*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 277289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1106 στις: Μάιος 10, 2013, 12:35:53 πμ »
Να και τι περίπου συζητήθηκε στη σημερινή συνεδρίαση:

Το ΠΑΜΕ πρότεινε 48ωρη απεργία στις 16 και 17 Μάη, γενικές συνελεύσεις των ΕΛΜΕ στις 17 Μάη, όπου παίρνοντας υπόψη τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών στην απεργία θα εκτιμηθεί η κατάσταση, και συνέχιση του αγώνα. Γενική συνέλευση προέδρων των ΕΛΜΕ στις 18 Μάη. Η πρόταση αυτή καταψηφίστηκε από ΔΑΚΕ και ΠΑΣΚ και συγκέντρωσε πέντε ψήφους (ΠΑΜΕ - Συνεργασία (δυνάμεις του ΣΥΡΙΖΑ) - Παρεμβάσεις).

Διαμορφώθηκε τελική πρόταση για πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες στις πανελλαδικές εξετάσεις από ΔΑΚΕ - ΠΑΣΚ - Συνεργασία - Παρεμβάσεις. Το ΠΑΜΕ δήλωσε την αποφασιστική του αντίθεση σε αυτή την πρόταση. Επισήμανε ότι οι άλλες δυνάμεις οδηγούν τον κλάδο σε τυφλή απεργία, χωρίς σχέδιο, χωρίς συμμαχίες, χωρίς προοπτική. Προτείνουν απεργία διαρκείας πάνω στις εξετάσεις για ένα μόνο κλάδο (την ΟΛΜΕ), ενώ το πολυνομοσχέδιο χτυπά όλους τους εκπαιδευτικούς, το σύνολο των δημοσίων υπαλλήλων. Ούτε καν κοινή απεργία με τη ΔΟΕ. Δεν ανοίγουν δρόμο για τη συμμαχία με τους εργαζόμενους γονείς και τους μαθητές, αλλά στρώνουν το έδαφος στην προπαγάνδα της κυβέρνησης, ώστε να απομονώσει και να τσακίσει τον κλάδο.

Μετά, η συνεδρίαση διεκόπη για την επόμενη ημέρα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:52 »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1107 στις: Μάιος 10, 2013, 12:38:25 πμ »
και αυτο που λεγεται περι Βουρτση οτι προκαλεσε την διακοπη τελικα ισχυει  η ειναι δουλεμα;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1108 στις: Μάιος 10, 2013, 12:39:44 πμ »
να λοιπόν και μια εκπαιδευτικός που πήρε το λόγο, απέκτησε φωνή, και τα είπε χύμα και τσουβαλάτα!!
Μπράβο της !!

http://www.alpha989.com/Interview.aspx?a_id=58435
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1109 στις: Μάιος 10, 2013, 12:40:14 πμ »
Ωραία .Εγώ που είμαι αναπληρώτρια πως μπορώ να διαμαρτυρηθώ στον υπουργό για τις αποφάσεις που παίρνει και ταυτόχρονα να τιμωρήσω την ΟΛΜΕ για αποφάσεις που δεν παίρνει ; Τό΄χω χάσει η γυναίκα ;; :o :oΑς μου απαντήσει κάποιος ..ή να πάρω τα λεβεντόπαιδα της Χ.Α και να αρχίσω τις ανάστροφες εκατέρωθεν ;

Συνάδελφε μπορείς να συμμετέχεις στις Συνελεύσεις, και να αρχίσεις να μιλάς εκεί με επιχειρήματα και λογικό ειρμό.
Οι περισσότεροι κομματικοί εκπρόσωποι εκεί, "θα βγάλουν καντήλες".
Θα επιμένεις να λες την γνώμη σου και να την στοιχειοθετείς, ακόμα και όταν σε κατακεραυνώνουν λέγοντας εξωφρενικά πράγματα. Εσύ, εκεί: Θα συνεχίσεις να μιλάς λογικά βασισμένη πάντα σε επιχειρήματα.
Θα "φρενιάσουν".
Θα αγανακτήσουν.
Και φυσικά, θα το κάνεις ΚΑΙ καθημερινά στο σχολείο σου.
Και όποτε έχει εκλογές και έρχεται ο σχετικός συρφετός, θα μιλάς με τον ίδιο τρόπο, καταστρέφοντας την προπαγάνδα και το σύνθημά τους.
Με προσοχή και υπομονή ( ακολουθούν συγκεκριμένη "μέθοδο καταστροφής της κουβέντας", την οποία εσύ θα πρέπει να εξουδετερώσεις).

Τέλος στις εκλογές, ΔΕΝ θα ψηφίζεις ανθρώπους τέτοιας ποιότητας.
Αυτά, και μην υποτιμάς το πρώτο σκέλος: ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΟ ΚΛΙΜΑ.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:52 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1110 στις: Μάιος 10, 2013, 12:43:36 πμ »
Εγώ είμαι υπέρ μιας κινητοποίησης τώρα με μια μεγαλύτερη γκάμα διεκδικήσεων που όλοι μας έχουμε συζητήσει πολλές φορές εδώ. Αν και η θυσία των νεότερων εκπαιδευτικών και ο διωγμός τους από την εκπαίδευση ή η παραμονή τους στις εσχατιές της χώρας με οικογένειες για χρόνια περάσει ανώδυνα χωρίς αντίδραση και περιμένουμε πότε ο θα υπάρξει μια πλειοψηφία στην ΟΛΜΕ που θα μας ταιριάζει καλύτερα για να κάνουμε οτιδήποτε, τότε αυτό θα είναι μια τακτική διαιώνισης της κατάστασης. Του χρόνου τέτοιο καιρό θα λέτε και πάλι τα ίδια. 
Μια κινητοποίηση τώρα θα μπορούσε να αναδείξει τα αδιέξοδα στην εκπαίδευση και να γίνει μια πραξη αντίστασης στην υποχρεωτική λιτότητα που υφιστάμεθα σαν κοινωνία στα πλαίσια ενός οικονομικού εξορθολογισμού, που έχει σαν θύματα πολλές οικογένειες που παλεύουν με αξιοπρεπή τρόπο και θύτες τους αναξιοπρεπείς του παρελθόντος...
Ας τσακωθούμε και με την κοινωνία σε πρώτη φάση. Κάτι καλό μπορεί να βγει από αυτό. Όσοι φοβούνται την αντιπαράθεση με την υπόλοιπη κοινωνία έχουν λερωμένη τη φωλιά τους...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ο κλάδος να αντιπαρατεθεί ( ούτε καν να τσακωθεί) με την κοινωνία.
Η ΟΛΜΕ, εκπροσωπεί στο πρόσωπο των "παλαιών" νοοτροπίες, συνήθειες και πρακτικές του παρελθόντος, οι οποίες και έχουν "τελειώσει" ( καλώς ή κακώς, δεν υπεισέρχομαι σε αυτό) οριστικά και αμετάκλητα.
Αν ο κλάδος δεν αποκτήσει ΦΩΝΗ, δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα.
Λυπούμαι.
Κοινή λογική είναι.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1111 στις: Μάιος 10, 2013, 12:45:41 πμ »
Ωραία ΡΑ ,ΔΕΝ ξαναψηφίζω τους ίδιους ( άλλωστε έχει προνοήσει το υπουργείο για αυτό ,γιατί του χρόνου θα είμαι άνεργη) ,τώρα τι κάνω μου λες ; Γιατί ρε παιδιά τι φιλολογία ανοίξαμε εδώ μέσα ;;;Επί του ζητήματος θα μου απαντήσει κάποιος ή θα αρχίσουμε πάλι τις θεωρίες ;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1112 στις: Μάιος 10, 2013, 12:47:28 πμ »
Τελικά, εγώ δεν θέλω να αποδεχτώ -μπορεί να κάνω λάθος- την μεθοδευμένη πορεία προς την ήττα από άθλιους και πουλημένους συνδικαλιστές. Περισσότερο πιστεύω πως η πορεία προς την ήττα πηγάζει από την καχυποψία που έχει κάθε παράταξη προς την άλλη.  Έτσι ακυρώνεται ο όποιος κοινός στόχος και αυτό είναι μια αδυναμία που μας χαρακτηρίζει ως κοινωνία. Αν κάνω λάθος, τότε οι "εκπρόσωποί μας" και ειδικά αυτοί που ανήκουν στις κυβερνητικές παρατάξεις είναι ότι πιο άθλιο έχει να δείξει μια διεφθαρμένη ως το κόκκαλο κοινωνία...

Συνάδελφε δεν ξέρω αν ήταν μεθοδευμένη ή όχι.
Το βέβαιον για μένα είναι, ότι οι κραυγές ( αναφέρομαι στην ηγεσία και όχι στον απλό εκπαιδευτικό τώρα) και οι "φωτοβολίδες" περί "απεργίας διαρκείας" μετά από τριετή ( τουλάχιστον) "μούγκα, αλλά και την βοήθεια για θεσμοθέτηση όσων τώρα βρίσκουμε μπροστά μας, ΔΕΝ βοηθούν σε τίποτα.
Το αντίθετο κιόλας: κάνουν ζημιά στον ήδη βαριά τραυματισμένο κλάδο.

Υ.Γ. Την αξιοπρέπεια του κλάδου, ΟΦΕΙΛΑΜΕ να την θυμηθούμε από τα τέλη του 2009, που ο κλάδος εξευτελιζόταν Δημόσια και συστηματικά ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ αντίλογο!
Δεν είναι "λάστιχο" η αξιοπρέπεια να την θυμάται ο καθένας όποτε τον βολεύει! ( και προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, διευκρινίζω ότι αυτό αναφέρεται στις ηγεσίες μας)
Δε διαφωνεί κανείς μαζί σου. Εγώ φέτος ήμουν η μόνη που απεργούσε στο σχολείο και είμαι στο ΣΤ' βαθμό και παίρνω 780 ευρώ. Αυτό που με πείραζε περισσότερο ήταν ότι την επόμενη μέρα κανείς δε με ρωτούσε κάτι σχετικά με την απεργία ούτε προσπαθούσαν να δικαιολογηθούν. Μη σου πω ότι με ψιλοειρωνεύονταν όταν ρωτούσα αν απήργησε άλλος ("φαίνεται είσαι η μόνη επαναστάτρια", μου έλεγαν). Μέσα στο σχολείο, υπάρχει (με θέση παρακαλώ στην ΕΛΜΕ) συνδικαλιστής της ΔΑΚΕ και των Παρεμβάσεων. Απεργοσπάστης ο πρώτος συστηματικά και ο άλλος εκ περιτροπής. Ε, τώρα προς το τέλος της χρονιάς νομίζω ότι κάτι κατάφερα με ορισμένους, για να είμαι και δίκαιη. Τελοσπάντων, θέλω να σου πω ότι αυτή τη ραθυμία την έχουμε ζήσει στο πετσί μας, αλλά αυτός είναι ο κλάδος και η κοινωνία. Κρύβει πολύ συντήρηση μέσα της, πολύ μικροαστισμό, αλλά δεν μπορώ να μην πιστεύω σε αυτό τον κόσμο. Δε μου μένει και κάτι άλλο να κάνω. Ειδάλλως, ας τα μαζέψω να φύγω και να ζήσω μόνη μου.  ;)

Άλλωστε, και στη Χαλυβουργία εκείνος ο έρμος ο πρόεδρός τους για πολλά χρόνια ήταν μόνος του, αλλά τους είδες τι έκαναν; Και στη Μανωλάδα τους είχαν σαν σκλάβους και έκαναν απεργία.

Συνάδελφε δεν πρόκειται ποτέ να πεθάνει η ελπίδα.
Είναι σύμφυτη με την ζωή.

Απλά, οι ψευδαισθήσεις κάνουν κακό όπως πολύ σωστά και ξεκάθαρα έχεις επισημάνει εξαρχής.
Η δε "ψευτοεπαναστατική υποκρισία της βολής και της ευκολίας" ( αναφέρομαι στις ηγεσίες. Όσοι ακολουθούν απλά αυτό το "μότο", προτιμώ να μην τους χαρακτηρίσω), κάνει ακόμα μεγαλύτερη ζημιά στο σύνολό μας.
Καλά, πίσω από τη δικαιολογία της "απεργίας διαρκείας" δεν κρύβονται μόνο συνδικαλιστές, αλλά και η πλειοψηφία του κλάδου μας. Πρέπει να κατανοήσουμε ότι έχουμε την οργάνωση που αντιστοιχεί στο επίπεδο του κινήματός μας. Τουτέστιν, ρουσφέτια θέλαμε, τέτοιους συνδικαλιστές βγάζαμε. Ψευτοπροοδευτισμό προβάλαμε, συνδικαλιστές ψευτοεπαναστάτες εκλέγαμε. Μετά, βρίζαμε και τον καθρέφτη ότι μας δείχνει άσχημους. Δηλαδή, βρίζαμε τους συνδικαλιστές, χωρίς να αναγνωρίζουμε ότι αυτοί μας αντιπροσωπεύουν απολύτως. Μετά, όταν η ασχήμια μας άρχισε να φαίνεται πολύ αποφανθήκαμε ότι δε θέλουμε πια καθρέφτη. Δηλαδή, δε θέλουμε πλέον οργάνωση (συνδικαλιστικό κίνημα με άλλα λόγια). Ο καθρέφτης, δυστυχώς, είναι απαραίτητος, αλλά για να μας δείχνει όμορφους πρέπει να αλλάξουμε εμείς.

Για να καταλάβετε τι λέτε, όταν λέτε ότι δε μας χρειάζεται οργάνωση, να σας επισημάνω ότι όλα τα φασιστικά καθεστώτα το Μεσοπόλεμο διέλυσαν τα συνδικάτα και οδήγησαν συνδικαλιστές σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Τόσο επικίνδυνη είναι η οργάνωση των εργαζομένων και τόσο αίμα έχει χυθεί για να την έχουμε, ώστε κάποιοι εν αγνοία τους να την απεμπολούν.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1113 στις: Μάιος 10, 2013, 12:48:52 πμ »
να λοιπόν και μια εκπαιδευτικός που πήρε το λόγο, απέκτησε φωνή, και τα είπε χύμα και τσουβαλάτα!!
Μπράβο της !!

http://www.alpha989.com/Interview.aspx?a_id=58435

Τα μεμονωμένα άτομα, ΦΥΣΙΚΑ και έχουν λόγο και φωνή.
Εκείνος που ΔΕΝ έχει συγκροτημένο λόγο και φωνή, είναι ο κλάδος.


Και αντί να κοιτάξουμε όλοι να βοηθήσουμε προς την κατεύθυνση του να αποκτήσει ο κλάδος μία τέτοια φωνή, ονειρευόμαστε την "πτώση των Χειμερινών Ανακτόρων" ( χωρίς κόπους, θυσίες, βάσανα και κούραση βέβαια).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1114 στις: Μάιος 10, 2013, 12:49:30 πμ »
Ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε ώστε ο κλάδος να αποκτήσει "φωνή": Συγκροτημένο λόγο που να μπορεί να βγει προς τα έξω και να βάζει τα πράγματα στη θέση τους.
Θα είναι μία πολύ καλή αρχή, την οποία και ΔΕΝ μπορούμε να αποφύγουν αν βέβαια θέλουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο από το υπάρχον.
Αυτο είναι ευχή και όχι προοπτική ρεαλιστική.
Αφού στην Β'θμια η πλειοψηφία είναι γηραιοί με τις όποιες αγκυλώσεις τους και εμμονές στα παλιά, και οι νεότεροι ακούνε συνδικαλισμό και βγάζουν καντήλες, να περιμένουμε καμιά εικοσαριά χρόνια μέχρι να ωριμάσει η κατάσταση και να υπάξει κάποια προοπτική;
Εγω επιμένω: Οποιαδήποτε κινητοποίηση σε καιρούς που ακούει η κοινωνία (πανελλαδικές) μόνο καλό μπορεί να κάνει σε όσους επιζητούν ανατροπές και ξεκαθαρίσματα...Έτσι μπορεί  να δραστηριοποιηθούν και αρκετοί νεότεροι που τώρα προτιμούν την παραίτηση από την αντίδραση...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1115 στις: Μάιος 10, 2013, 12:50:05 πμ »
Ωραία .Εγώ που είμαι αναπληρώτρια πως μπορώ να διαμαρτυρηθώ στον υπουργό για τις αποφάσεις που παίρνει και ταυτόχρονα να τιμωρήσω την ΟΛΜΕ για αποφάσεις που δεν παίρνει ; Τό΄χω χάσει η γυναίκα ;; :o :oΑς μου απαντήσει κάποιος ..ή να πάρω τα λεβεντόπαιδα της Χ.Α και να αρχίσω τις ανάστροφες εκατέρωθεν ;

Επιλέγοντας αγώνα με αυτούς που σε αντιπροσωπεύουν καλύτερα.


Υ.Γ. Επίσης, τα "λεβεντόπαιδα" της χ.α. το μόνο που μπορούν να κάνουν, ειδικά σε μια γυναίκα - που τις "σέβονται" γενικά - είναι να σου πουν να πας σε καμιά κουζίνα να μαγειρέψεις! αυτή είναι η "ιδεολογία" τους άλλωστε.. μόνο η σύζυγος και η υπόδικη κόρη του αρχηγού της συμμορίας, επιτρέπεται να έχει δημόσιο λόγο σε αυτούς.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1116 στις: Μάιος 10, 2013, 12:50:21 πμ »
Τελικά, εγώ δεν θέλω να αποδεχτώ -μπορεί να κάνω λάθος- την μεθοδευμένη πορεία προς την ήττα από άθλιους και πουλημένους συνδικαλιστές. Περισσότερο πιστεύω πως η πορεία προς την ήττα πηγάζει από την καχυποψία που έχει κάθε παράταξη προς την άλλη.  Έτσι ακυρώνεται ο όποιος κοινός στόχος και αυτό είναι μια αδυναμία που μας χαρακτηρίζει ως κοινωνία. Αν κάνω λάθος, τότε οι "εκπρόσωποί μας" και ειδικά αυτοί που ανήκουν στις κυβερνητικές παρατάξεις είναι ότι πιο άθλιο έχει να δείξει μια διεφθαρμένη ως το κόκκαλο κοινωνία...



Συνάδελφε δεν ξέρω αν ήταν μεθοδευμένη ή όχι.
Το βέβαιον για μένα είναι, ότι οι κραυγές ( αναφέρομαι στην ηγεσία και όχι στον απλό εκπαιδευτικό τώρα) και οι "φωτοβολίδες" περί "απεργίας διαρκείας" μετά από τριετή ( τουλάχιστον) "μούγκα, αλλά και την βοήθεια για θεσμοθέτηση όσων τώρα βρίσκουμε μπροστά μας, ΔΕΝ βοηθούν σε τίποτα.
Το αντίθετο κιόλας: κάνουν ζημιά στον ήδη βαριά τραυματισμένο κλάδο.

Υ.Γ. Την αξιοπρέπεια του κλάδου, ΟΦΕΙΛΑΜΕ να την θυμηθούμε από τα τέλη του 2009, που ο κλάδος εξευτελιζόταν Δημόσια και συστηματικά ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ αντίλογο!
Δεν είναι "λάστιχο" η αξιοπρέπεια να την θυμάται ο καθένας όποτε τον βολεύει! ( και προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, διευκρινίζω ότι αυτό αναφέρεται στις ηγεσίες μας)
Δε διαφωνεί κανείς μαζί σου. Εγώ φέτος ήμουν η μόνη που απεργούσε στο σχολείο και είμαι στο ΣΤ' βαθμό και παίρνω 780 ευρώ. Αυτό που με πείραζε περισσότερο ήταν ότι την επόμενη μέρα κανείς δε με ρωτούσε κάτι σχετικά με την απεργία ούτε προσπαθούσαν να δικαιολογηθούν. Μη σου πω ότι με ψιλοειρωνεύονταν όταν ρωτούσα αν απήργησε άλλος ("φαίνεται είσαι η μόνη επαναστάτρια", μου έλεγαν). Μέσα στο σχολείο, υπάρχει (με θέση παρακαλώ στην ΕΛΜΕ) συνδικαλιστής της ΔΑΚΕ και των Παρεμβάσεων. Απεργοσπάστης ο πρώτος συστηματικά και ο άλλος εκ περιτροπής. Ε, τώρα προς το τέλος της χρονιάς νομίζω ότι κάτι κατάφερα με ορισμένους, για να είμαι και δίκαιη. Τελοσπάντων, θέλω να σου πω ότι αυτή τη ραθυμία την έχουμε ζήσει στο πετσί μας, αλλά αυτός είναι ο κλάδος και η κοινωνία. Κρύβει πολύ συντήρηση μέσα της, πολύ μικροαστισμό, αλλά δεν μπορώ να μην πιστεύω σε αυτό τον κόσμο. Δε μου μένει και κάτι άλλο να κάνω. Ειδάλλως, ας τα μαζέψω να φύγω και να ζήσω μόνη μου.  ;)

Άλλωστε, και στη Χαλυβουργία εκείνος ο έρμος ο πρόεδρός τους για πολλά χρόνια ήταν μόνος του, αλλά τους είδες τι έκαναν; Και στη Μανωλάδα τους είχαν σαν σκλάβους και έκαναν απεργία.

Συνάδελφε δεν πρόκειται ποτέ να πεθάνει η ελπίδα.
Είναι σύμφυτη με την ζωή.

Απλά, οι ψευδαισθήσεις κάνουν κακό όπως πολύ σωστά και ξεκάθαρα έχεις επισημάνει εξαρχής.
Η δε "ψευτοεπαναστατική υποκρισία της βολής και της ευκολίας" ( αναφέρομαι στις ηγεσίες. Όσοι ακολουθούν απλά αυτό το "μότο", προτιμώ να μην τους χαρακτηρίσω), κάνει ακόμα μεγαλύτερη ζημιά στο σύνολό μας.
Καλά, πίσω από τη δικαιολογία της "απεργίας διαρκείας" δεν κρύβονται μόνο συνδικαλιστές, αλλά και η πλειοψηφία του κλάδου μας. Πρέπει να κατανοήσουμε ότι έχουμε την οργάνωση που αντιστοιχεί στο επίπεδο του κινήματός μας. Τουτέστιν, ρουσφέτια θέλαμε, τέτοιους συνδικαλιστές βγάζαμε. Ψευτοπροοδευτισμό προβάλαμε, συνδικαλιστές ψευτοεπαναστάτες εκλέγαμε. Μετά, βρίζαμε και τον καθρέφτη ότι μας δείχνει άσχημους. Δηλαδή, βρίζαμε τους συνδικαλιστές, χωρίς να αναγνωρίζουμε ότι αυτοί μας αντιπροσωπεύουν απολύτως. Μετά, όταν η ασχήμια μας άρχισε να φαίνεται πολύ αποφανθήκαμε ότι δε θέλουμε πια καθρέφτη. Δηλαδή, δε θέλουμε πλέον οργάνωση (συνδικαλιστικό κίνημα με άλλα λόγια). Ο καθρέφτης, δυστυχώς, είναι απαραίτητος, αλλά για να μας δείχνει όμορφους πρέπει να αλλάξουμε εμείς.

Για να καταλάβετε τι λέτε, όταν λέτε ότι δε μας χρειάζεται οργάνωση, να σας επισημάνω ότι όλα τα φασιστικά καθεστώτα το Μεσοπόλεμο διέλυσαν τα συνδικάτα και οδήγησαν συνδικαλιστές σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Τόσο επικίνδυνη είναι η οργάνωση των εργαζομένων και τόσο αίμα έχει χυθεί για να την έχουμε, ώστε κάποιοι εν αγνοία τους να την απεμπολούν.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ!!!
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1117 στις: Μάιος 10, 2013, 12:52:54 πμ »
να λοιπόν και μια εκπαιδευτικός που πήρε το λόγο, απέκτησε φωνή, και τα είπε χύμα και τσουβαλάτα!!
Μπράβο της !!

http://www.alpha989.com/Interview.aspx?a_id=58435

Τα μεμονωμένα άτομα, ΦΥΣΙΚΑ και έχουν λόγο και φωνή.
Εκείνος που ΔΕΝ έχει συγκροτημένο λόγο και φωνή, είναι ο κλάδος.


Και αντί να κοιτάξουμε όλοι να βοηθήσουμε προς την κατεύθυνση του να αποκτήσει ο κλάδος μία τέτοια φωνή, ονειρευόμαστε την "πτώση των Χειμερινών Ανακτόρων" ( χωρίς κόπους, θυσίες, βάσανα και κούραση βέβαια).

υπάρχει ένα άλμα λογικής σε αυτό που γράφεις : πρώτον,ο κλάδος ΕΙΝΑΙ οι μεμονωμένοι εκπαιδευτικοί.
Δεύτερον, οταν η βάση ( και άρα η πλειοψηφία του κλάδου) προτείνει απεργία διαρκείας τότε προφανώς  συναινεί στους κόπους, τις θυσίες, τα βάσανα ΚΑΙ την κούραση ώστε να πέσουν τα "χειμερινά ανάκτορα".
Η ΟΛΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο κλάδος και αυτό ειναι πασιφανές και έκδηλο από την στάση και την διατύπωση όλων εντός και εκτός φόρουμ.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1118 στις: Μάιος 10, 2013, 12:55:58 πμ »
Ωραία ΡΑ ,ΔΕΝ ξαναψηφίζω τους ίδιους ( άλλωστε έχει προνοήσει το υπουργείο για αυτό ,γιατί του χρόνου θα είμαι άνεργη) ,τώρα τι κάνω μου λες ; Γιατί ρε παιδιά τι φιλολογία ανοίξαμε εδώ μέσα ;;;Επί του ζητήματος θα μου απαντήσει κάποιος ή θα αρχίσουμε πάλι τις θεωρίες ;
Μακάρι μετά από 4 χρόνια διαρκών χαστουκιών, να μπορούσαμε να κάνουμε κάτι μέσα στον τελευταίο μήνα και να σβήναμε όλα τα χαστούκια.  Με πυροτεχνήματα δεν παίρνεται η πόλη, θέλει καιρό πολιορκίας, δυστυχώς. Για αρχή, πήγαινε στη συνέλευση της ΕΛΜΕ σου, άκου, ενημερώσου, κρίνε, μίλα και αποφάσισε με ποιους θα πας και ποιους θα αφήσεις που λέει και το τραγούδι. Σίγουρα από το φόρουμ δε λύνεται κανένα ζήτημα. Να κι ένα ποιηματάκι του Μπρεχτ για καληνύχτα και για ανέβασμα του αγωνιστικού φρονήματος μας.  :)

Α΄

Ακούμε: δεν θέλεις πια να δουλέψεις μαζί μας.
Γονάτισες. Δεν μπορείς άλλο να τρέχεις.
Κουράστηκες. Δεν μπορείς πια να μαθαίνεις καινούργια.
Ξόφλησες.
Κανείς δεν μπορεί να σου ζητήσει να κάνεις πια τίποτα.

Μάθε λοιπόν:
Εμείς το ζητάμε.

Σαν κουραστείς κι αποκοιμηθείς
Κανείς δεν θα σε ξυπνήσει πια να πει:
Σήκω, το φαΐ είν’ έτοιμο.
Γιατί να υπάρχει έτοιμο φαΐ;
Σαν δεν θα μπορείς άλλο να τρέχεις,
Θα μείνεις ξαπλωμένος. Κανείς
Δεν θα σε ψάξει για να πει:
Έγινε επανάσταση. Τα εργοστάσια
Σε περιμένουν.
Γιατί να ’χει γίνει επανάσταση;
Όταν πεθάνεις θα σε θάψουν
Είτε φταις που πέθανες είτε όχι.


Λες:
Πολύν καιρό αγωνίστηκες.
Δεν μπορείς άλλο πια ν’ αγωνιστείς.
Άκου λοιπόν:
Είτε φταις είτε όχι:
Σαν δεν μπορείς άλλο να παλέψεις, θα πεθάνεις.


Β΄

Λες: Πολύν καιρό ήλπιζες.
Δεν μπορείς άλλο πια να ελπίσεις.
Ήλπιζες τι;
Πως ο αγώνας θα ’ναι εύκολος;

Δεν είν’ έτσι.
Η θέση μας είναι χειρότερη απ’ όσο νόμιζες.

Είναι τέτοια που:
Αν δεν καταφέρουμε το αδύνατο
Δεν έχουμε ελπίδα.
Αν δεν κάνουμε αυτό που κανείς δεν μπορεί να μας ζητήσει
Θα χαθούμε.


Οι εχθροί μας περιμένουν να κουραστούμε.

Όταν ο αγώνας είναι στην πιο σκληρή καμπή του,
Οι αγωνιστές έχουν την πιο μεγάλη κούραση.
Οι κουρασμένοι, χάνουν τη μάχη

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1119 στις: Μάιος 10, 2013, 12:56:29 πμ »
Ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε ώστε ο κλάδος να αποκτήσει "φωνή": Συγκροτημένο λόγο που να μπορεί να βγει προς τα έξω και να βάζει τα πράγματα στη θέση τους.
Θα είναι μία πολύ καλή αρχή, την οποία και ΔΕΝ μπορούμε να αποφύγουν αν βέβαια θέλουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο από το υπάρχον.
Αυτο είναι ευχή και όχι προοπτική ρεαλιστική.
Αφού στην Β'θμια η πλειοψηφία είναι γηραιοί με τις όποιες αγκυλώσεις τους και εμμονές στα παλιά, και οι νεότεροι ακούνε συνδικαλισμό και βγάζουν καντήλες, να περιμένουμε καμιά εικοσαριά χρόνια μέχρι να ωριμάσει η κατάσταση και να υπάξει κάποια προοπτική;
Εγω επιμένω: Οποιαδήποτε κινητοποίηση σε καιρούς που ακούει η κοινωνία (πανελλαδικές) μόνο καλό μπορεί να κάνει σε όσους επιζητούν ανατροπές και ξεκαθαρίσματα...Έτσι μπορεί  να δραστηριοποιηθούν και αρκετοί νεότεροι που τώρα προτιμούν την παραίτηση από την αντίδραση...

Με συγχωρείς αλλά θα διαφωνήσω συνάδελφε.

Όποτε εμείς οι απλοί εκπαιδευτικοί καταφέρνουμε να μιλήσουμε ( να διαλεχθούμε: όχι να ανταλλάξουμε ατάκες συνθήματα και ιδεοληψίες καπελώνοντας ο ένας τον άλλον), συμβάλλουμε στο να δημιουργηθούν συνθήκες κατάλληλες ώστε να μπορέσει ο κλάδος να διαμορφώσει λόγο.

Τώρα αν εννοείς ότι η "παλαιά νοοτροπία" είναι πλειοψηφία και επικρατεί, πολύ το φοβάμαι ( δεν είμαι ακόμα βέβαιος).

Αν πράγματι είναι έτσι, τότε ΝΑΙ θα επικρατήσει η άποψη της πλειοψηφούσας "παλιάς σχολής" ( Τι να κάνουμε δηλαδή σε αυτή την περίπτωση? Να αναγκάσουμε την πλειοψηφία της ¨παλιάς σχολής", να ακολουθήσει την νοοτροπία και τα κελεύσματα της μειοψηφίας? Δεν γίνεται, εκτός εάν η ίδια η πλειοψηφία αποφασίσει να αλλάξει στάση).

Στο κάτω-κάτω, αν η πλειοψηφία είναι αυτή που λες, περιμένεις στα σοβαρά απεργία από μία τέτοια πλειοψηφία?
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160035
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 243
Σύνολο: 253

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.