*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391560 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #756 στις: Ιούνιος 23, 2013, 02:09:04 μμ »
Κάποιοι εδώ μέσα (αλλά και πολλοί εκεί έξω), θα μας απολύσουν και θα λένε "μην πανικοβάλεστε, δεν είναι αυτό που νομίζετε. Απλά μας έδωσαν μια άδεια μακράς διάρκειας για να ξεκουραστούμε".

Αυτό δεν λέγεται ψυχραιμία αλλά άρνηση της πραγματικότητας και οδηγεί σε παθητικότητα. Προτιμώ να είμαι λίγο πιο ανήσυχος, να αγχώνομαι λίγο περισσότερο παρά να πέσω σε αυτή τη λούμπα. Σε λίγο θα χάσουμε και τις τελευταίες δημοκρατικές μας ελευθερίες και κάποιοι θα το θεωρούν κανονικότητα. Τι να πω... Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Δεν είναι της ειδικότητας μου. 
Συμπεριφορές που αποτελούν βούτυρο στο ψωμί όσων μεθοδεύουν τις απολύσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:06:57 »

Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #757 στις: Ιούνιος 23, 2013, 02:20:54 μμ »
Τα παρακάτω είναι προσωπικές μου σκέψεις και μόνο.
Έχουμε μπεί στο κάδρο για διαθεσιμότητα η οποία θα οδηγήσει σίγουρα σε απολύσεις είτε γιατί είμαστε πολυπληθής κλάδος είτε γιατί μας έχουν οτι δεν δουλεύουμε. Πως θα γίνει αυτό; Πρώτα απ' όλα θα καταργήσει τους ΔΕ01 και τους ΤΕ01. Σύνολο απ'ότι διαβάζω 1100 περίπου. Δεν φτάνουν. Θα συνεχίσουν με αυτούς που δεν θα μπορέσουν να καλύψουν το ωράριο τους (όλων των ειδικοτήτων) αφού προηγηθούν οι υποχρεωτικές ματαθέσεις ( που στο τέλος θα πούμε ότι είναι και καλό μέτρο).
Εδώ υπάρχει, θα πουν κάποιοι, συνταγματικό κώλυμα. Και τι έγινε; Έχετε την κυβέρνησή μας και την τρόικα να τους απασχολούν τέτοιες λεπτομέρειες; Μέχρι να βγούν τα δικαστήρια και να λένε οι αποφάσεις να επιστρέψουμε στα σχολεία μας ( λίγο αμφιβάλλω και γι' αυτό θα το εξηγήσω παρακάτω) θα έχουν πετύχει το σπάσιμο του ''ταμπού'' να απολυθούν δηλαδή Δ.Υ. του στενού δημόσιου τομέα. Μέχρι λοιπόν να τελεσιδικίσουν οι αποφάσεις θα έχουν κάνει την αξιολόγηση μας και μετά θα υπάρχουν τα τυπικά προσόντα που αναφέρθηκε προηγουμένως για να μπούμε σε έναν πίνακα διαθεσιμότητας ( συνταγματικό αυτή τη φορά).
Επανέρχομαι στους δικαστές. Όλες οι αποφάσεις τους πριν τα μνημόνια ήταν να βγαίνουν οι απεργίες παράνομες και καταχρηστικές ενώ το μόνο που δίκαζαν αμέσως ήταν οι αυξήσεις στους μισθούς τους. Κάθε νομοσχέδιο που δεν τους έδινε αύξηση ή τους μείωνε το μισθό έβγαινε αντισυνταγματικό.
Μετά τα μνημόνια δηλ. από το 2010 και μετά βγήκαν κάποιες αποφάσεις για κούρεμα τόκων δανείων αλλά από μικρά περιφερειακά δικαστήρια. Την τελική απόφαση όμως για τους εκπαιδευτικούς θα την βγάλει το ΣΤΕ. Με την ΕΡΤ η απόφαση ήταν τόσο σαφής όσο της πυθίας. Είναι δυνατόν το ΣΤΕ να βγάζει τέτοιες διφορούμενες (γνώμη μου) αποφάσεις; Με την δική μας επιστράτευση για απεργία που δεν είχαμε τότε προκηρύξει  δεν βρήκαν τίποτα λάθος. Δεν τους εμπιστεύομαι λοιπόν.
Ας ψάξει η ΟΛΜΕ ( τι την πληρώνουμε ) να βρεί κανένα καλό δικηγόρο μήπως καταφέρουμε και κάτι.
Ελπίζω όσα έγραψα να είναι λάθος εκτιμήσεις.

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #758 στις: Ιούνιος 23, 2013, 02:55:07 μμ »
Από τη στιγμή που δόθηκαν στη δημοσιότητα αριθμοί και συγκεκριμένες ειδικότητες κανένας δε πρόκειται να αντιδράσει πόσο μάλλον η ΟΛΜΕ. Συμφωνία κυρίων και διαπραγματεύσεις κάτω από το τραπέζι.
ΥΓ: Βλέπω ότι κάποιοι που μέχρι χθές δε πίστευαν ότι θα βγουν στη διαθεσιμότητα εκπαιδευτικοί, να το γυρνάνε. Κάτι είναι και αυτό

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #759 στις: Ιούνιος 23, 2013, 02:56:55 μμ »
Παιδιά, ποιος Μανιτάκης; Διαβάζω ότι ο Άδωνις θα είναι στο Υπουργείο Εσωτερικών μετά τον ανασχηματισμό. Τώρα αρχίζει το party!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:06:57 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #760 στις: Ιούνιος 23, 2013, 02:57:10 μμ »
Που στα κομμάτια ανακάλυψε αυτός ότι περισσεύουν 25.000 εκπαιδευτικοί; Ούτε καν όλοι οι πλεονάζοντες δεν είναι τόσοι. Οι παπαγάλοι άρχισαν τη δουλειά τους, συνάδελφοι!
Δες το βίντεο, οι 25000 έγιναν 4500. Οι οποίοι έχουν ήδη δοθεί με λίστα στο Υπουργείο Δ.Μ απο τον Αρβανιτόπουλο, ο οποιος έλεγε σε ολα τα καναλια οτι δεν θα απολυθεί κανείς. Μην ξεχνάτε οτι η τρόικα οπως προκύπτει και απο τα μεταφρασμένα  κείμενα που μας έχει παραθέσει ο patreas, απαιτεί ένα μεγάλος μέρος των διαθεσίμων μετα το περας του ενός έτους να απολυθεί και να οδηγηθεί στον ιδιωτικό τομέα. Βέβαια ο κλαδος θα παραμείνει παλι ήσυχος και ανακουφισμένος αφου θα φύγουν μονο οι ΠΕ11 και ΠΕ19. Ολα καλα...

Πρωτα και κυρια, ο Αρβανιτοπουλος επενδυει στη σημασιολογικη συγχυση που επικρατει σε σχεση με την τρεχουσα επαμφοτεριζουσα, ευφημιστικη ορολογια του μνημονιακου ιδιολεκτου, (απολυση, κινητικοτητα, αποχωρηση, εξοδος, διαθεσιμοτητα, μεταβαση στον ιδιωτικο τομεα, προσυνταξιοδοτικη διαθεσιμοτητα, εφεδρεια κτλ), διαχωριζοντας στην πραγματικοτητα το καθεστως της αμεσης απολυσης, ενδεχομενο το οποιο εχει αποκλεισει ρητως για τους εκπαιδευτικους, απο αυτο της διαθεσιμοτητας, που δυναται να οδηγησει σε απολυση, για το οποιο δεν προεβη σε απολυτως καμια αναφορα. Ένα δευτερο σημειο, το οποιο δεν διευκρινιζεται επαρκως απο τους επιφορτισμενους να υλοποιησουν το προγραμμα της μειωσης του Δημοσιου, αφορα τη διακριση της δεξαμενης των υπο διαθεσιμοτητα υπαλληλων απο αυτη των υπο απολυση. Δεν κατεστη σαφες αν οι δυο δεξαμενες ταυτιζονται ολικως, μερικως ή αποτελουν παντελως διαφορετικα μεγεθη, εκτοξευοντας στην τελευταια περιπτωση τον αριθμο των εμπλεκομενων ΔΥ στους 40.000. Κρινοντας απο τις διατυπωσεις του αναθεωρημενου μνημονιου, προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οι δυο δεξαμενες ταυτιζονται μερικως, οπερ εστι μεθερμηνευομενον οσοι εντασσονται σε διαθεσιμοτητα δε συνεπεται οτι θα διασωθουν μετατασσομενοι σε αλλο φορεα του Δημοσίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 03:13:30 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #761 στις: Ιούνιος 23, 2013, 03:02:56 μμ »
Η διαθεσιμότητα από κάποια στιγμή και μετά θα σημαίνει απόλυση. Μην κρίνετε από τη περίπτωση των 1800 που μετατάχθηκαν τώρα τελευταία. Αυτοί τη γλίτωσαν. Πλέον οι κενές οργανικές σε όλο το Δημόσιο είναι λίγες και θα καταργήσουν και άλλες. Πέρα από το γεγονός ότι η μετάταξη ύστερα από το καθεστώς διαθεσιμότητας μπορεί να συνεπάγεται και αλλαγή της εργασιακής σχέσης από μόνιμος σε ορισμένου χρόνου ( κυρίως σε δήμους ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 04:57:13 μμ από Lasid »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #762 στις: Ιούνιος 23, 2013, 03:30:35 μμ »
Λοιπόν,

Αφού κάποιοι τα ξέρετε όλα. Πείτε μου

α) Ποια θα είναι η σύνθεση της νέας Κυβέρνησης;
β) Ποιο θα είναι το νέο Λύκειο και το ΕΠΑΛ. Ποιες ειδικότητες θα έχει και ποια ωράρια;
γ) Θα γίνει άλλη αύξηση ωραρίου του χρόνου ή όχι;
δ) Ποσες μετατάξεις θα γίνουν σε θέσεις διοικητικών και πότε;
ε) Θα γίνουν φέτος αποσπάσεις και που;
στ) Πόσοι θα βγουν σε διαθεσιμότητα, από ποιες ειδικότητες και με ποια κριτήρια;

Αν όλα τα παραπάνω δεν βγουν δέχεστε να μην ξαναγράψετε εδώ και να μην ξαναμπείτε με άλλο nickname;
Ο άλλος μάλιστα μας λέει το σκεπτικό του το οποίο μας το έχει πει ο Patreas από την αρχή του νήματος...
Κάποιοι άλλοι φαίνονται να υπερασπίζονται το Σύνταγμα και τελικά δείχνουν πιο πολέμιοι του Συντάγματος και από την ίδια την Κυβέρνηση. Αμφιβάλλω αν καν έχουν διαβάσει το Σύνταγμα.
Παίδες δεν συμμετέχω άλλο σε συζητήσεις χωρίς σκεπτικό, χωρίς νούμερα, χωρίς μια λογική....
Το τι διαβάζετε στις εφημερίδες και στα site κρατήστε το για τον εαυτό σας αφού μάθετε πρώτα μερικοί που είναι η οργανική σας και που όχι. Και τι σημαίνει διώχνω Δ.Υ.
Αντε καλό μεσημέρι...

Για την ιστορία

Οι ΙΔΑΧ στο Δημόσιο είναι 53770 (αμφιβάλλω αν σε αυτούς περιέχονται οι εργαζόμενοι στους Οργανισμούς) και συνολικά από τους μόνιμους και αορίστου χρόνου οι 43.037 είναι ΥΕ και οι 176.241 είναι ΔΕ... Ολοι αυτοί θα μείνουν και θα απολυθούν ΠΕ και ΤΕ από την εκπαίδευση....Εκτός αν στις μετακινήσεις μου βάζετε και αυτούς που ζήτησαν από μόνοι τους μετάταξη...Επίσης για την διαθεσιμότητα μην ξεχνάτε τους ήδη 2000+ που είναι ήδη σε διαθεσιμότητα/αργία ως επίορκοι...


ΥΓ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο PATREAS KAI KATAΛΑΒΑΙΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 03:41:20 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #763 στις: Ιούνιος 23, 2013, 03:42:43 μμ »
Προσωπικά δεν νομίζω να ανέφερα κάπου ότι τα ξέρω όλα.

Επίσης, εγώ είμαι αυτός που έκανε το σφάλμα να αναφέρει μια εκτίμηση που την είχε ήδη αναφέρει ο patreas. Δεν νομίζω ότι είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας απλά οι εξελίξεις στην ΕΡΤ με οδήγησαν προς τα εκεί. Τέλος πάντων. Τελείωσε αυτό και δεν έχει σημασία.
 
Στις ερωτήσεις σου δε μπορώ να απαντήσω. Δεν έχω τα απαραίτητα στοιχεία προκειμένου να φτάσω σε μια (ας πούμε) ασφαλής εκτίμηση.
Για τις απολύσεις έχουμε στοιχεία που αν τα επεξεργαστούμε καταλήγουμε ότι είναι πάρα πολύ πιθανό να οδηγηθούμε σε απολύσεις. Έχουμε συγχωνεύσεις, έχουμε αύξηση ωραρίου, έχουμε "πλεονάζοντες" έχουμε διαρροές για ειδικότητες και πλήθος εκπαιδυετικών προς απόλυση από συγκεκριμένα παπαγαλάκια κ.λπ. Αν σε αυτά προθέσουμε το τελεσίγραφο της 8ης Ιουλίου και την επιλογή της ΔΗΜΑΡ να αποχωρήσει λίγο πριν από την κρίσιμη (?) στιγμή για τις απολύσεις στο δημόσιο, υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να οδηγηθούμε σε απολύσεις.
Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Κάνουμε γιόγκα και διαλογισμό για να μην αγχωθούμε; Το κάνουμε και αυτό αλλά συγχρόνως πρέπει να δούμε πως θα αντιδράσουμε. Έχουμε συνηθίσει στην αδράνεια. Το άλλο μας είναι δύσκολο και για να μην μπούμε καν στον κόπο να προσπαθήσουμε, να δράσουμε, "φτιάχνουμε" μια βολική ιστορία και γυρνάμε στις οθόνες μας.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #764 στις: Ιούνιος 23, 2013, 03:52:06 μμ »
@black21

Ελα που δεν είσαι εσύ αυτος που έκανε την αναφορά στην εκτίμηση...για δες λίγο καλύτερα ποιον εννοώ....
Σας είπα για κάποια βήματα που πρέπει να γίνουν. Δεν θα ανοίξω και τα μάτια σε καλοθελητές...(δεν αναφέρομαι σε σένα).
Αυξηση ωραρίου, και συγχωνέυσεις εξυπηρετούν στις μη προσλήψεις, πλεονάζοντες σε ειδικότητες εξυπηρετούν σε "εσωτερικές μετακινήσεις" μεταξύ βαθμιδων καθώς και σε αποσπάσεις. Αυτά τα παπαγαλάκια μια χαρά μπορεί να τα παίρνουν και από συλλόγους εκπαιδευτικών...Η ΔΗΜΑΡ είσαι σίγουρος ότι υπερασπιζόταν τους καθηγητές; ή μήπως ήθελε να σουτάρει καθηγητές για να την γλυτώσουν άλλοι από αλλού...να σου θυμίσω την Ρεπούση; Ηταν καλύτερη από τον Άδωνη;
Το τι κάναμε μέχρι τώρα ήταν μια τρύπα στο νερό. Ξεσηκωθήκαμε, πήγαμε σε απεργία, τελικά και σφαλιάρα φάγαμε και απεργία δεν κάναμε...Τέτοιοι ξεσηκωμοί της σφαλιάρας να μου λείπουν. Επίσης όσες φορές δράσαμε-δράσατε χωρίς σχέδιο το happening τελειώσε γρήγορα και με ήττα. Λοιπόν ωραία αυριο απολύει 50.000 εκπαιδευτικούς ακούω σχέδιο...

ΥΓ. Και για αυτούς που πιθανόν έγραψαν ότι άλλαξα γνώμη χτες. Από την αρχή έχω πει κάτι κάτω από τον Patrea. Ας πάνε να το δουν...αλλά κάποιοι κοιτάνε να γράψουν χωρίς να διαβάζουν...επαναλαμβάνω υπάρχει μια σημαντική προυπόθεση για όλα. Οποιος το ψάξει θα το βρει. Εγώ εδώ μέσα ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ που να με κρεμάσουν ανάποδα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 05:02:48 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #765 στις: Ιούνιος 23, 2013, 04:05:16 μμ »
Κάποιοι άλλοι φαίνονται να υπερασπίζονται το Σύνταγμα και τελικά δείχνουν πιο πολέμιοι του Συντάγματος και από την ίδια την Κυβέρνηση. Αμφιβάλλω αν καν έχουν διαβάσει το Σύνταγμα.
Προφανώς αναφέρεσαι σε μένα. Δεν έχω πρόβλημα να αναφέρεις το όνομά μου. Το Σύνταγμα μέχρι πριν 2 χρόνια δεν ήξερα καν πόσα άρθρα έχει. Όμως το έχω διαβάσει καλά λόγω των συνεχών αναφορών σε αυτό το τελευταίο καιρό και δε χρειάζεται να έχεις τελειώσει κάποιος ένα Πανεπιστήμιο για να καταλάβει ότι έχει τσαλαπατηθεί από τους πολιτικάντηδες τύπου  Σαμαρά - Βενιζέλο. Και ναι κάποια στιγμή πρέπει να αναφέρουμε ονόματα πολιτικών και  να κάνουμε πολιτική κουβέντα. Εκτός και αν έχουμε τύψεις που τους ψηφίσαμε. Οι αριθμοί είναι απρόσωποι και για τους τεχνοκράτες. Δε γουστάρω να μιλάω με νούμερα ούτε να χτίζω ψεύτικες ψυχολογικές άμυνες απέναντι σε κάτι που έρχεται και και δεν να αντιδρώ αφού θεωρώ ότι δε με αφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 06:21:01 μμ από Lasid »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #766 στις: Ιούνιος 23, 2013, 04:14:56 μμ »
Προφανώς φίλε μου εκνευριστηκα με το κουρελόχαρτο που είπες.
Αυτό το κουρελόχαρτο σε έχει σώσει μέχρι τώρα. Αυτό το κουρελόχαρτο που λες ισχύει και έχεις κάθε 4 χρόνια εκλογές. Αλλιώς θα είχες άλλο πολίτευμα και με το που θα έγραφες εδώ μέσα θα σε μπουζούριαζαν και θα σε έστελναν πακετάκι όπου ήθελαν (το ίδιο φυσικά ισχύει και για μένα). αν έχει τσαλαπατηθεί από κάποιους - που δεν διαφωνώ - όπως κάποιοι είναι στην φυλακή ας φροντίσουν κάποιοι άλλοι που θα βγούν να στείλουν και αυτούς. Στο ψηφίσαμε μην με βάζεις διότι δεν τους ψήφισα. Βλέπεις δεν περίμενα από κανένα να με βολέψει και ούτε περιμένω...ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΤΟΥΣ ΒΡΙΖΟΥΝ (γενικά μιλάω εδώ).
Αφού δεν μιλάς με νούμερα τότε γιατί τα χρησιμοποιείς σε άλλα μηνύματα σου παλιότερα για ΕΡΤ, για αναπληρωτές κ.τ.λ.;;;
Όσο για την ψυχολογική άμυνα που λες σου είπα. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ...άλλοι τρελαίνονται στην ιδεα ότι μπορεί κάποια στιγμή στην ζωή τους να κάνουν κάτι άλλο. (πάλι γενικά αναφέρομαι). Για να βγάλεις συμπεράματα πρέπει να τον ξέρεις καλά τον άλλον. Εντελώς φιλικά το τελευταίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 04:26:45 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #767 στις: Ιούνιος 23, 2013, 04:28:12 μμ »
Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Σαφώς και το Σύνταγμα τα λέει ωραία. Αυτό που έγραψα και δε κατάλαβες είναι ότι το έχουν καταντήσει κουρελόχαρτο με το τρόπο ερμηνείας και υλοποίησης. Απόδειξη είναι τα δικαστήρια και οι προσφυγές με τις προσυνταξιοδοτικές εφεδρείες που έγιναν το τελευταίο καιρό. Είχαν και οι δύο πλευρές κοινή ερμηνεία του Συντάγματος; Για ποιο λόγο έφτασε το θέμα στην Δικαιοσύνη; Στα άλλα που γράφεις δεν έχω αντίρρηση. Όσο για το θέμα των αριθμών ό,τι έχω αναφέρει ή έχει επισημοποιηθεί  ή βασίζεται σε απόψεις κυρίως αιρετών. Για το θέμα της διαθεσιμότητας καλύτερα να μη σου πω τι μου έχουν πει είτε σε επίπεδο Πυσδε και Κύσδε.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #768 στις: Ιούνιος 23, 2013, 04:35:27 μμ »
Λοιπόν για την προσυνταξιοδοτική διαθεσιμότητα οι άνθρωποι έχουν δικαιωθεί. Γι αυτό και δεν το συνέχισαν στην Κυβέρνηση. Μιλάνε όλοι και εδώ και στην Τρόικα για φιάσκο.
Για τους αιρετούς έχω ιδία άποψη και για τις γνώσεις περί εκπαίδευσης και για τις γνώσεις περί εξελίξεων.
Σιγά μην τους ρωτά και μην τους συμβουλεύεται η κάθε Κυβέρνηση.
Και να σου πω και κάτι επειδή είχαν μάθει να κάνουν ωραίες εξυπηρετήσεις...φέτος η Κυβέρνηση τους έκοψε τον βήχα.
Αποσπάσεις θέλετε πουλάκια μου για να εξυπηρετήσετε; Σας βγάζω παντού υπεράριθμους...
Τι λες μπορεί ως άποψη να σταθεί αυτό όταν ειδικά οι αιρετοί είναι από άλλο κόμμα από αυτό που κυβερνάει;;;

ΥΓ. Επαναλαμβάνω διαθεσιμότητες και απολύσεις σε μεταγενέστερο χρόνο (1 έτος από διαθεσιμότητα) μπορεί να κάνει. Απλά απαιτούνται βήματα. Που δεν ξέρω αν προλαβαίνει να τα κάνει μέχρι 15/7 αρχικά και μέχρι τον Δεκέμβρη το αργότερο για τις Διαθεσιμότητες. Αμεσες απολύσεις Δ.Υ. απλά δεν γίνονται βάσει ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 04:41:15 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #769 στις: Ιούνιος 23, 2013, 05:52:00 μμ »
Kαι επειδή το είπα και σε κανένα 2-3 και παύει πλέον να είναι μυστικό...
Δεν μου λέτε παίδες να κάνω μια ερώτηση;
Για να φύγουν κάποιοι και να βγουν υπεράριθμοι δεν πρέπει να καταργηθούν οργανικές θέσεις πρώτα;
Οι ειδκότητες που έχετε γράψει οι περισσότεροι εδώ μέσα γνωρίζετε ότι έχουν ήδη ΚΕΝΕΣ οργανικές που περιμένουν να διοριστεί κόσμος;
Αν δεν καταργηθούν κενές θέσεις πως θα καταργηθούν θέσεις που ήδη δεσμεύονται από συναδέλφους;
Αν πάλι καταργηθούν κενές οργανικες πως θα προσληφθούν συνάδελφοι και μέσω ΑΣΕΠ κάτι για το οποίο δεσμεύτηκε ο ίδιος ο Πρωθυπουργός;
Επίσης κύριε Tελογλου από πότε μάθατε ότι τους καθηγητές Πληροφορικής οι συνάδελφοι τους τους λένε Πληροφορικάριους και τους λέτε και εσείς έτσι ή μήπως έχετε πάει σε κάποια σχολεία και είδατε αν δουλεύουν ή όχι;
Μήπως τα πουλάκι που σας τα σφύριξε τους αποκάλεσε έτσι;;;
Και μετά μου λετε εδώ μέσα να δράσουμε κοινά...Ας κοιτακτούν κάποιοι στον καθρέπτη και ύστερα να μιλάνε για κοινές δράσεις που στην πρώτη στραβή για την θεσούλα τους είναι έτοιμοι να ρουφιανέψουν τον συνάδελφο τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2013, 05:56:12 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.