*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 277300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #896 στις: Μάιος 08, 2013, 09:56:11 μμ »
@panos2

Επιτέλους και κάτι σοβαρό να ασχοληθούμε και να προβληματιστούμε λίγο.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ.
Είπες μια αληθεια υπάρχουν και άλλες που αγγίζουν την εκπαίδευση....
Εχει στηθεί ένα Λύκειο γύρω από τις Πανελλήνιες. Συνένοχοι ΌΛΟΙ μας. Καθηγητές Βθμιας και Αβθμιας (όσο και αν ακούγεται παράξενο), Καθηγητές ΚΥΡΙΩΣ ΓΒθμιας, Πολιτικοί, τοπικές κοινωνίες, γονείς και μαθητές...και στη μέση το όνειρο του κάθε νεοέλληνα των τελευταίων 30 χρόνων (ναι και εγώ σε αυτούς) πως θα ανέβω κοινωνικά μέσω του Πτυχίου και της εφόδου στο Ελληνικό Δημόσιο. Γιατί αυτό έγινε μια έφοδος ανευ προηγουμένου. Μου φαίνεται γελοίο μια κοινωνία να ασχολείται με τις Πανελλήνιες για την είσοδο σε ένα σύστημα που έχει παρακμάσει...Κυρίες και κύριοι να ρωτήσω κάτι; Παρακολουθώ όσο μπορώ τις 65 σελίδες και κανείς δεν είπε το αυτονόητο. Πόσο ευχαριστημένοι είμαστε με αυτό που έχουμε και λέγεται Παιδεία; Δηλαδή αν αλλάξει κάτι θα γίνει καλύτερο ή αν πάλι δεν αλλάξει κάτι είναι καλό; Ομως αυτή τη συζήτηση φοβάμαι πως δεν θα την ακούσω ποτέ. Ούτε εδώ μέσα ούτε και σε κανένα κανάλι.
Αν θέλουμε να ξεκινήσουμε απεργία ίσως θα έπρεπε να κάνουμε μια αρχή από αυτό...ίσως λέω ίσως τότε κάποια στιγμή στο μέλλον να μας παίρνανε και λίγο σοβαρά και ως κλάδο και ως κοινωνία και ως Κράτος....αλλά είπαμε είναι δύσκολο όσο δεν παραδεχόμαστε ΟΛΟΙ μας κάποιες πραγματικότητες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:53:59 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #897 στις: Μάιος 08, 2013, 09:57:38 μμ »
Το οτι τα παιδιά πηγαίνουν φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερα δεν σημαίνει έλλειψη εμπιστοσύνης.
   Τι σημαινει συναδελφε κατα τη γνωμη σου?

Προσωπικά στο σχολείο είχα έναν από τους καλύτερους μαθηματικούς πανελλαδικώς και συγγραφέας κατά καιρούς σχολικών εγχειριδίων. Του είχα όπως και όλοι οι συμμαθητές μου εμπιστοσύνη Φροντιστήριο πήγα κι εγώ και οι περισσότεροι συμμαθητές μου,Γιατί; Γιατί όταν στοχεύεις σε κάποια σχολή με υψηλά μόρια όσο έχεις περιθώρια για περισσότερη δουλειά  και βελτίωση, τόσο θα ψάχνεις να βρεις και την πρόσθετη βοήθεια (αν υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα). Επίσης δεν διαγωνίζεσαι με αντίπαλο τον εαυτό σου ή τα θέματα, άρα αρκεί κάποιος που θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις το γνωστικό αντικείμενο. Στόχος είναι να γράψεις καλύτερα από τους άλλους. Αν πχ θέλεις να περάσεις σε μια σχολή που έχει 100 εισακτέους και τη ζητάνε 5.000 υποψήφιοι πανελλαδικά, πρέπει να είσαι στους 100 πρώτους. Υπάρχει η έννοια του ανταγωνισμού δηλαδή και του να ξεχωρίσεις από τους υπόλοιπους.Αν υποθέσουμε οτι όλοι οι μαθητές ξεκινάν από την ίδια αφετηρία (που δεν είναι αλήθεια), τότε για να είσαι στους 100 πρώτους πρέπει να λάβεις καλύτερη εκπαίδευση από τους υπόλοιπους 5.000. Στο σχολείο όμως λίγο πολύ παρέχεται η ίδια εκπαίδευση σε όλους (εντάξει κάθε εκπαιδευτικός είναι διαφορετικός). Αν το δεις σε επίπεδο σχολείου αν σε κάποια κατεύθυνση φοιτούν 80 μαθητές και στοχεύουν σε μια σχολή με υψηλότατα μόρια και ο καθηγητής ενός μαθήματος είναι κοινός, τότε όλοι παίρνουν την ίδια προετοιμασία για τις εξετάσεις. Για να πετύχεις εσύ ως άτομο όμως στη σχολή πρέπει στατιστικά οι υπόλοιποι 79 συμμαθητές σου να αποτύχουν. Άρα εσύ με κάποιο τρόπο πρέπει να έχεις ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Αυτός ο τρόπος είναι το φροντιστήριο ή τα ιδιαίτερα. Εγώ σε αυτό το ανταγωνιστικό περιεχόμενο των πανελλαδικών βρίσκω την αιτία του φροντιστηρίου και την καταστροφή του λυκείου ως αυτόνομη εκπαιδευτική βαθμίδα.

Η πρόσβαση στο πανεπιστήμιο πρέπει να αποσυνδεθεί από το λύκειο για να βγει το λύκειο από το τέλμα που βρίσκεται εδώ και πολλά χρόνια. Τα φροντιστήρια δεν θα καταργηθούν αν υπάρχει πάλι ανταγωνιστικό σύστημα, αλλά θα "μετακομίσουν" στο χώρο που λαμβάνει χώρα η νέα διαγωνιστική διαδικασία. Αυτά που περιέγραψα κατά τη γνώμη μου είναι μάι από τις βασικές αιτίες για την ύπαρξη της παραπαιδείας.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #898 στις: Μάιος 08, 2013, 09:58:47 μμ »
είναι 2500 περίπου οι ακω (20000 μήνες έχουν εγκριθεί) και οι υπόλοιποι όπως το έγραψε κάποιος τύπος. τώρα τα σχόλια περί απεργίας , αν δεν είναι μαζική και αποφασιστική , όντως θα δώσει απλά χαρά στον Στουρνάρα. Αλλά έτσι όπως γράφτηκε από τον τύπο ( δεν το ξέρω το παλικάρι , δεν γράφω και συχνά ) δεν ξέρω , με ξένισε κάπως γιατί δεν κατάλαβα τι προτείνει.
Ειναι το παλικαρι ενημερωμενο αλλα λιγο παρορμητικο,με ολη την καλη διαθεση  :) ::) :).
Κατα τ'αλλα δικιο εχεις φιλε μου σ'αυτα που παρεθεσες!

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #899 στις: Μάιος 08, 2013, 10:00:04 μμ »
Το οτι τα παιδιά πηγαίνουν φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερα δεν σημαίνει έλλειψη εμπιστοσύνης.
   Τι σημαινει συναδελφε κατα τη γνωμη σου?

Ένας συναδελφος είναι πολυ καλος επαγγελματίας. Στην τάξη έχει 25 παιδιά. Τον καλεί ένας μαθητής του να του κάνει ιδιαίτερα. Που είναι η έλλειψη εμπιστοσύνης;

Άλλα φταίνε δεν ειναι αυτό συνάδελφε...

Απλά είμαστε εκτος θεματος στο συγκεκριμένο τοπικ...  :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:53:59 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #900 στις: Μάιος 08, 2013, 10:00:14 μμ »
Οι πίστώσεις δεν θα είναι τόσες !! Προσέξτε και κάτι άλλο .Βγήκε ο Μπράτης στο fb  και είπε ότι οι 2000 θα είναι μόνο για την Δευτεροβάθμια ! είμαι υπερ της απεργίας αλλά αν προσπαθήσουμε θα καταφέρουμε όλο και κάτι παραπάνω !!

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #901 στις: Μάιος 08, 2013, 10:02:13 μμ »
@dina94

ήταν και ο Μπράτης στη συνάντηση σήμερα; Ρε πολλές ανακοινώσεις σήμερα...πήραν φωτιά τα τηλέφωνα...

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #902 στις: Μάιος 08, 2013, 10:03:08 μμ »
Ας κάνουμε πάντως όλοι απεργία ! Δεν πάει άλλο ο εξευτελισμός ! Άκου θα διευρυνθούν οι β αναθέσεις !! ΑΙΣΧΟΣ  !!!

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #903 στις: Μάιος 08, 2013, 10:04:45 μμ »
Συγνώμη παιδιά ! Αυτό που έγραψε ο Μπράτης ήταν για τις πιστώσεις της πρωτοβάθμιας ! Συγνώμη  ;D

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #904 στις: Μάιος 08, 2013, 10:07:36 μμ »
Όσο υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι η απεργία εξυπηρετεί το υπουργείο, ότι τους κάνουμε τη χάρη, δε θα καταφέρουμε τίποτα και είμαστε χαμένοι από χέρι ...σιγά μην πετύχει! Πάλι οι ίδιοι και οι ίδιοι μ@@#$ θα απεργήσουμε κάνοντας μια τρύπα στο νερό!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #905 στις: Μάιος 08, 2013, 10:08:12 μμ »
@dina94

Δεν το είπα για σένα απλώς λέω εντελώς τυχαία σήμερα βγήκε ο Μπράτης και είπε κάτι...
Οσο για την απεργία που λες επαναλαμβάνω άσε να την κηρύξουν πρώτα τα παλικάρια αύριο;;;
Γιατί αύριο μπορεί το ΠΑΜε να πει απεργία στις Πανελλήνιες και οι άλλοι 48ωρη πριν από αυτές...
είπαμε είναι και ο Ερμής ανάδρομος...
Ακου εκεί να ξεκινάνε οι Πανελλήνιες Παρασκευή...εγώ λέω Δευτέρα να μπει καλά και η εβδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #906 στις: Μάιος 08, 2013, 10:10:00 μμ »
@perastikos_kav,

Ορθή η τελευταία τοποθέτησή σου. Στόχευσες στο κέντρο.

Αναφορικά με την απεργία στις πανελλήνιες, τα πράγματα είναι απλά: Τώρα με την απειλή της απεργίας, αλλά και με τη υλοποίησή της  θα μας ακούσει η κοινωνία. Στην αρχή θα είναι απέναντι, αλλά αν αναφερθούμε στα σωστά θέματα, κάτι θα ακούσει... Για το θέμα της απαξίωσης δεν πρέπει να φοβόμαστε γιατί απλά δεν πάει πιο κάτω...
Η κοινωνία θα έχει την βούληση να μας ακούσει του χρόνου τέτοιο καιρό πάλι. Ελπίζω τώρα να  έχουμε να της πούμε κάτι παραπάνω πέραν της αύξησης του ωραρίου...
Αν όχι, να προετοιμαστούμε για του χρόνου. 'Η καλύτερα να προετοιμαστείτε, γιατί εγώ είμαι αναπληρωτής...

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #907 στις: Μάιος 08, 2013, 10:12:11 μμ »
anixia καλή μου σε χαιρετώ! Ντίνα , μακάρι να ήταν έτσι!

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #908 στις: Μάιος 08, 2013, 10:13:47 μμ »
Οταν λέμε να μας ακούσει η κοινωνία εννοούμε αυτούς που ψήφισαν το λεφτά υπάρχουν όταν ο άλλος ο φουκαράς για πρώτη φορά στην ιστορία πολιτικού έδωσε ρεσιταλ αλήθειας για να μην ξαναβγεί;
Και να ρωτήσω τι ακριβώς θα πούμε στην κοινωνία; Γιατί εγώ αν ήμουν κοινωνία θα έπρεπε να ασχοληθώ με τα προβλήματα των καθηγητών; Εδώ οι ίδιοι οι δημοσιογράφοι και οι συνδικαλιστές αντιμετωπίζουν επιφανειακά το όλο θέμα, η κοινωνία γιατί να ασχοληθεί; Ρητορικές είναι οι ερωτήσεις...

Αποσυνδεδεμένος President_Leventis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #909 στις: Μάιος 08, 2013, 10:15:08 μμ »
Δε ξερω αν θα πρεπε να φυγουν απ το λυκειο οι εισαγωγικες,εχετε καποια εξ ισου αποδοτικη λυση? Οι πανελληνιες εξασφαλιζουν διαφανεια και σου δινουν ενα βαθμο για να το χρησιμοποιησεις για εισαγωγη σε οποια σχολη θες.Τι προτεινετε για υποκαταστατο; Εστω οτι οι πανελληνιες δεν ειναισωστες,παρολα αυτα ηταν μια προχειρηαξιολογηση του εκπαιδευτικου συστηματος που απεδειξε την μεγαλη του ανεπαρκεια και ΝΑΙ εδειξε οτι οταν δωθουν τα καταληλα κινητρα στον καθηγητη κανει καλυτερα τη δουλεια του,αυτο σχετικα με τους συναδελφους που μετα το σχολειο κανεν ιδιαιτερα.Μα φυσικα συναδελφοι αυτοι που καναν ιδιαιτερα ειχαν συγκεκριμενο κινητρο να δουλεψουν.Και οι περισσοτερη ειχαν χωρισει τη μερα τους σε χαλαρωμα-δουλεια.Και καταλαβαινομε ολοι ποιο ηταν το χαλαρωμα(σχολειο) και ποια ηδουλεια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160039
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.