*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1793968 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4410 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 05:05:46 μμ »
Καλή σχολική χρονιά και Καλά Χριστούγεννα, άντε και του χρόνου να καλέσουν κατά το Πάσχα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4411 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 06:20:26 μμ »
Αντί να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να κερδίσουμε κάτι για τον κλάδο μας, καθόμαστε και τρωγόμαστε μεταξύ μας. Οπότε λογικό είναι  άλλοι κλάδοι: πχ καλλιτεχνικών, αγγλικών και σια να κερδίζουν ώρες και θέσεις. Οπότε το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να τρωγόμαστε!!!
(προς αποφυγή παρεξηγήσεων: δεν έχω πτυχίο από το παπει, ούτε παιδαγωγική κατάρτιση)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4412 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 07:09:14 μμ »

Συμφωνώ DIMIS3!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4413 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 07:11:56 μμ »
Δεν έχω καμία πρόθεση να συμμετάσχω στη συζήτηση, αλλά αυτό κάπου το πέτυχα πριν 2-3 μέρες και είπα να το ποστάρω να ευθυμήσετε και εσείς http://www.news123.gr/nea/newsgroup.php/4472931/
Αντί να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να κερδίσουμε κάτι για τον κλάδο μας ....
Αυτό πάντως μου φαίνεται ακόμα πιο αστείο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4414 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 08:56:40 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι έχουν γίνει αρκετές παρατυπίες στο παρελθόν. Αρκετοί επωφελήθηκαν της ενισχυτικής/ΠΔΣ, η οποία κατέληγε με αδιαφανείς μεθόδους σε συναδέλφους, οι απόφοιτοι του ΠΑΠΕΙ ενδεχομένως να ευνοήθηκαν σε σχέση με άλλους, κάποιοι πήραν πλαστά πτυχία και μεταπτυχιακά και άλλα πολλά. Τα έχουμε πει και τα έχουμε επαναλάβει δεκάδες φορές κάθε χρόνο στο φόρουμ. Όταν έρθει η ώρα να πάμε να ψηφίσουμε μπορούμε σαν ώριμοι άνθρωποι να κρίνουμε αν ο Λυκουρέντζος παρανόμησε και να τον στείλουμε σπίτι του. Ή αν οι προκάτοχοί του έκαναν τα στραβά μάτια για να βολεύουν την κομματική τους πελατεία, μπορούμε να μη ψηφίζουμε ξανά τους ίδιους. Αυτό που για μένα είναι απαράδεκτο, είναι να πετάμε λάσπη στον ανεμιστήρα, να θεωρούμε όλους όσους είναι ψηλά στον πίνακα πιθανούς απατεώνες ή να υποβαθμίζουμε την προσπάθεια που κάνουν τόσα χρόνια. Ακόμα και οι σπουδαστές του ΠΑΠΕΙ δεν ευθύνονται σε τίποτα αν ευνοήθηκαν σωστά ή λάθος από κάποια υπουργική απόφαση για να τους "τη λέμε". Καιρός να βρούμε αυτά που μας ενώνουν ως κλάδος και τουλάχιστον να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε τα στοιχειώδη...

Υ.Γ. @nikikostas123 μια μικρή παρατήρηση με καλή πρόθεση. Δημοσιεύεις πχ ένα ποστ 5 γραμμών, ξεκινάει κάποιος να σου απαντήσει και μετά από λίγη ώρα ως εκ θαύματος το αρχικό ποστ είναι μισή σελίδα. Αντί να κάνεις συνέχεια edit, θα βοηθούσε πιστεύω περισσότερο στη συζήτηση αν δημοσίευες μια φορά την απάντησή σου, αφού την ολοκλήρωνες. Διαφορετικά μπορείς να κάνεις 2ο και 3ο post αν θέλεις να συμπληρώσεις κάτι. Το edit υπάρχει για να διορθώνουμε συνήθως κάποιο λάθος. Αυτό με κάθε καλή πρόθεση.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4415 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 09:47:25 μμ »
Καιρός να βρούμε αυτά που μας ενώνουν ως κλάδος και τουλάχιστον να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε τα στοιχειώδη...
Όταν πρωτογράφτηκα στο pde θυμάμαι ότι υπήρχαν τουλάχιστον 2-3 δημοσιεύσεις την ημέρα στα τόπικ των πληροφορικών (εν καιρώ ειρήνης, όχι στα σφαξίματα) .... τώρα πια το 90% των συζητήσεων γίνονται στις προσλήψεις και στις απολύσεις (εννοείται ότι το πδε είναι ενδεικτικό τις γενικής κατάστασης). Γιατί άραγε;  Έχετε μείνει μία μικρή ελίτ που δουλεύει, που με το σπαθί της ή όχι κατάφερε και πέρασε τους άλλους στους πίνακες. Δεν υπάρχει τίποτα που να μας ενώνει ως κλάδος, από τη στιγμή που λόγω της επάρκειας και άλλων παραγόντων γίνονται τόσο σοβαρές διακρίσεις ...... μην περιμένετε κανενός είδους ενότητα. Αν δεν υπήρχαν τόσο μεγάλες διακρίσεις πιθανώς κάποια στιγμή κάπως να διεκδικούσαμε κάτι και να μας παίρνανε στα σοβαρά (όχι όπως το Σεπτέμβρη π.χ. που μας πήραν οι ξένες γλώσσες την μπουκιά μέσα από το στόμα). Είσαστε μία μικρή ελίτ και είσαστε τελείως μόνοι σας (για τους μόνιμους, δεν το συζητώ, είναι στον κόσμο τους, από εκεί και αν δεν έχετε τίποτα να περιμένετε).

Πιστεύω ότι το μόνο που έχετε να περιμένετε τώρα πια είναι τις αλλαγές που θα συμβούν στον πίνακα όταν θα αυξηθεί ο αριθμός των ατόμων που παίρνουν επάρκεια από τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού. Α, και τις μεταθέσεις προς μεγάλες πόλεις που θα αρχίσουν να δίνονται στην πρωτοβάθμια. Οι προσλήψεις πάντως να αυξηθούν έτσι όπως έχουν τα πράγματα μάλλον αποκλείεται.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4416 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 10:38:04 μμ »
Είσαστε μία μικρή ελίτ και είσαστε τελείως μόνοι σας
Χαίρομαι που κάποιος θεωρεί ότι ανήκω στην ελίτ όντας 8 χρόνια ωρομίσθιος και αναπληρωτής! Εγώ προσωπικά είχα αρχίσει να λυπάμαι τον εαυτό μου και να αναρωτιέμαι μήπως τελικά όλα αυτά τα χρόνια χάνω τη ζωή μου τρέχοντας εδώ και εκεί και ζώντας κάθε χρόνο αυτό το άγχος πριν τις προσλήψεις, ενώ ταυτόχρονα έχω κλείσει τόσες πόρτες επειδή απλά είχα αυτό το ανεκπλήρωτο όνειρο να γίνω εκπαιδευτικός.

Για να σοβαρευτούμε όμως, όταν μιλάω για διεκδικήσεις αναφέρομαι στις κοινές διεκδικήσεις. Ούτε στο ΑΕΙ vs ΤΕΙ, ούτε στο ΠΑΠΕΙ vs Άλλα πανεπιστήμια, ούτε στην ΑΣΠΑΙΤΕ vs μεταπτυχιακά, ούτε στο μόνιμοι vs αναπληρωτές vs ωρομίσθιοι. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να πιέζουμε όλοι προς κάποιες κατευθύνσεις εφόσον τα συμφέροντά μας ταυτίζονται. Πχ. είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει χρόνος απασχόλησης υπεύθυνου εργαστηρίου στην πρωτοβάθμια. Είναι απαράδεκτο ενώ προβλέπονται ώρες στο ολοήμερο να μη προσλαμβάνονται πληροφορικοί και να καλύπτονται οι ώρες εδώ και εκεί από άλλες ειδικότητες. Μπορώ να γράψω δεκάδες τέτοια, αλλά δυστυχώς και αυτά θα χαθούν στα δεκάδες ποστ περί άδικης κοινωνίας, λοβιτούρας και κατεστημένου.

Μπορεί εγώ να δουλεύω εδώ και μία εβδομάδα, αλλά πραγματικά νιώθω ακόμα το ίδιο άγχος που έχουν οι άνεργοι φίλοι συνάδελφοι και όπου σταθώ και όπου βρεθώ αναφέρω την αδικία που γίνεται φέτος. Κι ας ανήκω στην ελίτ...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4417 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 10:58:57 μμ »
θες μια λυση;τι βγαζει το υπουργειο 5 μηνα απο εσπα με ασχημο τελος βεβαιο;συμφωνουμε ολοι οι πληροφορικοι κανενας αιτηση τον ιουνιο;ΚΑΝΕΝΑΣ;ποσοι απο εσας θα το κανετε;εγω το κανω!
Αυτό που λες το πρότεινα εγώ πριν 6-7 χρόνια, όταν κάναμε αιτήσεις για 12 ώρες ωρομίσθιοι. Όντως αν μπορούσε να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο θα ήταν μια καλή πίεση προς το υπουργείο για να κάνει προσλήψεις. Προφανώς όμως δεν είναι δυνατό να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, γιατί πάντα κάποιοι θα είναι ιδεολογικά αντίθετοι. Όπως δεν μπορεί να εφαρμοστεί η απεργία από όλους τους εργαζόμενους. Κάτι πιο ρεαλιστικό θέλουμε...

Υ.Γ. Πάλι μου κάνεις edit...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4418 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 11:00:51 μμ »
Χαίρομαι που κάποιος θεωρεί ότι ανήκω στην ελίτ όντας 8 χρόνια ωρομίσθιος και αναπληρωτής!
ελίτ = επάρκεια, όχι Εκάλη!!! (η αγωνία είναι γνωστή και δεδομένη για όλους, όπως και η ταλαιπωρία) Εφόσον υπήρξαν τέτοιες διακρίσεις, η ενότητα είναι πλέον αδύνατη. Από τα 1000+ άτομα που δούλευαν κάποτε, έχουν μείνει 300 ... και αυτό δεν οφείλεται στην κρίση, αφού μπήκαμε και στα δημοτικά ... αλλά στις διχόνοιες που μας έκαναν εύκολο στόχο, με αποτέλεσμα να μας ροκανίζουν τις ώρες της δευτεροβάθμιας εδώ και έξι χρόνια. Η επάρκεια μας δίχασε και μας συρρίκνωσε.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4419 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 11:09:57 μμ »
Δε διαφωνώ για την επάρκεια. Προσωπικά αν είχα επάρκεια θα είχα διοριστεί πριν 5 χρόνια και τώρα ίσως ήμουν σε αυτούς που ούτε καν θα διάβαζαν το συγκεκριμένο φόρουμ (με λίγες φωτεινές εξαιρέσεις). Άδικο σύστημα, άδικος τρόπος επιλογής στην ΑΣΠΑΙΤΕ, χάσιμο χρόνου ο ένας χρόνος εκεί, άδικη η κατάργηση του 24μηνου και του 30μηνου, άδικο το κλείδωμα των πινάκων από το 2010. Πρότεινέ μου εσύ κάποιο αντικειμενικό σύστημα που δε θίγει καμία κατηγορία. Δεν έχω πρόβλημα να θυσιάσω κάποια προσόντα που μου δίνουν προβάδισμα αν αυτό που προταθεί είναι πιο δίκαιο. Αλλά τουλάχιστον να ξέρουμε σε ποια κατεύθυνση αγωνιζόμαστε! Να είναι ξεκάθαρο το πλαίσιο διορισμού και να ξέρουμε τι πρέπει να πετύχουμε για να μπορούμε στο μέλλον να διεκδικήσουμε αυτή τη ριμάδα θέση στην εκπαίδευση με αξιοπρέπεια!

Αποσυνδεδεμένος priest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4420 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 11:43:17 μμ »
ρε συ nikikostas στα περισσοτερα που λες εχεις δικιο και ειμαστε μαζι σου ειδικα εμεις που ειμαστε αμεσα θιγομενοι και σκασαμε και το πενηνταρικο στο δικηγορο....αλλα οντως εχουν ειπωθει ξανα και τωρα εχουμε μπει ολοι σε ενα χορο και χορευουουμε....στο μονο που θεωρω οτι μπορουμε να βρουμε κοινο τοπο ως κλαδος ειναι να μη μας φανε αλλες ωρες και να διεκδικησουμε τις θεσεις απο τους γιαλαντζι πληροφορικους(σεμιναρια...)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4421 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 11:55:48 μμ »
Για εμένα δεν θα έπρεπε να υπάρχει τίποτα ... διορισμός τύπου επετηρίδα και μετά ουσιαστική επιμόρφωση και αξιολόγηση.
Η συζήτηση αυτή όμως μου θυμίζει μνημόσυνο ... κατά τη γνώμη μου δεν γίνεται τίποτα τώρα πια. Αφού δεν έγινε όταν ήμασταν πολλοί, που ήταν και προ κρίσης! Τώρα απλά θα δουλεύουν κάποιοι λίγοι κάθε χρόνο (θα αυξηθούν και τα ΕΑΕΠ λογικά) ... κάποια στιγμή θα αρχίσουν και μερικές συνταξιοδοτήσεις, μπορεί να γίνει κανένας ΑΣΕΠ, να αλλάξουν τα "πρόσωπα". Μιλάμε όμως πάντα για λίγους, και όσο είμαστε λίγοι δεν μας υπολογίζει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος priest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4422 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 11:57:14 μμ »
πως γινεται να εχασε διορισμο;αφου το 2009 ξεκινησε η υποθεση και κλειδωσαν ταυτοχρονα οι πινακες...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #4423 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 12:06:24 πμ »
πως γινεται να εχασε διορισμο;αφου το 2009 ξεκινησε η υποθεση και κλειδωσαν ταυτοχρονα οι πινακες...
Ναι, νομίζω διορισμοί δεν έγιναν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160537
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 738

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.