*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 191312 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:19:15 μμ »
Aς ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου όσους διδάσκουν Αγγλικά στα ΙΕΚ. Από φίλη που είχε διδάξει παλιότερα ξέρω ότι δεν υπήρχαν βιβλία κι ότι έφτιαχνε αυτή σημειώσεις. Ισχύει ακόμη αυτό; Μπορεί ο καθηγητής να πει στους σπουδαστές να αγοράσουν ένα βιβλίο σχετικό με τον κλάδο τους ή απαγορεύεται και μπορεί μόνο να πηγαίνει δικά του φυλλάδια ο ίδιος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:35 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:23:46 μμ »
Aς ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου όσους διδάσκουν Αγγλικά στα ΙΕΚ. Από φίλη που είχε διδάξει παλιότερα ξέρω ότι δεν υπήρχαν βιβλία κι ότι έφτιαχνε αυτή σημειώσεις. Ισχύει ακόμη αυτό; Μπορεί ο καθηγητής να πει στους σπουδαστές να αγοράσουν ένα βιβλίο σχετικό με τον κλάδο τους ή απαγορεύεται και μπορεί μόνο να πηγαίνει δικά του φυλλάδια ο ίδιος;
Ναι, ισχύει ακόμα αυτό. Αν μπορούσε να πει στους σπουδαστές να αγοράσουν βιβλίο δε θα χρειαζόταν να φτιάχνουν σημειώσεις οι εκπαιδευτές. Εξαιτίας αυτής της ανάγκης δημιουργήθηκε αυτό το ξεχωριστό θέμα στο φόρουμ!

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 10:06:20 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το τρόπο διδασκαλίας στα ΙΕΚ, δυστυχώς η διεύθυνση δε μου λύνει τις απορίες που έχω, ώστε να κάνω σωστά τη δουλειά μου, ελπίζω να με βοηθήστε εσείς.
     Στα ΙΕΚ μπορούμε να αναθέτουμε δραστηριότητες, δηλαδή να βάζω κάποιες ερωτήσεις για το σπίτι και να μου τις φέρνουν γραπτώς την επόμενη φορα(μιας και το μάθημα μου είναι θεωρητικό) ή είναι λάθος?? Να σας ρωτήσω μπορώ να βάζω τεστ ή και μηνιαία διαγωνίσματα?? Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο (ίσως να σας φανεί και ανόητο, αλλά δείξτε κατανόηση 1 φορά διδάσκω σε ΙΕΚ) σχετικά με τις φωτοτυπίες ( μου είπαν να είναι λίγες) θα πρέπει να φτιάχνω κάποιο εξώφυλλο, στο οποίο να γραφω το όνομα μου, το μάθημα και το ΙΕΚ και να συρράπτω τις φωτοτυπίες που θα δίνω?? Ή απλώς τις δίνω, χωρίς εξώφυλλο??
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2014, 10:21:45 πμ από μαρακι μαρακι »

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 10:31:47 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το τρόπο διδασκαλίας στα ΙΕΚ, δυστυχώς η διεύθυνση δε μου λύνει τις απορίες που έχω, ώστε να κάνω σωστά τη δουλειά μου, ελπίζω να με βοηθήστε εσείς.
     Στα ΙΕΚ μπορούμε να αναθέτουμε δραστηριότητες, δηλαδή να βάζω κάποιες ερωτήσεις για το σπίτι και να μου τις φέρνουν γραπτώς την επόμενη φορα(μιας και το μάθημα μου είναι θεωρητικό) ή είναι λάθος?? Να σας ρωτήσω μπορώ να βάζω τεστ ή και μηνιαία διαγωνίσματα?? Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο (ίσως να σας φανεί και ανόητο, αλλά δείξτε κατανόηση 1 φορά διδάσκω σε ΙΕΚ) σχετικά με τις φωτοτυπίες ( μου είπαν να είναι λίγες) θα πρέπει να φτιάχνω κάποιο εξώφυλλο, στο οποίο να γραφω το όνομα μου, το μάθημα και το ΙΕΚ και να συρράπτω τις φωτοτυπίες που θα δίνω?? Ή απλώς τις δίνω, χωρίς εξώφυλλο??

Μελέτησε το έγγραφο με ΑΔΑ: 7ΟΕΡ9-ΧΨΟ, το οποίο έχει ως θέμα: Κανονισμός Λειτουργίας Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) που υπάγονται στη Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης (Γ.Γ.Δ.Β.Μ.)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:35 »

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 11:01:33 πμ »
Μελέτησε το έγγραφο με ΑΔΑ: 7ΟΕΡ9-ΧΨΟ, το οποίο έχει ως θέμα: Κανονισμός Λειτουργίας Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) που υπάγονται στη Γενική Γραμματεία Διά Βίου Μάθησης (Γ.Γ.Δ.Β.Μ.)
Σε ευχαριστώ πολύ. Απλώς δε γράφει για τις φωτοτυπίες που θα τους δίνουμε καθημερινά, θα πρέπει να έχουμε εξώφυλλο?Γνωρίζετε κάτι βάση εμπειρίας?

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 07:11:01 μμ »
ψαχνω οργανωμενες σημειωσεις για το μαθημα περιφερειακες μοναδες θεωρια στην ειδικοτητα τεχνικος η/υ.

το μαθημα το βρισκω απαλευτο, και ο οδηγος σπουδων αναφερει οτι πχ. να μιλησεις για τον εκτυπωτη 6 ωρες, οθονη 4 ωρες, ποντικι 2 ωρες, κλπ κλπ.

δεκτη καθε βοηθεια

Αποσυνδεδεμένος vmploni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 01:02:18 μμ »
Καλησπέρα σας!
Είμαι φυσικός και ψάχνω υλικό για το μάθημα "Φυσικές και χημικές διεργασίες" για το τμήμα Τεχνικών φαρμάκων καλλυντικών.
Η ύλη που πρέπει να καλυφθεί δεν βοηθάει γιατί αναφέρεται σε γενικότητες.
Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 10:38:41 πμ »
καλημέρα σας ,

Οσοι  κάνετε  εργαστήρια στην ειδικότητα "βοηθών φαρμακείου" αν έχετε την καλοσύνη να μου απαντήσετε σε δυο ερωτήσεις.     

Τα ΙΕΚ που εργάζεστε διαθέτουν τον απαραίτητο εξοπλισμό για τις εργαστηριακές ασκήσεις ;
Δεν μιλάω για τα εργαστήρια κλασικής αναλυτικής χημείας, αλλά για τις ενόργανες μεθόδους όπως φασματοφωτομετρία, χρωματογραφία HPLC κτλ .

Και αν όχι , πως τα καταφέρνετε ;

Η δεύτερη αφορά της εξετάσεις πιστοποίησης στο πρακτικό κομμάτι . Μήπως γνωρίζει κανείς με ποιον τρόπο πραγματοποιούνται αυτές , τι είδους ασκήσεις πρέπει να κάνουν ;

Οτιδήποτε που έχει σχέση με αυτό , θα μου ήταν πολύ χρήσιμο ,

ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος gmaravas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #176 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 01:53:05 πμ »
Καλησπέρα σας!
Είμαι φυσικός και ψάχνω υλικό για το μάθημα "Φυσικές και χημικές διεργασίες" για το τμήμα Τεχνικών φαρμάκων καλλυντικών.
Η ύλη που πρέπει να καλυφθεί δεν βοηθάει γιατί αναφέρεται σε γενικότητες.
Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!  ;D

Καλησπέρα!
Τυχαίνει να το διδάσκω αυτό το μάθημα κι εγώ και μέχρι στιγμής αυτά που μου έχουν χρησιμεύσει στις 2 διαλέξεις που έχω δώσει είναι:

- Το "Χημική Τεχνολογία" του Καγκαράκη
- Το "Χημική Τεχνολογία Εισαγωγή στην Περιβαλλοντική Τεχνολογία" του Σαββάκη (έχω βρει μόνο 40 σελίδες από αυτό)
- Οι προσωπικές μου γνώσεις σαν Χημικός Μηχανικός  :)

Πάντως το μάθημα αυτό αναφέρεται πιο πολύ σε βιομηχανικές μεθόδους και προσπαθω να βρω κάποια σύνδεση όλων αυτών των διεργασιών που αναφέρει ο οδηγός σπουδών σε επίπεδο εργαστηρίου ή φαρμακείου για να κρατήσω λίγο το ενδιαφέρον στα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος jinny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #177 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 09:59:12 πμ »
Καλημέρα σας! Θα ήθελα την βοήθεια σας διότι έχω πελαγώσει! Υπάρχουν σημειώσεις για το μάθημα Αρχιτεκτονική Υπολογιστών (α εξάμηνο, Τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής)?

Αποσυνδεδεμένος vmploni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #178 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:17:19 πμ »
Καλησπέρα!
Τυχαίνει να το διδάσκω αυτό το μάθημα κι εγώ και μέχρι στιγμής αυτά που μου έχουν χρησιμεύσει στις 2 διαλέξεις που έχω δώσει είναι:

- Το "Χημική Τεχνολογία" του Καγκαράκη
- Το "Χημική Τεχνολογία Εισαγωγή στην Περιβαλλοντική Τεχνολογία" του Σαββάκη (έχω βρει μόνο 40 σελίδες από αυτό)
- Οι προσωπικές μου γνώσεις σαν Χημικός Μηχανικός  :)

Πάντως το μάθημα αυτό αναφέρεται πιο πολύ σε βιομηχανικές μεθόδους και προσπαθω να βρω κάποια σύνδεση όλων αυτών των διεργασιών που αναφέρει ο οδηγός σπουδών σε επίπεδο εργαστηρίου ή φαρμακείου για να κρατήσω λίγο το ενδιαφέρον στα παιδιά.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
Το επίπεδο του τμήματος μου είναι τέτοιο που δεν μου επιτρέπει να διδάξω το συγκεκριμένο μάθημα όπως χρειάζεται. Οπότε προσπαθώ όσο μπορώ να αναφέρομαι σε απλές έννοιες για να διατηρήσω το ενδιαφέρον!  ???

Αποσυνδεδεμένος gmaravas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #179 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 09:22:13 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
Το επίπεδο του τμήματος μου είναι τέτοιο που δεν μου επιτρέπει να διδάξω το συγκεκριμένο μάθημα όπως χρειάζεται. Οπότε προσπαθώ όσο μπορώ να αναφέρομαι σε απλές έννοιες για να διατηρήσω το ενδιαφέρον!  ???

Σε καταλαβαίνω, κι εγώ το ίδιο βλέπω οσον αφορά στο επίπεδο. Η πλειοψηφία τους μόλις τελείωσε το ΕΠΑΛ και μάλλον δεν ήξεραν τι να κάνουν και λίγοι είναι προς τα 30 και το επέλεξαν λίγο πιο συνειδητά. Δε νομίζω πάντως ότι θα τους χρησιμεύσει και πολύ αυτό το μάθημα. Ίσως μερικές από τις διεργασίες που ανταποκρίνονται σε εργαλεία/διατάξεις εργαστηρίου ή φαρμακείου. Απλά πρέπει να το περάσουν.

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #180 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 04:11:50 μμ »
καλησπέρα, με κάλεσαν για το μάθημα στοιχεία ειδικής αγωγής για το τμήμα των βρεφονηπιοκόμων. Δεν μου έδωσαν βιβλία από το ΙΕΚ  κάποιος που το έχει διδάξει θα μπορούσε να μου στείλει σχετική βιβλιογραφία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα, και μένα με κάλεσαν για αυτό το μάθημα, έχω αρχίσει να συγκεντρώνω υλικό από βιβλία της σχολής, σου έστειλα πμ αν θες να ανταλλάξουμε υλικό και απόψεις. Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος langue

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία και Σημειώσεις για ΙΕΚ
« Απάντηση #181 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 11:55:23 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι/-ισσες!

Θα δουλέψω φέτος πρώτη φορά στα ΙΕΚ και ψάχνω υλικό για το μάθημα Ιστορία και υλικός πολιτισμός! Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160079
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.