*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1391582 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4508 στις: Ιούλιος 23, 2013, 11:29:47 μμ »
dd2 έχω μείνει άφωνη!   :o Άραγε φαντασίες ή το φρικτό μέλλον; Αυτός που γράφει σίγουρα δεν είναι ένας οποιοσδήποτε τυχαίος καθώς κατονομάζει ευθαρσώς πρόσωπα και καταστάσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2013, 11:32:00 μμ από marvac »
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:46 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4509 στις: Ιούλιος 23, 2013, 11:34:48 μμ »
Συνεπώς, χωρίς κινδυνολογική διάθεση, όσοι ανακουφίστηκαν που δεν είδαν τον κλάδο τους να καταργείται στο 1ο κύμα ή θεωρούν ότι ανήκουν στις λοιπές εξαιρέσεις, μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτούν. Έχουμε εισέλθει σε ένα καθοδικό σπιράλ (downward spiral) στον αριθμό του εκπαιδευτικού δυναμικού που στο διάβα του θα παρασύρει και άλλους εκπαιδευτικούς.

Aυτή είναι η συνέχεια στο μήνυμα που έγραψε ο patreas , στις 13 Ιουλίου.Τρίζουν ολονών οι καρέκλες. Patreas δεν ξέρω αν έχεις μαντικές ικανότητες αλλά θα εκτιμούσα αν έγραφες και άλλα σχετικά με το θέμα.

Προφανώς δεν είναι θέμα μαντικών ικανοτήτων, αλλά (πρβλ. silkcut) σωστής πληροφόρησης και κυρίως λογικής και συνδυαστικής σκέψης.

Για παράδειγμα, είναι προφανές ότι αυτή τη στιγμή το Υπουργείο Παιδείας ΔΕΝ είναι σε θέση να εκδώσει την Υπουργική Απόφαση για τις υποχρεωτικές μετατάξεις (των εξαιρέσεων από τη διαθεσιμότητα) στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και για τυπικούς και για ουσιαστικούς λόγους.

Για τυπικούς λόγους διότι ο Νόμος δεν έχει δημοσιευτεί ακόμα σε ΦΕΚ, οπότε τι Υ.Α. να εκδοθεί (και μάλιστα με ημερομηνία μεταγενέστερη της 22ας Ιουλίου και να πρέπει να έχει αναδρομική ισχύ, ας μας εξηγήσουν οι νομικοί πώς μπορεί να ευσταθεί νομικώς κάτι τέτοιο).

Για ουσιαστικούς λόγους διότι αφενός επικρατεί μπάχαλο στο διοικητικό μηχανισμό του Υπουργείου Παιδείας και δεν είναι σε θέση να ελέγξει τα δικαιολογητικά 2500 ατόμων και αφετέρου ο αριθμός των εξαιρέσεων είναι τέτοιος που όσοι τίθενται σε διαθεσιμότητα υπολείπονται κατά πολύ των 2000 που έχει συμφωνηθεί ότι θα δώσει το Υπουργείο Παιδείας.

Επισήμως, δε, αυτή τη στιγμή κανείς δεν ξέρει ποιοι τίθενται σε διαθεσιμότητα και ποιοι εξαιρούνται.

Συνδυάζοντας τα ανωτέρω, τις δηλώσεις του Υπουργού Παιδείας ότι σε αυτό το κύμα διαθεσιμότητας δεν θα υπάρχει άλλος εκπαιδευτικός (με όση αξιοπιστία του έχει απομείνει ως Υπουργός), το ότι στηρίζουν πολλά στη μετακίνηση εκπαιδευτικών στο Υπουργείο Υγείας (δηλώσεις αμφότερων των 2 συναρμόδιων Υπουργών), τον εκτιμώμενο αριθμό που υπολείπεται μέχρι τις 2000 και τον αριθμό των εκπαιδευτικών των κλάδων υγείας που εξαιρούνται, δεν θα ήταν απίθανο να δούμε καπάκι στο νομοσχέδιο για το Τεχνολογικό Λύκειο μια τροπολογία (με τη συχνά χρησιμοποιούμενη τα τελευταία χρόνια φράση: «από τότε που ίσχυσε») που θα αποσκοπεί στο να στείλει όλους τους εκπαιδευτικούς του κλάδου Υγείας πακέτο στο Υπουργείο Υγείας (αφού βέβαια πρώτα τους έβγαζε και αυτούς στη διαθεσιμότητα), προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος του 1ου κύματος της 1ης φάσης.

Σε κάθε περίπτωση, η κατάσταση είναι ιδιαιτέρως ρευστή και αρκούντως τραγική σε πολλά επίπεδα στο Υπουργείο Παιδείας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2013, 11:50:43 μμ από Patreas »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4510 στις: Ιούλιος 23, 2013, 11:40:59 μμ »
Twra sovarologoume??? Pote akrivws 8a ginoun ola afta p leei h voukentra??? Ton avgousto apo tis paralies? Kai gt afou 8a nai etsi den katargh8hkan mazi me tis iatrikes k oi ypoloipes eidikothtes??? To 4o etos p akrivws einai??? Emena m fainetai mia syrrafh kindynologias...

Δεν είπε κανείς ότι όσα γράφει είναι όλα αλήθεια, αλλά προτιμώ να διαβάζω κείμενα που δείχνουν, ρε παιδί μου, ότι είναι προϊόν κάποιας έρευνας και δείχνουν κάποια γνώση πάνω σε θέματα παιδείας, παρά ν' ακούω ή να βλέπω ή να διαβάζω τον κάθε... μπαρουφολόγο, παρλαπίπα δημοσιοκάφρο του τάδε ή του δείνα Μέσου Μαζικής Εξαπάτησης, που, έτσι κι έχεις ακούσει έναν, είναι λες και τους έχεις ακούσει όλους, γιατί όλοι λένε πάνω-κάτω τις ίδιες αρλούμπες, με παραλλαγές (κούκος μονός, κούκος διπλός, κούκος αβολοντέ - είναι για πόκα κανείς);

Θα διαφωνήσω αγαπητέ..οι ΑΡΔ γράφουν αρλούμπες γιατί δεν ξέρουν...η πως την λένε επειδή ακριβώς είναι γνώστρια δεν επιτρέπεται να κινδυνολογεί με τέτοιο τρόπο...και στην τελική αν όλα αυτά είναι προϊόν εμπεριστατωμένης ερεύνης ας βάλει και το Ονοματεπώνυμό της από κάτω...δεν γίνεται να γράφεις τέρατα (25000 διαθεσιμότητες) που ξέρεις ότι θα αναπαραχθούν και να μην έχει το θάρρος να βάλεις το ονοματάκι σου από κάτω...πραγματικά το κακό έχει παραγίνει...
Και να το πω αλλιώς..θα την παραδεχόμουν αν έγραφε για τις διαθεσιμότητες των "παραιατρικών" ΠΡΙΝ γίνουν...αυτά...καλό βράδυ!

Φίλε Παοκτζή -από το ψευδώνυμο υποθέτω ότι είσαι Παοκτζής- για να το ξεκαθαρίσουμε, δεν πιστεύω ότι μπορεί να μετουσιωθεί σε πραγματικότητα το σενάριο που αναπαράγει η 'βουκέντρα'. Αυτό που κίνησε τον ενδιαφέρον μου είναι η παράθεση εκ μέρους του/της ανώνυμου/ης αρθρογράφου πληθώρας λεπτομερειών σχετικά με πρόσωπα, πράγματα και γεγονότα, γεγονός που αποδεικνύει, είτε ότι γνωρίζει εκ των έσω, είτε ότι έχει κάνει έρευνα σε βάθος. Αυτό δε μπορώ να μην το επισημάνω. Και το μυαλό μου αναπόφευκτα κάνει τη σύγκριση ανάμεσα σ' ένα κομμάτι τόσο αναλυτικό και περίπλοκο, ακόμα κι αν τελικά αποδειχτεί λάθος, και στις... παπ@ρες που έχουμε σιχαθεί να διαβάζουμε: 'καθηγητές πληροφορικής μπλα-μπλα-μπλα, γυμναστές μπλα-μπλα-μπλα, ξενόγλωσσοι μπλα-μπλα-μπλα". Μη μου πεις ότι δε σ' έχει κουράσει αυτό το... βιολάκι. Μη μου πεις ότι κάθε φορά που ακούς το ίδιο, λίγο ως πολύ, τροπάρι, δε σου 'ρχεται να πας να βρεις τον ΑΡΔ και να τον κάνεις... μπλε-μαρέ!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4511 στις: Ιούλιος 23, 2013, 11:47:24 μμ »
Θα διαφωνήσω αγαπητέ..οι ΑΡΔ γράφουν αρλούμπες γιατί δεν ξέρουν...η πως την λένε επειδή ακριβώς είναι γνώστρια δεν επιτρέπεται να κινδυνολογεί με τέτοιο τρόπο...και στην τελική αν όλα αυτά είναι προϊόν εμπεριστατωμένης ερεύνης ας βάλει και το Ονοματεπώνυμό της από κάτω...δεν γίνεται να γράφεις τέρατα (25000 διαθεσιμότητες) που ξέρεις ότι θα αναπαραχθούν και να μην έχει το θάρρος να βάλεις το ονοματάκι σου από κάτω...πραγματικά το κακό έχει παραγίνει...
Και να το πω αλλιώς..θα την παραδεχόμουν αν έγραφε για τις διαθεσιμότητες των "παραιατρικών" ΠΡΙΝ γίνουν...αυτά...καλό βράδυ!
η συγκεκριμένη ιστοσελίδα έχει κάνει αναφορές και παλαιότερα στο θέμα της επαγγελματικής εκπαίδευσης, σχετικά παρέθεσα χτες εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=28780.msg688256#msg688256
όπου αναφέρονται πολλές πληροφορίες (μερικές από τις οποίες επαναλαμβάνονται στο μεταγενέστερο άρθρο της ίδιας ιστοσελίδας που παρέθεσε σήμερα ο dd2) για τους παρατρεχάμενους στο υπουργείο και για το μέλλον των ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ (όπως αυτό οριοθετήθηκε επί Διαμαντοπούλου).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:46 »

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4512 στις: Ιούλιος 24, 2013, 12:10:10 πμ »
Στέκομαι σε αυτό που είπε ο patreas.το α κύμα της α φάσης ήταν μόνο...καλη μας τύχη.

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4513 στις: Ιούλιος 24, 2013, 12:22:27 πμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Είδα ότι συγχωνεύονται ή καταργούνται δημοτικά και νηπιαγωγεία σε όλη την Ελλάδα. Με τους συναδέλφους που είχαν οργανική σε αυτά που καταργούνται, τι γίνεται; Απολύονται; Μετακινούνται;

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4514 στις: Ιούλιος 24, 2013, 12:31:37 πμ »
Συνεπώς, χωρίς κινδυνολογική διάθεση, όσοι ανακουφίστηκαν που δεν είδαν τον κλάδο τους να καταργείται στο 1ο κύμα ή θεωρούν ότι ανήκουν στις λοιπές εξαιρέσεις, μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτούν. Έχουμε εισέλθει σε ένα καθοδικό σπιράλ (downward spiral) στον αριθμό του εκπαιδευτικού δυναμικού που στο διάβα του θα παρασύρει και άλλους εκπαιδευτικούς.

Aυτή είναι η συνέχεια στο μήνυμα που έγραψε ο patreas , στις 13 Ιουλίου.Τρίζουν ολονών οι καρέκλες. Patreas δεν ξέρω αν έχεις μαντικές ικανότητες αλλά θα εκτιμούσα αν έγραφες και άλλα σχετικά με το θέμα.

Προφανώς δεν είναι θέμα μαντικών ικανοτήτων, αλλά (πρβλ. silkcut) σωστής πληροφόρησης και κυρίως λογικής και συνδυαστικής σκέψης.

Για παράδειγμα, είναι προφανές ότι αυτή τη στιγμή το Υπουργείο Παιδείας ΔΕΝ είναι σε θέση να εκδώσει την Υπουργική Απόφαση για τις υποχρεωτικές μετατάξεις (των εξαιρέσεων από τη διαθεσιμότητα) στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και για τυπικούς και για ουσιαστικούς λόγους.

Για τυπικούς λόγους διότι ο Νόμος δεν έχει δημοσιευτεί ακόμα σε ΦΕΚ, οπότε τι Υ.Α. να εκδοθεί (και μάλιστα με ημερομηνία μεταγενέστερη της 22ας Ιουλίου και να πρέπει να έχει αναδρομική ισχύ, ας μας εξηγήσουν οι νομικοί πώς μπορεί να ευσταθεί νομικώς κάτι τέτοιο).

Για ουσιαστικούς λόγους διότι αφενός επικρατεί μπάχαλο στο διοικητικό μηχανισμό του Υπουργείου Παιδείας και δεν είναι σε θέση να ελέγξει τα δικαιολογητικά 2500 ατόμων και αφετέρου ο αριθμός των εξαιρέσεων είναι τέτοιος που όσοι τίθενται σε διαθεσιμότητα υπολείπονται κατά πολύ των 2000 που έχει συμφωνηθεί ότι θα δώσει το Υπουργείο Παιδείας.

Επισήμως, δε, αυτή τη στιγμή κανείς δεν ξέρει ποιοι τίθενται σε διαθεσιμότητα και ποιοι εξαιρούνται.

Συνδυάζοντας τα ανωτέρω, τις δηλώσεις του Υπουργού Παιδείας ότι σε αυτό το κύμα διαθεσιμότητας δεν θα υπάρχει άλλος εκπαιδευτικός (με όση αξιοπιστία του έχει απομείνει ως Υπουργός), το ότι στηρίζουν πολλά στη μετακίνηση εκπαιδευτικών στο Υπουργείο Υγείας (δηλώσεις αμφότερων των 2 συναρμόδιων Υπουργών), τον εκτιμώμενο αριθμό που υπολείπεται μέχρι τις 2000 και τον αριθμό των εκπαιδευτικών των κλάδων υγείας που εξαιρούνται, δεν θα ήταν απίθανο να δούμε καπάκι στο νομοσχέδιο για το Τεχνολογικό Λύκειο μια τροπολογία (με τη συχνά χρησιμοποιούμενη τα τελευταία χρόνια φράση: «από τότε που ίσχυσε») που θα αποσκοπεί στο να στείλει όλους τους εκπαιδευτικούς του κλάδου Υγείας πακέτο στο Υπουργείο Υγείας (αφού βέβαια πρώτα τους έβγαζε και αυτούς στη διαθεσιμότητα), προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος του 1ου κύματος της 1ης φάσης.

Σε κάθε περίπτωση, η κατάσταση είναι ιδιαιτέρως ρευστή και αρκούντως τραγική σε πολλά επίπεδα στο Υπουργείο Παιδείας.
Patreas,να σου πω κάτι πολύ νομικίστικό:απο την στιγμή που υπάρχει απόφαση του κυβερνητικού συμβουλίου και υπογεγραμμένη απόφαση απο όλους τους υπουργούς,η απόφαση εφαρμόζεται άμεσα.Η κυβέρνηση εκ των υστέρων κρίνει αν θα το περάσει απο την βουλή με νόμο,με προεδρικό διάταγμα ή με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου.Η κυβέρνηση μέτρησε τα κουκιά και αφού είδε πως της βγαίνουν,το πέρασε αμέσως με νόμο.Άρα,ο Υπουργός είναι νόμιμος να υπογράψει το οτιδήποτε,χωρίς να υπάρχει ανάγκη να εκδοθεί ο νόμος σε ΦΕΚ.Αυτός ο νόμος του '82 έχει σώσει πολλούς υπουργούς απο μπελάδες!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2013, 12:33:31 πμ από typos72 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4515 στις: Ιούλιος 24, 2013, 12:40:13 πμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Είδα ότι συγχωνεύονται ή καταργούνται δημοτικά και νηπιαγωγεία σε όλη την Ελλάδα. Με τους συναδέλφους που είχαν οργανική σε αυτά που καταργούνται, τι γίνεται; Απολύονται; Μετακινούνται;
... Αν το σχολείο συγχωνεύεται με ένα άλλο τότε οι οργανικές μεταφέρονται στο δεύτερο... Αν το σχολείο καταργηθεί ο εκπαιδευτικός κρίνεται υπεράριθμος, προσωρινά καλύπτει λειτουργικό κενό και τοποθετείται οριστικά του χρόνου κατά προτεραιότητα σε κάποιο άλλο σχολείο της περιοχής του, εφόσον εμφανιστεί οργανικό κενό...

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4516 στις: Ιούλιος 24, 2013, 02:16:06 πμ »
Σωστά όσα λες, αλλά για να λέω κι εγώ 'πλαστές', κάτι να ξέρω. Μπορεί, λόγου χάρη, να 'χει πάρει το μάτι μου άτομα που με το ζόρι τέλειωσαν το γυμνάσιο (μπορεί και το δημοτικό), άξαφνα να βρίσκονται με απολυτήρια λυκείου με μέσο βαθμό 19 και 19.5! (Σημ. για το σωστό αντίτιμο, φυσικά).

Α, εσυ το ειδες με τα ματια σου; Εγω ξερω κατι παρομοιο, αλλά μου το ειχε πει σχολικος συμβουλος της πρωτοβαθμιας, δεν το ειδα με τα ματια μου: δασκαλος στην επαρχια αγορασε προϋπηρεσια 2 ετων σε ιδιωτικο σχολειο (δηλ. δε δουλεψε ποτε εκει) εκει και διοριστηκε στο δημοσιο. Ειτε αποφοιτοι λυκειου, ειτε πτυχιουχοι ΑΕΙ, οι ανηθικοι παραμενουν ανηθικοι...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4517 στις: Ιούλιος 24, 2013, 02:28:07 πμ »
Α, εσυ το ειδες με τα ματια σου; Εγω ξερω κατι παρομοιο, αλλά μου το ειχε πει σχολικος συμβουλος της πρωτοβαθμιας, δεν το ειδα με τα ματια μου: δασκαλος στην επαρχια αγορασε προϋπηρεσια 2 ετων σε ιδιωτικο σχολειο (δηλ. δε δουλεψε ποτε εκει) εκει και διοριστηκε στο δημοσιο. Ειτε αποφοιτοι λυκειου, ειτε πτυχιουχοι ΑΕΙ, οι ανηθικοι παραμενουν ανηθικοι...
Δύσκολο μου φαίνεται αυτό, ή τουλάχιστον πανεύκολο να βρεθεί : για να δουλέψεις σε ιδιωτικό σχολείο υπογράφεις σύμβαση με τη δευτεροβάθμια, όπως και όταν απολύεσαι κ.τ.λ.. Ακόμα και βεβαίωση προϋπηρεσίας να θες να πάρεις από τη δευτεροβάθμια την παίρνεις και όχι από το σχολείο. Αυτό τουλάχιστον συνέβαινε πριν από 6 χρόνια που δούλευα εγώ, και υποθέτω ότι το ίδιο ίσχυε και για την πρωτοβάθμια. Επίσης δεν νομίζω ότι με δύο χρόνια προϋπηρεσίας διοριζόσουν, αλλά με έξι χρόνια και εφόσον το σχολείο έκλεινε, αλλά δεν τα θυμάμαι καλά αυτά. Γι' αυτό, μου κάνει ή ημιτελές το στόρυ ή ραδιο-αρβύλα. Τώρα για πλαστά απολυτήρια, κάτι έχουν πάρει και εμένα τα αυτάκια μου.

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4518 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:39:46 πμ »
Συνάδελφοι μία ερώτηση θέλω να κάνω. Οταν έχεις αδεια ανευ αποδοχών ( 1 έτους π.χ.) τι γίνεται με τη διαθεσιμότητα; Ποια υπερισχύει; Λογίκά κόβεται η άδεια;

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4519 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:41:50 πμ »
Καλημέρα...

Εδώ συνάδελφοι, μια "σκυλού", έκανε χαρτιά για να πάρει επιδότηση από ΕΣΠΑ, ως διδάκτορ βιοχημείας και ρομποτικής...Το θυμάστε...;;;

Και δε θα υπάρχουν πλαστά απολυτήρια και πτυχεία κ.λ.π...;;;

Το θέμα είναι να τα βρουν...ΑΝ θέλουν, διότι συνήθως οι "κολλητοί" πολιτικάντηδων τα κάνουν αυτά λαμογίστικα, διότι οι άλλοι οι απλοί πολίτες, δεν έχουν τα "κότσια" να κάνου τέτοια...!!!
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4520 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:19:08 πμ »
το έχω ξαναγράψει: ΠΩΣ να βρεθούν;;αν έχω λαδώσει το δ/ντή του σχολείου και μου έχει αλλάξει το βαθμό;
Αν το έχω κάνει μόνος μου, τοτε το βρίσκεις από διασταυρωβση στοιχείων με το λύκειο. Αν έχω λαδώσει το  διευθυντή και έχει αλλάξει και τα αρχεία του σχολείου, πως το βρίσκεις;
Το ίδιο για τα πλαστά μετ/κα του εξωτερικού. Αν είναι στο σύστημα του παν/μιου καταχωρημένο το ότι πήρες μάστερ, και ας μην πάτησες ποτέ, ΠΩΣ αποδεικνύεται; Γιατί εμένα μου φαίνεται οτι απλά ΔΕΝ αποδεικνύεται και ότι τα λέμε  για να παρηγοριομαστε
Μακάρι να υπάρχει τρόπος, απλά είμαι περίεργη να μου πείτε.

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4521 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:37:03 πμ »
το έχω ξαναγράψει: ΠΩΣ να βρεθούν;;αν έχω λαδώσει το δ/ντή του σχολείου και μου έχει αλλάξει το βαθμό;
Αν το έχω κάνει μόνος μου, τοτε το βρίσκεις από διασταυρωβση στοιχείων με το λύκειο. Αν έχω λαδώσει το  διευθυντή και έχει αλλάξει και τα αρχεία του σχολείου, πως το βρίσκεις;
Το ίδιο για τα πλαστά μετ/κα του εξωτερικού. Αν είναι στο σύστημα του παν/μιου καταχωρημένο το ότι πήρες μάστερ, και ας μην πάτησες ποτέ, ΠΩΣ αποδεικνύεται; Γιατί εμένα μου φαίνεται οτι απλά ΔΕΝ αποδεικνύεται και ότι τα λέμε  για να παρηγοριομαστε
Μακάρι να υπάρχει τρόπος, απλά είμαι περίεργη να μου πείτε.

Συμφωνώ απολύτως...

Μήπως είναι απλά "πυροτέχνημα" το ότι θα ερευνήσουν, για να μας βάλουν πάλι ΟΛΟΥΣ στο "τσουβάλι" και να μας στείλουν για την αξιολόγηση, η οποία θα είναι στα μέτρα του πόσους θέλουν να εκπαραθυρώσουν...;;;

Όταν όλη η κοινωνία ξέρει για τα "μαϊμούδες" πιστοποιητικά...Ποιος θα αντιδράσει, αν πει η κυβέρνηση...ΟΛΟΙ σε διαθεσιμότητα μέχρι την αξιολόγησή σας, διότι δε μπορώ να βρω τις "μαϊμούδες"...;;;
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.