*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 486092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
:) καλησπέρα συνάδελφοι.Διάβασα το νομοσχέδιο και ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα.Δεδομένου ότι είμαι πε02 φιλόλογος και μελλοντικά σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή για να το συνδυάσω και με το δεύτερο πτυχίο που θέλω να πάρω στην εργοθεραπεία :) (εάν φυσικά περάσω στη σχολή :) ) θέλω να σας ρωτήσω αν στο κλάδο μας πε02.50 ,προηγούνται κανονικά οι φιλόλογοι ειδικής αγωγής όπως έχω καταλάβει ;Δεν προτάσσονται οι πε61 και πε71 έτσι δεν είναι ή λάθος έχω καταλάβει;Και κάτι ακόμη,σαν φιλόλογος ειδικής αγωγής μπορείς να εργαστείς (εφόσον υπάρχουν θέσεις σαφώς) σε κεδδυ,γυμνάσια-λύκεια ειδικής εκπαίδευσης,εργαστήρια επαγγελματικής εκπαίδευσης,παράλληλη στήριξη,τμήματα ενταξης,ενισχυτική διδασκαλία και αν έχεις και πιστοποίηση επαρκούς γνώσης γραφής braille και σε σχολεία κωφών ;Σωστά έχω καταλάβει ; Σας ευχαριστώ πολύ :)
οι πε71κ61 προτάσσονται στις θέσεις που τους αφορούν. αν ένα εεεεκ δηλώσει κενό πε02.50 θα πάρουν πε02.50.τα υπόλοιπα καλά τα έχεις καταλάβει απλά μπες και δες στο e-aitisi τον πίνακα των πε02.50 για να καταλάβεις σε ποια θέση θα βρεθείς αν κάνεις τώρα το μεταπτυχιακό και δεν έχει προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή. μέχρι στιγμής υπάρχουν 570+ άτομα με διδακτορικό ή μεταπτυχιακό στον πίνακα των φιλολόγων.φέτος υπολογίζω να μπούνε +100,150 (τουλάχιστον)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
οι πε71κ61 προτάσσονται στις θέσεις που τους αφορούν. αν ένα εεεεκ δηλώσει κενό πε02.50 θα πάρουν πε02.50.τα υπόλοιπα καλά τα έχεις καταλάβει απλά μπες και δες στο e-aitisi τον πίνακα των πε02.50 για να καταλάβεις σε ποια θέση θα βρεθείς αν κάνεις τώρα το μεταπτυχιακό και δεν έχει προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή. μέχρι στιγμής υπάρχουν 570+ άτομα με διδακτορικό ή μεταπτυχιακό στον πίνακα των φιλολόγων.φέτος υπολογίζω να μπούνε +100,150 (τουλάχιστον)

 :)  :D σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κυρίως για τον ιδιωτικό τομέα, με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό, επειδή το γνωρίζω ότι υπάρχουν ήδη 500+ φιλόλογοι ειδικής αγωγής. Και μιας και δίνω τώρα πανελλήνιες για εργοθεραπεία, θα ήθελα να πάρω ένα μεταπτυχιακό που να ''κουμπώνει''και με τα δύο πτυχία. Διάβασα και το νομοσχέδιο και είδα ότι για τους εργοθεραπευτές, μετράει και η παιδαγωγική επάρκεια (που μου τη δίνει το πρώτο μου πτυχίο, αν δεν αλλάξει κάτι) και το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι?Με βάση το νέο νομοσχέδιο της ειδικής όσοι έχουν μεταπτυχιακό και σεμινάριο το 2014 θα μοριοδοτούνται και τα δύο αθροιστικά ή μόνο το μεταπτυχιακό και όχι το σεμινάριο?Επίσης για κάθε βαθμό πάνω από τη βάση στο πτυχίο δίνεται 0,5 μόρια?

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι?Με βάση το νέο νομοσχέδιο της ειδικής όσοι έχουν μεταπτυχιακό και σεμινάριο το 2014 θα μοριοδοτούνται και τα δύο αθροιστικά ή μόνο το μεταπτυχιακό και όχι το σεμινάριο?Επίσης για κάθε βαθμό πάνω από τη βάση στο πτυχίο δίνεται 0,5 μόρια?

ότι λέει παρακάτω

Επίσης στις περιπτώσεις που υποψήφιος είναι κάτοχος διδακτορικού και μεταπτυχιακού τίτλου,
καθώς και κάτοχος διετούς μετεκπαίδευσης στην ΕΕ στα Διδασκαλεία της ημεδαπής
ή ισότιμου της αλλοδαπής, δεν μοριοδοτείται για τα παραπάνω κριτήρια ζ), η) του
παρόντος άρθρου.

(τα ζ, η είναι τα σεμινάρια)


α) Ο βαθμός του πτυχίου: για πτυχία με βαθμολογική κλίμακα από ένα (1) έως
δέκα (10) υπολογίζεται μισή μονάδα (0,5) για κάθε βαθμό του πτυχίου πάνω από
το βαθμό πέντε (5), καθώς και κλάσματα αυτής με αναγωγή στο δεύτερο δεκαδικό
ψηφίο. Σε περίπτωση που η κλίμακα είναι διαφορετική, ο βαθμός υπολογίζεται με
αναγωγή στην κλίμακα αυτή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνεπώς το σεμινάριο είναι περιττό για τους μεταπτυχιακούς,οι οποίοι μοριοδοτούνται με 4 και με το βαθμό του πτυχίου τους, εφόσον δεν έχουν προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή.


Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα νομοσχέδια που ψηφίζονται από τα θερινά τμήματα έχουν την ίδια ισχύ με αυτά που ψηφίζονται στην Ολομέλεια.
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Λήξη των Εργασιών της Ολομέλειας της Βουλής των Ελλήνων

Με τη θυροκόλληση του υπ’ αριθμόν 83 Προεδρικού Διατάγματος από τον Φρούραρχο της Βουλής των Ελλήνων κ. Πέτρο Τζεφέρη, κηρύσσεται σήμερα Τετάρτη 4 Ιουνίου 2014 στις 17:00μ.μ., η λήξη των Εργασιών της Β’ Συνόδου της ΙΕ’ Βουλευτικής Περιόδου (Προεδρευομένης Δημοκρατίας) της Ολομέλειας της Βουλής των Ελλήνων.


έκλεισε άλλα όπως σωστά έγραψε ο brad μπορεί να ψηφιστεί στα θερινά. Το κακό είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο όσοι είναι στα θερινά ασχοληθούν να το βελτιώσουν.


Αποσυνδεδεμένος boca

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλησπέρα συνάδελφοι,
έχει καταλάβει κανείς τι έγινε τελικά με το νομοσχέδιο, ψηφίστηκε ή δεν πρόλαβαν;
Πάντως σε ένα άρθρο που διάβασα για τα νομοσχέδια που θα περάσουν από το Α'  θερινό τμήμα της Βουλής, δεν το περιλάμβανε μέσα. Τώρα πόσο έγκυρο είναι αυτό δεν το ξέρω:
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=300896&catid=9
Εκεί που ανοίγει ένα σχολείο, κλείνει μια φυλακή.

Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα 19 κρίσιμα νομοσχέδια που θα συζητηθούν το καλοκαίρι στη Βουλή:

...
...- Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση (υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων)...
...

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=300919&catid=9
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

Αποσυνδεδεμένος boca

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα 19 κρίσιμα νομοσχέδια που θα συζητηθούν το καλοκαίρι στη Βουλή:

...
...- Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση (υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων)...
...

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=300919&catid=9

Δεν πρόλαβα να κάνω την προηγούμενη ανάρτηση μου και ανέβασαν νέο άρθρο. Υποψιάζομαι πως διαβάζουν και αυτοί pde... χαχαχαχαχαχα
Εκεί που ανοίγει ένα σχολείο, κλείνει μια φυλακή.

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Τελικά θα ισχύει η προϋπηρεσία των αναπληρωτών της ειδικής και για τους πίνακες της γενικής;
Δεν έχω σχέση με την ειδική, αλλά έχω απορία αν το διευκρινίζει το νομοσχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος ekavenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.