*

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές.  (Αναγνώστηκε 6493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 11:33:12 μμ »
Σωστά όσα λες για τα παιδιά μας, αλλά μάλλον και ο συνάδελφος έχει απαυδήσει από την όλη κατάσταση! Άλλωστε, κανείς μας δεν ξέρει τι λούκι τραβάει ο καθένας εδώ μέσα, το οποίο και καθορίζει συχνά τη στάση και τα λεγόμενά του!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:34 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 11:37:36 μμ »
O μοναδικός τρόπος πίεσης ΑΠΕΡΓΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ

επειδη το εχουμε εξαντλησει το θεμα σε αλλο νημα...θα ελεγα οτι πιο σωστο θα ηταν να διαρρευσει οτι ΘΑ γινει απεργια στις πανελληνιες...μπας και φτασει στα αυτια των υπευθυνων.τα παιδια δεν φταινε ρε παιδια σε τιποτα...κατανοητο οτι ολοι μας τραβαμε λουκι,αλλα μη ξεσπαμε σε λαθος ατομα..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 11:55:06 μμ »
συζηταμε για ενα θεμα το οποιο ουτε εχει προταθει μεχρι τωρα αλλα και να προταθει ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να περασει.οπως δεν περασε και σχεδον ποτε στο παρελθον..γιατι οι πλειοψηφια των εκπαιδευτικων ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ...με πολλα προβληματα και καθημερινες δυσκολιες ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ..δεν προκειται να πεσουμε στο επιδεδο αλλων κοινωνικων ομαδων...

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 12:00:19 πμ »
... οι οποίες, βέβαια, πετυχαίνουν πάντα το στόχο τους. Και εγώ δε συμφωνώ με την απεργία σε τέτοιες κρίσιμες στιγμές για τα παιδιά. Δε μου φαίνεται, όμως, περίεργο να την υποστηρίζει κάποιος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:34 »

Αποσυνδεδεμένος aiax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 12:02:46 πμ »
συζηταμε για ενα θεμα το οποιο ουτε εχει προταθει μεχρι τωρα αλλα και να προταθει ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να περασει.οπως δεν περασε και σχεδον ποτε στο παρελθον..γιατι οι πλειοψηφια των εκπαιδευτικων ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ...με πολλα προβληματα και καθημερινες δυσκολιες ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ..δεν προκειται να πεσουμε στο επιδεδο αλλων κοινωνικων ομαδων...


Δηλαδή εμείς που το προτείνουμε είμαστε απάνθρωποι; Πολύ εύκολα βάζετε ταμπέλες.... Για το αν πρόκειται να περάσει, άσε να το δούμε εμείς που θιγόμαστε και που ενδιαφερόμαστε και για το μέλλον των παιδιών μας, όχι μόνο των δικών μας αλλά και όλου του κόσμου (αυτά που σε 10 χρόνια θα δουλεύουν και Κυριακές για ένα κομμάτι ψωμί και με ασφάλιση ΙΚΑ)
Όσο για τους άλλους που λένε τι θα κάναμε, αν ήταν το δικό μας παιδί, εγώ προσωπικά θα είχα ένα ακόμη λόγο να προχωρήσω. Εξάλλου, ανήκω στη φουρνιά εκείνων που έδωσαν πανελλαδικές μετά τα μέσα του Ιούλη και, πέρα από ορισμένες επαναλήψεις, δεν έπαθα και τίποτε. Έμαθα απλώς ότι κάποιοι άνθρωποι πρέπει να διεκδικούν το δίκιο τους, ακόμηκι αν πρέπει να δυσαρεστήσουν κάποιους άλλους (ο αγώνας έχει συγκρούσεις...)


Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 12:05:17 πμ »
... οι οποίες, βέβαια, πετυχαίνουν πάντα το στόχο τους. Και εγώ δε συμφωνώ με την απεργία σε τέτοιες κρίσιμες στιγμές για τα παιδιά. Δε μου φαίνεται, όμως, περίεργο να την υποστηρίζει κάποιος.
τι πετυχαινουν ;; γι αυτο καθε χρονο τετοια εποχη εχουμε τα ιδια;;
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 12:08:16 πμ »
Οι αγρότες πχ τι πετυχαίνουν;;;;; Μα το καλύτερο δυνατόν στη δεδομένη χρονική στιγμή και οικονομική συγκυρία! Απλώς, μονίμως γκρινιάζουν και με δικτατορικό τρόπο διεκδικούν! >:(

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 12:11:17 πμ »
Οι αγρότες πχ τι πετυχαίνουν;;;;; Μα το καλύτερο δυνατόν στη δεδομένη χρονική στιγμή και οικονομική συγκυρία! Απλώς, μονίμως γκρινιάζουν και με δικτατορικό τρόπο διεκδικούν! >:(

φιλη μου ο δικτατορικος τροπος βρισκει εδαφος σε μια χωρα οπου η δικαιοσυνη κανει τα στραβα ματια και οι υπολοιπες κοινωνικες ομαδες μεσα στον γενικοτερο ληθαργο δεν αντιδρουν.σε μια ευνομουμενη χωρα οι εισαγγελεις θα ειχαν επεμβει αυτεπαγγελτως..αλλα ειπαμε ...ΕΛΛΑΝΤΑ ...

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 12:14:29 πμ »
Ας σοβαρευτουμε λιγο τωρα...επειδη εσυ aiax εδωσες και δεν σου κοστισε ,δεν σημαινει οτι ειναι ολοι οι νεοι ετσι...αλλωστε εχουν αλλαξει οι εποχες τα παιδια σημερα ειναι πιο ευαλωτα..και με πιο βαρυ προγραμμα ,την ψυχολογια τους δεν την αναφερω καν...μες στην αβεβαιοτητα ζουν...και θες να απεργησεις στην πιο κρισιμη για εκεινους περιοδο...τι να πω ,αν νομιζεις οτι μπορεις καν το...δικαιωμα σου ευχομαι ομως να μην υπαρχουν πολλοι που θα συμφωνησουν μ αυτη την αποψη.. :-\
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 12:35:56 πμ »
Δε συμφωνώ με απεργία μέσα στις εξετάσεις γιατί και εγώ όπως και πολλοί απο εδώ ζήσαμε τον εφιάλτη αυτόν όταν δίναμε.Όμως επειδή παρακολουθώ εδώ το κράξιμο που πέφτει για όσους δεν πήγαν στις πορείες έκανα δυο διαπιστώσεις:
- Με τα μισόλογα, τους χρησμούς και τον εμπαιγμό κατόρθωσε η κυρά Άννα να μας μπερδέψει, αλλά κυρίως να μας χωρίσει,γιατί δεν έχει ξεκαθαριστεί το τοπίο.
- Σε όσες συγκεντρώσεις έχω βρεθεί βλέπω πόσο τα κομματικά 'πιστεύω'επηρεάζουν τη στάση πολλών συναδέλφων και θεωρώ οτι δεν ταιριάζει να κουβαλάμε την κομματική μας ταυτότητα μέσα στον εκπαιδευτικό αγώνα.
Ντρέπομαι που δεν κατέβηκα στην συγκέντρωση όμως έχω προβληματιστεί για το ποιο σύστημα θα ήταν το καλύτερο, τη στιγμή που η κατάργηση του ΑΣΕΠ είναι ανέκδοτο για την εποχή μας,να κατέβω να φωνάξω για το αίσχος των αλεξιπτωτιστών ναι , για την πίκρα της υποβάθμισης του ΕΠΑΛ που πάω φέτος ναι, αλλά για να καταργηθεί ΑΣΕΠ και να γίνουν πιο πολλοί διορισμοί, και ολοήμερο γυμνάσιο και όλα αυτά νοιώθω εκτός πραγματικότητας.
 Και επίσης κάτι άλλο που με ανησυχεί είναι πως θα γλιτώσω το πυρ το εξώτερο απο το Μαrko και την Αναστασία 76 τώρα που αποκάλυψα οτι δεν πήγα πορεία.
Παιδιά, νομίζω οτι είχα καταντήσει γραφική πέρσι σ' ένα σύλλογο με μόνιμους  που δεν έκαναν ποτέ απεργία και έκανα εγώ η ωρομίσθια.     

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 12:39:03 πμ »
Σωστά, ας μη θυσιάσουμε τα παιδιά στο βωμό του νομοσχεδίου (ορθότατα) ... ας θυσιαστούμε εμείς...  ως καλοί χριστιανοί! :(

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 12:49:04 πμ »
Δε συμφωνώ με απεργία μέσα στις εξετάσεις γιατί και εγώ όπως και πολλοί απο εδώ ζήσαμε τον εφιάλτη αυτόν όταν δίναμε.Όμως επειδή παρακολουθώ εδώ το κράξιμο που πέφτει για όσους δεν πήγαν στις πορείες έκανα δυο διαπιστώσεις:
- Με τα μισόλογα, τους χρησμούς και τον εμπαιγμό κατόρθωσε η κυρά Άννα να μας μπερδέψει, αλλά κυρίως να μας χωρίσει,γιατί δεν έχει ξεκαθαριστεί το τοπίο.
- Σε όσες συγκεντρώσεις έχω βρεθεί βλέπω πόσο τα κομματικά 'πιστεύω'επηρεάζουν τη στάση πολλών συναδέλφων και θεωρώ οτι δεν ταιριάζει να κουβαλάμε την κομματική μας ταυτότητα μέσα στον εκπαιδευτικό αγώνα.
Ντρέπομαι που δεν κατέβηκα στην συγκέντρωση όμως έχω προβληματιστεί για το ποιο σύστημα θα ήταν το καλύτερο, τη στιγμή που η κατάργηση του ΑΣΕΠ είναι ανέκδοτο για την εποχή μας,να κατέβω να φωνάξω για το αίσχος των αλεξιπτωτιστών ναι , για την πίκρα της υποβάθμισης του ΕΠΑΛ που πάω φέτος ναι, αλλά για να καταργηθεί ΑΣΕΠ και να γίνουν πιο πολλοί διορισμοί, και ολοήμερο γυμνάσιο και όλα αυτά νοιώθω εκτός πραγματικότητας.
 Και επίσης κάτι άλλο που με ανησυχεί είναι πως θα γλιτώσω το πυρ το εξώτερο απο το Μαrko και την Αναστασία 76 τώρα που αποκάλυψα οτι δεν πήγα πορεία.
Παιδιά, νομίζω οτι είχα καταντήσει γραφική πέρσι σ' ένα σύλλογο με μόνιμους  που δεν έκαναν ποτέ απεργία και έκανα εγώ η ωρομίσθια.     

επιχειρηματολογησες...αρα δεν θα σε κραξω,εγω προσωπικα,για το μαρκο δεδν ξερω.. ;D ;Dκαι στο τελος τελος οπως νοιωθει ο καθενας...αλλα ειναι πολλοι που αρχιζουν και λεν ...τα χιλια δυο εδω μεσα και επι του πρακτεου τιποτα...κααααααθονται στον καναπε τους και απλα περιμενουν..μ αυτους τα βαλαμε...τεσπα αποψεις ειναι αυτες..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 09:07:34 πμ »
O μοναδικός τρόπος πίεσης ΑΠΕΡΓΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ

επειδη το εχουμε εξαντλησει το θεμα σε αλλο νημα...θα ελεγα οτι πιο σωστο θα ηταν να διαρρευσει οτι ΘΑ γινει απεργια στις πανελληνιες...μπας και φτασει στα αυτια των υπευθυνων.τα παιδια δεν φταινε ρε παιδια σε τιποτα...κατανοητο οτι ολοι μας τραβαμε λουκι,αλλα μη ξεσπαμε σε λαθος ατομα..

Εννοείς να διαρρεύσει απλά για να γίνει ντόρος;;;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές.
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 09:16:40 πμ »
εχετε ξεφυγει,.... Σοβαροτητα παρακαλω.... ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160316
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 707
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 668
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.159 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.