*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 277327 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1176 στις: Μάιος 10, 2013, 02:58:35 πμ »
Δηλαδή αν κάποιος συμμετέχει σε μία συνεδρίαση στην οποία εγώ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει π.χ. κάμερα ( αλλά δεν υπάρχει), αυτός ο κάποιος μπορεί να χαρακτηριστεί με όλες αυτές τις βαριές κατηγορίες που χρησιμοποίησε η συνάδελφος.

Έτσι.


Μόνο και μόνο γιατί "εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να υπάρχουν κάμερες στη συνεδρίαση", όλοι οι συμμετέχοντες σε αυτήν τη  συνεδρίαση, μπορούν να χαρακτηριστούν με όλα αυτά τα επίθετα.
[/b]
Λίγο παράλογο μου φαίνεται αυτό αν μου επιτρέπεις ( συγνώμη κιόλας).

Πάμε ξανά.

Έχουμε ένα συνδικαλιστικό φορέα ο οποίος αντιπροσωπεύει 150.000 κόσμο.
Και αυτός ο φορέας δεν έχει ΠΟΤΕ δημοσιοποιήσει ΚΑΝΕΝΑ πρακτικό συνεδρίασής του, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΡΑΠΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ.

Πως θα χαρακτήριζες αυτόν τον φορέα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 03:01:13 πμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:15:56 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1177 στις: Μάιος 10, 2013, 03:01:28 πμ »
Πάμε ξανά.

Έχουμε ένα συνδικαλιστικό φορέα ο οποίος αντιπροσωπεύει 150.000 κόσμο.
Και αυτός ο φορέας δεν έχει ΠΟΤΕ δημοσιοποιήσει ΚΑΝΕΝΑ πρακτικό συνεδρίασής του, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΡΑΠΤΗΣ.

Πως θα χαρακτήριζες αυτόν τον φορέα;

Θα τον χαρακτήριζα ίσως "ανοργάνωτο", ίσως "αδιαφανή" ( σε ότι αφορά την ενημέρωση των μελών του - αν και στο ξεκαθαρίζω ότι δεν αποδέχομαι τον ισχυρισμό σου ότι δεν δημοσιοποιεί πρακτικά. Δεν ισχύει αυτό. Αλλά σου απαντώ τελείως θεωρητικά).

Και αυτό, δικαιολογεί την χρήση τέτοιων χαρακτηρισμών χωρίς να παρατίθενται στοιχεία και ονόματα?
Δεν το νομίζω...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:26:11 πμ από Stelios »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1178 στις: Μάιος 10, 2013, 03:04:59 πμ »
Είμαι λαμόγιο=εξαπατώ κάποιον..
εν προκειμένω δεν ισχύει ότι ο κλάδος εξαπατήθηκε από τους συνδικαλιστές του, αυτοί την αλήθεια είπαν...άρα?
και ο κλάδος ε.. κάποιοι βολεύτηκαν, ...κάποιοι δεν κατάλαβαν,....κάποιοι δεν ασχολήθηκαν καν...
Κοιτάξτε μέσα στους συλλόγους σας ...δεν χρειάζεται να αναρωτιόμαστε....

ας πάρουμε ένα τελευταίο ποστ της ΟΛΜΕ
http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=4823

γράφει προς το τέλος :
Προειδοποιούμε ότι θα μας βρουν απέναντι.
Όλοι για έναν και ένας για όλους.
Να σταματήσει η ΕΔΕ.
Να μην περάσει η δίωξη.
Συνεχίζουμε στο δρόμο της σύγκρουσης.

πες μου τώρα ποια ακριβώς ειναι η σύγκρουση που πέτυχε η ΟΛΜΕ για το συγκεκριμένο θέμα. Τι ακριβώς κινήσεις έκανε ώστε να ¨συγκρουστεί" ή "να σταματήσει την ΕΔΕ"....
και επειδή δε θα βρεις κάτι, πες μου τώρα πώς αυτό ΔΕΝ ειναι εξαπάτηση (ατακαδόρικη μεν, εξαπάτηση δε)
Ο κλάδος δεν εξαπατήθηκε από τους συνδικαλιστές:
Η συνδικαλιστική ηγεσία εδώ και δεκαετίες αρέσκεται στο να βγάζει "αγωνιστικές" ανακοινώσεις τέτοιου τύπου χωρίς αντίκρυσμα (χωρίς αγωνιστική αντίδραση).
Ο κλάδος τα ακούει και δεν τα βλέπει να γίνονται δράσεις τα μεγάλα λόγια εδώ και δεκαετίες..
Γι αυτό και έγραψα:
και ο κλάδος ε.. κάποιοι βολεύτηκαν, ...κάποιοι δεν κατάλαβαν,....κάποιοι δεν ασχολήθηκαν καν..
Από πότε το βόλεμα, η αδιαφορία για τα κοινά και η άγνοια μεταφράζονται σε εξαπάτηση?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1179 στις: Μάιος 10, 2013, 03:08:20 πμ »
Κάνω λοιπόν τον κόπο να επαναλάβω αυτό που έγραψα :

αν  η ΟΛΜΕ (ΔΑΚΕ, ΠΑΣΚ, Παρεμβάσεις και ΠΑΜΕ  ) είναι όλος ο κλάδος τότε   όλοι οι εκπαιδευτικοί ειναι  λαμόγια, τσιράκια και γλύφτες της εξουσίας και πουλημένοι παρτάκηδες.
( αλλά ακόμα και γω που γενικά τα "χώνω" αυτό το θεωρώ μια πολύ επικίνδυνη γενικευση)

πράγμα που σημαίνει ότι προφανώς δεν ενστερνίζομαι την άποψη ότι όλος ο κλάδος ειναι τα παραπάνω - εξ ου και μιλάω για επικίνδυνη γενίκευση-

Επιπρόσθετα όταν εσύ ο ίδιος αναφέρεις ότι η ΟΛΜΕ έκανε αβάντα στην κυβέρνηση και έλαβε δημόσιες ευχαριστίες αυτό στο μυαλό του καθενός - και στο δικό μου άρα - σημαίνει ότι ήταν αρεστή στην πολιτική εξουσία.
Η λογική λέει πως για να ειναι αρεστή στην πολιτική εξουσία σημαίνει ότι την υπάκουε και δρούσε κατ' εντολήν της ( κοινώς, την έγλυφε και ήταν τσιράκι της).
Η λογική επίσης λέει ότι αν είσαι αρεστός στην πολιτική εξουσία ενω αυτή αντιτάσσεται το καλό του κλάδου σου, σημαινει ότι το κάνεις επειδή ωφελείσαι κάτι προσωπικά ( κοινώς εισαι παρτάκης).
Η λογική επίσης λέει ότι αν έχεις εκλεγει για να υπερασπίσεις τα συμφέροντα του κλάδου σου και δεν το κάνεις ( αλλά , αντίθετα γίνεσαι αρεστός στην πολιτική εξουσία που βλάπτει τον κλάδο σου με τις ενέργειές της ) τότε έχεις εξαπατήσει τον κλάδο σου ( κοινώς εισαι λαμόγιο).

Γράψε μας λοιπόν εσύ ονομαστικά ποιούς εννοούσες όταν έγραφες ότι έκαναν αβάντα και ποιους συγκεκριμένα και με ονόματα ευχαρίστησε η τ. Υπουργός και να σαι σίγουρος ότι κι εγώ αυτούς τους ίδιους εννοώ.  Αλλιώς να αναλάβεις κι εσύ τις πάσης φύσεως ευθύνες σου και να ανακαλέσεις πάραυτα. Αν το κάνεις, δεσμεύομαι ότι θα ανακαλέσω κι εγώ.

Καλό  ξημέρωμα και καλή πρόβα αύριο.

υγ.  lk δεν αναφέρθηκα σε σένα συγκεκριμένα. Αναφέρομαι σε όσους συνδικαλίζονται με κομματική κάλυψη. Αυτό με βρίσκει κάθετα αντίθετη. Η  όποια ( μαύρη, κόκκινη, με βούλες ή ρίγες) κομματική τοποθέτηση του καθενός καλό ειναι να υπάρχει αλλά να μην εκφράζεται για κλαδικά ζητήματα. Αυτή ειναι η άποψή  μου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:15:56 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1180 στις: Μάιος 10, 2013, 03:10:22 πμ »
Νομίζω ότι τις εκφράσεις αυτές τις χρησιμοποίησε η συνάδελφος bitch, οπότε αυτή και θα πρέπει να τις συγκεκριμενοποιήσει και να παραθέσει ( φυσικά) και τα στοιχεία στα οποία τις βασίζει.

Συνάδελφε arvila εμείς οι δύο απλά συζητάμε.
Δεν ζητώ από εσένα φυσικά τέτοια στοιχεία, μια και εσύ δεν χρησιμοποίησες αυτούς τους χαρακτηρισμούς.

Σε ευχαριστώ για την συζήτηση έτσι και αλλιώς.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1181 στις: Μάιος 10, 2013, 03:10:46 πμ »
Ο κλάδος δεν εξαπατήθηκε από τους συνδικαλιστές:
Η συνδικαλιστική ηγεσία εδώ και δεκαετίες αρέσκεται στο να βγάζει "αγωνιστικές" ανακοινώσεις τέτοιου τύπου χωρίς αντίκρυσμα (χωρίς αγωνιστική αντίδραση).
Ο κλάδος τα ακούει και δεν τα βλέπει να γίνονται δράσεις τα μεγάλα λόγια εδώ και δεκαετίες..
Γι αυτό και έγραψα:
και ο κλάδος ε.. κάποιοι βολεύτηκαν, ...κάποιοι δεν κατάλαβαν,....κάποιοι δεν ασχολήθηκαν καν..
Από πότε το βόλεμα, η αδιαφορία για τα κοινά και η άγνοια μεταφράζονται σε εξαπάτηση?


Όταν έχει πιάσει φωτιά ένα σπίτι, και αυτός που έχει την αρμοδιότητα να ανοίξει την βρύση για να γεμίσουν οι κουβάδες, την ανοίγει με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε αντί να τρέχει σε φουλ ροή να τρέχει με το σταγονόμετρο, αυτός δεν εξαπατά όσους θέλουν να σβηστεί η φωτιά;

Ο κλάδος εξαπατάται από τους συνδικαλιστές γιατί αυτοί:

1) Λειτουργούν εν κρυπτω ή πισω απο κουρτίνες χωρίς δημοσιευμένο αρχείο πρακτικών από τις συνεδριάσεις τους.

2) Αποφεύγουν συστηματικά να θέτουν ερωτήματα στην βάση, αποφεύγουν επίσης τις διαδικασίες από τις οποίες μπορούν να γεννιούνται ερωτήματα από την βάση για την βάση, και προσπαθούν γενικά με διάφορα κόλπα και τεχνάσματα να αποκλείουν την βάση από την διαδικασία λήψης των αποφάσεων. Γιατί η ολμέ δεν έχει ηλεκτρονικό φόρουμ; Γιατί δεν δέχεται (έστω επώνυμο) σχολιασμό στις ανακοινώσεις της; Γιατί δεν έχει πλατφόρμα ψηφοφοριών όπου να μπορεί ο κάθε εκπαιδευτικός να εκφράζεται δια της ψήφου του σε όλα τα θέματα;

Ποιοί είναι υπεύθυνοι για αυτή την κατάσταση; Είναι η δάκε, είναι οι παρεμβάσεις, είναι το παμε;
Δεν με νοιάζει ποιός είναι, και μάλιστα λόγω της αδιαφάνειας που επικρατεί ούτε καν μπορώ να ξέρω.

Όσο εξακολουθεί όμως να υπάρχει αδιαφάνεια στις συνεδριάσεις ή κατευθυνόμενες ερωτήσεις-ψευτοδιλλήματα προς την βάση, εγώ θα θεωρώ τον εαυτό μου (και μάλλον και την μεγάλη πλειοψηφία των συναδέλφων) εξαπατημένο από τους συνδικαλιστές.

Τέλος ένα άλλο μεγάλο θέμα εξαπάτησης, είναι η ίδια η διαδικασία εκλογής των συνδικαλιστών. Αφού είναι γνωστό ότι ο κάθε συνδικαλιστής δεν χρειάζεται να τα έχει καλά με το σύνολο του κλάδου, με όλους τους εκπαιδευτικούς. Οι αρνητικές απόψεις δεν τον στεναχωρούν, αρκεί να έχει τριγύρω του ένα σκληρό πυρήνα (ευνοημένων) οπαδών για μπορεί να εκλέγεται.  Είναι δηλαδή και η ίδια η διαδικασία εκλογής των συνδικαλιστών ένας θεσμός εξαπάτησης.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 03:53:17 πμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1182 στις: Μάιος 10, 2013, 03:13:29 πμ »
Συμφωνώ ότι καλό είναι να αποφεύγονται χαρακτηρισμοί, ακόμα κι αν είναι αόριστοι και εν βρασμό.

Όλοι μας, είναι αλήθεια, ότι βράζουμε με μια κατάσταση, στην οποία παλεύουμε για επιβίωση, εκτελώντας φιλότιμα και με αξιοπρέπεια τη δουλειά μας, ακούγοντας διάφορους να μας χαρακτηρίζουν από κοπρίτες μέχρι άχρηστους.

Μην ξεχνάμε, όμως, ότι εδώ είναι ένα δημόσιο φόρουμ και, αν και ώρες-ώρες νιώθουμε πως κάνουμε κουβέντα με κάποιον φίλο μας, πρέπει να προσέχουμε το ύφος μας, ακόμα και τις λέξεις μας...

Είμαι 100% υπέρ της ελευθερίας λόγου, ακόμα και του χειρότερου λόγου... Αλλά οι καιροί (και οι άνθρωποι, καμιά φορά) είναι περίεργοι...
Φτιάχνει κάποιος ένα κολάζ από πράγματα που έχεις γράψει κατά καιρούς και τρέχα μετά εσύ να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κάποιο μέλος. Σε "θερμές" συζητήσεις, όπως η παρούσα, είναι πιθανότερο (για όλους μας) να ξεφύγουμε...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1183 στις: Μάιος 10, 2013, 03:18:14 πμ »
Κάνω λοιπόν τον κόπο να επαναλάβω αυτό που έγραψα :

αν  η ΟΛΜΕ (ΔΑΚΕ, ΠΑΣΚ, Παρεμβάσεις και ΠΑΜΕ  ) είναι όλος ο κλάδος τότε   όλοι οι εκπαιδευτικοί ειναι  λαμόγια, τσιράκια και γλύφτες της εξουσίας και πουλημένοι παρτάκηδες.
( αλλά ακόμα και γω που γενικά τα "χώνω" αυτό το θεωρώ μια πολύ επικίνδυνη γενικευση)

πράγμα που σημαίνει ότι προφανώς δεν ενστερνίζομαι την άποψη ότι όλος ο κλάδος ειναι τα παραπάνω - εξ ου και μιλάω για επικίνδυνη γενίκευση-

Επιπρόσθετα όταν εσύ ο ίδιος αναφέρεις ότι η ΟΛΜΕ έκανε αβάντα στην κυβέρνηση και έλαβε δημόσιες ευχαριστίες αυτό στο μυαλό του καθενός - και στο δικό μου άρα - σημαίνει ότι ήταν αρεστή στην πολιτική εξουσία.
Η λογική λέει πως για να ειναι αρεστή στην πολιτική εξουσία σημαίνει ότι την υπάκουε και δρούσε κατ' εντολήν της ( κοινώς, την έγλυφε και ήταν τσιράκι της).
Η λογική επίσης λέει ότι αν είσαι αρεστός στην πολιτική εξουσία ενω αυτή αντιτάσσεται το καλό του κλάδου σου, σημαινει ότι το κάνεις επειδή ωφελείσαι κάτι προσωπικά ( κοινώς εισαι παρτάκης).
Η λογική επίσης λέει ότι αν έχεις εκλεγει για να υπερασπίσεις τα συμφέροντα του κλάδου σου και δεν το κάνεις ( αλλά , αντίθετα γίνεσαι αρεστός στην πολιτική εξουσία που βλάπτει τον κλάδο σου με τις ενέργειές της ) τότε έχεις εξαπατήσει τον κλάδο σου ( κοινώς εισαι λαμόγιο).

Γράψε μας λοιπόν εσύ ονομαστικά ποιούς εννοούσες όταν έγραφες ότι έκαναν αβάντα και ποιους συγκεκριμένα και με ονόματα ευχαρίστησε η τ. Υπουργός και να σαι σίγουρος ότι κι εγώ αυτούς τους ίδιους εννοώ.  Αλλιώς να αναλάβεις κι εσύ τις πάσης φύσεως ευθύνες σου και να ανακαλέσεις πάραυτα. Αν το κάνεις, δεσμεύομαι ότι θα ανακαλέσω κι εγώ.

Καλό  ξημέρωμα και καλή πρόβα αύριο.

υγ.  lk δεν αναφέρθηκα σε σένα συγκεκριμένα. Αναφέρομαι σε όσους συνδικαλίζονται με κομματική κάλυψη. Αυτό με βρίσκει κάθετα αντίθετη. Η  όποια ( μαύρη, κόκκινη, με βούλες ή ρίγες) κομματική τοποθέτηση του καθενός καλό ειναι να υπάρχει αλλά να μην εκφράζεται για κλαδικά ζητήματα. Αυτή ειναι η άποψή  μου.

Εγώ όταν εξαρχής είπα ξεκάθαρα ότι οι άνθρωποι έκαναν αυτό που πίστευαν ότι είναι το σωστό με βάση την ιδεολογία τους και τον αξιακό τους κώδικα, και η πλειοψηφία μας τους επανεξέλεξε γιατί προφανώς συμφώνησε με την στάση τους και ήθελε να την επικροτήσει

Οι συλλογισμοί που προσπαθείς να κάνεις σχετικά με το "τι σημαίνουν τα λόγια του συνομιλητή σου", είναι αστήρικτοι.
Τα λόγια του συνομιλητή σου, έχουν μονοσήμαντη έννοια η οποία πολλάκις έχει εξηγηθεί ( ξεκάθαρα πράγματα: Οι άνθρωποι απλά έκαναν αυτό που θεωρούσαν σωστό, και επιβραβεύθηκαν από την πλειοψηφία μας. Με λίγα λόγια: Δεν ήταν "αρεστοί" στην πολιτική εξουσία, αλλά στην πλειοψηφία αυτών που εκπροσωπούσαν-τους απλούς εκπαιδευτικούς).

Φυσικά σχετικά με το ποιους ευχαρίστησε η ηγεσία του Υπουργείου, δεν σου μένει παρά να ανατρέξεις στις σχετικές δηλώσεις της και να το διαπιστώσεις. Πρόκειται για δήλωση της ηγεσίας, και όχι δήλωση κάποιου τυχαίου προσώπου.
Αν θέλεις να "ανακληθούν οι ευχαριστίες που απευθύνει κάπου η ηγεσία ενός Υπουργείου ( αν και δεν σου κρύβω ότι με εντυπωσιάζει η "επιθυμία" αυτή), να πας να το ζητήσεις από την ηγεσία αν θέλεις ( κανείς άλλος δεν μπορεί να σε βοηθήσει, μια και κανείς άλλος δεν διατύπωσε τις ευχαριστίες αυτές).

Υ.Γ1. Αφού οι βαρύτατες εκφράσεις αποτελούν "επικίνδυνη γενίκευση", θα έπρεπε να μην τις χρησιμοποιήσεις.
Τις χρησιμοποίησες όμως.
Και μάλλον θα πρέπει να τις αποσύρεις εγκαίρως, εκτός και αν βασίζονται σε στοιχεία (
και όχι στην "κεκτημένη ταχύτητα" που πολλάκις αποκτούν όσοι διακατέχονται από "επαναστατικό οίστρο").
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 03:30:59 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1184 στις: Μάιος 10, 2013, 03:19:48 πμ »
Ο κλάδος δεν εξαπατήθηκε από τους συνδικαλιστές:
Η συνδικαλιστική ηγεσία εδώ και δεκαετίες αρέσκεται στο να βγάζει "αγωνιστικές" ανακοινώσεις τέτοιου τύπου χωρίς αντίκρυσμα (χωρίς αγωνιστική αντίδραση).
Ο κλάδος τα ακούει και δεν τα βλέπει να γίνονται δράσεις τα μεγάλα λόγια εδώ και δεκαετίες..
Γι αυτό και έγραψα:
και ο κλάδος ε.. κάποιοι βολεύτηκαν, ...κάποιοι δεν κατάλαβαν,....κάποιοι δεν ασχολήθηκαν καν..
Από πότε το βόλεμα, η αδιαφορία για τα κοινά και η άγνοια μεταφράζονται σε εξαπάτηση?


Όταν έχει πιάσει φωτιά ένα σπίτι, και αυτός που έχει την αρμοδιότητα να ανοίξει την βρύση για να γεμίσουν οι κουβάδες, την ανοίγει με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε αντί να τρέχει σε φουλ ροή να τρέχει με το σταγονόμετρο, αυτός δεν εξαπατά όσους θέλουν να σβηστεί η φωτιά;

Κατά τη γνώμη μου όχι συνάδελφε.
Διότι ο καθείς, ενεργεί με βάση αυτό που πιστεύει ότι είναι το καλύτερο.
Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι έτσι ενήργησαν ( ξεκάθαρα: φανερά. Γιατί έτσι πίστευαν ότι έπρεπε να κάνουν) , και επικροτήθηκαν από την πλειοψηφία μας με το να επανεκλεγούν γι' αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 03:21:34 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1185 στις: Μάιος 10, 2013, 03:44:36 πμ »
Όταν έχει πιάσει φωτιά ένα σπίτι, και αυτός που έχει την αρμοδιότητα να ανοίξει την βρύση για να γεμίσουν οι κουβάδες, την ανοίγει με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε αντί να τρέχει σε φουλ ροή να τρέχει με το σταγονόμετρο, αυτός δεν εξαπατά όσους θέλουν να σβηστεί η φωτιά;

Ο κλάδος εξαπατάται από τους συνδικαλιστές γιατί αυτοί:

1) Λειτουργούν εν κρυπτω ή πισω απο κουρτίνες χωρίς δημοσιευμένα πρακτικά στις συνεδριάσεις τους.

2) Αποφεύγουν συστηματικά να θέτουν ερωτήματα στην βάση, αποφεύγουν επίσης τις διαδικασίες από τις οποίες μπορούν να γεννιούνται ερωτήματα από την βάση για την βάση, και προσπαθούν γενικά με διάφορα κόλπα και τεχνάσματα να αποκλείουν την βάση από την διαδικασία λήψης των αποφάσεων. Γιατί η ολμέ δεν έχει ηλεκτρονικό φόρουμ; Γιατί δεν δέχεται (έστω επώνυμο) σχολιασμό στις ανακοινώσεις της; Γιατί δεν έχει πλατφόρμα ψηφοφοριών όπου να μπορεί ο κάθε εκπαιδευτικός να εκφράζεται δια της ψήφου του σε όλα τα θέματα;
Την απάντηση μου για το θέμα της εξαπάτησης την έγραψα δε θα επαναλάβω, νομίζω υπήρξα σαφέστατη, ωστόσο δέχομαι τη διαφορετική άποψη.
ΥΓ
Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας για το συνδικαλισμό, απορώ πως δεν τις παραθέσατε τόσο καιρό σε ένα άλλο θέμα πιο κατάλληλο για συνδικαλιστικά:

http://www.pde.gr/index.php?topic=26456.56

Κρίμα γιατί αυτή η συζήτηση έγινε τότε μεταξύ ελάχιστων ατόμων (που κατηγορήθηκαν και για ..πολιτικές βλέψεις :o :o)θα ήταν καλύτερα όσα έχουν γραφτεί για το συνδικαλισμό σε αυτό το θέμα να είχαν περαστεί στο θέμα μιας διαφορετικής πρότασης για το συνδικαλισμό στην εκπαίδευση, εκείνη η συζήτηση έληξε άδοξα (δεν υπήρξε ενδιαφέρον για ανταλλαγή απόψεων), ακολούθησαν οι συνδικαλιστικές μας εκλογές για αιρετούς κλπ, και τώρα πάλι βγαίνουμε να πούμε ότι εξαπατηθήκαμε και πάλι..

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 08:58:33 πμ από Stelios »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1186 στις: Μάιος 10, 2013, 04:00:31 πμ »
Eνα άλλο μεγάλο θέμα εξαπάτησης, είναι η ίδια η διαδικασία εκλογής των συνδικαλιστών. Αφού είναι γνωστό ότι ο κάθε συνδικαλιστής δεν χρειάζεται να τα έχει καλά με το σύνολο του κλάδου, με όλους τους εκπαιδευτικούς. Οι αρνητικές γνώμες για το άτομό του δεν στεναχωρούν τον συνδικαλιστή, αρκεί να έχει τριγύρω του ένα σκληρό πυρήνα (ευνοημένων) οπαδών για μπορεί να εκλέγεται.  Είναι δηλαδή και η ίδια η διαδικασία εκλογής των συνδικαλιστών ένας θεσμός εξαπάτησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 08:57:34 πμ από Stelios »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1187 στις: Μάιος 10, 2013, 09:03:05 πμ »
Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να τσακωνεστε. Δεν υποστηριζω την ΟΛΜΕ, αλλα Η ΟΛΜΕ και η καθε ΟΛΜΕ ειχαν περιορισμενα περιθωρια ελιγμων για  οποιοδηποτε εργο.
Σε καθε περιπτωση ειναι γνωστο οτι τις περασμενες δεκαετιες ο  καθε οργανισμος και ο  καθε συνδικαλιστικος φορεας ηταν  τα οχηματα  που μετεφεραν  τις επιθυμιες του πολιτικου συστηματος .
Ετσι ομως  διεχεαν τη δυσωδια του πολιτικου κοσμου και μολυναν τον τοπο.
Αν ενας φορεας θα ηθελε να ξεφυγει θα επρεπε να βγαλει στη σεντρα ολο τον πολιτικο κοσμο, πραγμα   αδυνατον γιατι θα ηταν σαν να στρεφοταν εναντιον του εαυτου του: Η καθε ΟΛΜΕ δημιουργηθηκε οχι για να βγαζει στη σεντρα τους πολιτικους αλλα για να παιζει σε στημενα παιχνιδια.  Φτασαμε σημερα εδω, οχι γιατι η ΟΛΜΕ δεν εκανε αυτα που επρεπε αλλα γιατι το πελατειακο πολιτικο συστημα δεν επετρεπε στην ΟΛΜΕ να κανει αυτα που επρεπε. Αν ηταν αλλιως τα πραγματα δε θα ειχαμε φτασει εδω σημερα. Τελεια και παυλα.Τωρα αν  λετε γιατι ο διαιτητης δε σφυριξε  το πεναλτυ......
Επομενως αν θελετε να ριξετε καπου τις ευθυνες ριξτε τις εκει που πρεπει: Στους βρωμικους και ανεντιμους πολιτικους που εξεθρεψαν ολα αυτα τα τερατα της ελληνικης πραγματικοτητας. ΠΟυ εκμεταλλευονται τα παντα προκειμενου να παραμενουν στην εξουσια, οπως και τωρα που κλαινε ταχα μου με δακρυα κροκοδειλου για τα παιδια και την Παιδεια.

Bitch,

το ερωτημα που  παρεθεσες για  το σκοπο της ΟΛΜΕ, ειμαι σιγουρος οτι γνωριζεις οτι δεν εχει καμια  αξια. ΚΑι τουτο επειδη γνωριζεις οτι η ΟΛΜΕ δεν χαρασσει πολιτικη και τα οποια καταστατικα ή σκοποι απορρεουν απο τους σκοπους που εχει θεσει η Πολιτεια.
Καμια ΟΛΜΕ δεν ειχε τα κοτσια να κανει το οτιδηποτε περα απο αυτο που εξυπηρετουσε σκοπους μικροπολιτικους. Ακομηκαι οι απεργιες σκοπους εξυπηρετουσαν πολιτικους και οχι τα αιτηματα του κλαδου. Ηταν τοσο τελεια η προπαγανδα  και η αλοτριωση που ακομη και οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι που απεργουσαν νομιζαν οτι εδιναν  αγωνες!!!!
Αποδειχτηκε ομως οτι στην  πραγματικοτητα  ο αγωνας τους ηταν αγωνας για  παραμονη στην εξουσια του ιδιου  σαπιου πολιτικου συστηματος, του ιδιου διεφθαρμενου πολιτικου κοσμου.
Επομενως μην παραθετεις σε παρακαλω τετοια πραγματα - δικην Παγκαλου "μαζι τα φαγαμε¨"- γιατι απλα ηταν περαν δυνατοτητας ΟΛΜΕ. Η ΟΛΜΕ απλα εθετε στοχους ετσι για να υπαρχουν.
Τωρα η περιοδος δεν επιλεχτηκε τυχαια απο την κυβερνηση απαιτησης επικυψης των εκπαιδευτικων - αυριο των υπολοιπων- αυτων στων οποιων τα ματια διαπομπευει τους εκπαιδευτικους.

** Τωρα με λιγη φιλοπαιγμονα διαθεση να σου πω οτι δε σε πυροβολω, γιατι ως "πιανιστρια" κανεις οτι μπορεις , αλλα και η ΟΛΜΕ οτι μπορουσε εκανε, "πυροβολειστε" ομως αυτους που δεν επετρεπαν στην καθε ΟΛΜΕ να κανει αυτα που βασει στοχοθεσιας  θα επρεπε να κανει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:42:20 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1188 στις: Μάιος 10, 2013, 09:32:05 πμ »
Παρακαλώ την προσοχή σας για 2 θέματα:

Παράθεση
Παράθεση
Παράθεση
Παρακαλούμε αποφεύγετε τις πολλές και ανούσιες παραθέσεις.
Παρακαλούμε αποφεύγετε τις πολλές και ανούσιες παραθέσεις.
Παρακαλούμε αποφεύγετε τις πολλές και ανούσιες παραθέσεις.
Παρακαλούμε αποφεύγετε τις πολλές και ανούσιες παραθέσεις.
Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιείτε το όνομα του μέλους στο οποίο απαντάτε ή μόνον το μέρος του μηνύματος στο οποίο αναφέρεστε.


Μην εκμεταλλεύεστε με κακοήθη τρόπο τις λειτουργίες του φόρουμ. Τέτοια συμπεριφορά θεωρείται για παράδειγμα η κατάχρηση των εφέ για τονισμένο, σκιασμένο ή έντονο κείμενο, (ΑΚΑ η υπερβολή και "δυνατή φωνή").


Διορθώθηκαν δεκάδες μηνύματα. Ενώ θα μπορούσαν να διαγραφούν...

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kostas1618

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1189 στις: Μάιος 10, 2013, 10:08:32 πμ »
Τι καθηγητές είμαστε; Αν δεν ξέρουμε να λύνουμε προβλήματα βάσει των κανόνων;
Λύστε τον γόρδιο δεσμό της επιστράτευσης. Τη κοινωνία μην την περιμένετε επαναστατεί αλλού.
Το πολύ πολύ να σηκώσει τον αντίχειρα αν νικήσουμε στην αρένα που είμαστε στριμωγμένοι.
Παρατίθεται λύση προς διόρθωση:
Αρκεί να σκεφτώ: Τον ασθενή επιτηρητή όπως και τον βαθμολογητή φυσικώς αδυνάτων για μια μόνο μέρα λόγω "ασθένειας" (ίωση - κόψιμο λόγω τροφικής δηλητηρίασης βρε αδελφέ) πώς θα τον υποχρεώσεις να παρουσιαστεί στις Πανελλήνιες;
Προσπαθώ να συγκεντρώσω τις σκέψεις μου: Γεωγραφικός χωρισμός της Ελλάδας σε 5 μέρη (Πελοπόννησος - Αττική - Κεντρική - Βόρεια - Νησιά) Σε κάθε εξεταζόμενο μάθημα "ασθενούν" οι καθηγητές (δεν χρειάζεται το 100%) της αντίστοιχης ειδικότητας από την 1η π.χ. από τις 5 περιοχές οπότε προφανώς η εξέταση δε γίνεται πουθενά !!! και ορίζεται άλλη μέρα για όλη την Ελλάδα (για λόγους ισοτιμίας θεμάτων). Το ίδιο την επόμενη ημέρα εξέτασης κ.τ.λ. Στην εξ αναβολής ημερομηνία "ασθενούν" οι καθηγητές (δεν χρειάζεται το 100%) της αντίστοιχης ειδικότητας από 2η από τις 5 περιοχές οπότε προφανώς η εξέταση πάλι δε γίνεται .....κλπ. Κανείς δεν χάνει λεφτά, κανείς δεν επιστρατεύεται, εξετάσεις δεν γίνονται. 6μερες ασθένειας x 5 περιοχές = 30 αναβολές ανά ειδικότητα (καλό Ιούλιο και αν...). Το σύστημα τα "παίζει" και επειδή έχει διορατικότητα και χάνει φοιτητές με λεφτά στις τσέπες ή στα κονδύλια και ξέρει να μετράει μέρες και προθεσμίες πριν μπει ο Ιούνιος προβαίνει σε τροπολογία του νόμου. Υπάρχουν ιδέες και για άλλου τύπου νόμιμες άδειες για όποιους έχουν χρησιμοποιήσει τις ασθενείας. Υπάρχουν ιδέες και για άλλου τύπου νόμιμη αντίσταση που δεν επιστρατεύεται. Θέλουμε; Το μόνο σίγουρο οι συνδικαλιστές δεν θέλουν!!! Σίγουρα η πρόταση επιδέχεται βελτιώσεις ή και αντιπροτάσεις με ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Εμπλουτίστε τη - διαδώστε τη - εφαρμόστε τη. Αλλιώς τι καθηγητής είσαι αν δεν ξέρεις να λύσεις σωστά ένα πρόβλημα.

Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.