*

Ψηφοφορία

Συμμετείχατε στην απεργία της 10ης Δεκεμβρίου 2008;

Ναι
53 (55.8%)
Όχι
39 (41.1%)
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
3 (3.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 95

Η ψηφοφορία έληξε: Δεκέμβριος 12, 2008, 11:03:14 μμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008  (Αναγνώστηκε 6887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 08:51:17 μμ »
Τις συναθροίσεις πλέον των 5 ατόμων στα σπίτια από πότε θα τις αναστείλουν, γιατί γιορτάζει ο άντρας μου τώρα τα Χριστούγεννα να κάνουμε πάρτυ ή όχι;


καλο!! ;D ;D αν χρειαστεις και κλοουν πες μου!χι χι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:32 »

Αποσυνδεδεμένος bval

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 08:56:01 μμ »
Παράθεση
Μιά και ο κλάδος των εκπαιδευτικών είναι από τους πλέον προνομιούχους,

  ;D ::) ??? :-\ ;D :o ::) :P :-\ :-X

http://olme-attik.att.sch.gr/files/misthkath/EUPAYMENT1.pdf

ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗΝ Ε.Ε.      
ΣΕ ΕΥΡΩ   ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ   ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ
ΕΛΛΑΔΑ   12.556   18.429
ΔΑΝΙΑ   30.312   41.593
ΓΕΡΜΑΝΙΑ   37.350   45.374
ΒΕΛΓΙΟ   24.384   43.672
ΙΣΠΑΝΙΑ   22.270   39.803
ΓΑΛΛΙΑ   17.463   33.205
ΙΡΛΑΝΔΙΑ   18.338   35.644
ΙΤΑΛΙΑ   17.528   27.495
ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ   48.948   98.221
ΟΛΛΑΝΔΙΑ   24.135   48.662
ΑΥΣΤΡΙΑ   22.941   55.778
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ   12.276   33.966
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ   21.291   31.947
ΣΟΥΗΔΙΑ   18.188   20.885
ΒΡΕΤΑΝΙΑ   19.401   35.065
ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ Ε.Ε.    23.159         40.649     
      
ΕΛΛΑΔΑ/Ε.Ε.   54%   45%

ΣΤΟΙΧΕΙΑ  2001      
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΟΛΜΕ      

http://olme-attik.att.sch.gr/files/misthkath/EUPAYMENT1.pdf

Άραγε η ΟΛΜΕ σε αυτά τα στοιχεία συνυπολόγισε και τα "έξτρα" που παίρνουν οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί από τις ώρες σε ΙΔΕΚΕ, ΠΔΣ, ΚΕΚ, Δημόσια ΙΕΚ, επιτηρήσεις κλπ;

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 09:31:33 μμ »
Παράθεση
Άραγε η ΟΛΜΕ σε αυτά τα στοιχεία συνυπολόγισε και τα "έξτρα" που παίρνουν οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί από τις ώρες σε ΙΔΕΚΕ, ΠΔΣ, ΚΕΚ, Δημόσια ΙΕΚ, επιτηρήσεις κλπ;

Όλα αυτά τα "εξτρά", που λες  τα παίρνουν όλοι οι μόνιμοι;;;; Ας μη λέμε ανακρίβειες...
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 09:36:13 μμ »
Πεινάμε τώρα δλδ, για να πεινάσουμε και μετά όταν διοριστούμε.Πάντως εμείς οι αδιόριστοι που διαβάζουμε για ασέπ,τρέχουμε για ωρομισθιλίκια και πδσ οφείλουμε να πούμε ευχαριστώ στους μόνιμους που αγωνίζονται για να αυξηθεί ο μισθός του εκπαιδευτικού.
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:32 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 10, 2008, 09:52:57 μμ »
Άραγε η ΟΛΜΕ σε αυτά τα στοιχεία συνυπολόγισε και τα "έξτρα" που παίρνουν οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί από τις ώρες σε ΙΔΕΚΕ, ΠΔΣ, ΚΕΚ, Δημόσια ΙΕΚ, επιτηρήσεις κλπ;

μηπως λες χαζομαριτσες;;ακομη κ αν γινεται ειναι λιγοι αλλα και παλι τα δουλευουν δεν τους τα χαριζουν

Αποσυνδεδεμένος bval

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 12:03:23 πμ »
Προχτές ο μόνιμος έγραφε εδώ ότι οι περισσότεροι στα ΙΕΚ είναι μόνιμοι. Πόσες χιλιάδες είναι μόνο αυτοί;

Το πως τα δουλεύουν είναι άξιο θαυμασμού, αφού υποτίθεται ότι κουράζονται κατά τη διάρκεια της κύριας εργασίας τους, οπότε είναι να απορείς πως τα καταφέρνουν να τρέχουν μετά από δω κι από κει, πολλές φορές και σαββατοκύριακα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 02:46:49 μμ »
Η παραπάνω λίστα με τους μισθούς των εκπαιδευτικών είναι ελλιπής και δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αποτελέσει μέτρο σύγκρισης. Και εξηγώ τους λόγους γιατί:

Καταρχήν θα πρέπει να συμπληρωθούν δίπλα 2 ακόμα στήλες με τις ώρες εργασίας ανα εβδομάδα των εκπαιδευτικών, καθώς και με τις ημέρες του καθισιού που έχουν τον χρόνο.

Στις χώρες του εξωτερικού δεν υπάρχει το πάω στο σχολείο για το 3ωρό μου και φεύγω. Όλοι οι καθηγητές κάνουν 8ωρο καθημερινά, και είναι υποχρεωμένοι να παρίσταντε στο σχολείο για 8 ώρες ανεξάρτητα αν έχουν 1, 2, ή 3 ώρες μάθημα. Επιτελούν και άλλες εργασίες. Πέρυσι κάποια στιγμή που είχε διαρρεύσει ότι ετοιμάζεται νομοσχέδιο ότι θα δουλεύουμε 8ωρο όπως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι, κόντεψε να γίνει πόλεμος.

Επίσης δεν χάνεται ούτε μια διδακτική ώρα. Σε κάθε μάθημα υπάρχει προκαθορισμένος αριθμός ωρών διδασκαλίας που τηρείται με ακρίβεια. Όλες οι συνελεύσεις καθηγητών και  μαθητών γίνοντε μετα τη λήξη των μαθημάτων της ημέρας. Επίσης επισκέψεις σε μουσεία, περιβαλλοντικές, βουλή κλπ γίνονται Σαββατοκύριακα. Στο σχολείο μου μια φορά ο διευθυντής ζήτησε να ξεκινήσει η συνεδρίαση του συλλόγου στις 1 ώστε να μην χαθούν ώρες από κατεύθυνση κλπ, και κόντεψαν να τον φάνε. Τι λες μωρέ του λέει κάποιος. Εγώ τελειώνω στο 3ωρο σήμερα και εσυ θα με κρατήσεις εδώ μεχρι το μεσημέρι?

Τον μήνα Ιούλιο οι καθηγητές επιτελούν συγγραφικό έργο και είναι υποχρεωμένοι από το παιδαγωγικό ινστιτούτο της χώρας τους να παραδίδουν εργασίες γύρω από το αντικείμενό τους.

Μήπως, επομένως, για αυτό τον λόγο παίρνουν και αυτούς τους μισθούς;

Εμείς στην Ελλάδα, ζητάμε εξίσωση με τους εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό στο θέμα του μισθού, αλλά θέλουμε να διατηρηθεί και η καλοπέραση. Μας αρέσει να έχουμε και το καθισιό των 15 ημερών των Χριστουγέννων, των 15 του Πάσχα, Ιούλιο, Αύγουστο, 15 μέρες Σεπτέμβρη, σχολικές εορτές, παραμονές, ημιαργίες, αργίες, συνελεύσεις, περιβαλλοντικές, εκδρομές, αλλά και τον μισθό του εκπαιδευτικού στο Λουξεμβούργο! Δεν δεχόμαστε με τίποτα να κάτσουμε μετά τις 1 αν σχολάμε στο 3ωρο, αλλά θέλουμε τον μισθό του καθηγητή στο Λονδίνο.

Φυσικά και πρέπει να αυξηθούν οι μισθοί μας. Αλλα ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει όταν δουλεύουμε 4 ώρες την ημέρα και καθόμαστε 120 εργάσιμες ημέρες τον χρόνο.

Επίσης, η λίστα αυτή δεν μπορεί να αποτελέσει μέτρο σύγκρισης και για τον απλό λόγο ότι περιλαμβάνει χώρες με εντελώς διαφορετικό οικονομικό επίπεδο από την Ελλάδα. Το ενοικιο για μια γκαρσονιέρα στο Λονδίνο ή στο Παρίσι ξεκινάει από τα 500 ευρώ. Άλλο το βιοτικό επίπεδο εκεί άλλοι και οι μισθοί. Γιατί δεν υπάρχουνι στη λίστα και οι μισθοί των εκπαιδευτικών σε Βουλγαρία, Ρουμανία, Αλβανία, Τσεχία; Γιατί απλούστατα θα "χάλαγε" τον τελικό μέσο όρο και δεν μας συμφέρει ε? Βάλαμε χώρες μόνο που είναι οικονομικά ισχυρές και που κυβερνιώνται από βασιλιάδες!

Ας σκεφτούμε λοιπόν πιο αντικειμενικά...  και να εξετάσουμε το επάγγελμα του εκπαιδευτικού στο εξωτερικό στο σύνολό του και όχι μόνο στο... οικονομικό του.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2008, 02:53:25 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 03:36:39 μμ »

 Στο σχολείο μου μια φορά ο διευθυντής ζήτησε να ξεκινήσει η συνεδρίαση του συλλόγου στις 1 ώστε να μην χαθούν ώρες από κατεύθυνση κλπ, και κόντεψαν να τον φάνε. Τι λες μωρέ του λέει κάποιος. Εγώ τελειώνω στο 3ωρο σήμερα και εσυ θα με κρατήσεις εδώ μεχρι το μεσημέρι?

Αυτό είναι καθαρά πρόβλημα του διευθυντή που δεν επιβάλεται. Εγώ με 2 διαφορετικούς διευθυντές  οι συνελεύσεις γινόταν πάντα με το τέλος της 6ης ώρας και όσοι καθηγητές είχαν πρώτες ώρες έφευγαν και ξαναέρχονταν. Όποιος δεν εμφανίζεται είναι αδικαιολόγητα απών.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 03:53:57 μμ »
Έτσι είναι όπως τα λες killbill, αλλά μην ξεχνάς ότι στο εξωτερικό ο δάσκαλος πάει στο σπίτι του και δεν έχει να κάνει τίποτα σχετικά με το σχολείο, καθώς όλη η δουλειά γίνεται εκεί. Επίσης, έχε την ενημερωμένη του βιβλιοθήκη, τον υπολογιστή του, το γραφείο του, το βοηθό του μέσα στην τάξη, τα 15 παιδιά μέσα στην τάξη. Επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι εκεί έχουν και βοηθούς που βγάζουν φωτοτυπίες κλπ οπότε ο δάσκαλος ασχολείται ΜΟΝΟ με το μάθημα του....
Αν παρέχονται όλα αυτά, ναι και εγώ θα κάθομαι μέχρι τις 3 στο σχολείο. Τώρα να καθίσω και να κάνω τι; Να κοιτάω τους τοίχους; Ή να κουβαλάω 25 βι΄βλία από το σπίτι μου για να προετοιμαστώ για το μάθημα της επόμενης ημέρας; Να μαλώνω με τους συναδέλφους ή με το διευθυντή για το αν έβγαλα πολλές φωτοτυπίες ή όχι; Να μαλώνω με τους γονείς γαιτί αυτοί πάντα τα ξέρουν όλα καλύτερα από το δάσκαλο;
Είναι τελέιως διαοφρετικά τα πράγματα, οπότε ας μην συγκ΄ρινουμε πορτοκάλια με μήλα.
Και μιλάω εκ πείρας γιατί έχω δουλέψει σε σχολείο στο εξωτερικό.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 03:56:46 μμ »
+++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 11, 2008, 05:19:24 μμ »

Και μιλάω εκ πείρας γιατί έχω δουλέψει σε σχολείο στο εξωτερικό.
Μετά το post του killbill με έπιασε η περιέργεια και προσπάθησα να βρω μερικές πληροφορίες στο ίντερνετ σχετικά με το πόσο δουλεύουν οι καθηγητές στο εξωτερικό (συγκεκριμένα δοκίμασα Αγγλία γιατί φαντάστηκα ότι θα βρισκα περισσότερα). Από τα γενικά που είδα, όντως φαίνεται να μένουν περισσότερες ώρες στο σχολείο (γύρω στις 35 μέσο όρο έλεγε) αν και οι ώρες διδασκαλίας δεν είναι πολύ περισσότερες από εδώ (μέχρι 22.5 ώρες/βδομάδα). Αλλά από εκεί και πέρα είναι δύσκολο να βγάλει κανείς συμπεράσματα για τον πραγματικό φόρτο εργασίας από τις γενικές πληροφορίες. Γιατί ναι μεν είδα κάπου να λέει ότι δουλεύουν 39 εβδομάδες τον χρόνο, αλλά δεν διευκρινίζεται εάν σε αυτές περιλαμβάνονται οι αργίες (οι μεμονομένες, όχι οι μακρόχρονες διακοπές), οι εκδρομές, εάν χάνονται ώρες για σχολικές ή μη δραστηριότητες κτλ. Επίσης σε άλλο σημείο διάβασα ότι ο καθηγητής δεν επιτρέπεται να απασχοληθεί σε δραστηριότητα του σχολείου σε ημέρα που δεν έχει κυρηχθεί ως εργάσιμη σχολική (άρα αυτό δεν κολλάει με τις εκπαιδευτικές εκδρομές τα σκ).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θα με ενδιέφερε emmaki εάν έκανες τον κόπο να μας διηγηθείς την εμπειρία σου (από την δική σου οπτική σκοπιά πάντα) και να μας δώσεις πληροφορίες για το σχολείο του εξωτερικού που δούλεψες.


.......σε ένα άλλο θέμα όμως για να μην ξεχαρβαλώνουμε τελείως αυτό :)

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 11:23:02 πμ »

Και μιλάω εκ πείρας γιατί έχω δουλέψει σε σχολείο στο εξωτερικό.
Μετά το post του killbill με έπιασε η περιέργεια και προσπάθησα να βρω μερικές πληροφορίες στο ίντερνετ σχετικά με το πόσο δουλεύουν οι καθηγητές στο εξωτερικό (συγκεκριμένα δοκίμασα Αγγλία γιατί φαντάστηκα ότι θα βρισκα περισσότερα). Από τα γενικά που είδα, όντως φαίνεται να μένουν περισσότερες ώρες στο σχολείο (γύρω στις 35 μέσο όρο έλεγε) αν και οι ώρες διδασκαλίας δεν είναι πολύ περισσότερες από εδώ (μέχρι 22.5 ώρες/βδομάδα). Αλλά από εκεί και πέρα είναι δύσκολο να βγάλει κανείς συμπεράσματα για τον πραγματικό φόρτο εργασίας από τις γενικές πληροφορίες. Γιατί ναι μεν είδα κάπου να λέει ότι δουλεύουν 39 εβδομάδες τον χρόνο, αλλά δεν διευκρινίζεται εάν σε αυτές περιλαμβάνονται οι αργίες (οι μεμονομένες, όχι οι μακρόχρονες διακοπές), οι εκδρομές, εάν χάνονται ώρες για σχολικές ή μη δραστηριότητες κτλ. Επίσης σε άλλο σημείο διάβασα ότι ο καθηγητής δεν επιτρέπεται να απασχοληθεί σε δραστηριότητα του σχολείου σε ημέρα που δεν έχει κυρηχθεί ως εργάσιμη σχολική (άρα αυτό δεν κολλάει με τις εκπαιδευτικές εκδρομές τα σκ).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θα με ενδιέφερε emmaki εάν έκανες τον κόπο να μας διηγηθείς την εμπειρία σου (από την δική σου οπτική σκοπιά πάντα) και να μας δώσεις πληροφορίες για το σχολείο του εξωτερικού που δούλεψες.


.......σε ένα άλλο θέμα όμως για να μην ξεχαρβαλώνουμε τελείως αυτό :)

κι εγώ θα το θεωρούσα πολύ ενδιαφέρον, άν κάποιος έχει ζήσει στο εξωτερικό να παραθέσει στοιχεία για τη λειτουργία σχολείων, αριθμο μαθητών στην τάξη , εξεταστικό σύστημα, μισθούς...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 04:18:26 μμ »

κι εγώ θα το θεωρούσα πολύ ενδιαφέρον, άν κάποιος έχει ζήσει στο εξωτερικό να παραθέσει στοιχεία για τη λειτουργία σχολείων, αριθμο μαθητών στην τάξη , εξεταστικό σύστημα, μισθούς...
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=9952.msg131087#msg131087

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην απεργία 10/12/2008
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 17, 2008, 10:24:27 μμ »
Περσινά ξυνά σταφύλια θα μου πείτε, αλλά με μια μέρα απεργία δεν γίνεται τίποτα. Και ένας μήνας να ήταν θα μου πείτε τι θα έβγαινε; Το πολύ πολύ ο Αρμόδιος να έφευγε μισή ώρα πιο νωρίς από την μπουζουκλερί!!!!
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160321
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 760
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 711
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.