*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 264957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkamou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #504 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 10:36:47 πμ »
Ωραια ο μεικτος ειναι περιπου στα 1400. Οκαθαρος? κανονικα θα πρεπει να ειναι 1200. ειναι???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:19 »

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #505 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 12:12:53 μμ »
ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ..

..αναφορικά με μισθολογικά, ένσημα, υπογραφή των συμβάσεων.

Διαβάστε προσεκτικά στο παρακάτω link:


http://www.scribd.com/odigos-simvasi-misthologika/d/43962907

Πετύχαμε να ισχύσουν τα αυτονόητα (μισθός, ένσημα) αλλά επειδή ακόμη επικρατεί μπάχαλο σε πολλές διευθύνσεις πρέπει να ελέγχετε σχολαστικά ότι όλα είναι εντάξει ζητώντας τη μισθολογική κατάστασή σας πριν υπογράψετε

Επειδή ακόμη παραμένουν προβληματικά κομμάτια μπορείτε να καταθέσετε διευκρινιστική αίτηση στη διεύθυνση κι αν το αποφασίσετε ολοι μαζί οι συνάδελφοι στη διεύθυνσή σας να μην υπογράψετε προσωρινά*

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το παραπάνω link

Δείτε και την ανακοίνωση του Συντονιστικού:
http://oromisthioi.gr/

* δείτε ένα παράδειγμα διευκρινιστικής αίτησης που θα κατατεθεί από συναδέλφους:
http://www.scribd.com/doc/43962414/%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%91%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%8D%CE%BD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82

ps: απορώ ακόμη γιατί υπάρχουν τόσες απορίες εδώ μέσα που έχουν λυθεί εδώ και πολλές πολλές μέρες, :
- θα πληρωνόμαστε ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ (το ίδιο με όσων είναι από τον τακτικό προϋπολογισμό) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΡΓΙΩΝ,ΕΚΛΟΓΩΝ,ΣΕΙΣΜΩΝ,ΚΑΤΑΠΟΝΤΙΣΜΩΝ,ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΠΑΣΧΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΤΛ (αυτό κερδήθηκε μετά τις πιέσεις-κινητοποιήσεις μας)
- τα ένσημά ενός ΑΚΩ είναι 25 κάθε μήνα εκτός του μηνός Σεπτεμβρίου και Ιουνίου (κι αυτό κερδήθηκε μετά τις πιέσεις-κινητοποιήσεις μας)
- εννοείται πως η σύμβασή μας ξεκινά από τη μέρα ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ κι όχι στο σχολείο (αυτό ήταν λυμένο από την ημέρα πρόσληψής μας)

Τέλοσπαντων, διαβάστε προσεκτικά: http://www.scribd.com/odigos-simvasi-misthologika/d/43962907
Με βάση αυτά που γράφει κινούμαστε!

Αποσυνδεδεμένος gregoriokeman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #506 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 12:18:57 μμ »
Παράθεση
Τι άλλο να ζητήσουμε;

Τί άλλο να ζητήσουμε?????? ???
1). Σύμβαση που να αναφέρεται στο Ν.3505 του 2003, με όλα τα ισχύοντα δικαιώματα και υποχρεώσεις (μισθοδοσία, μοριοδότηση, ένσημα), το οποίο μας εξασφαλίζει τόσο την μη απόλυση προ της 21/06/2010 σε περίπτωση που διακοπεί το πρόγραμμα ΕΣΠΑ όσο και την ομαλή προσθήκη της φετινής προϋπηρεσίας στην ήδη υπάρχουσα.
2). Την άμεση καταβολή όλων των δεδουλευμένων (και όχι μόνο του Σεπτεμβρίου) και την ανά μήνα καταβολή του μισθού κανονικά, όπως ισχύει για τους αναπληρωτές που έχουν προσληφθεί με κανονικές συμβάσεις.
3). Την παύση κατακερματισμού μας σε τόσες κατηγορίες (αναπληρωτές, αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου, αναπληρωτές ΕΣΠΑ, αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου ΕΣΠΑ, ωρομίσθιοι, ημερομίσθιοι και ότι άλλο ακόμα θελήσουν να εφεύρουν...).
4). Την γραπτή δέσμευση του Υπουργείου Παιδείας για μόνιμους διορισμούς εκπαιδευτικών χωρίς τους νέους επαχθείς όρους όπως:
- Διεξαγωγή διαγωνισμών ΑΣΕΠ χωρίς να ανακοινώνεται ο αριθμός των διοριστών.
- Πολλές άσχετες προϋποθέσεις και δεξιιότητες, που μόνο σκοπό έχουν την απομάκρυνσή μας από την μονιμοποίηση.

...και ο κατάλογος με τα αιτήματα δεν έχει τέλος, όπως δεν έχει τέλος η αναξιοπιστία του Υπουργείου Παιδείας (εδώ και χρόνια), η αντι-συναδελφική στάση της ΔΟΕ, η ένοχη σιωπή/συναίνεση των Γραφείων και της Πρωτοβάθμιας στις παρανομίες του Υπουργείου κλπ κλπ κλπ.

Αν δεν αγωνιστούμε για μια κανονική σύμβαση αναπληρωτή, υπάρχει πιθανότητα να μην εργαστούμε ούτε καν όλο το σχολικό έτος 2010-2011... :-X
http://oromisthioi.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2010, 12:23:41 μμ από gregoriokeman »

Αποσυνδεδεμένος NET DIKTYO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #507 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 04:14:17 μμ »
Προσέξτε πολύ κάποια σημεία του παρακάτω εγγράφου που ανέφερε ο asimos_alex:
http://www.scribd.com/doc/43962414/%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%91%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%8D%CE%BD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82


Αίτηση προς
Τον  Διευθυντή_________ _________Εκπαίδευσης_______________________
 ΘΕΜΑ:
Νομικές Διευκρινήσεις σχετικά με τη σύμβαση της Πράξης  του Ε.Π. «Εκπαίδευση και ΔιαΒίου Μάθηση» που καλούμαι να υπογράψω.
 
Σας ενημερώνω ότι έχει προκύψει μείζων ζήτημα με τη σύμβαση που καλούμαι να υπογράψω στα πλαίσια της Πράξης___________________________________________________________________________________________________________________________________________ του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση».
 
Συγκεκριμένα, ενώ κλήθηκα να υποβάλλω αίτηση με βάση μια συγκεκριμένη εγκύκλιο που με κατέταξε σε ενιαίο πίνακα προσωρινών αναπληρωτών (και όχι σε διαφορετικούς πίνακες αναπληρωτών για λειτουργικά κενά και για «καινοτόμες πράξεις του ΕΣΠΑ») με καλείτε να υπογράψω μια σύμβαση η οποία δεν έχει σχέση με αυτή των προσωρινών αναπληρωτών. Η σύμβαση αναφέρεται σε μεικτές αποδοχές χωρίς να υπάρχει καμία διευκρίνηση πάνω σε αυτήν για το ποιές θα είναι οι κρατήσεις μου, ποια είναι τα επιδόματα που ενσωματώνονται στις αποδοχές μου, ποιος ο καθαρός μισθός κτλ. Ούτε κάνει κάποια παραπομπή σε διατάξεις ή σε νόμους π.χ. το Ν.3205/2003 που αφορά τα μισθολογικά και ασφαλιστικά δικαιώματα για τους μόνιμους και προσωρινούς αναπληρωτές.
Γνωρίζω ότι, μετά από πιέσεις του εκπαιδευτικού κινήματος, δόθηκε οδηγία από το προϊστάμενο της ΕΥΕ εκπαιδευτικών κ.Θεόδωρο Κομνηνό (αριθμ.πρωτ.9376/19-11-2010) να υπολογιστούν οι μηνιαίες αποδοχές των εκπαιδευτικών πλήρους ή μειωμένου ωραρίου των Πράξεων του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με βάση το θεσμικό πλαίσιο που ισχύει για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς πλήρους ή μειωμένου ωραρίου αντίστοιχων ειδικοτήτων. Αυτό το θεσμικό πλαίσιο είναι ο Ν.3205/2003. Ζητώ λοιπόν να μου παραδώσετε μαζί με τη σύμβαση μισθολογική κατάσταση που θα αναφέρει αναλυτικά το πως προκύπτει ο καθαρός μισθός μου με βάση τις μηνιαίες αποδοχές των αναπληρωτών αντίστοιχων ειδικοτήτων ή ένα έγγραφο που θα αναφέρεται ρητά ο Ν.3205/2003 ως βάση υπολογισμού του μισθού μου. Η παραπομπή σε αυτό το νόμο  ή  η μισθολογική κατάσταση  είναι η μόνη που μου διασφαλίζει τα ίδια ασφαλιστικά-μισθολογικά δικαιώματα με τους προσωρινούς αναπληρωτές, κάτι για το οποίο έχει δεσμευτεί η Υφυπουργός κα.Χριστοφιλοπούλου σε πρόσφατο Δελτίο Τύπου στις 22/11. Συγκεκριμένα, η κα.Χριστοφιλοπούλου ανέφερε: «Είμαστε στη διάθεση των εκπαιδευτικών για κάθε νομική διευκρίνιση, ώστε να είναι ξεκάθαρο και να αποσαφηνιστεί ότι πρόκειται για αναπληρωτές με ίδιους όρους και προϋποθέσεις με τους υπόλοιπους συναδέλφους τους». Ζητώ λοιπόν, πριν υπογράψω τη σύμβαση, γραπτή νομική διευκρίνηση για το πως προκύπτουν οι αποδοχές μου (μισθολογική κατάσταση) και με βάση ποιο θεσμικό πλαίσιο/νόμο. Η οδηγία του Γενικού Γραμματέα του Υπουργείου κ.Κουλαϊδη (αριθμ.πρωτ.9357/ 19-11-2010) δεν αρκεί, διότι πρώτον δεν αναφέρεται σε όλες τις Πράξεις του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και δεύτερον δεν αναφέρεται στο Ν.3205/2003 ή σε κάποιο νόμο.
 Επιπλέον, θέλω να θίξω ένα ακόμα μείζων ζήτημα για εμένα. Η σύμβαση που καλούμαι να υπογράψω δεν αναφέρει τίποτα για το πως αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία μου στη Δημόσια Εκπαίδευση. Θυμίζει μάλιστα σύμβαση έργου όπου η δημόσια προϋπηρεσία δεν αναγνωρίζεται. Και πάλι η Υφυπουργός, στο προαναφερθέν Δελτίο Τύπου της 22/11 λέει ότι «Οι αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ έχουν ίσα εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα, καθώς και μοριοδότηση προϋπηρεσίας με τους υπόλοιπους συναδέλφους τους». Ζητώ πάλι γραπτή νομική διευκρίνηση για το πως θα αναγνωριστεί και θα μοριοδοτηθεί η εργασία μου στην Πράξη του ΕΣΠΑ ως προϋπηρεσία στη Δημόσια Εκπαίδευση.
Σκοτεινή παραμένη η πλευρά της σύμβασης που αφορά το εργασιακό και διδακτικό μου ωράριο. Γνωρίζω πολύ καλά ότι τόσο για τους μόνιμους όσο και για τους προσωρινούς αναπληρωτές συναδέλφους μου, το εργασιακό και διδακτικό ωράριο ρυθμίζεται με βάση το Ν.1566/85. Η σύμβαση που με καλείτε να υπογράψω μιλα για πλήρες ή μειωμένο ωράριο διδασκαλίας και για «ώρες την εβδομάδα». Την ίδια στιγμή καλούμαι να υπογράψω παρουσιολόγιο όπου υπολογίζονται οι μέρες και οι ώρες που είμαι στο σχολείο και εργαζόμαι. Εύλογα μου προκαλείται η απορία γιατί πρέπει να υπογράψω παρουσιολόγιο.Η οδηγία άλλωστε του κ.Κουλαϊδη (αριθμ.πρωτ.9357/ 19-11-2010), στην οποία αναφέρθηκα και παραπάνω, γράφει ότι «οι μηνιαίες αποδοχές των εκπαιδευτικών είναι ίδιες για κάθε μήνα εργασίας και υπολογίζονται σύμφωνα με τα μισθολογικά στοιχεία κάθε εκπαιδευτικού (Μ.Κ., Επιδόματα κτλ.). Τέλος, οι επίσημες αργίες, οι διακοπές Χριστουγέννων και Πάσχα, οι εκπαιδευτικές επισκέψεις καθώς και οι ημέρες που οι σχολικές μονάδες παραμένουν αιτιολογημένα κλειστές (π.χ. εκλογές, καιρικές συνθήκες κτλ.) υπολογίζονται στις μηνιαίες αποδοχές». Γιατί λοιπόν πρέπει να υπογράφω παρουσιολόγιο σαν να είμαι ημερομίσθιος ή ωρομίσθιος; Και επιπλέον, με καλείτε, στα πλαίσια των Πράξεων, να κάνω επιμορφωτικά σεμινάρια εκτός των εβδομαδιαίων ωρών εργασίας που θέλετε να υπογράψω. Και μάλιστα δεν αναφέρετε τίποτα για υπερωριακή απασχόληση επί πληρωμή.
Με βάση τα παραπάνω ζητώ μια τρίτη γραπτή νομική διευκρίνηση, τόσο για το εργασιακό και διδακτικό μου ωράριο όσο και για την ύπαρξη του παρουσιολόγιου και την ύπαρξη επιμορφωτικών σεμιναρίων πέρα από τις ώρες εργασίας μου. Οι συνδικαλιστικές οργανώσεις των εκπαιδευτικών έχουν αρνηθεί τόσο την ύπαρξη παρουσιολογίου όσο και την επιμόρφωση εκτός ωραρίου εργασίας (η οποία  με βάση και το εργατικό δίκαιο είναι υπερωριακή απασχόληση και δεν μπορεί να υπερβαίνει συγκεκριμένες ώρες).
Θέλω επίσης να ρωτήσω αν τα οδοιπορικά και οι ώρες επιμόρφωσης που έχουν ήδη γίνει θα αποζημιωθούν και με τι ποσό. (ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Η΄/ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ).
Ο Αιτών/Η Αιτούσα
ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΓΡΑΠΤΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:20 »

Αποσυνδεδεμένος gregoriokeman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #508 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 04:42:23 μμ »
Πολύ καλό το κείμενο NET DIKTYO, θα το χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί! ;)

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #509 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 05:06:24 μμ »
Παράθεση
- θα πληρωνόμαστε ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ (το ίδιο με όσων είναι από τον τακτικό προϋπολογισμό) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΡΓΙΩΝ,ΕΚΛΟΓΩΝ,ΣΕΙΣΜΩΝ,ΚΑΤΑΠΟΝΤΙΣΜΩΝ,ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΠΑΣΧΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΚΤΛ (αυτό κερδήθηκε μετά τις πιέσεις-κινητοποιήσεις μας)
- τα ένσημά ενός ΑΚΩ είναι 25 κάθε μήνα εκτός του μηνός Σεπτεμβρίου και Ιουνίου (κι αυτό κερδήθηκε μετά τις πιέσεις-κινητοποιήσεις μας)

Με αυτο σιγουρα δεν μπορει να διαφωνησει κανεις.

Παράθεση
- εννοείται πως η σύμβασή μας ξεκινά από τη μέρα ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ κι όχι στο σχολείο (αυτό ήταν λυμένο από την ημέρα πρόσληψής μας)

Αποκλειεται!!!Και αυτο τωρα το κερδισαμε με τις αφορητες πιεσεις που ασκησαμε.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #510 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 05:35:49 μμ »
Παράθεση
Ναι, υπάρχει αλλά δεν τη συμπληρώνουμε. Κι εγώ πιστεύω ότι είναι γραφειοκρατικό το θέμα και η διόρθωση που έβγαλε το Υπουργείο με καλύπτει. Τι άλλο να ζητήσουμε;

Θεωρω οτι εισαι ΑΚΩ.Αν πραγματι εισαι τοτε οποιος σου πε οτι δεν μπορεις να την συμπληρωσεις εχει ανιατη εγκεφαλικη βλαβη.
Καλά, ε, δεν παίζεσαι! Μάλλον έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου!  ;D Δεν εξηγείται αλλιώς! Εσύ δεν είπες : Τα παρουσιολογια χρησιμοποιουνται για να αποδεσμευσει η ΕΕ τα κονδυλια.Εμεις ανεξαρτητως ωρων θα πληρωθουμε μηνιατικο αναπληρωτη αλλα το ΥΠΕΠΘ χρειαζεται τα παρουσιολογια για να αποδεσμευσει τα κονδυλια.Καθαρα γραφειοκρατικο θεμα δηλαδη.; Τώρα λες ότι αυτός που μου είπε να μην συμπληρώσουμε τις αργίες έχει εγκεφαλική βλάβη; Έλεος, δηλαδή! Τη μια θεωρείς ότι "μαλώνω" κάποιους. Το πέρασα στο "ντούκου". Τώρα λες και ξε-λες. Στο είπα ξανά: χαλάρωσε λίγο! Όλων τα νεύρα είναι τσιτωμένα με την κατάσταση. Δε χρειάζεται να πλακωνόμαστε και μεταξύ μας.

Gregoriokeman, καλώς ή κακώς είμαστε μέσω ΕΣΠΑ και όπως συμβαίνει με όλα τα Ευρωπαικά προγράμματα η μισθοδοσία αργεί. Επίσης, στις κατηγορίες μην βάζεις τους ημερομισθίους μιας και δεν ισχύει, προφανώς. Τώρα, όσον αφορά τους διορισμούς, αφού δεν υπάρχουν χρήματα (εδώ μιλάνε για απολύσεις στο Δημόσιο) εσύ λες για μονιμοποιήσεις; Καλά θα ήταν, και φυσικά έχεις δίκιο μιας και τα κενά (ειδικά μετά τις συνταξιοδοτήσεις) είναι αμέτρητα, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Και του χρόνου πάλι εμείς θα βουλώνουμε τις τρύπες ως αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #511 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 06:43:30 μμ »
παιδιά ακούστηκε για πληρωμή η 15 ή η 20 Δεκεμβρίου...τι ακούτε εσείς;

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #512 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 07:31:14 μμ »
Παράθεση
Καλά, ε, δεν παίζεσαι! Μάλλον έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου!   Δεν εξηγείται αλλιώς! Εσύ δεν είπες : Τα παρουσιολογια χρησιμοποιουνται για να αποδεσμευσει η ΕΕ τα κονδυλια.Εμεις ανεξαρτητως ωρων θα πληρωθουμε μηνιατικο αναπληρωτη αλλα το ΥΠΕΠΘ χρειαζεται τα παρουσιολογια για να αποδεσμευσει τα κονδυλια.Καθαρα γραφειοκρατικο θεμα δηλαδη.; Τώρα λες ότι αυτός που μου είπε να μην συμπληρώσουμε τις αργίες έχει εγκεφαλική βλάβη; Έλεος, δηλαδή! Τη μια θεωρείς ότι "μαλώνω" κάποιους. Το πέρασα στο "ντούκου". Τώρα λες και ξε-λες. Στο είπα ξανά: χαλάρωσε λίγο! Όλων τα νεύρα είναι τσιτωμένα με την κατάσταση. Δε χρειάζεται να πλακωνόμαστε και μεταξύ μας.

Δεν εχω τπτ προσωπικο μαζι σου.Δεν σε ξερω καν.Εδω διαβασω το ενα απιστευτο μετα το αλλο.Το οτι λεω και ξελεω ειναι δικη σου εκτιμηση.Στο λεω πολυ απλα και δεν ξαναασχολουμαι
-----Εμεις ανεξαρτητως ωρων θα πληρωθουμε μηνιατικο αναπληρωτη
Τελος

------Τώρα λες ότι αυτός που μου είπε να μην συμπληρώσουμε τις αργίες έχει εγκεφαλική βλάβη;
Ενα θεμα διαφορετικο απο το πιο πανω.Επειδη η συμπληρωση παρουσιολογιων δεν εχει σχεση με την πληρωμη σου, δεν σημαινει οτι μπορεις να γραφεις εκει μεσα οτι του φανει του λολοστεφανη.Γινομαι κατανοητος?Ειναι ρητορικη η ερωτηση.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #513 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 07:41:40 μμ »
Τέλος πάντων, και απ'το Υπουργείο αλλά και από τη Διεύθυνση μου είπαν ότι οι αργίες δε συμπληρώνονται γιατί δεν κάνουμε μάθημα. Αλλά ότι θα τις πληρωθούμε είναι ξεκάθαρο, και αυτό έχει σημασία στην τελική.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #514 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 09:45:35 μμ »
Τέλος πάντων, και απ'το Υπουργείο αλλά και από τη Διεύθυνση μου είπαν ότι οι αργίες δε συμπληρώνονται γιατί δεν κάνουμε μάθημα. Αλλά ότι θα τις πληρωθούμε είναι ξεκάθαρο, και αυτό έχει σημασία στην τελική.

Οι αργίες μετράνε στην προυπηρεσία???
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #515 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 10:08:20 μμ »
Σας έχουν πει τίποτα από τις διευθύνσεις πότε να περιμένουμε τον πρώτο μισθό; Είμαι Α' φάση ΕΣΠΑ Αγγλικής.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #516 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 10:10:41 μμ »
ολα αυτα ισχυουν για σας τους ΑΚΩ.Ωραια μεχρι εδω.για τους ΑΜΩ τι θα γινει?τα ιδια (δλδ αργιες κτλ κτλ)απλα με αναλογια ωρων,δηλ τα 12/24 του ΑΚΩ(αν εχει 12 ωρες)?

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #517 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 10:24:43 μμ »
Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ! Μου είπαν ότι η μισθοδοσία ξεκινά από τη μέρα που παρουσιαστηκα στην Διεύθυνση. η προυπηρεσία όμως; Δηλ. τωρα που υπογράφω για Νοεμβριο θα τους πω να γραψουν κ τις μέρες που περίμενα μέχρι να μας τοποθετήσουν; Κ θα το δεχτούν;  Είναι ενήμεροι;;;;;;;;
Ρώτησες στο Υπουργείο panickos?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160908
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.