*

Αποστολέας Θέμα: Μειωμένο ωράριο (λόγω τέκνου κάτω των 2 ετών) και εξωδιδακτικές υπηρεσίες  (Αναγνώστηκε 16525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2258
    • Προφίλ
Καλά, αν θέλει κάποιος να πάει τουαλέτα και δεν προσέξω τα παιδιά στη θέση του, όντως είναι γαϊδουριά. Έχε υπόψη σου όμως ότι κάποιος μπορεί να μην είναι ολόκληρη μέρα μόνο στο βασικό σχολείο.

Διάβασε  αν θέλεις παραπάνω. Ανέφερα ότι όλα αυτά τα εννοώ όταν κάποιος είναι μόνο σε 1 σχολείο, το βασικό του, όλη τη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι εφημερίες πάντως είναι κάτι που κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνουμε. Δεν είναι διυλεια μας. Κατ αρχας είναι δεδομένο ότι μέχρι να βγεις από την αίθουσα κ μα αφήσεις τα βιβλία στο γραφείο κ να πας στο πόστο σου, έχει περάσει ώρα. Χωρια που αν έχουν απορίες, αν γράφουν διαγωνισμα, μπορεί να αργήσεις, δεν είναι δυνατόν η φύλαξη να είναι εις βάρος του διδακτικού μας έργου. Είναι μεγάλη επιβάρυνση ειδικά αν εχεις πάνω από 20 ώρες και ανάλογα με τις ιδιορρυθμίες κάθε σχολείου (το δικό μου πχ που θεωρείται ότι κ στο κενό σου κ αφού σχολιάσεις κ το πρωί στην προσευχή και γενικώς οποτεδήποτε εχεις αρμοδιότητα εφημερευοντος). Παρόλα αυτά όμως δεν συγκρίνεται με την οικονομική κ ψυχολογική επιβάρυνση να είσαι σε 3 και άνω σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλά, αν θέλει κάποιος να πάει τουαλέτα και δεν προσέξω τα παιδιά στη θέση του, όντως είναι γαϊδουριά. Έχε υπόψη σου όμως ότι κάποιος μπορεί να μην είναι ολόκληρη μέρα μόνο στο βασικό σχολείο.

Ξέρεις πόσους τέτοιους εχω συναντήσει;
Όταν το έγραψα παραπάνω κυριολεκτουσα.

Επίσης,  μην έχετε στο νου σας μόνο δημοτικά και γυμνάσια,  σε γενικά και επαγγελματικα λύκεια έχεις πολλά παραπάνω,  ειδικά στα δευτερα. 
Ακόμη και το πέρασμα απουσιών διαφέρει.  Στη μία περίπτωση έχεις να πάρεις ένα απόκομμα και να το περάσεις στην άλλη μπορεί να χρειάζεται να κοιτάς τέσσερα και πέντε αποκόμματα και να βλέπεις το πρόγραμμα για να περάσεις σωστά τις απουσίες,  μιλάμε για πολύ ώρα δουλειά.  Ειδικά,  όταν τουρίστες "συναδελφοι"  δεν έχουν την συνείδηση να είναι συγκεντρωμενοι να συμπληρώνουν σωστά τα απουσιολογια για να μην ψάχνεσαι και εσύ. 
Για να μην πάμε στον προγραμματισμό εργαστηρίων και τη χαρτουρα που έχουν να κάνουν όσοι έχουν εργαστήρια στα επαλ. 
Για να μην πάμε σε ΣΕΑ και άλλες ευθύνες που για να βγουν αυτά πρέπει να ρίξεις δουλειά στο σπίτι. 

Σεβαστείτε τους συναδέλφους σας έχω να πω και βοηθηστε σε κάτι.

Η ευθύνη είτε έχεις εφημερια είτε κάθεσαι στο γραφείο γιατί δεν έχεις εφημερια εκείνη τη μέρα είναι η ίδια σε περίπτωση στραβής. Δεν απαλλασεστε από κάτι οπότε μπορειτε να συμπεριφερεστε με ανθρωπιά. 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σαφώς υπάρχουν εξωδιδακτικα με φόρτο εργασίας, αλλά αυτά μπορούν να λυθούν με κάποια κατανόηση. Ναι προφανώς σε μωρομανα με 23 ώρες που μόλις γύρισε από την άδεια, δεν θα φορτώσεις πρακτικό και γιορτή και τμήμα, αλλά από αυτό μέχρι το να μην κάνει τίποτα εμω είναι ούτως ή άλλως σχολείο όλη μέρα, είναι ακραίο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σαφώς υπάρχουν εξωδιδακτικα με φόρτο εργασίας, αλλά αυτά μπορούν να λυθούν με κάποια κατανόηση. Ναι προφανώς σε μωρομανα με 23 ώρες που μόλις γύρισε από την άδεια, δεν θα φορτώσεις πρακτικό και γιορτή και τμήμα, αλλά από αυτό μέχρι το να μην κάνει τίποτα εμω είναι ούτως ή άλλως σχολείο όλη μέρα, είναι ακραίο.

Και αυτή και αυτός που δεν είναι μωρομανα και μωροπατερας δε θα πρέπει να έχει χρόνο;  πως θα γίνουν και αυτοί μωρογονεις αν δεν έχουν ελεύθερο χρόνο;
Και αυτό δεν ενδιαφέρει την υπηρεσία. Και δεν το εννοώ με άσχημη έννοια. Αλλά άλλο η προσωπική μας και οικογενειακή μας ζωή και άλλο η επαγγελματική.
Το δίκαιο είναι να παίρνουν όλοι από κάτι.
Συνήθως τα σχολεία περιμένουν τους αναπληρωτές να τους φορτώσουν τα πάντα. 
Και επίσης ναι μεν μοιράζονται στην αρχή της χρονιάς τα καθήκοντα αλλά αν το σύνολο των καθηγητών έρθει αργότερα αναδιανεμονται. 
Ωστόσο σε ένα σύλλογο μου έχει τύχει αυτό.
Μου έχει τύχει και σύλλογος που τρεις αναπληρωτές πήγαμε τα Χριστούγεννα σχεδόν και μας έδωσαν όλα τα τμήματα με απουσίες (σε επαλ κιολας που είναι δυσκολα)  και μέχρι τότε δεν παίρναγε  κάνεις από τους μόνιμους και ταυτόχρονα ντόπιους απουσίες και πήγαμε εμείς και τρέχαμε σαν τρελοί τόσο να τακτοποιηθουμε από σπίτι κτλ όσο και με εξωδιδακτικά και βάρια διδακτικά καθήκοντα και  διαπιστώσαμε ότι παραλίγο να έμενε το μισό σχολείο από απουσίες γιατί βαριόντουσαν οι μόνιμοι να περάσουν απουσίες.  Και όταν τολμησαμε να διαμαρτυρηθουμε ότι δεν προλαβαίνουμε να τα κάνουμε όλα δε θέλετε να ξέρετε τι εργασιακή βία δεχτήκαμε από την διευθύντρια που τους κάλυπτε. 





Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι διευκολύνσεις προς τους εργαζόμενους γονείς είναι πολύ λίγες. Την απαλλαγή από τα εξωδιδακτικα δεν τη θεωρώ τόσο σημαντική, γιατί μου φαίνεται δυσλειτουργική. Από κει και πέρα όμως, αν κάποιος είναι να ζητήσει μια διευκόλυνση, ας είναι ο νέος γονέας που λόγω ηλικίας κάνει και πολύ μάθημα. Δεν μπορεί να εχεις τον παλιό με τις 18 ώρες να βρίσκει δικαιολογίες για λουφα. Πάρε ένα τμήμα έστω ρε φίλε, δεν γράφεις πρακτικό, δεν θες γιορτές, δεν πας στις εκδρομές, σχολάς και φεύγεις στις 12, διαλέγεις τμήματα και μαθήματα, δεν πας σε άλλα σχολεία, δεν κανεις υπερωρίες, έλεος κάπου.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρκεί όλα αυτά να τα θυμόμαστε με την πάροδο των χρόνων που παλιωνουμε και εμείς και να συμπεριφερομαστε δίκαια σε νέους συναδέλφους.
Γιατί βλέπω κάτι νέους ουρανοκατεβατους νεοδιοριστους πως κοιτάνε να ρίξουν τους αναπληρωτές. 
Οσοι έχουν φάει χρόνια αναπληρωτιλικι το κάνουν πιο σπάνια αυτό.  Από αυτά που βλέπω εγώ μιλάω...

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ίσως να περίμενα κάτι πιο επικαιροποιημένο κι όχι το νόμο του 85, για παράδειγμα εντωμεταξύ ο σύμβουλος σχολικός ζωής απαλλάσσεται από τις εφημερίες.
Εγώ πάντως ειλικρινά σοκάρομαι από τα αυθαίρετα συμπεράσματα που κάποιοι βγάζουν...
Η ερώτησή μου ήταν σαφής, αν κάποιος γνώριζε αν υπάρχει κάποιο έγγραφο. Από κει και πέρα το χάος...Είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει, οφείλουμε να τηρούμε τους νόμους κι η προσωπική μας άποψη ή επιθυμία για κάποια πράγματα δεν έχει καμία σημασία. Σε αυτή λοιπόν τη χώρα που ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του και δεν υπάρχει σαφήνεια ούτε εύκολη πρόσβαση ούτε επικαιροποίηση σε διάφορες νομολογίες κτλ,  ψάχνω να βρω αν υπάρχει κάποιος εδώ που να ξέρει υπεύθυνα τι ισχύει...
Αρχικά ας θυμηθούμε ότι κάποια νέα μητέρα που δικαιούται μειωμένο ωράριο, σημαίνει ότι δεν έκανε χρήση της τρίμηνης άδειας ανατροφής αλλά επέλεξε την εναλλακτική του μειωμένου ωραρίου που σημαίνει ότι όταν επιστρέφει στο σχολείο το μωρό της είναι μόλις 2 μηνών! Επίσης, το ότι κάποια έχει μειωμένο ωράριο, δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι επιστρέφει και πιο γρήγορα στο μωρό της καθώς οι ώρες του προγράμματός της δεν είναι απαραιτήτως συνεχόμενες αλλά ενδεχομένως υπάρχουν κενά. Ακόμα, υπενθυμίζω ότι οι αναπληρώτριες εκπαιδευτικοί δεν δικαιούνται την εξάμηνη άδεια που υπάρχει στον ιδιωτικό τομέα.
Σας πληροφορώ ότι η ΕΠΙΣΗΜΗ ενημέρωση από τη διεύθυνση που είχαμε κατά τη διάρκεια του πρόσφατου επιμορφωτικού σεμιναρίου για νεοδιόριστους και αναπληρωτές την περασμένη βδομάδα ήταν η εξής:
" Σύμφωνα με τη διαταγή Δ2/25027/16.12.85 Δ/γή ΥΠΕΠΘ απαλλάσσονται από τις εφημερίες κι από την υποχρέωση συμμετοχές στους ημερήσιους περιπάτους". (Πληροφοριακά, ψάχνοντας στο διαδίκτυο μετά βρήκα εδώ
[url]https://www.pde.gr/index.php?topic=21565.0/[url]
τη συγκεκριμένη διαταγή που αναφέρει: Δ2/25027/16-12-1985 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Στη συνέχεια του Δ2/23846/4.11.85 εγγράφου μας σας πληροφορούμε ότι οι μητέρες καθηγήτριες με παιδιά κάτω των δύο ετών δεν απαλλάσσονται από την υποχρέωση ενημέρωσης των γονιών για την πρόοδο των μαθητών τους ούτε από την παράδοση βαθμολογίας. Τούτο διότι οι εργασίες αυτές, δεν είναι δυνατόν να ξεχωριστούν από το καθαρά διδακτικό τους έργο.
Αντίθετα απαλλάσσονται από τις εφημερίες και από την υποχρέωση συμμετοχής στους ημερήσιους περιπάτους.) Αντιθέτως, στο σχολείο μου είπαν ότι δεν απαλλάσσονται από τις εφημερίες οπότε ψάχνω να βρω τι ισχύει τελικά.
Από κει και πέρα, καθώς για κάποιους είναι ακατανόητο γιατί κάποιος που είναι στο σχολείο θα προτιμούσε να απαλλαγεί από τις εφημερίες, θα αναφερθώ σε κάποιες περιπτώσεις ώστε να κατανοήσουν κάποια πράγματα που πιστεύω απλά δεν έχουν σκεφτεί.
Ας δώσω λοιπόν μόνο μερικά παραδείγματα.
Υπάρχει περίπτωση στο μεγάλο διάλειμμα να χρειάζεται κάποια νέα μητέρα να αντλήσει το γάλα της για να το προσφέρει στο παιδί της. Υπάρχει άλλη περίπτωση, να χρειάζεται κάθε δεύτερο διάλειμμα η μητέρα να θηλάζει το μωρό της που θα της το φέρνει κάποιος στο σχολείο. Υπάρχει άλλη περίπτωση να είναι απαραίτητο να αντλεί η νέα μητέρα το γάλα της όσο συχνότερα γίνεται για να προκαλέσει την αύξηση της παραγωγής του γάλακτος σε περίπτωση που αυτό δεν επαρκεί για τις ανάγκες του παιδιού. Υπάρχει και το ανάποδο, κάποια μητέρα να έχει υπερπαραγωγή γάλακτος και να είναι πάλι απαραίτητο να αντλήσει το γάλα της ώστε πρώτον, να μην πάθει μαστίτιδα κι ίσως έτσι να χρειαστεί να μπει στο νοσοκομείο και να απομακρυνθεί κι από τα παιδάκια της κι από το σχολείο και δεύτερον, να το προσφέρει στην τράπεζα γάλακτος του "Έλενα" βοηθώντας έτσι τα πρόωρα νεογνά που βρίσκονται στις ΜΕΝΝ. Υπάρχει περίπτωση η νέα μητέρα να είναι καθηγήτρια φυσικής αγωγής και να χρειάζεται το διάλειμμα για να κάτσει επιτέλους και να ξεκουραστεί λίγο στη δροσιά του γραφείου κι όχι να περνάει όλο το ωράριο αδιαλείπτως στο προαύλιο κάτω από τον ήλιο και μέσα στη ζέστη ή στο κρύο. (Και φυσικά μια εκπαιδευτικός που τριγυρνάει σε τέσσερα ή ίσως και παραπάνω σχολεία χωρίς να διαθέτει ιδιωτικό όχημα κι ούτε να έχει την τύχη να έχει μητέρα ή άλλους συγγενείς ή φίλους διαθέσιμους αλλά αντιθέτως, να έχει αφήσει τον άνδρα της και το άλλο παιδί για να τρέχει στην άλλη άκρη και να χρειάζεται να δίνει παραπάνω από το μισό μισθό της σε κάποιον άλλο που να φροντίζει το παιδί εν τη απουσία της ενώ το υπόλοιπο το δίνει στο νοίκι και φυσικά εννοείται ότι μπαίνει μέσα - αλλά όλα αυτά είναι άσχετα, ε ναι, το να παίρνει μια ανάσα στο διάλειμμα είναι θεωρώ απαραίτητο, όπως και για όλους τους άλλους φυσικά εκπαιδευτικούς που τρέχουν σε παραπάνω από δύο σχολεία.)
Αυτές είναι μόνο μερικές περιπτώσεις.
Πέρα από αυτό, όντως μπορεί σε κάποιο σχολείο να είναι 50 καθηγητές και να μην χώνεται κανένας.
Κάποιοι ας μην κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια γιατί για κάποιους άλλους είναι εξαιρετικά προσβλητικό να θεωρούνται αυθαιρέτως λουφαδόροι, ειδικά όταν συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Εγώ προσωπικά,  σε καμία περίπτωση δεν τα θέλω μόνα ζυγά δικά μου ούτε να είμαι κερδισμένη σε όλα ρίχνοντας συναδέλφους. Μια άκρη προσπαθώ να βγάλω απλά, γιατί άλλα λέει ο ένας κι άλλα ο άλλος. Ενώ όλα αυτά θα έπρεπε να ήταν ξεκάθαρα και αναρτημένα στις αρμόδιες ιστοσελίδες.
Ας έχουμε όλοι λοιπόν πάνω απ'όλα ανθρωπιά και συνεπώς ενσυναίσθηση, αλληλεγγύη και συναδερφικότητα κι ας τις εφαρμόζουμε στην πράξη αμφίδρομα κι είμαι σίγουρη ότι θα γίνει η ζωή όλων καλύτερη.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2022, 10:16:16 πμ από Ege »

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτά που γράφεις έχουν κάποιες πρακτικές δυσκολίες που σημαίνουν ότι δε θα γίνονται, οπότε μάλλον δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Ωστόσο ακριβώς αυτό είπαμε εμείς ότι πρέπει να βασιζόμαστε στην ανθρωπιά και τη συναδελφικοτητα. 
Εσύ λες να ακολουθούμε τους νόμους. 
Οπότε σου απαντώ εγώ υπεύθυνα ότι ο νόμος λέει ότι δεν απαλλάσεσαι.  Και μάλιστα ο νόμος λέει ότι το ωράριο μας είναι οκτώ δύο.  Και δεν μπορείς να φεύγεις στα κενά κτλ κτλ κτλ.  Και ναι πάρε το μειωμένο ωράριο για το διάστημα που δικαιούσαι.
Ωστόσο αν θέλεις μπορείς να μην εφαρμόσεις απόλυτα το νόμο,  να εξηγήσεις με ειλικρίνεια στο σύλλογο τους λόγους σου,  και να αποφασίσουν αυτοί αν θέλουν να σε βοηθήσουν,  να σου συμπεριφερθουν ανθρώπινα και να σε απαλλαξουν.  Αλλά νόμος που να σε απαλλασει να πας εκεί και να τους "κουνάς το δαχτυλο"  δεν υπάρχει. 

Αποσυνδεδεμένος SkyIsBlue@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημερα σας! Θα ηθελα πληροφοριες για την γονικη αδεια των αναπληρωτων! Δεν βρισκω αντιστοιχο θεμα... υπαρχει καποιοσ να με βοηθησει? sos sos sos !!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημερα σας! Θα ηθελα πληροφοριες για την γονικη αδεια των αναπληρωτων! Δεν βρισκω αντιστοιχο θεμα... υπαρχει καποιοσ να με βοηθησει? sos sos sos !!!!!!!!!

Άρθρο 28 νόμος 4804/2021

4 μήνες,  2 επιδοτουμενοι από οαεδ 2 όχι.
Μετράνε ως πραγματική προυπηρεσια

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Καλημερα σας! Θα ηθελα πληροφοριες για την γονικη αδεια των αναπληρωτων! Δεν βρισκω αντιστοιχο θεμα... υπαρχει καποιοσ να με βοηθησει? sos sos sos !!!!!!!!!
Μπορείς να βρεις όλες τις άδειες των αναπληρωτών εδώ:

https://www.minedu.gov.gr/ekpaideutikoi-m/anaplirotes-m/adeies-anapl/51022-16-12-21-adeies-anapliroton-ekpaideftikon?fbclid=IwAR0VliHyFa8PZoUbpnBzTnHvjp4tR8K3D0w09EOO57ynMQnlzxPEfQ-gQU4

Αποσυνδεδεμένος SkyIsBlue@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άρθρο 28 νόμος 4804/2021

4 μήνες,  2 επιδοτουμενοι από οαεδ 2 όχι.
Μετράνε ως πραγματική προυπηρεσια
Έχω διαβάσει την νομοθεσία , θα ηθελα να ρωτήσω το εξής : προϋπηρεσια την λαμβάνουμε κανονικά για πίνακα αναπληρωτών σωστά; Τα ΜΣΔ από το σχολείο που έχουμε τοποθετηθεί τα παίρνουμε και αυτά σε ενδεχόμενη μονιμοποίηση ή τα χανουμε;

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω διαβάσει την νομοθεσία , θα ηθελα να ρωτήσω το εξής : προϋπηρεσια την λαμβάνουμε κανονικά για πίνακα αναπληρωτών σωστά; Τα ΜΣΔ από το σχολείο που έχουμε τοποθετηθεί τα παίρνουμε και αυτά σε ενδεχόμενη μονιμοποίηση ή τα χανουμε;

 Συγνώμη κιόλας,  με όλη την καλή διάθεση το σχολιάζω,  αρχικά ζητάς βοήθεια γιατί δεν βρίσκεις αντίστοιχο θέμα και λες sos sos sos,  σκέφτομαι και εγώ Οκ βιάζεται,  πνίγεται  να βοηθήσω άμεσα.  Σου παραθέτω το νόμο,  μου λες "α το ξέρω αυτό το έχω διαβασει",   άρα τότε όλα οκ, δεν υφίσταται ερώτημα.  Αφού ήδη το γνωρίζεις είναι απαντημενες και οι ρητορικές προφανώς ερωτήσεις που μας έκανες για να ξεσκονίσουμε  απλά τις γνώσεις μας. 
Δεν το λέω επιθετικά,  αλλά μην αφιερώνουμε χρόνο να απαντάμε πράγματα μόνο και μόνο για χαβαλέ. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160033
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.