*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 277301 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1960 στις: Μάιος 15, 2013, 06:08:21 μμ »
Αν και υπέρ της απεργίας από την αρχή -εννοώ από τη γνωστοποίηση του ΠΔ- αλλά και πάντα (συμμετείχα σε όλες τις απεργίες ως τώρα), χθες στη συνέλευση της ΕΛΜΕ μου και ακούγοντας όλους τους ομιλητές να μας παρακινούν σε απεργία αλλά σχεδόν παρακαλώντας να την υποστηρίξουμε και στην πράξη και όχι "στα χαρτιά" όπως ειπώθηκε, προβληματίστηκα όπως και ο perastikos.kav... με τα φύλλα της επίταξης στα χέρια δεν ξέρω τελικά αν έπρεπε να παραμείνουμε στην υπερψήφιση της απεργίας -την "εικονική" απεργία τη θεωρώ πιο δυσβάσταχτη από την υποχώρηση λόγω επιστράτευσης... θα είχε νόημα αν όλοι σκίζαμε τα χαρτιά της επίταξης και απεργούσαμε μαζικά, ΟΛΟΙ όμως... και δυστυχώς και η εικόνα του δικού μου σχολείου απέναντι και στη συγκεκριμένη απεργία αλλά και σε όλες τις προηγούμενες όπως και πολλών άλλων σχολείων απ' ό,τι ακούω είναι απογοητευτική...
Μπορεί να κάνω λάθος, απλά τον προβληματισμό μου εκθέτω...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:43 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1961 στις: Μάιος 15, 2013, 06:24:08 μμ »
Nαι!

Η επιτηρηση στις εξετασεις ειναι δυσκολο πραγμα. !!!
Ποσο μαλλον αν εισαι επιταγμενος.
Λετε να ερθουν οι αστυνομικοι να επιτηρουν τους επιτηρητες?

Δεν χρειάζεται πιστεύω.

Ούτε καν μου περνά από το μυαλό ότι υπάρχει εκπαιδευτικός ο οποίος δεν θα κάνει την δουλειά της επιτήρησης σωστά, ενώ παράλληλα τον πληρώνουν οι 1500000 άνεργοι Έλληνες και Ελληνίδες.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1962 στις: Μάιος 15, 2013, 06:25:57 μμ »
Αν και υπέρ της απεργίας από την αρχή -εννοώ από τη γνωστοποίηση του ΠΔ- αλλά και πάντα (συμμετείχα σε όλες τις απεργίες ως τώρα), χθες στη συνέλευση της ΕΛΜΕ μου και ακούγοντας όλους τους ομιλητές να μας παρακινούν σε απεργία αλλά σχεδόν παρακαλώντας να την υποστηρίξουμε και στην πράξη και όχι "στα χαρτιά" όπως ειπώθηκε, προβληματίστηκα όπως και ο perastikos.kav... με τα φύλλα της επίταξης στα χέρια δεν ξέρω τελικά αν έπρεπε να παραμείνουμε στην υπερψήφιση της απεργίας -την "εικονική" απεργία τη θεωρώ πιο δυσβάσταχτη από την υποχώρηση λόγω επιστράτευσης... θα είχε νόημα αν όλοι σκίζαμε τα χαρτιά της επίταξης και απεργούσαμε μαζικά, ΟΛΟΙ όμως... και δυστυχώς και η εικόνα του δικού μου σχολείου απέναντι και στη συγκεκριμένη απεργία αλλά και σε όλες τις προηγούμενες όπως και πολλών άλλων σχολείων απ' ό,τι ακούω είναι απογοητευτική...
Μπορεί να κάνω λάθος, απλά τον προβληματισμό μου εκθέτω...

Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον συνάδελφε, να μας ενημερώσεις από εδώ την παρασκευή, εάν οι ομιλητές που σας παρακινούσαν να απεργήσετε αγνοώντας την επίταξη, απήργησαν οι ίδιοι.

"Με καίει" η περιέργεια...

Υ.Γ. Ήμουν ενάντια στο να προτείνει η ΟΛΜΕ "απεργία" τώρα.
Γενικά όμως, συμφωνώ με τον προβληματισμό σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2013, 06:27:41 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1963 στις: Μάιος 15, 2013, 06:41:19 μμ »
Αν και υπέρ της απεργίας από την αρχή -εννοώ από τη γνωστοποίηση του ΠΔ- αλλά και πάντα (συμμετείχα σε όλες τις απεργίες ως τώρα), χθες στη συνέλευση της ΕΛΜΕ μου και ακούγοντας όλους τους ομιλητές να μας παρακινούν σε απεργία αλλά σχεδόν παρακαλώντας να την υποστηρίξουμε και στην πράξη και όχι "στα χαρτιά" όπως ειπώθηκε, προβληματίστηκα όπως και ο perastikos.kav... με τα φύλλα της επίταξης στα χέρια δεν ξέρω τελικά αν έπρεπε να παραμείνουμε στην υπερψήφιση της απεργίας -την "εικονική" απεργία τη θεωρώ πιο δυσβάσταχτη από την υποχώρηση λόγω επιστράτευσης... θα είχε νόημα αν όλοι σκίζαμε τα χαρτιά της επίταξης και απεργούσαμε μαζικά, ΟΛΟΙ όμως... και δυστυχώς και η εικόνα του δικού μου σχολείου απέναντι και στη συγκεκριμένη απεργία αλλά και σε όλες τις προηγούμενες όπως και πολλών άλλων σχολείων απ' ό,τι ακούω είναι απογοητευτική...
Μπορεί να κάνω λάθος, απλά τον προβληματισμό μου εκθέτω...

Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον συνάδελφε, να μας ενημερώσεις από εδώ την παρασκευή, εάν οι ομιλητές που σας παρακινούσαν να απεργήσετε αγνοώντας την επίταξη, απήργησαν οι ίδιοι.

"Με καίει" η περιέργεια...

Υ.Γ. Ήμουν ενάντια στο να προτείνει η ΟΛΜΕ "απεργία" τώρα.
Γενικά όμως, συμφωνώ με τον προβληματισμό σου.
κι εγώ την ίδια απορία έχω συνάδελφε,θα απεργήσουν οι εργατοπατέρες της εκπαίδευσης που μας παρακίνησαν να ψηφίσουμε υπέρ της απεργίας;
Παρεπιμπτόντως:Η ΓΣΕΕ αρνήθηκε να καλύψει την ΟΛΜΕ με απεργία μεθαύριο!Προκήρυξε τρίωρη στάση εργασίας για αύριο,αλλά δεν αναλαμβάνει καμία ευθήνη για μεθαύριο.Καλά πόσο ανίκανοι είναι αυτοί της ΟΛΜΕ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:43 »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1964 στις: Μάιος 15, 2013, 07:07:28 μμ »
Αν το μάθω, θα ενημερώσω... εμένα όμως αυτή η γνώση θα με "κάψει", αν τελικά απεργήσουν, περισσότερο από την περιέργεια...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1965 στις: Μάιος 15, 2013, 07:18:01 μμ »
Αν το μάθω, θα ενημερώσω... εμένα όμως αυτή η γνώση θα με "κάψει", αν τελικά απεργήσουν, περισσότερο από την περιέργεια...

Μην ανησυχείς Συνάδελφε.
ΔΕΝ θα "καείς"....
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1966 στις: Μάιος 15, 2013, 07:23:00 μμ »
Love, σχεδόν όλες οι ΟΛΜΕ με πολύ μαγέλη πλειοψηφία ενέκριναν την πρόταση της ΟΛΜΕ. Λίγες επίσης αποφάσισαν και τρόπους δράσεις και στήριξης ενώ οι υπόλοιπες θα αποφασίσουν αύριο πιο πιθανό μετά το απόγευμα για να πράξουν το ίδιο εκτός βέβαια αν υπάρξει και νέα πρόταση από τα συνδικαλιστικά όργανά μας προς συζήτηση και ψηφοφορία.

 http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7

PA εσύ τον εαυτό σου βγάλε απέξω. Εμάς τους άλλους άφησέ μας να αποφασίσουμε μόνοι μας. Mην προεξοφλείς την αποτυχία της απεργίας δύο μέρες πριν. Πολλά μπορούν να συμβούν εν τω μεταξύ...
Eυχαριστώ! Επειδή το έψαξα και γω ενδιάμεσα, είδα ότι οι μοναδικές ΕΛΜΕ που ψήφισαν κατά είναι 2 από την Αθήνα, αυτή της Δράμας και του Ηρακλείου Κρήτης. Εάν κάποιος ξέρει και για άλλες, ας μας πει!
Η επιστράτευση έτσι όπως έγινε, είναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ. Στο χέρι μας είναι, εφόσον υπάρχει φυσικά και η αντίστοιχη στήριξη από την ΟΛΜΕ, να την ακυρώσουμε. Δεν μπορούν ούτε να συλλάβουν ούτε να απολύσουν τόσες χιλιάδες κόσμο. Αν μη τι άλλο, δεν θα μπορέσουν να διεξαχθούν καθόλου οι πανελλαδικές!
Αλλά ας δούμε τι θα ειπωθεί το βράδυ. Το "ψηλά το κεφάλι" του Παπαχρήστου είναι ανεπαρκές. Ο κόσμος ψηφίζει υπέρ της απεργίας, άρα και κατά της επιστράτευσης, αυτά είναι άρρηκτα συνδεδεμένα. Γι'αυτό και τόση φασαρία.
Διαφορετικά τι νόημα έχει η υπερψήφιση της απεργίας; Ψηφίζουμε για μια απεργία που δεν θα κάνουμε;
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1967 στις: Μάιος 15, 2013, 07:25:36 μμ »
Παρεμπιπτόντως, την ΟΛΜΕ καλύπτει η ΑΔΕΔΥ γενικά, και όχι ΓΣΕΕ, οπότε ποια ευθύνη να αναλάβει..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1968 στις: Μάιος 15, 2013, 07:26:04 μμ »
Νομίζω πως πλέον ελάχιστοι θα απεργήσουν, είτε 2-3 μεγαλοσυνδικαλιστικά στελέχη, τα οποία θα εξασφαλιστούν αλλιώς στη συνέχεια πιθανά εκλεγόμενοι σε κάποια αιρετή θέση, είτε κάποιοι συνάδελφοι που έχουν πολιτικό θάρρος ή ακόμα και τελείως επιπόλαια γιατί είναι σε συναισθηματική φόρτιση. Όμως δεν έχει νόημα η ερώτηση να δούμε ποιοι απεργήσαν. Δηλαδή τι θα τους κάνουμε, θα τους κατσιαδάσουμε; μα κανείς δεν πρότεινε να απεργήσουμε 5-10 ή 100. Το να απεργήσουν κάποιοι μόνο είναι εργασιακή αυτοκτονία. Το θέμα ήταν να απεργήσουμε όλοι. Πως μπορεί κάποιος να απαιτεί από τον άλλο να απεργήσει μόνο αυτός για να δείξει το καλό παράδειγμα, ενώ εμείς ήσυχα και ωραία θα πάμε στη δουλίτσα μας για να μην έχουμε επιπτώσεις.

Τι θέλουμε δηλαδή να αυτοκτονήσουν οι άλλοι για μας; πολύ καλά θα κάνουν να μην απεργήσουν, αφού ο κλάδος αποφάσισε αυτό. Η δύναμη της απεργίας είναι στη συλλογικότητα, τη μαζικότητα και την ενότητα. Ο καθένας μόνος μας είναι αδύναμος σε αυτή την περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1969 στις: Μάιος 15, 2013, 07:33:41 μμ »
Love, επειδή ήμουν στη συνέλευση της Καβάλας, δεν ξέρω φυσικά πως διατυπώθηκε το κείμενο που δημοσίευσε η ΕΛΜΕ στον τύπο, αλλά στη συνέλευση ειπώθηκε ξεκάθαρα και από την Πρόεδρο της ΕΛΜΕ οτι ψηφίζουμε απεργία για ηθικούς λόγους. Αυτό ήταν που κυριάρχησε. Το είπαν σχεδόν όλα τα στελέχη των παρατάξεων που στήριξαν την πρόταση της ΕΛΜΕ και πολλοί συνάδελφοι που στήριξαν επίσης την πρόταση. Αυτό που αποφασίστηκε ήταν απλά να γίνουν άλλες δράσεις, δηλαδή συλαλλητήρια κλπ, αλλά να πάμε στις δουλειές, γιατί λέει κανείς δεν μπορεί να πάρει την ευθύνη για το τι θα γίνει. Δεν ξέρω αν σε άλλες ΕΛΜΕ επικράτησε άλλο πνεύμα, αλλά αυτό το πνεύμα επικράτησε στην Καβάλα. Όπως ξαναείπα υπολογίζω σε περίπου 250 τους συναδέλφους που ψήφισαν αυτή την πρόταση 15-20 αυτούς που ψήφισαν την πρόταση του ΠΑΜΕ να κάνουμε πραγματικά απεργία, ανάμεσά τους κι εγώ και καμιά 100-130 συνάδελφοι δεν ψήφισαν τίποτα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2013, 07:40:50 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1970 στις: Μάιος 15, 2013, 07:34:56 μμ »
Από τη συντριπτική πλειοψηφία υπέρ της πρότασης της ΟΛΜΕ, βγαίνει το συμπέρασμα ότι υπάρχει ΤΡΟΜΕΡΗ θέληση για απεργία, για αντίσταση, γιατί αύριο θα έρθουν χειρότερα. Εξάλλου 3-4 χρόνια φωνάζουμε για απεργία διαρκείας. Τώρα την πρότεινε επιτέλους και η ΟΛΜΕ, αν χαθεί αυτή η ευκαιρία, δεν υπάρχει γυρισμός.
Εννοείται, να απεργήσουν όλοι! Και πιστεύω ότι δεν θα είναι μόνο μεγαλοσυνδικαλιστές, έχω διαβάσει τόσα τελευταία που με κάνουν να το πιστεύω πια αυτό. Στο κάτω-κάτω, δεν έχουν πια και πολλά να χάσουν! Ενώ, αν περάσει και αυτό, θα έρθει το ΤΕΛΟΣ, είναι σίγουρο. Μην υποτιμάτε την ψυχή του εκπαιδευτικού. Μπορεί και πιστεύω θα την κάνει την ανατροπή!

Περαστικέ, για ηθικούς λόγους; Τι θα πει αυτό;
Αν γίνει κάτι τέτοιο, θα είναι μεγάλη ήττα και ντροπή! Πιστεύω ότι ο πολύς κόσμος θέλει ΡΗΞΗ, όχι συμβολισμούς! Εδώ έχουμε πόλεμο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2013, 07:38:05 μμ από Love »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1971 στις: Μάιος 15, 2013, 07:37:39 μμ »
Νομίζω πως πλέον ελάχιστοι θα απεργήσουν, είτε 2-3 μεγαλοσυνδικαλιστικά στελέχη, τα οποία θα εξασφαλιστούν αλλιώς στη συνέχεια πιθανά εκλεγόμενοι σε κάποια αιρετή θέση, είτε κάποιοι συνάδελφοι που έχουν πολιτικό θάρρος ή ακόμα και τελείως επιπόλαια γιατί είναι σε συναισθηματική φόρτιση. Όμως δεν έχει νόημα η ερώτηση να δούμε ποιοι απεργήσαν. Δηλαδή τι θα τους κάνουμε, θα τους κατσιαδάσουμε; μα κανείς δεν πρότεινε να απεργήσουμε 5-10 ή 100. Το να απεργήσουν κάποιοι μόνο είναι εργασιακή αυτοκτονία. Το θέμα ήταν να απεργήσουμε όλοι. Πως μπορεί κάποιος να απαιτεί από τον άλλο να απεργήσει μόνο αυτός για να δείξει το καλό παράδειγμα, ενώ εμείς ήσυχα και ωραία θα πάμε στη δουλίτσα μας για να μην έχουμε επιπτώσεις.

Τι θέλουμε δηλαδή να αυτοκτονήσουν οι άλλοι για μας; πολύ καλά θα κάνουν να μην απεργήσουν, αφού ο κλάδος αποφάσισε αυτό. Η δύναμη της απεργίας είναι στη συλλογικότητα, τη μαζικότητα και την ενότητα. Ο καθένας μόνος μας είναι αδύναμος σε αυτή την περίπτωση.

Να διευκρινίσω συνάδελφε πως σε ότι με αφορά, δεν ισχυρίστηκα ότι θα πρέπει να "κατσαδιάσουμε" κάποιον επειδή δεν έκανε απεργία.
Το μόνο για το οποίο αναρωτήθηκα, είναι εάν οι ομιλητές που πρότειναν να απεργήσουν όλοι με δεδομένη την επίταξη, θα απεργήσουν οι ίδιοι ή όχι.

Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1972 στις: Μάιος 15, 2013, 07:39:05 μμ »
Από τη συντριπτική πλειοψηφία υπέρ της πρότασης της ΟΛΜΕ, βγαίνει το συμπέρασμα ότι υπάρχει ΤΡΟΜΕΡΗ θέληση για απεργία, για αντίσταση, γιατί αύριο θα έρθουν χειρότερα. Εξάλλου 3-4 χρόνια φωνάζουμε για απεργία διαρκείας. Τώρα την πρότεινε επιτέλους και η ΟΛΜΕ, αν χαθεί αυτή η ευκαιρία, δεν υπάρχει γυρισμός.
Εννοείται, να απεργήσουν όλοι! Και πιστεύω ότι δεν θα είναι μόνο μεγαλοσυνδικαλιστές, έχω διαβάσει τόσα τελευταία που με κάνουν να το πιστεύω πια αυτό. Στο κάτω-κάτω, δεν έχουν πια και πολλά να χάσουν! Ενώ, αν περάσει και αυτό, θα έρθει το ΤΕΛΟΣ, είναι σίγουρο. Μην υποτιμάτε την ψυχή του εκπαιδευτικού. Μπορεί και πιστεύω θα την κάνει την ανατροπή!

Περαστικέ, για ηθικούς λόγους; Τι θα πει αυτό;
Αν γίνει κάτι τέτοιο, θα είναι μεγάλη ήττα και ντροπή! Πιστεύω ότι ο πολύς κόσμος θέλει ΡΗΞΗ, όχι συμβολισμούς! Εδώ έχουμε πόλεμο!

Συνάδελφε θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι:
Σκοπεύεις να απεργήσεις?

Υ.Γ. Μην με παρεξηγήσεις για την ερώτηση.
Απλά ρωτάω από περιέργεια, γιατί δεν έχω συναντήσει ούτε έναν ο οποίος να έχει σκεφτεί απλά την πιθανότητα να απεργήσει.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1973 στις: Μάιος 15, 2013, 07:39:18 μμ »
Μα αν η απόφαση συναδέλφισσα ήταν οτι δεν απεργούμε, άσχετα αν εξαγγέλουμε απεργία, αυτοί τι θες να κάνουν, να αυτοκτονήσουν για να σου αποδείξουν οτι είναι αρκούντος αγωνιστές; Η μάχη δεν είναι ατομική, αλλά συλλογική, όλου του κλάδου. Δεν χρειαζόμαστε μάρτυρες, αλλά ενότητα, δεν χρειαζόμαστε αυτόχειρες ήρωες, αλλά αλληλεγγύη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160039
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.