*

Αποστολέας Θέμα: Επιτροπή αναπληρωτών ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 21874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://secure.avaaz.org/el/petition/ypoyrgos_Paideias_K_Arvanitopoylos_prosmetrisi_tis_proypiresias_ton_anapliroton_kai_meta_tis_3062010/?tyzsxgb
Εχουμε 1539 υπογραφες υπερ του ανοιγματος των πινακων και συνεχιζουμε.Οσο για τα ονοματα της επιτροπης εχουν σταλει σε word στο γραφειο του υπουργου,στο alfavita,στο esos και στο ipaideia.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι πίνακες να μείνουν κλειστοί για τους λόγους που ανέφεραν παραπάνω οι συνάδελφοι. Αλλά όταν λέμε κλειστοί εννοούμε για όλους και για ειδικές κατηγορίες, πολύτεκνους, τρίτεκνους και φυσικά ιδιωτικούς. Εκεί είναι η μεγάλη αδικία!
Kαι εσυ να μεινεις για αλλα 5 χρονια(π.χ.) στο ν.20 και εγώ που δουλεύω όπως και 12000 άλλοι αναπληρωτές στο ν.500.Έχετε άλλους έξυπνους στην παρεα?

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Ανοιγμα των πινάκων και εξαφάνιση του άθλιου νόμου που μετα απο τόσα χρόνια δεν μπορεί καν να εφαρμοστεί. 

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ακριβώς..πανάθλιος ο νόμος και μη ενεργός! Το 60-40 ηταν το πιο δικαιο συστημα διορισμου.Οποιος ειχε την ανεση χρονου ή τη δυνατοτητανα παρακολουθησει φροντιστηριο προσπαθουσε να διοριστει μεσω ασεπ,οποιος δυσκολευοταν το παλευε με την προυπηρεσια.Καθενας διαλεγε το δρομο του και τον ακολουθουσε...Υπηρχε και το 24μηνο,ωστε να μη χανονται και οι οποιοι κοποι μεσω ασεπ συν εργασιας....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Οι πίνακες εφόσον δεν έγινε ΑΣΕΠ το 2010-11 έπρεπε να ανοίξουν από τη σχολική χρονιά 2011-12. Το κλείδωμα είχε το νόημα της μεταβατικής περιόδου μέχρι τον επόμενο διαγωνισμό. Επίσης έπρεπε να είχε γίνει ΑΣΕΠ το 2010-11 αυτό ήταν το δίκαιο και για τους νέους συναδέλφους. Από τον πίνακα που θα προέκυπτε να διόριζε αναπληρωτές. Μόνιμους μόνο εφόσον είχε τελειώσει με αυτούς που είχαν δικαίωμα πρόσληψης. Δηλ. ακόμη και τώρα δεν θα διόριζε μόνιμους από τον νέο πίνακα. Στον νόμο Διαμαντοπούλου δεν καθορίζεται αριθμός προσλήψεων, οπότε δεν θα είχε καμία πίεση για προσλήψεις. Επίσης το κόστος των εξετάσεων το επωμίζονται οι υποψήφιοι. Οπότε προσωπική μου γνώμη έπρεπε να είχε γίνει ΑΣΕΠ και να εφαρμοστεί ο νόμος Διαμαντοπούλου που είναι ο ποιο δίκαιος.

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πως να ειχε γινει ΑΣΕΠ  οταν χρωσταει 98 ασεπιτες αγγλικους και διοριζει 1 καθε τριετια;; Με αυτο το ρυθμο η μεταβατικη της ακατανομαστης θα κρατησει δεκαετιες.......

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   ΑΣΕΠ δεν γίνεται μόνο για τους μόνιμους. Το ανέφερα και προηγουμένως ΑΣΕΠ έπρεπε να γίνει για να έχουν δικαίωμα πρόσληψης και οι νέοι συνάδελφοι ως ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ. Και ο κλάδος των Αγγλικών πήρε 500 αναπληρωτές. Συνάδελφε εκεί γίνεται το παιχνίδι τα τελευταία χρόνια στους αναπληρωτές και όχι στον μόνιμο διορισμό. Και για να είμαστε δίκαιοι, δικαίωμα στην εργασία έχουν όλοι και οι νέοι και οι παλιοί συνάδελφοι. Εμένα προσωπικά δε με συμφέρει εργάζομαι ως αναπληρωτής τα τελευταία χρόνια και ένας ΑΣΕΠ μπορεί να ανέτρεπε τα δεδομένα και να μην εργαζόμουν. Αυτό όμως είναι το σωστό.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Και να το πω με ποιο απλά λόγια ο ΑΣΕΠ θα αφορούσε τον τρόπο πρόσληψης τουλάχιστον 12000 αναπληρωτών που έγιναν φέτος και όχι τους 212 μόνιμους διορισμούς. Για να μην αναφερθώ στα προηγούμενα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το γράφω για 3η φορά!!!
Ο νόμος 3848 λέει οτι όταν γίνει νέος ΑΣΕΠ και δυστυχώς τυχαίνει κάποιος να αποτύχει,( που πολλοί θα αποτύχουν), την στιγμή που δεν είχες άλλη επιτυχία στο παρελθόν αλλά ούτε έπιασες την αστρονομική προυπηρεσία των 24 μηνών που θα ισούται με την βάση του ΑΣΕΠ, ΔΙΑΓΡΑΦΕΣΑΙ από τους πίνακες!!!! εαν αυτό δεν λέγεται αδικία τότε θα καταλάβετε την τρομάρα όταν έρθει η μέρα που θα δώσουμε εξετάσεις ΑΣΕΠ..
Είμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ υπέρ αυτής της επιτροπής! Είναι αδιανόητο να πηγαίνει ό άλλος Αγαθονησι-Κοζανη- Χανια-Θράκη (από το κουτάκι) και να μην σκέφτεται την προσμέτρηση προυπηρεσίας του... και στην τελική μέχρι το 2010 τα είχαμε όλα οκ μεταξύ μας.. μετά ήρθε η φαγωμάρα.. εφερε 1 εκτρωμα νόμο η Διαμαντοπουλου αξιοκρατικους διορισμους με ΑΣΕΠ και αυτή τελικά εκτος από τον νόμο της, εννούσε και μηδενικούς διορισμούς!!!
 οχι συνάδελφοι.. επειδή πορευτήκαμε 5-7-10 χρόνια ωρομίσθιοι και αναπληρωτές με συγκεκριμένο σύστημα διορισμού 60-40 θα προσπαθήουμε να μην μας τρελανουν άλλο !!!! Τα λέω και ας εχω επιτυχια ΑΣΕΠ!!! Προσμέτρηση προυπηρεσίας και μετά το 2010, επαναφορά 60-40 με διαφανή κριτήρια!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στους συναδέλφους. και ναι σύμφωνα με την ΛΟΓΙΚΗ μόλις υπέγραψα και το στειλα και σε άλλους 20 που λαχταράνε να υπογράψουν!!! https://secure.avaaz.org/el/petition/ypoyrgos_Paideias_K_Arvanitopoylos_prosmetrisi_tis_proypiresias_ton_anapliroton_kai_meta_tis_3062010/?tyzsxgb

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακριβώς..πανάθλιος ο νόμος και μη ενεργός! Το 60-40 ηταν το πιο δικαιο συστημα διορισμου.Οποιος ειχε την ανεση χρονου ή τη δυνατοτητανα παρακολουθησει φροντιστηριο προσπαθουσε να διοριστει μεσω ασεπ,οποιος δυσκολευοταν το παλευε με την προυπηρεσια.Καθενας διαλεγε το δρομο του και τον ακολουθουσε...Υπηρχε και το 24μηνο,ωστε να μη χανονται και οι οποιοι κοποι μεσω ασεπ συν εργασιας....
Σωστός!!!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
για όποιο παιδάκι γράφει να γίνει ασεπ και να πάμε σε ενα σύστημα 100 τοις 100 ασεπ θα πω ότι αυτό έπρεπε να γίνει το 98 και όχι τώρα! Δεν μπορεί να έχουμε 2 και 3 επιτυχίες ασεπ κλειδωμένα 24 +ασεπ κολοσσιαία προϋπηρεσία άνω των 50 μηνών και να ακούω τώρα να μην μετράει η προϋπηρεσία! αυτό είναι παγκόσμια πρωτοτυπία! Εγώ εάν ήμουν υπουργός θα έβαζα υποχρεωτικά  1 έτος θητεία αναπλήρωσης μακριά από τον τόπο γεννήσεως για να σταματήσουν κάποιοι να λένε γιατί δεν άνοιξαν οι πίνακες!  Δεν μπορεί να είμαστε μακριά από τα σπίτια μας και να μην προσμετράτε!Έλεος!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το γράφω για 3η φορά!!!
Ο νόμος 3848 λέει οτι όταν γίνει νέος ΑΣΕΠ και δυστυχώς τυχαίνει κάποιος να αποτύχει,( που πολλοί θα αποτύχουν), την στιγμή που δεν είχες άλλη επιτυχία στο παρελθόν αλλά ούτε έπιασες την αστρονομική προυπηρεσία των 24 μηνών που θα ισούται με την βάση του ΑΣΕΠ, ΔΙΑΓΡΑΦΕΣΑΙ από τους πίνακες!!!! εαν αυτό δεν λέγεται αδικία τότε θα καταλάβετε την τρομάρα όταν έρθει η μέρα που θα δώσουμε εξετάσεις ΑΣΕΠ..
Είμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ υπέρ αυτής της επιτροπής! Είναι αδιανόητο να πηγαίνει ό άλλος Αγαθονησι-Κοζανη- Χανια-Θράκη (από το κουτάκι) και να μην σκέφτεται την προσμέτρηση προυπηρεσίας του... και στην τελική μέχρι το 2010 τα είχαμε όλα οκ μεταξύ μας.. μετά ήρθε η φαγωμάρα.. εφερε 1 εκτρωμα νόμο η Διαμαντοπουλου αξιοκρατικους διορισμους με ΑΣΕΠ και αυτή τελικά εκτος από τον νόμο της, εννούσε και μηδενικούς διορισμούς!!!
 οχι συνάδελφοι.. επειδή πορευτήκαμε 5-7-10 χρόνια ωρομίσθιοι και αναπληρωτές με συγκεκριμένο σύστημα διορισμού 60-40 θα προσπαθήουμε να μην μας τρελανουν άλλο !!!! Τα λέω και ας εχω επιτυχια ΑΣΕΠ!!! Προσμέτρηση προυπηρεσίας και μετά το 2010, επαναφορά 60-40 με διαφανή κριτήρια!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στους συναδέλφους. και ναι σύμφωνα με την ΛΟΓΙΚΗ μόλις υπέγραψα και το στειλα και σε άλλους 20 που λαχταράνε να υπογράψουν!!! https://secure.avaaz.org/el/petition/ypoyrgos_Paideias_K_Arvanitopoylos_prosmetrisi_tis_proypiresias_ton_anapliroton_kai_meta_tis_3062010/?tyzsxgb

  Είμαι τελείως αντίθετος με την λογική σας. Μου θυμίζετε την Μαριέττα Γιαννάκου και αυτό τα λέει όλα. Ήταν αυτή που καθιέρωσε το 60-40 και ανέτρεψε το 70-30. Την λογική σας δεν την καταλαβαίνω καθόλου, γιατί να μην ισχύει το 62-38 ή το 58-42; Ποιος είναι αυτός που θα καθορίσει το ποσοστό και με ποια δίκαια κριτήρια; Η λογική του 60-40 ήταν να απορροφήσει εκείνα τα χρόνια τους εκπαιδευτικούς που είχαν προϋπηρεσία μέχρι τότε που άλλαξε ο τρόπος διορισμού και καταργήθηκε η επετηρίδα και όχι να διορίσει καθηγητές που εργάστηκαν στην ΠΔΣ από το "παράθυρο".  Παρόλο που δε με βρίσκει σύμφωνο τελείως, ο νόμος 3848 απορροφά σε υποτιθέμενο νέο ΑΣΕΠ όλους αυτούς που έχουν προϋπηρεσία σε πολύ μεγάλο ποσοστό. Δηλ. οι αναπληρωτές που εργάζονται σήμερα και τα προηγούμενα χρόνια έχουν σίγουρα πάνω από 24 μήνες, θα έλεγα πάνω από 40 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Kαι εσυ να μεινεις για αλλα 5 χρονια(π.χ.) στο ν.20 και εγώ που δουλεύω όπως και 12000 άλλοι αναπληρωτές στο ν.500.Έχετε άλλους έξυπνους στην παρεα?

black sheep διεκδικείς τα πρωτεία της εξυπνάδας και δεν το ξέραμε; Ή μήπως δεν πρέπει να λέμε τη γνώμη μας επειδή κάποιους ενοχλεί; 
Που ήσασταν όλοι εσείς πριν ψηφιστεί ο νόμος Διαμαντοπούλου; Αντιδράσατε τότε;
Ούτε εμένα μου αρέσει η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί, ούτε είμαι τόσο ψηλά στον πίνακα και πολύ θα με συνέφερε το 60-40 γιατί θα διοριζόμουν.
Αυτό που δε μου αρέσει είναι η νεοελληνική κουτοπονηριά. Και εξηγούμαι: καταρχήν η απόφαση που πήρε κάποιος ψηλά στον πίνακα να μη δηλώσει κουτάκι με το σκεπτικό ότι δε μετράνε τα μόρια μου φαίνεται λογική με τα δεδομένα που είχε μπροστά του. Αντί γι' αυτόν κάποιοι σε χειρότερη θέση με λιγότερες ελπίδες για αναπλήρωση δήλωσαν κουτάκι γνωρίζοντας ότι τα μόρια δε μετράνε και δούλεψαν μακριά από το σπίτι τους. Κάποιοι από αυτούς πιθανόν να μην είχαν εργαστεί αν τα μόρια μετρούσαν και οι ψηλά στον πίνακα είχαν βάλει κουτάκι. Αφού, λοιπόν, έκαναν την επιλογή τους γνωρίζοντας ότι μέχρι το τέλος της μεταβατικής δε θα δουν τα μόριά τους στον πίνακα, τώρα πονηρά σκεπτόμενοι ζητάνε από το υπουργείο να παρανομήσει, να αναιρέσει για πολλοστή φορά τον εαυτό του για να ανέβουν αυτοί μερικές θεσούλες στον πίνακα.
Όλα αυτά τα χρόνια έτσι έχουν δράσει πολλές συντεχνίες στην Ελλάδα γι' αυτό και τα τόσα παράθυρα, τα βύσματα, και γι' αυτό δεν ξέρουμε ποτέ τι μας ξημερώνει!
Γι' αυτό πάντα υπήρχε ένα σύστημα διορισμού και πάντα άνοιγαν παράθυρα για τρίτεκνους, πολύτεκνους, ειδικές κατηγορίες, εκκλησιαστικά, Οαεδ κτλ.
Επίσης έχετε σκεφτεί ότι το υπουργείο δε θέλει να ανοίξει τους πίνακες για να μη δημιουργηθούν π.χ. νέα 24μηνα και εκατοντάδες άνθρωποι ζητάνε διορισμό;
Εγώ θα ήθελα ένα νέο αξιοκρατικό σύστημα (δεν ξέρω αν θα είναι ο νόμος Διαμαντοπούλου) που να ισχύουν για όλους τα ίδια και τέρμα τα παραθυράκια και τα πισωγυρίσματα. Και να ισχύσει χωρίς αλλαγές για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον. Και φυσικά να γίνουν διορισμοί.
Αυτά και το σταματάω εδώ. Ο καθένας μπορεί να ζητάει ό,τι θέλει και τον συμφέρει.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2014, 05:25:54 μμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Επειδή βάσει νόμου οι πίνακες θα ανοίξουν όταν γίνει νέος ΑΣΕΠ ,οι υπογραφές και τα διαβήματα στον υπουργό είναι άκρως παράνομα ( τάδε έφη δικηγόρος και έγκριτος νομικός σύμβουλος του υπουργείου) .Τα υπόλοιπα είναι αντι-συναδελφικά και εξυπηρετούν μικροσυμφέροντα .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160018
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 655

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.