*

Αποστολέας Θέμα: βάση διορισμού πε 03???  (Αναγνώστηκε 44357 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 25, 2009, 04:21:11 μμ »
Κύριοι συνάδελφοι ένα θα σας πω : το 2007 στη διδακτικη που έγραφα αρλούμπες ασύνδετες,κοινώς ο,τι μου κατέβαινε στο κεφάλι, μου βαλανε 60. Φέτος που έγραψα κάτι που είχε αρχή, μέση, και τέλος, μου έβαλαν 38! Ήθελαν να "καθαρίσουν" τον κλάδο από τους πολλούς. Συγχαρητήρια και καλό διορισμό στους διοριστέους, συγχαρητήρια στόυς επιιτυχόντες, υπομονή και επιμονή στους υπολοίπους συναδέλφους.Εκτιμώ ότι οι πίνακες φέτος επιφυλάσσουν εκπλήξεις......είδομεν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:35 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 25, 2009, 04:22:43 μμ »
Παιδιά, αυτό με τη διδακτική σας μου μυρίζει εντολή για τσεκούρι για να έχει πολλούς αποτυχόντες... Φρόντισαν να μειώσουν από παντού...

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 25, 2009, 04:27:02 μμ »
Εγώ έγραψα 70 στην Διδακτική αλλά στο 1ο Θέμα δεν πρόλαβα να γράψω τι θα τόνιζα ιδιαίτερα και γιατί.
Στο 2ο Θέμα έγραψα ότι ο μαθητης Β δεν συνειδητοποιεί ότι εφόσον δεν φέρνει αντιπαράδειγμα δεν αποδεικνύει ότι η πρόταση δεν ισχύει.
Στην αντιμετώπιση της παρανόησης ζήτησα από τους μαθητές να μου καταρήψουν τον ισχυρισμό:
¨Όλα τα τραπέζια έχουν 4 πόδια΅
Μαθητής Α: Εχω σπίτι μου στρογγυλό τραπέζι με 3 πόδια.
Μαθητής Β: Εχω σπίτι μου στρογγυλό τραπέζι με 1 μεγάλο κεντρικό πόδι.
Οπότε τους είπα ότι θα αρκούσε το ένα από τα δύο αντιπαραδείγματα που μου έφεραν για να καταρήψουν τον ισχυρισμό μου.
Ακολούθησε εξάσκηση με αντίστοιχες μαθηματικές προτάσεις.
Σύνολο έγραψα 3 σελίδες στο 2ο Θέμα και 11 στο 1ο Θέμα.
Αυτά με λίγα λόγια γιατί δεν είμαι ακόμη ψύχραιμη για να σας γράψω περισσότερα.
Θα τα ξαναπούμε αργότερα όταν θα ηρεμήσω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2009, 05:25:12 μμ από mefi »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 25, 2009, 04:33:36 μμ »
Κύριοι συνάδελφοι ένα θα σας πω : το 2007 στη διδακτικη που έγραφα αρλούμπες ασύνδετες,κοινώς ο,τι μου κατέβαινε στο κεφάλι, μου βαλανε 60. Φέτος που έγραψα κάτι που είχε αρχή, μέση, και τέλος, μου έβαλαν 38! Ήθελαν να "καθαρίσουν" τον κλάδο από τους πολλούς. Συγχαρητήρια και καλό διορισμό στους διοριστέους, συγχαρητήρια στόυς επιιτυχόντες, υπομονή και επιμονή στους υπολοίπους συναδέλφους.Εκτιμώ ότι οι πίνακες φέτος επιφυλάσσουν εκπλήξεις......είδομεν!

Τώρα που το λες, το 2002 είχα πάει εντελώς στην πλάκα, άυπνη μετά από γιορτή και άπειρα ...ρακόμελα  ;D
Έγραψα λοιπόν στην ειδική, που είχε και θέμα σαν έκθεση κάτι για τις νέες τεχνολογίες, 78!!!!!! Ήταν ο καλύτερος μου βαθμός ever σκέψου πως το 2007 που διορίστηκα είχα 50!!!!
Από την άλλη σκέφτομαι..αν ήθελαν να κόψουν πολλούς, το τόσο απαιτητικό γνωστικό την έκανε μια χαρά τη δουλειά.Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σκεφτώ, η αμαρτία είναι πως παιδιά που δεν διορίστηκαν για λίγο ,αν δεν έχουν άλλα μόρια,δεν έχουν καμία ελπίδα ούτε ως ωρομίσθιοι!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:35 »

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 25, 2009, 04:34:11 μμ »
Φαντάζεστε να είχαμε τα αποτελέσματα αυτά το 2007 ;....με 570 (τότε) θέσεις και 548 (τώρα) επιτυχόντες, θα ψάχναμε για διοριστεόυς στους..... αποτυχόντες!

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 25, 2009, 04:51:17 μμ »
Το ευχαριστο ειναι ,οτι πολλοι μαθηματικοι του φορουμ διοριστηκαν ,πολλα, πολλα συγχαρητηρια ,για τους υπολοιπους κουραγιο και επιμονη.

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 25, 2009, 05:48:27 μμ »
Τα θέματα στο γνωστικό αποδείχθηκε οτι ήταν παρα πολλα και δύσκολα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Αυτό εκθέτει ολόκληρο τον κλάδο και μην εκπλαγείτε αν ακούσετε οτι πάτωσαν οι μαθηματικοί ή κάποιο άλλο σαχλό και περιπαιχτικό σχόλιο. Μη ξεχνάμε επίσης οτι υπάρχουν συνάδελφοι που θα κρατήσουν τα μισά μόρια του προηγούμενου διαγωνισμού και ήλπιζαν σε μια καλύτερη επίδοση φέτος για την αναπλήρωση. Παει τόσος κόπος χαμένος γαμώτο..
Αν οι διορισμοι γίνονταν 100% απο το διαγωνισμό αυτό δε θα υπήρχε ζήτημα αφού και ακόμα πιο δυσκολα θέματα να έπεφταν όλοι θα τα αντιμετώπιζαν ως ισοι. Όμως τώρα με τόσους πίνακες, χαμένα μόρια απο παλιότερους διαγωνισμούς, και είσοδο των οαεδιτών στο παιχνίδι νομίζω ότι υπήρξε χτύπημα προς τους υπερμαχους του ΑΣΕΠ αλλά και τον ίδιο το διαγωνισμό. Σκέψου δηλαδή να εισαι επιτυχών μη διοριστέος και τα μόρια σου να μη φτάνουν ούτε για ωρομισθία. Και να ξέρεις οτι θα παρουν 10ωρα πδς με μέσο κάποιοι άλλοι.. Μιλάμε για ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΣΕΠ..
Με τους πίνακες αναμένεται μεγάλο μπέρδεμα. Αν ησυνάδελφος viκoulaki καταφέρει και δώσει εναν πρόχειρο πίνακα θα βοηθούσε πάρα πολύ :)
Συγχαρητηρια στους διοριστέους, κουράγιο στους επιτυχόντες μη διοριστέους και ψυχραιμία για τους αποτυχόντες..

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 25, 2009, 06:20:42 μμ »
Συγχαρητηρια στους διοριστέους, κουράγιο στους επιτυχόντες μη διοριστέους και ψυχραιμία για τους αποτυχόντες..

+1

Με κάτι τέτοια αποτελέσματα συνειδητοποιώ πόσο τυχερός ήμουν (γιατί χρειάζεται και τύχη) που συμμετείχα (και διορίσθηκα) στον προηγούμενο ΑΣΕΠ..

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 25, 2009, 07:02:31 μμ »
Καλησπέρα.Ανήκω στους αποτυχόντες. Πικρή γευση μου άφησε ο διαγωνισμός.45,5 γνωστικό, 85 ειδική διδακτική και 75 παιδαγωγικά.τι να πω!!!Κρίμα η επιτυχία στον προηγούμενο ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος Tarrasch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #135 στις: Ιούνιος 25, 2009, 07:03:47 μμ »
Συγχαρητήρια και από εμένα σε όσους διορίστηκαν και καλή σταδιοδρομία. Συνολικά έβγαλα 27 περίπου αλλά το περίμενα γιατί δεν είχα προλάβει να ασχοληθώ. Πάντως 3500 περίπου αποτυχόντες είναι πάρα πολύ μεγάλος αριθμός και οκ εγώ που πήγα για την εμπειρία δε με πολυένοιαξε, αλλά άνθρωποι που χουν ασχοληθεί και είχαν διαβάσει να μην είναι έστω επιτυχόντες είναι πολύ άσχημο.

Και κάτι ακόμα, με τον ΟΑΕΔ τί παίζει, γιατί βλέπω να μιλάτε για ΟΑΕΔίτες αλλά δεν ξέρω σε τί αναφέρεστε.  :-[

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #136 στις: Ιούνιος 25, 2009, 07:44:07 μμ »


..., η αμαρτία είναι πως παιδιά που δεν διορίστηκαν για λίγο ,αν δεν έχουν άλλα μόρια,δεν έχουν καμία ελπίδα ούτε ως ωρομίσθιοι!!!
[/quote]

Γι`αυτό είναι επιτακτικό το 60-40 να μην ισχύει μόνο για τους μόνιμους διορισμούς, αλλά και για τις προσλήψεις αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος mefi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #137 στις: Ιούνιος 25, 2009, 07:59:35 μμ »
Τώρα βλέπω ότι δεν έδωσα συγχαρητήρια σε όλους τους διοριστέους, τους επιτυχόντες αλλά και στους αποτυγχόντες.

Να σας πω ακόμη ότι ήταν η 4η φορά που συμμετείχα στον διαγωνισμό. Τις 2 πρώτες ήμουν αποτυχούσα και στον προηγούμενο επιτυχούσα αλλα περίπου 1000 σειρά. Όπως είπε και κάποια φίλη με βαρεθηκαν και με έδιωξαν αυτή τη φορά. Γι' αυτό θέλω να πώ στους αποτυγχόντες να μην το βάλουν κάτω.
Ο επιμένων νικά.

Απάλλαξα με τον διορισμό μου τους πίνακες των αναπληρωτών και από μία τρίτεκνη, τον εαυτό μου.

Συγχαρητήρια και πάλι στους διοριστέους και στους αποτυγχόντες ΔΥΝΑΜΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ.
Εχω νιώσει κι εγω τον πόνο σας και  έχω ρίξει το πικρό δάκρυ της αποτυχίας.
Τα πράγματα όμως αλλάζουν αρκεί να μην γονατίζουμε...


Φιλάκια σε όλους
Έφη Φουρνάρη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2009, 08:07:50 πμ από mefi »

Αποσυνδεδεμένος achilles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #138 στις: Ιούνιος 25, 2009, 08:08:06 μμ »
Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να δώσω συγχαρητήρια  στους διοριστέους και για
τους αποτυχόντες να ευχηθώ ότι καλύτερο με ΔΥΝΑΜΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ, όπως είπε και η προλαλήσασα.
Είμαι κι εγώ ένας από τους επιτυχόντες-διοριστέους .
Η χαρά μου είναι μεγάλη και ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: βάση διορισμού πε 03???
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 25, 2009, 08:47:06 μμ »
συγχαρητηρια στους διοριστέους. Οσο για μας τους αποτυχόντες απλα ανηκουμε στο 75%. κουράγιο μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160134
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 640
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.