*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1393916 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #476 στις: Ιούνιος 16, 2013, 07:58:15 μμ »
Το άγχος και η αγωνία μας έχουν φτάσει σε επίπεδα υστερίας και παράκρουσης! Πριν από μερικές μέρες δημοσιεύτηκε ένα άρθρο που μίλαγε για 5.000 διαθεσιμότητες εκπαιδευτικών. Σήμερα οι διαθεσιμότητες διπλασιάστηκαν κι έγιναν 11.265 σε άρθρο της Real News (το οποίο, παραδόξως, εγώ δε μπορώ να βρω στο ομώνυμο site). Φέτος οι συνταξιοδοτήσεις εκπαιδευτικών β/θμιας θα φτάσουν τις 3.500 χιλιάδες. Επιπλέον, πολλές χιλιάδες αναπληρωτές, δυστυχώς, δε θα ξαναπροσληφθούν του χρόνου. Συνολικά στην εκπαίδευση του χρόνου θα υπάρχουν 13.000 εκπαιδευτικοί λιγότεροι εκπαιδευτικοί. Οι 87.000 εκπαιδευτικοί που ανήκουν στη β'θμια εκπαίδευση, με όλα τα παραπάνω συνυπολογισθέντα, θα πέσουν κάτω από τις 80.000. Επιπροσθέτως, πολλές χιλιάδες από μας δεν είναι μάχιμοι εκπαιδευτικοί, δηλ. δε μπαίνουν στην τάξη για τους χ ή ψ λόγους (αποσπάσεις, άδειες, προβλήματα πάσης φύσεως κτλ). Παρ' ότι συμμερίζομαι πλήρως τους φόβους όλων, από τους οποίους ομολογώ ότι ταλανίζομαι κι εγώ, μήπως μας έχουν ταράξει στο ράδιο αρβύλα, έτσι ώστε να περάσουν οι υποχρεωτικές μεταθέσεις πιο βελούδινα; Θα εκτιμούσα την άποψή σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 08:00:38 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:34 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #477 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:03:02 μμ »
Τα είπαμε και γι'αυτούς που τα γράφουν και για όσους τα αναπαράγουν.Δεν μου επιτρέπουν να εκφραστώ ελευθερα όμως και σβήνουν τα μηνύματα!Καταλαβαίνεις  φαντάζομαι πως τους χαρακτήριζα ... :D

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #478 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:03:20 μμ »
@ΜΗΧΜΗΧ

Πες μου εσύ συνάδελφε έναν κλάδο τόσο χρήσιμο...

@nikitas

Οι 3500 από ποιους κλάδους συνταξιοδοτούνται;
Το 13.000 πως το βγάζεις;
Μόνο και μόνο που θα πάνε 25-27 σε μία τάξη χωρίς συνδιδασκαλία σου λέει κάτι; Το πόσοι είναι αποσπασμένοι σε γραφεία σου λέει κάτι;
Είπαμε μιλάτε και μιλάω με την μερική εικόνα όχι το σύνολο...

@nikchem (για το παρακάτω)

Κανένας δεν σου απαγόρεψε τίποτα. Σου είπα εξάλλου δεν μιλάω προσωπικά. Τώρα γιατί θίχτηκες;
Το νόμισμα έχει δύο όψεις όπως κατηγορούμε αυτούς που λένε να μην εφησυχάζουμε έτσι μπορούν να μας κατηγορήσουν και εμάς που τους λέμε να εφησυχάζουν...
Οσο για το ξεσηκώνω κόσμο για πολιτικά οφέλη μπορείς να δεις τα μηνύματα μου και να μου πεις που ανήκω;



ΥΓ. Προτιμώ να έχετε δίκαιο εσείς και άδικο εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 08:07:46 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος nikchem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #479 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:04:09 μμ »
Η πλακίτσα μου είναι ΜΟΝΟ στο κομμάτι που ακολουθούν τα emoticons !!
Δεν θα έγραφα καθόλου στο forum αυτό αν δεν συμφωνούσα ότι πλέον αρχίζουν και συμβαίνουν πράγματα εκτός ελέγχου !
Απλά το βασικό μου κίνητρο για να γράψω είναι ότι αυτό που επιχειρουν να κάνουν, θα μετατρέψει την Ελλάδα - ίσως και μη αναστρεψιμα - σε ένα είδος βαλκανικής Ταϋλάνδης.
Δεν διαφωνώ ότι η Ελληνική εκπαίδευση είναι διαχειριζόμενη από το Υπουργείο και ότι μπορεί να την κόβει ή να την ράβει όποτε και όπως θέλει.
Αυτό όμως δεν μου απαγορεύει να διαπιστώνω το ΕΞΟΧΩΣ ψυχιατρικό της όλης διαδικασίας, όπως και το ότι κανένας δεν μπορεί να εμπιστεύεται πλέον ούτε και τον εαυτό του, πόσο μάλλον ανθρώπους σκληρυμένους στην απάτη, το ψέμα, την διαβολή, την συκοφαντία και που για αυτούς το μόνο που κοιτούν, υπολογίζουν και κανονίζουν μέσω αυτού την συμπεριφορά τους  είναι τα εκλογικά ποσοστά τους!
Μέθοδοι που χρησιμοποιούνταν τόσα χρόνια μεταξύ πολιτικών αντιπάλων για να βλάψουν ο ένας τον άλλο, χρησιμοποιούνται αυτούσιες για να βλάψουν κλάδους εργαζομένων και κοινωνικές ομάδες. Αυτό δεν μπορεί κανείς να μου απαγορεύσει να το διαπιστώνω και να το καυτηριάζω !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:34 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #480 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:07:29 μμ »
Όλοι είναι απαραίτητοι γιατί τους θεωρώ ειδικευμένους επιστήμονες, όχι τεμπέληδες όπως άλλοι εδώ μέσα.


Ειδικά τα μαθήματα που κάνουμε εμείς οι μηχανολόγοι ,για να μη μιλήσω για άλλες ειδικότητες , δεν μπορεί να τα διδάξει κανένας άλλος!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #481 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:10:55 μμ »
@ΜΗΧΜΗΧ

μίλησα εγώ για τεμπέληδες; όταν μιλάμε μαζί μην αναφέρεσαι σε άλλους αν θες...
κάτι έγραψες παραπάνω ότι σου κόβουν τα μηνύματα στείλε μου τα προσωπικά αν με αφορούν
όσο για το τι μαθήματα χρειάζονται και τι όχι μπορεί να έχεις δίκαιο.
Εγώ όμως δεν είμαι υπουργός να αποφασίσω τι θέλω και τι όχι στη Δημόσια Εκπαίδευση.
Επίσης δεν ξέρεις σε ποια ειδικότητα ανήκω...μπορεί να εκπλαγείς κιόλας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 08:13:20 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #482 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:13:46 μμ »
@ΜΗΧΜΗΧ

Πες μου εσύ συνάδελφε έναν κλάδο τόσο χρήσιμο...

@nikitas

Οι 3500 από ποιους κλάδους συνταξιοδοτούνται;
Το 13.000 πως το βγάζεις;
Μόνο και μόνο που θα πάνε 25-27 σε μία τάξη χωρίς συνδιδασκαλία σου λέει κάτι; Το πόσοι είναι αποσπασμένοι σε γραφεία σου λέει κάτι;
Είπαμε μιλάτε και μιλάω με την μερική εικόνα όχι το σύνολο...


ΥΓ. Προτιμώ να έχετε δίκαιο εσείς και άδικο εγώ.
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82

Η πηγή που αναφέρει τη μείωση των εκπαιδευτικών κατά 13.000 είναι η παραπάνω (αρχική δημοσίευση από το Έθνος). Το επιχείρημά σου για τους 25-27 μαθητές ανά τάξη χωρίς συνδιδασκαλία είναι όντως πολύ σοβαρό. Το όριο των 25 μαθητών όμως ήδη υπάρχει και καταστρατηγείται κατά συρροήν (μιλάω από προσωπική πείρα). Το οργανικό κενό από 11 ώρες πήγε στις 12, το ίδιο νομίζω και το λειτουργικό. Η αύξηση δεν είναι δα και τεράστια. Επιπλέον, όσον αφορά τους αποσπασμένους, είσαι σίγουρος ότι θα μειωθούν δραματικά; Δε λέω ότι τα πράγματα δεν είναι δυσοίωνα, σίγουρα είναι, μήπως πρέπει όμως να είμαστε πιο ψύχραιμοι; (Δεν το παίζω θαρραλέος, κι εγώ ανησυχώ το ίδιο με όλους)
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #483 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:16:39 μμ »
@ΜΗΧΜΗΧ
Έλα μωρέ τώρα. Μικρός κλάδος είστε εσείς. Θα φάτε σουτ με τη μία. Θα δώσει τη μηχανολογία, ηλεκτρολογία, ηλεκτρονική στους Φυσικούς. Επίσης θα διώξει κάτι θεατρολόγους, μουσικούς, καλλιτεχνικούς κλπ θα τα δώσει στους φιλολόγους, θα διώξει και τους πληροφορικούς και θα κάνουν πληροφορική όλες οι άλλες ειδικότητες με πιστοποίηση στους υπολογιστές όποιος έχει, το ίδιο και τους ξενόγλωσσους, θα κάνει όποιος έχει προφίσενσυ. Και οι θεολογοι σουτ τα θρησκευτικά καταργούνται.  Είδατε; Μια χαρά δεν τα υπολόγισα; Πόσοι φεύγουν βρε παιδιά με το απίστευτης τελειότητας σχέδιό μου; Πιάνουμε το στόχο; Σώζει τη χώρα ο Mr κωλοτούμπας;

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #484 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:17:18 μμ »
@ΜΗΧΜΗΧ

μίλησα εγώ για τεμπέληδες;
κάτι έγραψες παραπάνω ότι σου κόβουν τα μηνύματα στείλε μου τα προσωπικά αν με αφορούν
όσο για το τι μαθήματα χρειάζονται και τι όχι μπορεί να έχεις δίκαιο.
Εγώ όμως δεν είμαι υπουργός να αποφασίσω τι θέλω και τι όχι στη Δημόσια Εκπαίδευση.

Εγώ είπα ότι χρειάζονται όλα.
Αν δεν είσαι υπουργός , σταμάτα να παίζεις το ρόλο  τον προφήτη του.

Μόλις ζήτησα να γίνεις συγκεκριμένος και να μη θεωρητικολογείς δυσκολεύτηκες...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #485 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:21:19 μμ »
Ωραία ας κάνουμε μια ήρεμη προσέγγιση χωρίς την ανάγκη εφημερίδων.
Μιλάμε για Βθμια σωστά;
Πόσοι έφυγαν με σύνταξιοδότηση;
3500*16 ώρες = 56.000 ώρες
Πόσοι αναπληρωτές ήταν πέρσι στην Βθμια;
Πόσοι θα γυρίσουν από μείωση αποσπάσεων;
Πόσο είναι το ωράριο +2 ωρες (για 70.000 σου βάζω εγώ) = 140.000 ώρες.
Πόσα σχολεία θα συρρικνωθούν για 25άρια τμήματα και παραπάνω
Πόσα σχολεία θα συγχωνευτούν ή θα καταργηθούν.
Ποιο είναι το νέο Λύκειο και νέο ΕΠΑΛ;
Τι γίνεται με τις συνδιδασκαλίες;
Σας είπε κανένας εδώ μέσα ότι οι 12.500 χιλιάδες θα προέρχοναι μόνο από εκπαιδευτικούς;;;
Αν διώξει π.χ. 300 ατομα έχει κάνει μια αρχή ναι ή όχι;
Εχει καταργηθεί η μονιμότητα ναι ή όχι;
Αν το θέμα είναι αν θα φύγω εγώ η ο άλλος οκ, προσωπικά δεν έχει νόημα να συνεχίσω την συζήτηση...

@ΜΗΧΜΗΧ

Διώχνει ΑΕΙ και κρατάει ΤΕΙ ή το αντίθετο. .Μην με προκαλείς λοιπόν...επίσης μια χαρά καταργεί την ειδικότητα σου και την δίνει σε ΙΕΚ ιδιωτικά...δεν θα σε ρωτήσει κιόλας...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 08:30:59 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #486 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:22:36 μμ »
@ΜΗΧΜΗΧ
Έλα μωρέ τώρα. Μικρός κλάδος είστε εσείς. Θα φάτε σουτ με τη μία. Θα δώσει τη μηχανολογία, ηλεκτρολογία, ηλεκτρονική στους Φυσικούς. Επίσης θα διώξει κάτι θεατρολόγους, μουσικούς, καλλιτεχνικούς κλπ θα τα δώσει στους φιλολόγους, θα διώξει και τους πληροφορικούς και θα κάνουν πληροφορική όλες οι άλλες ειδικότητες με πιστοποίηση στους υπολογιστές όποιος έχει, το ίδιο και τους ξενόγλωσσους, θα κάνει όποιος έχει προφίσενσυ. Και οι θεολογοι σουτ τα θρησκευτικά καταργούνται.  Είδατε; Μια χαρά δεν τα υπολόγισα; Πόσοι φεύγουν βρε παιδιά με το απίστευτης τελειότητας σχέδιό μου; Πιάνουμε το στόχο; Σώζει τη χώρα ο Mr κωλοτούμπας;


Κάπως έτσι τα φαντάζονται οι "συνάδελφοι"...Λογικά θα έχουν διοριστεί απευθείας στα γραφεία και θεωρούν πως τα μαθήματα άλλης ειδικότητας είναι κάτι σαν  το να στείλουν διαβιβαστικό.




Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #487 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:26:59 μμ »
Ακόμα και οι ίδιοι οι τροϊκανοί αποκλείεται να έχουν σκεφτεί τέτοια σενάρια. Εσείς τους βάζετε ιδέες μου φαίνεται! Ελπίζω να μην παρακολουθούν το forum, αλλιώς τη βάψαμε!  ;D

Οι Τροϊκανοί σε γενικές γραμμές, δεν εμπλέκονται στο από που θα γίνουν περικοπές-απολύσεις.
Το από που, είναι δουλειά "των δικών μας" ( αυτών που εκλέξαμε-και εκλέγουμε εδώ και δεκαετίες-για να μας εκπροσωπούν).
Πάντως το ντόπιο πολιτικό σύστημα, έχει ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα: Κανονικά πρέπει να "πειράξει" τους ρουσφετολογικούς πυρήνες του, αλλά δεν μπορεί ( δεν μπορεί, γιατί δεν το θέλει η κοινωνική πλειοψηφία που εκπροσωπεί),
Αυτό το τραγικό δίλημμα, είναι που το οδήγησε το 2010 ( προφανώς το είχαν μελετήσει από πιο πριν μια και ήξεραν τα πάντα όλοι τους) στο να αποφασίσει να μεταφορτώσει όσο το δυνατόν περισσότερο βάρος στην πλάτη του κλάδου μας ( αντί να το φορτώσει εκεί που θα έπρεπε, και θα ταίριαζε ηθικά και πρακτικά: στις πλάτες των ευνοημένων του πολιτικού συστήματος).

Υ.Γ1. Τα παραπάνω, είναι λογικότατο το ότι τα σκέφτηκε το πολιτικό σύστημα ( ως ολότητα: δεν μιλώ για 1 ή 2 κόμματα).
Δεν θα μπορούσε να τα υλοποιήσει, εάν δεν ελάμβανε πολλάκις την έγκριση της πλειοψηφίας των Ελλήνων πολιτών.
Δυστυχώς την έλαβε ( γιατί η πλειοψηφία συμφωνεί με την λυσσαλέα προσπάθεια διάσωσης των ρουσφετιών), και απλά προχωρά προς την κατεύθυνση των συμπεφωνηθέντων.
Φυσικά, όλοι μπορούμε να καταλάβουμε ότι ο μόνος κλάδος που θα έπρεπε ( στο πλαίσιο αυτής της λογικής που ακολουθεί η πλειοψηφία των πολιτών και η ελίτ που τους εκπροσωπεί)  να ισοπεδωθεί ( πρώτα ηθικά, μετά υλικά) είναι ο δικός μας: Οι εκπαιδευτικοί ( και κυρίως της Δευτεροβάθμιας σε πρώτη φάση).

Υ.Γ.2: Δεν υφίσταται κατά τη γνώμη μου θέμα "περιττού κλάδου".

Το μοναδικό θέμα, είναι ότι πρέπει ( στο μυαλό της κυβερνώσας ελίτ και της φοβισμένης κοινωνικής πλειοψηφίας που εκπροσωπεί) η χώρα να υλοποιήσει τις δεσμεύσεις της άμεσα χωρίς να πειράξει σημαντικά τους ρουσφετολογικούς πυρήνες των κομμάτων.
Δεν έχουν αυτοί ή η κοινωνία κάτι ιδιαίτερο εναντίον μας ( πλην της κλασσικής "Ελληναράδικης" νοοτροπίας που όλοι ξέρουμε). Απλά, δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.
Αυτοί, το έχουν καταλάβει πριν από το 2009 που τα σχεδίαζαν όλα αυτά.
Εμείς, καλό είναι να το καταλάβουμε έστω και στο παραπέντε.
Αλλιώς, το θεωρώ "ντροπή μας" ( συγνώμη για την έκφραση, καταλαβαίνετε πως το λέω) λόγω του ότι είμαστε επιστημονικός κλάδος.

Υ.Γ.3: Επειδή παρατηρώ "γκρίνια" εδώ γιατί "κάποιοι μας λένε τεμπέληδες", συνιστώ ψυχραιμία και κατανόηση, μια και είναι πολύ λογικό να μας θεωρεί "τεμπέλη" ένας άνθρωπος που δεν ξέρει το επάγγελμά μας ( λογικότατο μάλιστα, γιατί εδώ και 3,5 χρόνια το μόνο που ακούει για εμάς-μια και εμείς δεν αντιτάξαμε αντίλογο- είναι ότι "καθόμαστε 3 μήνες, και όταν δουλεύουμε , δουλεύουμε για 16-21 ώρες την βδομάδα").
Ψυχραιμία και κατανόηση λοιπόν, παράλληλα με ουσιαστική αυτοκριτική γύρω από το "γιατί δεν παράξαμε αντίλογο" ( έστω "για την τιμή των όπλων").
Η "κατακεραύνωση" όσων επισημαίνουν τα κοινωνικά αποτελέσματα της ανικανότητας του κλάδου να παράξει αντίλογο, πέραν του ότι είναι φαιδρά, δεν είναι και καθόλου μα καθόλου παραγωγικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 08:48:48 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #488 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:28:26 μμ »
@ΜΗΧΜΗΧ
Έλα μωρέ τώρα. Μικρός κλάδος είστε εσείς. Θα φάτε σουτ με τη μία. Θα δώσει τη μηχανολογία, ηλεκτρολογία, ηλεκτρονική στους Φυσικούς. Επίσης θα διώξει κάτι θεατρολόγους, μουσικούς, καλλιτεχνικούς κλπ θα τα δώσει στους φιλολόγους, θα διώξει και τους πληροφορικούς και θα κάνουν πληροφορική όλες οι άλλες ειδικότητες με πιστοποίηση στους υπολογιστές όποιος έχει, το ίδιο και τους ξενόγλωσσους, θα κάνει όποιος έχει προφίσενσυ. Και οι θεολογοι σουτ τα θρησκευτικά καταργούνται.  Είδατε; Μια χαρά δεν τα υπολόγισα; Πόσοι φεύγουν βρε παιδιά με το απίστευτης τελειότητας σχέδιό μου; Πιάνουμε το στόχο; Σώζει τη χώρα ο Mr κωλοτούμπας;

Εξελίσσω το συλλογισμό σου. Οικιακή οικονομία μπορούν να κάνουν οι νοικοκυρές (θα φτιάχνουν και καμιά ωραία τυροπιτούλα ή σπανακοπιτούλα να τρώμε κιόλας). Πρακτική αριθμητική στο δημοτικό (γιατί να μην τους πάρει και αυτούς η μπάλα;) θα κάνουν οι μανάβηδες ή οι χασάπηδες. Δημιουργικά μαθηματικά (μεταπτυχιακή ειδίκευση Αλογοσκούφη) θα κάνουν στο πανεπιστήμιο οι φοροφυγάδες. Θρησκευτικά, Ιστορία, Πατριδογνωσία, Φιλολογικά οι Χρυσαυγίτες (πατρίς, θρησκεία οικογένεια και... εγέρθητου), διαθεματική και πολυπολιτισμική προσέγγιση οι οικονομικοί μετανάστες. Πώς σου φαίνομαι;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #489 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:30:14 μμ »
Ωραία ας κάνουμε μια ήρεμη προσέγγιση χωρίς την ανάγκη εφημερίδων.
Μιλάμε για Βθμια σωστά;
Πόσοι έφυγαν με σύνταξιοδότηση;
3500*16 ώρες = 56.000 ώρες
Πόσοι αναπληρωτές ήταν πέρσι στην Βθμια;
Πόσοι θα γυρίσουν από μείωση αποσπάσεων;
Πόσο είναι το ωράριο +2 ωρες (για 70.000 σου βάζω εγώ) = 140.000 ώρες.
Πόσα σχολεία θα συρρικνωθούν για 25άρια τμήματα και παραπάνω
Πόσα σχολεία θα συγχωνευτούν ή θα καταργηθούν.
Ποιο είναι το νέο Λύκειο και νέο ΕΠΑΛ;
Σας είπε κανένας εδώ μέσα ότι οι 12.500 χιλιάδες θα προέρχοναι από εκπαιδευτικούς;;;
Αν διώξει π.χ. 300 ατομα έχει κάνει μια αρχή ναι ή όχι;
Εχει καταργηθεί η μονιμότητα ναι ή όχι;
Αν το θέμα είναι αν θα φύγω εγώ η ο άλλος οκ, προσωπικά δεν έχει νόημα να συνεχίσω την συζήτηση...

@ΜΗΧΜΗΧ

Διώχνει ΑΕΙ και κρατάει ΤΕΙ ή το αντίθετο. .Μην με προκαλείς λοιπόν...

Αν γινόταν θα γινόταν μάλλον το δεύτερο. :)

Κλείνει τα δημόσια σχολεία ,σου λέω εγώ και κρατάει τα ιδιωτικά.Καμιά οργανική.Κανένας κλάδος.

80000 λιγότεροι ΔΥ!!!


Είμαι ωραίος;Σας ανοίγω τα μάτια;Είμαι 100 χρόνια μπροστά;Σας αφυπνίζω;

Όχι φίλε μου. Μπουρδολόγος είμαι.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161041
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 427
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.