*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 277307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1204 στις: Μάιος 10, 2013, 12:34:12 μμ »
να βρουμε τροπους να τους πληξουμε χωρις να θυσιασουμε ανθρωπους που δεν φταινε..αυτο λεω...απεργια στις πανελλαδικες=εγκλημα ..ας μην στρουθοκαμηλιζουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:32:57 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1205 στις: Μάιος 10, 2013, 12:36:37 μμ »
Οκ. Τι έχεις να προτείνεις;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1206 στις: Μάιος 10, 2013, 12:37:35 μμ »
κλεισιμο επ'αοριστον των σχολειων απο Σεπτεμβρη...

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1207 στις: Μάιος 10, 2013, 12:40:49 μμ »
@steven_seagal

το ενα δεν ειναι σοβαρο το αλλο ειναι πουλημενο το αλλο το γραφει παπαγαλακι..ολοι ξυπνησαν ενα πρωι και τα εβαλαν με τον κλαδο στα καλα καθουμενα..τις λαθος κατευθυνσεις και τα ατοπηματα του κλαδου μας θελω  να δειξω gio66 που παει να εγκληματισει εις βαρος αθωων...

1. Ενας εκπαιδευτικός (για να μην πω πολίτης) οφείλει για να είναι πλήρως ενημερωμένος να ακούει όλες τις απόψεις. δεν ξέρω γιατί αλλά οι απόψεις που μεταφέρεις έχουν μια προτίμηση θα έλεγα εμμονή θα έλεγα εναντίον όποιας κοινωνικής ομάδας εντελώς τυχαία βάλλεται και πάει να αντιδράσει. Για την απόφαση του Υπουργού να κάνει όλες τις αλλαγές νύχτα και πριν τις Πανελλήνιες τουμπεκί ψιλοκομμένο.
2. Το ότι ολοι είναι εναντίον μας το δέχομαι. Ολοι που εντελώς τυχαία διαβάζεις εσύ γιατί έχω και εγώ άρθρα που δεν μας τα χώνουν αλλά μας υπερασπίζονται
3. Ποιοι είναι οι αθώοι; Οι Γονείς, τα παιδιά, η κυβέρνηση, οι δημοσιογράφοι, οι ιδιαιτεράκηδες, τα φροντιστήρια, τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, ποιοι; Ακόμα και οι Γονείς που λες έχουν αποδεκτεί το ρόλο μας ως babysitters αλλιώς όταν τους φωνάζαμε για κάποιο θέμα η πλειοψηφία όφειλε να έρχεται. Στο φινάλε από ότι έχει αποδεικτεί πιο πολύ αγχώνομαι εγώ που δεν έχω παιδιά για τα παιδιά άλλων παρά οι ίδιοι οι γονείς τους, οι οποίοι μια χαρά παίρνουν γονικές άδειες για να κάτσουν σπίτι παρά για να έρθουν στο σχολείο...και μιλάω για την πλειοψηφία των γονιών στη Βθμια εκπαίδευση. Ισως και στην Αβθμια αν τα παιδιά μπορούσαν να πάνε στο σπίτι μόνα τους ή δεν υπήρχαν παππούδες να γινόταν το ίδιο.
4. Θα περίμενα από κάποιους Δημοσιογράφους να μου απαντήσουν το εξής; Πως γίνεται η κα Σαλαγκούδη (κόρη πολιτευτή της ΝΔ) να κάνει τραμπάλα σε όλα τα κανάλια με 1% τηλεθέαση. Πως γίνεται τα αποτυχημένα της ΕΡΤ να κατοικοεδρεύουν στο ΣΚΑΙ; Πως εννοούν την δημοσιογραφία όταν το μόνο που υπηρετούν είναι η διάλυση ΟΛΟΥ του κοινωνικού ιστού για να εξυπηρετούνται κάποιοι εφοπλιστές σε μονοπύθμενα και το συνάφι τους που εντελώς τυχαία κινουν τα νήματα σε πολιτικούς-μαριονέτες;
5. Λες να αντιδράσουμε τον Σεπτέμβρη. Είδες τι είπε χτες ο Υπουργός; Τα νομοσχέδια έχουν βγει από τότε αλλά δεν αντιδράσατε. Μας κάνει και πλακίτσα το ΑΤΟΜΟ; Ξέρεις κάτι μια μ...α έκανα στη ζωή μου. Που έμπλεξα με το Δημόσιο και δεν μπορώ να τον διαολ....λω επώνυμα και δημόσια γιατί βλέπεις έχουμε και ελευθερία λόγου. αλλά και αυτή σύντομα θα διορθωθεί...
6. Και να σου πω και κάτι αρχίζω και διαπιστώνω ότι πιο πολύ πρεμούρα έχουν οι ιδιαιτεράκηδες που θα πρέπει να απολογηθούν για τους συναδέλφους τους στις δοσοληψίες με τους γονείς παρά οι ιδιοι οι γονείς και οι μαθητές...Εκτός αν και τα ιδιαίτερα είναι δωράκια όπως τα φακελάκια. Αφού λοιπόν θέλεις αλήθειες μάθε τις. Γιατί κυρίαρχο θέμα ήταν το 2ώρο; Γιατί θα γέμιζαν κενά κάποιες καραβάνες και δεν θα σχόλαγαν 11 και 12 η ώρα για να πάνε στα ιδιαίτερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 12:55:01 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:32:57 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1208 στις: Μάιος 10, 2013, 12:45:19 μμ »
κλεισιμο επ'αοριστον των σχολειων απο Σεπτεμβρη...

++++

(τώρα όμως τους έχει πιάσει το "επαναστατικό" τους....μη τους το χαλάς...δεν μπορουμε να περιμένουμε 2 μηνες ακόμα
Απ την άλλη, 3 χρόνια τωρα υπάρχει ανοχή απο τον εκπαιδευτικό κόσμο, δεν παει άλλο ....)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1209 στις: Μάιος 10, 2013, 12:53:07 μμ »
Λες να αντιδράσουμε τον Σεπτέμβρη. Είδες τι είπε χτες ο Υπουργός; Τα νομοσχέδια έχουν βγει από τότε αλλά δεν αντιδράσατε. Μας κάνει και πλακίτσα το ΑΤΟΜΟ;

Αλήθεια είπε. Υπήρχε αντίδραση? Οχι, γιατι δεν είναι πανελληνιες για να εχουμε και την κοινωνία "μαζί" μας (αν και απεναντι θα την εχουμε, αυτο ειναι το μονο υπερ-σίγουρο) ...

και να ρωτησω κατι αλλο:

(...)  για να εξυπηρετούνται κάποιοι εφοπλιστές σε μονοπύθμενα

Τί είναι "μονοπύθμενα" ;  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 01:01:39 μμ από Stelios »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1210 στις: Μάιος 10, 2013, 12:55:00 μμ »
προτείνω όχι αυτόν αλλά τον άλλο Σεπτέμβρη να τα κλείσουμε επ αόριστον. Πραγματκά αξίζουμε αυτούς  που μας κυβερνούν.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1211 στις: Μάιος 10, 2013, 01:00:56 μμ »
Βρε συνάδελφοι πώς θα σπουδάσει το παιδί μου από Σεπτέμβρη που θα είμαι άνεργος.Πλάκα μας κάνεται. Τι θα πάθει η κόρη μου δηλαδή που δίνει πανελλαδικές.Δηλαδή να κοιτάξω το αγκαθάκι και να αγνοήσω ολόκληρο δοκάρι που δεν θα μπορώ να την στείλω πουθενά. Έλεος ρε παιδιά.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1212 στις: Μάιος 10, 2013, 01:01:26 μμ »
@ΜΑΡΚΟ

Οχι δεν υπήρχε αντίδραση ούτε τότε και ούτε θα υπάρξει και ποτέ. Και ξέρεις γιατί. Διότι τα μέτρα στην Παιδεία δεν αγγίζουν όλους. Επαναλαμβάνω λοιπόν ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Δεν αγγίζουν ΚΥΡΙΩΣ αυτούς που έχουν κάνει φάμπρικα το σχολείο για ιδιαίτερα στους ίδιους τους μαθητές τους. Και το ξέρει και ο Υπουργός και η ΟΛΜΕ και οι παλιοί καθηγητές τους οποίους ΔΕΝ αγγιξαν τα μέτρα και δεν πρόκειται και να τους αγγίξουν.Και είναι αυτοί οι οποίοι χρόνια απαξιώνουν τους νέους συναδέλφους και όποιο πρωτοποριακό βήμα πάει να γίνει για μια καλύτερη εκπαίδευση.
Για τα μονοπύθμενα άμα έχεις χρόνο

http://tvxs.gr/news/user-post/efoplistiko-kefalaio-ellines-foniades-ton-thalasson
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 01:10:18 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1213 στις: Μάιος 10, 2013, 01:07:42 μμ »
'Στην αναθεώρηση του Συντάγματος να προβλεφθεί η απαγόρευση των απεργιών των καθηγητών στις πανελλαδικές εξετάσεις'' δήλωσε ο Άδωνις Γεωργιάδης.

Σε συνέντευξη του στο ΒΗΜΑ FM ο βουλευτής της ΝΔ αναγνώρισε πως ''αμείβονται λίγο'' οι καθηγητές.
Αμέσως μετά πρόσθεσε.
''Δεν σας κρύβω ότι στη συνταγματική αναθεώρηση που θα ανοίξει τώρα, μία από τις προτάσεις που θα καταθέσω μαζί με τους βουλευτές θα είναι η συνταγματική απαγόρευση της απεργίας στις πανελλήνιες εξετάσεις. Δεν πρέπει να γίνεται απεργία στις πανελλήνιες εξετάσεις. Είμαστε η χώρα με το παγκόσμιο ρεκόρ απεργιών. Η Ελλάδα δεν είναι χώρα που πάσχει από έλλειψη απεργιών. Από υπερβολή απεργιών πάσχει''.

Αποσυνδεδεμένος pe19.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1214 στις: Μάιος 10, 2013, 01:11:57 μμ »
Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος τι κακό ακριβώς πιστεύετε οτί θα προκαλέσει η αναβολή κατά ένα μήνα των πανελληνίων; Εγώ αν ήμουν μαθητής (ή και γονιός) θα πανηγύριζα γιατί θα είχα ακόμη ένα μήνα προετοιμασίας. Άλλωστε οι Πανελλήνιες θα έπρεπε να αρχίζουν ένα μήνα αργότερα και να υπάρχει διδασκαλία μέχρι τότε. Οι μόνοι που έχουν λόγο να αντιδρούν είναι οι μαθητές που αδιαφορούν για το σχολείο και περιμένουν να αρχίσουν τα μπάνια τους ( δεν είναι και λίγοι αλλά μας ενδιαφέρουν;) και φυσικά η κυβέρνηση και οι φίλα προσκείμενοι σ'αυτήν.
Δε νομίζω ότι προκαλούμε κανένα κακό στην κοινωνία με την αναβολή των Πανελληνίων. Την άδεια μας θα θυσιάσουμε, που είναι πολύτιμη γι'αυτούς που ζουν μακριά από την οικογένειά τους, τους μισθούς και τα ενοίκια και αυτό πρέπει να το προβάλλουμε στα ΜΜΕ.

ICT

  • Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1216 στις: Μάιος 10, 2013, 01:14:19 μμ »
Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος τι κακό ακριβώς πιστεύετε οτί θα προκαλέσει η αναβολή κατά ένα μήνα των πανελληνίων;

ενα που μου ερχεται προχειρα +400-500 ευρω παραπανω για ενα μηνα συν φροντιστηριο -ιδιαιτερο..χωρις να ασχοληθω με το ψυχολογικο κομματι...

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1217 στις: Μάιος 10, 2013, 01:17:15 μμ »
@steven_seagal

Εδώ οι γονείς σκάνε

250*10*3 χρόνια ή 6 χρόνια + αγγλικά + β ξένη γλώσσα + η/υ και δεν αντέδρασαν τόσα χρόνια στα επιβαλλόμενα από τους καθηγητές δημοσίου ιδιαίτερα θα τους πειράξουν τα 500-600 τώρα; Μάνα γιατί με γέννησες σε αυτή τη χώρα...
Για να μην σου πω το άρμεγμα που θα φάνε από τα τέκνα τους μόλις πάρουν αυτά τα αμφιβόλου ποιότητας πτυχία...

ΥΓ. αλλά ξέχασα πως θα την πει η κα. Κούλα στην γειτόνισσα ότι το παιδί της μπήκε στο Πανεπιστήμιο...και ο μπαμπάς δεν θα πρέπει να σουβλίσει και κανένα αρνί;;; Ελληνας....Νεοέλληνας...δικό σας το υπόλοιπο κάνω πρόβα για σκυλάδικο στη Γερμανία. Δεν μπορεί η λουλουδού εκεί πιο πολλά θα παίρνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 01:20:26 μμ από ICT »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160046
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.