*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 446121 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2310 στις: Ιούλιος 03, 2017, 07:55:23 μμ »
Φυσικά και θα σε κρίνουν για τις επιθέσεις που μου κάνεις, επειδή δεν συμφωνώ μαζί σου!
Όμως, δεν θα σε άφηνα να γράφεις και να ξαναγράφεις εναντίον μου ανυπόστατα και ψευδή πράγματα! Ή μήπως είναι κι αυτό "ύποπτο" για 'σένα;
Συνάδελφοι ας σταματήσουμε να φαγωνόμαστε μεταξύ μας. Ας ενωθούμε όλοι πίσω από το δίκαιο αίτημα για μονιμοποίηση όσων έχουν τεράστιες προϋπηρεσίες, όπως και αν τις απέκτησαν. Αν γίνει αυτό είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά των υπόλοιπων. Ναι υπάρχουν ανάμεσα μας ΠΔΣίτες που γλύφανε βουλευτές για κάποιες ωρίτσες, ναι υπάρχουν πολύτεκνοι, που κάναν ένα σκασμό παιδιά για να μπουν στο δημόσιο, ναι υπάρχουν οι ιδιωτικοί που κάνανε κάνανε δοσοληψίες με τους ιδιοκτήτες για να καταλήξουν στο δημόσιο σχολείο, ναι υπάρχουν οι ΟΑΕΔίτες που μπήκαν επειδή η γυναίκα ενός υφυπουργού ήταν στο κόλπο, ναι υπάρχουν οι της ειδικής με μεταπτυχιακό από τη Ρώμη που δεν ξέρουν ούτε καφέ να παραγγείλουν στα ιταλικά. Αυτά υπάρχουν και το ξέρουμε όλοι, αλλά αν μονιμοποιηθούν όλοι αυτοίμ γρήγορα θα έρθει και η σειρά των υπόλοιπων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:03:41 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2311 στις: Ιούλιος 03, 2017, 08:02:37 μμ »
Συνάδελφοι ας σταματήσουμε να φαγωνόμαστε μεταξύ μας. Ας ενωθούμε όλοι πίσω από το δίκαιο αίτημα για μονιμοποίηση όσων έχουν τεράστιες προϋπηρεσίες, όπως και αν τις απέκτησαν. Αν γίνει αυτό είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά των υπόλοιπων. Ναι υπάρχουν ανάμεσα μας ΠΔΣίτες που γλύφανε βουλευτές για κάποιες ωρίτσες, ναι υπάρχουν πολύτεκνοι, που κάναν ένα σκασμό παιδιά για να μπουν στο δημόσιο, ναι υπάρχουν οι ιδιωτικοί που κάνανε κάνανε δοσοληψίες με τους ιδιοκτήτες για να καταλήξουν στο δημόσιο σχολείο, ναι υπάρχουν οι ΟΑΕΔίτες που μπήκαν επειδή η γυναίκα ενός υφυπουργού ήταν στο κόλπο, ναι υπάρχουν οι της ειδικής με μεταπτυχιακό από τη Ρώμη που δεν ξέρουν ούτε καφέ να παραγγείλουν στα ιταλικά. Αυτά υπάρχουν και το ξέρουμε όλοι, αλλά αν μονιμοποιηθούν όλοι αυτοίμ γρήγορα θα έρθει και η σειρά των υπόλοιπων.
Αν αλλάξεις τη δεύτερη, την τρίτη και την τελευταία  πρότασή σου, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Δηλ. να μονιμοποιηθούν οι έχοντες επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και προυπηρεσία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, δεύτερα-τρίτα πτυχία, μιας και για να τα κατέχουν όλα αυτά, ασφαλώς κοπίασαν και ξοδεύτηκαν (αυτό με τα χρήματα που ξόδεψε κάποιος το λες και το τονίζεις συνεχώς) και μετά θα έρθει η σειρά των υπολοίπων, με την προυπηρεσία μόνο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2312 στις: Ιούλιος 03, 2017, 08:27:42 μμ »
έτσι παιδιά να κρατάτε ζωντανό το νήμα μέχρι τέλος του χρόνου ώστε να περάσει η σκυτάλη στο νέο νήμα για τον ασεπ του 2018

τίποτα πιο δημιουργικό δεν έχετε να κάνετε;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2313 στις: Ιούλιος 03, 2017, 11:20:47 μμ »
Κοροϊδευόμαστε...Λάθος ΔΕΝ κάνω.

Όποια και να'ναι η "λύση", μια είναι η λύση: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.

Ό,τι άλλο απ΄το : "Μαζί με τα ξερά και τα χλωρά" θα είναι ημίμετρο...
....για άλλο ένα μνημόνιο μετά από άλλα 2 χρόνια.

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ (δεν έχει νόημα περισσότερη ανάλυση...επιτεθείτε μου κι αν το γουστάρετε έτσι...γνωστόν)....και ίδιον μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:03:41 »

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2314 στις: Ιούλιος 04, 2017, 09:42:24 πμ »
Έτσι ακριβώς Κυναίγειρε από όταν ο Λοβέρδος είπε για δικούς του λόγους ότι προσπαθεί για διεξαγωγή ΑΣΕΠ έχουμε συνεχώς θέμα με τίτλο ΑΣΕΠ 20??. Ε εντάξει κάποτε μπορεί και να γίνει, ποτέ δε ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2315 στις: Ιούλιος 04, 2017, 10:44:21 πμ »
Έχω ζήσει και πληρώσει τα της αναπληρωσης και θα είμαι δίκαιη όσο μπορώ. Όσοι έτρεχαν στις εσχατιες της γης το επρατταν με το σκεπτικό του διορισμού. Οι νόμοι ανετρεψαν τα πάντα και δεν είδα κανέναν να τρέχει τότε. Αναρωτήθηκε κανείς γιατί; Διότι άλλοι ήταν μέσω Ασεπ και άλλοι στα.... ( θέλετε να τα ονομασετε μεταπτυχιακά, πρόσθετη,μέσο ή ο,τι άλλο...σιχαμαρα εχω να επεκταθώ) ...και επειδή αναρωτιέστε με καχυποψια τι λέει αυτή... Στόχο έχει... Λοιπόν δεν έχω θέμα διορισμού πια. Έχω τόσες υποχρεώσεις που δεν μπορώ να αλλάξω πόλη και κυρίως τρέχω για θέματα σημαντικά  και δεν έχω ανάγκη χρημάτων... Δόξα σοι. Λοιπόν εν κατακλείδι.... Είστε όλοι άξιοι της μοίρας σας..... Να τρεχατε όπως όλοι όσοι τρέχουν έξω από το υπουργείο... Να ματωνατε... Να διεκδικουσατε.... Αλλά γίνεται με τόσα μέσα και αντικρουομενα συμφέροντα;;; Αυτό εκμεταλλευονται οι πολιτικοί... Τί δεν βλέπετε;
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2316 στις: Ιούλιος 04, 2017, 11:43:12 πμ »
Έχω ζήσει και πληρώσει τα της αναπληρωσης και θα είμαι δίκαιη όσο μπορώ. Όσοι έτρεχαν στις εσχατιες της γης το επρατταν με το σκεπτικό του διορισμού. Οι νόμοι ανετρεψαν τα πάντα και δεν είδα κανέναν να τρέχει τότε. Αναρωτήθηκε κανείς γιατί; Διότι άλλοι ήταν μέσω Ασεπ και άλλοι στα.... ( θέλετε να τα ονομασετε μεταπτυχιακά, πρόσθετη,μέσο ή ο,τι άλλο...σιχαμαρα εχω να επεκταθώ) ...και επειδή αναρωτιέστε με καχυποψια τι λέει αυτή... Στόχο έχει... Λοιπόν δεν έχω θέμα διορισμού πια. Έχω τόσες υποχρεώσεις που δεν μπορώ να αλλάξω πόλη και κυρίως τρέχω για θέματα σημαντικά  και δεν έχω ανάγκη χρημάτων... Δόξα σοι. Λοιπόν εν κατακλείδι.... Είστε όλοι άξιοι της μοίρας σας..... Να τρεχατε όπως όλοι όσοι τρέχουν έξω από το υπουργείο... Να ματωνατε... Να διεκδικουσατε.... Αλλά γίνεται με τόσα μέσα και αντικρουομενα συμφέροντα;;; Αυτό εκμεταλλευονται οι πολιτικοί... Τί δεν βλέπετε;

Προσφυγές μέχρι να βάλουν μυαλό και τα μέσα/βύσματα και οι πολιτικοί (κατά το "μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος").

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2317 στις: Ιούλιος 04, 2017, 05:03:26 μμ »
Προσφυγές μέχρι να βάλουν μυαλό και τα μέσα/βύσματα και οι πολιτικοί (κατά το "μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος").
Διαξιφισμοί, έχθρα και αντιπαλότητα στο pde για τα επόμενα 5 δις χρόνια οπότε και θα σβήσει ο ήλιος. Οι ιδιότητες προυπηρεσάκιας, ασεπίτης, τριτεκνος, πολύτεκνος, 36μηνιτης, πδσιτης, οαεδίτης κλπ μεταφέρονται αυτοδικαίως ως κληρονομιά στους απογόνους μαςγια να συνεχίσει τον παραγωγικό μας λόγο .

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2318 στις: Ιούλιος 04, 2017, 05:19:05 μμ »
Διαξιφισμοί, έχθρα και αντιπαλότητα στο pde για τα επόμενα 5 δις χρόνια οπότε και θα σβήσει ο ήλιος. Οι ιδιότητες προυπηρεσάκιας, ασεπίτης, τριτεκνος, πολύτεκνος, 36μηνιτης, πδσιτης, οαεδίτης κλπ μεταφέρονται αυτοδικαίως ως κληρονομιά στους απογόνους μαςγια να συνεχίσει τον παραγωγικό μας λόγο .
[/quote
Εσύ δηλ. είσαι τόσο ικανοποιημένος από την εξέλιξη του επαγγέλματος του εκπαιδευτικού στη χώρα μας κι από τις ευκαιρίες που δίνει κυρίως στους νέους συναδέλφους, ώστε προτρέπεις τους απογόνους σου να ακολουθήσουν αυτό το επάγγελμα; Δεν έχουν καταλάβει τι "τραβούν" κάθε χρόνο οι γονείς τους;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2319 στις: Ιούλιος 04, 2017, 06:20:25 μμ »
Διαξιφισμοί, έχθρα και αντιπαλότητα στο pde για τα επόμενα 5 δις χρόνια οπότε και θα σβήσει ο ήλιος. Οι ιδιότητες προυπηρεσάκιας, ασεπίτης, τριτεκνος, πολύτεκνος, 36μηνιτης, πδσιτης, οαεδίτης κλπ μεταφέρονται αυτοδικαίως ως κληρονομιά στους απογόνους μαςγια να συνεχίσει τον παραγωγικό μας λόγο .

Αυτά είναι για να περνάει η ώρα και ίσως να ενημερώνεται κανένας ανενημέρωτος για τις εξελίξεις. Καμία απολύτως σημασία δεν έχουν. Οι δικαστικές αποφάσεις είναι υποχρεωτικό να εφαρμόζονται. Όσο και να σκούζουμε εγώ ή εσύ, αν η δικαστική απόφαση λέει κάτι, πρέπει να την εφαρμόσει το υπουργείο. Τέλος.

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2320 στις: Ιούλιος 04, 2017, 07:38:16 μμ »
Έχω ζήσει και πληρώσει τα της αναπληρωσης και θα είμαι δίκαιη όσο μπορώ. Όσοι έτρεχαν στις εσχατιες της γης το επρατταν με το σκεπτικό του διορισμού. Οι νόμοι ανετρεψαν τα πάντα και δεν είδα κανέναν να τρέχει τότε. Αναρωτήθηκε κανείς γιατί; Διότι άλλοι ήταν μέσω Ασεπ και άλλοι στα.... ( θέλετε να τα ονομασετε μεταπτυχιακά, πρόσθετη,μέσο ή ο,τι άλλο...σιχαμαρα εχω να επεκταθώ) ...και επειδή αναρωτιέστε με καχυποψια τι λέει αυτή... Στόχο έχει... Λοιπόν δεν έχω θέμα διορισμού πια. Έχω τόσες υποχρεώσεις που δεν μπορώ να αλλάξω πόλη και κυρίως τρέχω για θέματα σημαντικά  και δεν έχω ανάγκη χρημάτων... Δόξα σοι. Λοιπόν εν κατακλείδι.... Είστε όλοι άξιοι της μοίρας σας..... Να τρεχατε όπως όλοι όσοι τρέχουν έξω από το υπουργείο... Να ματωνατε... Να διεκδικουσατε.... Αλλά γίνεται με τόσα μέσα και αντικρουομενα συμφέροντα;;; Αυτό εκμεταλλευονται οι πολιτικοί... Τί δεν βλέπετε;
Όσοι μάτωσαν,μάτωααν το '98 στην....ιστορική Τούμπα κι αλλού.... Βλέπεις δεν είχαμε και την καλύτερη στρατηγική για να ακυρώσουμε τον διαγωνισμό.... Μια καταληψούλα ήθελε,όχι σπουδαία πράγματα.... Αλλά που πας ρε καραΜήτρο χωρίς στρατηγική;;.... Δυστυχώς,αρκεστήκαμε σε μια ακραία μεν,αναποτελεσματική δε,ναρκισσιστική συνθηματολογία.... Κι έτσι ο θεσμός του ασέπ πέρασε με γκλομπιές σε ό,τι κινείται και ξώφαλτσα δακρυγόνα.... Από κει και έπειτα αρχίζει το προσωπικό βόλεμα,η ιδιώτευση και οι ατελείωτες προσφυγές σε βαθμό να μην μιλάμε πλέον σαν δάσκαλοι αλλά σαν δικηγορικά φερέφωνα.... Βλέπεις η εκπαιδευτική κοινότητα παραδοσιακά δεν φημίζεται για τις αγωνιστικές της περγαμηνές.... Προτιμά να τα χώνει στους δικηγόρους και νάχει το κεφάλι της ήσυχο και στη θέση του.... Τέλος,όσοι έτρεχαν και τρέχουν στις ραχούλες,το έπρατταν και το πράττουν γιατί με κάποιο τρόπο πρέπει να βιοποριστούν και φυσικά δικαιούνται να διοριστούν όταν αυτή η τρεχάλα στη ραχούλα ξεπερνάει την πενταετία. Γιατί αυτή η διαδικασία δεν ίσχυε προμνημονιακά;; Και η πιο ωραία χαριτωμενιά απ' όλες εδώ μέσα,είναι οι....ενστάσεις που εγείρονται επί του παραδοσιακού τρόπου διορισμού των εκπαιδευτικών από κάποιους που όλα αυτά τα χρόνια της κρίσης είχαν την οικονομική άνεση και το....μπάρμπα φυσικά να κάθονται στο σπιτάκι τους και να μαζεύουν τίτλους,περιμένοντας σαν τα κοράκια την ώρα για την απόσβεσή τους,στρογγυλοκαθήμενοι στην καναπεδάρα τους,με τα δικηγορικά κονέ τους και μη έχοντας πατήσει ποτέ το πόδι τους στη ραχούλα... Περιμένεις απ' αυτά τα....κοράκια να ματώσουν;; Ακόμη και σαν ανέκδοτο ηχεί κακόγουστο....

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2321 στις: Ιούλιος 04, 2017, 09:23:32 μμ »
Εσύ δηλ. είσαι τόσο ικανοποιημένος από την εξέλιξη του επαγγέλματος του εκπαιδευτικού στη χώρα μας κι από τις ευκαιρίες που δίνει κυρίως στους νέους συναδέλφους, ώστε προτρέπεις τους απογόνους σου να ακολουθήσουν αυτό το επάγγελμα; Δεν έχουν καταλάβει τι "τραβούν" κάθε χρόνο οι γονείς τους;
Τι να σου πω αν αυτό κατάλαβες......είσαι εντελώς offside σε ποδοσφαιρική ορολογία

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2322 στις: Ιούλιος 05, 2017, 08:59:45 πμ »
Τι να σου πω αν αυτό κατάλαβες......είσαι εντελώς offside σε ποδοσφαιρική ορολογία
Ασφαλώς και κατάλαβα αυτό που λες, ότι δηλ. έτσι χωρισμένοι σε υποομάδες που είμαστε δεν πρόκειται ποτέ να τα βρούμε μεταξύ μας και η διχόνοια θα συνεχίζεται (συγχαρητήρια στο Υπουργείο εν τω μεταξύ γι' αυτό) κι ότι οι αντιπαλότητες θα διαιωνίζονται. Δεν είναι και τόσο δύσκολος ο συλλογισμός σου!
Όμως, εσύ δεν καταλαβαίνεις το πνεύμα μου!

Είναι καλοκαίρι! Επιτέλους, ας κάνουμε μια ανακωχή και επιστρέφουμε δριμύτεροι από τον Σεπτέμβρη (άντε από τέλη Αυγούστου)!
Καλές διακοπές!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #2323 στις: Ιούλιος 05, 2017, 12:38:47 μμ »
Όσοι μάτωσαν,μάτωααν το '98 στην....ιστορική Τούμπα κι αλλού.... Βλέπεις δεν είχαμε και την καλύτερη στρατηγική για να ακυρώσουμε τον διαγωνισμό.... Μια καταληψούλα ήθελε,όχι σπουδαία πράγματα.... Αλλά που πας ρε καραΜήτρο χωρίς στρατηγική;;.... Δυστυχώς,αρκεστήκαμε σε μια ακραία μεν,αναποτελεσματική δε,ναρκισσιστική συνθηματολογία.... Κι έτσι ο θεσμός του ασέπ πέρασε με γκλομπιές σε ό,τι κινείται και ξώφαλτσα δακρυγόνα.... Από κει και έπειτα αρχίζει το προσωπικό βόλεμα,η ιδιώτευση και οι ατελείωτες προσφυγές σε βαθμό να μην μιλάμε πλέον σαν δάσκαλοι αλλά σαν δικηγορικά φερέφωνα.... Βλέπεις η εκπαιδευτική κοινότητα παραδοσιακά δεν φημίζεται για τις αγωνιστικές της περγαμηνές.... Προτιμά να τα χώνει στους δικηγόρους και νάχει το κεφάλι της ήσυχο και στη θέση του.... Τέλος,όσοι έτρεχαν και τρέχουν στις ραχούλες,το έπρατταν και το πράττουν γιατί με κάποιο τρόπο πρέπει να βιοποριστούν και φυσικά δικαιούνται να διοριστούν όταν αυτή η τρεχάλα στη ραχούλα ξεπερνάει την πενταετία. Γιατί αυτή η διαδικασία δεν ίσχυε προμνημονιακά;; Και η πιο ωραία χαριτωμενιά απ' όλες εδώ μέσα,είναι οι....ενστάσεις που εγείρονται επί του παραδοσιακού τρόπου διορισμού των εκπαιδευτικών από κάποιους που όλα αυτά τα χρόνια της κρίσης είχαν την οικονομική άνεση και το....μπάρμπα φυσικά να κάθονται στο σπιτάκι τους και να μαζεύουν τίτλους,περιμένοντας σαν τα κοράκια την ώρα για την απόσβεσή τους,στρογγυλοκαθήμενοι στην καναπεδάρα τους,με τα δικηγορικά κονέ τους και μη έχοντας πατήσει ποτέ το πόδι τους στη ραχούλα... Περιμένεις απ' αυτά τα....κοράκια να ματώσουν;; Ακόμη και σαν ανέκδοτο ηχεί κακόγουστο....

Επετηριδα και καταργηση της....αλλη αμαρτωλη ιστορια στον βωμο της αναβαθμισης της εκπαιδευσης και του εκπαιδευτικου προσωπικου που δεν ηρθε ποτε εδω και δεκαετιες . Αλλογιστη εισροη φοιτητων σε καθηγητικες σχολες ολα αυτα τα χρονια.... μη ενημερωση των πτυχιουχων για το τι ισχυε τοτε και κανενα ενδιαφερον απο κανεναν.
Προτασεις τοτε υπηρχαν πολλες για βελτιωση του χρονου αναμονης. Για οσους θυμουντε ειχανε πεσει στο τραπεζι η διαγραφες ατομων που ειχαν προσληφθει σε αλλες υπηρεσιες . Η διαγραφη σε περιπτωση αρνησης 1ου διορισμου οπου και να ηταν αυτος. Μονο με εφαρμογη των παραπανω η επετηριδα θα μειωνοταν σημαντικα. Βεβαια οι τοτε παραταξεις τα "γκρεμισανε" ολα και παλι αδικηθηκε ενα τεραστιο μερος εκπαιδευτικων οπως και επισης ενα αλλο κομματι εκμεταλλευτηκε μετεπειτα διαταξεις του ασεπ για μεταβατικη και διοριστηκε εν μια νυκτι με υπουργικες αποφασεις.....παραδειγματα για οσους δεν ξερουν υπαρχουν πολλα ...συναδελφος που διοριστηκε εχωντας προυπηρεσια 44 ωρων ολη και ολη...
Τοτε ολοι οι νεοι θελανε ασεπ για να φυγουν μπροστα και οσοι ηταν στην επετηριδα απο 7ετια και πανω απλα δεν θελανε να ακουσουν για ασεπ. Οι ζωες ολων διαταραχθηκαν...

Αν το δουμε καθαρα επαγγελματικα ειμαστε σχεδον ο μοναδικος κλαδος που καταφερε στην ουσια να διαλυσει τα εργασιακα του δικαιωματα που ειχε τοτε με το πτυχιο του. Βεβαια θα πει καποιος οτι δεν μπορουσαν ολοι να διδαξουν και ετσι με το ασεπ θα εχουμε επιλογη των αξιοτερων. Εκει θα απαντησει ο αλλος οτι αυτο ηταν δουλεια των σχολων να μην του εδινε πτυχιο....και παλι η μπαλα θα πηγαινε περα δωθε.

Η ουσια συναδελφοι ειναι μια. Ασεπ εχει να γινει 8 χρονια και στο μελλον δεν φαινεται ελπιδα. Οι πτυχιουχοι καθε χρονο αυξανονται. Ασεπ να εκανε τωρα θα ειχαμε παλι δημιουργια ενος νεου τυπου πινακα επετηριδας απλα θα το ονομαζαμε διαφορετικα.
Και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι κανενας μας πια δεν ξερει τι ισχυει..δεν γνωριζουμε καν τι και πως.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 973
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 959
Σύνολο: 972

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.