*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 858514 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3808 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 10:57:34 μμ »
Ναι, τον περιμένουμε πώς και πώς!!! Τέτοια ανυπομονησία ούτε στο πρώτο ραντεβού!!! Θέλουμε να αποδείξουμε ΚΑΙ σ' αυτόν τον υπουργο ότι ξέρουμε το αντικείμενό μας.  :P Εσύ; Τον περιμένεις πώς και πώς ή είσαι διορισμένος; Γιατί γράφεις "περιμένετε" και όχι "περιμένουμε"...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:58:55 »

Αποσυνδεδεμένος d@pe70

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3809 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 10:57:40 μμ »
Πως γινεται αυτοι που εχουν χρονια στην ταξη να φοβουνται οτι δεν θα γραψουν πανω απο την βαση ;Με τοσα χρονια στην ταξη θα επρεπε να περιμενετε τον ΑΣΕΠ πως και πως...











Προσωπικα είμαι μέσα στην τάξη τα τελευταια 10 χρόνια. τον ΑΣΕΠ τον τρέμω γιατί σε προηγούμενο διαγωνισμό την πρώτη μέρα έγραψα πολύ καλά και το βράδυ μπήκα στο νοσοκομείο, ξενύχτησα και κατάφερα με τα χίλια ζόρια να πάω να γράψω κουτσά στραβά, έτσι για να μη πω οτι τα παράτησα. Ναι φαντάζομαι δεν είμαι τόσο γκαντέμα να το ξαναπάθω αλλά μπορεί να συμβεί. πόσο άδικο είναι λοιπόν να κρίνεται το εργασιακό σου μέλλον από ένα και μόνο Σ/Κ???
quote]

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3810 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 10:58:56 μμ »
evkan2 δεν φοβομαστε τον ασεπ. Φοβομαστε ο γεγονος οτι μπορει να ειναι <<διαφορετικος>> απο του προηγουμενους. Η εννοια διαφορετικος συμπεριλαμβανει οτι μπορεις να φανταστεις!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3811 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:00:57 μμ »
Πως γινεται αυτοι που εχουν χρονια στην ταξη να φοβουνται οτι δεν θα γραψουν πανω απο την βαση ;Με τοσα χρονια στην ταξη θα επρεπε να περιμενετε τον ΑΣΕΠ πως και πως...
Πολύ σίγουρο το έχεις ότι θα γράψεις;;;
και εγώ αισιόδοξος είμαι αλλά ...
Άλλο η εμπειρία στην  τάξη άλλο ένα τρίωρο με ερωτήσεις (απλά για να πάρουμε μια γεύση στον κλάδο μου στον προηγούμενο ΑΣΕΠ δώσανε 3500 άτομα για 200 θέσεις και γύρο στους 150 γράψανε πάνω από τη βάση συμπέρασμα η είναι όλοι άσχετοι ή κάτι δεν πάει καλά...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:58:55 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3812 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:04:16 μμ »
Πολύ σίγουρο το έχεις ότι θα γράψεις;;;
και εγώ αισιόδοξος είμαι αλλά ...
Άλλο η εμπειρία στην  τάξη άλλο ένα τρίωρο με ερωτήσεις (απλά για να πάρουμε μια γεύση στον κλάδο μου στον προηγούμενο ΑΣΕΠ δώσανε 3500 άτομα για 200 θέσεις και γύρο στους 150 γράψανε πάνω από τη βάση συμπέρασμα η είναι όλοι άσχετοι ή κάτι δεν πάει καλά...)
Σε μας τους νηπιαγωγούς πάλι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Ήταν τόσο εύκολα τα θέματα που έγραψαν καλά χιλιάδες συνάδελφοι. Από τις 8.000 που έκαναν αίτηση πέρασαν τη βάση 5.500. Και κάθε 1 μόριο υπήρχαν περίπου 100 άτομα. Με αποτέλεσμα, φυσικά, η επιτυχία να κριθεί σε ελάχιστες διαφορές και θέματα που είχαν να κάνουν κατά πολύ με την τύχη.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3813 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:08:04 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, γιατί κάποιοι συνεχίζουν να λένε τα δικά τους. Τελικά αν κάποιος πάει σε δυσπρόσιτο φέτος, πότε θα φανεί η διπλή προϋπηρεσία;; Στους πίνακες αναπληρωτών του χρόνου ή στους πίνακες που θα διαμορφωθούν μετά τον ΑΣΕΠ;;;

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3814 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:11:16 μμ »
Αφού ανοίγουν οι πίνακες, όπως είπε σήμερα, και δε γίνει ασεπ, θα φανούν τον Αύγουστο του 2015 στον πίνακα αναπληρωτών. Ή με τη λήξη της φετινής σχολικής χρονιάς. Είπα Αύγουστο, γιατί τα τελευταία χρόνια τότε γίνεται η ανανέωση του πίνακα.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3815 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:13:11 μμ »
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που όλοι πιστεύετε ότι τα δυσπρόσιτα θα τα προλάβουν οι αναπληρωτές, τη στιγμή που η διπλή μοριοδότηση μετράει -πολύ δίκαια- και για τους μόνιμους... Εγώ πιστεύω πως ελάχιστοι αναπληρωτές θα προσληφθούν σ' αυτά...

Μέχρι τώρα πάντως στα δυσπρόσιτα, επειδή γνωρίζω-δυστυχώς- από πρώτο χέρι κατά παράδοση λειτουργούσαν με πολλούς αναπληρωτές. Δεν έχω βέβαια στατιστικά να παραθέσω, απλά αίσθηση των όσων συμβαίνουν, αφού εργάστηκα σε δυσπρόσιτο. Επιπλέον μαθαίνω πως ενώ είμαστε σε αναμονή κλήσεων αναπληρωτών συνάδελφοι μόνιμοι παλεύουν να φύγουν από τα δυσπρόσιτα και να βρεθούν στο κέντρο του νομού

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3816 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:15:43 μμ »
Πως γινεται αυτοι που εχουν χρονια στην ταξη να φοβουνται οτι δεν θα γραψουν πανω απο την βαση ;Με τοσα χρονια στην ταξη θα επρεπε να περιμενετε τον ΑΣΕΠ πως και πως...

Εγω αυτό το μημυμα το καταλαβαινω ως εξης: Εκπαιδευτικοι με χρόνια σε ταξη που εχουν καθημερινη επαφη με το αντικειμενο τους πρωι βραδυ και που μεσα στην ταξη- έμπρακτα πλεον θα εχουν σαφως μια εικονα ρεαλιστικη τουλάχιστον της ειδικης διδακτικης, δεν εχουν τον ιδιο "φόβο" με έναν που δεν εχει την  εμπειρια της ταξης και σαφως δεν εχει τοσο "καλή" γνωση του αντικειμενου- γιατι, άλλο να τα διαβασει για τον ΑΣΕΠ και άλλο να εχει μαλλιάσει η γλωσσα του να τα λεει 2 φορες την ημερα επι χρόνια.

Εννοείται φυσικα πως σε τέτοιους διαγωνισμούς η τυχη είναι ο αστάθμητος παραγοντας.Απλα ως πιθανότητες νομιζω το αναφερει  :)

* αμεσως, πολεμοχαρη φυλη.... ;D ;D

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LGr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3817 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:17:09 μμ »
δηλαδή κάποιος που ήταν πέρσι σε δυσπρόσιτο ή θα πάει φέτος, με βάση την τροπολογία, του χρόνου το καλοκαίρι θα μετράει διπλή η προϋπηρεσία του στον πίνακα αναπληρωτών;; Γιατί εγώ κατάλαβα ότι και να είσαι σε δυσπρόσιτο δεν θα επωφεληθείς των διπλών μορίων πριν από τον ασεπ, γίνει δεν γίνει φέτος..έχω άδικο;;κάνω λάθος δηλαδή; Είναι πολύ σημαντική αυτή η επεξήγηση..

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3818 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:17:40 μμ »
Ναι όμως αυτό το νόμο έχουμε ως δεδομένο , με βάση αυτόν κάναμε όλοι τις επιλογές μας άρα με βάση αυτόν μπορούμε να διεκδικίσουμε το οτιδήποτε . άλλοι λένε ότι δεν είναι σωστό το αναδρομικό άνοιγμα πινάκων  χωρις  ΑΣΕΠ(3848) , άλλοι  λένε ότι δεν θέλουν ΑΣΕΠ ξανά και ξανά , άλλοι περιμένουν ΑΣΕΠ για προσμέτρηση προΫπηρεσίας(3848) και οι νεότεροι πτυχιούχοι φαντάζομαι θέλουν μια ευκαιρία στη δημόσια εκπαίδευση ....που δεν υπάρχει χωρίας ΑΣΕΠ.

άρα πως θα βρεθεί κοινό σημείο αναφοράς? Αυτή τη στιγμή χρειάζονται συγκεκριμένες προτάσεις  και όχι απλή ανταλλαγή απόψεων....

Πιστεύω ότι ο νέος νόμος για τις προσλήψεις της κυπριακής δημοκρατίας κρατάει ίσες αποστάσεις
ανάμεσα στους έχοντες και μη προυπηρεσία στους νέους και παλιούς
http://www.pde.gr/index.php?topic=31106.0

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:19:38 μμ από ioanna2012 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3819 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:21:36 μμ »
Μέχρι τώρα πάντως στα δυσπρόσιτα, επειδή γνωρίζω-δυστυχώς- από πρώτο χέρι κατά παράδοση λειτουργούσαν με πολλούς αναπληρωτές. Δεν έχω βέβαια στατιστικά να παραθέσω, απλά αίσθηση των όσων συμβαίνουν, αφού εργάστηκα σε δυσπρόσιτο. Επιπλέον μαθαίνω πως ενώ είμαστε σε αναμονή κλήσεων αναπληρωτών συνάδελφοι μόνιμοι παλεύουν να φύγουν από τα δυσπρόσιτα και να βρεθούν στο κέντρο του νομού
Μέχρι τώρα...
Κι εγώ αυτό ήξερα! Ειδικά παλιότερα, που έπαιρναν απόσπαση, βρίσκονταν δίπλα στο σπίτι τουςς αλλά έπαιρναν τα μόρια του δυσπρόσιτου. Μετά αυτό βέβαια άλλαξε.
Ήμουν κι εγώ 2 χρονιές σε δυσπρόσιτα και έχεις δίκο...υπήρχαν αρκετοί αναπληρωτές. Τώρα, όμως,  άλλαξαν τα πράγματα και λογικό είναι να τα προτιμήσουν και οι μόνιμοι, αφού θέλουν να πάρουν μετάθεση, ιδίως την εποχή αυτή που έχουν μειωθεί οι μεταθέσεις και αποσπάσεις.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3820 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:29:02 μμ »
δεν σας προβληματίζει που όλοι απ τα άλλα  κόμματα ζήτησαν να ανοίξουν οι πίνακες από το 2010 κι αυτός είναι ανένδοτος?

Όχι γιατί αυτός θα τρώει τις αγωγές.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3821 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:37:12 μμ »
δηλαδή κάποιος που ήταν πέρσι σε δυσπρόσιτο ή θα πάει φέτος, με βάση την τροπολογία, του χρόνου το καλοκαίρι θα μετράει διπλή η προϋπηρεσία του στον πίνακα αναπληρωτών;; Γιατί εγώ κατάλαβα ότι και να είσαι σε δυσπρόσιτο δεν θα επωφεληθείς των διπλών μορίων πριν από τον ασεπ, γίνει δεν γίνει φέτος..έχω άδικο;;κάνω λάθος δηλαδή; Είναι πολύ σημαντική αυτή η επεξήγηση..

Σύμφωνα με facebook αναπληρωτες ΟΧΙ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160515
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 692
Σύνολο: 714

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.