*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4816 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:12:40 μμ »

Τι αλλάζει στον προσδιορισμό των κενών και τις μετατάξεις εκπαιδευτικών;

http://www.gdimitrakopoulos.gr/files/enimerosi_25_7.pdf

Για τις υποχρεωτικές μετατάξεις γράφει ότι καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να υποβάλλουν αίτηση. Αν δε συμπληρωθούν οι θέσεις, πώς θα αξιολογηθούν όλοι οι εκπαιδευτικοί του κλάδου χωρίς να υποβάλλουν αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:33:00 »

Αποσυνδεδεμένος mpanania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4817 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:21:18 μμ »
πρεπει να συσπειρωθουμε να κινηθουμε ομαδικα οσο προλαβαινουμε...αν ειμαστε πολλοι το κοστος θα ειναι περιορισμενο και θα μας παρουν υποψη... :'(

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4818 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:23:04 μμ »
για την πληρότητα της ενημέρωσης, ε δε διαβάζουν όλοι όλες τις προηγούμενες σελίδες ;)
ένα συγκεντρωτικό ποτέ δε βλάπτει (τουλάχιστον εδώ δεν έχουμε ανούσιες καταγγελίες τύπου ΟΛΜΕ)

Μπράβο, silkcut, ειλικρινά. Γράφεις πράγματα που έχεις ξαναγράψει, καθήκον ανιαρό, μόνο και μόνο για να ενημερώσεις τους συναδέλφους. Αυτό θα πει ευσυνειδησία και αλληλεγγύη.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4819 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:23:22 μμ »


Κάτι αναφέρθηκε για το ότι ΔΕΝ αρκεί η κατάργηση της οργανικής, για να απολυθεί μόνιμος δημόσιος υπάλληλος, αλλά πρέπει να τον απολύσει και πειθαρχικό συμβούλιο...!!!
όχι πειθαρχικό, για υπηρεσιακό συμβούλιο μίλησε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:33:00 »

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4820 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:23:44 μμ »

Η αξιολόγηση, ΑΝ γίνει μέσα στα χρονικά πλαίσια τα κανονικά θα αρχίσει τον Φεβρουάριο-Μάρτιο...Κια θα είναι γι αυτούς που αλλάζουν φέτος βαθμό...

Εμένα κάτι μου λέει, ότι δεν πρόκειται να γίνει , διότι θα κοστίσει πολλά εκατομύρια η προαγωγή τόσων χιλιάδων εκπ/κών ή αν γίνει θα είναι τέτοιο μπάχαλο και φαρσοκωμωδία, που θα γελάει ο κόσμος...!!!

’λλωστε στο χέρι μας είναι να την καταργήσουμε...ΑΝ όλοι μαζί τους γράψουμε κανονικά...!!! ;)
Πώς θα την καταργήσουμε δηλαδή; Θα πώ, για παράδειγμα, στο διευθυντή μου "δεν επιθυμώ να μου κάνεις έκθεση αξιολόγησης"; Ή μήπως θα δηλώσω στο σχολικό σύμβουλο που θα έρθει στο σχολείο μου ότι "δεν σε δέχομαι στην τάξη";

Συνάδελφοι είναι ντροπή να μην δεχόμαστε την αξιόλογηση...την έχουμε δαιμονοποιήσει δίχως λόγο...δηλ. τί ακριβώς νομίζετε ότι θα γίνει αν κάνεις το μάθημά σου σωστά? Θέλω πραγματικά κάποιος να μου το αναλύσει αυτό...Υποτίθεται ότι θα βγουν κάποιοι στόχοι που θα ναι υπό αξιολόγηση..και κάποια στιγμή μια μέρα θα έλθει ο σύμβουλός σου να παρακολουθήσει το μάθημα..(όπως έγινε φέτος στο Δημοτικό που ήμουν Ολοήμερο)....και μάλιστα η δασκάλα στην οποία ήλθε ο Σύμβουλος μου είπε χαρακτηριστικά "Ευτυχώς που ο Κωστάκης και ο Πετράκης ήταν αρκετά ανήσυχοι και υπερκινητικοί ώστε να φανούν ακριβώς τα προβλήματα στην εκπαιδευτική διαδικασία.......’ψογη αντιμετώπιση κατά την άποψή μου!
Ας σταματήσουμε να έχουμε χαμηλή αυτοεκτίμηση σε αυτό που κάνουμε...ας βγούμε μπροστά με αυτοπεποίθηση...δεν αντέχω άλλο να ακούω ποιός θα με αξιολογήσει..ο συμβουλός μου θα το κάνει..σιγά τα αβγά!

Αποσυνδεδεμένος o_kanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4821 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:27:50 μμ »
Οταν ακουσα πριν μερικα χρονια για το ΔΝΤ και την 'βοηθεια' που προσφερε στην Ρουμανια,
θυμαμαι με ειχε σοκαρει το γεγονος οτι το πρωτο μετρο που πηρε ηταν η απολυση 100.000 δημοσιων υπαλληλων.
 Τωρα τα ζω ..... δυστυχως και τα χειροτερα ερχονται!

Κι εδώ το πρώτο μέτρο που πάρθηκε ήταν "απολύσεις". Το είπαν εύσχημα ενιαίο μισθολόγιο και δε μας πολυκακοφάνηκε. 30% (μ.ο.) μείωση αποδοχών για 700.000 δημόσιους υπάλληλους ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ δημοσιονομικά με 200.000 απολύσεις,  μια κι έξω. Το ταμπού έχει σπάσει εδώ και καιρό. Τα χειρότερα, όπως λες, έπονται …

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4822 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:29:31 μμ »
να κινηθουμε ομαδικα ολοι μαζι υπο την αιγιδα της ολμε!να πιεσουμε σ αυτη την κατευθυνση :'(
δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά οσάκις στο παρελθόν προέκυψε η ανάγκη ομαδικής προσφυγής συναδέλφων, αυτή έγινε χωρίς τη συμμετοχή (συνδρομή) της ΟΛΜΕ, η ΟΛΜΕ έχει αποδείξει ότι αναλώνεται στην υπεράσπιση των συμφερόντων των συνδικαλιστικοπατέρων , παρόλο που άλλα ισχυρίζεται στα δελτία τύπου που εκδίδει, η δε ΟΛΤΕΕ έχει αντιπαλότητα με την ΟΛΜΕ γιατί θεωρεί ότι το υπουργείο δεν την αντιμετωπίζει ισότιμα (γνώμη μου πάντα) :-[

Έπρεπε να είχατε συμβουλευθεί δικηγόρο ώστε να έχει ετοιμάσει τις ανάλογες νομικές κινήσεις.Αυτό ισχύει για όλους μας. Είτε ατομικά ο καθένας είτε ομαδικά πρέπει να δράσουμε.Με τις πορείες και το πληκτρολόγιο δεν φτάνει. Μπορείτε να κινηθείτε και προς την πλευρά της ΟΛΜΕ και ομαδικά αλλά και ατομικά.Χρειάζεται κάποιος δικηγόρος ειδικευμένος στο διοικητικό-δημοσιουπαλληλικό δίκαιο.Χρειάζεται ψάξιμο και προσοχή( υπάρχουν άσχετοι δικηγόροι,κακοί δικηγόροι, απατεώνες δικηγόροι, πουλημένοι δικηγόροι, αλλά και καλοί).Ας πούμε δικηγόροι που έχουν πετύχει δικαίωση συμβασιούχων. Δεν είναι δυνατόν συμβασιούχοι να εργάζονται ως μόνιμοι και μόνιμοι εκπαιδευτικοί να απολύονται.

Αποσυνδεδεμένος mpanania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4823 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:33:44 μμ »
δικιο εχεις
γιαυτο λεω να οργανωθουμε...εχουμε 3 μηνες περιθωριο....οσοι επιθυμουν να το δηλωσουν :-[

διαφορετικα αντιμετωπιζεται καποιος μονος, διαφορετικα αν ειναι 1000 ή 2000!
εννοειται οτι υπαρχουν και δικηγοροι απατεωνες που πουλανε φρουδες ελπιδες αλλα αν δεν κανουμε και κατι ειμαστε χαμενοι :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2013, 10:35:47 μμ από mpanania »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4824 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:34:55 μμ »
Συνάδελφοι είναι ντροπή να μην δεχόμαστε την αξιόλογηση...την έχουμε δαιμονοποιήσει δίχως λόγο...δηλ. τί ακριβώς νομίζετε ότι θα γίνει αν κάνεις το μάθημά σου σωστά? Θέλω πραγματικά κάποιος να μου το αναλύσει αυτό...Υποτίθεται ότι θα βγουν κάποιοι στόχοι που θα ναι υπό αξιολόγηση..και κάποια στιγμή μια μέρα θα έλθει ο σύμβουλός σου να παρακολουθήσει το μάθημα..(όπως έγινε φέτος στο Δημοτικό που ήμουν Ολοήμερο)....και μάλιστα η δασκάλα στην οποία ήλθε ο Σύμβουλος μου είπε χαρακτηριστικά "Ευτυχώς που ο Κωστάκης και ο Πετράκης ήταν αρκετά ανήσυχοι και υπερκινητικοί ώστε να φανούν ακριβώς τα προβλήματα στην εκπαιδευτική διαδικασία.......’ψογη αντιμετώπιση κατά την άποψή μου!
Ας σταματήσουμε να έχουμε χαμηλή αυτοεκτίμηση σε αυτό που κάνουμε...ας βγούμε μπροστά με αυτοπεποίθηση...δεν αντέχω άλλο να ακούω ποιός θα με αξιολογήσει..ο συμβουλός μου θα το κάνει..σιγά τα αβγά!

Έχεις δίκιο σε πολλά από όσα λες. Η αξιολόγηση κανονικά είναι μέσο (αυτο)βελτίωσης του εκπαιδευτικού. Και φυσικά δε μπορεί να έχει τιμωρητικό χαρακτήρα, αλλά επιμορφωτικό. Παρ' όλα αυτά, μην αδικείς κάποιους συναδέλφους που δείχνουν να νιώθουν άβολα στην προοπτική της αξιολόγησης. Η εφιαλτική κατάσταση που βιώνουμε στη χώρα τα τελευταία 4 χρόνια και η απειλή της απόλυσης, που κρέμεται σαν δαμόκλειος σπάθη πάνω απ' το σβέρκο μας, καθιστούν την αντίδραση, αν όχι φυσιολογική, σίγουρα κατανοητή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 09:47:27 πμ από Stelios »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4825 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:39:56 μμ »

Τι αλλάζει στον προσδιορισμό των κενών και τις μετατάξεις εκπαιδευτικών;

http://www.gdimitrakopoulos.gr/files/enimerosi_25_7.pdf

Για τις υποχρεωτικές μετατάξεις γράφει ότι καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να υποβάλλουν αίτηση. Αν δε συμπληρωθούν οι θέσεις, πώς θα αξιολογηθούν όλοι οι εκπαιδευτικοί του κλάδου χωρίς να υποβάλλουν αίτηση;
Kατι μου βρωμαει εμενα εδω , δε μου το βγαζεις απο το μυαλο!!
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4826 στις: Ιούλιος 25, 2013, 10:53:28 μμ »
χωρίς ίντερνετ εδώ και αρκετές μερες και με περιορισμένη προσβαση τώρα μέσω του υπολογιστή ενός φίλου εκτός που όλα όσα συμβαίνουν είναι αδιανόητα έχω να σας πω το εξής :
εδώ και δυο βδομάδες που είμαι σε άδεια έχω δει και έχω μιλήσει με έναν μεγάλο αριθμο κόσμου ο οποίος ΟΛΟΣ ΜΑ ΟΛΟΣ αγνοεί παντελώς το θέμα της διαθεσιμότητας των εκπαιδευτικών!!!!!!!!!!!!!!!! Ήξεραν για τους δημοτικούς αστυνομικους και τους σχολικούς φύλακες αλλά ουδείς είχε ακούσει κάτι για εκπαιδευτικούς. Το παιχνίδι που παίζουν τα ΜΜΕ ειναι αδυσώπητο, ύπουλο και ανήθικο.
Ας αφήσουμε λοιπον τα εκπαιδευτικά fora που τα λέμε μεταξύ μας και -ω του θαύματος - συμφωνουμε , και ας μπούμε δυναμικά όλοι μας σε real.gr  newsit.gr nea.gr  vima.gr  ακόμα και σε newsbeast.gr ή όπου αλλού γιατι αυτά που γράφουμε εδώ πρέπει να ακουστούν παντού. Ο κόσμος δεν έχει ιδέα τι γίνεται και αυτό ειναι εντυπωσιακό- με την κακή έννοια!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4827 στις: Ιούλιος 25, 2013, 11:01:14 μμ »
Συνάδελφοι είναι ντροπή να μην δεχόμαστε την αξιόλογηση...την έχουμε δαιμονοποιήσει δίχως λόγο...δηλ. τί ακριβώς νομίζετε ότι θα γίνει αν κάνεις το μάθημά σου σωστά? Θέλω πραγματικά κάποιος να μου το αναλύσει αυτό...Υποτίθεται ότι θα βγουν κάποιοι στόχοι που θα ναι υπό αξιολόγηση..και κάποια στιγμή μια μέρα θα έλθει ο σύμβουλός σου να παρακολουθήσει το μάθημα..(όπως έγινε φέτος στο Δημοτικό που ήμουν Ολοήμερο)....και μάλιστα η δασκάλα στην οποία ήλθε ο Σύμβουλος μου είπε χαρακτηριστικά "Ευτυχώς που ο Κωστάκης και ο Πετράκης ήταν αρκετά ανήσυχοι και υπερκινητικοί ώστε να φανούν ακριβώς τα προβλήματα στην εκπαιδευτική διαδικασία.......’ψογη αντιμετώπιση κατά την άποψή μου!
Ας σταματήσουμε να έχουμε χαμηλή αυτοεκτίμηση σε αυτό που κάνουμε...ας βγούμε μπροστά με αυτοπεποίθηση...δεν αντέχω άλλο να ακούω ποιός θα με αξιολογήσει..ο συμβουλός μου θα το κάνει..σιγά τα αβγά!

ο μοναδικός σκοπός που μπήκε η αξιολόγηση από τη διαμαντοπούλου και συνεχίζεται απο τους τωρινούς καραγκιόζηδες είναι:
1) ΟΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ
2) ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΈΣ ΣΧΕΣΕΙΣ

δέχομαι να αξιολογηθώ μόνο απο επιτροπή του εξωτερικού στη μπανανία που λέγεται Ελλάδα
όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιώμαστε.

Αποσυνδεδεμένος leonidass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4828 στις: Ιούλιος 25, 2013, 11:09:08 μμ »
Επίσης κρίνοντας από μακρια τα τελευταία γεγονότα ένα έχω να πω γσχετικά με τους ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΥΣ συναδέλφους.

Είμαι σίγουρος οτι καθένας τους και καθώς θα περνούν οι μήνες ολοένα και περισσότεροι που θα ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ, όταν βλέπουν στο δρόμο υπουργούς - διευθυντές - συνδικαλιστές - αιρετούς γενικά ανθρώπους που είχαν τη δυνατότητα να ορθώσουν ανάστημα στις εξελίξεις θα σπεύδουν να  τους σφίξουν το χέρι και να τους ευχαριστούν για τις ενδεδειγμένες ενέργειες και πρωτοβουλίες τους.

Οι απολυμένοι  απλά δώστε αριθμό λογαριασμού.
2000 στους 80000 σημαίνει κάθε ευρώ που δίνουμε αντιστοιχεί σε 80 ευρώ στους συναδέλφους.

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4829 στις: Ιούλιος 25, 2013, 11:11:58 μμ »
Αντισυνταγματική η διαθεσιμότητα, κρίνουν τέσσερα δικαστήρια - Ειδήσεις - Ελλάδα - in.gr
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231244148


Αθήνα
Η διαθεσιμότητα που προβλέπει ο Νόμος 4092/2012 παραβιάζει τόσο το Σύνταγμα όσο και τον Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Χάρτη, αποφάνθηκαν με επτά αποφάσεις τους τέσσερα μονομελή πρωτοδικεία από διαφορετικές περιοχές της χώρας -Χίος, Ρέθυμνο, Ξάνθη και Μεσολόγγι.

Η διαθεσιμότητα, έκριναν οι δικαστές, προσβάλλει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια η οποία προστατεύεται από το άρθρο 2 του Συντάγματος, και αυτό γιατί, ανεξάρτητα της αποτελεσματικότητας του μέτρου, οι θιγόμενοι εργαζόμενοι θυσιάζονται χάριν των οικονομικών στόχων της κυβέρνησης και της περιστολής των κρατικών δαπανών, ενώ προσβάλλεται βάναυσα και η προσωπικότητά τους, καθώς τους στερείται το δικαίωμα να εργαστούν.

Ακόμα, παρόλο που οι εργαζόμενοι που τίθενται σε διαθεσιμότητα θα αμείβονται με το 75% των αποδοχών τους, οι δικαστές κρίνουν ότι το μέτρο θέτει σε κίνδυνο την αξιοπρεπή διαβίωση των εργαζόμενων και των οικογενειών τους, δεδομένου ότι έχουν ήδη υποστεί δραματικές μειώσεις

Η διαθεσιμότητα κρίθηκε επίσης ότι παραβιάζει το άρθρο 4 του Συντάγματος, καθώς το μέτρο επιβαρύνει δυσανάλογα ορισμένες κατηγορίες πολιτών, οι οποίοι έχουν ήδη πληγεί από προηγούμενα μέτρα, με μοναδικό κριτήριο την ειδικότητα και το αντικείμενο εργασίας τους.

Οι δικαστές επισημαίνουν επίσης ότι το μέτρο της διαθεσιμότητας του Ν. 4093/2012 «πιθανολογείται σφόδρα» ότι θα οδηγήσει τελικά σε απόλυση των εργαζομένων που θίγονται.

Επιπλέον η διαθεσιμότητα -σύμφωνα πάντα με τις δικαστικές αποφάσεις- παραβιάζει το δικαίωμα για δίκαιη αμοιβή που καθιερώνει το άρθρο 4 του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Χάρτη, αφού οι αποδοχές όσων τίθενται σε διαθεσιμότητα υπολείπονται του ορίου της φτώχειας.

Για τον ίδιο λόγο παραβιάζεται και το άρθρο 22 του Συντάγματος, όπως επίσης και η αρχή της μη διάκρισης, καθώς οι εργαζόμενοι τίθενται σε διαθεσιμότητα με μοναδικό κριτήριο την κατηγορία και τον κλάδο, χωρίς επαρκή αιτιολογία, ενώ το κριτήριο που χρησιμοποιείται, δηλαδή η μη τήρηση της διαδικασίας του ΑΣΕΠ, είναι εντελώς προσχηματικό.

Επιπλέον, οι διατάξεις του Ν. 4093/2012 για τη διαθεσιμότητα αντιστρατεύονται ευθέως και τις συνταγματικές αρχές της αναλογικότητας (άρθρο 25 του Συντάγματος), της αξιοκρατίας (άρθρο 103 του Συντάγματος) και της ορθολογικής διάρθρωσης των υπηρεσιών του Δημοσίου. Και αυτό, γιατί η επιλογή των εργαζομένων που τίθενται σε τέτοια κατάσταση δεν γίνεται βάσει αντικειμενικών κριτηρίων (υπηρεσιακών και κοινωνικών, προσόντων, βάσει των ικανοτήτων, της απόδοσης, της αρχαιότητας, της ηλικίας, της οικογενειακής και της οικονομικής κατάστασης των εργαζομένων), ούτε όμως λαμβάνονται υπ' όψη κριτήρια που συνάπτονται με την προσωπική αξία και την ικανότητα των ενδιαφερομένων.

Επιπλέον, σημειώνεται στις δικαστικές αποφάσεις, η κατάργηση των οργανικών θέσεων δεν πραγματοποιείται στη βάση ολοκληρωμένης μελέτης αναδιάρθρωσης των δημοσίων υπηρεσιών, αλλά στηρίζεται στο τυχαίο κριτήριο της κατάληψης θέσεων συγκεκριμένων ειδικοτήτων και κατηγοριών, χωρίς να λαμβάνονται υπ' όψη οι συγκεκριμένες ανάγκες της καθεμιάς υπηρεσίας ή φορέα. Θεωρείται δηλαδή «εκ προοιμίου βέβαιο» ότι οι υπηρεσίες που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής των διατάξεων του Ν. 4093/2012 δεν χρειάζονται τις υπηρεσίες αυτών των ειδικοτήτων, μολονότι δεν έχει συνταχθεί σχετικό οργανόγραμμα στη βάση των πραγματικώναναγκών τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 09:50:13 πμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160716
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.