*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει πλέον να πάει κάποιος αναπληρωτής από την καινούρια σχολική χρονιά;  (Αναγνώστηκε 60525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ε, οχι και να λεμε δοξα το Θεο!!! Να πουμε και ευχαριστω δηλαδη που δουλευουμε 8 μηνες το χρονο και για το εξευτελιστικο ποσο των 850 ευρω? Αυτο ειναι τρελα.... εγω παντως πιστευω οτι το υπουργειο παιδειας νομιζει οτι οι αναπληρωτες ειναι υποχρεωμενοι να ζουν σε τροχοσπιτο...δεν εξηγειται αλλιως... οντως για ενοικιο κτλ φευγει ο μισος μισθος, ποιος μπορει να επιβιωσει με 400 ευρω το μηνα??? Βεβαια οσον αφορα τα φροντιστηρια ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα γιατι εκει απο πολλους μαθαινω οτι δεν τους πληρωνουν καν... Οσον αφορα παντως το κουτακι ναι σε ολα, εγω δεν το εβαλα ποτε και δουλευω καθε χρονο, αποψη μου να μην το βαλει κανεις, οπως δεν εβαλα και ποτε ναι σε ΑΜΩ, αλλη κοροιδια απο κει.....
Εμενα αποψη ειναι ο συναδελφος να κανει οτι μπορει για να δουλεψει παντως...βεβαια ουτε ολοι εχουν την ιδια αναγκη για εργασια αντικειμενικα μιλωντας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Είμαι νηπιαγωγος ,είχα δηλώσει κουτάκι κ με στείλανε σε νησι και...τα ειδα ΟΛΑ!..ο καθένας θα πρέπει να κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τις αντοχές του και δεν εννοω μόνο απο οικονομικής απόψεως(ήθελα400 ευρω το μηνα για ενοικιο,λογαριασμους) καθώς το να είσαι μακρια απο την οικογενεια ,φίλους κτλ είναι δύσκολο.Το να μείνεις βεβαια και χωρις δουλειά είναι κ πάλι δυσκολο...
Πριν να το ζήσει κάποιος έχει μια εξιδανικευμένη εικόνα στο μυαλό του,έχει την ίδια αίσθηση όπως όταν πηγαίνει διακοπές.Όταν όμως έρχεται αντιμέτωπος με την πραγματικότητα, τα βλέπει από άλλη οπτική τα πράγματα.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Καλά ολα αυτα και σωστα. Ομως πειτε μας με δουλεια τί γινεται? Και με κατι που φαινεται πως το βλεπουμε κατα το ημιση, την ψυχολογια του ανεργου ?

και δουλεια, και μορια και ενσημα και ιατροφαρμακευτική περιθαλψη, ολα θα χαθουν και τα βασιλεια ΟΛΑ αν το κουτακι δε μπει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Ε, οχι και να λεμε δοξα το Θεο!!! Να πουμε και ευχαριστω δηλαδη που δουλευουμε 8 μηνες το χρονο και για το εξευτελιστικο ποσο των 850 ευρω? Αυτο ειναι τρελα.... εγω παντως πιστευω οτι το υπουργειο παιδειας νομιζει οτι οι αναπληρωτες ειναι υποχρεωμενοι να ζουν σε τροχοσπιτο...δεν εξηγειται αλλιως... οντως για ενοικιο κτλ φευγει ο μισος μισθος, ποιος μπορει να επιβιωσει με 400 ευρω το μηνα??? Βεβαια οσον αφορα τα φροντιστηρια ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα γιατι εκει απο πολλους μαθαινω οτι δεν τους πληρωνουν καν... Οσον αφορα παντως το κουτακι ναι σε ολα, εγω δεν το εβαλα ποτε και δουλευω καθε χρονο, αποψη μου να μην το βαλει κανεις, οπως δεν εβαλα και ποτε ναι σε ΑΜΩ, αλλη κοροιδια απο κει.....

Eπαναλαμβάνω ότι εξαρτάται από τον κλάδο. Όσοι έχουν ζήσει έστω και λίγο ανεργία και αβεβαιότητα καταλαβαίνουν πολύ καλά τι σημαίνει σήμερα να σε πληρώνουν καθαρά 850 ευρώ και να είσαι 5 ώρες στο σχολείο ως πρωινή εργασία.

Παιδιά δεν έχετε καταλαβεί το εξής: ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΣΗΜΕΡΑ, ΕΝΝΟΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ. Αυτή είναι η πραγματικότητα και να μην λέμε τώρα είναι δουλειά σχολείου και έχουμε και διάβασμα στο σπίτι και όλα τα άλλα που ακούω. Ευχαριστώ να λέτε που σήμερα έχετε την πολυτεέλια με 5 ώρες την ημέρα να παίρνετε 850 ευρώ και ας είναι κάποιος και στο Αγαθονήσι.
Εγώ φέτος δεν δούλεψα, τα διέλυσε όλα η Διαμαντοπούλου. Πείτε τα αυτά στους εργοδότες έξω και ελάτε να μου πείτε. Όταν έχεις δουλειά κάθε χρόνο, δεν αισθάνεσαι τι είναι ακριβώς να παίρνεις 850 ευρώ και το απόγευμα να μην δουλεύεις και τα Σ.Κ. να είσαι ελεύθερος. Ετιαρεία μου πρόσφερε μόνο 700 ευρώ καθαρά το μήνα και με ωράριο 14 ώρου...... Μετά από 3 μήνες έφυγα, διότι σταμάτησαν να πληρώνουν συν το ότι χρωστάνε τα μισά ένσημα (δεν τα δήλωναν όλα). Τα πράγματα είναι πολύ άγρια και σκληρά έξω. Κάπιοι δεν το έχουν καταλάβει ακόμα και νομίζουν ότι είναι λίγα ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, με τη χώρα να πάει κατά διαόλου, με τη χώρα να την κάνουν ότι θέλουν οι ξένοι, νομίζουν΄ότι σήμερα ειδικά είναι λίγα τα 850 ευρώ. Ας σουμε όμως τι θα λένε μετά από 1 έτος, άμα χτυπήσει η ανεργία τη πόρτα τους. Ξέρετε τι θα λένε:

ΘΕΕ ΜΟΥ ΓΥΡΝΑ ΜΕ ΠΙΣΩ, ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 600 ευρώ !!!!

Είναι λογικό άλλωστε αυτό, όταν κάποιος δουλεέυει κάθε χρόνο αναπληρωτής, δεν καταλαβαίνει και πολύ ανεργία. Οι άλλοι που την καταλάβαμε στο πετσί μας ένα έχουμε να πούμε:

Είστε πολύ μα πολύ τυχεροί κπου δουλεύετε σήμερα στην Ελλάδα υπό αυτές τις συνθήκες με 850 ευρώ καθαρά και με σύμβαση στο δημόσιο. Αυτή είναι η αλήθεια. Άμα ζήσετε ποτέ εκτεταμένη ανεργία να ξέρετε θα αναπολείτε αυτές τις άγιες ημέρες. Αυτό μόνο έχω να πω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2012, 05:08:08 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Ε, οχι και να λεμε δοξα το Θεο!!! Να πουμε και ευχαριστω δηλαδη που δουλευουμε 8 μηνες το χρονο και για το εξευτελιστικο ποσο των 850 ευρω? Αυτο ειναι τρελα.... εγω παντως πιστευω οτι το υπουργειο παιδειας νομιζει οτι οι αναπληρωτες ειναι υποχρεωμενοι να ζουν σε τροχοσπιτο...δεν εξηγειται αλλιως... οντως για ενοικιο κτλ φευγει ο μισος μισθος, ποιος μπορει να επιβιωσει με 400 ευρω το μηνα??? Βεβαια οσον αφορα τα φροντιστηρια ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα γιατι εκει απο πολλους μαθαινω οτι δεν τους πληρωνουν καν... Οσον αφορα παντως το κουτακι ναι σε ολα, εγω δεν το εβαλα ποτε και δουλευω καθε χρονο, αποψη μου να μην το βαλει κανεις, οπως δεν εβαλα και ποτε ναι σε ΑΜΩ, αλλη κοροιδια απο κει.....

Eπαναλαμβάνω ότι εξαρτάται από τον κλάδο. Όσοι έχουν ζήσει έστω και λίγο ανεργία και αβεβαιότητα καταλαβαίνουν πολύ καλά τι σημαίνει σήμερα να σε πληρώνουν καθαρά 850 ευρώ και να είσαι 5 ώρες στο σχολείο ως πρωινή εργασία.

Παιδιά δεν έχετε καταλαβεί το εξής: ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΣΗΜΕΡΑ, ΕΝΝΟΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ. Αυτή είναι η πραγματικότητα και να μην λέμε τώρα είναι δουλειά σχολείου και έχουμε και διάβασμα στο σπίτι και όλα τα άλλα που ακούω. Ευχαριστώ να λέτε που σήμερα έχετε την πολυτεέλια με 5 ώρες την ημέρα να παίρνετε 850 ευρώ και ας είναι κάποιος και στο Αγαθονήσι.
Εγώ φέτος δεν δούλεψα, τα διέλυσε όλα η Διαμαντοπούλου. Πείτε τα αυτά στους εργοδότες έξω και ελάτε να μου πείτε. Όταν έχεις δουλειά κάθε χρόνο, δεν αισθάνεσαι τι είναι ακριβώς να παίρνεις 850 ευρώ και το απόγευμα να μην δουλεύεις και τα Σ.Κ. να είσαι ελεύθερος. Ετιαρεία μου πρόσφερε μόνο 700 ευρώ καθαρά το μήνα και με ωράριο 14 ώρου...... Μετά από 3 μήνες έφυγα, διότι σταμάτησαν να πληρώνουν συν το ότι χρωστάνε τα μισά ένσημα (δεν τα δήλωναν όλα). Τα πράγματα είναι πολύ άγρια και σκληρά έξω. Κάπιοι δεν το έχουν καταλάβει ακόμα και νομίζουν ότι είναι λίγα ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, με τη χώρα να πάει κατά διαόλου, με τη χώρα να την κάνουν ότι θέλουν οι ξένοι, νομίζουν΄ότι σήμερα ειδικά είναι λίγα τα 850 ευρώ. Ας σουμε όμως τι θα λένε μετά από 1 έτος, άμα χτυπήσει η ανεργία τη πόρτα τους. Ξέρετε τι θα λένε:

ΘΕΕ ΜΟΥ ΓΥΡΝΑ ΜΕ ΠΙΣΩ, ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 600 ευρώ !!!!

Είναι λογικό άλλωστε αυτό, όταν κάποιος δουλεέυει κάθε χρόνο αναπληρωτής, δεν καταλαβαίνει και πολύ ανεργία. Οι άλλοι που την καταλάβαμε στο πετσί μας ένα έχουμε να πούμε:

Είστε πολύ μα πολύ τυχεροί κπου δουλεύετε σήμερα στην Ελλάδα υπό αυτές τις συνθήκες με 850 ευρώ καθαρά και με σύμβαση στο δημόσιο. Αυτή είναι η αλήθεια. Άμα ζήσετε ποτέ εκτεταμένη ανεργία να ξέρετε θα αναπολείτε αυτές τις άγιες ημέρες. Αυτό μόνο έχω να πω.

Συμφωνώ απόλυτα. Υπάρχουν κλάδοι και μάλιστα αρκετοί για τους οποίους τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα. Και μάλιστα όχι μονάχα τα δύο τελευταία χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
foibos81, θα συμφωνήσω σε πολλά από όσα έγραψες. Ας μην ξεχνάμε όμως και την άλλη όψη. Υπάλληλοι σε ΔΕΚΟ εξακολουθούν να εισπράττουν 2500-3000 μηνιαίως (π.χ. ΕΛΠΕ) για απλή δουλειά γραφείου. Και για να μην πάμε μακριά, παλιοί συνάδελφοι εισπράττουν 1300 ευρώ και υπηρετούν δίπλα στα σπίτια τους. Προς Θεού, δεν εννοώ ότι ο μισθός των τελευταίων είναι υπερβολικά υψηλός, ούτε φυσικά επιθυμώ να αρχίσουν να τους στέλνουν ανά την επικράτεια. Θέλω απλά να πω ότι είναι ξεφτίλα οι μισθοί των 850 ευρώ για τον αναπληρωτή (που δεν πληρώνεται για όλο το χρόνο) και 680 ευρώ για το νεοδιόριστο μόνιμο, που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων εργάζονται για χρόνια μακριά από τα σπίτια τους. Και δυστυχώς, στην κατάσταση αυτή είναι συνένοχος ο κλάδος μας με τη σιωπή του.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
foibos81, θα συμφωνήσω σε πολλά από όσα έγραψες. Ας μην ξεχνάμε όμως και την άλλη όψη. Υπάλληλοι σε ΔΕΚΟ εξακολουθούν να εισπράττουν 2500-3000 μηνιαίως (π.χ. ΕΛΠΕ) για απλή δουλειά γραφείου. Και για να μην πάμε μακριά, παλιοί συνάδελφοι εισπράττουν 1300 ευρώ και υπηρετούν δίπλα στα σπίτια τους. Προς Θεού, δεν εννοώ ότι ο μισθός των τελευταίων είναι υπερβολικά υψηλός, ούτε φυσικά επιθυμώ να αρχίσουν να τους στέλνουν ανά την επικράτεια. Θέλω απλά να πω ότι είναι ξεφτίλα οι μισθοί των 850 ευρώ για τον αναπληρωτή (που δεν πληρώνεται για όλο το χρόνο) και 680 ευρώ για το νεοδιόριστο μόνιμο, που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων εργάζονται για χρόνια μακριά από τα σπίτια τους. Και δυστυχώς, στην κατάσταση αυτή είναι συνένοχος ο κλάδος μας με τη σιωπή του.

Με αφορμή αυτή τη τοποθέτηση, μπορεί κάποιος να μας πει με εγκυρότητα την μείωση  της συνολικής μισθολογικής δαπάνης στο δημόσιο, για να μπορούμε να την  συγκρίνουμε με την μείωση κατά 40% που δέχτηκαν οι νέοι εκπαιδευτικοί... Να λάβουμε βέβαια υπόψη, πως είχαμε και επιπλέον μείωση της μισθολογικής δαπάνης λόγω των αρκετών συνταξιοδοτήσεων.
Ίσως έτσι θα καταλάβουμε  ποιο μέρος του συνολικού βάρους  καλούνται να σηκώσουν οι εκπαιδευτικοί...

Διάβαζα προηγουμένως στο Handelsblatt (γερμανικό περιοδικό) πως οι μισθοί μειώθηκαν συνολικά κατά 10 -12%   :o :o από το 2009 και απόρησα. Μάλλον θα εννοεί συνολικά τον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα...

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι διαφορετική για τον καθένα.
Τα πράγματα όμως είναι πολύ δύσκολα όταν αφήνεις πίσω σου παιδιά ή πρέπει να τα πάρεις μαζί σου... Η δική τους ανασφάλεια δεν πληρώνεται με τίποτα...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ

Με αφορμή αυτή τη τοποθέτηση, μπορεί κάποιος να μας πει με εγκυρότητα την μείωση  της συνολικής μισθολογικής δαπάνης στο δημόσιο, για να μπορούμε να την  συγκρίνουμε με την μείωση κατά 40% που δέχτηκαν οι νέοι εκπαιδευτικοί...

Διάβαζα προηγουμένως στο Handelsblatt (γερμανικό περιοδικό) πως οι μισθοί μειώθηκαν συνολικά κατά 10 -12%   :o :o από το 2009 και απόρησα. Μάλλον θα εννοεί συνολικά τον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα...

Να θεωρήσουμε έγκυρες τις εκθέσεις της eurostat και του ΟΟΣΑ;

H έκθεση της eurostat (Απρίλιος 2012) για τους μισθούς στη Ευρώπη με την Ελλάδα να μην έχει επίσημα στοιχεία για το 2011...

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/3-24042012-AP/EN/3-24042012-AP-EN.PDF

και η έκθεση, του ΟΟΣΑ
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63648992

Βαρύτατη μείωση κατά 25,3% υπέστησαν τα πραγματικά εισοδήματα των Ελλήνων το 2011 από τη συνολική φορολογική επιβάρυνση στην οποία υπεβλήθησαν λόγω της δημοσιονομικής προσαρμογής.



Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
για μενα αξιζει απο το να μεινω ουσιαστικα ανεργη αλλη μια χρονια.....
και λεω ουσιαστικα γιατι φετος εκανα την βλακεια και δεν ειχα  δηλωσει ολη την ελλαδα οποτε δουλεψα ωρομισθια...οπου και την βεβαιωση ανεργιας εχασα(που τωρα αν βγουν εποχιακες δουλειες θα μου χρειαζοταν) και μακρια ηταν και πηγαινοερχομουν....
και τα ελαχιστα μορια που πηρα δε μετρανε για τους πινακες του χρονου.(αν εχω καταλαβει σωστα οτι δεν μετρανε τα μορια....)

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θα συμφωνησω οτι αξιζει και μονο ως ψυχολογια εργαζομενου, αρκεί να μην χρειάζεται να βάζεις λεφτά από την τσέπη σου... γιατί αν ξοδεύω τα μισά μου λεφτά για έξοδα ενοικίου, θέρμανσης και λογαριασμών, θα πρέπει να βρω τρόπο να συντηρήσω και το σπίτι που νοικιάζω στην αθήνα ή αλλιώς να πουλήσω τα πράγματα που έχω μέσα στο σπίτι μου και να μεταφέρομαι σαν τον νομά κάθε χρόνο όπου με στέλνουν. μια φορά το μήνα πιστεύω ότι θα ήθελες να δεις τους δικούς σου ανθρώπους, οπότε αν υπολογίσουμε και τα έξοδα αυτά και την διατροφή έρχεται κάποιος πανί με πανί... γι αυτό λέω ότι, αν δεν χρειάζεται να τσοντάρεις δικά σου λεφτά αποταμιευμένα για να ζήσεις ή να σου στέλνουν οι δικοί σου, αξίζει. κάποιςο που έχει φύγει από μεγάλη πόλη και πήγε μακριά, μπορεί να μας πει ακριβώς πως ζούσε οικονομικά; έβγαινε;
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
ειμαι μονιμη δασκαλα και παιρνω 560€! πειτε μου πως να ζησω που εχω δανειο αυτοκινητου και ζω 750χλμ μακρια απο το σπιτι μου??????????

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εξαρτάται από το τι έχει ήδη κάποιος από δουλειά και ποια είναι τα σχέδιά του για το μέλλον. Η δουλειά του εκπαιδευτικού έχει ξενιτιά ή μεγάλη καθημερινή μετακίνηση τα πρώτα χρόνια. Υπολογίστε από 1 έτος (στην καλύτερη) μέχρι 10 (στη χειρότερη). Με τα νέα οικονομικά δεδομένα η καθημερινή μετακίνηση είναι απαγορευτική και η μετακόμιση στο μέρος εργασίας είναι η πιο σοφή λύση. Και αν κάποιος ενδιαφέρεται για μόνιμο διορισμό κάποια στιγμή, σίγουρα η προϋπηρεσία του αναπληρωτή θα μετρήσει.
Τώρα αν κάποιος θέλει από τον πρώτο/δεύτερο χρόνο μόνιμου διορισμού να δουλεύει κοντά στο σπίτι του, ας το αφήσει καλύτερα για να μη ταλαιπωρείται άδικα.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το ερωτημα του θεματος εχει διαφορετικη απαντηση για τον καθενα
1. εισαι μονος ή με οικογενεια και παιδια; αν εχεις παιδια εισαι αντρας ή γυναικα;
2. αν εισαι μονος εχεις δουλεια αλλη, η ζεις απο αυτο αποκλειστικα;
3. που μενεις
4......
θα μπορουσα να φτιαξω ολοκληρο δεντροδιαγραμμα, και στο τελος καθε κλαδιου η απαντηση ναι η οχι θα ερχοταν αυτοματα πιστευω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160875
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 831
Σύνολο: 847

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.