*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 277319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2114 στις: Μάιος 18, 2013, 05:13:22 μμ »
... αλλά υπάρχει τόση απογοήτευση και τόση αηδία για τα τερτίπια των συνδικαλιστών που πολύ αμφιβάλλω αν θα ξαναπατήσει άνθρωπος σε συνέλευση

Αυτό είναι ακριβώς που θέλουν και αυτοί. Ο συνδικαλισμός να παραμείνει η υπόθεση για τις  μικρές παρεούλες τους που θα αποφασίζουν και για την τύχη σου...

+++++++++++++++++++++++++++++++++ δεν έχω ξαναδεί σωστότερη τοποθέτηση. Γνώμη μου είναι πως στις επόμενες εκλογές πρέπει να παρευρεθεί το σύνολο των εκπαιδευτικών και να ανατρέψει κατεστημένα μαγαζάκια χρόνων. Ξαναγράφω πως η Παιδεία δεν είναι κομματική υπόθεση , και δεν πρέπει να ειναι. Και καιρός πλέον να τεθεί και το αίτημα της πλαφόν θητείας. Δε γίνεται οι ίδιοι άνθρωποι να επανεκλέγονται στον αιώνα τον άπαντα. Μία άντε δύο θητείες και μετά ο επόμενος. Να εναλλάσσονται τα πρόσωπα ώστε να μην δημιουργούνται ...."σχέσεις στοργής" ένθεν κακείθεν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:10:58 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2115 στις: Μάιος 18, 2013, 06:20:02 μμ »
Στη Γ.Σ. της Τριτης, ,συναδελφος ζητησε ενιαιο ψηφοδελτιο. τερμα οι γελοιοτητες των κοματων. φυσικα χειροκροτηθηκε, φυσικα οι συνδικαλιστες την κοιτουσαν ως εξωγηινο

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2116 στις: Μάιος 18, 2013, 06:35:07 μμ »
... αλλά υπάρχει τόση απογοήτευση και τόση αηδία για τα τερτίπια των συνδικαλιστών που πολύ αμφιβάλλω αν θα ξαναπατήσει άνθρωπος σε συνέλευση

Αυτό είναι ακριβώς που θέλουν και αυτοί. Ο συνδικαλισμός να παραμείνει η υπόθεση για τις  μικρές παρεούλες τους που θα αποφασίζουν και για την τύχη σου...

+++++++++++++++++++++++++++++++++ δεν έχω ξαναδεί σωστότερη τοποθέτηση. Γνώμη μου είναι πως στις επόμενες εκλογές πρέπει να παρευρεθεί το σύνολο των εκπαιδευτικών και να ανατρέψει κατεστημένα μαγαζάκια χρόνων. Ξαναγράφω πως η Παιδεία δεν είναι κομματική υπόθεση , και δεν πρέπει να ειναι. Και καιρός πλέον να τεθεί και το αίτημα της πλαφόν θητείας. Δε γίνεται οι ίδιοι άνθρωποι να επανεκλέγονται στον αιώνα τον άπαντα. Μία άντε δύο θητείες και μετά ο επόμενος. Να εναλλάσσονται τα πρόσωπα ώστε να μην δημιουργούνται ...."σχέσεις στοργής" ένθεν κακείθεν.
Επιτέλους,αρχίζουν να ακούγονται σωστά πράγματα.Συνάδελφοι,αν δεν στείλουμε τους πουλημένους της ΟΛΜΕ σπίτι τους,δεν θα δούμε προκοπή.Στόχος είναι μία ΟΛΜΕ χωρίς κομματικούς εγκάθετους για να υπηρετούν τους εκπαιδευτικούς και κανένα άλλο!!!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2117 στις: Μάιος 19, 2013, 02:57:24 πμ »
Συνάδελφοι παρατηρώ ( στον περίγυρό μου κατά κύριο λόγο, αλλά και εδώ ορισμένες φορές) ότι αρχίζει ένας προβληματισμός γύρω από το τι συνδικαλισμό θα θέλαμε.
Ο προβληματισμός άρχισε επί τη ευκαιρία του ( αναμενόμενου εξ' αρχής ) φιάσκου της υποτιθέμενης "γενικής απεργίας" του κλάδου ( απεργίας που όπως πολλάκις ελέχθη από αρκετούς συνομιλητές εξ΄αρχής, δεν μπορούσε να διαχειριστεί ο κλάδος σε κανένα επίπεδο - και εδώ δεν αναφέρω τις υποψίες μου, μια και δεν έχω καμία απόδειξη).
Χαίρομαι για τον προβληματισμό που αναπτύσσεται, και εύχομαι στο επικείμενο συνέδριο της ΟΛΜΕ να μην επικροτηθούν ( και πάλι) από την πλειοψηφία των εκπαιδευτικών τα πρόσωπα και οι πρακτικές που τον οδήγησαν εδώ που τον οδήγησαν ( όχι ξαφνικά, αλλά μέσα από μεγάλη πορεία).
Γιατί προσωπικά φοβάμαι, ότι θα προκύψουν καταστάσεις "απείρου κάλλους": Θα επιβραβευτούν - φοβούμαι - δια της επανεκλογής τους οι κομματικοί πυρήνες του συνδικαλισμού. Και επειδή αυτό δεν θα έχει συμβεί για πρώτη φορά αλλά για πολλοστή, μετά δεν θα υπάρχει καμία δικαιολογία για κανέναν ( ξέρετε: "δεν ήξερε ο κόσμος", "ο κόσμος νόμιζε ότι...", "Ο κόσμος πίστευε ότι..." κ.α.π. και ελλιπέστατα ως δικαιολογίες).
Για να δούμε!
"Κοντός ψαλμός".

Υ.Γ. Κάτι μου λέει, ότι "ο Μανωλιός θα φορέσει τα ρούχα του αλλιώς", και οι κομματικοί πυρήνες θα επιβιώσουν λαμβάνοντας από την πλειοψηφία μία ακόμα επιβράβευση.
Και η τάση για δικαιολόγηση των αδικαιολόγητων , θα συνεχιστεί.
Και θα είναι κρίμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2013, 03:01:34 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:10:58 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2118 στις: Μάιος 19, 2013, 02:59:14 πμ »
... αλλά υπάρχει τόση απογοήτευση και τόση αηδία για τα τερτίπια των συνδικαλιστών που πολύ αμφιβάλλω αν θα ξαναπατήσει άνθρωπος σε συνέλευση

Αυτό είναι ακριβώς που θέλουν και αυτοί. Ο συνδικαλισμός να παραμείνει η υπόθεση για τις  μικρές παρεούλες τους που θα αποφασίζουν και για την τύχη σου...

+++++++++++++++++++++++++++++++++ δεν έχω ξαναδεί σωστότερη τοποθέτηση. Γνώμη μου είναι πως στις επόμενες εκλογές πρέπει να παρευρεθεί το σύνολο των εκπαιδευτικών και να ανατρέψει κατεστημένα μαγαζάκια χρόνων. Ξαναγράφω πως η Παιδεία δεν είναι κομματική υπόθεση , και δεν πρέπει να ειναι. Και καιρός πλέον να τεθεί και το αίτημα της πλαφόν θητείας. Δε γίνεται οι ίδιοι άνθρωποι να επανεκλέγονται στον αιώνα τον άπαντα. Μία άντε δύο θητείες και μετά ο επόμενος. Να εναλλάσσονται τα πρόσωπα ώστε να μην δημιουργούνται ...."σχέσεις στοργής" ένθεν κακείθεν.
Έχεις απόλυτο δίκιο bitch! Το ίδιο συμβαίνει και στη βουλή! Όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι! Γι' αυτό φτάσαμε εκεί! Θα πρέπει να αλλάζουν και εμείς να γίνουμε πιο ενεργοί στις αποφάσεις μας!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2119 στις: Μάιος 19, 2013, 01:40:38 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι. Δυστυχώς όσο η πλειοψηφία από εμάς δε βλέπει τις βασικές αιτίες για την απαξίωση των εκπαιδευτικών η κατάστασή μας δεν πρόκειται να βελτιωθεί.

-Όσο παραμένει το καπέλωμα του Λυκείου από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις,

-όσο αρνούνται οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου να αξιολογήσουν πραγματικά τους μαθητές και επιπλέον το να μπορεί μαθητής γράφοντας σε 8 μαθήματα ΜΗΔΕΝ στο τέλος της χρονιάς και με προφορικά κάτω από την βάση στα μισά μαθήματα να προάγεται στην άλλη τάξη,

-όσο τα ΕΠΑΛ και το επερχόμενο Τεχνολογικό Λύκειο θα θεωρούνται κακώς από την πλειοψηφία των γονέων «ειδικά» σχολεία,

-όσο η μέση ελληνική οικογένεια μπορεί πια να βρει   με 10 ευρώ την ώρα και λιγότερα έναν εκπαιδευτικό του ιδιωτικού ή και δημοσίου τομέα για να «διαβάσει» τα παιδιά της,

-όσο η παραπαιδεία θεωρείται από τους περισσότερους  η ενδεδειγμένη παιδεία και ανοίγουν και κλείνουν φροντιστήρια με τον ίδιο τρόπο όπως ψιλικατζίδικα και σουβλατζίδικα,

-όσο ο κομματισμός και οι ιδεολογικές εμμονές κρύβουν από τους συνδικαλιστές μας και  σε πολλούς από εμάς τα πραγματικά μας προβλήματα,

δεν πρόκειται να δούμε Άνοιξη στον χώρο της ελληνικής παιδείας…

Μελετάω τελευταία το εκπαιδευτικό σύστημα στην Γερμανία για να δω τι θα ταίριαζε στη μεγάλη μου κόρη, εκπλήσσομαι από τον πλουραλισμό που βρίσκω και θλίβομαι με την κατάντια μας.

Οι σκεπτόμενοι κριτικά αλλά και δημιουργικά   εκπαιδευτικοί οφείλουμε να ενωθούμε και να συμβάλλουμε  στη διαμόρφωση μιας ενιαίας πρότασης αναβάθμισης της δημόσιας παιδείας που δεν θα μπορεί να προσπεράσει καμία άσχετη κυβέρνηση…


Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2120 στις: Μάιος 19, 2013, 01:53:06 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι. Δυστυχώς όσο η πλειοψηφία από εμάς δε βλέπει τις βασικές αιτίες για την απαξίωση των εκπαιδευτικών η κατάστασή μας δεν πρόκειται να βελτιωθεί.

-Όσο παραμένει το καπέλωμα του Λυκείου από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις,

-όσο αρνούνται οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου να αξιολογήσουν πραγματικά τους μαθητές και επιπλέον το να μπορεί μαθητής γράφοντας σε 8 μαθήματα ΜΗΔΕΝ στο τέλος της χρονιάς και με προφορικά κάτω από την βάση στα μισά μαθήματα να προάγεται στην άλλη τάξη,

-όσο τα ΕΠΑΛ και το επερχόμενο Τεχνολογικό Λύκειο θα θεωρούνται κακώς από την πλειοψηφία των γονέων «ειδικά» σχολεία,

-όσο η μέση ελληνική οικογένεια μπορεί πια να βρει   με 10 ευρώ την ώρα και λιγότερα έναν εκπαιδευτικό του ιδιωτικού ή και δημοσίου τομέα για να «διαβάσει» τα παιδιά της,

-όσο η παραπαιδεία θεωρείται από τους περισσότερους  η ενδεδειγμένη παιδεία και ανοίγουν και κλείνουν φροντιστήρια με τον ίδιο τρόπο όπως ψιλικατζίδικα και σουβλατζίδικα,

-όσο ο κομματισμός και οι ιδεολογικές εμμονές κρύβουν από τους συνδικαλιστές μας και  σε πολλούς από εμάς τα πραγματικά μας προβλήματα,

δεν πρόκειται να δούμε Άνοιξη στον χώρο της ελληνικής παιδείας…

Μελετάω τελευταία το εκπαιδευτικό σύστημα στην Γερμανία για να δω τι θα ταίριαζε στη μεγάλη μου κόρη, εκπλήσσομαι από τον πλουραλισμό που βρίσκω και θλίβομαι με την κατάντια μας.

Οι σκεπτόμενοι κριτικά αλλά και δημιουργικά   εκπαιδευτικοί οφείλουμε να ενωθούμε και να συμβάλλουμε  στη διαμόρφωση μιας ενιαίας πρότασης αναβάθμισης της δημόσιας παιδείας που δεν θα μπορεί να προσπεράσει καμία άσχετη κυβέρνηση…



Παρα πολυ σωστα ΟΛΑ οσα γραφεις και συμπληρωνω , οσο ο εκπαιδευτικος δεν εμπνεει , οσο ο γονιος ''πληρωνει'' , οσο η εκπαιδευση αποτελει ενα εξεταστικοκεντρικο τουνελ της καθε ανωτατης σχολης και οσο το επαγγελμα του εκπαιδευτικου (ανεξαρτητως προθεσεων του και της ευσυνειδησιας του) αποτελουσε ζηλευτο κατα την κοινωνια ''βολεμα'', Σεβασμο και Συμπαρασταση απο την κοινωνια μην περιμενουμε!

Πρωτα πρεπει ν'ανατρεψουμε ολα αυτα..... ??? ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2013, 03:06:04 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2121 στις: Μάιος 20, 2013, 01:46:46 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι. Δυστυχώς όσο η πλειοψηφία από εμάς δε βλέπει τις βασικές αιτίες για την απαξίωση των εκπαιδευτικών η κατάστασή μας δεν πρόκειται να βελτιωθεί.

-Όσο παραμένει το καπέλωμα του Λυκείου από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις,

-όσο αρνούνται οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου να αξιολογήσουν πραγματικά τους μαθητές και επιπλέον το να μπορεί μαθητής γράφοντας σε 8 μαθήματα ΜΗΔΕΝ στο τέλος της χρονιάς και με προφορικά κάτω από την βάση στα μισά μαθήματα να προάγεται στην άλλη τάξη,

-όσο τα ΕΠΑΛ και το επερχόμενο Τεχνολογικό Λύκειο θα θεωρούνται κακώς από την πλειοψηφία των γονέων «ειδικά» σχολεία,

-όσο η μέση ελληνική οικογένεια μπορεί πια να βρει   με 10 ευρώ την ώρα και λιγότερα έναν εκπαιδευτικό του ιδιωτικού ή και δημοσίου τομέα για να «διαβάσει» τα παιδιά της,

-όσο η παραπαιδεία θεωρείται από τους περισσότερους  η ενδεδειγμένη παιδεία και ανοίγουν και κλείνουν φροντιστήρια με τον ίδιο τρόπο όπως ψιλικατζίδικα και σουβλατζίδικα,

-όσο ο κομματισμός και οι ιδεολογικές εμμονές κρύβουν από τους συνδικαλιστές μας και  σε πολλούς από εμάς τα πραγματικά μας προβλήματα,

δεν πρόκειται να δούμε Άνοιξη στον χώρο της ελληνικής παιδείας…

Μελετάω τελευταία το εκπαιδευτικό σύστημα στην Γερμανία για να δω τι θα ταίριαζε στη μεγάλη μου κόρη, εκπλήσσομαι από τον πλουραλισμό που βρίσκω και θλίβομαι με την κατάντια μας.

Οι σκεπτόμενοι κριτικά αλλά και δημιουργικά   εκπαιδευτικοί οφείλουμε να ενωθούμε και να συμβάλλουμε  στη διαμόρφωση μιας ενιαίας πρότασης αναβάθμισης της δημόσιας παιδείας που δεν θα μπορεί να προσπεράσει καμία άσχετη κυβέρνηση…


Συνάδελφε συμφωνώ με όλα όσα γράφεις σε αυτό το κείμενο.
Φοβούμαι δε, ότι η πλειοψηφία θα συνεχίσει να συμπεριφέρεται με παρεμφερή τρόπο.
Με λίγα λόγια, φοβούμαι ότι η διάλυση θα συνεχιστεί με επιταχυνόμενους ρυθμούς.
Απ' ότι φαίνεται, κάποια πράγματα "στρώνουν" μόνον μετά την ισοπέδωση των πάντων ( Είναι γνωστό άλλωστε, ότι και η καταστροφή πολλάκις παίζει και δημιουργικό ρόλο. Τι να κάνουμε? Αφού δεν μπορέσαμε χωρίς καταστροφή, θα γίνουν τα πράγματα με "τον σκληρό τρόπο").
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2122 στις: Μάιος 20, 2013, 12:20:21 μμ »
Καλά και ωραία αυτά που λέτε, αλλά κάτι πρέπει να ΚΑΝΟΥΜΕ κιόλας. Και ποιος θα βρεθεί να κάνει την αρχή, δεν ξέρω.
Το θέμα είναι να ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ επιτέλους όλοι αυτοί οι βολεμένοι που τάχα κόπτονται για τον κλάδο!
Λίγη ΤΣΙΠΑ να'χε απομείνει πάνω τους, έπρεπε μαζί με την απόφασή τους να παραιτηθούν ΟΛΟΙ! Κι εκείνος ο Κοτσυφάκης. Παρακάλια θέλει; Ναι, λοιπόν! Τη ζητάμε όλοι εμείς την παραίτησή του! Να την υποβάλει εδώ και τώρα!

Και εκτός όλων αυτών. Υποτίθεται ότι η διαμάχη ήταν για τις πανελλαδικές. Ωραίααα. Αφού λοιπόν δεν θέλουν μέσα στις πανελλαδικές, τι θα κάνουν ΜΕΤΑ από αυτές, δηλαδή σε δύο βδομάδες; Υποτίθεται επίσης ότι αυτήν τη βδομάδα θα είχαμε νέες συνελεύσεις για ανασύνταξη και λήψη νέων αποφάσεων για τη συνέχεια.
Δηλαδή, συγγνώμη, ΕΤΣΙ θα το αφήσουμε; Εμείς οι απλοί εκπαιδευτικοί, θα το επιτρέψουμε αυτό;

Κουράστηκα από τα λόγια. Όσο καθόμαστε αδρανείς, αυτοί βασιλεύουν. Πρέπει κάτι να ΚΑΝΟΥΜΕ! Μη με ρωτήσετε τι. Ίσως να ξεκινήσουμε συλλογή υπογραφών και να τους τη στείλουμε πεσκέσι. Δεν ξέρω. Εγώ κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα. Και όσο βλέπω και εδώ το φόρουμ αυτό να μην είναι στην αρχική σελίδα του pde, τόσο σκάω!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2013, 12:31:07 μμ από Love »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2123 στις: Μάιος 20, 2013, 12:26:33 μμ »
Ρε παιδιά, πού πήγατε όλοι; Πάει, τέλειωσαν όλα; Όλοι κρυφτήκανε στα λαγούμια τους; ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ;
Δεν θα γίνει τίποτα από κανέναν;
Αυτοί οι πρόεδροι, πώς αντιμετωπίστηκαν κατά την επιστροφή τους στους νομούς τους; Ούτε γάτα ούτε ζημιά; Ούτε μια παραίτηση; Κι αυτός ο Κοτσυφάκης, δεν ξέρω πώς τον λένε, γιατί δεν υποβάλλει από μόνος του την παραίτησή του; Τι ακριβώς καταφέρανε όλοι τους, εκτός από αυτό το απίστευτο ρεζίλεμα; Και τι λόγο ύπαρξης έχουν; Αφήστε τα νομικίστικα, ότι τάχα αυτοί μας νομιμοποιούν και τα λοιπά. ΕΜΕΙΣ είμαστε η ψυχή της εκπαίδευσης. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν να μπουν σε τάξη, μην πω και δεκαετίες! Γι'αυτό και σε όσα τους ρωτούσαν στα κανάλια (τα δικαιολογημένα), δεν ήξεραν τι να απαντήσουν και αμήχανα τα μασάγανε!
ΑΙΣΧΟΣ, ΑΙΣΧΟΣ, ΑΙΣΧΟΣ!
Ας μου πει κάποιος, όλα μέλι-γάλα τώρα; Ούτε καν συζητούν τίποτα οι ρεζίλες;

εμείς είχαμε συνέλευση την Πέμπτη .....έφαγε κράξιμο ο πρόεδρος, παραιτήθηκε και καλά,  και η απόφαση της συνέλευσης ζητάει την παραίτηση της πλειοψηφίας του ΔΣ της ΟΛΜΕ (ΔΑΚΕ ΠΑΣΚΕ ΣΥΝΕΚ) που πρότειναν την αναστολή της απεργίας
... αλλά υπάρχει τόση απογοήτευση και τόση αηδία για τα τερτίπια των συνδικαλιστών που πολύ αμφιβάλλω αν θα ξαναπατήσει άνθρωπος σε συνέλευση
αλήθεια όμως αυτό το ΔΣ της ΟΛΜΕ που στα κομμάτια έχει κρυφτεί....ούτε καν μια παραίτηση για το θεαθήναι;
Παραιτήθηκε "και καλά"; Δηλαδή δεν παραιτήθηκε στ'αλήθεια; Τον δύσκολο κάνει;
Και το έγγραφο που ζητά την παραίτηση του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ, τους το έστειλαν;
Η απογοήτευση και η αηδία, ό,τι και να γίνει στο εξής, θα ΜΕΙΝΕΙ. Δεν μπορούν να αλλάξουν όσα έγιναν, θα τα θυμόμαστε πάντα.
Ε κι αν δεν ξαναπατήσουμε σε συνέλευση, τι ωραία, τι καλά, μια χαρά θα τους έρθει.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2124 στις: Μάιος 20, 2013, 12:29:09 μμ »
... αλλά υπάρχει τόση απογοήτευση και τόση αηδία για τα τερτίπια των συνδικαλιστών που πολύ αμφιβάλλω αν θα ξαναπατήσει άνθρωπος σε συνέλευση

Αυτό είναι ακριβώς που θέλουν και αυτοί. Ο συνδικαλισμός να παραμείνει η υπόθεση για τις  μικρές παρεούλες τους που θα αποφασίζουν και για την τύχη σου...
Γνώμη μου είναι πως στις επόμενες εκλογές πρέπει να παρευρεθεί το σύνολο των εκπαιδευτικών και να ανατρέψει κατεστημένα μαγαζάκια χρόνων.
Μέχρι τις επόμενες εκλογές, bitch, θα είναι ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ. Ήδη μετράμε καθυστέρηση που δεν απαντήσαμε ΑΜΕΣΑ. Καλά, οι υπόλοιπες εργασιακές ομάδες, θα μας θεωρούν και πολύ τσάμπα μάγκες!
Τους ξεσηκώσαμε καλά-καλά, κάναμε και τους δασκάλους να προκηρύξουν απεργίες και συμπόρευση μαζί μας και τώρα τους αδειάσαμε κι αυτούς! Μαζί μας κι η Διεθνής Αμνηστία, να μιλά για καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, μαζί κι ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών με δύο ανακοινώσεις, αν θυμάμαι καλά, περί κατάλυσης του Συντάγματος, σαν να μας λέει: "Προχωράτε, βρε, νομικό και συνταγματικό έρεισμα έχετε, προχωράτε, μη φοβάστε, βρε βούρλα!"...

Εντωμεταξύ, είναι τέτοια τα χάλια μας που έχω διαβάσει για ΕΛΜΕ η οποία δεν ήταν ικανή για μέεερες μετά τις εκλογές να εκλέξει τα μέλη της, εννοώ να κατανεμηθούν αρμοδιότητες στους "εκλεγμένους". Οπότε τι έγινε; Αυτοπροτάθηκε ένας για πρόεδρός της! Και αυτός είναι ο σημερινός πρόεδρος!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2013, 02:58:26 μμ από Love »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2125 στις: Μάιος 20, 2013, 02:27:43 μμ »
Καλά και ωραία αυτά που λέτε, αλλά κάτι πρέπει να ΚΑΝΟΥΜΕ κιόλας. Και ποιος θα βρεθεί να κάνει την αρχή, δεν ξέρω.
Το θέμα είναι να ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ επιτέλους όλοι αυτοί οι βολεμένοι που τάχα κόπτονται για τον κλάδο!
Λίγη ΤΣΙΠΑ να'χε απομείνει πάνω τους, έπρεπε μαζί με την απόφασή τους να παραιτηθούν ΟΛΟΙ! Κι εκείνος ο Κοτσυφάκης. Παρακάλια θέλει; Ναι, λοιπόν! Τη ζητάμε όλοι εμείς την παραίτησή του! Να την υποβάλει εδώ και τώρα!

Και εκτός όλων αυτών. Υποτίθεται ότι η διαμάχη ήταν για τις πανελλαδικές. Ωραίααα. Αφού λοιπόν δεν θέλουν μέσα στις πανελλαδικές, τι θα κάνουν ΜΕΤΑ από αυτές, δηλαδή σε δύο βδομάδες; Υποτίθεται επίσης ότι αυτήν τη βδομάδα θα είχαμε νέες συνελεύσεις για ανασύνταξη και λήψη νέων αποφάσεων για τη συνέχεια.
Δηλαδή, συγγνώμη, ΕΤΣΙ θα το αφήσουμε; Εμείς οι απλοί εκπαιδευτικοί, θα το επιτρέψουμε αυτό;

Κουράστηκα από τα λόγια. Όσο καθόμαστε αδρανείς, αυτοί βασιλεύουν. Πρέπει κάτι να ΚΑΝΟΥΜΕ! Μη με ρωτήσετε τι. Ίσως να ξεκινήσουμε συλλογή υπογραφών και να τους τη στείλουμε πεσκέσι. Δεν ξέρω. Εγώ κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα. Και όσο βλέπω και εδώ το φόρουμ αυτό να μην είναι στην αρχική σελίδα του pde, τόσο σκάω!

Συνάδελφε "μου μυρίζεται" ότι στο επικείμενο συνέδριο της ΟΛΜΕ ( τον Ιούνιο), οι αντιπρόσωποι που ΕΜΕΙΣ ψηφίσαμε θα επανεκλέξουν πολλά από τα πρόσωπα που αναφέρεις.
Και αυτό βέβαια, θα σημαίνει ότι η πλειοψηφία εκφράζεται μέσα από αυτούς.
Και τότε, θα ήθελα να δω τι θα λέμε....
Θα ήθελα να δω τι θα λέμε...


Υ.Γ1. Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ μαζί σου.
Απλά επισημαίνω ότι οι νοοτροπίες, οι πρακτικές και οι θέσεις που εκφράζει το τωρινό Δ.Σ. της ΟΛΜΕ, "πάνε για επανεκλογή" στο επικείμενο συνέδριο...

Υ.Γ.2: Λες "πρέπει να κάνουμε κάτι..."
Μα, ΚΑΝΟΥΜΕ!
Εδώ και πάρα πολλά χρόνια, επικροτούμε τα πρόσωπα, τις πρακτικές και τις ενέργειες με τις οποίες συμφωνούμε, και αποδοκιμάζουμε αυτές με τις οποίες διαφωνούμε!
Και αυτό, θα συνεχίσουμε να κάνουμε και από εδώ και πέρα.
Φυσικά, ΑΝ αλλάξαμε γνώμη για κάτι, αυτό θα φανεί στο προσεχές μέλλον ( Για να δούμε: "κοντός ψαλμός").
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2013, 02:31:37 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2126 στις: Μάιος 20, 2013, 02:54:33 μμ »
Πραγματικά ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ότι όχι μόνο δεν θα καθαιρεθούν αυτοί οι ρεζίλες, αλλά θα επανεκλεγούν κιόλας!
Θα δούμε πόσο αποχαυνωμένοι είμαστε τελικά. Εν τω μεταξύ, το παρακάτω τούς το αφιερώνω εξαιρετικά (ή μάλλον ΜΑΣ το αφιερώνω):
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B2%CF%81%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B7%CE%B3%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2127 στις: Μάιος 20, 2013, 03:04:40 μμ »
Πραγματικά ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ότι όχι μόνο δεν θα καθαιρεθούν αυτοί οι ρεζίλες, αλλά θα επανεκλεγούν κιόλας!
Θα δούμε πόσο αποχαυνωμένοι είμαστε τελικά. Εν τω μεταξύ, το παρακάτω τούς το αφιερώνω εξαιρετικά (ή μάλλον ΜΑΣ το αφιερώνω):
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B2%CF%81%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B7%CE%B3%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82

Ενδιαφέρον το δημοσίευμα που παρέθεσες συνάδελφε...
Φαίνεται ότι εκεί, η πλειοψηφία των μελών του συνδικάτου είναι δυσαρεστημένοι από την ηγεσία του.
Στην Ελλάδα πάλι, η πλειοψηφία έως τώρα ήταν ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές από την συνδικαλιστική μας ηγεσία ( γι' αυτό και τις επανεξέλεγε άλλωστε).
Προσωπικά, πιστεύω ότι θα προκύψει ΚΑΙ ΠΑΛΙ "παρόμοιας λογικής" Δ.Σ. στην ΟΛΜΕ, μέσα από το επικείμενο συνέδριο ( δηλαδή μέσα από τους αντιπροσώπους που ΕΜΕΙΣ εκλέξαμε γι' αυτό).
Και φυσικά μόλις γίνει αυτό, θα "χάσουν την αξία τους" ( όχι  ότι είχαν αληθινή αξία ποτέ) και οι δικαιολογίες του τύπου "να, δεν ξέραμε...", "νομίζαμε ότι....", "μας κορόιδεψαν..." κ.α.π. και "φαιδρά" ( Κατά τη γνώμη μου πάντα).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 241
Σύνολο: 242

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.