*

Αποστολέας Θέμα: Επιτροπή αναπληρωτών ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 21973 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Ορίστε μας λιγο ποιο ειναι το τελος της μεταβατικης....σε 10 χρονια? 15?
συναδελφε η μεταβατικη επρεπε να ειχε τελειωσει ''χθες'' και να μην βρισκομαστε σημερα σε αυτη την κατασταση...Αυτο που θα γινει πιθανοτατα ειναι αν μην ανοιξει κανενας πινακας εως οτου διοριστουν ολοι του ασεπ 08...ελπιζω συντομα....Με τν διενεργεια νεου ασεπ (εστω και τυπικα ) καταρτιζονται νεοι πινακες που θα μετραει η προυπηρεσια οπως γνωριζεις...το πως μετραει το λεει ο νομος ....αν ειναι σωστο που θα μετραει ετσι καλο θα ηταν να το σκεφτομασταν οταν η διαμαντω το περναγε και εμεις καθομασταν στους καναπεδες...
Αν θελουμε γενικα να αλλαξει ο νομος και να υπαρξουν τροποποιησεις τοτε αυτο ειναι αλλο θεμα....ΚΑΝΕΙΣ ομως δεν προκειται να ανοιξει τους πινακες...αυτο το γνωριζουν καλα πανω στο Μαρουσι καθως και ολοι οι δικηγοροι που ασχολουνται πραγματικα και δεν ψαχνουν να φανε λεφτα απο ανθρωπους σαν και εμας.
Θεωρω οτι το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανει ο συλλογος- επιτροπη ειναι να ζητησει διορισμους και γραπτη απαντηση για το τι θα γινει...για τι στην ερωτηση σας θα σας απαντησουν αυτα που προβλεπει ο νομος...

Οσο για την στηριξη της ΟΛΜΕ απορω αν ειστε αφελεις ως επιτροπη ή απλα αγαθοι.....Η ΟΛΜΕ ειναι απουσα σε ολα....εδω δεν ζητησε φετος ουτε εναν διορισμο ...ολα τα μελη της ελεγαν για τα ματια του κοσμου για τους διαθεσιμους και ακομα ακι τωρα δεν κανει τιποτα(ξεχασα κανει απεργια 7 του μηνος)...ΕΙναι ΤΡΑΓΙΚΟΙ απλα...ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ ολοι τους.
Δεν ερχομαι σε αντιδικια επι προσωπικου με κανεναν γιατι δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου....Ο σκοπος μου ειναι να εχουμε ολοι το καλυτερο αποτελεσμα και απλα θεωρω οτι με το να ζηταω να μεινει το 60-40 αυτο δεν ειναι καλο...ας υπαρξει παραπανω μοριοδοτηση στον ασεπ στην προυπηρεσια....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kazanant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕ ΠΡΟΣΜΕΤΡΙΕΤΑΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΑΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΑΓΟΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ.ΕΡΧΕΣΤΕ ΤΩΡΑ ΟΙ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΚΛΑΣΣΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ  ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΤΕ-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ-ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΔΕ ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΤΕ ΕΞΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΣΑΣ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ
ΜΗΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΣΤΑΤΕΙΤΕ  ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟ 2010 ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Η ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ? ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ....
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΠΟΣΟΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΦΗΝΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΑΝ ΝΟΜΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ;

Αποσυνδεδεμένος amav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και βεβαια πρεπει να ανοιξουν οι πίνακες-με βασικη προυποθεση την επιτυχια στον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι πινακες πρεπει να ανοιξουν . Επειδη πολλοι αναφερατε οτι κιλησατε με δικηγορους κτλ.θα πω τουτο μονο. Οσο παρανομο ηταν τα το 2010 το κλειδωμα τους αλλο τοσο ειναι και το ανοιγμα τους. Επισης επειδη καποιοι δεν γνωριζουν καν το τι γινεται στο μαρουσι απο περσι ειναι φτιαγμενο το νομοσχεδιο για το ανοιγμα. Τωρα γιατι δεν κατατεθηκε ειναι αλλο θεμα. Δηλαδη τι θελετε εαν και εφοσον δεν γινει ασεπ για τα επομενα 5 χρονια? Να μην μετραει ουτε η προυπηρεσια? Τοτε να μετρησουν μεταπτυχιακ διδακτορικα και αλλα  ακαδημαικα κριτηρια
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Νομίζω ότι οι πίνακες πολύ κακώς κλειδώθηκαν το 2010, αλλά αυτό έγινε για ένα και μόνο λόγο: τη μη διεκδίκηση διορισμών από τα (νέα/επικείμενα) 24μηνα. Αν ανοίξουν τώρα, νομίζω ότι θα περάσουν πολύ μπροστά (ακόμα κι από αυτούς που δουλεύουν και τα 4 αυτά χρόνια) οι ιδιωτικοί.
Δε λέω ότι η προϋπηρεσία δεν πρέπει να μετράει, κάθε άλλο. Πρέπει να μετράει και μάλιστα με περισσότερες μονάδες από τις 16,80 του 3848/10, αλλά για να διοριστεί κάποιος εν έτει 2014 πρέπει να έχει επιτυχία ΑΣΕΠ κι όχι μόνο προϋπηρεσία. Αν δείτε προσεκτικά τους πίνακες αναπληρωτών στις πρώτες θέσεις φιγουράρουν άτομα με υψηλότατες προϋπηρεσίες (εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειος, Ιδιωτικά, ΠΔΣ) και καμία επιτυχία ΑΣΕΠ.
 
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Νομίζω ότι οι πίνακες πολύ κακώς κλειδώθηκαν το 2010, αλλά αυτό έγινε για ένα και μόνο λόγο: τη μη διεκδίκηση διορισμών από τα (νέα/επικείμενα) 24μηνα. Αν ανοίξουν τώρα, νομίζω ότι θα περάσουν πολύ μπροστά (ακόμα κι από αυτούς που δουλεύουν και τα 4 αυτά χρόνια) οι ιδιωτικοί.
Δε λέω ότι η προϋπηρεσία δεν πρέπει να μετράει, κάθε άλλο. Πρέπει να μετράει και μάλιστα με περισσότερες μονάδες από τις 16,80 του 3848/10, αλλά για να διοριστεί κάποιος εν έτει 2014 πρέπει να έχει επιτυχία ΑΣΕΠ κι όχι μόνο προϋπηρεσία. Αν δείτε προσεκτικά τους πίνακες αναπληρωτών στις πρώτες θέσεις φιγουράρουν άτομα με υψηλότατες προϋπηρεσίες (εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειος, Ιδιωτικά, ΠΔΣ) και καμία επιτυχία ΑΣΕΠ.
 

έχεις δίκιο πως κάθε χρόνο μπαίνουν στους πίνακες κάθε λογής άτομα και από το πουθενά.. με εφαρμογή του 3848, δηλαδή άνοιγμα των πινάκων troktiko προβλέπεται να μετρήσουν τα ακαδημαϊκά κριτήρια. Επιπλέον δεν ανησυχείτε (φιλόλογοι, μαθ/κοί και φυσικοί κυρίως) που θα βγούνε πρώτοι στις θέσεις όσοι δουλεύουν αυτά τα χρόνια της ειδικής αγωγής; Θεωρώ λοιπόν πως σαφώς πρέπει να ανοίξουν οι πίνακες, αλλά να διασφαλιστούν τα αυτονόητα!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10832
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Νομίζω ότι οι πίνακες πολύ κακώς κλειδώθηκαν το 2010, αλλά αυτό έγινε για ένα και μόνο λόγο: τη μη διεκδίκηση διορισμών από τα (νέα/επικείμενα) 24μηνα. Αν ανοίξουν τώρα, νομίζω ότι θα περάσουν πολύ μπροστά (ακόμα κι από αυτούς που δουλεύουν και τα 4 αυτά χρόνια) οι ιδιωτικοί.
Δε λέω ότι η προϋπηρεσία δεν πρέπει να μετράει, κάθε άλλο. Πρέπει να μετράει και μάλιστα με περισσότερες μονάδες από τις 16,80 του 3848/10, αλλά για να διοριστεί κάποιος εν έτει 2014 πρέπει να έχει επιτυχία ΑΣΕΠ κι όχι μόνο προϋπηρεσία. Αν δείτε προσεκτικά τους πίνακες αναπληρωτών στις πρώτες θέσεις φιγουράρουν άτομα με υψηλότατες προϋπηρεσίες (εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειος, Ιδιωτικά, ΠΔΣ) και καμία επιτυχία ΑΣΕΠ.
Κι όμως σύμφωνα με τον 3848 μέσα στους νέους πίνακες που θα συνταχθούν δε θα είναι μόνο όσοι έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ, αλλά και όσοι έχουν πάνω από 23,5 μήνες προϋπηρεσίας. Άρα εν έτει 2014 θα διορίζονται και χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ...και μάλιστα αυτοί οι 23,5 μήνες προϋπηρεσίας μπορεί να είναι από αμφίβολες πηγές. Γιατί πιστεύεις ότι εκείνοι που φιγουράρουν τώρα στις πρώτες θέσεις των πινάκων με υψηλότατες προϋπηρεσίες από εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειο, Ιδιωτικά και ΠΔΣ, δε θα βρίσκονται στους πίνακες που θα δημιουργηθούν μετά τη μεταβατική;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καταθέτοντας κι εγώ την προσωπική μου εκτίμηση και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης θα συμφωνήσω με τους klasikos, amav και nikolopol. Το "κλείδωμα" των πινάκων ήταν απαράδεκτο όπως και η υποτιθέμενη "μεταβατική". Δε θα σταθώ στο τι κάναμε και τι δεν κάναμε τότε γιατί δεν έχει πια κανένα νόημα ούτε να κατακρίνουμε ούτε να αυτομαστιγωνόμαστε. Στην αρχή υποστήριζα κι εγώ το άνοιγμα αλλά κάνοντας απολογισμό τώρα, εννοούσα το μη "κλείδωμα" ή έστω το άνοιγμα αμέσως μετά την εφαρμογή του κλειδώματος. Τότε θα είχε νόημα. Τώρα είναι αργά για επιστροφή στο παλιό σύστημα και το λέω εγώ που με το παλιό σύστημα είχα δρομολογήσει διορισμό με 24μηνο, αφού έχασα για ελάχιστο το διορισμό με ασέπ. Οι παλιοί πίνακες είναι "αμαρτωλοί" και κάποια στιγμή θα έπρεπε να καθαρίσουν, ενώ ταυτόχρονα έχουν καταντήσει και ...σουρωτήρι ή κόσκινο αφού παραμένουν κλειδωμένοι μόνο για τους εντός... Με τόσους αλεξιπτωτιστές από ιδιωτικά κλπ, αν ανοίξουν με το παλιό σύστημα η συντριπτική πλειοψηφία περισσότερο θα κατρακυλήσει θέσεις παρά θα ανέβει.
Αυτά δεν ξέρω κατά πόσο τα έχουν αναλογιστεί όσοι ψήφισαν "ναι" σε ενδεχόμενο άνοιγμα πινάκων με το παλιό σύστημα. Μια πρόταση από μόνη της, αν δεν ενταχθεί στα συμφραζόμενά της, συχνά γίνεται παραπλανητική. Και κάτι ακόμα: δεν είμαστε χωρισμένοι σε δύο στρατόπεδα, αυτοί που δούλευαν μέχρι το 2010 και αυτοί που δούλεψαν μετά! Πολλοί δουλεύαμε και πριν και μετά και τώρα άλλοι δουλεύουν και άλλοι είναι άνεργοι, όπως κι εγώ.
Συμπέρασμα: διορισμοί των ες αεί διοριστέων του ασέπ του 2009 άμεσα και άνοιγμα πινάκων με ενεργοποίηση του 3848 (κι εγώ πολέμια του 3848 ήμουν αλλά εδώ που φτάσαμε, το μη χείρον βέλτιστον) με βελτιωτικές προτάσεις όμως (πχ κατοχύρωση βαθμολογίας ασέπ, κατάργηση ή έστω μείωση κοινωνικών κριτηρίων, πλήρης διαχωρισμός πινάκων γενικής και ειδικής αγωγής, αύξηση του συντελεστή προϋπηρεσίας) και διεξαγωγή διαγωνισμού ασέπ στο μέλλον, εγγύς ή απώτερο οι του υπουργείου μόνο το ξέρουν, αν το ξέρουν...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Καταθέτοντας κι εγώ την προσωπική μου εκτίμηση και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης θα συμφωνήσω με τους klasikos, amav και nikolopol. Το "κλείδωμα" των πινάκων ήταν απαράδεκτο όπως και η υποτιθέμενη "μεταβατική". Δε θα σταθώ στο τι κάναμε και τι δεν κάναμε τότε γιατί δεν έχει πια κανένα νόημα ούτε να κατακρίνουμε ούτε να αυτομαστιγωνόμαστε. Στην αρχή υποστήριζα κι εγώ το άνοιγμα αλλά κάνοντας απολογισμό τώρα, εννοούσα το μη "κλείδωμα" ή έστω το άνοιγμα αμέσως μετά την εφαρμογή του κλειδώματος. Τότε θα είχε νόημα. Τώρα είναι αργά για επιστροφή στο παλιό σύστημα και το λέω εγώ που με το παλιό σύστημα είχα δρομολογήσει διορισμό με 24μηνο, αφού έχασα για ελάχιστο το διορισμό με ασέπ. Οι παλιοί πίνακες είναι "αμαρτωλοί" και κάποια στιγμή θα έπρεπε να καθαρίσουν, ενώ ταυτόχρονα έχουν καταντήσει και ...σουρωτήρι ή κόσκινο αφού παραμένουν κλειδωμένοι μόνο για τους εντός... Με τόσους αλεξιπτωτιστές από ιδιωτικά κλπ, αν ανοίξουν με το παλιό σύστημα η συντριπτική πλειοψηφία περισσότερο θα κατρακυλήσει θέσεις παρά θα ανέβει.
Αυτά δεν ξέρω κατά πόσο τα έχουν αναλογιστεί όσοι ψήφισαν "ναι" σε ενδεχόμενο άνοιγμα πινάκων με το παλιό σύστημα. Μια πρόταση από μόνη της, αν δεν ενταχθεί στα συμφραζόμενά της, συχνά γίνεται παραπλανητική. Και κάτι ακόμα: δεν είμαστε χωρισμένοι σε δύο στρατόπεδα, αυτοί που δούλευαν μέχρι το 2010 και αυτοί που δούλεψαν μετά! Πολλοί δουλεύαμε και πριν και μετά και τώρα άλλοι δουλεύουν και άλλοι είναι άνεργοι, όπως κι εγώ.
Συμπέρασμα: διορισμοί των ες αεί διοριστέων του ασέπ του 2009 άμεσα και άνοιγμα πινάκων με ενεργοποίηση του 3848 (κι εγώ πολέμια του 3848 ήμουν αλλά εδώ που φτάσαμε, το μη χείρον βέλτιστον) με βελτιωτικές προτάσεις όμως (πχ κατοχύρωση βαθμολογίας ασέπ, κατάργηση ή έστω μείωση κοινωνικών κριτηρίων, πλήρης διαχωρισμός πινάκων γενικής και ειδικής αγωγής, αύξηση του συντελεστή προϋπηρεσίας) και διεξαγωγή διαγωνισμού ασέπ στο μέλλον, εγγύς ή απώτερο οι του υπουργείου μόνο το ξέρουν, αν το ξέρουν...
Η πιο σωστή πρόταση .
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Lasid, αν έχουν και υψηλή βαθμολογία ασέπ, τότε μόνο θα βρεθούν και πάλι σε ψηλές θέσεις τα άτομα που αναφέρεις. Οι περισσότεροι όμως δεν έχουν, θα μπουν στους πίνακες λόγω προϋπηρεσίας αλλά σε χαμηλότερες θέσεις του πίνακα. Θα υπάρξει λοιπόν σε ένα βαθμό ένα φιλτράρισμα. 
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καταθέτοντας κι εγώ την προσωπική μου εκτίμηση και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης θα συμφωνήσω με τους klasikos, amav και nikolopol. Το "κλείδωμα" των πινάκων ήταν απαράδεκτο όπως και η υποτιθέμενη "μεταβατική". Δε θα σταθώ στο τι κάναμε και τι δεν κάναμε τότε γιατί δεν έχει πια κανένα νόημα ούτε να κατακρίνουμε ούτε να αυτομαστιγωνόμαστε. Στην αρχή υποστήριζα κι εγώ το άνοιγμα αλλά κάνοντας απολογισμό τώρα, εννοούσα το μη "κλείδωμα" ή έστω το άνοιγμα αμέσως μετά την εφαρμογή του κλειδώματος. Τότε θα είχε νόημα. Τώρα είναι αργά για επιστροφή στο παλιό σύστημα και το λέω εγώ που με το παλιό σύστημα είχα δρομολογήσει διορισμό με 24μηνο, αφού έχασα για ελάχιστο το διορισμό με ασέπ. Οι παλιοί πίνακες είναι "αμαρτωλοί" και κάποια στιγμή θα έπρεπε να καθαρίσουν, ενώ ταυτόχρονα έχουν καταντήσει και ...σουρωτήρι ή κόσκινο αφού παραμένουν κλειδωμένοι μόνο για τους εντός... Με τόσους αλεξιπτωτιστές από ιδιωτικά κλπ, αν ανοίξουν με το παλιό σύστημα η συντριπτική πλειοψηφία περισσότερο θα κατρακυλήσει θέσεις παρά θα ανέβει.
Αυτά δεν ξέρω κατά πόσο τα έχουν αναλογιστεί όσοι ψήφισαν "ναι" σε ενδεχόμενο άνοιγμα πινάκων με το παλιό σύστημα. Μια πρόταση από μόνη της, αν δεν ενταχθεί στα συμφραζόμενά της, συχνά γίνεται παραπλανητική. Και κάτι ακόμα: δεν είμαστε χωρισμένοι σε δύο στρατόπεδα, αυτοί που δούλευαν μέχρι το 2010 και αυτοί που δούλεψαν μετά! Πολλοί δουλεύαμε και πριν και μετά και τώρα άλλοι δουλεύουν και άλλοι είναι άνεργοι, όπως κι εγώ.
Συμπέρασμα: διορισμοί των ες αεί διοριστέων του ασέπ του 2009 άμεσα και άνοιγμα πινάκων με ενεργοποίηση του 3848 (κι εγώ πολέμια του 3848 ήμουν αλλά εδώ που φτάσαμε, το μη χείρον βέλτιστον) με βελτιωτικές προτάσεις όμως (πχ κατοχύρωση βαθμολογίας ασέπ, κατάργηση ή έστω μείωση κοινωνικών κριτηρίων, πλήρης διαχωρισμός πινάκων γενικής και ειδικής αγωγής, αύξηση του συντελεστή προϋπηρεσίας) και διεξαγωγή διαγωνισμού ασέπ στο μέλλον, εγγύς ή απώτερο οι του υπουργείου μόνο το ξέρουν, αν το ξέρουν...
+++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Καταθέτοντας κι εγώ την προσωπική μου εκτίμηση και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης θα συμφωνήσω με τους klasikos, amav και nikolopol. Το "κλείδωμα" των πινάκων ήταν απαράδεκτο όπως και η υποτιθέμενη "μεταβατική". Δε θα σταθώ στο τι κάναμε και τι δεν κάναμε τότε γιατί δεν έχει πια κανένα νόημα ούτε να κατακρίνουμε ούτε να αυτομαστιγωνόμαστε. Στην αρχή υποστήριζα κι εγώ το άνοιγμα αλλά κάνοντας απολογισμό τώρα, εννοούσα το μη "κλείδωμα" ή έστω το άνοιγμα αμέσως μετά την εφαρμογή του κλειδώματος. Τότε θα είχε νόημα. Τώρα είναι αργά για επιστροφή στο παλιό σύστημα και το λέω εγώ που με το παλιό σύστημα είχα δρομολογήσει διορισμό με 24μηνο, αφού έχασα για ελάχιστο το διορισμό με ασέπ. Οι παλιοί πίνακες είναι "αμαρτωλοί" και κάποια στιγμή θα έπρεπε να καθαρίσουν, ενώ ταυτόχρονα έχουν καταντήσει και ...σουρωτήρι ή κόσκινο αφού παραμένουν κλειδωμένοι μόνο για τους εντός... Με τόσους αλεξιπτωτιστές από ιδιωτικά κλπ, αν ανοίξουν με το παλιό σύστημα η συντριπτική πλειοψηφία περισσότερο θα κατρακυλήσει θέσεις παρά θα ανέβει.
Αυτά δεν ξέρω κατά πόσο τα έχουν αναλογιστεί όσοι ψήφισαν "ναι" σε ενδεχόμενο άνοιγμα πινάκων με το παλιό σύστημα. Μια πρόταση από μόνη της, αν δεν ενταχθεί στα συμφραζόμενά της, συχνά γίνεται παραπλανητική. Και κάτι ακόμα: δεν είμαστε χωρισμένοι σε δύο στρατόπεδα, αυτοί που δούλευαν μέχρι το 2010 και αυτοί που δούλεψαν μετά! Πολλοί δουλεύαμε και πριν και μετά και τώρα άλλοι δουλεύουν και άλλοι είναι άνεργοι, όπως κι εγώ.
Συμπέρασμα: διορισμοί των ες αεί διοριστέων του ασέπ του 2009 άμεσα και άνοιγμα πινάκων με ενεργοποίηση του 3848 (κι εγώ πολέμια του 3848 ήμουν αλλά εδώ που φτάσαμε, το μη χείρον βέλτιστον) με βελτιωτικές προτάσεις όμως (πχ κατοχύρωση βαθμολογίας ασέπ, κατάργηση ή έστω μείωση κοινωνικών κριτηρίων, πλήρης διαχωρισμός πινάκων γενικής και ειδικής αγωγής, αύξηση του συντελεστή προϋπηρεσίας) και διεξαγωγή διαγωνισμού ασέπ στο μέλλον, εγγύς ή απώτερο οι του υπουργείου μόνο το ξέρουν, αν το ξέρουν...
Eδώ που φτάσαμε έτσι είναι ,αλλά θέλουμε και πολιτική διορισμών αλλιώς θα'χουμε ελαστική εργασία για πολυυυύ ....καιρό!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10832
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Lasid, αν έχουν και υψηλή βαθμολογία ασέπ, τότε μόνο θα βρεθούν και πάλι σε ψηλές θέσεις τα άτομα που αναφέρεις. Οι περισσότεροι όμως δεν έχουν, θα μπουν στους πίνακες λόγω προϋπηρεσίας αλλά σε χαμηλότερες θέσεις του πίνακα. Θα υπάρξει λοιπόν σε ένα βαθμό ένα φιλτράρισμα.
Σωστά. Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Τελικά ο 3848 αποκαθιστά σε ένα βαθμό τη δικαιοσύνη!
Θα συμφωνήσω μαζί με τους άλλους κι εγώ, ότι είναι πολύ ισορροπημένη η τοποθέτησή σου.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Lasid, αν έχουν και υψηλή βαθμολογία ασέπ, τότε μόνο θα βρεθούν και πάλι σε ψηλές θέσεις τα άτομα που αναφέρεις. Οι περισσότεροι όμως δεν έχουν, θα μπουν στους πίνακες λόγω προϋπηρεσίας αλλά σε χαμηλότερες θέσεις του πίνακα. Θα υπάρξει λοιπόν σε ένα βαθμό ένα φιλτράρισμα.
Ακριβώς ,δεν μπορείς να τους αποκλίσεις χωρίς γραπτό διαγωνισμό ....
Οπως και μένα δεν μπορεί να με αποκλίσει κανείς γιατί χ μόρια μου από Ασεπ είναι περισσότερα από  τα y της προυπηρεσίας μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2014, 11:20:42 πμ από anixia »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160988
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.