*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 225297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #644 στις: Μάιος 29, 2017, 04:36:15 μμ »
Μαρκέλλα...είναι εξ' ορισμού κουραστική η δουλειά κι ακομα περισσότερο αν πέσεις σε τμήματα εξαντλητικά, όχι ως επίπεδα δυσκολίας τόσο, όσο σε θέματα συμπεριφορών-βλ. παραπάνω σε προηγούμενα post. Σιγά σιγά συνηθίζεις τους ρυθμούς, όμως, πιστεύω εγώ, χτίζεις αντοχή!

Έχω κι εγώ μια ερώτηση, συνάδελφοι, και θέλω την άποψη/φώτα σας. Δεν έχει τύχει ποτέ να δουλέψω σε Κ.Ξ.Γ.-απλά δεν έτυχε, αν κι ομολογουμενως ποτέ δεν το έψαξα και τρομερά- και τελευταίο καιρό, όταν με καλέσουν σε συνέντευξη, μου προκύπτει το θέμα του ότι 'δεν έχω φροντιστηριακη εμπειρία'. Να πω εδώ ότι δουλεύω 15 χρόνια,έχω δουλέψει από δημόσιο σχολείο, όλα τα επίπεδα, μεταδευτεροβαθμια εκπαίδευση-και δημόσια και ιδιωτική-είμαι αριστούχος κι έχω κάνει κι ένα σωρό άλλα πράγματα...Δεν είναι αρκετά για τα 'ανώτερα όλων' φροντιστήρια-που όλοι ξέρουμε πως ακριβώς δουλεύουν επί το πλείστον και δυστυχώς κιόλας-όλα αυτά;;;
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:01 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #645 στις: Μάιος 30, 2017, 12:29:35 πμ »
Σε δύο ΚΞΓ που έχω δουλέψει μέχρι σήμερα (τρία χρόνια σύνολο) μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι απορρίπτονται καλά βιογραφικά λόγω έλλειψης εμπειρίας.Δεν ξέρω όμως αν λαμβάνεται υπόψιν η προυπηρεσία σε σχολεία ή γιατί μπορεί να μην λαμβάνεται.Όσο για την αριστεία,δεν τους ενδιαφέρει καθόλου,δεν αποτελεί κριτηρίο,στο λέω για να μην τρέφεις ελπίδες.Έχω πάει σε πάρα πολλές συνεντέυξεις όλα αυτά τα χρόνια,αναζητώντας κάτι καλύτερο από αυτό που είχα και έχω εισπράξει μέχρι και ειρωνία για το βαθμό πτυχίου μου (8,6).Άλλο παράδειγμα, στο ΚΞΓ που εργάζομαι φέτος δεν προσέλαβαν κοπέλα,απόφοιτη Αγγλικής με βαθμό 9,8 γιατί δε φάνηκε "γλυκούλα" στην εργοδότρια.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #646 στις: Μάιος 30, 2017, 06:21:44 μμ »
Σε δύο ΚΞΓ που έχω δουλέψει μέχρι σήμερα (τρία χρόνια σύνολο) μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι απορρίπτονται καλά βιογραφικά λόγω έλλειψης εμπειρίας.Δεν ξέρω όμως αν λαμβάνεται υπόψιν η προυπηρεσία σε σχολεία ή γιατί μπορεί να μην λαμβάνεται.Όσο για την αριστεία,δεν τους ενδιαφέρει καθόλου,δεν αποτελεί κριτηρίο,στο λέω για να μην τρέφεις ελπίδες.Έχω πάει σε πάρα πολλές συνεντέυξεις όλα αυτά τα χρόνια,αναζητώντας κάτι καλύτερο από αυτό που είχα και έχω εισπράξει μέχρι και ειρωνία για το βαθμό πτυχίου μου (8,6).Άλλο παράδειγμα, στο ΚΞΓ που εργάζομαι φέτος δεν προσέλαβαν κοπέλα,απόφοιτη Αγγλικής με βαθμό 9,8 γιατί δε φάνηκε "γλυκούλα" στην εργοδότρια.
Για πρόσληψη σε φροντιστήρια κάθε είδους (και όχι μόνο) προηγούνται οι έχοντες διασυνδέσεις!
Καλοί βαθμοί πτυχίων και προυπηρεσία σχεδόν δεν λαμβάνονται υπόψη από τους ιδιοκτήτες-εργοδότες! Συν ότι πρέπει να τους κάνεις όλες τις εξυπηρετήσεις (όχι απαιτήσεις για τα κανονικά ένσημα, αλλά για πολύ λιγότερα, μαθήματα ακόμη και τις Κυριακές, επιτηρήσεις, διορθώσεις και όχι αντιρρήσεις σε θέματα λειτουργίας, αντιμετώπισης των μαθητών, αυστηρότητας ...)!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #647 στις: Μάιος 30, 2017, 10:55:20 μμ »
Για πρόσληψη σε φροντιστήρια κάθε είδους (και όχι μόνο) προηγούνται οι έχοντες διασυνδέσεις!
Καλοί βαθμοί πτυχίων και προυπηρεσία σχεδόν δεν λαμβάνονται υπόψη από τους ιδιοκτήτες-εργοδότες! Συν ότι πρέπει να τους κάνεις όλες τις εξυπηρετήσεις (όχι απαιτήσεις για τα κανονικά ένσημα, αλλά για πολύ λιγότερα, μαθήματα ακόμη και τις Κυριακές, επιτηρήσεις, διορθώσεις και όχι αντιρρήσεις σε θέματα λειτουργίας, αντιμετώπισης των μαθητών, αυστηρότητας ...)!

Κι αυτοί  ακριβώς ήταν κι είναι οι λόγοι που δεν έχω ασχοληθεί και πολύ  με φροντιστήρια,γιατι τα περισσότερα δυστυχώς κάπως έτσι λειτουργούν...Τη μια φορά που σχεδόν βρήκα δουλειά  σε ένα,είχαν την απαίτηση να είμαι διαθέσιμη ανα πάσα στιγμή με μηδενική ειδοποίηση,πράγμα που ήταν αδύνατον για μένα-είχα αρκετές ώρες στα δημόσια ΙΕΚ και οι ώρες εκεί δεν είναι καθόλου ευέλικτες!

Κι επίσης έχω εισπράξει ειρωνία για το βαθμό πτυχίου μου,Μαρκέλλα,(8,9) και μάλιστα σχετικά πρόσφατα,πριν 1-2 χρόνια -δε στέλνω συχνά βιογραφικά αλλά μια στα τόσα βλέπω μια αγγελία που φαίνεται καλουλα,έμφαση στο 'φαινεται'! Δυστυχώς για την κυρία του εν λόγω φροντιστηρίου,είχε μόνο Lower,όποτε ανταπέδωσα στα ίσα,δεν κρατήθηκα. Έχει μειωθεί πολύ η υπομονή μου τελευταία,το έχω ξαναπεί!! :P
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:01 »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #648 στις: Μάιος 31, 2017, 10:26:17 πμ »
Μπορώ να μιλήσω από την μεριά του ιδιοκτήτη, όχι σε ΚΞΓ, αλλά σε ΦΜΕ.

Όντως, δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο βαθμός πτυχίου. Ούτε τα μεταπτυχιακά, ούτε τα διδακτορικά, ούτε τα σεμινάρια και οι ημερίδες. Τίποτα από αυτά δεν μου εξασφαλίζουν ότι θα βρω έναν καλό καθηγητή. Έναν καλό επιστήμονα, ναι. Ο καθηγητής χρειάζεται και πράγματα που δυστυχώς, δεν μπορεί να τα αποδείξει, γιατί δεν είναι μετρήσιμα.

Οπότε σημαντικό ρόλο παίζει η προϋπηρεσία. Αν μιλάμε για καθηγητή που την ψάχνει με το δημόσιο, υπάρχει ασυμβίβαστο, δεν μπορείς να δουλεύεις και σε φροντιστήριο ταυτόχρονα. Και αν είναι να μου την κάνει στην μέση της χρονιάς, ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Το άλλο που αφορά την προϋπηρεσία είναι το σε πόσα άλλα φροντιστήρια έχεις δουλέψει και για πόσα χρόνια.

Αποφεύγω να κάνω δουλειές με φίλους και συγγενείς, όσες φορές το έχω κάνει, δεν έχει βγει σε καλό. Και επειδή όντως υπάρχει τεράστια πίεση από τον περίγυρό σου όταν ψάχνω κάποια ειδικότητα, όποιος προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει την γνωριμία του με μένα, για τον εαυτό του, την κόρη του ή τον ξάδερφό του, αυτόματα μπαίνει σε δεύτερη μοίρα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #649 στις: Μάιος 31, 2017, 12:24:19 μμ »

Όντως, δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο βαθμός πτυχίου. Ούτε τα μεταπτυχιακά, ούτε τα διδακτορικά, ούτε τα σεμινάρια και οι ημερίδες. Τίποτα από αυτά δεν μου εξασφαλίζουν ότι θα βρω έναν καλό καθηγητή. Έναν καλό επιστήμονα, ναι.

συμφωνώ σε όλα, κρατω επιφύλαξη- αν και με σιγουριά μπορω να πω- ούτε "καλό" επιστήμονα σε κάνουν τα διδακτορικά. Και όποιος εχει αυτην την εντύπωση-ιδ'εα για τον εαυτό του, τοτε σιγουρα ΔΕΝ είναι ουτε αυτό.
Δεν τελειώνει εκει ο επιστήμονας, μαλλον αρχίζει...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #650 στις: Μάιος 31, 2017, 01:36:02 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι υπάρχουν πράγματα που κανένα βιογραφικό και πιστοποιητικό δε μπορεί να συμπεριλάβει ή και να αποδείξει: η γνώση του αντικειμένου,η μεταδοτικότητα κι η διαισθητικοτητα,καθώς και η δημιουργικότητα κι η ικανότητα καλής συνεργασίας με μαθητές κι εργοδότες...πρακτικά αδύνατον να αποδειχθούν,παρά μόνο στην πράξη.

Κι επίσης κατανοώ το σκεπτικισμό απέναντι στο να προσλάβεις κάποιον που θα σε κρεμάσει στη μέση της χρονιάς-επειδή,πχ,θα κληθεί αναπληρωτής.

Αλλα η προϋπηρεσία είναι προϋπηρεσία όπως και να έχει!! Το ότι δουλεύει καποιος σε σχολείο ή ΙΕΚ ή οτιδήποτε άλλο,δε σημαίνει ότι έχει τις δεξιότητες της τάξης;;;;Όποτε από που κι ως που 'δεν είναι το ίδιο σε φροντιστηριο';
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #651 στις: Μάιος 31, 2017, 02:19:42 μμ »
Μπορώ να μιλήσω από την μεριά του ιδιοκτήτη, όχι σε ΚΞΓ, αλλά σε ΦΜΕ.

Όντως, δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο βαθμός πτυχίου. Ούτε τα μεταπτυχιακά, ούτε τα διδακτορικά, ούτε τα σεμινάρια και οι ημερίδες. Τίποτα από αυτά δεν μου εξασφαλίζουν ότι θα βρω έναν καλό καθηγητή. Έναν καλό επιστήμονα, ναι. Ο καθηγητής χρειάζεται και πράγματα που δυστυχώς, δεν μπορεί να τα αποδείξει, γιατί δεν είναι μετρήσιμα.

Οπότε σημαντικό ρόλο παίζει η προϋπηρεσία. Αν μιλάμε για καθηγητή που την ψάχνει με το δημόσιο, υπάρχει ασυμβίβαστο, δεν μπορείς να δουλεύεις και σε φροντιστήριο ταυτόχρονα. Και αν είναι να μου την κάνει στην μέση της χρονιάς, ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Το άλλο που αφορά την προϋπηρεσία είναι το σε πόσα άλλα φροντιστήρια έχεις δουλέψει και για πόσα χρόνια.

Αποφεύγω να κάνω δουλειές με φίλους και συγγενείς, όσες φορές το έχω κάνει, δεν έχει βγει σε καλό. Και επειδή όντως υπάρχει τεράστια πίεση από τον περίγυρό σου όταν ψάχνω κάποια ειδικότητα, όποιος προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει την γνωριμία του με μένα, για τον εαυτό του, την κόρη του ή τον ξάδερφό του, αυτόματα μπαίνει σε δεύτερη μοίρα.
Δεν σε πολυκαταλαβαίνω, συνάδελφε.
Είσαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, θέλεις να έχεις επιτυχίες και συνεπώς "καλό όνομα" και "πελατεία", ειδικά στους δύσκολους αυτούς καιρούς και δε σε ενδιαφέρει να έχεις στο φροντιστήριό σου καλούς επιστήμονες; Δηλ. άτομα με καλό βαθμό πτυχίου και επιπλέον τίτλους; Ακούγεται οξύμωρο, γιατί ο καλός επιστήμονας θα τα έχει αυτά. Πώς επιλέγεις δηλ. τους καθηγητές που θα προσλάβεις; Μόνο από όσα θα σουν πουν οι προηγούμενοι εργοδότες τους; Μα αυτό κι αν είναι υποκειμενικό και παρακινδυνευμένο! Ξέρεις πόσοι "τα είχαν σπάσει" με την προηγούμενη εργοδοσία τους για διάφορους λόγους και επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις καλά λόγια; Καταλαβαίνω ότι θα σε νοιάζει ασφαλώς και η μεταδοτικότητα και ο χαρακτήρας των ατόμων που θα προσλάβεις, αλλά ούτε κι αυτά είναι πάντοτε σταθερά και επιπλέον δεν υπάρχει κάτι/κάποιος που να τα πιστοποιεί!
Καλά κάνεις και δε προσλαμβάνεις άτομα από τον κύκλο των γνωριμιών σου ή από τον συγγενικό σου κύκλο, γιατί αυτό δείχνει αμερόληπτο άνθρωπο, αλλά πιστεύω ότι είσαι από τους ελάχιστους που λειτουργούν έτσι.
Όσο γι' αυτό που γράφεις ότι θα σε αφήσει "ξεκρέμαστο" και εκτεθειμένο κάποιος που θα προσλάβεις και μετά θα πάει να εργαστεί ως αναπληρωτής στο δημόσιο σχολείο, πίστεψέ με δεν είναι έτσι. Αν σε καλέσει το Υπουργείο μετά τον Δεκέμβρη, σε κάποιο ακριτικό σημείο της χώρας, ασφαλώς και δεν αξίζει για κανέναν ν' αφήσει την εργασία του κοντά στο σπίτι του και να τρέχει μακριά, κυνηγώντας τι; Τα πολλά λεφτά ή την προυπηρεσία που θα του χρησιμεύσει σε τι και πότε; Στους διορισμούς που δεν γίνονται; Αν πάλι κληθεί ως αναπληρωτής κοντά, μπορεί να τα συνδυάσει και τα δυό και μάλιστα οι περισσότεροι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων το δέχονται, ακριβώς γιατί δε θέλουν μια "ανωμαλία" στα μέσα της χρονιάς.
Όμως, ταυτόχρονα αβεβαιότητα υπάρχει και από την άλλη πλευρά, δηλ. την πλευρά των εργαζομένων. Μπορεί δηλ. να νομίζουν πως όλα βαίνουν κατ' ευχήν γι' αυτούς, πως όλοι (ιδιοκτήτες, μαθητές) είναι ικανοποιημένοι από τη δουλειά και τη στάση τους, αλλά τελικά να τους ειδοποιήσουν πριν τον Ιούνιο ότι η συνεργασία τους δεν πρόκειται να συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά, γιατί π.χ. το ντύσιμό τους δεν ήταν το πρέπον (θέλω να πω για ασήμαντους λόγους που ο εργαζόμενος ούτε καν θα μπορούσε να υποψιαστεί)!
Άρα, όλα είναι υποκειμενικά και το καλύτερο είναι η επιλογή των ατόμων που πρόκειται να ασχοληθούν με τη διδασκαλία να στηρίζεται σε πολλά κριτήρια, αλλά αντικειμενικά πρωτίστως κι όχι προσωπικές γνώμες και εικασίες! 

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #652 στις: Μάιος 31, 2017, 02:29:40 μμ »
Πάντως όλα μετρούν και κυρίως τα διδακτορικά και τα πτυχία και η μεταδοτικότητα και όλα. Άλλωστε δεν πρέπει να επικρίνουμε τίποτα από όσα δεν διαθέτουμε.  ;)
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #653 στις: Μάιος 31, 2017, 02:30:40 μμ »
Δεν σε πολυκαταλαβαίνω, συνάδελφε.
Είσαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, θέλεις να έχεις επιτυχίες και συνεπώς "καλό όνομα" και "πελατεία", ειδικά στους δύσκολους αυτούς καιρούς και δε σε ενδιαφέρει να έχεις στο φροντιστήριό σου καλούς επιστήμονες; Δηλ. άτομα με καλό βαθμό πτυχίου και επιπλέον τίτλους; Ακούγεται οξύμωρο, γιατί ο καλός επιστήμονας θα τα έχει αυτά. Πώς επιλέγεις δηλ. τους καθηγητές που θα προσλάβεις; Μόνο από όσα θα σουν πουν οι προηγούμενοι εργοδότες τους; Μα αυτό κι αν είναι υποκειμενικό και παρακινδυνευμένο! Ξέρεις πόσοι "τα είχαν σπάσει" με την προηγούμενη εργοδοσία τους για διάφορους λόγους και επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις καλά λόγια; Καταλαβαίνω ότι θα σε νοιάζει ασφαλώς και η μεταδοτικότητα και ο χαρακτήρας των ατόμων που θα προσλάβεις, αλλά ούτε κι αυτά είναι πάντοτε σταθερά και επιπλέον δεν υπάρχει κάτι/κάποιος που να τα πιστοποιεί!
Καλά κάνεις και δε προσλαμβάνεις άτομα από τον κύκλο των γνωριμιών σου ή από τον συγγενικό σου κύκλο, γιατί αυτό δείχνει αμερόληπτο άνθρωπο, αλλά πιστεύω ότι είσαι από τους ελάχιστους που λειτουργούν έτσι.
Όσο γι' αυτό που γράφεις ότι θα σε αφήσει "ξεκρέμαστο" και εκτεθειμένο κάποιος που θα προσλάβεις και μετά θα πάει να εργαστεί ως αναπληρωτής στο δημόσιο σχολείο, πίστεψέ με δεν είναι έτσι. Αν σε καλέσει το Υπουργείο μετά τον Δεκέμβρη, σε κάποιο ακριτικό σημείο της χώρας, ασφαλώς και δεν αξίζει για κανέναν ν' αφήσει την εργασία του κοντά στο σπίτι του και να τρέχει μακριά, κυνηγώντας τι; Τα πολλά λεφτά ή την προυπηρεσία που θα του χρησιμεύσει σε τι και πότε; Στους διορισμούς που δεν γίνονται; Αν πάλι κληθεί ως αναπληρωτής κοντά, μπορεί να τα συνδυάσει και τα δυό και μάλιστα οι περισσότεροι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων το δέχονται, ακριβώς γιατί δε θέλουν μια "ανωμαλία" στα μέσα της χρονιάς.
Όμως, ταυτόχρονα αβεβαιότητα υπάρχει και από την άλλη πλευρά, δηλ. την πλευρά των εργαζομένων. Μπορεί δηλ. να νομίζουν πως όλα βαίνουν κατ' ευχήν γι' αυτούς, πως όλοι (ιδιοκτήτες, μαθητές) είναι ικανοποιημένοι από τη δουλειά και τη στάση τους, αλλά τελικά να τους ειδοποιήσουν πριν τον Ιούνιο ότι η συνεργασία τους δεν πρόκειται να συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά, γιατί π.χ. το ντύσιμό τους δεν ήταν το πρέπον (θέλω να πω για ασήμαντους λόγους που ο εργαζόμενος ούτε καν θα μπορούσε να υποψιαστεί)!
Άρα, όλα είναι υποκειμενικά και το καλύτερο είναι η επιλογή των ατόμων που πρόκειται να ασχοληθούν με τη διδασκαλία να στηρίζεται σε πολλά κριτήρια, αλλά αντικειμενικά πρωτίστως κι όχι προσωπικές γνώμες και εικασίες!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #654 στις: Μάιος 31, 2017, 10:31:21 μμ »
Δεν σε πολυκαταλαβαίνω, συνάδελφε.
Είσαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, θέλεις να έχεις επιτυχίες και συνεπώς "καλό όνομα" και "πελατεία", ειδικά στους δύσκολους αυτούς καιρούς και δε σε ενδιαφέρει να έχεις στο φροντιστήριό σου καλούς επιστήμονες; Δηλ. άτομα με καλό βαθμό πτυχίου και επιπλέον τίτλους; Ακούγεται οξύμωρο, γιατί ο καλός επιστήμονας θα τα έχει αυτά. Πώς επιλέγεις δηλ. τους καθηγητές που θα προσλάβεις; Μόνο από όσα θα σουν πουν οι προηγούμενοι εργοδότες τους; Μα αυτό κι αν είναι υποκειμενικό και παρακινδυνευμένο! Ξέρεις πόσοι "τα είχαν σπάσει" με την προηγούμενη εργοδοσία τους για διάφορους λόγους και επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις καλά λόγια; Καταλαβαίνω ότι θα σε νοιάζει ασφαλώς και η μεταδοτικότητα και ο χαρακτήρας των ατόμων που θα προσλάβεις, αλλά ούτε κι αυτά είναι πάντοτε σταθερά και επιπλέον δεν υπάρχει κάτι/κάποιος που να τα πιστοποιεί!
Καλά κάνεις και δε προσλαμβάνεις άτομα από τον κύκλο των γνωριμιών σου ή από τον συγγενικό σου κύκλο, γιατί αυτό δείχνει αμερόληπτο άνθρωπο, αλλά πιστεύω ότι είσαι από τους ελάχιστους που λειτουργούν έτσι.
Όσο γι' αυτό που γράφεις ότι θα σε αφήσει "ξεκρέμαστο" και εκτεθειμένο κάποιος που θα προσλάβεις και μετά θα πάει να εργαστεί ως αναπληρωτής στο δημόσιο σχολείο, πίστεψέ με δεν είναι έτσι. Αν σε καλέσει το Υπουργείο μετά τον Δεκέμβρη, σε κάποιο ακριτικό σημείο της χώρας, ασφαλώς και δεν αξίζει για κανέναν ν' αφήσει την εργασία του κοντά στο σπίτι του και να τρέχει μακριά, κυνηγώντας τι; Τα πολλά λεφτά ή την προυπηρεσία που θα του χρησιμεύσει σε τι και πότε; Στους διορισμούς που δεν γίνονται; Αν πάλι κληθεί ως αναπληρωτής κοντά, μπορεί να τα συνδυάσει και τα δυό και μάλιστα οι περισσότεροι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων το δέχονται, ακριβώς γιατί δε θέλουν μια "ανωμαλία" στα μέσα της χρονιάς.
Όμως, ταυτόχρονα αβεβαιότητα υπάρχει και από την άλλη πλευρά, δηλ. την πλευρά των εργαζομένων. Μπορεί δηλ. να νομίζουν πως όλα βαίνουν κατ' ευχήν γι' αυτούς, πως όλοι (ιδιοκτήτες, μαθητές) είναι ικανοποιημένοι από τη δουλειά και τη στάση τους, αλλά τελικά να τους ειδοποιήσουν πριν τον Ιούνιο ότι η συνεργασία τους δεν πρόκειται να συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά, γιατί π.χ. το ντύσιμό τους δεν ήταν το πρέπον (θέλω να πω για ασήμαντους λόγους που ο εργαζόμενος ούτε καν θα μπορούσε να υποψιαστεί)!
Άρα, όλα είναι υποκειμενικά και το καλύτερο είναι η επιλογή των ατόμων που πρόκειται να ασχοληθούν με τη διδασκαλία να στηρίζεται σε πολλά κριτήρια, αλλά αντικειμενικά πρωτίστως κι όχι προσωπικές γνώμες και εικασίες!

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Απόλυτα σωστά!! Θα τολμουσα να πω ότι η μεγαλύτερη αβεβαιότητα είναι από την μεριά των εργαζομένων εκπαιδευτικών, αφού δεν ξερουν τι συνθήκες θα αντιμετωπίσουν ανα πάσα στιγμή-από το να μην αρέσει το ντύσιμο τους στη διεύθυνση μέχρι το να απολυθούν στη μέση της χρονιάς γιατι'ετυχε',μέχρι ακόμα και την συμπεριφορά εργοδοσίας σχετικά με τα ένσημα,πληρωμή,ώρες εργασίας κλπ.Αυτο το νόμισμα έχει δυο όψεις.Ο φροντιστηριουχος,εφ'οσον έχει επιλέξει και προσλάβει έγκυρο,πτυχιούχο,πιστοποιημένο καθηγητή,που ξέρει τη δουλειά του, ίσως και να έχει πολύ λιγότερα πράγματα για τα οποία να πρέπει να ανησυχεί,εν τέλει...

Κι εννοείται,ο βαθμός πτυχίου κι η προϋπηρεσία,καθώς κι όλα τα αλλά προσόντα ενός καθηγητή είναι άκρως σημαντικά-για να επιλέξεις ποιον θα προσλάβεις,γιατι να ζητάς βιογραφικό και να το αναλύεις μέχρι τελικής πτώσης(αυτό το 'πείτε μου δυο πράγματα για το βιογραφικό σας' είναι τόσο ανόητο,το έχεις μπροστά σου,τι να σου αναλύσω ακριβώς θέλεις;),αν δε σε ενδιαφέρει τίποτα από όλα όσα γράφει;Κι αν δε σε ενδιαφέρει τίποτα από όλα αυτά...ΤΙ ακριβώς ζητάς από τον καθηγητή που θες να προσλάβεις;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2017, 10:38:06 μμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #655 στις: Μάιος 31, 2017, 11:25:50 μμ »
Αλλα η προϋπηρεσία είναι προϋπηρεσία όπως και να έχει!! Το ότι δουλεύει καποιος σε σχολείο ή ΙΕΚ ή οτιδήποτε άλλο,δε σημαίνει ότι έχει τις δεξιότητες της τάξης;;;;Όποτε από που κι ως που 'δεν είναι το ίδιο σε φροντιστηριο';

Στο δημόσιο, όχι, δεν σημαίνει απαραίτητα όχι έχεις τις δεξιότητες της τάξης. Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Φυσικά τεράστιο ρόλο παίζει και η συνέντευξη σε όλα όσα προανέφερα.

Δεν σε πολυκαταλαβαίνω, συνάδελφε.
Είσαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, θέλεις να έχεις επιτυχίες και συνεπώς "καλό όνομα" και "πελατεία", ειδικά στους δύσκολους αυτούς καιρούς και δε σε ενδιαφέρει να έχεις στο φροντιστήριό σου καλούς επιστήμονες; Δηλ. άτομα με καλό βαθμό πτυχίου και επιπλέον τίτλους; Ακούγεται οξύμωρο, γιατί ο καλός επιστήμονας θα τα έχει αυτά. Πώς επιλέγεις δηλ. τους καθηγητές που θα προσλάβεις; Μόνο από όσα θα σουν πουν οι προηγούμενοι εργοδότες τους; Μα αυτό κι αν είναι υποκειμενικό και παρακινδυνευμένο! Ξέρεις πόσοι "τα είχαν σπάσει" με την προηγούμενη εργοδοσία τους για διάφορους λόγους και επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις καλά λόγια; Καταλαβαίνω ότι θα σε νοιάζει ασφαλώς και η μεταδοτικότητα και ο χαρακτήρας των ατόμων που θα προσλάβεις, αλλά ούτε κι αυτά είναι πάντοτε σταθερά και επιπλέον δεν υπάρχει κάτι/κάποιος που να τα πιστοποιεί!
Καλά κάνεις και δε προσλαμβάνεις άτομα από τον κύκλο των γνωριμιών σου ή από τον συγγενικό σου κύκλο, γιατί αυτό δείχνει αμερόληπτο άνθρωπο, αλλά πιστεύω ότι είσαι από τους ελάχιστους που λειτουργούν έτσι.
Όσο γι' αυτό που γράφεις ότι θα σε αφήσει "ξεκρέμαστο" και εκτεθειμένο κάποιος που θα προσλάβεις και μετά θα πάει να εργαστεί ως αναπληρωτής στο δημόσιο σχολείο, πίστεψέ με δεν είναι έτσι. Αν σε καλέσει το Υπουργείο μετά τον Δεκέμβρη, σε κάποιο ακριτικό σημείο της χώρας, ασφαλώς και δεν αξίζει για κανέναν ν' αφήσει την εργασία του κοντά στο σπίτι του και να τρέχει μακριά, κυνηγώντας τι; Τα πολλά λεφτά ή την προυπηρεσία που θα του χρησιμεύσει σε τι και πότε; Στους διορισμούς που δεν γίνονται; Αν πάλι κληθεί ως αναπληρωτής κοντά, μπορεί να τα συνδυάσει και τα δυό και μάλιστα οι περισσότεροι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων το δέχονται, ακριβώς γιατί δε θέλουν μια "ανωμαλία" στα μέσα της χρονιάς.
Όμως, ταυτόχρονα αβεβαιότητα υπάρχει και από την άλλη πλευρά, δηλ. την πλευρά των εργαζομένων. Μπορεί δηλ. να νομίζουν πως όλα βαίνουν κατ' ευχήν γι' αυτούς, πως όλοι (ιδιοκτήτες, μαθητές) είναι ικανοποιημένοι από τη δουλειά και τη στάση τους, αλλά τελικά να τους ειδοποιήσουν πριν τον Ιούνιο ότι η συνεργασία τους δεν πρόκειται να συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά, γιατί π.χ. το ντύσιμό τους δεν ήταν το πρέπον (θέλω να πω για ασήμαντους λόγους που ο εργαζόμενος ούτε καν θα μπορούσε να υποψιαστεί)!
Άρα, όλα είναι υποκειμενικά και το καλύτερο είναι η επιλογή των ατόμων που πρόκειται να ασχοληθούν με τη διδασκαλία να στηρίζεται σε πολλά κριτήρια, αλλά αντικειμενικά πρωτίστως κι όχι προσωπικές γνώμες και εικασίες!


Δεν μιλάω με προηγούμενους εργοδότες. Μπορείς να καταλάβεις πάρα πολλά από την προϋπηρεσία. Καθηγητής π.χ. που μέσα σε 10 χρόνια έχει αλλάξει 10 φροντιστήρια, ε μάλλον κάποιος λόγος υπάρχει για αυτό. Δεν μπορεί να είναι οι 10 στραβοί και να είναι ο καθηγητής ο σωστός. Όσο για το κρέμασμα, το έχω πάθει μια φορά και κόντεψα να μπω νοσοκομείο. Οι ιδιοκτήτες το δέχονται, οι εργαζόμενοι δεν το δέχονται, γιατί υπάρχει ισχυρό ασυμβίβαστο και θα έχουν πρόβλημα με τα ένσημα. Όσο για τα πτυχία, δεν σου εξασφαλίζουν μεταδοτικότητα, διαχείριση κρίσεων, και πάει λέγοντας.

Πάντως όλα μετρούν και κυρίως τα διδακτορικά και τα πτυχία και η μεταδοτικότητα και όλα. Άλλωστε δεν πρέπει να επικρίνουμε τίποτα από όσα δεν διαθέτουμε.  ;)

Σεβαστή η γνώμη σου. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν ήμουν επικριτικός, είπα απλά ότι δεν το λαμβάνω υπόψη, όχι από σνομπισμό. Το τοποθετώ στην ίδια μοίρα με το να έχει κάποιος το ανώτατο πτυχίο στο πιάνο: Δεν μου λέει κάτι *για την δουλειά που θέλω*.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Απόλυτα σωστά!! Θα τολμουσα να πω ότι η μεγαλύτερη αβεβαιότητα είναι από την μεριά των εργαζομένων εκπαιδευτικών, αφού δεν ξερουν τι συνθήκες θα αντιμετωπίσουν ανα πάσα στιγμή-από το να μην αρέσει το ντύσιμο τους στη διεύθυνση μέχρι το να απολυθούν στη μέση της χρονιάς γιατι'ετυχε',μέχρι ακόμα και την συμπεριφορά εργοδοσίας σχετικά με τα ένσημα,πληρωμή,ώρες εργασίας κλπ.Αυτο το νόμισμα έχει δυο όψεις.Ο φροντιστηριουχος,εφ'οσον έχει επιλέξει και προσλάβει έγκυρο,πτυχιούχο,πιστοποιημένο καθηγητή,που ξέρει τη δουλειά του, ίσως και να έχει πολύ λιγότερα πράγματα για τα οποία να πρέπει να ανησυχεί,εν τέλει...

Κι εννοείται,ο βαθμός πτυχίου κι η προϋπηρεσία,καθώς κι όλα τα αλλά προσόντα ενός καθηγητή είναι άκρως σημαντικά-για να επιλέξεις ποιον θα προσλάβεις,γιατι να ζητάς βιογραφικό και να το αναλύεις μέχρι τελικής πτώσης(αυτό το 'πείτε μου δυο πράγματα για το βιογραφικό σας' είναι τόσο ανόητο,το έχεις μπροστά σου,τι να σου αναλύσω ακριβώς θέλεις;),αν δε σε ενδιαφέρει τίποτα από όλα όσα γράφει;Κι αν δε σε ενδιαφέρει τίποτα από όλα αυτά...ΤΙ ακριβώς ζητάς από τον καθηγητή που θες να προσλάβεις;;;;

Έχεις απόλυτο δίκιο, ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοί μου που είναι γάιδαροι. Δεν είναι όλοι έτσι, και δεν μιλάω για μένα, έχω γνωρίσει επίσης και αξιολογότατους φροντιστές. Η δική μου επιβεβαίωση ξέρεις ποια είναι; Ότι από τα 15-20 φροντιστήρια της περιοχής, δεν μου έχει έρθει κανένα βιογραφικό από αυτούς: Οι καθηγητές δεν την ψάχνουν καν για να φύγουν.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #656 στις: Ιούνιος 01, 2017, 02:06:31 πμ »
SilverPhoenix,δεν τους ενδιαφερουν οι γνώσεις είναι ξεκάθαρο,μην τρέφεις αυταπάτες.Κι εγω στην αρχή εξαγριωνόμουν και έλεγα δεν είναι δυνατόν,αλλά δυστυχώς έτσι ειναι η κατάσταση.Όχι μόνο δεν το εκτιμούν,δεν το λαμβάνουν υπόψιν,σε ειρωνεύονται αλλά για παράδειγμα προσλαμβάνουν καθηγητές Γαλλικών για να κάνουν Αγγλικα(το λέω παρόλο που δε με συμφέρει,αλλά στο ΚΞΓ που δουλεύω οι 3 στις 6 καθηγήτριες Αγγλικών είναι Γαλλικής Φιλολογίας,μαζί μ'αυτές κι εγώ.)Παράλληλα,ακαδημαϊκοί υπεύθυνοι σε μεγάλες αλυσίδες-αυτοί δηλαδή που κάνουν τις συνεντεύξεις επιλογής στις εκάστοτε γλώσσες-δεν μπορούν να μιλήσουν και κομπιάζουν.Το επίπεδο είναι χαμηλότατο,είναι λογικό να εκπλήσσεσαι,αλλά αν είχες ζήσει την πραγματικότητα των ΚΞΓ θα γελούσες με τα χάλια τους.

sotos_mn8,αρκετά με την καραμέλα της μεταδοτικότητας.Γιατί τόση απέχθεια από την πλευρά τον φροντιστηριούχων απέναντι στην αριστεία;Γιατί να σας είναι τόσο αδιάφορη,δεν μπορώ να το καταλάβω.Ίδια Γαλλικά/Αγγλικά/Γερμανικά κλπ ξέρει κάποιος που τελείωσε την αντίστοιχη Φιλολογία με 8,5+ στα τέσσερα χρόνια με κάποιον που τελείωσε στα 6+ με 5;Για να το πάω και στην δική σας ειδικότητα,ξέρω απόφοιτο Ελληνικής Φιλολογίας (ΜΝΕΦ) με χαμηλό μέσο όρο πτυχίου που γράφει "εν οψη", τονίζει την ερωτηματική αντωνυμία "τι" και βάζει θαυμαστικό στο τέλος κάθε πρότασης ανεξαιρέτως.Και είναι φιλόλογος!Αυτά δεν σας προβληματίζουν;

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #657 στις: Ιούνιος 01, 2017, 02:13:16 πμ »
Όσο για την ετήσια αλλαγή φροντιστηρίου που ειπώθηκε ότι είναι άκρως αρνητικό,γιατί σας φαίνεται παράλογο;Με τις παρούσες συνθήκες και τα κακώς κείμενα είναι δεδομένο ότι ο κάθε εκπαιδευτικός κάθε χρόνο είναι σε αναζήτηση καλύτερου εργασιακού περιβάλλοντος.Τι είναι τα φροντιστήρια εν τέλει, παράδεισος;Τα περισσότερα κάθε χρόνο αλλάζουν προσωπικό,ας μην κοροϊδευόμαστε,δεν είναι οι εκπαιδευτικοί οι κακοί που τους διώχνουν οι εργοδότες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.