*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #504 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:17:09 μμ »
Πάντως στην απογευματινή εκπομπή για την παιδεία στην ΕΡΤ (θα την είδατε) ακούστηκε ότι υπάρχει ο παραλογισμός των 117 διαφορετικών ειδικοτήτων καθηγητών κι επομένως είναι ώρα να εξορθολογιστεί αυτό. Και φυσικά ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ δεν είχε, όπως πάντα, να πει κάτι για να υπερασπιστεί τους συναδέλφους που τον ανέδειξαν σ' αυτήν την θέση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:11:17 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #505 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:17:59 μμ »
@MHXMHX

Εξαρτάται με το τι θεωρείς εσύ σοβαρό και τι οι άλλοι.
Να σε ρωτήσω κάτι, αφού λέω μ...ς γιατί μου απαντάς;
Και γιατί ανησυχείς μήπως τα δει το Υπουργείο;
Επίσης εξήγησε μου αφού όλα αυτά σε αφήνουν αδιάφορο γιατί όταν κάποιος γράφει κάτι που δεν συμφωνείς εξαπολύεις επίθεση με ύβρεις;
Συνήθως βρίζω όταν κάτι με ενοχλεί...εσένα τι σε ενοχλει ή μήπως νοιάζεσαι τόσο άμα λέμε μπούρδες ενώ εσύ που ξέρεις τα πάντα φαντάζομαι γράφεις τα σωστά;

Πολύ ευχαρίστως.
Καταρχάς δε φοβάμαι εγώ μην τα δει το υπουργείο.Άλλος το είπε και μάλλον ειρωνικά αν δεν το κατάλαβες.

Εμένα με ενοχλεί η μιζέρια του κλάδου.Από τότε που άρχισε η κρίση αποφεύγω να μπω στο γραφείο. Ακούς αυτά που λέτε εσείς(για να μη νομίσεις πως τα ακούμε από 'σένα).

Αν βρεις να λέω πουθενά πως φοβάμαι ,θα αυτοδιαγραφώ αυτή τη στιγμή.


Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #506 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:20:19 μμ »
Η ολική κατάργηση κλάδων τεχνικών ειδικοτήτων είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο και έμμεσα το έχει πει τόσο ο υπουργός όσο και ο υφυπουργός. Ποιες ειδικότητες θα αφορά κανείς δεν μπορεί να ξέρει. Στο νέο τεχνολογικό λύκειο κάποιες ειδικότητες δεν θα υπάρχουν καθόλου. Επαγγελματική κατάρτιση σε αυτές θα παρέχεται από σχολές τύπου ΙΕΚ ή σαν τις παλιές παραδοσιακές μεταγυμνασιακές σχολές του ΟΑΕΔ είτε δημόσιες, είτε ιδιωτικές. 

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #507 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:21:50 μμ »
Πάντως στην απογευματινή εκπομπή για την παιδεία στην ΕΡΤ (θα την είδατε) ακούστηκε ότι υπάρχει ο παραλογισμός των 117 διαφορετικών ειδικοτήτων καθηγητών κι επομένως είναι ώρα να εξορθολογιστεί αυτό. Και φυσικά ο πρόεδρος της ΟΛΜΕ δεν είχε, όπως πάντα, να πει κάτι για να υπερασπιστεί τους συναδέλφους που τον ανέδειξαν σ' αυτήν την θέση.
Μήπως αντί να τρωγόμαστε μεταξύ μας, να συντονιστούμε εδώ τα μέλη του pde και πέρα από κόμματα και ιδεολογίες να κατεβάσουμε ένα ανεξάρτητο ψηφοδέλτιο στις επόμενες εκλογές της ΟΛΜΕ, κάποιους που θα υπερασπίζεται επάξια και χωρίς κομματικές γραμμές τις θέσεις του κλάδου; Αρκετός κόσμος μαζεύεται εδώ, κυρίως νέοι, μπορούμε να το επιχειρήσουμε πιστεύω. Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα; Κι ας πάει άπατη, τουλάχιστον να πούμε ότι κάναμε μια προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:11:17 »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #508 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:24:52 μμ »
Η ολική κατάργηση κλάδων τεχνικών ειδικοτήτων είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο και έμμεσα το έχει πει τόσο ο υπουργός όσο και ο υφυπουργός. Ποιες ειδικότητες θα αφορά κανείς δεν μπορεί να ξέρει. Στο νέο τεχνολογικό λύκειο κάποιες ειδικότητες δεν θα υπάρχουν καθόλου. Επαγγελματική κατάρτιση σε αυτές θα παρέχεται από σχολές τύπου ΙΕΚ ή σαν τις παλιές παραδοσιακές μεταγυμνασιακές σχολές του ΟΑΕΔ είτε δημόσιες, είτε ιδιωτικές.

Άλλο η κατάργηση κλάδου και άλλο μοιράζω τα μαθήματα σε άλλες ειδικότητες.Αν καταργηθεί ο κλα΄δος σημαίνει πως τα μαθήματα, για διάφορους λόγους,δε θεωρούν πως υπάρχει λόγος να διδάσκονται.Αν απ'την άλλη τα μαθήματα χρειάζονται,οι καταλληλότεροι για να τα διδάξουν είναι όσοι τα διδάσκουν αυτή τη στιγμή.

Γι'αυτό λέω πως άλλο πράγμα είναι η ενημέρωση, άλλο η εκτίμηση και άλλο η μελλοντολογία και η μπουρδολογία.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #509 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:26:34 μμ »
Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως. Μετανάστες και χρυσαυγίτες στο ίδιο σχολείο;;; Βλέπω να μένουν όρθιοι μόνο οι τοίχοι!
Ξέρεις, συνάδελφε, η λέξη 'μετανάστης' δε σημαίνει απαραίτητα... σκούρος! Υπάρχουν και ξανθοί μετανάστες, και δη Γερμανοί. Πώς το 'λεγε ο Αρτέμης; Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας, θέλουν το καλό μας! Ο λοχαγός Μύλλερ (συνήθως ο Λάκης Κομνηνός, λόγω ξανθής κώμης) αγαπάει την Ελλάδα. Σπούδασε ελληνικά στο πανεπιστήμιο (έπρεπε κάπως να δικαιολογηθεί ότι ο Λάκης μίλαγε ελληνικά με περαιώτικη προφορά).

http://www.youtube.com/watch?v=V9KkF7qql40
Εντάξει, ο Αρτέμης όλα τα λεφτά. Respect! Δες κι αυτό, all time classic:  ;D
http://www.youtube.com/watch?v=pFgMPEjGtpw

Δήμος Σταρένιος, respect! O έτερος μεγαλορουφιάνος του ελληνικού σινεμά! Δεν ξέρω αν το 'χεις υπόψη σου αλλά στο συγκεκριμένο έργο (που παίζει πάλι ο Λάκης Κομνηνός αλλά κάνει τον Κρητικό αντάρτη, παραδόξως) ο Σταρένιος ονομάζεται, είσαι έτοιμος; Φραγκίσκος ο Ζήτουλας και λέει τη θρυλικότερη ίσως ατάκα στην ιστορία του κινηματογραφικού.... χαφιεδισμού: "Πριν έρθουν οι Γερμανοί, ήμουν ο Φραγκίσκος ο Ζήτουλας. Τώρα είμαι... κάποιος!"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 09:29:00 μμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #510 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:28:21 μμ »
Μα ακριβώς τα νούμερα που γράφεις, σημαίνουν οτι η κυβέρνηση μπορεί ακόμα πιο εύκολα να εφαρμόσει τη διαθεσιμότητα σε μερικές χιλιάδες από εμάς.

Το δημοσίευμα λέει ότι οι μόνιμοι καθηγητές είναι 87.000 (λάθος), εσύ λες ότι είναι 83.000 (σωστό).

Το δημοσίευμα λέει ότι θα συνταξιοδοτηθούν 6.000 μόνιμοι καθηγητές ΚΑΙ δάσκαλοι (λίγο λάθος), εσύ λες ότι θα αποχωρήσουν 7.000 και θα πέσουμε από τις 83.000 στις 77.000. Πολύ λάθος (όχι μόνο αριθμητικό).

Τα νούμερα είναι αυτά που είναι (ευτυχώς ή δυστυχώς). Αν η κυβέρνηση είναι να εφαρμόσει τη διαθεσιμότητα σύμφωνα με τα νούμερα που γράφουμε εδώ μέσα, τότε να πούμε ότι του χρόνου στη Δευτεροβάθμια θα είναι ... 59.000, μήπως τους αλλάξει αυτό άποψη. :)

Είναι προφανές, από τα εναρκτήρια μηνύματα αυτού του νήματος, ότι συμφωνώ μαζί σου ότι η διαθεσιμότητα αφορά κυρίως κλάδους του χώρου που θα καλύπτει το Τεχνολογικό Λύκειο και δεν αναφέρθηκα τυχαία στους ΔΕ01 και ΤΕ01 (εκτιμώ ότι αυτοί μπορούν να έχουν πρόβλημα και χωρίς να καταργηθεί κανένα μάθημα).

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #511 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:30:49 μμ »
Εντάξει, ο Αρτέμης όλα τα λεφτά. Respect! Δες κι αυτό, all time classic:  ;D
http://www.youtube.com/watch?v=pFgMPEjGtpw
Δήμος Σταρένιος, respect! O έτερος μεγαλορουφιάνος του ελληνικού σινεμά! Δεν ξέρω αν το 'χεις υπόψη σου αλλά στο συγκεκριμένο έργο (που παίζει πάλι ο Λάκης Κομνηνός αλλά κάνει τον Κρητικό αντάρτη, παραδόξως) ο Σταρένιος ονομάζεται, είσαι έτοιμος; Φραγκίσκος ο Ζήτουλας και λέει τη θρυλικότερη ίσως ατάκα στην ιστορία του κινηματογραφικού.... χαφιεδισμού: "Πριν έρθουν οι Γερμανοί, ήμουν ο Φραγκίσκος ο Ζήτουλας. Τώρα είμαι... κάποιος!"
;D ;D ;D
Χμ, κάτι μου θυμίζει αυτό! Πριν έρθουν οι τροϊκανοί ήμουν ο Φώτης, το καλό παιδί της αριστεράς. Τώρα είμαι ... κάποιος! (Κυβέρνηση γαρ)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 11:04:05 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #512 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:31:01 μμ »
Στους 7.000 περιλαμβάνω συνταξιοδοτήσεις, μετατάξεις στην πρωτοβάθμια και μείωση του αριθμού των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #513 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:33:30 μμ »
Μα ακριβώς τα νούμερα που γράφεις, σημαίνουν οτι η κυβέρνηση μπορεί ακόμα πιο εύκολα να εφαρμόσει τη διαθεσιμότητα σε μερικές χιλιάδες από εμάς.

Το δημοσίευμα λέει ότι οι μόνιμοι καθηγητές είναι 87.000 (λάθος), εσύ λες ότι είναι 83.000 (σωστό).

Το δημοσίευμα λέει ότι θα συνταξιοδοτηθούν 6.000 μόνιμοι καθηγητές ΚΑΙ δάσκαλοι (λίγο λάθος), εσύ λες ότι θα αποχωρήσουν 7.000 και θα πέσουμε από τις 83.000 στις 77.000. Πολύ λάθος (όχι μόνο αριθμητικό).

Τα νούμερα είναι αυτά που είναι (ευτυχώς ή δυστυχώς). Αν η κυβέρνηση είναι να εφαρμόσει τη διαθεσιμότητα σύμφωνα με τα νούμερα που γράφουμε εδώ μέσα, τότε να πούμε ότι του χρόνου στη Δευτεροβάθμια θα είναι ... 59.000, μήπως τους αλλάξει αυτό άποψη. :)

Είναι προφανές, από τα εναρκτήρια μηνύματα αυτού του νήματος, ότι συμφωνώ μαζί σου ότι η διαθεσιμότητα αφορά κυρίως κλάδους του χώρου που θα καλύπτει το Τεχνολογικό Λύκειο και δεν αναφέρθηκα τυχαία στους ΔΕ01 και ΤΕ01 (εκτιμώ ότι αυτοί μπορούν να έχουν πρόβλημα και χωρίς να καταργηθεί κανένα μάθημα).


Πόσοι είναι αυτοί;Θέλω να πω , θα είναι ουσιαστική κίνηση ή συμβολική ,όπως είπε ο Σαμαράς;


Πάντως οι συνάδελφοι που γράφουν για διαθεσιμότητα και απολύσεις δε νομίζω να εννοούν τους ΔΕ και ΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #514 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:34:26 μμ »
Στους 7.000 περιλαμβάνω συνταξιοδοτήσεις, μετατάξεις στην πρωτοβάθμια και μείωση του αριθμού των αναπληρωτών.

Και από τους 83.000 μόνιμους πώς πέφτουμε στους 77.000; (κατ' εσέ)

Αφαιρείς από τους μόνιμους και αναπληρωτές;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #515 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:34:56 μμ »
@ΜΗΧΜΗΧ

το παρακάτω δικό σου είναι;



Εργασιακά / Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:36:57 μμ »
Παράθεση από: anixia στις Ιούνιος 11, 2013, 03:21:22 μμ

    Παράθεση από: guestteacher στις Ιούνιος 11, 2013, 03:16:55 μμ

        @black21

        Με ένα φόβο ότι ξεφεύγω από το θέμα και κουράζω μια μικρή απάντηση.
        Οπως αναφέρεις τα συγεκριμένα παραδείγματα ήταν σε άλλες εποχές. Το τι κερδίζεις δεν εξαρτάται πάντα από τον αγώνα που κάνεις (πρόσεχε δεν λέω να μην κάνεις αγώνα).
        Αυτό που λες κερδίσαμε και κερδίσαμε σκέψου μήπως κάποια πράγματα έγιναν για να φανεί ότι το Δημόσιο κοστίζει πολύ. Εξάλλου τότε τα παλικάρια είχαν και έδιναν (σάμπως ήταν από την τσέπη τους;). Από ότι φάνηκε κουμάντο με τα χρήματα μας έκαναν και λογαριασμό δεν έδιναν.
        Οσο για τα αίτια της μη αντίδρασης μας (ασχετα του αποτελέσματος) εδώ συμφωνούμε αλλά αν δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι τοτε το καλύτερο είναι να δεις τι μπορείς να κάνεις έστω και ατομικά για να την βγάλεις πέρα (σε όλα τα επίπεδα).
        Τώρα αν θες την άποψη μου σου λέω ξεκάθαρα δύσκολα θα απολυθούμε αλλά πολύ εύκολα θα αλλάξουμε δουλειά (εντος Δημοσίου). Και αν δεν γίνει τώρα θα γίνει σε βάθος 10ετιας το πολύ.
        Φίλε μου χωρίς παιδιά εκπαιδευτικοί δεν υπάρχουν....και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

        Δεν χρειάζεται να μου λες ότι μου τα λές με καλή διάθεση. είτε με καλή είτε με κακή τα σωστά μηνύματα τα λαμβάνω πολύ σοβαρά υπόψη. Δεν είμαι και με στην καλή χαρά και ο μήνας έχει 9. αλλά δεν βάζω και πλερέζες. Απλά το παλεύω. Καλό μεσημέρι.

    Ακριβως αυτο ειναι το σχεδιο συρρικνωση της Γενικης και αναπτυξη της Τεχνικης Εκπαιδευσης(και εκει με νεα ''κατευθυνση'')!!!!! Δεν θελουν απο την Ελλαδα αλλους....Επιστημονες!!!! ;) ::) 8)



Έτσι.Καλά κάνουν.Έχουμε πήξει στους επιστήμονες στη χώρα του μπουζουκιού και της φραπεδιάς στην παραλία.


Όλοι στην τεχνική εκπαίδευση για να φάνε τα παιδιά ψωμί αύριο.Όποιος θέλει να γίνει επιστήμονας ας πάει στο εξωτερικό να σπουδάσει.

Οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι είναι οι μαθηματικοί και οι φυσικοί του μέλλοντος στην εκπαίδευση!


Τα συμπεράσματα του forum...οσο για το αν είπες ότι με βλέπουν έχεις δίκιο δεν το είπες εσύ απλά είπες να μην παίζω τον προφήτη στον Υπουργό. Το να του λέω ποιες ειδικότητες θα βάλει; Δεν λέω μπουρδολογίες;
Μήπως πρέπει να πείσεις και τον Δ/ντη σου στο ΕΠΑΛ να πάτε όλα τα παιδάκια μηχανολόγους για να έχεις ώρες;;; Ή δεν ξέρουμε τι γίνεται;


ΥΓ. Γράψε ότι θες εγώ θα ασχοληθώ με τους άλλους...καλό βράδυ! Και επίσης μην βάζεις και θαυμαστικό όταν αναφέρεσαι σε Μηχανολόγους, εντελώς φιλικά καρφώνεσαι φίλε μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 09:38:39 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #516 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:36:44 μμ »
Πόσοι είναι αυτοί;Θέλω να πω , θα είναι ουσιαστική κίνηση ή συμβολική ,όπως είπε ο Σαμαράς;

Αναφέρθηκαν στα εναρκτήρια μηνύματα του νήματος:

"ΔΕ01: Απ' ότι έμαθα (επειδή ρώτησα ειδικά γι' αυτό) στο σύστημα plan.sch.gr δεν συμπληρώνονταν κενά/πλεονάσματα για τους ΔΕ01. Δεν είδα να προβληματιστεί κανένας γι' αυτό. Μιλάμε για έναν αριθμό ατόμων γύρω στους 300.

ΤΕ01 (περίπου 850) και άλλες ειδικότητες των ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ:..."

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #517 στις: Ιούνιος 16, 2013, 09:41:08 μμ »
guest, το πιστεύω αυτό.Πως πρέπει να ενισχυθεί η τεχνική εκπαίδευση και να μειωθούν οι θέσεις στα πανεπιστήμια. Αναφέρομαι στους μελλοντικούς φοιτητές και όχι φυσικά να φύγουν συνάδελφοι απ'τα σχολεία.

Τι σχέση έχει το παραπάνω με το θέμα;Δεν το κατάλαβες μάλλον...


Επίσης στις δύο τελευταίες προτάσεις σου,σε παρακαλώ να κάνεις καλύτερη σύνταξη γιατί δεν κατάλαβα τίποτα.


Υ.Γ.Να συμπληρώσω σ'αυτά που συμπλήρωσες.
Σε τι καρφώνομαι;Ότι είμαι μηχανολόγος;Δεν νομίζω να μην κατάλαβε κανείς.
Οι μηχανολόγοι δεν έχουν πρόβλημα με παιδιά.Είπες πως δουλεύεις σε ΕΠΑΛ. Δεν το ξέρεις;

Ασχολήσου με όποιον θες και όποιον νομίζεις πως σε παίρνει.Δε με απασχολεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 09:47:41 μμ από MHXMHX »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.