*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2681012 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3878 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 09:47:49 πμ »
Αν έκαναν παρανομίες πρέπει να τιμωρηθούν.Πως ομως να να διεκδικήσουμε τη θέση μας;ζήτησε κάνεις τα ονόματα αυτών που προσλήφθηκαν στην θέση του;τα δίνουν οι διευθυντές;το ινεδιβιμ ενημερώθηκε για το μπάχαλο των διευθυντών;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:41 »

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3879 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 10:28:18 πμ »
Ναι, εγώ νομίζω ναί. Είναι πλήρως ενημερωμένο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, και φυσικά εγκρίνει, αν όχι προτρέπει τους διευθυντές σ αυτό το "μπάχαλο". Οι ιδιοι οι διευθυντές θα το διαβεβαιώσουν αυτό, όταν ζοριστούν για απάντηση.

Γιατί να πιστέψω ότι το "μπάχαλο" είναι σε επίπεδο διευθυντών και όχι ακόμη παραπάνω, ίσως πολύ παραπάνω; Γιατί να μην πιστέψω ότι οι διευθυντές είναι άβουλα όργανα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Που το υπηρετούν πιστά για να κρατήσουν τη θέση τους. Η αντίθετη άποψη ότι οι διευθυντές εναντιώνονται στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, για δικό τους συμφέρον, δεν είναι πειστική.

Οπότε τι μένει; Η δικαστική οδός. Σ αυτό όμως ο κάθε δικηγόρος θα πει ότι δεν συμφέρει ατομικά. Εχουν μπει μηχανισμοί ακριβώς για να μην συμφέρει ατομικά. Για να προσφύγεις ατομικά στη δικαιοσύνη πρέπει να έχεις αρκετά λεφτά, όχι να χρειάζεσαι να τρέχεις σε ΙΕΚ για λίγες εκατοντάδες ευρώ το χρόνο. Δεν ξέρω πόσοι θα έχουν τα λεφτά για να τα δώσουν ατομικά σε δικηγόρο, όταν δεν τους συμφέρει αυτό. Να ζημιωθούν, δηλαδή, οικονομικά επειδή θύμωσαν η επειδή θέλουν να "γίνεται το σωστό". Αυτό σκέφτηκαν στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και σε όλο το κύκλωμα.

Τι λέει ο Αμλετ για το βασίλειο της Δανιμαρκίας; Οποιος το ξέρει ας το γράψει εδώ.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3880 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 11:36:58 πμ »
Ναι, εγώ νομίζω ναί. Είναι πλήρως ενημερωμένο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, και φυσικά εγκρίνει, αν όχι προτρέπει τους διευθυντές σ αυτό το "μπάχαλο". Οι ιδιοι οι διευθυντές θα το διαβεβαιώσουν αυτό, όταν ζοριστούν για απάντηση.

Γιατί να πιστέψω ότι το "μπάχαλο" είναι σε επίπεδο διευθυντών και όχι ακόμη παραπάνω, ίσως πολύ παραπάνω; Γιατί να μην πιστέψω ότι οι διευθυντές είναι άβουλα όργανα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Που το υπηρετούν πιστά για να κρατήσουν τη θέση τους. Η αντίθετη άποψη ότι οι διευθυντές εναντιώνονται στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, για δικό τους συμφέρον, δεν είναι πειστική.


Συμφωνώ ποιοι διευθυντές αυτοί που οι περισσότεροι έχουν 1 εβδομάδα στο ΙΕΚ και τους λένε από κάτω εξακριβώστε ένα ένα τα δικαιολογητικά των εκατοντάδων που κάναν αίτηση και Δευτέρα ξεκινάτε.
Και αν τους πει ο διευθυντής "και άν δεν έχουν τα δικαιολογητικά τι κάνουμε"; Αν έχουν λιγότερα μόρια;
Θα βγει νέος πίνακας;
Πλάκα μου κάνεις θα του απαντήσουν από το Υπουργείο; Δευτέρα ξεκινάμε δεν είμαστε για τέτοια.
Πήγα σε ΙΕΚ να ρωτήσω για την προκήρυξη και ο διευθυντής μου λέει δεν είμαι πια διευθυντής εδώ περιμένω να δω που θα με στείλουν απλά έρχομαι να βοηθήσω.
Όλο το καλοκαίρι τι κάνανε κάτω δε μπορούσαν να βγαλουν προκήρυξη να ελέγξουν δικαιολογητικά να κάνουν επιτέλους ένα μητρώο εκπαιδευτών ΙΕΚ που να το ανανεώνουμε κάθε χρόνο. Οι διευθυτές και οι 2-3 μόνιμοι που ήρθαν τελευταία στιγμή θα βγάλουν το φίδι από τη τρύπα. Εδώ έχουμε άσχετους στο υπουργείο παιδείας που πριν ένα μήνα δεν ήξεραν τι είναι το ΙΕΚ και άμα τους ρωτήσεις τώρα τι είναι το ΣΕΚ θα σου πουν θα σας πω σε ένα μήνα. Φτάσαμε 1 εβδομάδα πριν την έναρξη και από το άγχος τους βγάλαν μια προκήρυξη παρωδία που ο καθένας έπαιρνε τα μόρια που ήθελε. Πραγματικά για κλάματα. Είδα άτομα που πέρυσι με την ίδια μοριοδότηση που μου την έλεγξαν σε 3 ΙΕΚ ενώ τους περνούσα 10 θέσεις να με προσπερνάνε. Και μεις ψάχνουμε γιατί πήρε αυτός και δε πήρα εγώ. Η κατάσταση είναι τραγική.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2013, 11:48:19 πμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3881 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 12:05:03 μμ »
Αν έκαναν παρανομίες πρέπει να τιμωρηθούν.Πως ομως να να διεκδικήσουμε τη θέση μας;ζήτησε κάνεις τα ονόματα αυτών που προσλήφθηκαν στην θέση του;τα δίνουν οι διευθυντές;το ινεδιβιμ ενημερώθηκε για το μπάχαλο των διευθυντών;
εγω τα ζητησα κ μαλιστα μου ειπε ο διευθυντης οτι μπορω να παω να ανοιξω τους φακελους τους παρουσια δικηγορου...Καντε το κι εσεις...Υπηρχαν ατομα Ξενογλωσσων Φιλολογιων που δηλωναν κ το proficiency και καποιοι διευθυντες ισως να μην το παρατηρουσαν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:41 »

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3882 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 12:37:35 μμ »
να κάνω μια ακόμα ερώτηση (αν και νομίζω οτι έχει ξαναειπωθεί). το πόσες ώρες θα πάρουμε εξαρτάται από το διευθυντή ή από τη σειρά κατάταξης; θεωρητικά, αυτός που είναι πιο ψηλά στα μόρια, δεν παίρνει και τις περισσότερες ώρες;
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3883 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 12:46:33 μμ »
να κάνω μια ακόμα ερώτηση (αν και νομίζω οτι έχει ξαναειπωθεί). το πόσες ώρες θα πάρουμε εξαρτάται από το διευθυντή ή από τη σειρά κατάταξης; θεωρητικά, αυτός που είναι πιο ψηλά στα μόρια, δεν παίρνει και τις περισσότερες ώρες;

Οχι, εγώ ήμουν πρώτος σε 2 από τα 3 τμήματα για τα οποία είχα κάνει αίτηση το προηγούμενο εξάμηνο (και με μεγάλες διαφορές από τους δεύτερους), και μου έδωσαν ένα τμήμα.
Μια ερώτηση, απ' ότι καταλαβαίνω όλους σας κάλεσαν (είτε σας πήραν είτε οχι) από κάποια ΙΕΚ για να καταθέσετε τα χαρτιά σας. Εμένα πώς συνέβη να μην με καλέσουν από κανένα? Κινητό είχα ανοιχτό συνέχεια, e-mail έλεγξα (και το spam ακόμα), και δεν υπήρχε τίποτα.
Εγώ τώρα σε ποιό ΙΕΚ να πάω να διαμαρτυρηθώ?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3884 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 12:47:43 μμ »
Παιδιά μήπως έχει κανείς τον πίνακα με τις ειδικότητες που θα λειτουργ'ησουν σε κάθε περιοχή?

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3885 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 01:07:12 μμ »
Οχι, εγώ ήμουν πρώτος σε 2 από τα 3 τμήματα για τα οποία είχα κάνει αίτηση το προηγούμενο εξάμηνο (και με μεγάλες διαφορές από τους δεύτερους), και μου έδωσαν ένα τμήμα.
Μια ερώτηση, απ' ότι καταλαβαίνω όλους σας κάλεσαν (είτε σας πήραν είτε οχι) από κάποια ΙΕΚ για να καταθέσετε τα χαρτιά σας. Εμένα πώς συνέβη να μην με καλέσουν από κανένα? Κινητό είχα ανοιχτό συνέχεια, e-mail έλεγξα (και το spam ακόμα), και δεν υπήρχε τίποτα.
Εγώ τώρα σε ποιό ΙΕΚ να πάω να διαμαρτυρηθώ?
Δηλαδή, πάλι από τους διευθυντές εξαρτάται..καλά που εγιναν ετσι οι αιτήσεις, ωστε να υπάρχει αξιοκρατία (γέλια). Πάρε τηλέφωνο στα ιεκ που εχεις κανει αιτηση να ρωτησεις αν θα δημιουργηθεί τμήμα. σε κάποια δεν έχουν ενημερώσει ακόμα, θα ενημερώσουν από Δευτέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2013, 04:55:07 μμ από Lasid »
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3886 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 01:36:05 μμ »
Και όπως λέει και ο Αμλετ "υπάρχει κάτι σάπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκιας"

Λέτε να υπάρχει και στα ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3887 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 02:15:57 μμ »
Είσαι φανταστικιά!

Ακου λοιπόν κι ένα ανέκδοτο, έτσι, για να ευθυμήσουμε και λίγο:

Πήγα σε ΙΕΚ να ρωτήσω για την προκήρυξη και ο διευθυντής μου λέει δεν είμαι πια διευθυντής εδώ
περιμένω να δω που θα με στείλουν απλά έρχομαι να βοηθήσω
.

:-X :-X :-X
:o :o :o
:P  :P  :P
:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( ........

(όταν κάτι σαπίσει, σαπίσει, σαπίσει, τι γίνεται μετά; Διαλύεται;)
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3888 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 02:29:21 μμ »
Το ότι έχουν διαλυθεί τα πάντα είναι γνωστό,αλλα μην μας δουλεύουν κιόλας!

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3889 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 02:49:44 μμ »
Οχι, εγώ ήμουν πρώτος σε 2 από τα 3 τμήματα για τα οποία είχα κάνει αίτηση το προηγούμενο εξάμηνο (και με μεγάλες διαφορές από τους δεύτερους), και μου έδωσαν ένα τμήμα.
Μια ερώτηση, απ' ότι καταλαβαίνω όλους σας κάλεσαν (είτε σας πήραν είτε οχι) από κάποια ΙΕΚ για να καταθέσετε τα χαρτιά σας. Εμένα πώς συνέβη να μην με καλέσουν από κανένα? Κινητό είχα ανοιχτό συνέχεια, e-mail έλεγξα (και το spam ακόμα), και δεν υπήρχε τίποτα.
Εγώ τώρα σε ποιό ΙΕΚ να πάω να διαμαρτυρηθώ?

Aν εισαι πανω πανω σε ολα θα παρεις και θα τους ζαλισεις τα....μυαλα. Το ρωτας κιολας? Ανατολ. Θεσσ/νικη εκανες?
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3890 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 02:55:27 μμ »
Θα βγουν στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ τα ονόματα των ατόμων που θα προσληφθούν στα ΙΕΚ;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2013, 02:58:00 μμ από nick00 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3891 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 06:42:39 μμ »
να κάνω μια ακόμα ερώτηση (αν και νομίζω οτι έχει ξαναειπωθεί). το πόσες ώρες θα πάρουμε εξαρτάται από το διευθυντή ή από τη σειρά κατάταξης; θεωρητικά, αυτός που είναι πιο ψηλά στα μόρια, δεν παίρνει και τις περισσότερες ώρες;

Οι διευθυντές δεν δεσμεύονται από την προκήρυξη να δώσουν συγκεκριμένες ώρες σε υποψηφίους εκπαιδευτές. Φέτος έγινε και κάτι άλλο, δε δήλωνε κανείς τα μαθήματα που επιθυμούσε να διδάξει, αυτό είναι μειονέκτημα διότι για παράδειγμα εμένα με πήραν τηλ. από δύο διαφορετικά ΙΕΚ, και μου πρότειναν ένα κατεβατό από μαθήματα (λογιστικής φύσεως) τα οποία δεν θεωρούσα ότι μπορούσα να διδάξω επαρκώς και σωστά. (Είμαι οικονομολόγος, αλλά δεν ασχολούνται όλοι οι οικονομολόγοι με λογιστική). Τελικά καταλήξαμε σε κάποια μαθήματα αλλά θεωρώ ότι αν για παράδειγμα μπορούσα να διδάξω περισσότερα λογιστικά θα είχα περισσότερες ώρες. Επίσης πιστεύω ότι κάποιος ο οποίος βρισκόταν σε χαμηλότερη θέση από εμένα, αν μπορούσε να διδάξει λογιστικά θα πάρει περισσότερες ώρες..
Τέλος μου δώθηκε η εντύπωση από τις συνομιλίες μου με τα δύο αυτά ΙΕΚ ότι ίσως κάποιοι βγουν ωφελημένοι φέτος από το γεγονός ότι για να ξεμπερδεύουν γρηγορότερα οι γραμματείες και τα ΙΕΚ, παίρνουν άτομα και τους αναθέτουν πολλά μαθήματα για να μην έχουν να καλούν πολλά διαφορετικά άτομα....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2013, 06:45:20 μμ από grtt »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160047
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 431

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.