*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 635087 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #420 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:41:45 μμ »
παντως ..πρεπει να ξυπνησουμε..και να δουμε καθαρα..γιατι ολα αυτα συμβαινουν οσο και αν δε θελουμε να το πιστεψουμε.. μολι ςμου το ειπε και εμενα ατομο απο το σχολειο του... αυτο με το εσπα μαλλον ειναι για ωρομισθιους.. αλλα πρεπει να ξερετε οτι στο εσπα ο μισθοσ καθοριζεται απο τον μισθο που δινει το κρατοσ .αν ειναι πχ 800 θα δινει τα ιδια ..αν ειναι ομως 350 θα δινει 350...δε θελω να τρομαξω κανεναν... απλα ενημερωτικα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:03:35 »

Αποσυνδεδεμένος Lorena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #421 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:42:30 μμ »
Α τους είπε επίσης κι ότι όσοι προσληφθούν μέσω εσπα, θα παίρνουν 350 ευρώ..Αυτό έχει ξαναειπωθεί, αλλά ο Μπράτης, αν θυμάμαι καλά, το είχε διαψεύσει..Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά αν πάρω παράδειγμα από όλα τα προηγούμενα που λέγανε και δεν τα πιστεύαμε.........................
δεν μπορει ναα το κανει αυτο, δεν ειναι επιλογη μας αν θα ειμαστε εσπα ή οχι, οτιισχυει για τους αναπληρωτες τκτικου προυπολογισμου ισχύει και για εσπα.Διαφορετικα θα πρεπει να μας ξανακαλέσουν αν θελουμε με νεους ορους να κανουμε αιτηση
αισχος, αισχος και ξανααισχος
Μ
Μεταφέρω κλίμα από σχολείο που τώρα έγινε εαεπ στο οποίο εργάζεται η μητέρα μου(δασκάλα κι αυτή, τρομάρα μας!):Σήμερα λοιπόν τους ανακοίνωσε η διευθύντρια ότι δεν θα υπάρχει δάσκαλος στο ολοήμερο και τους έπεσε το σαγόνι..Κοιτάζονταν όλοι μεταξύ τους τρομοκρατημένοι(όσοι δεν το ήξεραν δηλαδή από χτες), και αναρωτιούνταν πως θα λειτουργήσει..όταν τους είπε ότι θα πηγαίνουν και οι ίδιοι εκεί και θα κάθονται μέχρι το απόγευμα για να καλύψουν τις ώρες που θα τους περισσεύουν, αφού θα τους τις πάρουν οι ειδικότητες στο πρωινό, με την ευέλικτη, τα εικαστικά και δε συμμαζεύεται, άρχισαν οι αντιδράσεις οι εντονότερες..Καταλαβαίνουν πια ότι ούτε ωράριο θα τηρείται, ούτε τίποτα.Τα έχουν όλοι χαμένα και ετοιμάζονται για απεργίες και κινητοποιήσεις.Χάθηκαν προς το παρόν 1600 θέσεις δασκάλων από τα ολοήμερα μέσα σε ένα μεσημέρι, με μια υπουργική εντολή..Το διανοείστε;Φοβούνται για τη δουλειά τους πλέον και αυτοί..Ελπίζω το ίδιο να ισχύει και σε άλλα σχολεία.
Μαριλού, τι έχει προγραμματιστεί στη Θεσ/νίκη;

Χαλαρωσε λιγο ,δεν εχασαν και την δουλεια τουσ κιολας απλως ξεβολευονται!!Εχεις ιδεα πως ειναι να χανεις την δουλεια σου;
Γραψτε ωραια πραγματα να εχουνε δοση αληθειας και οχι οτι σας κατεβει
Ναι δεν την έχασαν ΑΚΟΜΑ.Και όλοι οι μόνιμοι δεν έχουν ιδέα πως είναι να χάνει κανείς τη δουλειά του, γιατί είναι μόνιμοι.ΗΤΑΝ!Εμείς δεν χάσαμε τη δουλειά..Απλά δεν μας την έδωσαν καν!Αυτό που χάθηκε είναι οι θέσεις εργασίας μας.Τώρα στα ολοήμερα, αύριο δεν ξέρω που.Έγραψα ό,τι συνέβη, δεν τα κατέβασε το κεφάλι μου όλα αυτά
Εννοείται ότι οι μόνιμοι απλώς ξεβολεύονται..Οι περισσότεροι πάνε το πρωί και μόλις χτυπήσει το κουδούνι κάνουν αγώνα δρόμου για το ποιος θα φύγει πρώτος.. Πέρσι, στο σχολείο που ήμουν όταν ο διευθυντής μας είπε να κάτσουμε μέχρι τις 2 γιατί κυκλοφορεί κλιμάκιο από το υπουργείο που ελέγχει το ωράριο των εκπαιδευτικών (και καλά...), επικράτησε ένας πανικός, φωνές, φασαρία..απλά και μόνο για να μην κάτσουν.. και τα σπίτια τους ήταν 5 λεπτά από το σχολείο..

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #422 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:46:09 μμ »
δεν ξερω για σενα αλλα αρκετοι απο εμας εχουμε χασει την δουλεια μας απο τον Ιουνιο και δεν ξερουμε τι  μας ξημερωνει.........
και αρκετοι επισης δεν ειναι νεαροι νεαρες αλλα 40 ετων  με δευτερα πτυχια παιδια και υποχρεώσεις.
Εννοείς ότι έχασες τη δουλειά σου, επειδή έληξε η σύμβαση, την οποία υπέγραψες;;Για να καταλάβω..Ποιος μας είπε ότι κάθε χρόνο θα μας παίρνουν;Κάθε χρονιά είναι και διαφορετική γι αυτούς.Και η συγκεκριμένη αποφάσισαν να είναι όσο πιο ανέξοδη γίνεται..Εμείς φταίμε που πιστέψαμε και επενδύσαμε σε κάτι που από το 2010 βρώμαγε..Μη προσμέτρηση προϋπηρεσίας και άλλα τέτοια

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #423 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:49:45 μμ »
ετσι ακριβως, και στον ιδιωτικο τομεα ετσι δεν γινεται? το δυσκολο ομως τωρα ειναι οτι με ολες αυτες τις εξελιξεις το επαγγελμα μας παει στα αζητητα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:03:35 »

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #424 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:50:57 μμ »
Το κακο με εμας ειναι οτι με το πτυχιο μας δε μπορουμε να κανουμε και τιποτα αλλο!!! ουτε και πολλα ιδωτικα υπαρχουν για να παμε εκει!!!

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #425 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:56:31 μμ »
Και αν δεν μπορούμε να απορροφηθούμε στα σχολεία, που θα το κάνουμε;Αυτό είναι το επάγγελμα.Αυτό που με τρελαίνει είναι να βλέπω και να ξέρω τις ανάγκες που υπάρχουν σε προσωπικό, και να παρουσιάζονται όλα τέλεια και αρμονικά.Σου λένε λύθηκε το πρόβλημα!Μη σκας!Δουλεύουμε εμείς για σένα βρε..Κατεβάζουμε ιδέες που ούτε ο πιο φευγάτος νους δεν θα σκεφτόταν..

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #426 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:58:41 μμ »
Kalliopi Charouliposted toΔημήτρης Μπράτης
9 minutes ago
καλησπερα... στο tele krhth μολις τωρα ειπε καποιος οτι απο το εσπα 8.500 πιστωσεις θα πανε σε αναπληρωτες μειωμενου ωραριου ειδικοτητων... μπορει να ισχυει αυτο?? μολις τωρα το δειχνει...
Like ·

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #427 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:04:00 μμ »
Είπα και γω..10000 πιστώσεις;;;;;Τέτοιους καιρούς;;;;Είναι μειωμένου ωραρίου καλέ

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #428 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:07:47 μμ »
ασχετο όταν κανατε την αιτηση σας ρωτησαν για αμω?
εγω στην αρχη δηλωσα και αμω αλλα την αλλη μερα την αλλαξα την αιτηση.
το ρωταω αυτο γιατι φοβαμαι μήπως παιξει το σεναριο αμω απο εδώ και περα

Αποσυνδεδεμένος Dgiorgos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #429 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:08:51 μμ »
Α τους είπε επίσης κι ότι όσοι προσληφθούν μέσω εσπα, θα παίρνουν 350 ευρώ..Αυτό έχει ξαναειπωθεί, αλλά ο Μπράτης, αν θυμάμαι καλά, το είχε διαψεύσει..Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά αν πάρω παράδειγμα από όλα τα προηγούμενα που λέγανε και δεν τα πιστεύαμε.........................

350€ μέσω ΕΣΠΑ αδύνατο. Ίσως εννοούσαν ωρομίσθιους - μειωμένου ή αυτούς που θα πάρουν μέσω ΟΑΕΔ...

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #430 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:11:03 μμ »
Και ποιος μπορεί ρε παιδιά να ανταπεξέλθει στα έξοδα αν δεν είναι στον τόπο κατοικίας του με το μειωμένο ωράριο;  Και ξέρω ότι άλλοι θα πούνε τέτοιους καιρούς ότι μισθό και να παίρνεις καλά είναι αρκεί να δουλεύεις... Ναι αλλά πρακτικά δεν τα βγάζεις πέρα μόνο με αυτά και κανείς δεν σου λέει ότι εκεί που θα πας θα βρεις και κάτι για να συμπληρώνεις το εισόδημα σου.. Κι εγώ με αυτήν τη λογική δεν έβαλα! Και να έβαζα μόνο στο νομό μου είναι τεράστιος... Ούτε τις βενζίνες δεν θα έβγαζα...
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #431 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:12:40 μμ »
Εννοείται ότι οι μόνιμοι απλώς ξεβολεύονται..Οι περισσότεροι πάνε το πρωί και μόλις χτυπήσει το κουδούνι κάνουν αγώνα δρόμου για το ποιος θα φύγει πρώτος.. Πέρσι, στο σχολείο που ήμουν όταν ο διευθυντής μας είπε να κάτσουμε μέχρι τις 2 γιατί κυκλοφορεί κλιμάκιο από το υπουργείο που ελέγχει το ωράριο των εκπαιδευτικών (και καλά...), επικράτησε ένας πανικός, φωνές, φασαρία..απλά και μόνο για να μην κάτσουν.. και τα σπίτια τους ήταν 5 λεπτά από το σχολείο..

++++++++++++++++++++++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #432 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:18:05 μμ »
ασχετο όταν κανατε την αιτηση σας ρωτησαν για αμω?
εγω στην αρχη δηλωσα και αμω αλλα την αλλη μερα την αλλαξα την αιτηση.
το ρωταω αυτο γιατι φοβαμαι μήπως παιξει το σεναριο αμω απο εδώ και περα
Δεν γίνεται να μην έχεις δηλώσει αμω και να σε πάρουν και να σε πληρώνουν με τα λεφτά ενός αμω..Προσωπικά δε γνωρίζω κανέναν δάσκαλο να έχει δηλώσει μειωμένο..Υποτίθεται ότι του κλάδου μας δουλεύουν πλήρες ωράριο.Και να παίξει αμω, μάλλον δεν θα είναι για εμάς..Ερώτηση:πόσα ακριβώς παίρνει ο αμω;;

Αποσυνδεδεμένος Sofaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #433 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:20:50 μμ »
εστειλα στον μπρατη μυνηματα ...και δε μου απανταει για τα ζεπ.. τον ρωτησα ποσουσ θα παρει κτλ και ποτε θα βγουνε αλλα τιποτα ..........

Παντα ετσι κανει...κι αλλοι τον ρωτουσαν περσυ κ προπερσυ και δεν απαντουσε ποτε οσον αφορα στο ζεπ...δεν ξερω γιατι....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160779
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.