*

Αποστολέας Θέμα: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 7307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 26, 2015, 05:41:01 μμ »
Όταν προσλήφθηκα αναπληρώτρια πρώτη φορά ήμουν έγκυος στον 8ο μήνα. Παρουσιάστηκα κανονικά στο γραφείο, έκανα ανάληψη υπηρεσίας και με το χαρτί του ΙΚΑ που προσκόμισα δεν με τοποθετήσανε καν σε σχολείο. Μου είπαν να παρουσιαστώ ξανά μόλις τελείωνε η άδεια λοχείας, 63 μέρες μετά την ημερομηνία τοκετού που μου είχε γράψει ο γιατρός του ΙΚΑ. Πράγματι, παρουσιάστηκα ξανά τον Γενάρη, έκανα καινούρια ανάληψη υπηρεσίας και με τοποθετήσανε σε σχολείο. Τονίζω ότι δεν είχα δουλέψει ξανά ποτέ σαν αναπληρώτρια και την άδεια κύησης και λοχείας την πήρα κανονικά.
Να έχεις τα μάτια ανοιχτά στις ομορφιές του κόσμου, να έχεις το μυαλό ανοιχτό στη γνώση, να έχεις την καρδιά ανοιχτή στην αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:57 »

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 03, 2015, 01:27:56 μμ »
Πραγματικά εμείς οι αναπληρώτριες είμαστε καταδικασμένες κ παιδιά ενός κατωτερου θεού.
εγω εφτασα νε λέω ευτυχώς που αφού γέννησα τον μικρό κ έχοντας δηλώσει μόνο β.ελλάδα πια, δεν μέπήραν καθόλου μέχρι να γίνει 1 έτους ακριβώς το μωρό μου. κ έτσι καταφέραμε κ εδραιώσαμε εύκολα το θηλασμό μέχρι κ σήμερα, κάλυψα τις πρωταρχικές του ανάγκες κ όλα καλά. πιστεύω  πάντως ότι αν έχεις την άνεση καλό θα ήταν την πρώτη χρονιά να βάλεις περιοχές που βρίσκονται κοντα στο σπίτι σου για να μπορείς να εισαι κοντά στο παιδι σου...
Είναι τόσο σημαντικο αυτο...
Να πάνε όλα καλά σου εύχομαι κοπέλα μου

Αποσυνδεδεμένος eirinix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 03, 2015, 04:06:35 μμ »
Καλησπερα. Μήπως ξέρετε αν θα ψηφιστεί τελικά τροπολογία για το άνοιγμα του πίνακα αναπληρωτων απο το 2010? Θα είναι μέσα σε αυτά που θα ψηφιστούν στις 5 Μαϊου?

Αποσυνδεδεμένος Βάσω-ευα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:20:41 πμ »
Καλημέρα...ήθελα να σας ρωτησω αν δικαιουμαι να κάνω αίτηση για αναπληρώτρια ένω θα είμαι σχεδόν 6 μηνών έγκυος;κ επίσης αν δικαιουμαι κ κανω αιτηση..τι γίνεται στην περίπτωση που σε καλέσουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:57 »

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:33:46 πμ »
Καλημέρα! Και βέβαια δικαιούσαι να κάνεις αιτηση! Αν σε καλέσουν πηγαίνεις κανονικά στη δουλειά και μετά παίρνεις κανονικότατα την άδεια κύησης που είναι 56 μέρες πριν τον τοκετό και την άδεια λοχείας, 63 μέρες μετά. Στη συνέχεια θα πρέπει να πας στο σχολείο που θα σε τοποθετήσουν. Με το καλό!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2015, 11:35:34 πμ από papagalia »

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:49:35 πμ »
 Ως γυναίκες και ως μητέρες πρέπει να είμαστε ανεξάρτητες. Χωρίς δουλειά αυτό δεν γίνεται. Δεν θα πρότεινα σε καμία γυναίκα να αφήσει τη δουλειά της για χάρη της μητρότητας. Τα μωράκια, καλά, χρυσά, αλλά μια χαρά μεγαλώνουν και με γάλα σκόνη και -για όποια αντέχει- υπάρχει και η λύση του θηλάστρου. Και για να μη νομίζετε ότι μιλάω εκ του ασφαλούς, γέννησα 2 παιδιά ως αναπληρώτρια και δούλευα και στις 2 εγκυμοσύνες μέχρι τον 8ο μήνα, μακριά από το σπίτι και επέστρεψα στη δουλειά όταν ήταν 3 μηνών τα μωρά. Έβαλα μια γυναίκα να τα κρατάει και έβγαζα γάλα με το θήλαστρο. Προς το παρόν μια χαρά είναι τα παιδιά μου, κι εγώ ακόμα καλύτερα, με τη δουλίτσα μου, νιώθω και πολύ δημιουργική! Στην τελική δεν σπουδάσαμε τόσα χρόνια για να αλλάζουμε πάνες! ;)

Αποσυνδεδεμένος Βάσω-ευα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 14, 2015, 01:09:49 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση?να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Θα ήθελα όμως να ρωτησω κ κάτι ακόμα!αν δουλευεις ήδη στον ιδιωτικό τομέα κ έχεις ήδη πάρει άδεια κυήσεως ισχύει κ αν σε καλέσουν για αναπληρώτρια;μπορείς να εργαστεις στο σχολείο αφού τελειώσει ή άδεια που έχεις πάρει από την υπάρχουσα δουλειά σου;

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 14, 2015, 02:12:56 μμ »
Ως προς αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω. Τί γίνεται δηλαδή αν έχεις πάρει άδεια από ιδιωτική επιχείρηση. Αυτό που γνωρίζω σίγουρα είναι ότι η δουλειά σου σταματα υποχρεωτικά, παύεις να σε πληρώνεσαι και το ΙΚΑ σου δίνει κάποια αποζημίωση για αυτές τις μέρες. Αυτά είναι τα επιδόματα κύησης και λοχείας. Καλύτερα να τηλεφωνησεις σε μια Διεύθυνση και να ρωτήσεις αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος Βάσω-ευα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 14, 2015, 02:20:26 μμ »
Σωστά..έχεις δίκιο!!σε ευχαριστώ κ πάλι!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με εγκυμοσύνη
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 14, 2015, 03:26:39 μμ »
(λάθος νήμα)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160842
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 943
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.