*

Αποστολέας Θέμα: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ  (Αναγνώστηκε 70503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 05:50:08 μμ »
a,ok και δηλαδη απο εδω και περα θα ειναι αυτο που λενε τα παιδια, με συμβαση εργου?
Δηλαδη το καλοκαιρι δεν θα μπορω να βγω ταμειο ανεργιας?
ετσι ακριβώς :-X :-X :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 05:57:25 μμ »
Παρά τα αρνητικά συνάδερφοι δεν βλέπω να πτοείστε αλλά αντιθέτως περιμένετε για την προκήρυξη. Αλήθεια πως εξηγείται αυτό;; Και δεν πιστεύω ότι είναι βιοποριστικοί οι λόγοι....μιας και για να πληρωθείτε θα περιμένετε κάνα δυο χρόνια.... Όλα γίνονται για το ΜΚ;; Δεν ρωτάω με ειρωνία...αλλά καλοπροαίρετα. Ειλικρινά απορώ!

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 06:19:18 μμ »
και για τα ένσημα φυσικά.Ξέρεις τι είναι να κλείνει το φροντιστήριο που δουλεύεις τόσα χρόνια, να μένεις χωρίς δουλεία και από το Μάρτιο χωρίς βιβλιάριο υγείας; Μάλλον όχι, γι' αυτό ρωτάς. Δυστυχώς έφτασα σ' αυτή την ηλικία, μετά από τόσα χρόνια δουλειάς στον ιδιωτικό τομέα και με πολλά ιδιαίτερερα, φέτος να επιστρέψω στο πατρικό και να με ταιζουν οι γονείς μου.
γι΄αυτό ακόμα και το 1 ένσημο την εβδομάδα για μένα είναι κάτι

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 07:08:37 μμ »
Παρά τα αρνητικά συνάδερφοι δεν βλέπω να πτοείστε αλλά αντιθέτως περιμένετε για την προκήρυξη. Αλήθεια πως εξηγείται αυτό;; Και δεν πιστεύω ότι είναι βιοποριστικοί οι λόγοι....μιας και για να πληρωθείτε θα περιμένετε κάνα δυο χρόνια.... Όλα γίνονται για το ΜΚ;; Δεν ρωτάω με ειρωνία...αλλά καλοπροαίρετα. Ειλικρινά απορώ!

Προσωπικά έκανα κάποια μαθήματα στα ΙΕΚ κυρίως για λόγους οικονομικούς (5+2+1 χρόνια φοιτητής, 4 χρόνια ωρομίσθιος και άνεργος κάθε χρόνο για 3-5 μήνες όπως θα ξέρεις δεν είναι εύκολο να αποσβεσθούν). Από κει και πέρα μου αρέσει το οτι ασχολούμαι με το αντικείμενό μου και σε κάποιο υψηλότερο επίπεδο από το δημοτικό - είναι άλλο ένα κίνητρο να διαβάσω και τίποτα για τον ΑΣΕΠ. Αν είσαι και λίγο ψώνιο-εκπαιδευτικός στα ΙΕΚ έχεις μία επιπλέον πρόκληση να "κερδίσεις" τους μαθητές καθώς το επίπεδο γενικά είναι αρκετά χαμηλό (σπάνια το πετυχαίνω, αλλά η ικανοποίηση είναι μεγαλύτερη - στο δημοτικό έτσι κι αλλιώς μας λατρεύουν). Τέλος είναι και περισσότερο ηθικό και νόμιμο από το να κάνω ιδιαίτερα. Και για το ΜΚ που ανέφερες, όντως φέτος έπεσα μια κατηγορία εξαιτίας των ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 10:19:57 μμ »
η επαφη με τους ενήλικες, η έλλειψη αγχους και η αίσθηση οτι από το τίποτα καλα είναι και τα ΙΕΚ με τις 3 ωρες που σου δινουν αισθάνεσαι καλλύτερα και δεν σε λεει και κανένας :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ τεμπέλη

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 10:51:58 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...είναι απολύτως σεβαστές και κατανοητές. Ευχομαι σε όλους ότι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 02:16:06 πμ »
Παρά τα αρνητικά συνάδερφοι δεν βλέπω να πτοείστε αλλά αντιθέτως περιμένετε για την προκήρυξη. Αλήθεια πως εξηγείται αυτό;; Και δεν πιστεύω ότι είναι βιοποριστικοί οι λόγοι....μιας και για να πληρωθείτε θα περιμένετε κάνα δυο χρόνια.... Όλα γίνονται για το ΜΚ;; Δεν ρωτάω με ειρωνία...αλλά καλοπροαίρετα. Ειλικρινά απορώ!

Μπα, εγω δεν θα κανω.....ο μονος λογος που θα εκανα θα ηταν για να βγω ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι....αλλα αφου δεν γινεται....καλυτερα να κρατησω την ανεργια μου μπας και μπω σε καμια συμβαση ορισμενου χρονου-λεμε τωρα...εκει μπορω να βγω ταμειο ε?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 11:29:04 πμ »
6.Τελικά, κάποιος μπορεί να βγει στο επίδομα αν έχει τα απαιτούμενα ένσημα από σύμβαση εργασίας και μόνο και απόλυση από σύμβαση εργασίας μεταγενέστερη της λήξης της σύμβασης έργου.
Για αυτό πόσο σίγουροι είμαστε οτι ισχύει; Δηλαδή αν πάει κάποιος στον ΟΑΕΔ, και παρουσιάσει μόνο την απόλυση πχ από την πρωτοβάθμια, με ποιον τρόπο θα βρουν αυτοί αν έχεις υπογράψει κάποια σύμβαση έργου;

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 01:17:46 μμ »
6.Τελικά, κάποιος μπορεί να βγει στο επίδομα αν έχει τα απαιτούμενα ένσημα από σύμβαση εργασίας και μόνο και απόλυση από σύμβαση εργασίας μεταγενέστερη της λήξης της σύμβασης έργου.
Για αυτό πόσο σίγουροι είμαστε οτι ισχύει; Δηλαδή αν πάει κάποιος στον ΟΑΕΔ, και παρουσιάσει μόνο την απόλυση πχ από την πρωτοβάθμια, με ποιον τρόπο θα βρουν αυτοί αν έχεις υπογράψει κάποια σύμβαση έργου;
Ζητάνε την σύμβαση (να την δουν και να την κρατήσουν) για να σε γράψουν στο ταμείο....
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 07:43:37 μμ »
6.Τελικά, κάποιος μπορεί να βγει στο επίδομα αν έχει τα απαιτούμενα ένσημα από σύμβαση εργασίας και μόνο και απόλυση από σύμβαση εργασίας μεταγενέστερη της λήξης της σύμβασης έργου.
Για αυτό πόσο σίγουροι είμαστε οτι ισχύει; Δηλαδή αν πάει κάποιος στον ΟΑΕΔ, και παρουσιάσει μόνο την απόλυση πχ από την πρωτοβάθμια, με ποιον τρόπο θα βρουν αυτοί αν έχεις υπογράψει κάποια σύμβαση έργου;
Ζητάνε την σύμβαση (να την δουν και να την κρατήσουν) για να σε γράψουν στο ταμείο....

Εγώ τόσα χρόνια απλά την απόλυση τους έδινα. Ποτέ δεν μου ζητήθηκε κάποια σύμβαση.

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 08:31:35 μμ »
6.Τελικά, κάποιος μπορεί να βγει στο επίδομα αν έχει τα απαιτούμενα ένσημα από σύμβαση εργασίας και μόνο και απόλυση από σύμβαση εργασίας μεταγενέστερη της λήξης της σύμβασης έργου.
Για αυτό πόσο σίγουροι είμαστε οτι ισχύει; Δηλαδή αν πάει κάποιος στον ΟΑΕΔ, και παρουσιάσει μόνο την απόλυση πχ από την πρωτοβάθμια, με ποιον τρόπο θα βρουν αυτοί αν έχεις υπογράψει κάποια σύμβαση έργου;
Ζητάνε την σύμβαση (να την δουν και να την κρατήσουν) για να σε γράψουν στο ταμείο....

Εγώ τόσα χρόνια απλά την απόλυση τους έδινα. Ποτέ δεν μου ζητήθηκε κάποια σύμβαση.
Απόλυση στις συμβάσεις έργου δεν υφίσταται βρε παιδια.....
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 08:37:21 μμ »
6.Τελικά, κάποιος μπορεί να βγει στο επίδομα αν έχει τα απαιτούμενα ένσημα από σύμβαση εργασίας και μόνο και απόλυση από σύμβαση εργασίας μεταγενέστερη της λήξης της σύμβασης έργου.
Για αυτό πόσο σίγουροι είμαστε οτι ισχύει; Δηλαδή αν πάει κάποιος στον ΟΑΕΔ, και παρουσιάσει μόνο την απόλυση πχ από την πρωτοβάθμια, με ποιον τρόπο θα βρουν αυτοί αν έχεις υπογράψει κάποια σύμβαση έργου;
Ζητάνε την σύμβαση (να την δουν και να την κρατήσουν) για να σε γράψουν στο ταμείο....

Εγώ τόσα χρόνια απλά την απόλυση τους έδινα. Ποτέ δεν μου ζητήθηκε κάποια σύμβαση.
Απόλυση στις συμβάσεις έργου δεν υφίσταται βρε παιδια.....
ΟΚ. Άλλο λέω εγώ... Έστω πχ ότι δουλεύεις αναπληρωτής στην πρωτοβάθμια παράλληλα με κάποιο ΙΕΚ. Παίρνεις απόλυση μέσα Ιουνίου. Και έχεις και κάποια σύμβαση έργου με τα ΙΕΚ που τελειώνει λογικά τέλος Ιουνίου. Αν πας στον ΟΑΕΔ αρχές Ιουλίου με την απόλυση από την πρωτοβάθμια δικαιούσαι επίδομα ανεργίας; Και αν όχι, πώς ξέρουν αυτοί οτι είχες κάποια σύμβαση έργου (η οποία έτσι κι αλλιώς έχει τελειώσει) εφόσον δεν το δηλώνεις πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 20, 2011, 04:51:29 μμ »
Γιατί εγώ υπέγραψα σύμβαση εργασία; :-\

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Σύμβαση Έργου στα ΙΕΚ καταλήγει σε Ασφάλεια ΟΑΕΕ
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 20, 2011, 05:26:31 μμ »
Καταρχήν εγώ δεν έχω υπογράψει τίποτα ακόμα. Στο ΙΕΚ μου είπαν ότι δε τους έχουν έρθει οι νέες συμβάσεις και ότι ακόμα κάποιοι που υπέγραψαν σε άλλα ΙΕΚ είναι άκυρες και θα πρέπει να υπογράψουν από την αρχή.

Επίσης παρόλο που μας είπαν ότι από βδομάδας ξεκινάει η διαδικασία υποβολής αιτήσεων για το εαρινό εξάμηνο ακόμα δεν έχω δει τίποτα για τις προκηρύξεις, είπαν ότι θα δημοσιευθούν στη σελίδα του ΙΔΕΚΕ αλλά τίποτα δε βλέπω εκεί. Ξέρει κανείς τίποτα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2011, 11:56:51 μμ από grtt »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.