*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης  (Αναγνώστηκε 119476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 03:51:14 μμ »
Όπως οι αποσπάσεις από νομό σε νομό αποφασίζονται από το ΚΥΣΔΕ, έτσι και οι αποσπάσεις μέσα στον ίδιο νομό (όχι μόνο από περιοχή σε περιοχή αλλά και από σχολείο σε σχολείο) αποφασίζονται από το οικείο ΠΥΣΔΕ.
Προφανώς ισχύει το ίδιο ομιχλώδες θεσμικό πλαίσιο (δηλ. δεν υπάρχει) απλώς τα βύσματα που χρειάζονται (αν χρειάζονται) είναι σε τοπικό επίπεδο.
Αν όπως ακούγεται συχνά, οριστεί κάποιου είδους μοριοδότηση για τις αποσπάσεις, πιθανολογώ (και ελπίζω) να ισχύσει ΚΑΙ γι αυτές.
Μέχρι τότε, ο γάμος και τα άλλα κοινωνικά κριτήρια μόνο εθιμοτυπικό χαρακτήρα έχουν, εκτός αν τύχεις σε ΠΥΣΔΕ με πραγματικά συνειδητοποιημένα μέλη (αν και χρειάζονται να είναι και συνειδητοποιημένοι και οι συνάδελφοι που θα αιτηθούν απόσπαση μαζί με σένα).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:43 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 07:52:00 μμ »
Ο προϊστάμενος γραφείου, αν δεν είναι μέλος στο ΠΥΣΔΕ, έχει κάποια ισχύ; Μπορεί δηλαδή να τοποθετεί τους εκπαιδευτικούς κατά βούληση; Ξέρω περιοχή οπου ο προϊστάμενος τοποθετεί φίλους και γνωστούς που βρίσκονται στη διάθεση πάντα κοντά στα σπίτια τους, ενώ οι άλλοι τρέχουν........

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 01, 2010, 04:31:26 μμ »
Ο προϊστάμενος γραφείου, αν δεν είναι μέλος στο ΠΥΣΔΕ, έχει κάποια ισχύ; Μπορεί δηλαδή να τοποθετεί τους εκπαιδευτικούς κατά βούληση; Ξέρω περιοχή οπου ο προϊστάμενος τοποθετεί φίλους και γνωστούς που βρίσκονται στη διάθεση πάντα κοντά στα σπίτια τους, ενώ οι άλλοι τρέχουν........

Τυπικά ΌΧΙ, αλλά...
π.χ. Εσύ κάποια στιγμή δεν κάνεις κάποια εξυπηρέτηση στον διευθυντή σου, ακόμη κι αν δεν είσαι υποχρεωμένη, αλλά καθαρά σε επίπεδο ανθρωπίνων σχέσεων ή διότι με τη σειρά σου θα νιώσεις καλύτερα να του ζητήσεις και εσύ κάτι αργότερα;   ;-)

Αποσυνδεδεμένος EDUC

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 01:17:24 μμ »
Όποιοι  συνάδελφοι  έχουν  παρόμοιο πρόβλημα,  ας  μου στείλουν  προσωπικό  μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:43 »

Αποσυνδεδεμένος virna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 06:14:55 μμ »
Χαίρετε, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει κάνει αίτηση για απόσπαση λόγω συνηπηρέτησης με σύζυγο ένστολο μέσα στην χρονιά. Έχω κάνει αίτηση εδώ και 3 μήνες και δε μου λένε τίποτα επίσημα!Έχει κανείς σας καμία πληροφόρηση για του τι μέλλει γενέσθαι?Ευχαριστώ που με ακούσατε

Αποσυνδεδεμένος anast80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #145 στις: Απρίλιος 27, 2011, 09:24:43 πμ »
    Καλημερα σας,
        είμαι νέ αστο φορουμ και θα ηθελα και εγω να επισημανω ένα πρόβλημα που προέκυψε τις τελευταίες ημέρες απο το κείμενο του υπουργείο προς διαωούλεσυση αναφοροικά με τις αποσπάσεις εκπαιδευτικων συζυγων ενστόλων. Εκτος του οτι αφαιρεί αδιακαιολογητα τη συσπηρετηση ποα τους ενστολους των σωματων ασφαλειας παρακαμπτοντας την ηδη κειμενη νομοθεσία (αρθρο 21, ν. 2946/2001), μεταβάλλει το καθεστώς και για τους στρατιωτικούς μετατρέποντας τους σε ειδική κατηγορία που δεν παίρνει αυτοματα την αποσπαση αλλα συγκρονεται με άλλες ειδικες κατηγοριες. γενικα δεν διευκρινιζεται ακριβως το νεο καθεστώς. θελω να ρωτησω αν ο συγκεκριμενος νομος μπορει να καταργηθει ετσι αυθαιρετα ή να παρακαμφθει και να τροποποιηθει κατα το δοκουν. Επισης θελω να ρωτησω αν γνωριζετε τι μπορουμε να κανουμε για να σταματησουμε αυτη την εις βαρος μας αδικια. 

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #146 στις: Απρίλιος 27, 2011, 02:32:55 μμ »

    Καλημερα σας,
        είμαι νέ αστο φορουμ και θα ηθελα και εγω να επισημανω ένα πρόβλημα που προέκυψε τις τελευταίες ημέρες απο το κείμενο του υπουργείο προς διαωούλεσυση αναφοροικά με τις αποσπάσεις εκπαιδευτικων συζυγων ενστόλων. Εκτος του οτι αφαιρεί αδιακαιολογητα τη συσπηρετηση ποα τους ενστολους των σωματων ασφαλειας παρακαμπτοντας την ηδη κειμενη νομοθεσία (αρθρο 21, ν. 2946/2001), μεταβάλλει το καθεστώς και για τους στρατιωτικούς μετατρέποντας τους σε ειδική κατηγορία που δεν παίρνει αυτοματα την αποσπαση αλλα συγκρονεται με άλλες ειδικες κατηγοριες. γενικα δεν διευκρινιζεται ακριβως το νεο καθεστώς. θελω να ρωτησω αν ο συγκεκριμενος νομος μπορει να καταργηθει ετσι αυθαιρετα ή να παρακαμφθει και να τροποποιηθει κατα το δοκουν. Επισης θελω να ρωτησω αν γνωριζετε τι μπορουμε να κανουμε για να σταματησουμε αυτη την εις βαρος μας αδικια.




Δεν αφαιρει καθολου τη συνυπηρετηση με ενστολο που υπηρετει σε σωματα ασφαλειας. Αναφερει ρητα το αρθρο 21 ν.2946/2001 που τους αναφερει. Μην ανησυχεις γι'αυτο. Ουτως η αλλως οταν κανεις αιτηση το συστημα βγαζει Στρατιωτικος για ολους ειτε ειναι στρατιωτικοι ειτε αστυνομικοι πχ.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #147 στις: Απρίλιος 27, 2011, 04:15:26 μμ »
    Καλημερα σας,
        είμαι νέ αστο φορουμ και θα ηθελα και εγω να επισημανω ένα πρόβλημα που προέκυψε τις τελευταίες ημέρες απο το κείμενο του υπουργείο προς διαωούλεσυση αναφοροικά με τις αποσπάσεις εκπαιδευτικων συζυγων ενστόλων. Εκτος του οτι αφαιρεί αδιακαιολογητα τη συσπηρετηση ποα τους ενστολους των σωματων ασφαλειας παρακαμπτοντας την ηδη κειμενη νομοθεσία (αρθρο 21, ν. 2946/2001), μεταβάλλει το καθεστώς και για τους στρατιωτικούς μετατρέποντας τους σε ειδική κατηγορία που δεν παίρνει αυτοματα την αποσπαση αλλα συγκρονεται με άλλες ειδικες κατηγοριες. γενικα δεν διευκρινιζεται ακριβως το νεο καθεστώς. θελω να ρωτησω αν ο συγκεκριμενος νομος μπορει να καταργηθει ετσι αυθαιρετα ή να παρακαμφθει και να τροποποιηθει κατα το δοκουν. Επισης θελω να ρωτησω αν γνωριζετε τι μπορουμε να κανουμε για να σταματησουμε αυτη την εις βαρος μας αδικια.

Δεν γνωρίζω και πολλά για τις αποσπάσεις.
Με μία πρόχειρη ματιά στο σχέδιο νόμου, είδα ότι προηγούνται οι ειδικές κατηγορίες-έχει άραγε ξεκαθαριστεί παντελώς ποιες θα είναι αυτές?- και ακολουθούν οι σύζυγοι στρατιωτικών (δεν αναφέρει ενστόλων γενικά-π.χ. αστυνομικών, λιμενικών, πυροσβεστών κλπ).
Οι αποσπάσεις θα πραγματοποιούνται σε λειτουργικά κενά που θα προκύψουν μετά από τις μεταθέσεις και τους μόνιμους διορισμούς.
Το πρόβλημα είναι αν θα υπάρχουν αρκετά λειτουργικά κενά για να βολευτούν όλοι στους νομούς που επιθυμούν, γιατί υπάρχει έντονη τάση μείωσης των κενών γενικά (θα φανεί και με την ανακοίνωση των μεταθέσεων οσονούπω).
Το να τοποθετηθεί κανείς σε όμορο νομό δεν είναι και ό,τι καλύτερο τώρα που η βενζίνη πλησιάζει τα 2 ευρώ (για να κοιτάμε τα πράγματα και πρακτικά).
Η αντίδραση στην Ελλάδα είναι συγκεκριμένη :τρέξτε σε βουλευτές, οι σύζυγοί σας μέσω των ενώσεων στρατιωτικών κλπ ενστόλων ας διαμαρτυρηθούν γι αυτή την αδικία, εκφράστε την ανησυχία σας στις ΔΟΕ/ΟΛΜΕ. Όσο πιο πολύ πίεση ασκηθεί, τόσο το καλύτερο.
Δεν θα υπάρξουν καλές εξελίξεις στον οικογενειακό προγραμματισμό των συναδέλφων που είναι παντρεμένες/οι με ένστολους, αν εφαρμοσθεί το συγκεκριμένο σχέδιο νόμου.

Αποσυνδεδεμένος anast80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 27, 2011, 09:40:20 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και εμεις καταλαβαμε οτι θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα εαν περάσει αυτό το σχέδιο νόμου. Και ειδικα εαν προηγούνται οι διορισμοί των αποσπάσεων. Προσπαθώ να βρω και άλλες κοπέλες - συζυγους ενστόλων, αλλά είμαστε σκόρπιες και δυσκολευομαι, προκειμένου να κινηθούμε πιο δραστικά. Ρώτησα και δικηγόρο αλλά είπε οτι σε αυτή τη φάση δεν μπορούμε να επέμβουμε. Μετά την ψηφιση (αν ο μη γενοιτο)  θα πρεπει να υπαρχουν οι προυποθέσεις για προσφυγή στο συμβούλιο της επικρατειας.   

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 27, 2011, 09:54:50 μμ »
Μαλλον εγω δεν ξερω ελληνικα....γιατι μολις διαβασα ξανα το κειμενο και ειδα ρητα να αναφερεται ο νομος και η παραγραφος που περιλαμβανει ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ,ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ,ΛΙΜΕΝΙΚΟΥΣ.
Απο που προκυπτει οτι αφαιρεθηκαν...

Αποσυνδεδεμένος anast80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 27, 2011, 11:23:41 μμ »
Αναφέρει το νόμο 2946/2001 αλλα από όλο το νομο απομονώνει μόνο συζύγους στρατιωτικών των ενόπλων δυνάμεων. Δεν αναφέρει τα σώματα ασφαλαέιας αν και υπάρχουν στο νόμο. Μάλιστα στα σχόλια της διαβουλευσης δεν εστειλαν μονο αστυνομικοι, λιμενικοι και πυροσβέστες αλλα εστειλε και η ενωση στυνομικων κεντρικης μακεδονιας και η ενωση αστυνομικων σαμου. Μας εξαιρει αυθαιρετα εμας τις/τους συζυγους των σωματων ασφαλειας. Αλλα και για τους στρατιωτικους δεν αναφερει το νομο ακριβως οπως ειναι. Τον τροποποιει και δεν εξηγει αν ολοι θα παιρνουν αποσπαση κατ' εξαιρεσιν οπως συνεβαινε μεχρι τωρα. Αναφερει το νομο επιλεκτικα και τροποιημενα.
   Και το ερωτημα εινια αν μπορει ταυτοχρονα να αναφερεται στο νομο τοιουτροπως, δηλαδη να εξαιρει κομματι του νομου και να τροποποιει το αλλο κομματι χωρις να διευκρινιζει και την τροποποιηση. Αν ψηφιστει ετσι οπως ειναι καταστραφηκαμε. ειμαστε η μονη κατηγορια που επαιρνε αποσπαση χωρις να χρειαζεται βοηθεια και αντε τωρα να βρεθει η βοηθεια και γιατι να χρειαζομαστε για τα αυτονοητα και τα ηδη κεκτημενα. 

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 28, 2011, 12:37:33 πμ »
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Και εμεις καταλαβαμε οτι θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα εαν περάσει αυτό το σχέδιο νόμου. Και ειδικα εαν προηγούνται οι διορισμοί των αποσπάσεων. Προσπαθώ να βρω και άλλες κοπέλες - συζυγους ενστόλων, αλλά είμαστε σκόρπιες και δυσκολευομαι, προκειμένου να κινηθούμε πιο δραστικά. Ρώτησα και δικηγόρο αλλά είπε οτι σε αυτή τη φάση δεν μπορούμε να επέμβουμε. Μετά την ψηφιση (αν ο μη γενοιτο)  θα πρεπει να υπαρχουν οι προυποθέσεις για προσφυγή στο συμβούλιο της επικρατειας.   
anast 80 είμαι κι εγώ σύζυγος στρατιωτικού και ανησυχώ επίσης πολύ. Εγώ είμαι και νεοδιόριστη. Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι, είμαι πρόθυμη

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 28, 2011, 01:02:51 πμ »
ερώτηση:
τι εννοείς όταν λές ότι το κείμενο προς διαβούλευση αλλάζει την κείμενη νομοθεσία και  κάνεις τους στρατιωτικούς ειδική κατηγορία και ότι συγκρίνονται μόνο μεταξύ τους. Κάποιος να μου το εξηγήσει, γιατί δεν το έχω καταλάβει.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις λόγω συνυπηρέτησης
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 28, 2011, 01:12:24 πμ »
Δεν είναι ειδική κατηγορία οι στρατιωτικοί. Είναι μία ξεχωριστή κατηγορία από μόνοι τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160892
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 590

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.