισμών του ΥΠΕΠΘ & πάλι μπερδεμένη είμαι!! Όντως, έχετε δίκιο: μπορεί κανείς να καταθέσει τα δικαιολογητικά & να ορκιστεί στην οικεία του Δ/νση, αλλά αφού πρώτα υποβάλει αίτηση στο ΥΠΕΠΘ. Το ΥΠΕΠΘ θα δώσει γραπτή εντολή στην οικεία Δ/νση να δεχθεί τα δικαιολογητικά & να ορκίσει το νεοδιόριστο εκπαιδευτικό. Το θέμα που με μπέρδεψε είναι πως ο λόγος για τον οποίο δεν είναι δυνατό να παρουσιαστείς στη Δ/νση που σε διόρισαν, πρέπει εννοείται να πιστοποιηθεί, στην περίπτωσή μου με γνωμάτευση από Δημόσιο Νοσοκομείο. Το ζήτημα είναι πως η οικεία Δ/νση λέει πως το πιστοποιητικό αυτό κατατίθεται στο ΥΠΕΠΘ, το ΥΠΕΠΘ διαρρυγνύει τα ιμάτιά του πως το καταθέτω στην οικεία Δ/νση...

Κάπου ανάμεσα στα "διασταυρούμενα πυρά" βρίσκομαι από το μεσημέρι μ'ένα τεράστιο ερωτηματικό πάνω από το κεφάλι μου!!!! :D :D

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 05, 2008, 07:48:33 μμ »
μην αγχωνεσαι για γραφειοκρατικα ζητηματα,στειλε το χαρτι σε ολους κι ας το κανουν ο,τι θελουν!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:43:25 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 05, 2008, 09:32:33 μμ »
Μίλησα σήμερα με κάθε αρμόδιο να μου απαντήσει στο τι θα γίνει, πού θα ορκιστώ, κλπ: από τη Δ/νση στην οποία τοποθετήθηκα, με τη Δ/νση της περιοχής μου, το τμήμα διορισμών του ΥΠΕΠΘ & πάλι μπερδεμένη είμαι!! Όντως, έχετε δίκιο: μπορεί κανείς να καταθέσει τα δικαιολογητικά & να ορκιστεί στην οικεία του Δ/νση, αλλά αφού πρώτα υποβάλει αίτηση στο ΥΠΕΠΘ. Το ΥΠΕΠΘ θα δώσει γραπτή εντολή στην οικεία Δ/νση να δεχθεί τα δικαιολογητικά & να ορκίσει το νεοδιόριστο εκπαιδευτικό. Το θέμα που με μπέρδεψε είναι πως ο λόγος για τον οποίο δεν είναι δυνατό να παρουσιαστείς στη Δ/νση που σε διόρισαν, πρέπει εννοείται να πιστοποιηθεί, στην περίπτωσή μου με γνωμάτευση από Δημόσιο Νοσοκομείο. Το ζήτημα είναι πως η οικεία Δ/νση λέει πως το πιστοποιητικό αυτό κατατίθεται στο ΥΠΕΠΘ, το ΥΠΕΠΘ διαρρυγνύει τα ιμάτιά του πως το καταθέτω στην οικεία Δ/νση...

Κάπου ανάμεσα στα "διασταυρούμενα πυρά" βρίσκομαι από το μεσημέρι μ'ένα τεράστιο ερωτηματικό πάνω από το κεφάλι μου!!!! :D :D

Ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο διότι ανοίγεις προφορικούς διαλόγους με υπαλλήλους της Διοίκησης όπου ο καθένας ερμηνεύει την οικεία νομοθεσία υποκειμενικά.

Κάνε γραπτά ότι σου λέω και θα ψαχτούν μόνοι τους.

Εσύ μόνο για ότι έγγραφο καταθέτεις θα παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου. Σύμφωνα με τον Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας όπως τροποιήθηκε και ισχύει έχουν 50 ημέρες προθεσμία για να σου απαντήσουν γραπτώς διαφορετικά ευθύνονται αστικά, ποινικά και διοικητικά για κάθε ζημία που σου προκάλεσαν από δόλο ή βαρειά αμέλεια.

Όσο συνεχίζεις προφορικό διάλογο με τις Υπηρεσίς τόσο και πιο πολύ θα ταλαιπωρείσαι.

Αυτά που σου είπα ισχύουν και δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε άλλο το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2008, 01:57:36 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 06, 2008, 03:05:49 μμ »
Πηρα σημερα χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο για επ' απειλουμενη κυηση και κατ' οικον νοσηλεια για 1 μηνα με επανεξεταση την οποια εστειλα στο υπουργειο μαζι με σχετικη αιτηση για παρουσιαση-ορκομωσια στην πλησιεστερη στον τοπο διαμονης μου Δ/νση ΔΕ. Οπως μ' ενημερωσαν απο το υπουργειο υστερα απο εντολη του κ. Υπουργου θα εκδοθει εντος των ημερων (μαλλον μετα τους διορισμους πολυτεκνων οπως μου ειπαν) σχετικη εγκυκλιος η οποια θα αναφερεται στο θεμα της αλλαγης της Δ/νσης παρουσιασης-ορκομοσιας νεοδιοριστων αφου μεχρι τωρα εχουν υποβληθει αρκετα αιτηματα στο υπουργειο γι' αυτο το λογο και γενικοτερα για θεματα υγειας. Οπως μου ειπαν χαρακτηριστικα ειδικα στην ειδικοτητα μου (πε06) υπαρχουν πολλα αιτηματα και σχεδον ολα ειναι απο εγκυμονουσες. Σ' ερωτηση μου για το αν θα χρειαστει να στειλω ξανα αιτηση μετα την εκδοση της εγκυκλιου μου ειπαν πως ειμαι καλυμμενη αλλα εγω για καλο και για κακο θα επικοινωνησω παλι μαζι τους οταν βγει η εγκυκλιος.
   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2008, 04:00:29 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 08, 2008, 04:15:30 μμ »
Οι διευθύνσεις ανακοινώνουν σιγά σιγά την ημερομηνία ορκωμοσίας μας! Στην Εύβοια ορκιζόμαστε τελικά 22/8/08 και ώρα 11:00! Επομένως δεν χρειάζεται να παρουσιαστούμε από την πρώτη μέρα! Έτσι δεν είναι;; Οπότε ρίξτε μια ματιά στις αντίστοιχες διευθύνσεις σας, για να κανονίσετε τα εισιτήριά σας!! ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2008, 07:08:57 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 08, 2008, 06:02:02 μμ »
θα υπάρξει λέτε πρόβλημα αν παρουσιαστώ στις 22 αντί για τις 21 που έχει ορισθεί η ορκομωσία στη δευτεροβάθμια που πρέπει να πάω?
βρίσκομαι στο εξωτερικό και το εισιτήριο μου ειναι για 21. - για πρακτικους λόγους ειναι αδύνατο να βγαλω νωρίτερα. (παιδιά κτλ.)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 08, 2008, 06:30:46 μμ »
Μπες στο "έξοδο" να τους κάνεις ένα τηλέφωνο τη Δευτέρα. Τέτοιου είδους θέματα δεν "λύνονται" με το να σου πούμε εμείς την άποψή μας. :-X
Αλήθεια σε ποιά δευτεροβάθμια όρισαν ότι η ορκωμοσία θα γίνει στις 21?
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 08, 2008, 07:41:13 μμ »
καλα σιγουρα θα το κανω αυτό mat, απλά ήθελα να μου πει κάποιος αν του εχει τύχει κάτι ανάλογο και πως κινήθηκε. γ΄ηλείας.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 08, 2008, 08:26:09 μμ »
Απο Χιο μου ειπαν για δυο ορκωμοσιες..στις 22 και 25 του μηνα....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2008, 08:34:42 μμ από leti77 »
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 08, 2008, 08:31:59 μμ »
Παιδιά διορίστικα σε δ/προσιτο που ανήκει στη Δ Δωδ/νησου...σκεφτόμουν να πάω στις 25---παίζει ορκ/σια νωρίτερα???ευχαριστώ....

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 08, 2008, 08:39:58 μμ »
Το πότε θα γίνει η ορκομωσία άγνωστο. Μήπως την κάνουν στις 25 για να είμαστε όλοι εκεί? Κιεσύ Δωδεκάνησα? Καλή αντάμωση!

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Ορκωμοσία νεοδιόριστων
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 08, 2008, 08:43:28 μμ »
Στο μεταξύ τσεκάρω την Δ/βμια Δωδεκ/νησου...έχω διοριστεί Λέρο δυσ/σιτο---και δεν βλέπω πουθενά τους διορισμούς για δ--ενώ παίζει Α-Β-Γ....τι συμβαίνει???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160618
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.