*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391056 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5936 στις: Αύγουστος 04, 2013, 01:25:15 πμ »
Ο τρόπος διορισμού στην εκπαίδευση ήταν μία ειδική αφού υπήρχε μία αλληλοτροφοδοσία ανάμεσα στις διάφορες κατηγορίες η οποία δε νομίζω ότι συναντάται σε κανένα άλλο κλάδο του δημοσίου. Ο ΑΣΕΠίτης χρησιμοποιούσε την προϋπηρεσία του για να ανέβει θέσεις στον πίνακα διοριστέων και ο αναπληρωτής την επιτυχία στον ΑΣΕΠ για να γράψει προϋπηρεσία και να διοριστεί από τον πίνακα του 40% ή το 24μηνο. Δεν πρόκειται λοιπόν ούτε για καθαρό ΑΣΕΠ, ούτε για απλή μονιμοποίηση συμβασιούχων με τον τρόπο που συναντάμε σε άλλους κλάδους. Για το λόγο αυτό δε μπορεί να αποτελέσει και κριτήριο διαθεσιμότητας, ότι και αν ακούγεται ή γράφεται από πολιτικούς, δημοσιογράφους, δικηγόρους που ψάχνουν πελατεία, κλπ. Τα δημοσιεύματα λογικά αφορούν γενικά το δημόσιο και όχι την εκπαίδευση της οποίας το σύστημα διορισμών καθοριζόταν από ειδικότερους νόμους και διατάξεις οι οποίοι υπερισχύουν των γενικών.

Όσο για το ηθικό του ζητήματος έχει καταντήσει φαιδρό να συζητάμε τα ίδια πράγματα εδώ και τόσα χρόνια. Κανένας δε δικαιούται να το παίζει αδικημένος τη στιγμή που οι κανόνες ήταν δεδομένοι και γνωστοί. Άντεχες το διάβασμα, το άγχος, τα ξενύχτια και ήθελες να επιταχύνεις το διορισμό σου; Έγραφες ΑΣΕΠ. Άντεχες την τουρνέ στην επαρχεία; ήσουν άνθρωπος της υπομονής και προτιμούσες να μαζεύεις σπυρί-σπυρί την προϋπηρεσία; Επέλεγες να διοριστείς από τον πίνακα. Πολλές φορές το κυνηγούσες με όλους τους τρόπους και το ποιος τελικά θα κάτσει ήταν απλά θέμα τύχης.

 Μπραβο svoura. Η σωστότερη τοποθέτηση που διάβασα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:49:00 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5937 στις: Αύγουστος 04, 2013, 02:07:48 πμ »
Μία πρόχειρη ματιά σε γεγονότα του παρελθόντος... ένα μικρό δείγμα...
http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=101&cm_prdid=2763...
http://www.skai.gr/news/greece/article/5094/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD/...
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=102... κάθε είδους σχολιασμός θα είναι σεβαστός... απλά για να μην λένε ότι οι Έλληνες έχουν αδύνατη μνήμη... γιατί κατά πως φαίνεται μόνον οι πολιτικοί δεν ξεχνούν τι έχει παιχτεί... οι πολίτες προσπαθούν να το ξεχάσουν...αλλά?... the party is over...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5938 στις: Αύγουστος 04, 2013, 06:41:12 πμ »
 The party is over! Κάποτε έπρεπε κι αυτό να γίνει!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5939 στις: Αύγουστος 04, 2013, 07:47:53 πμ »
Όσο για το ηθικό του ζητήματος έχει καταντήσει φαιδρό να συζητάμε τα ίδια πράγματα εδώ και τόσα χρόνια. Κανένας δε δικαιούται να το παίζει αδικημένος τη στιγμή που οι κανόνες ήταν δεδομένοι και γνωστοί. Άντεχες το διάβασμα, το άγχος, τα ξενύχτια και ήθελες να επιταχύνεις το διορισμό σου; Έγραφες ΑΣΕΠ. Άντεχες την τουρνέ στην επαρχεία; ήσουν άνθρωπος της υπομονής και προτιμούσες να μαζεύεις σπυρί-σπυρί την προϋπηρεσία; Επέλεγες να διοριστείς από τον πίνακα. Πολλές φορές το κυνηγούσες με όλους τους τρόπους και το ποιος τελικά θα κάτσει ήταν απλά θέμα τύχης.
Αυτά που γράφεις, βέβαια,  ισχύουν από τότε που έγινε ο πρώτος διαγωνισμός ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς. Όμως ένα μεγάλο μέρος των υπηρετούντων σήμερα εκπαιδευτικών διορίστηκε πριν το 98 με επετηρίδα, καθώς δεν υπήρχε άλλο σύστημα διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:49:00 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5940 στις: Αύγουστος 04, 2013, 08:31:41 πμ »
Aν με ελεγαν Κουλη μητσοτακη και αντι για δημόσιο σχολείο αποφοιτούσα απο το κολλέγιο Αθηνών  και στη συνέχεια αντί για πανεπιστήμια στην ελλάδα σπούδαζα στο Χαρβαρντ, όπως και η αγαπημένη μου αδελφούλα αντι για ελληνικά δημόσια σχολεία προτιμούσε τη Γερμανικη σχολη αθηνων και μετα πανεπιστημιο στο Μοναχο......

Αν λοιπόν  από καθαρή σύμπτωση  τυχαινε ο προπάππος μου Κωνσταντίνος Μητσοτάκης (1845 – 1898) να είναι πολιτικός,ο παππούς μου   Κυριάκος Μητσοτάκης (1883 – 1944), βουλευτής και υπουργός , ο θείος μου Κυριάκος Βιρβιδάκης βουλευτής και δήμαρχος ΧΑνίων,  ο πατέρας μου Κωνσταντίνος Μητσοτάκης (1918), πρωθυπουργός, η αδελφή μου Ντόρα Μητσοτάκη βουλευτής,  υπουργός και  δήμαρχος Αθηναίων, ο συγχωρεμένος γαμπρός μου Παύλος Μπακογιάννης, βουλευτής, ο ανηψιός μου Κώστας Μπακογιάννης, δήμαρχος Καρπενησίου....

 ( θυμάμαι τα ...δύσκολα χρόνια στο Κολλέγιο, το Χαρβαρντ  για σπουδές , τον ξενιτεμό για δουλειά στο Chase Investment Bank στο Λονδίνο,  τις σπουδές στη συνεχεια  στο  Stanford  για Masters, άντε πάλι μετά  στο Harvard  για εκ νεου σπουδες  ....)

  Αν λοιπόν μετά από όλα αυτά τα δυσκολα και σκληρα χρονια τύχαινε και εγώ ο Κούλης να γίνω -για το καλό της ελλάδας- υπουργός, να προσφερω και εγω οπως και ολο μου το σοι, δεχθειτε το , δεν τελειωσαμε το ιδιο σχολειο.
Α και κατι αλλο: Πρεπει να ειμαι και πολυ ......ς  αν νομιζετ ε οτι πιστευω οτι αξιζετε δεκαρα τσακιστη, κυριως αν νομιζετε οτι με νοιαζει ποσοι και ποιοι θα μεινετε στο δημοσιο. Το σοι πρεπει να συνεχ\ισει.


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 08:51:38 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5941 στις: Αύγουστος 04, 2013, 08:45:25 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι...

Πιο αδιάβλητο σύστημα διορισμών, από την επετηρίδα ΔΕΝ υπήρξε ποτέ στη χώρα αυτή...
Άδικο βέβαια πολύ, όπως είχε καταντήσει ή μάλλον όπως το είχαμε καταντήσει, για τους νέους ειδικά, αλλά αδιάβλητο και έδινε αξία στο πτυχίο...!!!

Ας λάβουμε υπ όψιν και το εξής...

Πριν τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, γίνονταν Χ διορισμοί κάθε χρόνο και 10Χ δούλευαν αναπληρωτές και οι επετηρίδες είχαν γεμίσει τόσο πολύ, που ήταν στην ουσία "τάφος" για τα νέα παιδιά και ειδικά μετά την ίδρυση πολλών νέων τμημάτων πανεπιστημιακών, που έβγαζαν χιλιάδες αποφοίτους κάθε χρόνο...
Ξαφνικά, με τον ερχομό του ΑΣΕΠ ( που ήταν και επιταγή της Ε.Ε. και κονδύλια για "φάγωμα", από πολλούς), για να τον στηρίξουν και να αξίζει να κουραστείς για να πάρεις μέρος, γίνονταν 5Χ και παραπάνω διορισμοί και οι τότε αναπληρωτές έχασαν τη δουλειά τους ξαφνικά, όπως ο υποφαινόμενος...
Και ακολούθησαν τα επεισόδια και το περίφημο "16μηνο", αφού αναγνώρισε την αδικια η τότε ηγεσία...
Και μετά άρχισαν συνεχώς οι εξαιρέσεις και τα "παράθυρα" και είχαμε αντί μία επετηρίδα 2-3-4 κ.λ.π...
Οι παλαιότεροι θα τα ξέρουν...!!!

Οι διορισμοί αυτοί λοιπόν, αν γινόταν από πριν, θα είχαν "μηδενίσει" οι επετηρίδες σχεδόν σε όλες τις ειδικότητες σε πολύ λίγα χρόνια, αφού ξεκαθαρίζονταν από "αιώνιους" αδιόριστους που είχαν άλλη δουλειά και αρνούνταν διορισμούς αβέρτα, μέχρι να βρουν μέρος που τους βολεύει και δε θα χρειαζόταν ΑΣΕΠ καν, για να δίνουν εξατάσεις και πάλι οι νέοι απόφοιτοι, που με τις μη ξεκαθαρισμένς επετηρίδες (ακόμη και μόνιμοι δημ. υπάλληλοι ήταν μέσα και περίμεναν διορισμό για να "αράξουν" στα σχολεία), έπρεπε θεωρητικά να περιμένουν διορισμό σε 50 χρόνια...!!!

Τώρα δεν υπάρχουν λεφτά (πάνε στους "σωτήρες") για διορισμούς, οπότε θα βρουν άλλα κόλπα για να μειώσουν τον αριθμό μας, όπως τότε έβρισκαν κόλπα για να τον αυξησουν...!!!

Όλα είναι σχετικά λοιπόν...
Ενωμένοι και αποφασισμένοι αν είμαστε...Δε μπορούν να μας ρίξουν στο καναβάτσο, διότι είμαστε και πολλοί και κρατάμε σχολεία στα χέρια μας...!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 08:58:58 πμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5942 στις: Αύγουστος 04, 2013, 08:53:34 πμ »
Στις παρατυπίες που πρέπει να ξαναθυμηθούμε να αναφέρουμε και κάτι επιτυχόντες αλλά μη διοριστέους ΑΣΕΠίτες που διορίστηκαν εκ των υστέρων και ήταν αλλού για αλλού στον πίνακα, αλλά κάνανε αίτηση και τους πήραν, ενώ οι από πάνω στη λίστα δεν πήρανε χαμπάρι ότι πρέπει να κάνουν άιτηση και δε διορίστηκαν (ήταν γνωστή μου άμεσα ενδιαφερόμενη, και μου τα είχε πει τότε, δεν τα θυμάμαι λεπτομερώς, νομίζω επί Γιαννάκου, όποιο μέλος του φόρουμ τα θυμάται, ας τα πει αναλυτικότερα). Αυτοί οι ΑΣΕΠίτες δικαιούνται ηθικά τα 30 μόρια;; θα το λέει κανένας από αυτούς στο σχολείο, ή θα πουλάνε μούρη ότι είναι με ΑΣΕΠ;
Ενωμένοι και αποφασισμένοι αν είμαστε...Δε μπορούν να μας ρίξουν στο καναβάτσο, διότι είμαστε και πολλοί και κρατάμε σχολεία στα χέρια μας...!!!
+++++++

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5943 στις: Αύγουστος 04, 2013, 09:04:38 πμ »
Στις παρατυπίες που πρέπει να ξαναθυμηθούμε να αναφέρουμε και κάτι επιτυχόντες αλλά μη διοριστέους ΑΣΕΠίτες που διορίστηκαν εκ των υστέρων και ήταν αλλού για αλλού στον πίνακα, αλλά κάνανε αίτηση και τους πήραν, ενώ οι από πάνω στη λίστα δεν πήρανε χαμπάρι ότι πρέπει να κάνουν άιτηση και δε διορίστηκαν (ήταν γνωστή μου άμεσα ενδιαφερόμενη, και μου τα είχε πει τότε, δεν τα θυμάμαι λεπτομερώς, νομίζω επί Γιαννάκου, όποιο μέλος του φόρουμ τα θυμάται, ας τα πει αναλυτικότερα). Αυτοί οι ΑΣΕΠίτες δικαιούνται ηθικά τα 30 μόρια;; θα το λέει κανένας από αυτούς στο σχολείο, ή θα πουλάνε μούρη ότι είναι με ΑΣΕΠ;
Ενωμένοι και αποφασισμένοι αν είμαστε...Δε μπορούν να μας ρίξουν στο καναβάτσο, διότι είμαστε και πολλοί και κρατάμε σχολεία στα χέρια μας...!!!

+++++++
Ενωμένοι εννοείτε εσείς της επετηρίδας μονάχα, για να μη σας απολύσουν; Γιατί πολύ φοβάμαι ότι οι περισσότεροι αυτό έχουν στο μυαλό τους, ανεξάρτητα από το τρόπο διορισμό τους. Πιστέψτε με ότι αν αποφασίσουμε να αντισταθούμε σε αυτά που γίνονται θα υπάρχουν και θυσίες. Είτε αυτές μπορεί να είναι 10 μισθοί ( απεργία διαρκείας ), είτε εσωτερική μάχη με συναδέλφους ( παλιούς και νέους, διορισμένους με επετηρίδα και χωρίς) που θα κοιτάνε μόνο τη πάρτη τους, είτε χάσιμο προσωπικού και οικογενειακού χρόνου. Αλλαγή από το καναπέ και τη μειοψηφία δε γίνεται, φίλτατοι.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 09:42:03 πμ από alexandr75math »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5945 στις: Αύγουστος 04, 2013, 09:41:02 πμ »
Στις παρατυπίες που πρέπει να ξαναθυμηθούμε να αναφέρουμε και κάτι επιτυχόντες αλλά μη διοριστέους ΑΣΕΠίτες που διορίστηκαν εκ των υστέρων και ήταν αλλού για αλλού στον πίνακα, αλλά κάνανε αίτηση και τους πήραν, ενώ οι από πάνω στη λίστα δεν πήρανε χαμπάρι ότι πρέπει να κάνουν άιτηση και δε διορίστηκαν (ήταν γνωστή μου άμεσα ενδιαφερόμενη, και μου τα είχε πει τότε, δεν τα θυμάμαι λεπτομερώς, νομίζω επί Γιαννάκου, όποιο μέλος του φόρουμ τα θυμάται, ας τα πει αναλυτικότερα). Αυτοί οι ΑΣΕΠίτες δικαιούνται ηθικά τα 30 μόρια;; θα το λέει κανένας από αυτούς στο σχολείο, ή θα πουλάνε μούρη ότι είναι με ΑΣΕΠ;
Ενωμένοι και αποφασισμένοι αν είμαστε...Δε μπορούν να μας ρίξουν στο καναβάτσο, διότι είμαστε και πολλοί και κρατάμε σχολεία στα χέρια μας...!!!

+++++++
Ενωμένοι εννοείτε εσείς της επετηρίδας μονάχα, για να μη σας απολύσουν; Γιατί πολύ φοβάμαι ότι οι περισσότεροι αυτό έχουν στο μυαλό τους, ανεξάρτητα από το τρόπο διορισμό τους. Πιστέψτε με ότι αν αποφασίσουμε να αντισταθούμε σε αυτά που γίνονται θα υπάρχουν και θυσίες. Είτε αυτές μπορεί να είναι 10 μισθοί ( απεργία διαρκείας ), είτε εσωτερική μάχη με συναδέλφους ( παλιούς και νέους, διορισμένους με επετηρίδα και χωρίς) που θα κοιτάνε μόνο τη πάρτη τους, είτε χάσιμο προσωπικού και οικογενειακού χρόνου. Αλλαγή από το καναπέ και τη μειοψηφία δε γίνεται, φίλτατοι.

Χα χα χα...καλό...!!!
Διαβάζεις και το μυαλό μας συνάδελφε...;;;
Να γίνεις μέντιουμ να τα κονομήσεις...!!! :) :) :) :)

Σε κάθε σχολείο αυτοί που πραγματικά δε θιγονται ό,τι και να γίνει είναι λίγοι...Και αν ακόμη αυτοί δε γουστάρουν ξεβόλεμα...ΔΕ φτάνουν για να κρατήσουν τα σχολεία ανοικτά...
ΕΝ ανάγκη θα τους κάνουμε να ακολουθήσουν και από ντροπή...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5946 στις: Αύγουστος 04, 2013, 09:41:27 πμ »
ακριβώς αυτό εννοούν. Τώρα ενότητα, που τους συμφέρει.
Όταν δίναμε ΑΣΕΠ και μας έβριζαν και ήταν εναντίον μας όλοι οι βολεμένοι συνδικαλιστές, δεν θυμάμαι καμιά ενότητα τότε. Θυμάστε εσείς? Καμιά αλληλεγγύη στους νέους που έδιναν ΑΣΕΠ και είχαν λιώσει από το διάβασμα αλλά έπρεπε να αντιμετωπίσουν και τους κάφρους έξω από τα εξεταστικά κέντρα.
Αλλά φυσικά δεν μας αρέσει ούτε ο ΑΣΕΠ ούτε τα μεταπτυχιακά , ούτε τα διδακτορικά γιατί δεν σημαίνουν τίποτα. Αφού δεν τα έχουμε και μια ζωή κωλοβαράγαμε πρέπει να μηδενίσουμε κάπως τα προσόντα που έχουν οι άλλοι. Ένα μόνο σημαίνει η επετηρίδα και η αρχαιότητα. Να διορίζονται όλοι, κουτσοί στραβοί. Και ξέρουμε όλοι πολύ καλά πως συμπεριφέρονται οι παλιοί σε ένα σχολείο στους νέους. Ειλικρινά στον στρατό οι παλιοί μου συμπεριφέρθηκαν καλύτερα.

Τέρμα η αλληλεγγύη, εσείς δεν δείξατε καμιά αλληλεγγύη ποτέ.
Αξιολόγηση για όλους και εκεί να σας δω
The party is over μάγκες, ήρθε ο λογαριασμός

Ενωμένοι και αποφασισμένοι αν είμαστε...Δε μπορούν να μας ρίξουν στο καναβάτσο, διότι είμαστε και πολλοί και κρατάμε σχολεία στα χέρια μας...!!!

Ενωμένοι εννοείτε εσείς της επετηρίδας μονάχα, για να μη σας απολύσουν;


Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5947 στις: Αύγουστος 04, 2013, 09:52:12 πμ »
Το ποιος είναι κάφρος  "συνάδελφε"...ειναι εμφανές, από το τι γράφει και πως...!!!

Γέμισε ρε παιδιά "φωστήρες" ο κλάδος...!!!

Βρε μας αξίζουν όσα μας κάνουν  και ακόμη χειρότερα...!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 10:07:06 πμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5948 στις: Αύγουστος 04, 2013, 09:56:31 πμ »
Χα χα χα...καλό...!!!
Διαβάζεις και το μυαλό μας συνάδελφε...;;;
Να γίνεις μέντιουμ να τα κονομήσεις...!!! :) :) :) :)

Σε κάθε σχολείο αυτοί που πραγματικά δε θιγονται ό,τι και να γίνει είναι λίγοι...Και αν ακόμη αυτοί δε γουστάρουν ξεβόλεμα...ΔΕ φτάνουν για να κρατήσουν τα σχολεία ανοικτά...
ΕΝ ανάγκη θα τους κάνουμε να ακολουθήσουν και από ντροπή...!!!
Δε χρειάζεται να διαβάσω κανένα μυαλό, συνάδελφε.Έχω περάσει από  11-12 σχολεία  τα τελευταία χρόνια και βλέπω τι γίνεται, ειδικά με τους παλιότερους συναδέλφους που πολλά θεωρούν δεδομένα στη ζωή τους, από το διορισμό μέχρι τη θεσούλα τους.
    Πρέπει να καταλάβεις ότι αυτοί που θίγονται - σε αυτή τη περίπτωση οι διορισμένοι με επετηρίδα - οι περισσότεροι, εκτιμώ, θα ξεσηκωθούν όχι για να σταματήσουν το γκρέμισμα του σχολείου - θα το είχαν κάνει μέχρι τώρα αν θέλανε, αλλά δεν τους ένοιαζε- αλλά για να αλλάξουν τη μοριοδότηση της διαθεσιμότητας που τους πετάει έξω από το σχολείο. Και αν ξεσηκωθούν με αυτό ως βασικό τους επιχείρημα τότε θα βρούν μπροστά τους όχι μόνο το Μητσοτάκη αλλά και τους συναδέλφους τους που μπήκαν με ΑΣΕΠ. Και φυσικά εκεί το παιχνίδι θα έχει χαθεί για όλους, ασεπίτες / επετηρίδες και λοιπά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 10:03:15 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5949 στις: Αύγουστος 04, 2013, 10:02:03 πμ »
Δε μπαίνω στο "τρυπάκι" του ΑΣΕΠ VS Επετηρίδα και των "τσουβαλιασμάτων"...
Συγνώμη...Δεν παίζω...!!!

Γεια σας...!!! :)

Υ.Γ.
Αυτά βλέπουν οι "σωτήρες" μας και γελάνε...!!! >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2013, 10:05:15 πμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.