*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4350868 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5936 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:03:08 μμ »
marvac
ναι έτσι είναι
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:33:56 »

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5937 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:03:17 μμ »
@ silkcut

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!!  :) :) :)

Υ.Γ. Και βοήθειά μας!  ;)

@ marvac

Αυτό καταλαβαίνω σύμφωνα με τη δοθείσα βοήθεια!  ;)
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5938 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:03:55 μμ »
Ας μη πιάσουμε τη κουβέντα για τους αιρετούς,θα ειπωθούν πολλά...Μην παίρνουμε οτι λένε τοις μετρητοίς.Το τι μπαρούφες έχουμε ακούσει από δαύτους δε λέγεται...έλεος...Χώρια που θέλουν να καβατζώσουν τα βύσματα τους και γιαυτό μπορεί να διαρρέουν διάφορα...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5939 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:06:01 μμ »
Τώρα αν πρέπει ή δεν πρέπει να κάνουμε αίτηση η νεκροψια θα δείξει!

Δεν επρεπε να εμπλακει κανεις σε αυτη τη διαδικασια, η οποια βρωμοκοπαει εκ του μακροθεν. Επρεπε να απορριψει συνολικα η εκπαιδευτικη κοινοτητα τις απροκαλυπτες εκβιαστικες πρακτικες των κουκουλοφορων του υπουργειου.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:33:56 »

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5940 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:07:00 μμ »
... οι 1300 να αποκτήσουν το ονοματεπώνυμο που προβλέπει η διαδικασία του άρθρου 90 ;)
Ότι δηλαδή...;
δηλαδή να βγει και να πει καταργώ 1300 οργανικές των τάδε κλάδων (μπορεί να το κάνει πανεύκολα με ΚΥΑ με τον ΥΔΜΗΔ) και να εφαρμόσει το 90:
 "Εάν καταργηθούν ορισμένες θέσεις του ίδιου κλάδου ή και ειδικότητας, η επιλογή του προσωπικού που τίθεται σε διαθεσιμότητα λόγω κατάργησης θέσης σύμφωνα με την υποπαράγραφο Ζ.2 της παρ. Ζ' του άρθρου πρώτου του ν. 4093/2012, κατά τα ανωτέρω διενεργείται με βάση την αποτίμηση των προσόντων όλων των υπαλλήλων του κλάδου ή και της ειδικότητας που ανήκουν οι υπό κατάργηση θέσεις του φορέα, εφόσον υπηρετούν σε υπηρεσίες ή μονάδες που αξιολογήθηκαν σύμφωνα με την παράγραφο 1 του παρόντος".
Eσύ συνάδελφε πιστεύεις ότι η όλη διαδικασία των μετατάξεων θα είναι άσχετη δηλαδή με διαθεσιμότητες..??
Επειδή όλο αυτό το διάστημα, κοινώς αυτό λέγεται από όλους..

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5941 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:07:16 μμ »
... οι 1300 να αποκτήσουν το ονοματεπώνυμο που προβλέπει η διαδικασία του άρθρου 90 ;)
Ότι δηλαδή...;
δηλαδή να βγει και να πει καταργώ 1300 οργανικές των τάδε κλάδων (μπορεί να το κάνει πανεύκολα με ΚΥΑ με τον ΥΔΜΗΔ) και να εφαρμόσει το 90:
 "Εάν καταργηθούν ορισμένες θέσεις του ίδιου κλάδου ή και ειδικότητας, η επιλογή του προσωπικού που τίθεται σε διαθεσιμότητα λόγω κατάργησης θέσης σύμφωνα με την υποπαράγραφο Ζ.2 της παρ. Ζ' του άρθρου πρώτου του ν. 4093/2012, κατά τα ανωτέρω διενεργείται με βάση την αποτίμηση των προσόντων όλων των υπαλλήλων του κλάδου ή και της ειδικότητας που ανήκουν οι υπό κατάργηση θέσεις του φορέα, εφόσον υπηρετούν σε υπηρεσίες ή μονάδες που αξιολογήθηκαν σύμφωνα με την παράγραφο 1 του παρόντος".

Εξηγήστε μου που δεν τα πάω καλά με τους νόμους.... Εννοείτε να ισχύσουν κριτήρια Κούλη για όλο τον κλάδο οπότε φέξε μου και γλίστρισα (μετά τη δευτέρα παρουσία....)
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος indygo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5942 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:08:16 μμ »

θα το ξαναγράψω : το ότι δεν αναφέρει ονομαστικά τους πλεονάζοντες σημαίνει ότι στην πραγματικότητα δεν τους ξέρει. Θέλει να "δημιουργήσει" πλεονάζοντες.


Δηλαδή για να καταλάβω: Πχ. Εχω οργανική και συμπληρώνω και ωράριο. Κάνω αίτηση για μετάταξη και δεν παίρνω στις επιλογές μου. Από που και ως που θα θεωρηθώ υπεράριθμος; Το έχω δηλώσει στην αίτησή μου;

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5943 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:12:15 μμ »
παιδια μου,μην παιρνετε τις μετρητοις αυτα που λενε οι αιρετοι,ειδικα οι τοπικοι.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ..πιστεψτε με.Το εχω καρατσεκαρει αυτο!
Παράθεση
Όσο για, εθελοντικές μετατάξεις είναι πολύ πιθανό να έμειναν περιοχές χωρίς εθελοντές, οπότε τις αφήνει στην άκρη (θα μπορούσε να ικανοποιήσει όσες θέσεις είχαν εθελοντές και τις υπόλοιπες να τις ενσωματώσει στις μετατάξεις που έβγαλε πριν λίγες ημέρες, δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί δεν το κάνει).
Ή θα κανει τις εθελοντικες μεταταξεις ή δεν θα τις κανει.Δεν μπορει να τις κανει κατα τοπους.Πωπω ρε παιδια..ελαλησαμε τελειως μου φαινεται.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5944 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:13:14 μμ »
ναι, γιατί η αίτηση αυτη που κάνεις ειναι αίτηση μετάταξης πλεονάζοντος προσωπικού. Και εσύ κατά δήλωσή σου έχεις χαρακτηριστεί πλεονάζον προσωπικό.

να το πω πάλι : βγάζω 100 θέσεις. Στα ψιλά έχω και μερικά "έχοντας υπόψη" - για να ξέρετε το πιο σημαντικό σε μία αποφαση ειναι τα "'εχοντας υπόψη" ΝΌΜΟΣ ΑΥΤΟ!!

στα έχοντας υπόψη λοιπόν έχω και το " ορίζω πως πλεονάζοντες πληροφορικοί στην΄Αρτα ειναι 30 άτομα"

(αν μου ζητήσεις να σου πω ποιοι ειναι, στην πραγματικότητα δεν ξέρω... ). Μαζεύοντας τις αιτήσεις όμως, θα βγω καιθα πω " να ρε παιδιά, αυτοί ειναι !! " Αν τώρα οι αιτήσεις βγουν 50 θα βγω και θα πω " ε ρε παιδιά, έκανα ένα λαθάκι - το σφάλειν ανθρώπινο - δεν ήταν 30 ήταν 50 τελικά... ( κρατάω και 20 καβάτζα για μελλοντική χρήση ) .

Κατανοητό; Αυτό που προσπαθούμε να σας πούμε και ο Damien και ο Patreas  και εγώ ειναι πως



Δεν επρεπε να εμπλακει κανεις σε αυτη τη διαδικασια, η οποια βρωμοκοπαει μακροθεν. Επρεπε να απορριψει συνολικα η εκπαιδευτικη κοινοτητα τις απροκαλυπτες εκβιαστικες πρακτικες των κουκουλοφορων του υπουργειου.   
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5945 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:13:47 μμ »
Ευχαριστώ παιδια, όσο για την αίτηση... μέχρι τώρα αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει να αποφασίσω: πιστόλι ή δηλητήριο...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5946 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:19:28 μμ »
Το ''εχω οργανικη'' στην Β/θμια ειναι πολυ ρευστο:
1ον : πολλες οργανικες δοθηκαν στο παρελθον σε ''ημετερους'' με πολυ λιγοτερες απο 11 ωρες.
2ον:  με την αυξηση του ωραριου, πολλες χαθηκαν αλλα οι Β/θμιες τις κρατησαν για τους δικους τους.
3ον:πολλες δεν υφιστανται εδω και χρονια καθως τα τμηματα μιωθηκαν αλλα δεν τις αφαιρουν... π.χ. σε λυκειο που υπηρετησα, απο 6 τα τμηματα εγιναν 4. 2 στην πρωτη λυκειου και απο 1 στη Β και Γ. Και ομως ο γυμναστης, ο θεολογος και η Αγγλικων εξακολουθουν να εχουν οργανικες...

Επισης, εχουμε την εντυπωση οτι ξερουμε τα μορια των αλλων στον νομο. Δεν τα ξερουμε ομως καθως ενας νομος που ειχε Α,Β,Γ ή ενδεχομενως και Δ περιοχη, εγινε 1 ενιαια διευθυνση. Υπαρχουν συναδελφοι που επι χρονια ηταν στην Α με οργανικη, δεν εκαναν αιτηση για βελτιωση ή μεταθεση και δεν εχουμε τα μορια τους σε πινακα. Αν αμφισβητηθει η αληθης υπαρξη των οργανικων τους θεσεων, ο χαρτης οσων ειναι στη διαθεση και με ποσα μορια θα αλλαξει ριζικα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 11:22:02 μμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος LDP1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5947 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:28:51 μμ »
Αν υποθέσουμε ότι δεν έκανε κανείς αίτηση για μετάταξη , ποιους θα χαρακτήριζαν ως πλεονάζοντες;; Μάλλον θα τινάζονταν στον αέρα όλη αυτή η απαράδεχτη διαδικασία.....  ;)

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5948 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:32:07 μμ »
Τα μορια βγαινουν με μια συγκεκριμενη διαδικασια.Τι λεμε τωρα;Η καθε περιοχη εχει και τα συγκεκριμενα μορια.Τιποτα ρευστο δεν υπαρχει σε αυτο.Το ταδε σχολειο εχει τοσα μορια δυσμενων συνθηκων.Συνυπολογιζονται με τα μορια της καθε χρονιας που εχεις.Απλα πραγματα.
Οσων αφορα τις οργανικες.Συμφωνα με το 12ωρο,τοτε δενε χουν οργανικη χιλιαδες εκ/κοι στην επαρχια.Στον νομο μου ΚΑΝΕΝΑΣ της ειδικοτητας μου δενε χει οργανικη,αν βαλουμε ως οργανικη τις 12 ωρες.Διοτι το μεγαλύτερη σχολειο εχει 11 τμηματα,τουτεστιν τα μονοωρα μαθηματα στην καλυτερη θα εχουν 11 ωρες.Αυτο τι σημαινει;;Οτι ολοι αυτοι δενε χουν οργανικη;Δηλαδοι ΟΛΟΙ οι εκπ/κοι μια ειδικοτητας στον νομο ειναι πλεοναζοντες;Ε οχι βεβαια.Πλεον η οργανικη οριζεται και σε ομαδα σχολειων.Αυτοι που κινδυνευουν ειναι οι τελευταιοι τοποθετηθεντες σε καθε ΠΥΣΔΕ,ή ισως οσοι ειναι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ.Παντως σιγουρα οχι οσοι δεν εχουν 12ωρο τη βδομαδα στο σχολειο τους,γιατι ξερετε..ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα με τα τεραστια σχολεια.Υπαρχει και η επαρχια λεμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2013, 11:33:45 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος dnt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #5949 στις: Αύγουστος 21, 2013, 11:33:43 μμ »
ναι, γιατί η αίτηση αυτη που κάνεις ειναι αίτηση μετάταξης πλεονάζοντος προσωπικού. Και εσύ κατά δήλωσή σου έχεις χαρακτηριστεί πλεονάζον προσωπικό.

δηλ αν εγώ κάνω κάποια αίτηση κάπου και λέω  ότι είμαι εκατομμυριούχος ...αυτό σημαίνει ότι είμαι....τόσο εύκολα είναι τα πράγματα ....τόσο απλά έτσι ώστε επειδή κάνω μια αίτηση να με χαρακτηρίσουν πλεονάζων .....κάτι δεν πάει καλαααααααα


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160652
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 848
Σύνολο: 866

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.185 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.