*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτικές προτάσεις, συμβουλές, απορίες, σχέδια εργασίας για νηπιαγωγούς  (Αναγνώστηκε 17594 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Κοίτα κι εδώ : http://www.plefsis.gr/christmas.htm ... ;) :-*
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σοφάκι σε ευχαριστώ πολύ!  :-*
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος despina694

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να'χεις το νου σου στο παιδί... ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Σουσάμι Άνοιξε
Δες κι αυτό το site.Εχει για όλα τα θέματα και έχει και κατασκευές: www.dltk-kids.com
Δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Σκέφτηκα ν' ανοίξω αυτό το θέμα, επειδή πιστεύω πως θα βοηθήσει όσες δουλεύουμε σε ιδιωτικά ή δημόσια νηπιαγωγεία, αλλά και θα δώσει ιδέες σε όσες εργασθούν μελλοντικά! Αφορμή ήταν η βοήθεια που είχε ζητήσει μια κοπέλα για ένα θέμα που ήθελε να δουλέψει στη τάξη (για τη μηλιά), αλλά και η πρόσφατη βοήθεια που σας είχα ζητήσει για το ετήσιο πρόγραμμα που πρέπει να ετοιμάσω.
Μπορούμε εδώ να συζητάμε ότι απορία έχουμε, να ζητάμε συμβουλές ή προτάσεις για θέματα που θέλουμε να εφαρμόσουμε, αλλά και ακόμη να προτείνουμε κάποια πρωτότυπη ιδέα που εφαρμόσαμε και που δεν θα μας πείραζε να μοιραστούμε... ;)
   Σκέφτομαι να ξεκινήσω με αυτό γιατί σήμερα τελείωσα το παρουσιολόγιο της τάξης μου και έκανα κάτι πολύ διαφορετικό!
Ζήτησα φυσικά από τα παιδιά να μου φέρουν φωτογραφίες τους...Επίσης, τους είχα ζητήσει να μου πουν τον αγαπημένο τους ήρωα (Χιονάτη, Σταχτοπούτα, spiderman κτλ). Βρήκα σχέδια των ηρώων, και σήμερα τα πήγα στη τάξη. Στη θέση του προσώπου του ήρωα, το κάθε παιδί έκοψε και έβαλε το δικό του πρόσωπο και μετά ζωγράφισε το υπόλοιπο. Κόψαμε το περίγραμμα (όσο γινόταν) και μετά βάλαμε τους ήρωες στο ταμπλό. (φθινοπωρινό). Φυσικά θα προσαρμόζω τους ήρωες σε κάθε ταμπλό που θα αλλάζω. Παιδιά, είχα κάποιες αμφιβολίες, αλλά όταν το είδα ολοκληρωμένο ήταν πολύ ωραίο και πρωτότυπο!  ;)
Πολύ ωραία ιδεα !!!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Ψάχνω ζωγραφιές με τα πρόσωπα που να είναι απλές όμως για να τις μεγενθύνω και ζωγραφίσω με τέμπερες. Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο σχέδια απλά  :'(

το κόλπο είναι ένα: google. πληκτρολογείτε "coloring pages" και μετά το θέμα που θέλετε. Π.χ. coloring pages xmas ή coloring pages christmas και πατάτε το δεύτερο κουμπί πάνω-πάνω που λέει "Εικόνες". Εμένα το google με σώζει σε όλα τα project. Με το coloring pages κάνω τα φύλλα εργασίας και με την επιλογή "Εικόνες" και το θέμα στην μπάρα αναζητήσεων βρίσκω εικόνες για το μάθημα..
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πσσσσσ! Πολύ καλό!!!!!! Ευχαριστούμε !!!!! :) :) :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος dublestar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς κάποιο βιβλίο όπου θα βρούμε τα ήθη και τα έθιμα σχετικά με το Πάσχα και πως γιορτάζεται συγκεκριμένα στην Αλβανία, στη Βουλγαρία και στην Ρουμανία; Όλα αυτά τα θέλω γιατί θα κάνω ένα project σε μια προσπάθεια αδελφοποίησης των γηγενών παιδιών με τα αλλοδαπά όσον αφορά τη παράδοση του Πάσχα.
Θα παρουσιάσω αρχικά τα έθιμα ανά τον κόσμο και έπειτα στις παραπάνω χώρες ώστε να μην στιγματιστούν τα παιδιά της τάξης. Οποιαδήποτε πληροφορία (είτε σε κείμενο, είτε σε φωτογραφίες, είτε σε βίντεο) θα είναι ιδιαιτέρως χρήσιμη.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2011, 12:22:07 μμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Παρα πολύ ωραία Demetroula ;)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Ψάχνω ζωγραφιές με τα πρόσωπα που να είναι απλές όμως για να τις μεγενθύνω και ζωγραφίσω με τέμπερες. Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο σχέδια απλά  :'(

το κόλπο είναι ένα: google. πληκτρολογείτε "coloring pages" και μετά το θέμα που θέλετε. Π.χ. coloring pages xmas ή coloring pages christmas και πατάτε το δεύτερο κουμπί πάνω-πάνω που λέει "Εικόνες". Εμένα το google με σώζει σε όλα τα project. Με το coloring pages κάνω τα φύλλα εργασίας και με την επιλογή "Εικόνες" και το θέμα στην μπάρα αναζητήσεων βρίσκω εικόνες για το μάθημα..
Η' worksheets και σας βγάζει φύλλα εργασίας για κάθε θεματική που δουλεύετε. Πολυ καλα site με τέτοιο υλικό είναι το "activity village", το "tools for educators" κ.α

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 312

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.