*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικές προσλήψεις καθηγητών σε θέσεις δασκάλων  (Αναγνώστηκε 18981 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 23, 2012, 12:02:17 πμ »
Γιάννη, προφανώς δε διάβασες προσεκτικά όλες τις απαντήσεις. Καμία κατσίκα δεν κινδυνεύει. Γράφεις όμως για προσπάθειες μείωση "ισχύος" κάποιων και για πρόσθεση στη συλλογική ισχύ των εκπαιδευτικών. Και σε ρωτάω: τη δεύτερη πού την είδες από την πλευρά των δασκάλων;! Δηλαδή οι καθηγητές θα πρέπει να καλύπτουν τα κακώς κείμενα και να καταπίνουν τα προνόμια των δασκάλων; Περίεργα "μαθηματικά" είναι αυτά, δε νομίζεις; Μήπως η ισχύς που φοβάσαι ότι... πλήττεται κάνει τα αδύνατα δυνατά χρόνια τώρα για να αυξηθεί ακόμα περισσότερο και να εξυπηρετεί καλύτερα τα συντεχνιακά της συμφέροντα; Είναι δυνατόν οι νεοδιοριζόμενοι δάσκαλοι να φέρονται με τόση αλαζονεία προς τους άλλους εκπαιδευτικούς (αυτή είναι η συλλογική ισχύς;!) και ο συνδικαλιστικός φορέας να απαιτεί ακόμα περισσότερες διευκολύνσεις μόνο για τα μέλη τους; Αυτό δεν είναι εκπαιδευτική ομοψυχία. Και στην τελική δεν ξέρω ποιος άλλος... συμμετέχει στη "βασιλεία" μαζί με εκείνους που διαιρούν...
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:14 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 23, 2012, 12:05:35 πμ »
Συγγνώμη βρε Ioanni αλλά ποια είναι η διευκόλυνση;; Να εργάζονται οι άνθρωποι σε αυτό που σπούδασαν;;
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 23, 2012, 12:20:19 πμ »
Γιάννη, προφανώς δε διάβασες προσεκτικά όλες τις απαντήσεις. Καμία κατσίκα δεν κινδυνεύει. Γράφεις όμως για προσπάθειες μείωση "ισχύος" κάποιων και για πρόσθεση στη συλλογική ισχύ των εκπαιδευτικών. Και σε ρωτάω: τη δεύτερη πού την είδες από την πλευρά των δασκάλων;! Δηλαδή οι καθηγητές θα πρέπει να καλύπτουν τα κακώς κείμενα και να καταπίνουν τα προνόμια των δασκάλων; Περίεργα "μαθηματικά" είναι αυτά, δε νομίζεις; Μήπως η ισχύς που φοβάσαι ότι... πλήττεται κάνει τα αδύνατα δυνατά χρόνια τώρα για να αυξηθεί ακόμα περισσότερο και να εξυπηρετεί καλύτερα τα συντεχνιακά της συμφέροντα; Είναι δυνατόν οι νεοδιοριζόμενοι δάσκαλοι να φέρονται με τόση αλαζονεία προς τους άλλους εκπαιδευτικούς (αυτή είναι η συλλογική ισχύς;!) και ο συνδικαλιστικός φορέας να απαιτεί ακόμα περισσότερες διευκολύνσεις μόνο για τα μέλη τους; Αυτό δεν είναι εκπαιδευτική ομοψυχία. Και στην τελική δεν ξέρω ποιος άλλος... συμμετέχει στη "βασιλεία" μαζί με εκείνους που διαιρούν...

Η "ισχύς" είναι θέμα ψυχολογίας τόσο, όσο είναι ουσίας. Όσο δε προσφέρουν αυτοί οι δάσκαλοι που φέρονται αλαζονικά σε κανέναν, ούτε στους εαυτούς τους, άλλο τόσο δε προσφέρουν και όσοι παρσύρονται από αυτή τη συμπεριφορά που ενδεχομένως συναντούν, και φέρονται εχθρικά.

Παράθεση
Δηλαδή οι καθηγητές θα πρέπει να καλύπτουν τα κακώς κείμενα και να καταπίνουν τα προνόμια των δασκάλων;

Αδυνατώ να δώ ποιό θα είναι το όφελος για τους καθηγητές αν αντιδρούν εχθρικά προς τους δασκάλους. Ακόμα και αν καταργούσαν τα "προνόμια" που λες, θα τα κέρδιζαν αυτοί? Μάλλον θα διευκόλυναν το έργο των κοινών εχθρών, οι οποίοι σκοπεύουν να ζημιώσουν και τους καθηγητές και τους δασκάλους.
Θεωρείς εσύ οτι οι δάσκαλοι έχουν αποκτήσει προνόμια εις βάρος των καθηγητών? Θεωρείς δηλαδή οτι, πχ για κάθε ένα διορισμό δασκάλου που θα "κοβόταν", θα προστίθετο ένας διορισμός καθηγητή? Εγώ δε νομίζω οτι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 23, 2012, 12:28:38 πμ »
dina μου όχι (και μη μου συγχύζεσαι) :) δεν είναι αυτό το κακό και η διευκόλυνση. Ποιος ο λόγος που άνοιξα αυτό το topic; Διάβασες την επιστολή; Συνειδητοποιείς ότι η Ελλάδα με δύο και όπως πάμε με τρία μνημόνια έχει γονατίσει; Όταν η ΔΟΕ γράφει ότι η κυβερνητική πολιτική τα δύο τελευταία χρόνια δημιούργησε ανεργία στον κλάδο των δασκάλων είναι θράσος! Μόνο οι δάσκαλοι πλήττονται;! Και ακόμα περισσότερο δεν πρέπει να μιλάνε οι δάσκαλοι που διορίστηκαν σωρηδόν και μαζικά τα τελευταία χρόνια (που ισοδυναμεί με πολύ χρήμα...) με το φιάσκο του ολοήμερου. Και το ονομάζω "φιάσκο" και "αποτυχία", χρησιμοποιώντας λόγια ΔΑΣΚΑΛΩΝ! Ένας συντεχνιακός φορέας προωθεί τα συμφέροντα του κλάδου. Αλλά απορώ και εξοργίζομαι με τη μανία του συγκεκριμένου φορέα να ζητάει συνεχώς χωρίς να υπολογίζει τα προβλήματα της εκπαίδευσης και του κράτους αυτού γενικότερα.

Γιάννη, καμία εχθρικότητα και κακώς το αντιλαμβάνεσαι έτσι. Άλλωστε, εγώ δε θέλω και δεν έχω να κερδίσω απολύτως τίποτα. Τα κακώς κείμενα όμως πρέπει να γράφονται και να λέγονται και όχι να κρύβονται. Αγανάκτηση ναι, γιατί οι... "βασιλείς" της σύμπραξης -και στη σύμπραξη αυτή βάζω και τους δασκάλους- κρατούν τα σκήπτρα... και οι υπόλοιποι κλάδοι καταδικάζονται σε αργό θάνατο. Γιατί φίλε μου οι διορισμοί θέλουν χρήματα, όπως χρήματα ήθελαν και οι διορισμοί για τα ολοήμερα. Σε άλλες ειδικότητες που υπήρχαν και υπάρχουν ελλείψεις δεν δίνονταν κονδύλια για νέες θέσεις. Και πολλών άλλων ειδικοτήτων τα μαθήματα (βλ. πληροφορικούς, γυμναστές κτλ.) γίνονται από δασκάλους. Αυτό για σένα δε σημαίνει προνόμια εις βάρος των άλλων;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2012, 12:37:11 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:14 »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 23, 2012, 12:34:13 πμ »
dina μου όχι (και μη μου συγχύζεσαι) :) δεν είναι αυτό το κακό και η διευκόλυνση. Ποιος ο λόγος που άνοιξα αυτό το topic; Διάβασες την επιστολή; Συνειδητοποιείς ότι η Ελλάδα με δύο και όπως πάμε με τρία μνημόνια έχει γονατίσει; Όταν η ΔΟΕ γράφει ότι η κυβερνητική πολιτική τα δύο τελευταία χρόνια δημιούργησε ανεργία στον κλάδο των δασκάλων είναι θράσος! Μόνο οι δάσκαλοι πλήττονται;! Και ακόμα περισσότερο δεν πρέπει να μιλάνε οι δάσκαλοι που διορίστηκαν σωρηδόν και μαζικά τα τελευταία χρόνια (που ισοδυναμεί με πολύ χρήμα...) με το φιάσκο του ολοήμερου. Και το ονομάζω "φιάσκο" και "αποτυχία", χρησιμοποιώντας λόγια ΔΑΣΚΑΛΩΝ! Ένας συντεχνιακός φορέας προωθεί τα συμφέροντα του κλάδου. Αλλά απορώ και εξοργίζομαι με τη μανία του συγκεκριμένου φορέα να ζητάει συνεχώς χωρίς να υπολογίζει τα προβλήματα της εκπαίδευσης και του κράτους αυτού γενικότερα.
Μα δεν είναι αλήθεια ότι η κυβερνητική πολιτική δημιουργεί την ανεργία;;

Άσε λίγο την επιστολή και σκέψου από τη στιγμή που υπάρχουν πλέον δάσκαλοι που δεν εργάζονται, δεν πρέπει να προηγούνται στην πρόσληψη σε ιδιωτικά δημοτικά από οποιονδήποτε άλλο κλάδο;; Μιλάω φυσικά για τα μαθήματα που διδάσκουν οι δάσκαλοι.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω σε τι δε συμφωνείς! Με το ύφος της επιστολής, με την ουσία;;;
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 23, 2012, 12:47:03 πμ »
Μα βρε dina μιλάνε για ανεργία οι δάσκαλοι, επειδή κάποιοι δεν πρόλαβαν να διοριστούν;! Ή επειδή οι νέες φουρνιές των πτυχιούχων θέλουν να αποκατασταθούν άμεσα; Γνωρίζεις τι σημαίνει ανεργία για άλλους κλάδους χιλιάδων αδιόριστων;! Για 35χρονες άνεργες μανάδες που δέχονται και τα ειρωνικά σχόλια 22χρονων διορισμένων δασκάλων; Δε βλέπεις τον τραγέλαφο της υπόθεσης; Η κυβερνητική πολιτική όμως των προηγούμενων χρόνων ευνόησε τον κλάδο σας. Τώρα τελευταία έγινε... κακιά; Διαφωνώ και με το ύφος πρωτίστως αλλά και με την ουσία. Και ο νοών νοείτω (αν και παραπάνω έχω τοποθετηθεί).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2012, 12:49:42 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 23, 2012, 12:47:45 πμ »
dina μου όχι (και μη μου συγχύζεσαι) :) δεν είναι αυτό το κακό και η διευκόλυνση. Ποιος ο λόγος που άνοιξα αυτό το topic; Διάβασες την επιστολή; Συνειδητοποιείς ότι η Ελλάδα με δύο και όπως πάμε με τρία μνημόνια έχει γονατίσει; Όταν η ΔΟΕ γράφει ότι η κυβερνητική πολιτική τα δύο τελευταία χρόνια δημιούργησε ανεργία στον κλάδο των δασκάλων είναι θράσος! Μόνο οι δάσκαλοι πλήττονται;! Και ακόμα περισσότερο δεν πρέπει να μιλάνε οι δάσκαλοι που διορίστηκαν σωρηδόν και μαζικά τα τελευταία χρόνια (που ισοδυναμεί με πολύ χρήμα...) με το φιάσκο του ολοήμερου. Και το ονομάζω "φιάσκο" και "αποτυχία", χρησιμοποιώντας λόγια ΔΑΣΚΑΛΩΝ! Ένας συντεχνιακός φορέας προωθεί τα συμφέροντα του κλάδου. Αλλά απορώ και εξοργίζομαι με τη μανία του συγκεκριμένου φορέα να ζητάει συνεχώς χωρίς να υπολογίζει τα προβλήματα της εκπαίδευσης και του κράτους αυτού γενικότερα.

Γιάννη, καμία εχθρικότητα και κακώς το αντιλαμβάνεσαι έτσι. Άλλωστε, εγώ δε θέλω και δεν έχω να κερδίσω απολύτως τίποτα. Τα κακώς κείμενα όμως πρέπει να γράφονται και να λέγονται και όχι να κρύβονται. Αγανάκτηση ναι, γιατί οι... "βασιλείς" της σύμπραξης κρατούν τα σκήπτρα... και οι υπόλοιποι κλάδοι καταδικάζονται σε αργό θάνατο.

Παράθεση
Συνειδητοποιείς ότι η Ελλάδα με δύο και όπως πάμε με τρία μνημόνια έχει γονατίσει; Όταν η ΔΟΕ γράφει ότι η κυβερνητική πολιτική τα δύο τελευταία χρόνια δημιούργησε ανεργία στον κλάδο των δασκάλων είναι θράσος! Μόνο οι δάσκαλοι πλήττονται;! Και ακόμα περισσότερο δεν πρέπει να μιλάνε οι δάσκαλοι που διορίστηκαν σωρηδόν και μαζικά τα τελευταία χρόνια (που ισοδυναμεί με πολύ χρήμα...) με το φιάσκο του ολοήμερου.

Θα μου επιτρέψεις μια παρέμβαση. Δε ξέρω αν έχει γονατίσει η Ελλάδα, ξέρω όμως πολύ καλά οτι κάποιοι παίρνουν 6.150 ευρώ για να δημιουργήσουν κανάλι στο youtube, και 15.250 ευρώ για δημιουργία λογαριασμου και διαχείρηση δικτύου στο facebook και ίδια λεφτά και για δημιουργία λογαριασμού στο twitter!!!!!!
Φυσικά, όταν είχα θέσει το θέμα πριν λίγες μέρες, το νήμα σβήστηκε κι εγώ φιλοδωρήθηκα με μια ωραία προειδοποίηση, χωρίς να μου εξηγηθεί ουσιαστικά ο λόγος, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Την ίδια ώρα, βέβαια, εμείς μαλλώνουμε για το ποιός θα διοριστεί στην άλλη άκρη της Ελλάδας για 600 ευρώ, δηλαδή για τα ψίχουλα που πέφτουν από το φαγοπότι.
Επομένως "λεφτά υπάρχουν" (όπως φαίνεται) "αρκεί να ξέρεις να τα διεκδικείς". Αν οι δάσκαλοι ξέρουν, τόσο το καλύτερο γι' αυτούς.

Παράθεση
Γιάννη, καμία εχθρικότητα και κακώς το αντιλαμβάνεσαι έτσι. Άλλωστε, εγώ δε θέλω και δεν έχω να κερδίσω απολύτως τίποτα. Τα κακώς κείμενα όμως πρέπει να γράφονται και να λέγονται και όχι να κρύβονται. Αγανάκτηση ναι, γιατί οι... "βασιλείς" της σύμπραξης κρατούν τα σκήπτρα... και οι υπόλοιποι κλάδοι καταδικάζονται σε αργό θάνατο.

Συγγνώμη, αλλά αυτοαναιρείσαι. Λες "καμία εχθρότητα" και μιλάς ταυτόχρονα και για το "θράσος της ΔΟΕ" (τίτλος) και για την αλαζονεία των νεοδιόριστων δασκάλων". Αν αυτό δεν είναι εχθρότητα τότε τί είναι?
Λες οτι δε πιστεύεις πως έχεις να κερδίσεις τίποτα, αλλά ταυτόχρονα λες και οτι οι "βασιλείς" της σύμπραξης κρατούν τα σκήπτρα (προφανώς εννοείς τους δασκάλους) και "οι υπόλοιποι κλάδοι καταδικάζονται σε αργό θάνατο" υπονοώντας (τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ) οτι κάθε διορισμός υπέρ των δασκάλων είναι μείον ένας διορισμός υπέρ των καθηγητών.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 23, 2012, 12:58:15 πμ »
Αυτό που γράφεις για το youtube και το twitter ομολογώ πως δεν το γνωρίζω και δεν κατάλαβα ακριβώς ποιους εννοείς. Επομένως, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Επίσης, πώς συνδέεις αυτήν την αναφορά σου με το θέμα μας; Μου φαίνεται άσχετο.

Δεν πιστεύω ότι αυτοαναιρούμαι. Παραπάνω συμπλήρωσα και κάτι, γιατί είδα ότι και εσύ συμπλήρωσες μια απάντησή σου. Δε γνωρίζω αν το πρόσεξες. "Αγανάκτηση ναι, γιατί οι... "βασιλείς" της σύμπραξης -και στη σύμπραξη αυτή βάζω και τους δασκάλους- κρατούν τα σκήπτρα... και οι υπόλοιποι κλάδοι καταδικάζονται σε αργό θάνατο. Γιατί φίλε μου οι διορισμοί θέλουν χρήματα, όπως χρήματα ήθελαν και οι διορισμοί για τα ολοήμερα. Σε άλλες ειδικότητες που υπήρχαν και υπάρχουν ελλείψεις δεν δίνονταν κονδύλια για νέες θέσεις. Και πολλών άλλων ειδικοτήτων τα μαθήματα (βλ. πληροφορικούς, γυμναστές κτλ.) γίνονται από δασκάλους. Αυτό για σένα δε σημαίνει προνόμια εις βάρος των άλλων;". Ελπίζω να απαντώ στην ερώτησή σου. Γράφω λοιπόν για αγανάκτηση λόγω της κατάστασης που βλέπω. Η εχθρικότητα δεν με αφορά. Το να σχολιάζω ως θράσος κάτι ή να διαφωνώ με τακτικές ή συμπεριφορές κάποιων δε σημαίνει έχθρα (!), σίγουρα όμως έχω κάθε δικαίωμα να υποστηρίξω την αλήθεια και αδικία που βιώνουν χιλιάδες συναδέλφων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2012, 01:01:42 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 23, 2012, 01:02:42 πμ »
Μα βρε dina μιλάνε για ανεργία οι δάσκαλοι, επειδή κάποιοι δεν πρόλαβαν να διοριστούν;! Ή επειδή οι νέες φουρνιές των πτυχιούχων θέλουν να αποκατασταθούν άμεσα; Γνωρίζεις τι σημαίνει ανεργία για άλλους κλάδους χιλιάδων αδιόριστων;! Για 35χρονες άνεργες μανάδες που δέχονται και τα ειρωνικά σχόλια 22χρονων διορισμένων δασκάλων; Δε βλέπεις τον τραγέλαφο της υπόθεσης; Η κυβερνητική πολιτική όμως των προηγούμενων χρόνων ευνόησε τον κλάδο σας. Τώρα τελευταία έγινε... κακιά; Διαφωνώ και με το ύφος πρωτίστως αλλά και με την ουσία. Και ο νοών νοείτω (αν και παραπάνω έχω τοποθετηθεί).
Πόσο κακό είναι αυτό;; Μακάρι να ίσχυε για όλους τους κλάδους!!!
Όσο για το αν ξέρω τι είναι ανεργία...μπορεί να μη το ζω η ίδια(και είμαι πολύ πολύ ευγνώμων για αυτό) αλλά έχω πολλούς συγγενείς και φίλους που το βιώνουν άρα και εγώ μαζί τους.
Ποια είναι τα ειρωνικά σχόλια των δασκάλων;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Γιατί έτσι λέω και εγώ για αντίστοιχα σχόλια καθηγητών ::). Μη το πάμε εκεί!
Η δημιουργία των ολοήμερων φυσικά και ευνόησε κατά κύριο λόγο τον κλάδο μας αλλά και τις ειδικότητες που εργάζονται στο δημοτικό σχολείο. Φυσικά βοήθησε και τα παιδιά(άλλο θέμα, δε το αγγίζω)....
Επειδή αναφέρεις ότι κάνουμε και γυμναστική και πληροφορική  :o πότε έγινε αυτό;; 3 χρόνια που δουλεύω ούτε είδα ούτε άκουσα κάτι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2012, 01:07:14 πμ από dinateacher »
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 23, 2012, 01:13:24 πμ »
dina, όντως είσαι μικρούλα (άλλος σε αποκάλεσε, εγώ δεν ξέρω) :) αλλά νομίζω πως πρέπει να μιλήσεις με αντίστοιχους κλάδους (υπάρχει και τεράστια συζήτηση εδώ στο pde) πχ. για την πληροφορική και τον αγώνα τους να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους. Δε θα μιλήσω εγώ για εκείνους. Πάντως, οι καταγγελίες και τα παράπονα και είναι πάρα πολλά... για να μην είναι και αληθινά... :) Όσο για τα ειρωνικά σχόλια των δασκάλων, προφανώς δε διαβάζεις προσεκτικά όλες τις συζητήσεις εδώ ή δεν έχεις και μεγάλη εμπειρία στην εκπαίδευση. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις και από τις δυο πλευρές, αλλά οι συγκυρίες των τελευταίων χρόνων έκαναν τους νέους δασκάλους αλαζόνες και αποκλείεται να το διαβάζεις για πρώτη φορά και να εκπλήσσεσαι τόσο...! Μην αγγίξεις όμως το θέμα των ολοήμερων. Δε θέλω να έχω τύψεις για κανένα εγκεφαλικό! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2012, 01:16:04 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 23, 2012, 01:25:20 πμ »
Να το αγγίξουμε όσο θες σε άλλο θέμα μπορεί και να συμφωνήσουμε! :o
Εδώ μέσα δεν υπάρχουν και τόσοι δάσκαλοι που να γράφουν και να μη το πήρα χαμπάρι...Τι στο καλό....
Η πολύ γρήγορη και χωρίς κόπο και άγχος εύρεση εργασίας για εμάς όντως έχει κάνει κάποιους αλαζόνες, λίγους νομίζω το οποίο όμως πιστεύω πως είναι αναμενόμενο, δυστυχώς... :(
Όμως, όσες συζητήσεις κάνω με δασκάλους της ηλικίας μου και μεγαλύτερους που βρήκαμε εύκολα δουλειά όλοι λέμε πόσο τυχεροί είμαστε και δεν μας αφήνει αδιάφορους το πόσο δύσκολο είναι να δουλέψει στο δημόσιο σχολείο ένας πχ φυσικός. Δε γελάμε με αυτό, ίσα ίσα!!!
Μακάρι να ήταν το ίδιο εύκολο για όλους. Δυστυχώς δεν είναι!!! Και για αυτό δε φταίνε οι δάσκαλοι!
Και επειδή τα μικρά παιδιά χρειάζονται ύπνο, σας καληνυχτώ!!!! ::) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2012, 01:28:37 πμ από dinateacher »
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 23, 2012, 01:29:38 πμ »
Αυτό που γράφεις για το youtube και το twitter ομολογώ πως δεν το γνωρίζω και δεν κατάλαβα ακριβώς ποιους εννοείς. Επομένως, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Επίσης, πώς συνδέεις αυτήν την αναφορά σου με το θέμα μας; Μου φαίνεται άσχετο.

Δεν πιστεύω ότι αυτοαναιρούμαι. Παραπάνω συμπλήρωσα και κάτι, γιατί είδα ότι και εσύ συμπλήρωσες μια απάντησή σου. Δε γνωρίζω αν το πρόσεξες. "Αγανάκτηση ναι, γιατί οι... "βασιλείς" της σύμπραξης -και στη σύμπραξη αυτή βάζω και τους δασκάλους- κρατούν τα σκήπτρα... και οι υπόλοιποι κλάδοι καταδικάζονται σε αργό θάνατο. Γιατί φίλε μου οι διορισμοί θέλουν χρήματα, όπως χρήματα ήθελαν και οι διορισμοί για τα ολοήμερα. Σε άλλες ειδικότητες που υπήρχαν και υπάρχουν ελλείψεις δεν δίνονταν κονδύλια για νέες θέσεις. Και πολλών άλλων ειδικοτήτων τα μαθήματα (βλ. πληροφορικούς, γυμναστές κτλ.) γίνονται από δασκάλους. Αυτό για σένα δε σημαίνει προνόμια εις βάρος των άλλων;". Ελπίζω να απαντώ στην ερώτησή σου. Γράφω λοιπόν για αγανάκτηση λόγω της κατάστασης που βλέπω. Η εχθρικότητα δεν με αφορά. Το να σχολιάζω ως θράσος κάτι ή να διαφωνώ με τακτικές ή συμπεριφορές κάποιων δε σημαίνει έχθρα (!), σίγουρα όμως έχω κάθε δικαίωμα να υποστηρίξω την αλήθεια και αδικία που βιώνουν χιλιάδες συναδέλφων.

Παράθεση
Αυτό που γράφεις για το youtube και το twitter ομολογώ πως δεν το γνωρίζω και δεν κατάλαβα ακριβώς ποιους εννοείς. Επομένως, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Επίσης, πώς συνδέεις αυτήν την αναφορά σου με το θέμα μας; Μου φαίνεται άσχετο.

Αφορά το καταμερισμό κονδυλίων του κράτους, ο οποίος φαίνεται να είναι εξαιρετικά "απλόχερος" σε ορισμένες περιπτώσεις, και αρκετά "καβουροτσέπης" σε άλλες όπως στη δική μας.

Παράθεση
Και πολλών άλλων ειδικοτήτων τα μαθήματα (βλ. πληροφορικούς, γυμναστές κτλ.) γίνονται από δασκάλους. Αυτό για σένα δε σημαίνει προνόμια εις βάρος των άλλων;"

Άρα λοιπόν πιστεύεις οτι αν αφαιρεθούν αυτά τα "προνόμια" (δηλαδή το να γίνονται τα μαθήματα από τοςυ δασκάλους σε ορισμένες περιπτώσεις) θα οφεληθούν οι αντίστοιχοι καθηγητές, με ενδεχόμενο διορισμό τους. Θα μου επιτρέψεις να μη το πιστεύω, γιατί πολύ απλά αν αφαιρεθεί από τους δασκάλους, το πιο πιθανό είναι να μη γίνεται καθόλου.
Τέλοσπάντων.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 23, 2012, 01:34:29 πμ »
Να προσθέσω ένα μόνο στοιχείο: τα μαθήματα ειδικοτήτων το υπουργείο δε θέλει να τα φορτώσει στους δασκάλους για να διορίζονται περισσότεροι, αλλά για να πάψει να διορίζει-διαθέτει συναδέλφους των αντίστοιχων ειδικοτήτων στα δημοτικά. Ή αργότερα και να απολύσει κάποιους αφού δε θα τους διαθέτει στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια δε θα συμπληρώνουν ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Το πράσινο φως και το θράσος της ΔΟΕ...
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 23, 2012, 01:42:30 πμ »
Jimmy δε διαφωνώ, θεωρώ άλλωστε οτι το "όραμα" του υπουργείου είναι ένα εκπαιδευτικό σύστημα με εί δυνατόν εξ ολοκλήρου αναπληρωτές, ουσιαστικά ένα σύστημα "μονίμων αναπληρωτών" που θα απολύονται κάθε Ιούνιο και θα επαναπροσλαμβάνονται (όσοι επαναπροσλαμβάνονται) κάθε Σεπτέμβριο.
Ουσιαστικά ταιριάζει με την ευέλικτη εργασία που προωθείται (σχεδόν) παντού, και έχει πολλά πλεονεκτήματα (για τη κυβέρνηση). Ορίστε μερικά:
1. Κέρδος Ιουλίου-Αυγούστου από τη μισθοδοσία.
2. Βραδύτερη μισθολογική εξέλιξη.
3. Μισθοδοσία από ΕΣΠΑ ή συναφή προγράμματα που ενδεχομένως να υπάρξουν στο μέλλον, και οχι από τα κρατικά κονδύλια.

Αυτά από μόνα τους εξοικονομούν αρκετά χρήματα.
Επιπλέον υπάρχει και η αδυναμία να οργανωθούν συνδικαλιστικά με οποιονδήποτε αποτελεσματικό τρόπο, ουσιαστικά μένοντας στο έλεος του υπουργείου.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 736
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 604

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.