*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1793968 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6160 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:28:22 μμ »
Αναφορικά με το Ηράκλειο, οι διαθέσεις έγιναν στις 20/09/16. Δηλαδή εχθές.
Η ανάρτηση του αιρετού http://www.ipaideia.gr/eidhseis/ta-kena-pou-apesteile-i-dieuthinsi-p-e-n-irakleiou-gia-oles-tis-eidikotites.htm έγινε επίσης χθες.
Αν τα κενά έπρεπε να επικαιροποιηθούν μέχρι σήμερα (Τετάρτη) ίσως να υπάρχει πρόβλημα.
Δεν ξέρω. Ίσως να ψειρίζουμε τη μαϊμού. Αλλά δυστυχώς έτσι καταντήσαμε. Να ζητιανεύουμε - άλλοι το λένε "αλιεύουμε" - μια είδηση, μια ανάρτηση, μια πληροφορία για να δούμε αν βγαίνουν τα κουκιά και αν θα τη βγάλουμε για άλλη μια φορά (χρονιά-σεζόν).
Καλό βράδυ σε όλους. Ες αύριον τα σπουδαία!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:57:25 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4028
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6161 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:32:20 μμ »
Αναφορικά με το Ηράκλειο, οι διαθέσεις έγιναν στις 20/09/16. Δηλαδή εχθές.
Η ανάρτηση του αιρετού http://www.ipaideia.gr/eidhseis/ta-kena-pou-apesteile-i-dieuthinsi-p-e-n-irakleiou-gia-oles-tis-eidikotites.htm έγινε επίσης χθες.
Αν τα κενά έπρεπε να επικαιροποιηθούν μέχρι σήμερα (Τετάρτη) ίσως να υπάρχει πρόβλημα.
Δεν ξέρω. Ίσως να ψειρίζουμε τη μαϊμού. Αλλά δυστυχώς έτσι καταντήσαμε. Να ζητιανεύουμε - άλλοι το λένε "αλιεύουμε" - μια είδηση, μια ανάρτηση, μια πληροφορία για να δούμε αν βγαίνουν τα κουκιά και αν θα τη βγάλουμε για άλλη μια φορά (χρονιά-σεζόν).
Καλό βράδυ σε όλους. Ες αύριον τα σπουδαία!

Εγώ εξακολουθώ να,ελπίζω ότι θα βγουν μαζί

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6162 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:38:54 μμ »
http://www.ipaideia.gr/eidhseis/tin-paraskeui-23-9-2016-2250-peripou-proslipseis-genikis-agogis-kai-parallilis-stin-a-thmia.htm
Πριν λίγες ώρες ο Μπράτης έδινε 2000 για ειδικότητες. Τώρα δίνει 650.
Magic.
trust no one, ελπίζω, ελπίζεις, ελπίζει.........αλλιώς εκτός από την εκπαίδευση δεν ξέρω αν θα μας έπαιρνε καν ο ύπνος!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6163 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:43:53 μμ »
Και εγώ πιστεύω ότι θα βγουν μαζί πρωτοβάθμια δευτεροβάθμια. Δεν έχει λογική για μια μέρα να πάρουν πρώτα τους ελάχιστους και μετά τους πολύ περισσότερους. Άλλωστε δεν θα είναι και η πρώτη φορά που ο Κόρδης θα πέσει 1 μέρα έξω ;D. Αισιοδοξούμε. Τώρα για το νούμερο 650 κάποιοι στο fb του Μπράτη λένε πως είναι μόνο για Αγγλικούς, Πληροφορικούς. Μακάρι τι να πω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:57:25 »

Αποσυνδεδεμένος tods

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6164 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:45:34 μμ »
Ρε παιδιά είναι τόσο παράλογο και δύσκολο για το υπουργείο να ενημερώνει για την πορεία των  προσλήψεων με επίσημη ανακοίνωση; Γιατί πρέπει να διαβάζουμε τι ανεβάζει ο κάθε αιρετός ή να παίρνουν μεμονωμένα τηλέφωνα και να απαντά ο κάθε άσχετος υπάλληλος σύμφωνα με τις δικές του εκτιμήσεις. Αυτό με εκνευρίζει απίστευτα...πιο πολύ και από το κόψιμο της υποστήριξης προτζεκτ.  >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος tods

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6165 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:49:56 μμ »
Και εγώ πιστεύω ότι θα βγουν μαζί πρωτοβάθμια δευτεροβάθμια. Δεν έχει λογική για μια μέρα να πάρουν πρώτα τους ελάχιστους και μετά τους πολύ περισσότερους. Άλλωστε δεν θα είναι και η πρώτη φορά που ο Κόρδης θα πέσει 1 μέρα έξω ;D. Αισιοδοξούμε. Τώρα για το νούμερο 650 κάποιοι στο fb του Μπράτη λένε πως είναι μόνο για Αγγλικούς, Πληροφορικούς. Μακάρι τι να πω.
Θα έχει πολύ πλάκα αύριο να βγει η β/βαθμια και να πάνε οι πρώτοι δωδεκάνησα/κυκλάδες (μαζί κ εγώ) κ την παρασκευή α/βαθμια αττική....μπουχαχαχαχα 
 >:( :-\

Αποσυνδεδεμένος arcom

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6166 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:54:36 μμ »
Δεν παίρνουμε κανα τηλέφωνο αύριο στο υπουργείο να το διευκρυνήσουμε γιατί αυτοί ειναι ικανοί να το κάνουν ... έτσι για το σασπένς... :o :o :o :o :o !!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6167 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 12:02:34 πμ »
http://www.ipaideia.gr/eidhseis/tin-paraskeui-23-9-2016-2250-peripou-proslipseis-genikis-agogis-kai-parallilis-stin-a-thmia.htm
Πριν λίγες ώρες ο Μπράτης έδινε 2000 για ειδικότητες. Τώρα δίνει 650.
Magic.
trust no one, ελπίζω, ελπίζεις, ελπίζει.........αλλιώς εκτός από την εκπαίδευση δεν ξέρω αν θα μας έπαιρνε καν ο ύπνος!

2000 είναι τα κενά. 650 οι πιστώσεις που θα δοθούν την παρασκευή. Προφανώς δεν θα καλυφθούν όλα

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6168 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 12:08:15 πμ »
Θα έχει πολύ πλάκα αύριο να βγει η β/βαθμια και να πάνε οι πρώτοι δωδεκάνησα/κυκλάδες (μαζί κ εγώ) κ την παρασκευή α/βαθμια αττική....μπουχαχαχαχα 
 >:( :-\
Tods θα γελάμε μαζί. Και εγώ έχω πολύ καλή σειρά και αν οι φωστήρες του υπουργείου προχωρήσουν πρώτα σε προσλήψεις δευτεροβάθμιας με βλέπω να σε κάνω παρέα. Ας τηλεφωνήσουμε αύριο να τους πούμε τα αυτονόητα. Δε θυμάμαι πάντως ποτέ να έχει προηγηθεί η δευτεροβάθμια της πρωτοβάθμιας στις προσλήψεις. Και πάλι νομίζω πως οι 650 είναι μόνο για Αγγλικά και πληροφορική. Όχι γυμναστική, μουσική και μάλλον όχι β φάση ΠΕ32 και ΠΕ08.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6169 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 09:28:56 πμ »
Συγνώμη για το σχόλιο, αλλά αν παρακολουθεί κανείς αυτή τη συζήτηση θα καταλάβει γιατί τον κλάδο μας τον έχουν όλοι τελείως για φτύσιμο!
Δέκα χρόνια τώρα που δουλεύω μας κάνουν την μία μείωση ωρών μετά την άλλη (με μόνη εξαίρεση τα ΕΑΕΠ, από τα οποία από την πρώτη κι όλας χρονιά άρχισαν να πετσοκόβονται οι ώρες μας). Ε, εμείς εδώ μονίμως συζητάμε για το πότε θα γίνουν οι προσλήψεις, με ποια σειρά θα γίνουν κ.τ.λ. (μην παρεξηγηθώ, δεν το υποτιμώ το θέμα της σειράς, εγώ η ίδια δηλώνω πάντα μόνο το σπίτι μου για να τα αποφύγω αυτά, με πολύ μεγάλο κόστος βέβαια). Η΄ φυσικά τρωγόμαστε για το ποιος είναι καταλληλότερος να δουλέψει μην καταλαβαίνοντας πώς οι ίδιοι απαξιώνουμε τον κλάδο μας έτσι. Τώρα π.χ. μας είπαν πώς μας πήραν άλλες τέσσερις ώρες από το λύκειο και η απάντηση αμέσως είναι "ωχ, θα αργήσουν και άλλο οι προσλήψεις" από κάποιον που προφανώς παρά τη νέα μείωση την έχει σίγουρη την πρόσληψη, μη συνειδητοποιώντας ότι στην επόμενη ή την μεθεπόμενη μείωση θα "κοπεί" και αυτός. (και πάλι μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να υποτιμήσω την αγωνία και την ανυπομονησία κάποιου να δουλέψει, η δουλειά είναι ανάγκη).

Και έχεις από την άλλη τους δασκάλους χωρίς να το σκεφτούν ή να υποκινηθούν από κάποιον, σε επίπεδο σχολείου και συλλόγου να κάνουν ότι μπορούν για να κρατήσουν τους "συναδέρφους" (δασκάλους) στο σχολείο και να πάρουν οι ΠΕ70 όσες περισσότερες ώρες μπορούν. Χωρίς να έχουν απαραίτητα ιδιαίτερο όφελος οι ίδιοι, ίσια ίσα που μπορεί να ξεβολεύονται (π.χ. κάνουν όλοι μία μέρα ολοήμερο για να μην φύγει κανείς "συνάδερφος"). Το κάνουν όμως για να προστατέψουν τον κλάδο τους.

Εμάς μας φτύνουν και κοιτάμε ποιος θα χωθεί κάτω από τις όλο και λιγότερες ομπρέλες.

Υ.Γ.: η πλάκα είναι ότι με βάση τις βάσεις εισαγωγής και τη δυσκολία των σχολών μας θα έπρεπε να είμαστε από τους πιο "έξυπνους" κλάδους της εκπαίδευσης. Και όμως συνεχώς μας καπελώνουν, είμαστε ο εύκολος στόχος. "Είστε σίγουροι ότι είστε έξυπνοι;" (ατάκα από το bing bang theory)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2016, 09:51:28 πμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6170 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 12:04:30 μμ »
Συγνώμη για το σχόλιο, αλλά αν παρακολουθεί κανείς αυτή τη συζήτηση θα καταλάβει γιατί τον κλάδο μας τον έχουν όλοι τελείως για φτύσιμο!
Δέκα χρόνια τώρα που δουλεύω μας κάνουν την μία μείωση ωρών μετά την άλλη (με μόνη εξαίρεση τα ΕΑΕΠ, από τα οποία από την πρώτη κι όλας χρονιά άρχισαν να πετσοκόβονται οι ώρες μας). Ε, εμείς εδώ μονίμως συζητάμε για το πότε θα γίνουν οι προσλήψεις, με ποια σειρά θα γίνουν κ.τ.λ. (μην παρεξηγηθώ, δεν το υποτιμώ το θέμα της σειράς, εγώ η ίδια δηλώνω πάντα μόνο το σπίτι μου για να τα αποφύγω αυτά, με πολύ μεγάλο κόστος βέβαια). Η΄ φυσικά τρωγόμαστε για το ποιος είναι καταλληλότερος να δουλέψει μην καταλαβαίνοντας πώς οι ίδιοι απαξιώνουμε τον κλάδο μας έτσι. Τώρα π.χ. μας είπαν πώς μας πήραν άλλες τέσσερις ώρες από το λύκειο και η απάντηση αμέσως είναι "ωχ, θα αργήσουν και άλλο οι προσλήψεις" από κάποιον που προφανώς παρά τη νέα μείωση την έχει σίγουρη την πρόσληψη, μη συνειδητοποιώντας ότι στην επόμενη ή την μεθεπόμενη μείωση θα "κοπεί" και αυτός. (και πάλι μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να υποτιμήσω την αγωνία και την ανυπομονησία κάποιου να δουλέψει, η δουλειά είναι ανάγκη).

Και έχεις από την άλλη τους δασκάλους χωρίς να το σκεφτούν ή να υποκινηθούν από κάποιον, σε επίπεδο σχολείου και συλλόγου να κάνουν ότι μπορούν για να κρατήσουν τους "συναδέρφους" (δασκάλους) στο σχολείο και να πάρουν οι ΠΕ70 όσες περισσότερες ώρες μπορούν. Χωρίς να έχουν απαραίτητα ιδιαίτερο όφελος οι ίδιοι, ίσια ίσα που μπορεί να ξεβολεύονται (π.χ. κάνουν όλοι μία μέρα ολοήμερο για να μην φύγει κανείς "συνάδερφος"). Το κάνουν όμως για να προστατέψουν τον κλάδο τους.

Εμάς μας φτύνουν και κοιτάμε ποιος θα χωθεί κάτω από τις όλο και λιγότερες ομπρέλες.

Υ.Γ.: η πλάκα είναι ότι με βάση τις βάσεις εισαγωγής και τη δυσκολία των σχολών μας θα έπρεπε να είμαστε από τους πιο "έξυπνους" κλάδους της εκπαίδευσης. Και όμως συνεχώς μας καπελώνουν, είμαστε ο εύκολος στόχος. "Είστε σίγουροι ότι είστε έξυπνοι;" (ατάκα από το bing bang theory)

Είπες μεγάλες αλήθειες...Και δυστυχώς, όταν μας παίρνουν τα ξεχνάμε όλα αυτά και είμαστε χαρούμενοι που θα δουλέψουμε μια ακόμα χρονιά (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Αν δεν κάνουμε κάτι για να αυξηθούν οι ώρες μας σε Α/θμια και Δ/θμια θα είμαστε σύντομα οι περισσότεροι εκτός εκπαίδευσης!

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6171 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 12:10:14 μμ »
https://xenesglosses.eu/2016/09/parastasi-diamartirias-sto-ippeth-gia-stochopiisi-ton-kathigiton-pliroforikis/
Είναι απλά γελοίοι. Ετοιμάζουν παράσταση διαμαρτυρίας κατόπιν εορτής. Μη σκίσουν κανένα καλτσόν. Να προσέχουν να μην τους κακοχαρακτηρίσουν!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος grobari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6172 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 12:22:37 μμ »
Οι διαμαρτυρίες θα πρέπει να ενταθούν. Βέβαια είναι πολύ αργά για ανακοινώσεις διαμαρτυρίας. Καλό θα ήταν να υπάρχει τουλάχιστον από τους αναπληρωτές κινητοποίηση για την δημιουργία ενός συνδικαλιστικού οργάνου (όπως οι δάσκαλοι με τον ΠΑΣΑΔ) για να πιέζει. Η ΠΕΚΑΠ παρόλο που θεωρητικά είναι επιστημονικός σύλλογος θα μπορούσε τουλάχιστον για το τρίωρο ΣΕΠΕΥ να το καταγγείλει νομικά τεκμηριωμένα.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1575
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #6173 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 01:39:13 μμ »
2000 είναι τα κενά. 650 οι πιστώσεις που θα δοθούν την παρασκευή. Προφανώς δεν θα καλυφθούν όλα
Aκριβως ετσι ειναι.... τα κενα που εχουν δοθει απο πρωτοβαθμιες ειναι 2000....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160537
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 706
Σύνολο: 724

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.