*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει πλέον να πάει κάποιος αναπληρωτής από την καινούρια σχολική χρονιά;  (Αναγνώστηκε 60513 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Συμφωνω με φυσικό και με τον miler,τα ''είπαν'' ολα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Το θέμα είναι πολύπλευρο - πολυδιάστατο. Δεν αναζητούμε ποιος έχει δίκιο, γιατί απλά όλοι έχουν και δεν είναι διαμεσολάβηση.. Εκείνο που θα ήθελα να επισημάνω είναι πως οι νέοι σήμερα εκτός από το επαγγελματικό αιδέξοδο, δεν μπορούν να φτιάξουν ούτε την προσωπική τους ζωή. Οπότε κάθε είδους αγανάκτηση κρίνω ότι είναι και δικαιολογημένη.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το θέμα είναι πολύπλευρο - πολυδιάστατο. Δεν αναζητούμε ποιος έχει δίκιο, γιατί απλά όλοι έχουν και δεν είναι διαμεσολάβηση.. Εκείνο που θα ήθελα να επισημάνω είναι πως οι νέοι σήμερα εκτός από το επαγγελματικό αιδέξοδο, δεν μπορούν να φτιάξουν ούτε την προσωπική τους ζωή. Οπότε κάθε είδους αγανάκτηση κρίνω ότι είναι και δικαιολογημένη.

Νεοι νεοι ...εμεις στα 35 εχουμε πλεον επαγγελματικο αδιεξοδο εκτος αν θεωρει καποιος δουλεια την αναπληρωση 3-5 μηνων και το επιδομα ανεργιας το καλοκαιρι... >:(

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Κι εγώ που τα γράφω 37 είμαι.. Αλλά στα 25 μου είχα και μια ελπίδα.. Από μόνο του αυτό κινούσε γη και ουρανό..
Τώρα??
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
θεωρεις φοιβο οτι ολοι εχουν την ιδια ζωη, οποτε ελα λυσε τη δικη μου εξισωση,με γυναικα 2 παιδια, δανειο στεγαστικο(700 ευρω),εξοδα παιδιων,χαρατσι 1000,εφορια......
εσυ νομιζεις οτι επειδη μπορεις, πρεπει να μπορουν ολοι, δε γινεται ρε φιλε δεν εχουμε ολοι την ιδια αφετηρια
τοσο απλα, να παω με 800 επαρχια και να μπω μεσα 2-3000 ευρω το χρονο, ειναι καλυτερα απο το να καθομαι;
αν εχεις λεφτα στην ακρη καντο,εμεις δεν εχουμε και εχουμε καταλαβει πολυ καλα τι συμβαινει εκει εξω, απλα εσυ εχεις μονο τον εαυτο σου,εμεις εχουμε και αλλες υποχρεωσεις
τι δεν καταλαβαινεις ακριβως και επιμενεις;

Δεν καταλαβαίνω το εξής: υπάρχουν αυτα τα έξοδα. Τι είναι προτιμότερο να κάθομαι χωρίς να δουλεύω και να τρώω από τα έτοιμα ή να δουλεύω έστω και με 800 ευρώ και με μια αυστηρή αποταμίευση έστω να μου μπαίνουν κι στην άκρη και 50 ευρώ το μήνα. Δηλαδή ένας άνθρωπος λογικός θα πεί εννοείται το δεύτερο. Διότι πως είναι δυνατόν να μην μπαίνεις μέσα τώρα που δεν δουλεύεις και να μπαίνεις όταν δουλεύεις;; Δεν ξέρω με απλά μαθηματικά μου ακούγονται περίεργα αυτά, ίσως δεν καταλαβαίνω.
επίσης το άλλο: αν υπάρχει δουλειά με ένσημα, εννοείται αν θα σας καλέσουν θα πρέπει να παραιτηθείτε από την δουλειά που κάνατε μιας και θα πάτε στον ΟΑΕΔ και θα δουν ότι δουλεύετε κάπου και αυτό δεν γίνεται δουλειά στον ιδιωτικό καιδουλειά στο δημόσιο. Άρα για αυτούς που δουελ΄'ευουν και έχουν μια σταθερή δουλειά ίσως το αναπληρωτιλίκι δεν αξίζει καθόλου. Τωρα για αυτούς που δουελεύουν μαύρα εκεί είναι άλλη υπόθεση, τα βάζεις κάτω και βλέπεις. Εγώ από τα μαθηματικά που μου έμαθαν αυτούς τους συλλογισμούς μπορώ να κάνω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 01:59:48 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Και κάτι ακόμα, εννοείται ότι με αυτά τα έξοδα δεν είναι δουλειά η αναπλήρωση. Άρα ή μειώνω τα έξοδα ή ψάχνω αλλού δουλειά, εφόσον τα έξοδα τρέχουν καθημερινά. Δηλαδή με αυτά τα νούμερα που μου αναφέρετε ακόμα και στο σπίτι σας να δουλεύετε ε πιστέψτε με μέσα θα μπαίνετε πάλι.

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το θέμα δεν είναι απλό...μα καθόλου απλό!Κάθεσαι, τα ζυγίζεις και βλέπεις τι πρέπει να κάνεις.Τα έξοδα σίγουρα είναι πολλά και οι μισθοί των αναπληρωτών χαμηλοί για τα δεδομένα της εποχής...πόσο μάλλον να κληθείς να δουλέψεις εκτός έδρας και να τρέχουν έξοδα για παιδιά και δάνεια. Προσωπικά πέρυσι ζορίστηκα οικονομικά (ιδίως όταν άρχισαν οι αναδρομικές κρατήσεις, Φεβρουάριο -Ιούνιο) και φανταστείτε δεν έχω οικογένεια με παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Φυσικά και δεν είναι απλό. Γιατί ο καθένας κουβαλάει το σταυρό του.
Αλλά ήθελα να ρωτήσω το foibos81, που είναι κάπως απόλυτος. Μισθός πέρυσι 1279, φέτος 888. Αν ήμουν φέτος στην περιοχή που ήμουν πέρυσι, ήθελα 250 ενοίκιο, περίπου 600 το μήνα βενζίνη =850 το μήνα και νερό δεν θα είχα πιεί ακόμη. Συνεπώς, με 38 ευρώ το μήνα για να ζήσω, βγαίνω λες;

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το οτι εσυ δεν μπαινεις μεσα οικονομικα ειναι προφανες, το καταλαβαινουμε, οταν λοιπον κανεις δικη σου οικογενεια με παιδακια, θα καταλαβεις και εσυ εμας, εμεις εχουμε περασει και απο τις δυο φασεις, εσυ εισαι ακομα στην α φαση, μην το κουραζεις ;)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ακριβώς. Εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα' ρθεις, που έλεγε η συγχωρεμένη η γιαγιά μου. ;)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
600 ευρώ βενζίνη ;; camel safari  ;; πού ανέβαινες ;; :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
800χλμ πηγαινέλα κάθε ΣΚ = 3200 χλμ το μήνα με, ομολογουμένως φαγάνα, αυτοκίνητο. ;)

ΥΓ. Άντε τώρα να έβλεπε ο σύζυγος ότι είπα φαγάνα τη... λατρεία του. Πιπέρι θα μου 'ριχνε... στην καλύτερη! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 03:55:36 μμ από karxarias29 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Ας μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι από εμάς θα δουλέψουμε μειωμένου ωραρίου, οπότε αν βάλει κανείς τα μαθηματικά κάτω, δεν συμφέρει να δουλεύει κανείς ΑΜΩ μακρυά από το σπίτι του. Εκτός αν βέβαια μένει σε κανένα υπόγειο, τρώει ψωμί και ντομάτα μόνο και δεν έχει internet και τηλέφωνο   ;D (και πάλι ίσα ίσα θα βγαίνει)

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ 16.01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 16.01
    • Προφίλ

εννοείται πως δεν μπορείς μακριά ΑΜΩ...

Εδώ ούτε ΑΚΩ σε λίγο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2012, 04:18:04 μμ από newseditor »
Avanti: Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...
Και~  Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160841
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 757
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.