*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;

Ναι
55 (58.5%)
Όχι
34 (36.2%)
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
3 (3.2%)
Αναγκαστικά (πιέσεις, κλείσιμο σχολείου...)
2 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 92

Αποστολέας Θέμα: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;  (Αναγνώστηκε 6748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:44:21 μμ »

Το πρόβλημα μου με τις απεργίες είναι ότι δεν συμπεριφέρονται πολιτισμένα, όταν σου απαιτούν να ακολουθήσεις  και να υποσκελίσεις την ιδεολογία σου τα πιστεύω σου και να γίνεις ένας με αυτούς… όταν σου απαιτούν να τους ακούσεις και δεν κάνουν το ίδιο και αυτοί…

Αντιφάσκεις :) Η συμπεριφορά των συναδέλφων σου δεν έχει σχέση με την διαδικασία ή την αναγκαιότητα της απεργίας. Το "πρόβλημά" σου με τις απεργίες είναι προφανώς η ιδεολογία σου. Εκτός κι αν τα πιστεύω σου αλλάζουν ανάλογα με την ένταση της φωνής των συνομιλητών σου (που πολύ αμφιβάλω να συμβαίνει κάτι τέτοιο).
Εν τέλει, δεν απεργείς επειδή η συνείδησή σου (δηλαδή η ιδεολογία σου) σου λέει να μην απεργήσεις. Όχι επειδή οι απεργοί συνάδελφοί σου δεν μπορούν να συζητήσουν ήρεμα. Η απόφασή σου "βαραίνει" εσένα και μόνον εσένα και κανέναν άλλο.

Για την ιδεολογία μου δέχομαι όμως ότι δεν είναι ψημένη και τσεκαρισμένη στο πέρασμα του χρόνου σαν νέος στον χώρο και γι αυτό δέχομαι ότι αυτά τα άτομα έχουν μεγαλύτερη πείρα και γνώση (τα έχω γράψει αυτά) και είμαι σίγουρος ότι κάτι θα έχουν να μου προσφέρουν με τα επιχειρήματά τους και τις ιδέες τους... αλλά αντί να προσπαθήσουν να τα παραθέσουν με ηρεμία και σαφήνεια, δημιουργούν θόρυβο... άρα με αναγκάζουν να γυρίσω στην πρωτογενή αντίληψη που έχω για τις απεργίες.

Αλλά φύγαμε από το θέμα... το βρίσκετε σωστό να έχουμε χάσει τόσες διδακτικές ώρες (δεν ξέρω για εσάς αλλά εμείς έχουμε χάσει πολλές, γιορτές, μικροκαταλήψεις, κενά λόγω αρρώστειας καθηγητών που δυστυχώς φέτος είχαμε και πολλές αφού οι ιώσεις έδιναν και έπαιρναν) να έχουμε απεργήσει φέτος 3 φορές και να ξαναγίνεται απεργία; Δεν θα ήταν καλύτερα να κάνουμε μια απεργία και καλή; Ή να γίνει μια απεργία μέσα στις εξετάσεις (αν και δεν ξέρω αν συμφωνώ και με αυτό) το βρίσκω πιο αποτελεσματικό... ή τελοσπάντων να βρούμε εναλλακτικούς τρόπους αποχής-απεργίας όπως πρότειναν τα παιδιά;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2009, 04:46:03 μμ από mac190604 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:05:47 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:51:58 μμ »
Ένα είναι σίγουρο, ότι το θέμα δεν είναι πολιτικό... δεν απεργώ ή απεργώ δεν καθορίζεται από ποια κυβέρνηση είναι επάνω... τώρα από αυτά που ακούγονται για μείωση επιδομάτων, μισθών και τα σχετικά είμαι δύσπιστος... κάτσε να ειπωθούν τα παραπάνω από επίσημα χείλη και να πάει να ψηφιστεί κάτι τέτοιο και τότε να δείτε κινητοποιήσεις...  
Γιατί αυτό είναι κεκτημένο, γι αυτό έκανα τόσες προσπάθειες να μπω στο δημόσιο, γιατί ήξερα ότι έχει αυτόν τον μισθό και θα δουλεύω τόσες ώρες, είχα κάνει τα κουμάντα μου… δεν μπορούν ξαφνικά να τα αλλάζουν με μιας… Φυσικά ισχύει και το αντίστροφο, δεν μπορείς να είσαι νεοδιόριστος και να παραπονιέσαι για τους μισθούς και να θέλεις 1400 ευρώ βασικό όταν ξέρεις από την αρχή τι μισθοί παίζουν στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Μνήστιτί μου κύριε! άμα δεν είναι η απεργία πολιτικό θέμα, τότε τι είναι;;;
Και btw  , τα κεκτημένα είναι κεκτημένα, γιατί οι εργάτες της Πρωτομαγιάς "παραπονιόταν " για το 12ωρο (και βάλε) ωράριο, παρόλο που ξέραν τι ωράρια "παίζουν" όταν έπιασαν δουλειά. Γιατί οι διεκδικήσεις δεν ορίζονται με βάση τι "παίζει", αλλά με βάση τις ανάγκες μας. Εμείς δουλεύουμε, εμείς παράγουμε τον πλούτο της κοινωνίας (υλικό και πνευματικό). ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ να καρπωνόμαστε τους κόπους μας.

Αλλά νομίζω ότι έτσι όπως την πάμε την συζήτηση φεύγουμε από το θέμα "Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;" και πάμε στο "γιατί (δεν) Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;" οπότε δεν επεκτείνομαι άλλο.



Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 01, 2009, 04:56:06 μμ »
Αντιγράφω από alfavita.gr:



Κεφαλικός φόρος και μειώσεις αποδοχών των εργαζομένων στο Δημόσιο μαγειρεύουν στο υπουργείο Οικονομίας

Την επιβολή κεφαλικού φόρου, ίσου με το μισό ενός μηνιαίου μισθού, στο σύνολο των δημοσίων υπαλλήλων προωθεί η κυβέρνηση επιδιώκοντας την άμεση είσπραξη 256 εκατ. ευρώ για την προσωρινή άρση του οικονομικού αδιεξόδου το οποίο εξακολουθεί να αντιμετωπίζει το Ταμείο Πρόνοιας, με το συσσωρευμένο έλλειμμα των 650 εκατ. ευρώ.

Σύμφωνα με πληροφορίες της ΑΔΕΔΥ η πρόταση αυτή παρουσιάστηκε από την κυβερνητική πλειοψηφία προχθές, κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης του διοικητικού συμβουλίου του εν λόγω ασφαλιστικού φορέα. Επιδιώκοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο να καλύψει περίπου στο μισό τα σημερινά ελλείμματα, η διοίκηση του Ταμείου Πρόνοιας πρότεινε καταρχήν την επιβολή μιας έκτακτης εισφοράς, ίσης με το μισό μισθό από κάθε δημόσιο υπάλληλο, η οποία θα εισπραχθεί μέχρι και σε 36 δόσεις. Επίσης προτάθηκε η καθιέρωση μιας νέας κράτησης της τάξης του 2% στο σύνολο των βοηθημάτων τα οποία λαμβάνουν οι υπάλληλοι του Δημοσίου.

Ενδεικτικές των κυβερνητικών προθέσεων και σχεδιασμών είναι τόσο οι δηλώσεις- βόμβα του οικονομικού συμβούλου του Πρωθυπουργού καθηγητή κ. Απόστολου Φιλιππόπουλου, ο οποίος είπε ότι πρέπει να μειωθούν οι αμοιβές στον δημόσιο τομέα, αλλά και το γεγονός ότι ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών κ. Γ. Παπαθανασίου αποφεύγει να δεσμευτεί ότι δεν θα επιβληθούν νέοι φόροι τους επόμενους μήνες του έτους.

Στο σκηνικό αυτό ήρθε χθες να προστεθεί η απόφαση της διοίκησης του Ταμείου Πρόνοιας Δημοσίων Υπαλλήλων για εφάπαξ καταβολή μισού μισθού από όλους τους δημοσίους υπαλλήλους για την κάλυψη του ελλείμματος του συγκεκριμένου Ταμείου καθώς και για επιβολή κράτησης 2% στα επιδόματά τους. Επίσης σε εξέλιξη βρίσκεται και η προετοιμασία στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους ειδικής υπηρεσίας καταβολής των αποδοχών για όλους τους εργαζομένους στο Δημόσιο, με στόχο να πέσει ψαλίδι στα επιδόματα και στις πρόσθετες αμοιβές τους.

Αν δεν απεργήσουμε και τώρα, που έρχονται τα πάνω-κάτω, πότε περιμένουμε να εκφράσουμε τη δυσαρέσκεια και την αντίθεσή μας; Εκτός εάν συμφωνείτε με τα μέτρα αυτά...
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:12:54 μμ »
αν δεν απεργήσουμε τώρα με 0% αύξηση και φήμες για καινούριες εισφορές με οποιοδήποτε τρόπο πότε θα απεργήσουμε; να τους πούμε και ευχαριστώ για την αύξηση; για εμένα όποιος δεν απεργεί ή
α) κοιτάει μόνο τι θα μπει στην τσέπη του τον επόμενο μήνα και όχι τι θα μπει μακροπρόθεσμα.
β) έχει πολιτικούς σκοπούς

όλα τα άλλα "ναι παδιά καλή η απεργία αλλά υπάρχουν και άλλες μορφές κτλ)" τα ακούω βερεσέ. θέλεις να συμμετέχεις σε έναν αγώνα; απόδειξέ το.

και στο κάτω κάτω και τίποτα να μην βγει από αυτή την απεργία, θα έχετε ήσυχη την συνείδησή σας ότι κάτι κάνατε. αν σας ρωτήσουν σε μερικά χρόνια "κύριοι τι κάνατε" τι θα πεις; δεν συμφωνούσα στην απεργία και δεν έκανα τίποτα;κατεβείτε σε πορείες να μας δείξουν και τα κανάλια γιατί σήμερα αν το πρόβλημά σου δεν το δείξει η τηλεόραση δεν λύνεται με τίποτα

sorry για το ύφος αλλά η κατάσταση πάει από το κακό στο χείρότερο, φως δεν υπάρχει και κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου
ρωτήστε και τους ιδιωτικούς υπαλλήλους πως αγωνίζονται και πως βλέπουν εμάς που εχουμε την σιγουριά του δημοσίου και δεν΄κάνουμε΄ούτε μια απεργία

έχω βαρεθεί καθηγητές να κάνουν 8 ώρες την ημέρα ιδιαίτερο με τρελά λεφτά και να λυπούνται να χάσουνς 50-60-70 ευρό από την απεργία. και καθημερινά παίρνουν πάνω από 200 ευρό μαύρα. και είναι ποολλές αυτές οι περιπτώσεις (αυτοί δεν τους νοιάζει αν θα πάρουν 1 η 2 ή 3% παραπάνω)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:05:47 »

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:31:55 μμ »
και εγω θα απεργησω γιατι αν δεν απεργησουμε εμεις οι νεοι μετα ποιοι θα απεργησουν; ειναι λαθος να βολευομαστε και να μην αγωνισζομαστε και μη διεκδικουμε πραγματα. Τωρα που μας λενε οτι δεν θα εχουμε αυξησεις κιολας;

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 01, 2009, 05:58:38 μμ »
Όπως δικαίωμα του καθενός είναι να απεργήσει, δικαίωμα του καθενός είναι, αν θέλει, να δουλέψει.
Αν κάποιος δηλαδή "καίγεται" να βγει η ύλη των Πανελλαδικών ή να κάνει την τελευταία καλή επανάληψη με τους μαθητές του πριν αυτοί φύγουν 5ήμερη ή πριν "ξοδέψουν" τις απουσίες τους μετά το Πάσχα (μετά το Πάσχα κανείς μαθητής της Γ' δεν πηγαίνει σχολείο, πόσο μάλλον φέτος που μεσολαβούν μόνο 2 βδομάδες μάθημα μετά το Πάσχα και πριν τις Πανελλήνιες...), πρέπει να τον στείλουμε στην Ιερά Εξέταση;  ???
Πέρσι ήμουν, όπως και φέτος, ήμουν αναπληρώτρια. Απ' το αυτί μάς έπιανε ο διευθυντής όλους και μας εκβίαζε να απεργήσουμε...  :o
Φέτος η ελευθερία τιμά τον ορισμό της: ο καθένας κάνει ό,τι ο ίδιος θέλει.

Εγώ, λοιπόν, δε θα απεργήσω αύριο.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 01, 2009, 06:12:51 μμ »
bikini μην τρελαθούμε :( η επανάληψη για τις πανελλαδικές θα κριθεί από το αν θα κάνει κάποιος απεργία άυριο ή όχι??? αυτός μας πείραξε?? τόσες ώρες χάνονται χωρίς νόημα για βλακείες. Βασικά βέβαια τρομάζω όταν ακούω τέτοιες απόψεις, τέτοιες ώρες που γίνεται χαμός και εργασιακά και μισθολογικά δικαιώματα τείνουν να εξαφανιστούν σε λίγες μέρες-ώρες, κάποιοι να κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Λυπάμαι γι' αυτό που λέω αλλά θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά έξυπνο για να καταλάβω πότε υπάρχει σημαντικό επιχείρημα για να μην κάνει κάποιος απεργία καί πότε γελοίο. Σε τελική ανάλυση βέβαια τέτοιοι είμαστε και τέτοια αντιμετώπιση μας ταιριάζει. Αν υποθέσουμε ότι είμαστε οι "μορφωμένοι" και οι "σπουδαγμένοι" που μπορούν να καταλάβουν πέντε πράγματα και να δουν πίσω από τις εξελίξεις την πραγματικότητα και τα παιχνίδια που παίζονται , τί περιμένετε από την υπόλοιπη κοινωνία? εκτός αν πιστεύουμε για τους ευατούς μας ότι είμαστε καθηγητάκοι και δασκαλάκοι...

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 01, 2009, 06:19:39 μμ »
επίσης σχετικά με το "ξόδεμα" των απουσιών. Το σχολείο έχει νόμους και κανόνες. Το ότι σχεδόν όλη η Γ΄ λυκείου δεν έρχεται μετά το Πάσχα είναι πρόβλημά της (εννοώ των μαθητών). Εγώ προσωπικά συνεχίζω το μάθημά μου για όσους είναι στην αίθουσα και νομίζω ότι σωστά κάνω. Τέλος σχετικά μετ ην ύλη των πανελλαδικών, νομίζω ότι μέχρι 25 Μαρτίου είναι υποχρεωμένοι όλοι να την έχουν καλύψει (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Επαναλαμβάνω τέλος τα περί γελοιότητας μερικών επιχειρημάτων.
Υ.γ. για τον φίλο που περιμένει να ... ψηφιστούν τα μέτρα για να αντιδράσει, θα του πω ότι τότε θα είναι πολύ αργά.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 01, 2009, 06:55:10 μμ »
Καλό είναι να σεβόμαστε την άποψη του άλλου και να εκφραζόμαστε χωρίς να τον θίγουμε.
Εγώ, όταν την εξέφρασα, δεν επιτέθηκα σε κανέναν...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 01, 2009, 07:04:53 μμ »
Πιστεύετε ότι οι απεργίες έτσι όπως γίνονται, 1 μέρα σήμερα, 1 μέρα μετά από 1 1/2 μήνα κτλ, πετυχαίνουν το στόχο τους;
Γιατί δεν "τραβάμε" μία απεργία διαρκείας, όπως είχε γίνει πριν 2-3χρόνια για 2 συνεχείς μήνες;
Η απεργία γιατί είναι αποσπασματική/διακεκομμένη;   ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 01, 2009, 07:06:36 μμ »
Αυτή η καραμέλα "να σεβόμαστε τη γνώμη του άλλου"...Φυσικά και σέβομαι αλλά αυτό δε  σημαίνει ότι δεν μπορώ να την κρίνω. Μπορώ να επιχειρηματολογήσω πάνω σ' αυτή και να βγάλω κάποια συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 01, 2009, 07:12:31 μμ »
Αυτή η καραμέλα "να σεβόμαστε τη γνώμη του άλλου"...Φυσικά και σέβομαι αλλά αυτό δε  σημαίνει ότι δεν μπορώ να την κρίνω. Μπορώ να επιχειρηματολογήσω πάνω σ' αυτή και να βγάλω κάποια συμπεράσματα.
Να ρωτησω τι χανουμε οικονομικα απο το μισθο; Επισης αν μειωνεται καθολου και το δωρο του πασχα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 01, 2009, 07:13:22 μμ »
Αυτή η καραμέλα "να σεβόμαστε τη γνώμη του άλλου"...Φυσικά και σέβομαι αλλά αυτό δε  σημαίνει ότι δεν μπορώ να την κρίνω. Μπορώ να επιχειρηματολογήσω πάνω σ' αυτή και να βγάλω κάποια συμπεράσματα.

Ασφαλώς και μπορείς και επιβάλλεται να επιχειρηματολογήσεις και να βγάλεις τα όποια συμπεράσματά σου.
"Άκουσον μεν, πάταξον δε"...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος apokyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Θα απεργήσετε στις 2 Απριλίου 2009;
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:06:46 μμ »
Σε παλαιότερες εποχές αυτός που δεν απεργούσε ήταν απεργοσπάστης. Οι απεργοί προσπαθούσαν να εμποδίσουν τους απεργοσπάστες να φτάσουν στους χώρους εργασίας πετώντας αυγά, πέτρες, γιαούρτια, ζαρζαβατικά και βρισιές στα απεργοσπαστικά φορτηγά. Η οργή των απεργών οφείλονταν στο οτι αν η απεργία πετύχαινε οι ξύπνιοι απεργοσπάστες θα κέρδιζαν άνευ θυσιών οτι ακριβώς θα κέρδιζαν και τα κορόιδα οι απεργοί. Άν η απεργία δεν πετύχαινε (κι αυτό εξαρτώνταν και από την αναλογία απεργών-απεργοσπαστών), οι μεν απεργοσπάστες δεν θα είχαν χάσει τίποτα οι δε απεργοί θα είχαν χάσει πολλά ή και τα πάντα (π.χ. την δουλειά τους).

Να απεργήσω ή να μην απεργήσω; Απάντηση. Αν θές να είσαι με τους ξύπνιους μην απεργείς. Αν θέλεις να είσαι με τους αξιοπρεπείς τότε στήριξε τις απεργίες ανεξάρτητααπό το άν συμφωνείς με τις ηγεσίες, με το σύνολο των αιτημάτων, με ..., με ... Στήριξε την κοινότητά σου και τους συναδέλφους σου και βγές από το τριπάκι του ατομισμού "εγώ έχω άλλη γνώμη, it 's a free country, ο καθένας κάνει ότι θέλει ..."

Κι όποιου δεν του φτάνουν τα λεφτά και σκέφτεται το χαμένο πενηντάρικο ας έρθει να του δώσω εγώ που έχω ΜΚ13  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160373
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.