*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 446488 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #294 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 02:35:55 μμ »
αυτό που λέω συνάδελφοι , και αν δεν κάνω λάθος το λεει και το σύνταγμα αλλα δεν ειμαι ξερολας για να επιμείνω, είναι ότι ένας πολίτης δεν μπορεί να τιμωρηθεί αναδρομικά για χρήση του νόμου που έκανε και τον βοήθησε...τόσο απλά...
αλλιώς θα έπρεπε αναδρομικά να απολυθούν χιλιάδες μόνιμοι εκπαιδευτικοί...
ας μην κάνουμε το σύνταγμα καραμέλα λοιπον....
για τα υπόλοιπα είναι το τι συμφέρει τον καθένα...για μενα κυρίαρχο κριτήριο θα πρεπει να ειναι,και έτσι θα είναι όπως φαίνεται, η προυπηρεσία + μόρια ή βαθμός Ασεπ...του καλύτερου, αθροιστικά , θα δείξει...
υπάρχουν ειδικότητες στις οποίες υπάρχουν ανάγκες για διορισμό , και άλλες που δεν υπάρχουν ανάγκες ή είναι ελαχιστότατες...
κι αυτό είναι κάποιοι που δεν εννοούν να το καταλάβουν...
ικανοποιημένοι όλοι δεν μπορούμε να ήμαστε με οποιοδήποτε σύστημα κι ας σταματήσει το ξεκατίνιασμα απο ολους...δεν μας τιμά...
στο τέλος θα γίνει αυτό που θέλει η εκάστοτε εξουσία και θα παίξουμε με τους (νέους) κανόνες του παιχνιδιού...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:45 »

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #295 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 02:42:27 μμ »
Συνάδελφε minus03 συμφωνώ με την υπογράμμισή σου περί προϋπηρεσίας, κι εγώ την προϋπηρεσία που έχω την απέκτησα μετά από δύο επιτυχίες στο διαγωνισμό...διαφωνείς όμως με προϋπηρεσίες που δε θα τις αποκαλέσω παράνομες, αλλά που θεωρώ πως ο τρόπος απόκτησής τους υπονομεύει σε μεγάλο βαθμό την αξιοκρατική επιλογή, την οποία είμαι σίγουρη ότι κι εσύ επιθυμείς;Είναι λογικό συμφοιτήτρια μου, απόφοιτος 2005, να έχει τα ίδια μόρια με εμένα χωρίς να έχει δώσει ΑΣΕΠ, χωρίς να ανήκει σε ειδική κατηγορία ή να είναι τρίτεκνη, πολύτεκνη;Είναι λογικό να υπάρχουν άτομα στον πίνακα που σχεδόν το σύνολο της προϋπηρεσίας τους προήλθε από πρόσθετη στήριξη;Μπορούν όλες αυτές οι προϋπηρεσίες να αποτελέσουν το μοναδικό ή το βασικό κριτήριο διορισμού;Ίσως να κάνω λάθος, ίσως αφού δεν είναι παράνομες να είναι όλα εντάξει κι η παράξενη να είμαι εγώ...

Παράξενη δεν είσαι σίγουρα, αλλά όσα επιχειρήματα να πει κανείς δε θα γίνουν αποδεκτά, αν δε ταιριάζουν με το προσωπικό συμφέρον του καθένα. Όλοι γνωρίζουμε παρόμοιες περιπτώσεις ...... Δεν έχει σημασία ότι και να πεις, τα ίδια θα συνεχίσουν να λένε. Προσπερνάμε τα επιχειρήματα, συνεχίζουμε με λίγο λάσπη και "συνδικαλισμό" και λέμε ξανά τα ίδια, περί οργώματος ελληνικής επικράτειας, πληρωμένων μεταπτυχιακών, φροντιστηρίων, παπαγαλίας, στημένων διαγωνισμών κλπ. Όταν ξεκινάει το προσωπικό συμφέρον σταματάει το δίκιο το δικό σου.

Οπότε συμφωνώ με τον trust no one, ας φέρουν ένα νέο συνταγματικό τρόπο επιλογής και όσοι αντέξουμε.........

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #296 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 03:11:18 μμ »
άμα έχεις μεγάλες καταθέσεις και γκόμενο αγοράζεις μάστερ και διδακτορικό, επίσης, κάθεσαι και σε ταΐζουν οι γονεις σου να διαβάσεις απερίσπαστος για ασεπ όταν οι άλλοι τρεχουν για το μεροκάματο ή να μεγαλώνουν παιδιά....
ΥΓ. μπορεί κάποιος να χρηματοδότησε το ωρομισθιλίκι ήτο αναπληρωτηλίκι εργαζόμενος και αποταμιεύοντας από πριν μπει στην εκπαίδευση....΄ξέρω πολλούς που δεν είχαν να πάνε αναπληρωτές αλλά οικογένεια και αμάξι απέκτησαν και κάνανε διακοπούλες και ταξιδάκια στο εξωτερικό αλλά για αναπληρωτές  δεν είχαν φράγκο και κλαιγοντουσαν...είναι ζήτημα ιεράρχησης...εγώ οικογένεια δεν έχω ούτε αμάξι αλλά προϋπηρεσία...διαλέγεις και ιεραχείς τι θα κάνεις στη ζωή σου...
Εσύ, όμως, δε μας είπες πώς και από πού βρήκες τα χρήματα να πηγαίνεις ωρομίσθιος/-α και ΑμΩ ανά την Ελλάδα κι εγώ (και τόσοι άλλοι) δεν το έκανα; Δηλ. όσοι έχουν λεφτά και "πλάτες" έκαναν μόνο μεταπτυχιακό και φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ; Κι αυτοί που γύριζαν/γυρίζουν την Ελλάδα κάθε χρόνο, κάνοντας tour, όπως εσύ και εργάζονταν/εργάζονται 3 (στην καλύτερη περίπτωση) μέρες την εβδομάδα, γιατί τόσες εργάζονται οι ωρομίσθιοι και οι ΑμΩ, ήταν/είναι φτωχαδάκια; Και πώς στο καλό συντηρούνται με τόσα μόνο χρήματα, πώς βγαίνουν; Άρα, έχουν κι αυτοί μπόλικα χρήματα και τα ξοδεύουν έτσι άνετα, υπολογίζοντας μήπως και διοριστούν κάποια μέρα! Και εν πάσει περιπτώσει τις επιλογές του κάνει ο καθένας σ' αυτή τη ζωή, αλλά το να έχεις αυτοσκοπό να διοριστείς και να μην κάνεις οικογένεια, δε θεωρώ πως σε ολοκληρώνει ως άνθρωπο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #297 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 03:39:06 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,παρακολουθώ την κουβέντα σε μια προσπάθεια να ενημερωθώ κι εγώ, όπως οι περισσότεροι θεωρώ,αν και προσωπικά δεν έχω καμία πίστη ότι τα πράγματα θα καλυτερεύσουν, μετά από 10 χρόνια αδιοριστίας...Είπα δε θα γράψω αλλά είναι κάποια σχόλια που σου έρχονται πραγματικά σα γροθιά στο στομάχι...Αποτυχόντες γράφει ένας συνάδελφος οι επιτυχόντες των προηγούμενων ΑΣΕΠ, παρόλο που ο ανεφάρμοστος μεν αλλά μοναδικός υπάρχων νόμος αυτή τη στιγμή δίνει το δικαίωμα της διατήρησης του μεγαλύτερου βαθμού,κάτι που, αν δεν κάνω λάθος τον αναγνωρίζει ως επιτυχία,ήτοι ως κριτήριο.Πριν λίγο διάβασα ότι τα μεταπτυχιακά αγοράζονται!!Κρίμα που δεν το ήξερα όταν ξεκίνησα το μεταπτυχιακό μου, που με πολύ κόπο και ούσα εργαζόμενη και μητέρα ενός ζωηρού(χαχαχα) πεντάχρονου κατέθεσα πριν ένα μήνα...Όσο για το γιατί να μη δουλεύει κάποιος μετά από δύο επιτυχίες στο διαγωνισμό- και μάλιστα τη δεύτερη με 70αρι στους ΠΕ02- και με κουτάκι τσεκαρισμένο πάντα, ακόμη κι όταν ήμουν 6 μηνών έβαλα κουτάκι- είναι απλό...αδύνατον να ξεπεράσεις ή να φτάσεις έστω,αναφέρομαι στον κλάδο των φιλολόγων,μεγάλες προϋπηρεσίες, πολύτεκνους, τρίτεκνους και τώρα πια και τους ιδιωτικούς!!Ένα θα σας πω μόνο, από την ώρα που άνοιξαν οι πίνακες έχω πέσει 500 θέσεις, ενώ συνάδελφοι με 40+ μόρια δουλεύουν πια μόνο στην ενισχυτική για τρεις και τέσσερις μήνες παρόλο που παλιότερα ήταν στις πρώτες φάσεις αναπληρωτών...Είτε έχει κανείς μόνο προϋπηρεσία είτε είναι υπέρμαχος ΑΣΕΠ πρέπει να αντιληφθεί πως το παρόν σύστημα επιλογής είναι σαθρό, εντελώς άδικο, δε συμφέρει τελικά κανέναν και μπάζει από παντού...δεν ξέρω αν οι προτεινόμενες αλλαγές θα φέρουν αποτέλεσμα.Είμαι βέβαιη όμως ότι μια αλλαγή είναι τόσο αναγκαία όσο ποτέ άλλοτε.
Πολύ καλή τοποθέτηση!Ξέχασες όμως στις μεγάλες προϋπηρεσίες και αυτές της ειδικής αγωγής!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:57:45 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #298 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 03:42:50 μμ »
Bιαζεστε να διοριστειτε βλεπω. Έλληνες τι περιμένεις. Αντε και ελατε μετα το διορισμο να τα ξαναπουμε, ειδικα οσοι εχετε προυπηρεσιες 5 και 10 χρονια αναπληρωτες ........τοτε καταρρει και το ονειρο.

Αλλα μην ανησυχειτε, θα σας διορισει με το ετσι θελω το ΣΥΡΙΖΑ για να δειτε τι ωραια που ναι να σαι νεοδιοριστος. Φυσικα ειναι ενα ωραιο πειραμα που θελει να κανει το Υπουργειο για να αρχισει να εφαρμοζει επιτελους το θεσμο της αξιολογησης. Σε παπουδες μονιμαδες αποκλειεται, αρα τι μενει;; o νεοδιοριστος..

Μαλλον καποιοι δεν εχετε καταλαβει ακομα τι εστι νεοδιοριστος....θα το καταλαβετε λειαν συντομως..... οταν θα αναπολειτε τις ωραιες εποχες του αναπληρωτη. Οσοι πιο πολλοι δοκιμοι τοσο καλυτερο για το Υπουργειο και το ΟΟΣΑΑ ωστε επιτελους να πεσει ο πελεκις της αξιολογησης.

Καλα για μισθο νεοδιοριστου και αλλα κομμενα προνομια που δεν θα χετε πλεον, ενω ειχατε ως αναπληρωτες δεν το συζητω καν....

Οσο για τη μονιμοτητα που σας λενε, θελουν πολυ απλα να διορισουν πολλους νεους, ωστε μετα τη δοκιμαστικη περιοδο αξιολογησης να αρχισουν να απολυουν. Υποψη εχει εξαιρετικα καλα το συστημα δοκιμου υπαλληλου για το κρατος. Εισαι ενα αιωνιο πειραματοζωο. Και φυσικα πως εφαρμοζεις νεες πολιτικες στο δημοσιο: οταν εχεις πολλα πειραματοζωα δοκιμους.....

θΑ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ, ΜΕΤΑ το ονειρο του διορισμου, αλλα δυστυχως θα ναι αργα...

ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΩΝ ΠΑΠΟΥΔΩΝ ΠΟΥ ΒΛΕΠΑΤΕ, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΛΕΟΝ

Εννοειται οτι ο διαγωνισμος ΑΣΕΠ θα γινει ταχιστα, μιας και ο ΟΑΣΣΑ ΠΙΕΖΕΙ ΓΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΔΟΚΙΜΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ή αλλιως ας του πουμε χαριτωμενα εν δυναμη μονιμων. Με 5000 νεους δοκιμους μια χαρα μπορει να ξεκινησει το πειραμα της αξιολογησης.. ή εστω με 10.0000, βαλε και απο τις αλλες δομες των υπουργειων ε καμια 10.000 δοκιμια πειραματοζωα θα μαζευτουν


Μια χαρα στατιστικα αποτελεσματα μπορεις να βγαλεις σε βαθος διετιας δοκιμης προυπηρεσιας κατω απο εξαντλητικες αξιολογησεις..

Αναρωτηθηκατε γιατι το ΣΥΡΙΖΑ δεν θελει γραπτο διαγωνισμο τοσα χρονια;;; γιατι ειναι φιλευσπλαχνοι ε;;;; ή μηπως γιατι ηξερε οτι θα του πεσει η καυτα πατατα της αξιολογησης στο δημοσιο που επι χρονια δεν εφαρμοζαν οι προηγουμενοι;;;

Mα καλα αν κανει γραπτο, πως θα στηριξει την αξιολογηση δοκιμων που υποτιθεται ηδη περασαν μια αξιολογηση μεσω γραπτου;; Πολυ απλα δεν θα μπορει. Και επειδη η αξιολογηση θα πρεπει συμφωνα με τις δεσμευσεις του ΟΑΣΣΑ να ειναι μια συνεχης διαδικασια ο μονος τροπος ειναι να διορισει δοκιμους ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΓΡΑΠΤΗ.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2017, 04:06:02 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #299 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 04:06:47 μμ »
Μας ψεκαζουν. Ειμαι σιγουρος πλεον.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #300 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 04:11:44 μμ »
Μας ψεκαζουν. Ειμαι σιγουρος πλεον.

Συμφωνω. Πολλοι απο εσας ξεχνατε τι μαγικη λεξουλα που δεν σας λενε πριν, αλλα μετα: οταν διοριζεσαι εισαι δοκιμος και οχι μονιμος. Ο θεσμος του δοκιμου ηταν της πλακας επι χρονια, ησουν ουσιαστικα μονιμος, οχι ομως απο εδω και στο εξης. Οι δοκιμοι που θα διοριστουν τα επομενα χρονια θα περασουν απο ενα νεο συστημα πειραματικης μονιμοτητας.

Kαλα, εννοειται δεν τολμω να σκεφτω τον Κουλη τι θα επινοησει, οταν ηδη ειχε βγαλει προεκλογικα τις σκεψεις του για τους δοκιμους. Εννοειται οτι ο ΣΥΡΙΖΑ με ενα ωραιο διορισμο δοκιμων εκπαιδευτικων εξασφαλιζει και ψηφους για επικειμενες εκλογες. Φοβου τον Κουλη...
Παντως οπως και να χει το χρεος το ΣΥΡΙΖΑ θα το κανει. Θα διορισει δοκιμους.  Τωρα αν τους κανει ερμαια στις ορεξεις του Κουλη που ηδη εχει εκφραστει παμπολες φορες με τρελο μισος εναντιον των δοκιμων ειδικα ή θα εφαρμοσει την αξιολογηση ο ιδιος, λιγο μετραει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2017, 04:24:59 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #301 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 04:15:29 μμ »
Εεεεελα. Πραγματικα μας ανοιγεις τα ματια.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #302 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 04:16:21 μμ »
Εεεεελα. Πραγματικα μας ανοιγεις τα ματια.

Γιατι κοιμοσουν τοσο καιρο;

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #303 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 04:41:06 μμ »
Ξερεις κανεις ποτε περιμενουμε να εχουμε μια επίσημη ανακοίνωση?

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #304 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 04:53:31 μμ »
Φίλε foibos81 μην ανοίγεις πολιτική συζήτηση διότι σύμφωνα με τους διαχειριστές του forum, απαγορεύονται αναφορές σε "μη εκπαιδευτικά θέματα"... εκτός αν οι νουθεσίες είναι μόνο για κάποιους....και όχι για όλους....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2017, 04:59:22 μμ από Star Quality »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #305 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 04:54:21 μμ »
Ποιους θέλουν να βολέψουν παλι;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #306 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 05:13:34 μμ »
Εδώ δεν μπορούν να διορίσουν 500 γιατρούς στο ΕΣΥ  και εσείς ονειρεύεστε διορισμούς 20.000 και μάλιστα χωρίς να έχετε περάσει ΑΣΕΠ επειδή σας έκατσε και τραβάει αυτή η κατάσταση 8 χρόνια. 

Σα να τους βλέπω τους δικαστάδες... "Δεν πέρασαν τα παιδιά, έχουν ένα πρόβλημα με τα γράμματα, αλλά έχουν προϋπηρεσία" . Άσε τι έλεγε ο νόμος, τα παιδιά έχουν προϋπηρεσία-που κανονικά δεν θα έπρεπε να την έχουν, ουσιαστικά φάγανε τη θέση και τους μισθούς του χαλβά που διάβαζε, αλλά την έχουν!!   :o

Α ρε έρμααααα

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #307 στις: Ιανουάριος 05, 2017, 05:17:28 μμ »

 ;D   ;D   ;D 
Απλά, κλαίω.
Από Μπράτη:

 Την ερχόμενη εβδομάδα θα βγει η προκήρυξη για μόνιμους διορισμούς εκπαιδευτικών"

Αυτά φέρεται να δήλωσε ,μεταξύ άλλων,σε χθεσινή του συνέντευξη ο υπουργός Επικρατείας Χριστόφορος Βερναρδάκης στην ΕΡΑ Τρίπολης.
Αν πράγματι έκανε την παραπάνω δήλωση δύο τινά μπορούν να συμβαίνουν:
1.Ή είναι παντελώς ανίδεος για το πώς βγαίνουν οι προκηρύξεις στο δημόσιο ή
2.Κορο ι δεύει εν γνώσει του τον κόσμο.
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος:
Για να εκδοθεί μια προκήρυξη προσλήψεων μόνιμων διορισμών χρειάζεται προετοιμασία από τις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου,εργασίες στο σύστημα μηχανοργάνωσης για να υποβληθούν οι αιτήσεις,συγκεκριμένος αριθμός θέσεων ανά κλάδο,εμπλοκή του ΑΣΕΠ και ,το κυριότερο, νομοθετική ρύθμιση για τον τρόπο με τον οποίο θα γίνουν οι προσλήψεις,αφού το μεταβατικό στάδιο που προβλέπει ο Ν3848/10 έληξε στις 31-12-16.
Όλα αυτά εκτιμά ο υπουργός επικρατείας ότι θα τα λύσει σε πέντε μέρες και την άλλη βδομάδα θα είναι έτοιμη η προκήρυξη...τι να πει κανείς...Εδώ για να βγει μια προκήρυξη αναπληρωτών χρειάζεται προεργασία δύο μηνών...
Βέβαια ο κ.Βερναρδάκης μας έχει συνηθίσει και παλιότερα σε κάτι τέτοια,όταν σε συνάντηση που είχαμε μαζί του πριν ένα περίπου χρόνο ,ως ΑΔΕΔΥ,μας είχε δηλώσει ότι οι μόνιμοι διορισμοί στο δημόσιο το 2017 θα είναι περίπου 16000 έως 17000 εκ των οποίων οι 10000 στην εκπαίδευση...
Είναι πραγματικά τραγικό ένας υπουργός της κυβέρνησης να μην γνωρίζει-αν δεν κοροιδεύει τον κόσμο σκόπιμα- το πόσο χρονοβόρα είναι η έκδοση μιας προκήρυξης μόνιμων διορισμών,τη στιγμή μάλιστα που απαιτούνται νομοθετικές ρυθμίσεις.
Τραγικό ,επίσης,είναι να αναπαράγεται η δήλωση σε όλα τα μέσα χωρίς κάποιος να ρωτήσει το στοιχειώδες:Μα πώς θα γίνει αυτό;?;?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160777
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 485
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.