*

Αποστολέας Θέμα: Το νέο νομοσχέδιο  (Αναγνώστηκε 515131 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bagelis_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2520 στις: Μάιος 01, 2010, 05:17:14 μμ »
ρε παιδες τι καθεστε κ μετρατε 2μορια απο μεταπτυχιακο 1 απο αγγλικα  0,5 απο πτυχιο... αυτα ειναι τριχες αν δεν παμε ασεπ να γραψουμε ενα 90 δεν σωζετε κανεις γιατι κ αντε εγραψες πιο κατω ποιον συμφερει να παει ωρομισθιος με την βενζινη στο 1,60??? για να κερδισει τι? 0,6 μορια η τα 10 ευρω την ωρα?
πανε τα σχολεια πεθαναν... πρεπει να βρουμε αλλο επαγγελμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος GEORG|OS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • .
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2521 στις: Μάιος 01, 2010, 05:33:42 μμ »
Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους.....

Αποσυνδεδεμένος GEORG|OS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • .
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2522 στις: Μάιος 01, 2010, 05:37:23 μμ »
Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους


19.4.2010
Το ΔΝΤ άλλαξε τελείως τη ζωή σε Ρουμανία και Ουγγαρία

Ρεπορτάζ: M. Λεκκάκου,

Κ. Σαρικάς, Μ. Παπαβλάχου

Την ώρα που η χώρα μας βρίσκεται στον προθάλαμο του μηχανισμού στήριξης, άλλες χώρες της ΕΕ όπως η Ουγγαρία και η Ρουμανία βιώνουν τα τελευταία χρόνια τις συνέπειες της λήψης δανείου από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Μετανάστες από τη Ρουμανία στη χώρα μας και ομογενής μας στην Ουγγαρία μίλησαν στον ALPHA για τα μέτρα άγριας λιτότητας που επιβλήθηκαν στις δύο αυτές χώρες και γιγάντωσαν την φτώχεια και την ανεργία.

 

Η Αντριάνα Μερέου και ο Γιονέλ Γκαλμπινίτσε είναι δύο νέοι άνθρωποι από τη Ρουμανία, που ζουν στην Ελλάδα. Μιλούν για τη χώρα τους με στεναχώρια, καθώς βλέπουν μεγάλες αλλαγές, αφότου η Ρουμανία απευθύνθηκε στο ΔΝΤ. Όπως είπε στον ALPHA η Αντριάνα «αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν δουλειές στη Ρουμανία, δηλαδή είναι ελάχιστοι αυτοί που ξέρω ότι ψάχνουνε για δουλειά και βρίσκουν». Ο Γιονέλ συμπλήρωσε ότι «υπάρχουν πόλεις στη Ρουμανία, που οι άνεργοι είναι διπλάσιοι, απ’ αυτούς που εργάζονται». Η Ρουμανία είναι το πιο πρόσφατο παράδειγμα χώρας της ΕΕ που ζήτησε βοήθεια από το ΔΝΤ. Το Μάιο του 2009 ζήτησε και της εγκρίθηκε δάνειο ύψους 13 δισ. ευρώ με επιτόκιο 3,5%.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση όμως ήταν η λήψη πολύ σκληρών μέτρων, όπως η απόλυση 137.000 εργαζομένων στο στενό και ευρύτερο δημόσιο τομέα, η απόλυση 15.000 εκπαιδευτικών, η αύξηση του ΦΠΑ σε ακίνητα, ποτά και τσιγάρα, το πάγωμα σε αυξήσεις μισθών και συντάξεων και η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης. Ο ιδιοκτήτης ταξιδιωτικού γραφείου Λαοκράτης Κοράνης που ζει με την οικογένειά του εδώ και δεκαετίες στη Βουδαπέστη, περιγράφει στον ALPHA πόσο χειρότερη έγινε η ζωή του και η διαβίωση για τους πολίτες της Ουγγαρίας, από την ημέρα που η χώρα προσέφυγε στο ΔΝΤ πριν από 2 χρόνια. Όπως είπε χαρακτηριστικά «έχουμε μέσα σε ένα μήνα τρεις, τέσσερις αυτοκτονίες. Πήγε ο άλλος, που είναι δύο σπίτια πιο κάτω από μένα, πήγανε να του κάνουν έξωση, γιατί δεν μπορούσε να πληρώσει ένα, δύο, πέντε, έξι, εφτά μήνες, ήρθε ο κλητήρας και τον βρήκε κρεμασμένο».

Στην Ουγγαρία που έχει πληθυσμό περίπου όσο και η Ελλάδα εκτός από την ανεργία που ξεπερνά πλέον το 11%, οι άστεγοι αγγίζουν ήδη τους 50.000.Τα spreads βρίσκονται 60 μονάδες βάσης κάτω από τα επίπεδα Ελλάδας, ωστόσο το 15% των δημοσίων υπαλλήλων έχει ήδη απολυθεί και έπεται συνέχεια με σκληρότερα μέτρα. Όλοι όσοι μίλησαν στον ALPHA, εύχονται για την Ελλάδα, τα πράγματα να εξελιχθούν καλύτερα απ’ ό,τι στις δικές τους χώρες.

Πηγή: ALPHA

Επιμέλεια: Π. Γραμμέλης

Βοήθειά μας

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!
« Απάντηση #2523 στις: Μάιος 01, 2010, 06:17:00 μμ »
Πως καταντήσαμε έτσι ρε φιλαράκια;;;;;
Εμείς...εκπαιδευτικοί-μορφωμένοι-έξυπνοι-ανοιχτομάτηδες και μας την έφεραν έτσι 2 κυβερνήσεις;;;;Μας έκλεψαν,μας έταξαν, μας δούλεψαν,μας χρεωκόπησαν, μας λένε σκύψτε ευλογημένοι τώρα....και εμείς σιγή ιχθύος!!!Δεν ξέρουμε πως να αντιδράσουμε και σκύβουμε.
Κανένας στη φυλακή,όλοι έξω με περιουσίες τεράστιες και και εμείς... οι διορισμένοι να μετράνε τα χρήματα που τους κόβουν(πάνω από 2500ευρω το χρόνο μεχρι τώρα με 13&14 μισθό και επιδόματα)και οι αδιόριστοι να αντιμετωπίζουν το τέρας πολυνομοσχέδιο το οποίο λέει ξεκάθαρα πλέον στους αδιόριστους να ασχοληθούν με την παραπαιδεία αφού δεν πρόκείται να διοριστούν.ΑΡΑ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΙΛΑΜΕ;;;;;;;
Μπράβο τους όμως...μας τα παρουσιάζουν όλα τόσο ωραία ....και εμείς σιγή ιχθύος!!!Δεν ξέρουμε πως να αντιδράσουμε και σκύβουμε.
ΜΑΣ ΞΕΒΡΑΚΩΝΟΥΝ , ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ, ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΚΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ Εμείς...εκπαιδευτικοί-μορφωμένοι-έξυπνοι-ανοιχτομάτηδες ΣΚΥΒΟΥΜΕ!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2524 στις: Μάιος 01, 2010, 10:49:56 μμ »
Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους


19.4.2010
Το ΔΝΤ άλλαξε τελείως τη ζωή σε Ρουμανία και Ουγγαρία

Ρεπορτάζ: M. Λεκκάκου,

Κ. Σαρικάς, Μ. Παπαβλάχου

Την ώρα που η χώρα μας βρίσκεται στον προθάλαμο του μηχανισμού στήριξης, άλλες χώρες της ΕΕ όπως η Ουγγαρία και η Ρουμανία βιώνουν τα τελευταία χρόνια τις συνέπειες της λήψης δανείου από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Μετανάστες από τη Ρουμανία στη χώρα μας και ομογενής μας στην Ουγγαρία μίλησαν στον ALPHA για τα μέτρα άγριας λιτότητας που επιβλήθηκαν στις δύο αυτές χώρες και γιγάντωσαν την φτώχεια και την ανεργία.

 

Η Αντριάνα Μερέου και ο Γιονέλ Γκαλμπινίτσε είναι δύο νέοι άνθρωποι από τη Ρουμανία, που ζουν στην Ελλάδα. Μιλούν για τη χώρα τους με στεναχώρια, καθώς βλέπουν μεγάλες αλλαγές, αφότου η Ρουμανία απευθύνθηκε στο ΔΝΤ. Όπως είπε στον ALPHA η Αντριάνα «αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν δουλειές στη Ρουμανία, δηλαδή είναι ελάχιστοι αυτοί που ξέρω ότι ψάχνουνε για δουλειά και βρίσκουν». Ο Γιονέλ συμπλήρωσε ότι «υπάρχουν πόλεις στη Ρουμανία, που οι άνεργοι είναι διπλάσιοι, απ’ αυτούς που εργάζονται». Η Ρουμανία είναι το πιο πρόσφατο παράδειγμα χώρας της ΕΕ που ζήτησε βοήθεια από το ΔΝΤ. Το Μάιο του 2009 ζήτησε και της εγκρίθηκε δάνειο ύψους 13 δισ. ευρώ με επιτόκιο 3,5%.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση όμως ήταν η λήψη πολύ σκληρών μέτρων, όπως η απόλυση 137.000 εργαζομένων στο στενό και ευρύτερο δημόσιο τομέα, η απόλυση 15.000 εκπαιδευτικών, η αύξηση του ΦΠΑ σε ακίνητα, ποτά και τσιγάρα, το πάγωμα σε αυξήσεις μισθών και συντάξεων και η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης. Ο ιδιοκτήτης ταξιδιωτικού γραφείου Λαοκράτης Κοράνης που ζει με την οικογένειά του εδώ και δεκαετίες στη Βουδαπέστη, περιγράφει στον ALPHA πόσο χειρότερη έγινε η ζωή του και η διαβίωση για τους πολίτες της Ουγγαρίας, από την ημέρα που η χώρα προσέφυγε στο ΔΝΤ πριν από 2 χρόνια. Όπως είπε χαρακτηριστικά «έχουμε μέσα σε ένα μήνα τρεις, τέσσερις αυτοκτονίες. Πήγε ο άλλος, που είναι δύο σπίτια πιο κάτω από μένα, πήγανε να του κάνουν έξωση, γιατί δεν μπορούσε να πληρώσει ένα, δύο, πέντε, έξι, εφτά μήνες, ήρθε ο κλητήρας και τον βρήκε κρεμασμένο».

Στην Ουγγαρία που έχει πληθυσμό περίπου όσο και η Ελλάδα εκτός από την ανεργία που ξεπερνά πλέον το 11%, οι άστεγοι αγγίζουν ήδη τους 50.000.Τα spreads βρίσκονται 60 μονάδες βάσης κάτω από τα επίπεδα Ελλάδας, ωστόσο το 15% των δημοσίων υπαλλήλων έχει ήδη απολυθεί και έπεται συνέχεια με σκληρότερα μέτρα. Όλοι όσοι μίλησαν στον ALPHA, εύχονται για την Ελλάδα, τα πράγματα να εξελιχθούν καλύτερα απ’ ό,τι στις δικές τους χώρες.

Πηγή: ALPHA

Επιμέλεια: Π. Γραμμέλης

Βοήθειά μας

Ο Π.Γραμμέλης μας έκανε την καρδιά περιβόλι..Να παρακαλάμε να είμαστε ωρομίσθιοι του χρόνου..

Αποσυνδεδεμένος grnikolaou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2525 στις: Μάιος 01, 2010, 11:08:13 μμ »
ΕΚΤΟΝΩΘΕΙΤΕ:
(Εσείς πόσες φορές σκοτώσατε τη Διαμαντοπούλου σήμερα;)


http://www.pictogame.com/en/play/game/fH4xl4RWwDhm_%EE%91%EE%A7-%EE%A0%EE%9F%EE%A3%EE%9F-%EE%A4%EE%97%EE%9D-%EE%9C%EE%99%EE%A3%EE%A9

Κανένας γιατρός στο forum?

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2526 στις: Μάιος 01, 2010, 11:19:36 μμ »
Δεν είναι δίκαιο, εμένα μου κολλάει το ποντίκι...

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2527 στις: Μάιος 01, 2010, 11:21:41 μμ »
ρε παιδες τι καθεστε κ μετρατε 2μορια απο μεταπτυχιακο 1 απο αγγλικα  0,5 απο πτυχιο... αυτα ειναι τριχες αν δεν παμε ασεπ να γραψουμε ενα 90 δεν σωζετε κανεις γιατι κ αντε εγραψες πιο κατω ποιον συμφερει να παει ωρομισθιος με την βενζινη στο 1,60??? για να κερδισει τι? 0,6 μορια η τα 10 ευρω την ωρα?
πανε τα σχολεια πεθαναν... πρεπει να βρουμε αλλο επαγγελμα

+100000000000000000000

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2528 στις: Μάιος 01, 2010, 11:41:22 μμ »
Καλησπερα σε ολους....
απο χτες σκεφτομουν αν πρεπει η δεν πρεπει να σας πω αυτα που εμαθα απο εγκυροτατη πηγη την οποια αδυνατω ν αποκαλυψω οσο και αν το ηθελα.....σκεφτηκα ομως οτι εχετε ολοι το δικαιωμα να φτιαξετε τη ζωη σας στηριζομενοι στην πραγματικοτητα και οχι σε μια ουτοπια.Λοιπον,ΑΣΕΠ οταν ξαναγινει θα προκηρυχτει για ολες τις ειδικοτητες αλλα μονο για οικονομικους λογους.Σε 3 ειδικοτητες δεν θα παρουν καθολου ατομα για μια 10 ετια στην καλυτερη των περιπτωσεων.Εαν συνταξιοδοτηθουν πολλοι τοτε ισως αρχισουν να παιρνουν απο την 6ετια.Ωρομισθιοι θα προσληφθουν ελαχιστοι κι αυτοι στην περιφερεια.Μορια οπως ξερετε δεν θα παιρνουμε αλλα εαν μας καλεσουν να δουλεψουμε ,η προυπηρεσια θα μετραει μονο οταν διοριστουμε μονιμοι...και θα μετραει μισθολογικα.Δεν ξερω αν ξεχασα να σας πω κατι αλλα αν θυμηθω θα το πω....Δεν θελω ν αναφερω τις ειδικοτητες γιατι δεν θελω να ειμαι εγω εκεινη που θα μεταφερει αυτα που αλλοι θα επρεπε να σας λενε...οπως για παραδειγμα τα προεδρεια των συλλογων σας.Ουτως η αλλως λιγο πολυ καποιοι γνωριζετε οτι ο κλαδος σας εχει υπεραριθμους...οποτε....να ειστε υποψιασμενοι!λυπαμαι πολυ....εγω ανηκω σε μια απο τις παραπανω κατηγοριες και λυπαμαι γιατι ετυχε να τα μαθω απο καποιο σημαινον προσωπο και οχι απο το συλλογο μου που ενω το ξερει δεν θελει να σπειρει τον πανικο οπως ειπε....ειναι ντροπη να αφηνονται τοσοι ανθρωποι να ζουν με την ελπιδα ενω θα μπορουσαν να διαμορφωσουν αλλιως τη ζωη τους........ειναι τα λεφτα στη μεση ομως...σκεφτειτε ποσοι θα κανουν φροντιστηρια και τι λεφτα θα παρει ο ΑΣΕΠ....εν ολιγοις καλο ειναι να ειστε ολοι σ επαγρυπνηση για να μην πιαστειτε κοροιδα!

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2529 στις: Μάιος 01, 2010, 11:51:24 μμ »
maritina επειδή ξέρω την ειδικότητά σου δυστυχώς αυτό ήταν κάτι που όλοι φοβόμασταν πως θα συμβεί. Δεν ξέρω πως θα αποφασίσουν τόσοι άνθρωποι που επένδυσαν σε χρόνο και χρήμα να αλλάξουν επάγγελμα και μάλιστα σε μια εποχή τόσο δύσκολη. :(

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2530 στις: Μάιος 01, 2010, 11:54:11 μμ »
maritina επειδή ξέρω την ειδικότητά σου δυστυχώς αυτό ήταν κάτι που όλοι φοβόμασταν πως θα συμβεί. Δεν ξέρω πως θα αποφασίσουν τόσοι άνθρωποι που επένδυσαν σε χρόνο και χρήμα να αλλάξουν επάγγελμα και μάλιστα σε μια εποχή τόσο δύσκολη. :(
Απο χτες εχασα τον υπνο μου....ειναι κριμα για ολους εμας αλλα και για οσους ετρεχαν στα κατσαβραχα τοσα χρονια και μενουν απ εξω....

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2531 στις: Μάιος 01, 2010, 11:57:42 μμ »
maritina επειδή ξέρω την ειδικότητά σου δυστυχώς αυτό ήταν κάτι που όλοι φοβόμασταν πως θα συμβεί. Δεν ξέρω πως θα αποφασίσουν τόσοι άνθρωποι που επένδυσαν σε χρόνο και χρήμα να αλλάξουν επάγγελμα και μάλιστα σε μια εποχή τόσο δύσκολη. :(
Απο χτες εχασα τον υπνο μου....ειναι κριμα για ολους εμας αλλα και για οσους ετρεχαν στα κατσαβραχα τοσα χρονια και μενουν απ εξω....
Αφού τα είπες που τα είπες, και πολύ καλά έκανες για να μην υπάρχουν αυταπάτες για κάποιους, δεν λες και τις ειδικότητες...;
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2532 στις: Μάιος 02, 2010, 12:01:45 πμ »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα :-\ Ξέρω και πολλές άλλες από την ειδικότητά μας που είναι στην ίδια κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Το νέο νομοσχέδιο
« Απάντηση #2533 στις: Μάιος 02, 2010, 12:04:05 πμ »
Ιsambo πολυ θα το θελα....δε μου βγαινει...τι ειμαι για ν ανακοινωνω τις ειδικοτητες?η Διαμαντω επρεπε να το κανει.....εαν ανηκεις σε κλαδο με υπεραριθμους και το γνωριζεις σιγουρα τοτε σιγουρα ανηκεις και σ αυτη την κατηγορια.....ηδη δε νιωθω καλα...αλλα δε μπορουσα να ειμαι σ αυτο το φορουμ ,να μιλαω μ εσας και να το παιζω ασχετη...δεν ταιριαζε στην ιδιοσυγκρασια μου....αν θες στειλε μου μηνυμα private ,πες μου την ειδικοτητα σου να σου πω αν σ αφορα.Αλλα βραδιατικα αστο καλυτερα γιατι μπορει και να μην κοιμηθεις αποψε....κανε οτι νομιζεις.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.