*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14  (Αναγνώστηκε 695076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sardelitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #434 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:32:44 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!
Επιστρέφω στο forum μετά από αρκετό καιρό, λόγω κάποιων δυσάρεστων γεγονότων που μου συνέβησαν πέρσι προς την άνοιξη και με αρκετά μειωμένη τη διάθεση, όπως είναι φυσικό.
Τα πράγματα είναι δύσκολα όπως ακούμε, απλά, θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους-ες ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ γιατί μας περιμένει αρκετή αναμονή ακόμη και πρέπει να προσπαθούμε να αντλούμε δύναμη από το γεγονός ότι τίποτε άλλο δεν αξίζει παρά η υγεία και ισορροπία μας. Για να αντιμετωπίσουμε τις αντιξοότητες (γενικά, της ζωής), πρέπει να κρατηθούμε γερά στα πόδια μας.
Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε, ανταλλάσσοντας απόψεις και προβληματισμούς μεταξύ μας.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:38:44 »

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #435 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:34:09 μμ »
Ήταν πολλά τα σχολεία που δεν είχαν καθηγητή-τρια Αγγλικών πέρυσι!Στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης είχα μαθητή σε ιδιαίτερο στο Γυμνάσιο που δεν έκανε όλη τη χρονιά!Και στις Σέρρες δύο από τα δημοτικά σχολεία στα οποία είχα εργαστεί ως ωρομίσθια και αναπληρώτρια στο παρελθόν δεν έκαναν όλη τη χρονιά Αγγλικά!Και δεν μιλάω για ολοήμερο αλλά για το πρωινό τμήμα!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος kostis78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • χχχχ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #436 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:50:10 μμ »
ακριβως το ιδιο συμβαινει και στη νησιωτικη ελλαδα. τυχαινει να γνωριζω καλα τι γινετε σε ολο το νοτιο αιγαιο οπου δουλεψα και δικτιωθηκα τα τελευταια 8 χρονια. περισυ με το ζορι καλυφθηκαν τα πιλοτικα, και οταν λεω με το ζορι, εννοω μειωμενεσ ωρες αγγλικων σε ολα τα τμηματα. δεν συζητω για τα μη πιλοτικα, πολλα κενα ολη τη χρονια. το συμπερασμα ειναι οτι δεν εχει σημασια αν υπαρχει κενο η οχι, αλλα αν εχουν λεφτα κ βουληση να το καλυψουν. καο οι γονεισ δεν σκανε ιδιαιτερα για τα κενα. εφοσον εχουν δασκαλους δεν τους απασχολει. ουτωσ η αλλωσ τα παιδια θα τα στειλουν στο φροντιστηριο κ στο ιδιαιτερο. οτι πιστωσεισ εσπα κ να υπαρχουν θα καλεσουν δασκαλους κ παλι δασκαλους γιατι καλως η κακως αυτο ειναι η βασικη αναγκη να λειτουργησουν τα σχολεια. χωρισ αγγλικα εικαστικα και μουσικη και δεν ξερω κ εγω οτι αλλο.... αρκει να ειναι ο δασκαλος εκει.
οποτε δειτε αυτο. εσπα φασεις με πε70 υπο την σκεπη τησ ειδηκης αγωγησ και της παραλληλησ στηριξης που θα αναλαμβανουν κανονικα τμηματα. θα δηλωθουν δηλαδη ως ειδικη κ παραλληλη αλλα θα αναλαβουν κανονικα τμηματα.... και εκει θα καψουν οσες πιστωσεισ εσπα μπορουν... και μην μου πειτε δεν γινετε, γιατι εχει γινει κ θα γινετε.
οι ειδικοτητεσ οτι, αν κ οταν μεινει κανενα ψιλο... 

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #437 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:50:41 μμ »
Σαρδελίτσα καλώς ήρθες  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:38:44 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #438 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:58:31 μμ »
καταλαβες τωρα Λωρα μου γιατι δεν πειθομαι για τις δηθεν υπεραριθμιες μας?
καθε χρονο μενουν κενα ακαλυπτα σε δημοτικα, γυμνασια και λυκεια γιατι πολυ απλα δε θεωρειται σημαντικο το μαθημα μας απο το υπουργειο. να'ναι καλα οι γονεις να πληρωνουν φροντιστηρια. αν ειναι ομως ετσι ας τα κλεισουν τελειως. απο τη στιγμη που στα φροντιστηρια οι μαθητες μαθαινουν καλυτερα μαθηματικα, αρχαια, αγγλικα, φυσικη και ο,τι αλλο μπορεις να φανταστεις, γιατι να τα κραταμε ανοιχτα?
κι αποδειξη του οτι δεν τους νοιαζει ειναι και η μειωση που εγινε στις ωρες μας. τι θα μπορεσω να μαθω εγω στα παιδια μεσα σ'ενα διωρο τη βδομαδα σε 27αρια τμηματα, μ'ολα τα επιπεδα μεσα? αντι να κοιταξουν ν'αναβαθμισουν την ξενογλωσση εκπαιδευση, το μονο που κανουν ειναι να την ξεσκιζουν. και το γιατι το εχουμε καταλαβει ολοι μας.

υγ1. καλως μας ξαναρθες σαρδελιτσα!
υγ2. evi μου προς το παρον κρατιεμαι, αλλα δεν ξερω για ποσο. αν δειτε καμια μερα στα καναλια μια κοκκινομαλλα να εχει πυρπολησει τη βουλη εγω θα ειμαι. θα παρω που θα παρω τα βουνα, ν'αξιζει τον κοπο τουλαχιστον!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #439 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 02:00:45 μμ »
καταλαβες τωρα Λωρα μου γιατι δεν πειθομαι για τις δηθεν υπεραριθμιες μας?
καθε χρονο μενουν κενα ακαλυπτα σε δημοτικα, γυμνασια και λυκεια γιατι πολυ απλα δε θεωρειται σημαντικο το μαθημα μας απο το υπουργειο. να'ναι καλα οι γονεις να πληρωνουν φροντιστηρια. αν ειναι ομως ετσι ας τα κλεισουν τελειως. απο τη στιγμη που στα φροντιστηρια οι μαθητες μαθαινουν καλυτερα μαθηματικα, αρχαια, αγγλικα, φυσικη και ο,τι αλλο μπορεις να φανταστεις, γιατι να τα κραταμε ανοιχτα?
κι αποδειξη του οτι δεν τους νοιαζει ειναι και η μειωση που εγινε στις ωρες μας. τι θα μπορεσω να μαθω εγω στα παιδια μεσα σ'ενα διωρο τη βδομαδα σε 27αρια τμηματα, μ'ολα τα επιπεδα μεσα? αντι να κοιταξουν ν'αναβαθμισουν την ξενογλωσση εκπαιδευση, το μονο που κανουν ειναι να την ξεσκιζουν. και το γιατι το εχουμε καταλαβει ολοι μας.
.........................
Πολύ σωστή επισήμανση και να προσθέσουμε οτι το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα "δευτερεύοντα" μαθήματα!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος vaseto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Res non verba!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #440 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 02:01:55 μμ »
ποια lexotanil! καλα το ειπα εγω...στα ναρκωτικα θα μας ριξει αυτο το υπουργειο και κατευθειαν μαλιστα στα σκληρα! το ενα μετα το αλλο δηλαδη? ποσα ν'αντεξει ενα μυαλο? καποια στιγμη θα καει η φλαντζα! και νιωθω και την Αστερω που κρυβω μεσα μου να θελει να βγει εξω μου και θα καταληξω να γυριζω στο Παικο και να παραμιλαω! μαθε βρε woolf αν τελικα ισχυει αυτο και πες μας να δουμε τι θα κανουμε.

ΛΩΡΑ μου αμα λαλησει ο ανθρωπος πολλα θα γραψει και πολλα θα διαβασεις!  ;D
οσο γι'αυτα που λες, τα γνωριζω ηδη. και την αυξηση ωραριου και τη μειωση των ωρων μας και τις υπεραριθμιες. ομως οπως ξερω αυτα, ξερω επισης οτι περσι στο νομο που ημουν, ολοκληρη περιοχη ειχε μονο ενα συναδελφο αγγλικων, η ιδια περιοχη ειναι κενη και φετος. και αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα απο τα κενα που υπαρχουν. οσο κι αν θελουν να μας πεισουν οτι ειμαστε υπεραριθμοι, δεν το καταφερνουν. προσωπικα εγω δεν πειθομαι. για το μονο που εχω πειστει ειναι οτι δεν τους νοιαζουν τα κενα των αγγλικων και οπως περσι τα αφησαν ετσι και στους ελεγχους εβλεπες κατι ωραιοτατες παυλιτσες στο συγκεκριμενο μαθημα, μπορουν να το κανουν και φετος ανετοτατα. αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν κενα, απλα δεν τους καιγεται καρφακι για τα συγκεκριμενα κενα!

υγ. εγω παντως το μπουκαλι θα το κρατησω, μ'αυτα που μου λετε. μπορει στο τελος να καταληξει μουσειακο κομματι και να βγαλω τ'αντερα μου αμα το πουλησω!  :o ::) 8)

Πάλι η άσχετη....για να καταλάβω...παίζει να αφήσουν όλη τη χρονιά κενό στην πρώτη ξένη γλώσσα;;;!!! Γιατί ξέρω πως πέρσι το κάναν στη β' ξένη γλώσσα αυτό,αλλά και στα αγγλικά πολύ δεν πάει....;;; Δηλαδή θα έχει ενδεχομένως παιδάκια που δεν θα κάνουν καμία ξένη γλώσσα στο δημοτικό ούτε καν απ'τον Γενάρη κι ύστερα;;; Παίζει τέτοιο σενάριο; Είναι τόσο τρισάθλιοι;;;
Ε...ας κλείσουμε ΤΌΤΕ και τα σχολεία...τι τα κρατάμε μωρέ και επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό;; Θέλουν και σχολεία οι γονείς;; Ας τα στείλουν σε καμια καφετέρια να μάθουν το σερβίρισμα από μικρά!!!  Ή σε κανα χωράφι.... :o :o :o :o   ??? ??? ??? ???

ΥΓ:Συγγνώμη που κόβω τον ειρμό της συζήτησής σας, απλά προσπαθώ να καταλάβω γενικά τι ετοιμάζουν για τα σχολεία και τους μαθητές από δω και πέρα....


Σκοπος τους ειναι να δουλευουμε με την ωρα στα σχολεια,  οσο αφορα τους ξενογλωσσους. θα πληρωνομαστε με μπλοκακι. ηδη εχει ξεκινησει απο τα ιεκ  εκει θα το πανε... εδω ειμαστε και θα το δειτε
Res

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #441 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 02:06:44 μμ »
το ξερω greedo. κι αν απλα θελουν ενα σχολειο μονο με φυσικομαθηματικα και φιλολογικα, ας μας το πουν να κανονισουμε και μεις την πορεια μας, γιατι το μ@λ@κα βαρεθηκα να τον κανω. η ασε μας να κανουμε τη δουλεια μας οπως οφειλουμε και θελουμε να την κανουμε η απλα ας μας πουν ξεκαθαρα οτι δε μας χρειαζονται πλεον. αυτο το "ολιγον εγκυος" δεν μπορω να το καταλαβω. τι ειμαστε? ταπες που βουλωνουμε απλα τα κενα στο ωρολογιο προγραμμα των σχολειων?
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #442 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 02:31:48 μμ »
στο μεταξυ πιασαμε τη συζητηση και ξεχασα να γραψω αυτο που εμαθα! ειπαμε ενα μυαλο ειναι αυτο και τελευταια εχω αρχισει να μυριζω τα εγκεφαλικα κυτταρα που καιγονται!
λοιπον ειναι ετοιμο το εσπα να τρεξει. δεν ξερουν ποτε. αυτη τη βδομαδα οχι. την επομενη η τη μεθεπομενη, εξαρταται μου ειπαν απο το ποτε θα δωσει εντολη η πολιτικη ηγεσια. κι επειδη η πολιτικη ηγεσια κινειται με τετοιες ταχυτητες αυτον τον καιρο που μεχρι να σηκωσει το ενα ποδι, μουχλιαζει το αλλο, πιο πιθανο το κοβω τη μεθεπομενη. αυτα για την α/θμια. για τη β/θμια τωρα που μ'ενδιαφερει, μου ειπαν οτι τα πραγματα εχουν βαλτωσει προς το παρον, γιατι ακομα δεν εχουν καθαρη εικονα των κενων.
αυτα!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #443 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 02:42:21 μμ »
Θα ηθελα να ειμαι σε μια γωνια να βλεπω σε αργη κινηση τον Καπεταν Αρβαν, να ανακοινωνει στο πληρωμα να πατησουν τα κουμπια να τρεξει το εσπα και να παιζει απο τα μεγαφωνα του ΥΠΑΙΘ

http://www.youtube.com/watch?v=ynjmWX9rw7Q

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #444 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 02:47:03 μμ »
Θα ηθελα να ειμαι σε μια γωνια να βλεπω σε αργη κινηση τον Καπεταν Αρβαν, να ανακοινωνει στο πληρωμα να πατησουν τα κουμπια να τρεξει το εσπα και να παιζει απο τα μεγαφωνα του ΥΠΑΙΘ

http://www.youtube.com/watch?v=ynjmWX9rw7Q


Υ.Γ. Θα εχει διπλα του και τους 2 μεγαλους συγκυβερνητες του τον καπεταν Γκιουλεκα και τον καπεταν Κεδικ. Και οι 3 μαζι θα βαλουν το κλειδια τους στο συστημα να τρεξει. Εχουν απο ενα ο καθενας που τους εδωσε ο ναυαρχος Σαμαριους πριν ξεκινησουν για τη μαχη...

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #445 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 03:02:08 μμ »
Απο οσα διαβαζω εδω κι εκτος το πιο πιθανο σεναριο μου φαινεται πως προκυπτει απο την πεποιθηση που εχουμε ολοι πια οτι δεν νοιαζει κανεναν, ουτε τους γονεις αν θα κανουν πια Αγγλικα τα παιδια τους στα σχολεια.Εγω περυσι μπηκα σε σχολειο Νοεμβρη αφου οι γονεις ειχαν κανει επανειλημμενες εκκλησεις στην αρμοδια διευθυνση να στειλουν ειδικοτητες.Αν παψουν να νοιαζονται κι οι γονεις ζητω που καηκαμε σβηνομαστε απο το χαρτη..

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #446 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:01:17 μμ »
δυστυχώς παιδιά τα πράγματα άλλαξαν φέτος προς το χειρότερα .πέρυσι είχαν μείνει κάποια κενά δευτεροβάθμια(κυρίωσ σε χωριά ) κ ακόμα περισσότερα πρωτοβάθμια.
φέτοσ όμως με την αύξηση ωραρίου,τον υπολογισμό α ανάθεσησ για υπεραριθμίεσ,τη μείωση των ωρών κ τογεγονος ότι δεν έδωσαν καθόλου αποσπάσεις ,έχουν καληφθεί όλα τα κενά σχεδόν από τους υπάρχοντεσ καθηγητές κ έχουν περισέψει κ οι υπεράριθμοι κοι διαθεσίτες που μάλλον θα διατεθούν πρωτοβάθμια...αν πάρουν κάποιους αναπληρωτές φαντάζομαι θαναι πρωτοβάθμια...σας μεταφέρω την φετινή πραγματικότητα για να γνωρίζετε τι επικρατεί...καλή τύχη σε όλους!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #447 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:05:08 μμ »
gvasilis καποια στιγμη νομιζα οτι βλεπω εγω λαθος :o :o :o :o

Στο νομο μου υπαρχουν κενα 06 στη Βθμια. οχι σε νησι. ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160815
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 955
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.