*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει πλέον να πάει κάποιος αναπληρωτής από την καινούρια σχολική χρονιά;  (Αναγνώστηκε 60517 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Οσες φορες τα εχω πει αυτα εγινα κακος. Και ο μισθος  ειναι πολυ καλος (με τα σημερινα δεδομενα)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Ti να πω;Και εγω το ξαναγραφω...με δυο παιδια μακρια απο το σπιτι,στεγαστικο δανειο,γονεις και συζυγο που δεν ειναι σε θεση να τσονταρουν,ειναι πολυ καλος ο μισθος;
Συμφωνω με τη πρωτη θεση του physiku 13(αν θυμαμαι καλα), ολα ειναι σχετικα ή μια ατομικη εξισωση για τον καθενα αυτο το θεμα!

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ti να πω;Και εγω το ξαναγραφω...με δυο παιδια μακρια απο το σπιτι,στεγαστικο δανειο,γονεις και συζυγο που δεν ειναι σε θεση να τσονταρουν,ειναι πολυ καλος ο μισθος;
Συμφωνω με τη πρωτη θεση του physiku 13(αν θυμαμαι καλα), ολα ειναι σχετικα ή μια ατομικη εξισωση για τον καθενα αυτο το θεμα!

Πρεπει να μαζεψεις και εκεινα τα μορια για να βελτιωσεις την θεση στον ΑΣΕΠ ετσι δεν ειναι; Και φυσικα δεν θελουμε τον ΑΣΕΠ να γινει νωρις πριν μαζεψουμε και εκεινα τα μορια εεε? Τελικα σε αυτον τον κοσμο ολα εξηγουνται... 8)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
To γνωριζω οτι πρεπει πρεπει να μαζεψω μορια αλλα για μενα προηγειται η ψυχολογικη ,οικονομικη ισορροπια της οικογενειας μου γι'αυτο κολλαει και η ατομικη εξισωση που αναφερθηκε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Παρακαλώ μείνετε στο θέμα. Τα εκτός θέματος μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

Ευχαριστούμε πολυ

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Οσες φορες τα εχω πει αυτα εγινα κακος. Και ο μισθος  ειναι πολυ καλος (με τα σημερινα δεδομενα)

Ο μισθός καλός, ο μήνας όμως μακρύς...


Οι εργάτες φωνάζουν για ψωμί
Οι έμποροι φωνάζουν γι’αγορές
Οι άνεργοι πεινούσαν
Τώρα πεινάνε κι όσοι εργάζονται
Μ.Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ααρα τα μορια του αναπληρωτη μετρανε μονο σε περιπτωση [που περασει κανεις ΑΣΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να συμπληρώσω μόνο ότι επίσης δεν θα γίνουν ανεκτές προσωπικές αντιπαραθέσεις δημοσίως.

Μπορείτε να στέλνετε προσωπικά μηνύματα και να μην δίνετε συνέχεια στο forum.

Αν κάποιος χρήστης θεωρείται ότι σας προσλάβει και απαντήσετε τελικά θα διαγραφεί και το δικό σας μήνυμα (τουλάχιστον)

Τέλος, οι συντονιστές δεν ήμαστε συνέχεια online για να επεμβαίνουμε ανά πάσα στιγμή. Υπομονή.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ααρα τα μορια του αναπληρωτη μετρανε μονο σε περιπτωση [που περασει κανεις ΑΣΕΠ?
Ακριβώς!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Stelio, έχεις δίκιο. Συγγνώμη. Επαναδιατυπώνω λοιπόν.

Το μη χείρον βέλτιστο μπορεί να είναι βασική παράμετρος στην απόφαση πολλών ή και όλων μας.
Το να θεωρούμε τον μισθό του αναπληρωτή (ας κάνουμε και την αναγωγή σε ετήσια βάση ;)) καλύτερο συγκριτικά με άλλους εργαζόμενους (πχ νεοδιορισθέντες, ιδιωτικούς υπαλλήλους, εργαζόμενους με μπλοκάκι) ή άνεργους  δεν σημαίνει ότι είναι και καλός μισθός και επαρκεί  για να καλύπτουμε τις ανάγκες μας σε διαμονή και διαβίωση, τουλάχιστον για όσους από εμάς έχουμε και οικογενειακές ή άλλες υποχρεώσεις. Αν επαρκούσε δεν νομίζω ότι κανείς μας θα γκρίνιαζε.

Οι επιλογές του καθενός είναι ανάλογες με τις ανάγκες και τις υποχρεώσεις του και το πόσο μακριά μπορεί να τον πάει η τσέπη του η η τσέπη της οικογένειάς του και κανείς δεν μπορεί να κατακρίνει κάποιον που επιλέγει το κουτάκι ή περιορισμένες μόνο περιοχές.
Το να λες ότι υπάρχουν και χειρότεροι μισθοί ή χειρότερες εργασιακές συνθήκες πού οδηγεί;

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη για το ερώτημα που τίθεται: Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει όχι μόνο να πάει κάποιος αναπληρωτής σε άλλη από την πόλη του περιοχή, αλλά ούτε και να διοριστεί! Τι να πρωτοπληρώσεις με τα 850 ευρώ; το ενοίκιο; το πετρέλαιο (λάβετε υπόψη ότι του χρόνου θα είναι σχεδόν διπλάσια η δαπάνη); τη βενζίνη; το φαγητό; Η μόνη περίπτωση για να μην "μπαίνει κάποιος μέσα" κάθε μήνα είναι να μη βγαίνει καθόλου με κίνδυνο να πάθει κατάθλιψη. Τι είδους ζωή είναι αυτή που ένας νέος άνθρωπος φτάνει στο σημείο να σκέφτεται ακόμη και τον καφέ που θα πάει να πιει;
Αν μάλιστα κάποιος πάρει μαζί του και τον/την άνεργο/η σύζυγο, τότε τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο τραγικά. Τα έξοδα είναι για δύο, χώρια την γκρίνια που μοιραία μπαίνει στην καθημερινότητα.

Προσωπικά ως μόνιμη (με 724 ευρώ μισθό τους τελευταίους 4 μήνες), και διορισμένη σε ορεινή περιοχή με κρύο, αντιμετώπισα σχεδόν όλα τα παραπάνω προβλήματα για κάποιο διάστημα. Από τους τέσσερις γονείς, οι τρεις δεν ζούνε, άρα δεν υπάρχει ιδιαίτερο λίπος γονιών για να βοηθήσει την κατάσταση. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είμαι ευχαριστημένη. Βεβαίως και λέω "δόξα τω Θεώ" που τουλάχιστον ψευτοεπιβιώνουμε, αλλά το να φτάνουμε στο σημείο να σκύβουμε το κεφάλι ως κλάδος και να λέμε ταπεινά ότι "και με 600 θα ήμουν καλά" και "με αύξηση ωραρίου πάλι καλά θα ήμουν", ε, ξεπερνά το δικό μου όριο κατανόησης των πραγμάτων.

Δεν είμαστε ζητιάνοι, συνάδελφοι: Μας στέλνουν σε μακρινές από το σπίτι μας περιοχές για πολλά χρόνια, μας βάζουν φόρους (το ξέρετε ότι αυτό το μήνα σχεδόν όσα πάρουμε, θα τα επιστρέψουμε για το φόρο του 2011 και την έκτακτη εισφορά; ουσιαστικά μάς κόβουν ένα μισθό ακόμη) και το χειρότερο; Μας κάνουν κρατήσεις για τον ΕΟΠΥΥ, αλλά και τους γιατρούς μας πληρώνουμε και τα φάρμακά μας πλέον. Προχθές πλήρωσα 30 ευρώ για φάρμακα και η μητέρα μου 100. Προσωπικά είμαι αγανακτισμένη και απογοητευμένη από τον κλάδο και από τις επαγγελματικές συνθήκες και πιστεύω ότι δεν αξίζει να πας στην άλλη άκρη της Ελλάδας για έναν τέτοιο μισθό... άλλο αν τελικά αναγκαζόμαστε να το κάνουμε. Άλλα ότι δεν αξίζει, δεν αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Εχεις δικιο...μισθοι που πηραν τη κατηφορα για να φτασουν στη...Βουλγαρια αλλα τουλαχιστον να πεσουν ενοικια,βενζινες,τιμες προιοντων,ιατροφαρμακευτικα,ολα αυτα που'χουν γραψει κατα καιρους και αλλα μελη στο forum.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσωπικα δεν καταλαβαινω ποια η συζητηση που γινεται εδω. Δεν θα βαλουν μερικοι το κουτακι και **** η Φατμε στο αλωνι.Με μερικες δεκαδες χιλιαδες ανεργους εκει εξω ειτε το βαλουν καποιοι ειτε οχι δεν αλλαζει τιποτα.Η υπερπροσφορα καλυπτει την ζητηση...
Εκτος αν η συζητηση γινεται αναμεσα σε παλιους αναπληρωτες οι οποιοι ειτε το βαλουν ειτε οχι την θεση την εχουν εξασφαλισμενη αλλα ολοι οι υπολοιποι εμεις κανονικα το τικαρισμα... :D

Αποσυνδεδεμένος Angelcrow

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για μένα αξίζει να κάνεις αυτή τη ''δουλειά'' και ως αναπληρωτής και ως ότι να ναι..γιατι όσο και να θέλουν να μας σπάσουν το τσαμπουκά και τον ρομαντισμό ,εμεις με χαμογελο θα τα αντιμετωπισουμε όλα..ακόμα και την πείνα..
@mantarini
ο μισθός που αναφέρεις ειναι για αναπληρωτή ? Γιατι τα έχασα με όσα αναφέρθηκαν.. Μια για 850 , μιαγια 750...
Χαθηκε η μπάλα... ::) :o :o :o :o :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160857
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 966
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.