*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #574 στις: Ιούνιος 18, 2013, 12:44:43 πμ »
Το πλαίσιο για να γίνει η διαθεσιμότητα (κινητικότητα) των εκπαιδευτικών υφίσταται ήδη.

Για παράδειγμα, αν καταργηθούν τα μαθήματα που διδάσκει ένας κλάδος, τότε όλοι οι εκπαιδευτικοί αυτού του κλάδου τίθενται σε διαθεσιμότητα. Η καλή μας η κυβέρνηση, για να δείξει την "καλοσύνη" της, τους έχει δώσει με τον Ν. 4093/2012 τέσσερις επιλογές:

Ιδιαίτερη προσοχή στη 2η επιλογή:

"β) Να μετατάσσονται υποχρεωτικά ή να μεταφέρονται με μεταβολή της υπηρεσιακής τους σχέσης σε σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου κατά τη διαδικασία της προηγούμενης υποπαραγράφου για το συμφέρον και τις ανάγκες της υπηρεσίας και ιδίως για την καλύτερη αξιοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού. Με την έκδοση της πράξης μετάταξης ή μεταφοράς και μεταβολής της σχέσης εργασίας αίρεται αυτοδίκαια το καθεστώς της διαθεσιμότητας."

Οπότε, για να κάνω σύνδεση και με αυτό που ανέφερε ο Lasid, μπορεί μεν να συνεχίσει να διδάσκεται η κομμωτική σε ΙΕΚ κτλ. αλλά πλέον οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα μπορούν να "σουταριστούν" ανά πάσα στιγμή. Και κινητικότητα και ελαστικότητα. Δεν είναι, λοιπόν, ότι αλλάζει μόνο το όνομα.


Patreas,

για το παραπάνω που ανφερεις μήπως ισχύει μόνο για εργαζόμενους  σε Νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, κρατικές ή δημόσιες επιχειρήσεις και οργανισμούς, νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου που επιδιώκουν κοινωφελείς ή άλλους δημόσιους σκοπούς, καθώς και θυγατρικές εταιρείες; δηλαδή μόνο αν κάποιος δουλεύει ήδη ή μεταφερθεί εκεί μπορεί να γίνει αυτό και σε δεύτερη φάση μάλιστα;
Δεν νομίζω (εκτός και αν κάνω λάθος βέβαια) ότι κάποιος μόνιμος σε διαθεσιμότητα μπορεί άμεσα να προσληφθεί ως ΙΔΑΧ. Αν θέλεις κοίταξε το λίγο.

Ζ.2.2 "1. Μόνιμοι πολιτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, ανεξάρτητων αρχών, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. πρώτου και δεύτερου
βαθμού οι θέσεις των οποίων καταργούνται, τίθενται σε διαθεσιμότητα. Αν καταργούνται ορισμένες μόνο θέσεις του ίδιου κλάδου, οι υπάλληλοι που τίθενται σε διαθεσιμότητα προσδιορίζονται σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις (άρθρο 154 παρ. 2 Υπαλληλικού Κώδικα, άρθρο 158 παρ. 2 Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων). Οι υπάλληλοι αυτοί μπορεί κατά την διάρκεια της διαθεσιμότητάς τους:"

και ακολουθούν οι 4 επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:28 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #575 στις: Ιούνιος 18, 2013, 11:16:12 μμ »
Μέχρι τις 8 Ιουλίου πρέπει να δοθούν 12500 ονόματα υπαλλήλων που θα τεθούν σε διαθεσιμότητα. Από αυτά τα 5500 θα είναι από το υπουργείο παιδείας.

Μέχρι στιγμής δεν λέγεται τίποτα για το πως θα γίνει η διαδικασία και με ποια κριτήρια.

Και αυτό το λέω, γιατί δεν θεωρώ σωστό να έρχεται "ο ουρανός σφοντύλι" σε οποιονδήποτε.

Υ.Γ. Αν "δουλέψουν" κριτήρια αλά ΕΡΤ, θα ήταν αφέλεια να αναμένει ο οποιοσδήποτε από εμάς στήριξη ανάλογη με αυτήν που έλαβε η ΕΡΤ από πολιτικά κόμματα αλλά και πολίτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2013, 11:21:36 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #576 στις: Ιούνιος 19, 2013, 12:07:01 πμ »
Και αυτό το λέω, γιατί δεν θεωρώ σωστό να έρχεται "ο ουρανός σφοντύλι" σε οποιονδήποτε.
νομίζω ότι επί αυτού δεν χωρά καμιά δικαιολογία πλέον.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #577 στις: Ιούνιος 19, 2013, 12:26:01 πμ »
Προσοχή: Τα πλεονάσματα πιθανόν να αφορούν εκείνα που δόθηκαν από τις διευθύνσεις πριν από την διαδικασία των μεταθέσεων.
Τα συνολικά πλεονάσματα (με υπογραφή υφυπουργού) είναι γύρω στις 17500
Η ειδικότητα μου (Πληροφορική) είναι στην πιο δυσμενή θέση. Κρατηθείτε... 3400 πλεονάσματα!
Ακολουθούν Γυμναστές με 2200 περίπου, Γαλλικής και Αγγλικής με 1600 και 1500 αντίστοιχα. Γύρω στους 1000 οι φιλόλογοι, Γερμανικής 800, Φυσικής 680 και πάει λέγοντας.

Ας καθίσουμε λίγο ακόμη στον καναπέ. Κρατάει ακόμη έως να βουλιάξουμε μέχρι το πάτωμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2013, 01:31:34 πμ από black21 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:28 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #578 στις: Ιούνιος 19, 2013, 12:43:19 πμ »
Συνάδελφε, υπάρχει κάπου αυτό το έγγραφο υπογεγραμμένο; Μπορείς να το παραθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #579 στις: Ιούνιος 19, 2013, 12:44:59 πμ »
Λοιπόν...

Τα συνολικά πλεονάσματα (με υπογραφή υφυπουργού) είναι γύρω στις 17500 (όχι 31000, το διόρθωσα, λάθος στον άθροισμα)
Η ειδικότητα μου (Πληροφορική) είναι στην πιο δυσμενή θέση. Κρατηθείτε... 3400 πλεονάσματα!
Ακολουθούν Γυμναστές με 2200 περίπου, Γαλλικής και Αγγλικής με 1600 και 1500 αντίστοιχα. Γύρω στους 1000 οι φιλόλογοι, Γερμανικής 800, Φυσικής 680 και πάει λέγοντας.

Ας καθίσουμε λίγο ακόμη στον καναπέ. Κρατάει ακόμη έως να βουλιάξουμε μέχρι το πάτωμα.

Και αν δεν μπορείς να το παραθέσεις, μήπως μπορείς απλά να γράψεις και .... παρακάτω; Δηλαδή και για τις άλλες ειδικότητες;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2013, 12:59:47 πμ από black21 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #581 στις: Ιούνιος 19, 2013, 01:08:56 πμ »
@black21

Αυτό το αρχείο μήπως είναι η είσοδος στο πρόγραμμα που έτρεξε για τις μεταθέσεις;
δηλαδή ναι μεν χρήσιμο για τις μεταθέσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ αλλά όχι με σκοπό την κινητικότητα μιας και αγνοεί ένα σωρό παραμέτρους.
Ερωτηση κάνω...αν ξέρεις περισσότερα πες μας έστω και περιγραφικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2013, 01:11:32 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #582 στις: Ιούνιος 19, 2013, 01:10:28 πμ »
@black21

Αυτό το αρχείο μήπως είναι η είσοδος στο πρόγραμμα που έτρεξε για τις μεταθέσεις;

Δεν το ξέρω αυτό.
Ποιά η διαφορά;
Αντί να είναι 3400 τα κενά θα είναι 3200;
:)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #583 στις: Ιούνιος 19, 2013, 01:13:41 πμ »
δεν ξέρω από 3400 αν θα είναι 3200.
Αλλά από 3400 άμα είναι 1500 αμα καλυφθεί μόνο η βθμια έχει διαφορά.

ΥΓ. Ασχετο - μου αρέσει πάντως που μου την είπατε για τις κομμώτριες. 200 κενά βγάζει...Μέχρι και προσλήψεις κάνει άμα θέλει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2013, 01:16:06 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #584 στις: Ιούνιος 19, 2013, 01:16:11 πμ »
Όντως το νούμερο προκαλεί ανατριχίλα! Παρ' όλα αυτά, αν κρίνω από τα πλεονάσματα στον κλάδο μου (ΠΕ06), στην περιοχή που ανήκω (Α' Πειραιά), είναι περίπου τα ίδια με πέρυσι, παρά την αύξηση ωραρίου, τις συγχωνεύσεις και τη θρυλούμενη ευλαβική τήρηση του 25 μαθητές ανά τάξη. Μπορεί κάποιος από όσους είναι μέσα στο φόρουμ να επιβεβαιώσει ότι ισχύει το ίδιο και για τη δική του ειδικότητα ή παρατηρείτε ραγδαίες αυξήσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2013, 01:21:18 πμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #585 στις: Ιούνιος 19, 2013, 01:18:19 πμ »
@nikitas

Από αυτά που ακούγονταν στο Νομό μου βλέπω λιγότερα να εμφανίζονται σε κάποιες ειδικότητες. Μιλάω για περισσεύματα. Οπότε δεν ξέρω τι πληροφορίες περιλαμβάνει ακριβώς αυτό το αρχείο. Πιθανολογώ ότι είναι αρχείο εισόδου για να τρέξει το πρόγραμμα των μεταθέσεων. είναι ίδια μέρα αν δεν κάνω λάθος που ανακοινώθηκαν οι μεταθέσεις σε μορφή excel.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #586 στις: Ιούνιος 19, 2013, 01:18:39 πμ »
δεν ξέρω από 3400 αν θα είναι 3200.
Αλλά από 3400 άμα είναι 1500 αμα καλυφθεί μόνο η βθμια έχει διαφορά.

ΥΓ. Ασχετο - μου αρέσει πάντως που μου την είπατε για τις κομμώτριες. 200 κενά βγάζει...Μέχρι και προσλήψεις κάνει άμα θέλει...

Φίλε, ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουνα κι εγώ! Είδες ζήτηση οι κομμώτριες; Μήπως ν' αλλάξουμε ειδικότητα; Να κάνουμε κάνα μερεμετάκι, να σπάσουμε λίγο τη μεσούλα και να τσακίσουμε και τη φωνούλα;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #587 στις: Ιούνιος 19, 2013, 01:20:24 πμ »
Αμα τα κάνεις όλα αυτά υπάρχει λόγος να μείνεις στην εκπαίδευση για 700-800;
Που πάει το παλικάρι; Τορίνο;  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160719
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.