*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 446123 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1246 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 12:08:08 πμ »
Εγω θα ηθελα να δω τον trust μαζι με την gia και το πορτοκαλι_proypiresia να προσπαθουν να την γραψουν..αν τα καταφερουν...τοτε και ολοι εμεις θα μπορουμε να την υπογραψουμε...
Μακαρι να κανουμε κατι...μακαρι να ξυπνησουμε..εμεις..για να ξυπνησουμε και αυτους που μας εχουν γραμμενους!!

3 λέξεις: Σεβασμός στο Σύνταγμα. Έχει φροντίσει αυτό να δίνει ίσες ευκαιρίες σε όλους. Η παράκαμψη του μας έχει φέρει σε αυτό το αδιέξοδο. Αν θα μπορούσαμε (που δε γίνεται), το όποιο σύστημα έρθει, να πάρει την έγκριση του ΣτΕ πριν ψηφιστεί, θα ήταν το ιδανικό. Αλλά έτσι όπως είναι δομημένη η χώρα μας, η μόνη νομική επεξεργασία που γίνεται σε νομοσχέδια πριν ψηφιστούν είναι από το νομικό συμβούλιο του κράτους που και πάλι, η σύσταση του δεν είναι υποχρεωτική. Και καταλήγουμε σε αντισυνταγματικές διατάξεις και αλαλούμ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:50:06 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1247 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 01:20:15 πμ »
3 λέξεις: Σεβασμός στο Σύνταγμα. Έχει φροντίσει αυτό να δίνει ίσες ευκαιρίες σε όλους. Η παράκαμψη του μας έχει φέρει σε αυτό το αδιέξοδο. Αν θα μπορούσαμε (που δε γίνεται), το όποιο σύστημα έρθει, να πάρει την έγκριση του ΣτΕ πριν ψηφιστεί, θα ήταν το ιδανικό. Αλλά έτσι όπως είναι δομημένη η χώρα μας, η μόνη νομική επεξεργασία που γίνεται σε νομοσχέδια πριν ψηφιστούν είναι από το νομικό συμβούλιο του κράτους που και πάλι, η σύσταση του δεν είναι υποχρεωτική. Και καταλήγουμε σε αντισυνταγματικές διατάξεις και αλαλούμ...

άσχετα με αυτά που σου λέει ο calmen σχετικά με την επιστολή αλλά τι να κάνουμε αυτός είσαι ... άλλο λέει ο sikat και εσύ πάλι να προσπαθείς να διασπάσεις την όποια προσπάθεια πετώντας άσχετα

Ευχαριστώ panos2! Φυσικά και μπορώ να συντάξω ένα πρώτο σχέδιο επιστολής μόλις βρω το χρόνο. Ίσως να είναι καλύτερα έτσι για να δουν οι συνάδελφοι πως εννοώ μία τέτοια επιστολή. Έχει σημασία όμως να γίνει αποδεκτή από πολλούς από εμάς που συζητάμε με τις ώρες εδώ στο φόρουμ. Αν συμβεί αυτό μπορούμε να την θέσουμε προς δημοσίευση και ηλεκτρονική υπογραφή.

προχώρα sikat

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1248 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 01:41:01 πμ »
@ trust no one . καλά ντροπή, θες να σεβαστούν το Σύνταγμα? δε ντρέπεσαι? δε κοκκινίζεις? γράψε να σεβαστούν τα βύσματα και τις μεγάλες προϋπηρεσίες και τπτ άλλο. όποιος έχει γνωστό να διοριστεί.
Ισότητα? μα καλά που νομίζεις ότι βρίσκεσαι?

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1249 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 07:00:52 πμ »
άσχετα με αυτά που σου λέει ο calmen σχετικά με την επιστολή αλλά τι να κάνουμε αυτός είσαι ... άλλο λέει ο sikat και εσύ πάλι να προσπαθείς να διασπάσεις την όποια προσπάθεια πετώντας άσχετα

προχώρα sikat

Περίμενες να ακούσεις για συμβιβασμούς ε; Τι να κάνουμε. Κι εσύ αυτός είσαι....

3 λέξεις: Σεβασμός στο Σύνταγμα. Έχει φροντίσει αυτό να δίνει ίσες ευκαιρίες σε όλους. Η παράκαμψη του μας έχει φέρει σε αυτό το αδιέξοδο. Αν θα μπορούσαμε (που δε γίνεται), το όποιο σύστημα έρθει, να πάρει την έγκριση του ΣτΕ πριν ψηφιστεί, θα ήταν το ιδανικό. Αλλά έτσι όπως είναι δομημένη η χώρα μας, η μόνη νομική επεξεργασία που γίνεται σε νομοσχέδια πριν ψηφιστούν είναι από το νομικό συμβούλιο του κράτους που και πάλι, η σύσταση του δεν είναι υποχρεωτική. Και καταλήγουμε σε αντισυνταγματικές διατάξεις και αλαλούμ...

Κοίτα κάτι διασπαστικά πράγματα που λέω... Και άλλο λέει ο sikat ε; Για να δούμε τι είπε...

Είναι νομίζω καλή η ιδέα να συνταχθεί μία επιστολή προς το υπουργείο με την οποία να ζητάμε:

1. άμεση αποσαφήνιση του τρόπου/νόμου διορισμού με απόλυτο σεβασμό στο Σύνταγμα και
2. πλάνο διορισμών στην επόμενη τριετία ενταγμένο στον επιτρεπόμενο αριθμό διορισμών ανά έτος και όχι γενικά και αόριστα στους δήθεν επιπλέον διορισμούς που συμφώνησαν οι δανειστές.

Στην επιστολή αυτή δεν θα γίνεται καμία αναφορά στο τρόπο διορισμού. Είναι χρέος της πολιτείας να λάβει υπόψη όλους τους εμπλεκόμενους και είναι επίσης χρέος της να βρει τρόπο ο οποίος νομικά ορθός που να μην μπορεί να προσβληθεί στα δικαστήρια. Ας αργήσει όσο χρειαστεί. Έτσι και αλλιώς φέτος είναι δύσκολο να προλάβει διορισμούς. Να ξεκινήσει άμεσα την διαδικασία για του χρόνου.
Να γίνεται αναφορά στο ιστορικό της απουσίας διορισμών στα προηγούμενα χρόνια και την κατάσταση που δημιουργήθηκε στα σχολεία με τους προσωρινούς εκπαιδευτικούς λόγω αναπλήρωσης.

Η επιστολή να απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς και να συνοδεύεται από ηλεκτρονική συλλογή υπογραφών με ασφάλεια στα προσωπικά δεδομένα. Μόνο όνομα, επίθετο και ειδικότητα θα πρότεινα και από σελίδα που δεν επιτρέπει αντιγραφή. Λέω δεν είμαι ειδικός..

Να εξηγήσουμε στους εκπαιδευτικούς τους λόγους που συντάξαμε την επιστολή- κυρίως για να σταματήσουμε την κοροϊδία της κυβέρνησης και για ποιο λόγο δεν γίνεται αναφορά στο τρόπο διορισμού-γιατί έτσι και αλλιώς δεν συμφωνούμε και ούτε πρόκειται.

Με αυτή την επιστολή ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη με την υπογραφή ή όχι. Εδώ φανεί ο καθένας πως αντιλαμβάνεται το δίκαιο και την δικαιοσύνη.

Η επιστολή να σταλεί σε όλα τα εκπαιδευτικά sites καθώς και τις ομάδες/ενώσεις των αναπληρωτών με link για υπογραφές.

Αν η πρόταση γίνει αποδεκτή από πολλούς να ανοίξει καινούριο θέμα...

Και πάλι δίκιο έχεις. Άλλο λέει και άλλο λέω εγώ. Αλλά τι να κάνεις. Τέτοιος είμαι...

Λυπάμαι που ο τρόπος που διορίστηκες ήταν αντισυνταγματικός και αποδείχτηκε στο δικαστήριο. Και λυπάμαι που δε θέλω και αυτοί που θα διοριστούν με τον νέο τρόπο (όποτε διοριστούν) να περιφέρονται στο pde όπως εσύ, αναζητώντας άφεση, αν αποδειχτεί και ο νέος τρόπος αντισυνταγματικός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2017, 07:05:00 πμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:50:06 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1250 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 08:49:26 πμ »
Εγω θα ηθελα να δω τον trust μαζι με την gia και το πορτοκαλι_proypiresia να προσπαθουν να την γραψουν..αν τα καταφερουν...τοτε και ολοι εμεις θα μπορουμε να την υπογραψουμε...
Μακαρι να κανουμε κατι...μακαρι να ξυπνησουμε..εμεις..για να ξυπνησουμε και αυτους που μας εχουν γραμμενους!!
Λες αγαπητέ/-ή calmen, να μην μπορούμε να γράψουμε/να συντάξουμε μία επιστολή; Μορφωμένοι άνθρωποι είμαστε! Έλεος!
Απλά εγώ προσωπικά, δεν ξέρω κατά πόσο θα λάβουν σοβαρά υπόψη τους αυτή την επιστολή και πιστεύω γενικά πως πρέπει να αντιδράσουμε πιο δυναμικά, πιο διεκδικητικά, αν θέλουμε να επιτύχουμε κάτι! Η επιστολή πόση πίεση θα φέρει; Ενώ η αποχή από τα καθήκοντα μας τον τελευταίο μήνα, η μη συμπλήρωση της αίτησης αναπληρωτών/ωρομισθίων το καλοκαίρι, το ξημεροβράδιασμα έξω από το Υπουργείο, θα δημιουργήσουν πρόβλημα στο Υπουργείο και θα αναγκαστεί να "συρθεί" εκεί που σήμερα ούτε να ακούει θέλει! Επίσης, επιμένω στη δημιουργία ενός άλλου συλλογικού μας οργάνου, με αντικειμενικότερες θέσεις και καλύτερη αντιπροσώπευση!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1251 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 08:59:00 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.Αυτά που προτείνεις είναι πολύ διεκδικητικά, αλλά κατά πόσο είναι εφαρμόσιμα; Ειδικά η μη συμπλήρωση της αίτησης. Δε νομίζω να πειστούν όλοι για την ορθότητα του εγχειρήματος.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1252 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 09:22:35 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.Αυτά που προτείνεις είναι πολύ διεκδικητικά, αλλά κατά πόσο είναι εφαρμόσιμα; Ειδικά η μη συμπλήρωση της αίτησης. Δε νομίζω να πειστούν όλοι για την ορθότητα του εγχειρήματος.
Είναι η μόνη μας λύση και αν καταλάβουν όλοι οι συνάδελφοι ότι δεν έχουμε να χάσουμε τίποτε κι ότι μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα θα κερδίσουμε (αν μπορεί το Υπουργείο, ας κάνει τις δουλειές του με τους μόνιμους που έχει), τότε θα υλοποιήσουμε όλα τα παραπάνω και μάλιστα άμεσα και μαζικά!
Είμαστε πολλοί και δεν πρέπει να επιτρέψουμε να μας αγνοούν για μία ακόμη χρονιά! Εξάλλου, πρέπει να σεβαστούμε τα πτυχία μας, την κούρασή μας, τις οικογένειές μας και την πολύχρονη ταλαιπωρία μας! Αξίζει και πρέπει να αγωνιστούμε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1253 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 09:49:17 πμ »
Και κανένα μειλ σε εκπομπές για το θέμα απουσίας Ασεπ και διορισμών εδώ και τόσα χρόνια δεν βλάπτει. Να το θυμηθούν λίγο. Η επανάληψη βοηθά. Είδατε πως αναδεικνύονται τα θέματα των άλλων κλάδων και πως κάτι κερδίζουν στο τέλος;;; Ε δεν θα πάθουμε κάτι να συντάξουμε κάτι έστω και προσωπικό. Εγώ το έχω ήδη πράξει.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος gigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1254 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:17:24 πμ »
Αυτό όμως το καταλαβαίνουμε εγώ, εσύ gia, αντέ και 10 άτομα ακόμη στο forum. Παρακολουθώντας τη συζήτηση για μέρες το μόνο που είδα είναι να τρωγόμαστε μεταξύ μας για το αν θα πρέπει να προηγηθούν αυτοί με την προϋπηρεσία ή αυτοί με τον ασεπ. Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουμε ότι με τον αλληλοσπαραγμό μας οι μόνοι που κερδίζουν είναι οι εκάστοτε κυβερνώντες; Προσωπικά συντάσσομαι gia μαζί σου να βρεθεί ένας τρόπος να κινητοποιηθούμε όλοι μαζί. Κι ως τώρα μόνο η δική σου πρόταση είναι υπεράνω όλων.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1255 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:28:52 πμ »
δεν θέλει μανιφέστα και μπροσούρες αλλά κορμιά έξω από το υπουργείο και βέβαια υπεράσπιση των κεκτημένων μας και όλων των κόπων μας αδιακρίτως χωρίς χαμηλούς συντελεστές και πλαφόν... αν θέλετε να μας πάρουν ποτέ στα σοβαρά...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1256 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 12:07:01 μμ »
Αυτό όμως το καταλαβαίνουμε εγώ, εσύ gia, αντέ και 10 άτομα ακόμη στο forum. Παρακολουθώντας τη συζήτηση για μέρες το μόνο που είδα είναι να τρωγόμαστε μεταξύ μας για το αν θα πρέπει να προηγηθούν αυτοί με την προϋπηρεσία ή αυτοί με τον ασεπ. Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουμε ότι με τον αλληλοσπαραγμό μας οι μόνοι που κερδίζουν είναι οι εκάστοτε κυβερνώντες; Προσωπικά συντάσσομαι gia μαζί σου να βρεθεί ένας τρόπος να κινητοποιηθούμε όλοι μαζί. Κι ως τώρα μόνο η δική σου πρόταση είναι υπεράνω όλων.
Δε νομίζω ότι όσα γράφω τα καταλαβαίνουν μόνο 10 άτομα! Όλοι τα καταλαβαίνουν, ίσως κάποιοι διστάζουν, ίσως φοβούνται, αλλά με σωστή ενημέρωση θεωρώ ότι όλοι, μα όλοι θα συμφωνήσουμε και θα κινηθούμε δυναμικά! Και επειδή κάθε μέρα που περνά είναι σε βάρος μας, επαναλαμβάνω πως επιβάλλεται να κινηθούμε δυναμικά και άμεσα! Όλοι θέλουμε διορισμούς και αυτό είναι δίκαιο και θεμιτό, μετά από τόσα χρόνια αδιοριστίας στην εκπαίδευση! Χωρίς εμάς δε γίνεται να λεοτουργήσουν τα σχολεία και αυτό είναι κάτι παραπάνω από σαφές! Οι όποιες διαφορές μας πρέπει να παραμεριστούν και να εστιάσουμε στο κοινό συμφέρον! Άμεσα: δημιουργία ενός νέου συλλογικού μας οργάνου, που θα ζητήσει ακροάση από το Υπουργείο και θα εκθέσει τις θέσεις μας με σαφήνεια. Έπειτα, σταδιακά άσκηση πίεσης και κλιμάκωση του αγώνα μας (όπως προαναφέρθηκε και φυσικά και με άλλους τρόπους που μπορούν να προταθούν). Είμαστε πολλοί και έχουμε πλεονέκτημα! Σίγουρα θα μας πάρουν στα σοβαρά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1257 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 12:33:40 μμ »
δεν θέλει μανιφέστα και μπροσούρες αλλά κορμιά έξω από το υπουργείο και βέβαια υπεράσπιση των κεκτημένων μας και όλων των κόπων μας αδιακρίτως χωρίς χαμηλούς συντελεστές και πλαφόν... αν θέλετε να μας πάρουν ποτέ στα σοβαρά...
να και κατι που συμφωνουμε!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1258 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 12:44:49 μμ »
να ενημερωθούν κανάλια, υπουργείο κλπ είναι πια καιρός να παρουν τα πράγματα το δρόμο τους, να δοθει μια οριστική λύση
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #1259 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 01:39:31 μμ »
Εδώ δε συνεννοούμαστε να υπογράψουμε ένα κείμενο, θα συνεννοηθούμε για να μαζευτούμε έξω απ΄το υπουργείο και να λέμε τι ακριβώς? Εγώ δε θέλω πλαφόν, εγώ θέλω, εγώ θέλω ΑΣΕΠ, εγώ δε θέλω?

Το να μην κάνει κανείς αίτηση για αναπληρωτής το καλοκαίρι είναι ουτοπικό. Ποτέ δε θα πειστούν όλοι. Πολύ απλά.
Με το να απέχουμε απ'τα καθήκοντά μας τι θα γίνει? Το πολύ πολύ να μας επιτάξει το υπουργείο ΚΑΙ να χάσουμε και την υποστήριξη της μικρής μερίδας της κοινωνίας που μας υποστηρίζει γιατί θα ταλαιπωρήσουμε τα παιδιά.

sikat δε φαντάζομαι να μπεις στον κόπο να γράψεις κανένα κείμενο... Δεν υπάρχει σωτηρία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 950
Σύνολο: 957

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.