*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14  (Αναγνώστηκε 695151 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marguerite

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #420 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:00:43 πμ »
Την υποβάθμιση του πτυχίου μας την έχουμε δεχθεί επιτρέποντας να δίνονται άδειες διδασκαλίας στους κατόχους Proficiency. Εμείς με σπουδές στον αγγλικό πολιτισμό, τη γλωσσολογία, τη μεθοδολογία της διδασκαλίας της αγγλικής και τα παιδαγωγικά εξισωθήκαμε με τους κατόχους πιστοποιητικού άριστης γνώσης αγγλικής στον ιδιωτικό τομέα, τώρα και στο δημόσιο... Σε κανέναν δεν πρέπει να δίνεται το δικαίωμα να διδάσκει αγγλικά πέραν των πτυχιούχων αγγλικής φιλολογίας. Οι διάφορες ενώσεις ξενόγλωσσων καθηγητών έχουν κινηθεί άραγε προς αυτόν τον σκοπό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:33:42 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #421 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:07:10 πμ »
δεν προλαβε να μου συστηθει το δολιο!  ;D

υγ. μ'εκανες και σηκωθηκα και πηγα να δω. κι ομως το δικο μου γραφει AZAX! και με τεραστια γραμματα! λεω και γω...δεν ειμαι τοοοοσο γκαβη.
      λες να ειναι συλλεκτικο κομματι?

Aπό ΜΑRKOS: Και όμως γραφει AJAX  ;)
Αχα,χα,χα,χα,χα! Γιώτα...το δικό σου θα είναι παλιό μπουκάλι...εδώ και λίγο καιρό κυκλοφορεί όπως λέει ο Μάρκος το AJAX...μια και το πρόβλημά μας ήταν το design τους και όχι οι τιμές τους!! Και έχεις όντως ένα συλλεκτικό κομμάτι! Χα,χα,χα,χα,χα!!  ;D ;D ;D ;D
Μα τι λέμε σ'αυτό το φόρουμ πια;!!  :D :D :D

Πέρα απ'την πλάκα....και επειδή είμαι ψιλοάσχετη με το θέμα...έχετε μάθει τον αριθμό των υπεράριθμων στον κλάδο σας;; Και να λάβετε υπόψιν πως το ωράριο αυξήθηκε κατά 2 ώρες από φέτος...
Αυτοί οι παράγοντες δυστυχώς θα κρίνουν το αν θα πάρουν αναπληρωτές και όχι τα πολλά κενά που επικαλείστε, εφόσον υπάρχουν υπεράριθμοι...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #422 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:40:22 πμ »
Τους είπε κανείς ότι το AJAX προφέρεται διαφορετικά;
Τέλος πάντων..

Η διαφορά είναι ότι στον ιδιωτικό τομέα έχεις το δικαιωμα της επιλογής ως πελάτης, ως εργοδότης, ως γονιός ενω τα παιδια μας στο σχολείο δεν θα έχουν επιλογη.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ δάσκαλοι που πριν απο 10-20 χρόνια πήραν ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας να διδάξουν στα παιδιά ξένη γλώσσα. (Προσωπικά έχω και κάτι ενστασεις για τα ελληνικά..) . Με το ίδιο σκεπτικό μπορούμε και εμείς να διδάξουμε
 ό λ α τα μαθηματα του δημοτικού. Και γιατί δεν μπορώ να μάθω σε ένα παιδι να διαβάζει και να γράφει τη γλώσσα του (και γλώσσα μου)  τη στιγμή που μπορώ να του διδάξω μια εντελώς άγνωστη σε αυτό γλώσσα και έχω και την παιδαγωγική κατάρτιση και την γλωσσολογική παιδεία?

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #423 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:39:48 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Στη Β Πειραιά (ΓΕΛ Κυθήρων) η χρονιά άρχισε με κενά: Λείπουν Φυσικός, Χημικός, Μαθηματικός, Οικονομολόγος, Πληροφορικής, Αγγλικών...Είμαι ακόμα στα Κύθηρα κ έχω σαφή εικόνα! Να δούμε πόσο ακόμα θα καθυστερεί φάση ειδικοτήτων....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:33:42 »

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #424 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:42:17 πμ »
Και γιατί δεν μπορώ να μάθω σε ένα παιδι να διαβάζει και να γράφει τη γλώσσα του (και γλώσσα μου)  τη στιγμή που μπορώ να του διδάξω μια εντελώς άγνωστη σε αυτό γλώσσα και έχω και την παιδαγωγική κατάρτιση και την γλωσσολογική παιδεία?

Εγώ σε βρίσκω πολύ σωστή στην τοποθέτησή σου.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #425 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:55:45 πμ »
ποια lexotanil! καλα το ειπα εγω...στα ναρκωτικα θα μας ριξει αυτο το υπουργειο και κατευθειαν μαλιστα στα σκληρα! το ενα μετα το αλλο δηλαδη? ποσα ν'αντεξει ενα μυαλο? καποια στιγμη θα καει η φλαντζα! και νιωθω και την Αστερω που κρυβω μεσα μου να θελει να βγει εξω μου και θα καταληξω να γυριζω στο Παικο και να παραμιλαω! μαθε βρε woolf αν τελικα ισχυει αυτο και πες μας να δουμε τι θα κανουμε.

ΛΩΡΑ μου αμα λαλησει ο ανθρωπος πολλα θα γραψει και πολλα θα διαβασεις!  ;D
οσο γι'αυτα που λες, τα γνωριζω ηδη. και την αυξηση ωραριου και τη μειωση των ωρων μας και τις υπεραριθμιες. ομως οπως ξερω αυτα, ξερω επισης οτι περσι στο νομο που ημουν, ολοκληρη περιοχη ειχε μονο ενα συναδελφο αγγλικων, η ιδια περιοχη ειναι κενη και φετος. και αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα απο τα κενα που υπαρχουν. οσο κι αν θελουν να μας πεισουν οτι ειμαστε υπεραριθμοι, δεν το καταφερνουν. προσωπικα εγω δεν πειθομαι. για το μονο που εχω πειστει ειναι οτι δεν τους νοιαζουν τα κενα των αγγλικων και οπως περσι τα αφησαν ετσι και στους ελεγχους εβλεπες κατι ωραιοτατες παυλιτσες στο συγκεκριμενο μαθημα, μπορουν να το κανουν και φετος ανετοτατα. αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν κενα, απλα δεν τους καιγεται καρφακι για τα συγκεκριμενα κενα!

υγ. εγω παντως το μπουκαλι θα το κρατησω, μ'αυτα που μου λετε. μπορει στο τελος να καταληξει μουσειακο κομματι και να βγαλω τ'αντερα μου αμα το πουλησω!  :o ::) 8)
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #426 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 12:08:33 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Στη Β Πειραιά (ΓΕΛ Κυθήρων) η χρονιά άρχισε με κενά: Λείπουν Φυσικός, Χημικός, Μαθηματικός, Οικονομολόγος, Πληροφορικής, Αγγλικών...Είμαι ακόμα στα Κύθηρα κ έχω σαφή εικόνα! Να δούμε πόσο ακόμα θα καθυστερεί φάση ειδικοτήτων....

Μα πηγαινε και εσυ εθελοντικα  ;D "Ναι γεια σας, ειμαι η καθηγητρια Αγγλικων που θελετε. Εμενα ψαχνετε και θελετε!  8) "
Ασχετο πολυ μου αρεσε που εμεινες κ το καλοκαιρι εκει! Αχ Κυθηρα.......

giota, κρατα γερα σε θελουμε στο φορουμ,  ε.  ;D

Αποσυνδεδεμένος dorothea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #427 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 12:25:36 μμ »
στο σκαι τωρα 88 κενα η δυτ.θεσσαλονικη

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #428 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 12:59:30 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Στη Β Πειραιά (ΓΕΛ Κυθήρων) η χρονιά άρχισε με κενά: Λείπουν Φυσικός, Χημικός, Μαθηματικός, Οικονομολόγος, Πληροφορικής, Αγγλικών...Είμαι ακόμα στα Κύθηρα κ έχω σαφή εικόνα! Να δούμε πόσο ακόμα θα καθυστερεί φάση ειδικοτήτων....

Μα πηγαινε και εσυ εθελοντικα  ;D "Ναι γεια σας, ειμαι η καθηγητρια Αγγλικων που θελετε. Εμενα ψαχνετε και θελετε!  8) "
Ασχετο πολυ μου αρεσε που εμεινες κ το καλοκαιρι εκει! Αχ Κυθηρα.......

giota, κρατα γερα σε θελουμε στο φορουμ,  ε.  ;D
Δούλεψα πολύ όλο το καλακαίρι, η ευχή μου είναι να καταφέρω να μείνω μόνιμα στο νησί, ακόμα κ αν δε με πάρουν στο σχολείο! Από κει κ πέρα, αν δω ότι δε μπορώ να βρω δουλειά κ ΤΥΧΕΙ να με πάρουν κάπου αλλού, από το να κάνω 1002 μετακομίσεις, ας φύγω μια κ καλή απο δω, αντί να πηγαίνω πάλι στην Αθήνα...

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #429 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:00:11 μμ »
evi χωρίς πλάκα, πόσες φορές έχω μπει στον πειρασμό, καπου κατα τον Οκτώβριο, να μπω στο πρώτο σχολείο που θα βρω με κενο και να προσφερθώ να κάνω μάθημα!
Μια χρονιά ήμουν ωρομίσθια σε ολοήμερο. Σε ένα σχολείο που πήγαινα δεν είχε καλυφθεί το κενό για το πρωινό πρόγραμμα μέχρι και τα Χριστούγεννα! 3 μήνες κόντεψα να σκάσω

Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #430 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:12:16 μμ »
Παιδιά, την καραμέλα των υπεραριθμιών την αναμασάνε 4 χρόνια τώρα. Για βάλτε κάτω ότι δεν έχουν γίνει καθόλου διορισμοί στον κλάδο τα τελευταία 4 χρόνια, ότι έχουν γίνει συνταξιοδοτήσεις, ότι αυξήθηκαν τα ΕΑΕΠ και θα δείτε πώς προκύπτουν τα κενά. Με μέτρα όπως η αύξηση του ωραρίου, η μείωση διδακτικών ωρών του μαθήματος, η κατάργηση της β' ανάθεσης (που μας την ξαναέδωσαν για φέτος) προσπαθούν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα. Αν υποθέσουμε ότι οι υπεράριθμοι του κλάδου μας πήγαν με μετάταξη στην πρωτοβάθμια, δε νομίζω πλέον να υπάρχουν ιδιαίτερες υπεραριθμίες. Κενά όμως υπάρχουν και αυτό φαίνεται στην πράξη (δες σχολεία που μάθημα αγγλικών θα κάνει ο..."κυριος Κώστας" - το διακωμωδώ, αλλά είναι απαράδεκτο και ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω). Τώρα, το αν δεν ενδιαφέρονται να τα καλύψουν αυτά τα κενά γιατί πολύ απλά δεν τους καίγεται καρφί για την ποιότητα της δημόσιας εκπαίδευσης (τα παιδιά τους εξάλλου αυτοί τα στέλνουν στα ιδιωτικά...) είναι άλλο θέμα που φυσικά πρέπει να μας απασχολεί. Εγώ από πέρυσι άκουσα τρεις περιπτώσεις σχολείων από γνωστούς που δεν είχαν καθηγητή αγγλικών. Αυτά τα ολίγα...

υ.γ. θα συμφωνήσω με αυτό που ειπώθηκε παραπάνω ότι είναι απαράδεκτο να δίνεται γενικότερα άδεια διδασκαλίας σε άτομα με ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας, όμως είναι μεγάλη κουβέντα το γιατί συνεχίζεται αυτή η ιστορία και τα οικονομικά συμφέροντα που υπάρχουν από πίσω. Στο δημόσιο σχολείο όμως, είναι υποχρεωμένο το κράτος να λειτουργεί με καθηγητές πτυχιούχους πανεπιστημίου οι οποίοι είναι καταρτισμένοι πάνω στο αντικείμενο που διδάσκουν. Ακριβώς γιατί στο δημόσιο σχολείο πάνε όλα τα παιδιά, δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής όπως πχ σε ένα φροντιστήριο, οπότε το κράτος είναι υποχρεωμένο να διασφαλίζει την εκπαίδευση των παιδιών.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #431 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:19:17 μμ »
ποια lexotanil! καλα το ειπα εγω...στα ναρκωτικα θα μας ριξει αυτο το υπουργειο και κατευθειαν μαλιστα στα σκληρα! το ενα μετα το αλλο δηλαδη? ποσα ν'αντεξει ενα μυαλο? καποια στιγμη θα καει η φλαντζα! και νιωθω και την Αστερω που κρυβω μεσα μου να θελει να βγει εξω μου και θα καταληξω να γυριζω στο Παικο και να παραμιλαω! μαθε βρε woolf αν τελικα ισχυει αυτο και πες μας να δουμε τι θα κανουμε.

ΛΩΡΑ μου αμα λαλησει ο ανθρωπος πολλα θα γραψει και πολλα θα διαβασεις!  ;D
οσο γι'αυτα που λες, τα γνωριζω ηδη. και την αυξηση ωραριου και τη μειωση των ωρων μας και τις υπεραριθμιες. ομως οπως ξερω αυτα, ξερω επισης οτι περσι στο νομο που ημουν, ολοκληρη περιοχη ειχε μονο ενα συναδελφο αγγλικων, η ιδια περιοχη ειναι κενη και φετος. και αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα απο τα κενα που υπαρχουν. οσο κι αν θελουν να μας πεισουν οτι ειμαστε υπεραριθμοι, δεν το καταφερνουν. προσωπικα εγω δεν πειθομαι. για το μονο που εχω πειστει ειναι οτι δεν τους νοιαζουν τα κενα των αγγλικων και οπως περσι τα αφησαν ετσι και στους ελεγχους εβλεπες κατι ωραιοτατες παυλιτσες στο συγκεκριμενο μαθημα, μπορουν να το κανουν και φετος ανετοτατα. αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν κενα, απλα δεν τους καιγεται καρφακι για τα συγκεκριμενα κενα!

υγ. εγω παντως το μπουκαλι θα το κρατησω, μ'αυτα που μου λετε. μπορει στο τελος να καταληξει μουσειακο κομματι και να βγαλω τ'αντερα μου αμα το πουλησω!  :o ::) 8)

Πάλι η άσχετη....για να καταλάβω...παίζει να αφήσουν όλη τη χρονιά κενό στην πρώτη ξένη γλώσσα;;;!!! Γιατί ξέρω πως πέρσι το κάναν στη β' ξένη γλώσσα αυτό,αλλά και στα αγγλικά πολύ δεν πάει....;;; Δηλαδή θα έχει ενδεχομένως παιδάκια που δεν θα κάνουν καμία ξένη γλώσσα στο δημοτικό ούτε καν απ'τον Γενάρη κι ύστερα;;; Παίζει τέτοιο σενάριο; Είναι τόσο τρισάθλιοι;;;
Ε...ας κλείσουμε ΤΌΤΕ και τα σχολεία...τι τα κρατάμε μωρέ και επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό;; Θέλουν και σχολεία οι γονείς;; Ας τα στείλουν σε καμια καφετέρια να μάθουν το σερβίρισμα από μικρά!!!  Ή σε κανα χωράφι.... :o :o :o :o   ??? ??? ??? ???

ΥΓ:Συγγνώμη που κόβω τον ειρμό της συζήτησής σας, απλά προσπαθώ να καταλάβω γενικά τι ετοιμάζουν για τα σχολεία και τους μαθητές από δω και πέρα....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #432 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:26:05 μμ »
Πέρσι τα περισσότερα μη ΕΑΕΠ σχολεία δεν έκαναν αγγλικά. Τουλάχιστον όσα είχαν κενα δεν τα κάλυψαν. :(

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #433 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:29:28 μμ »
Πέρσι τα περισσότερα μη ΕΑΕΠ σχολεία δεν έκαναν αγγλικά. Τουλάχιστον όσα είχαν κενα δεν τα κάλυψαν. :(

Δηλαδή πηγαίνουμε σε 2 ταχυτήτων εκπαίδευση...όσοι μαθητές είναι τυχεροί να πηγαίνουν σε ΕΑΕΠ κάνουν ξένη γλώσσα και οι υπόλοιποι φροντιστήριο και πάλι φροντιστήριο...

Αυτά είναι....success story!!  8) 8)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160838
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 823
Σύνολο: 824

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.