*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 279081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1134 στις: Μάιος 10, 2013, 01:27:36 πμ »
Το Προεδρικό Διάταγμα ορίζει μόνον την διαδικασία και τα κριτήρια υποχρεωτικής μετάθεσης και εφόσον ένας καθηγητής είναι υπεράριθμος δηλαδή διδάσκει λιγότερο από 12 ώρες και δεν έχει συμπληρώσει δώδεκα χρόνια προϋπηρεσίας.

πόσο ξεπούλημα πια; μα καλά τι διακρίσεις είναι αυτές; μάλλον οι καινούριοι είμαστε η πλέμπα της εκπαίδευσης.
Το "δεν έχει συμπληρώσει 12 χρόνια προϋπηρεσίας "από που προκύπτει?
Το άρθρο 6 του επίμαχου πδ αναφέρεται στα  κριτήρια και μονάδες κατάταξης ολικά υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους πίνακες υποχρεωτικής μετάθεσης:
Α. Για την κατάταξη των ολικά υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων εφαρμόζονται τα κριτήρια και η αποτίμησή τους που προβλέπονται στις περιπτώσεις α), γ) και δ) της παραγράφου 1 και στις παραγράφους 3, 4, 7 και 8 του άρθρου 16 π.δ. 50/1996, καθώς και στο πρώτο εδάφιο της παραγράφου 5 του άρθρου 30 και στην παράγραφο 2 του άρθρου 31 του ν. 3848/2010 (Α’ 71),
δηλαδή χρόνια υπηρεσίας, οικογενειακοί λόγοι, μόρια δυσμενών συνθηκών.
Β. Στους πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων δεν κατατάσσονται:
α) οι εκπαιδευτικοί που εμπίπτουν στις προβλέψεις της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του π.δ. 50/1996
δηλαδή εκπαιδευτικοί με παιδιά τυφλά κλπ, πολύτεκνοι, πάσχοντες από μεσογειακή αναιμία κλπ
και
β) τα στελέχη της εκπαίδευσης σύμφωνα με τις διατάξεις του Κεφαλαίου Β΄ του ν. 3848/2010 κατά τη διάρκεια της θητείας τους.

Λοιπές διατάξεις (άρθρο 7)
Οι λοιπές διατάξεις του π.δ. 50/1996 εφαρμόζονται συμπληρωματικά, εφόσον δεν αντίκεινται στις διατάξεις του παρόντος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 01:29:40 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:20 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1135 στις: Μάιος 10, 2013, 01:29:21 πμ »
'Ολη τη χρονιά πολλοί έβριζαν την ΟΛΜΕ για τις 24ωρες απεργίες χωρίς αντίκρισμα. Τώρα που δρομολογείται μια αντίδραση που θα "ανακατέψει τα νερά" άλλοι λένε όχι με εσας, να ψηφιστούν άλλοι πρώτα που με εκφράζουν καλύτερα. Άλλοι λένε πως πρέπει να ωριμάσουν περαιτέρω οι συνθήκες. Άλλοι αποδέχονται μόνο κινητοποιήσεις που ελέγχει το κόμμα τους...
Τα ίδια και τα ίδια... Μια συντεχνία που πάντα είχε ροπή προς την αδράνεια και την απραξία... Με άπειρα επιχειρήματα...
Θλιβερή συντεχνία λοιπόν...

Συνάδελφε ο κλάδος έχει και την όψη θλιβερής συντεχνίας πολλές φορές.
Συμφωνώ.
Όμως πρέπει να παραδεχθείς ότι ο κλάδος που δεν μπορεί καν να μιλήσει δημόσια υπερασπιζόμενος τα αυτονόητα ( δεν μπορεί να διαμορφώσει συγκεκριμένο και συγκροτημένο λόγο), ΔΕΝ θα μπορούσε να φτάσει στην "απεργία διαρκείας" : το έσχατο όπλο!
Είναι κοινή λογική κατ' εμέ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 01:32:41 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1136 στις: Μάιος 10, 2013, 01:31:43 πμ »
'Ολη τη χρονιά πολλοί έβριζαν την ΟΛΜΕ για τις 24ωρες απεργίες χωρίς αντίκρισμα. Τώρα που δρομολογείται μια αντίδραση που θα "ανακατέψει τα νερά" άλλοι λένε όχι με εσας, να ψηφιστούν άλλοι πρώτα που με εκφράζουν καλύτερα. Άλλοι λένε πως πρέπει να ωριμάσουν περαιτέρω οι συνθήκες. Άλλοι αποδέχονται μόνο κινητοποιήσεις που ελέγχει το κόμμα τους...
Τα ίδια και τα ίδια... Μια συντεχνία που πάντα είχε ροπή προς την αδράνεια και την απραξία... Με άπειρα επιχειρήματα...
Θλιβερή συντεχνία λοιπόν...
Αν ακούσεις καλύτερα θα διαπιστώσεις να λέγονται δύο πράγματα τις τελευταίες ημέρες:
α. Απεργία με συντονισμό, αιτήματα και μαζικότητα με στόχο την κλιμάκωση
β. Απεργία διαρκεία πάνω στις εξετάσεις χωρίς κανένα άλλο συντονισμό.

Απλά τα πράγματα. Μην μπερδεύεσαι!

Πάρα πολύ σωστά.
Πρέπει όλοι να καταβάλλουμε προσπάθειες να ακούμε και τους άλλους, ειδικά στην περίπτωση που μας λένε κάτι πέραν της παραδοσιακής "ξύλινης γλώσσας άνευ περιεχομένου".
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1137 στις: Μάιος 10, 2013, 01:33:43 πμ »

Δυστυχώς, η ΟΛΜΕ είναι ο κλάδος. Τον αντιπροσωπεύει απόλυτα.  :(

αν  η ΟΛΜΕ (ΔΑΚΕ, ΠΑΣΚ, Παρεμβάσεις και ΠΑΜΕ  ) είναι όλος ο κλάδος τότε   όλοι οι εκπαιδευτικοί ειναι  λαμόγια, τσιράκια και γλύφτες της εξουσίας και πουλημένοι παρτάκηδες.
( αλλά ακόμα και γω που γενικά τα "χώνω" αυτό το θεωρώ μια πολύ επικίνδυνη γενικευση)
Εσύ γενικεύεις επικίνδυνα. Σου το έχω ξαναπεί ότι πρέπει να μιλάς με ονόματα. Λοιπόν, αυτή είναι η σύνθεση της ΟΛΜΕ. Θα ήθελα να μου πεις ποιοι από τους παρακάτω είναι λαμόγια, τσιράκια, γλύφτες της εξουσίας και πουλημένοι παρτάκηδες με στοιχεία, έτσι;

Εξαιρετικό ερώτημα, στο οποίο ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ να δοθεί κάποια απάντηση ( Συγκεκριμένη φυσικά).

Eντελώς συγκεκριμένη απάντηση.

Αν υπήρχε κάμερα στην συνεδρίαση της ολμε (όπως θα έπρεπε μιας και πρόκειται για δημόσια προσωπα που συνεδριάζουν για να αποφασίσουν για την τύχη 150.000 ανθρώπων), θα σου έλεγα ακριβώς ποιοί είναι αυτοί που αναφέρει η bitch. Με ονοματεπώνυμα.

Και αντίστροφα, αν ΟΛΟΙ τους αρνηθούν την δημοσιοποίηση μέσω κάμερας της συνέλευσής τους και των λόγων τους, τότε όλοι τους θα είναι αυτά που η bitch αναφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 01:37:32 πμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:20 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1138 στις: Μάιος 10, 2013, 01:38:07 πμ »
"Θολή" απάντηση αν μου επιτρέπεις.

Δηλαδή αν κάποιος συμμετέχει σε μία συνεδρίαση στην οποία εγώ ( π.χ.) πιστεύω ότι "έπρεπε να υπήρχε κάμερα" ( αλλά δεν υπάρχει), αυτό σημαίνει ότι αυτός "είναι όλα αυτά τα βαριά πράγματα"?

Γιατί?

Γιατί εγώ "πιστεύω ότι έπρεπε να υπήρχε κάμερα"?
Και άρα "αφού δεν υπάρχει κάμερα", οι συμμετέχοντες εκεί είναι όλα αυτά που δεν θέλω ( χωρίς στοιχεία) να αναφέρω καν?

Θα ανέμενα μία περισσότερο συγκεκριμένη ( και λιγότερο "θολή" αν μου επιτρέπεις) απάντηση, δεδομένης της βαρύτητας ( και σκληρότητας) των χαρακτηρισμών που χρησιμοποιήθηκαν ( γενικώς και αορίστως βέβαια, και χωρίς να γίνει κάποια συγκεκριμενοποίηση).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:15:41 πμ από Stelios »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1139 στις: Μάιος 10, 2013, 01:38:28 πμ »
Νομίζω ότι το καίριο ερώτημα είναι άλλο: πόση συμμετοχή θα έχει η απεργία; Θα απεργήσουν οι συνάδελφοι; Γιατί αν είναι να απεργεί ένας σε κάθε εξεταστικό κέντρο, κλάφτα Χαράλαμπε!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1140 στις: Μάιος 10, 2013, 01:38:36 πμ »
Eντελώς συγκεκριμένη απάντηση.
Αν υπήρχε κάμερα στην συνεδρίαση της ολμε (όπως θα έπρεπε), θα σου έλεγα ακριβώς ποιοί είναι αυτοί που αναφέρει η bitch.
Και αντίστροφα, αν ΟΛΟΙ τους αρνούνται την δημοσιοποίηση της συνέλευσής τους, τότε όλοι τους είναι αυτά που η bitch αναφέρει.
Ναι, αλλά εσύ διατυπώνεις υποψίες. Εγώ θέλω στοιχεία. Εγώ με πολλούς από αυτούς δε συμφωνώ, αλλά δεν έχω στοιχεία ότι είναι γλύφτες, λαμόγια, τσιράκια κτλ. Εσείς που έχετε γιατί δεν τα λέτε; Αυτούς τους αφορισμούς τους συνηθίζει ένα πολύ μαύρο κόμμα (φυσικά δεν υπονοώ τίποτα για κανέναν), αλλά εξηγώ γιατί δε μου αρέσουν. Άλλο διαφωνώ με επιχειρήματα και μπαίνω σε μια πάλη ιδεών και άλλο λέω ανυπόστατες βρισιές για να καλύψω την απάθεια των αποκάτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:16:14 πμ από Stelios »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1141 στις: Μάιος 10, 2013, 01:41:24 πμ »
Νομίζω ότι το καίριο ερώτημα είναι άλλο: πόση συμμετοχή θα έχει η απεργία; Θα απεργήσουν οι συνάδελφοι; Γιατί αν είναι να απεργεί ένας σε κάθε εξεταστικό κέντρο, κλάφτα Χαράλαμπε!

Και ένας σε όλη την ελλάδα να απεργεί, αν αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην γράψει έστω και ένα παιδί, αυτό καθιστά την απεργία επιτυχημένη, μιας και οι πανελλήνιες ακυρώνονται.

Αρκετά πια με αυτά τα κολήματα! Πόσες φορές θα το ξαναπούμε το ίδιο πράγμα;

Η επιτυχία μιας απεργίας δεν εξαρτάται ούτε κρίνεται από το ποσοστό συμμετοχής σε αυτήν.
Η επιτυχία μιας απεργίας αποφασίζεται στις γενικές συνελεύσεις, και κρίνεται ως επιτυχημένη αν πετύχει τον σκοπό της.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 01:47:51 πμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1142 στις: Μάιος 10, 2013, 01:42:42 πμ »
Ναι, αλλά εσύ διατυπώνεις υποψίες. Εγώ θέλω στοιχεία. Εγώ με πολλούς από αυτούς δε συμφωνώ, αλλά δεν έχω στοιχεία ότι είναι γλύφτες, λαμόγια, τσιράκια κτλ. Εσείς που έχετε γιατί δεν τα λέτε; Αυτούς τους αφορισμούς τους συνηθίζει ένα πολύ μαύρο κόμμα (φυσικά δεν υπονοώ τίποτα για κανέναν), αλλά εξηγώ γιατί δε μου αρέσουν. Άλλο διαφωνώ με επιχειρήματα και μπαίνω σε μια πάλη ιδεών και άλλο λέω ανυπόστατες βρισιές για να καλύψω την απάθεια των αποκάτω.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.
Κι εγώ είναι απολύτως εμφανές ότι δεν έχω καμία ιδεολογική ή άλλη συμπάθεια με τους "κρατούντες" στην ΟΛΜΕ ( Πλειοψηφία που εξελέγη από την πλειοψηφία των εκπαιδευτικών), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορώ να χρησιμοποιώ τέτοιες σκληρές και αναπόδεικτες ύβρεις εναντίον τους.
Σε καμία περίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:12:18 πμ από Stelios »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1143 στις: Μάιος 10, 2013, 01:44:09 πμ »
Και ξαναρωτάω: θα απεργήσουν οι συνάδελφοι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:11:37 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1144 στις: Μάιος 10, 2013, 01:45:36 πμ »
Νομίζω ότι το καίριο ερώτημα είναι άλλο: πόση συμμετοχή θα έχει η απεργία; Θα απεργήσουν οι συνάδελφοι; Γιατί αν είναι να απεργεί ένας σε κάθε εξεταστικό κέντρο, κλάφτα Χαράλαμπε!

Συνάδελφε κατά τη γνώμη μου δεν πρόκειται να γίνει καμία απεργία, γιατί απλούστατα, ο κλάδος δεν μπορεί αυτή τη στιγμή να υποστηρίξει ένα τέτοιο εγχείρημα ( και αυτό θα καταδειχθεί πολύ σύντομα).

Μακάρι να οργανωθεί το συντομότερο δυνατόν ( "καθαρίζοντας" τα σωματεία μας από την θολή συνθηματολογία), και να βρεθούμε εις θέσιν να μπορούμε να υποστηρίξουμε ένα τέτοιο εγχείρημα.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1145 στις: Μάιος 10, 2013, 01:48:32 πμ »
Πρόεδρος:                   Νίκος Παπαχρήστος
Αντιπρόεδρος:              Γιώργος Αλεβυζάκης
Γεν. Γραμματέας:         Θεμιστοκλής Κοτσιφάκης
Ειδ. Γραμματέας:          Γιάννης Ρουμπακιάς
Οργανωτικός Γραμματέας:     Ελένη Ζωγραφάκη
Ταμίας:                        Δημήτρης Γκίνης
Μέλη:                          Δημήτρης Πεππές
Λουκάς Κορφιάτης
                                  Ηλίας Πατίδης
                                  Βασίλης Λυκούρας
το  ότι επί θητείας των συγκεκριμένων οι εκπαιδευτικοί δέχτηκαν
- μείωση μισθού
- σχεδόν μηδενικές μεταθέσεις
- μηδενικούς διορισμούς
- καθήλωση στους βαθμούς
- επικειμενες υποχρεωτικές μεταθέσεις
- αύξηση ωραρίου
και δεν άνοιξε μύτη δεν σου είναι αρκετό;  Θες να γινω πιο συγκεκριμένη; Πολύ καλά λοιπόν - θαύμασε υπομνήματα της ΟΛΜΕ ( που υπογράφονται απο το ως άνω Δ.Σ. ) και βρίθουν "αγωνιστικού παλμού και αποφασιστικότητας "   http://olme-attik.att.sch.gr/new/?page_id=567   ( η κόρη μου θα έγραφε πολύ πιο αγωνιστικά πάντως ).  Πρόσεξε επίσης και τις ημερομηνίες των υπομνημάτων : χονδρικά ένα, κάθε τρεις μήνες, έτσι για να κάνουμε και το καθήκον μας.
Πρόσεξε τα υπομνήματα του καλοκαιριού του 2011 και 2012 που κατά τα άλλα γινόταν ο κακός χαμός με τους αγανακτισμένους στο σύνταγμα.
να σου θυμίσω επίσης στο παρόν νήμα που διαβάζουμε τα σχόλια όσων πήγαν στο Σύνταγμα την κυριακή των Βαϊων και δεν ειδαν πουθενά το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ;

Να σου θυμίσω μήπως το έγγραφο που έστειλε στους γονείς η ΕΛΜΕ Ευβοίας ώστε να εξηγήσει τους λόγους της επικείμενης απεργίας ; - κάτι που θα επρεπε να ειχε κάνει η ΟΛΜΕ σε Πανελλαδικό επίπεδο και όχι μια μικρή ΕΛΜΕ τοπικά;

Μήπως επίσης να θυμηθούμε και την φοβερή ατάκα του Προέδρου " αν πάμε με χακί στα σχολεία τουλάχιστον θα πάμε με ψηλά το κεφάλι;"

τις κατάπτυστες "επετειακές προ Χριστουγέννων" στάσεις εργασίας τις ξεχνάμε επίσης;

to mention but a few δηλαδή!!  Και δεν με ενδιαφέρει τι έχει δηλώσει ο καθένας εξ αυτών ξεχωριστά στο κομματικό του μαγαζάκι, δε με νοιάζει αν το όποιο ΠΑΜΕ ( δεξιό,κεντρώο ή αριστερό ) έχει βγάλει άλλη "αγωνιστικότερη" ανακοίνωση . Αυτό που με ενδιαφέρει ειναι πως όλοι αυτοί ως Δ.Σ. ΟΛΜΕ ήταν ανύπαρκτοι και τραγικά απόντες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:10:57 πμ από Stelios »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1146 στις: Μάιος 10, 2013, 01:50:48 πμ »
Κύριε/κυρία συνάδελφε

Με ξενίζει η χρήση τόσο βαριών εκφράσεων-'ύβρεων  χωρίς συγκεκριμενοποίηση του "που ακριβώς βασίζονται και που ακριβώς απευθύνονται".

Θα περίμενα από αυτόν που τις χρησιμοποίησε να τις συγκεκριμενοποιήσει σε ότι αφορά πρόσωπα, αλλά και σε ότι αφορά στοιχεία στα οποία βασίζεται.
Σε περίπτωση που εκτόξευσε τέτοιες βαριές κατηγορίες "κατά λάθος", θα περίμενα να τις πάρει πίσω.

Περιμένω με "αγωνία" και ενδιαφέρον.

Ο διάλογος, δεν είναι "φωτοβολίδες", αλλά ούτε και αστήρικτες και θολές κατηγορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:10:20 πμ από Stelios »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1147 στις: Μάιος 10, 2013, 01:55:15 πμ »
Bitch

Σέβομαι ( και συμμερίζομαι εν πολλοίς) την εκτίμησή σου ότι το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ ( που εξελέγη από την πλειοψηφία μας και εκφράζει τον κλάδο) είναι ανεπαρκές.

Όμως αυτά που αναφέρεις, οδηγούν στο συμπέρασμα ότι κάποιοι από τους ανωτέρω μπορούν να χαρακτηριστούν με κάποιο ( ή κάποια) από τα επίθετα που προανέφερες ? ( δεν θέλω να τα αναφέρω καν από την στιγμή που είναι τελείως αυθαίρετα και αναιτιολόγητα).
Θα περίμενα κάποια πιο συγκεκριμένη απάντηση λόγω της βαρύτητας των εκφράσεων που χρησιμοποιήθηκαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 01:57:16 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161096
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.